ra F1 ■Hl KLAAGT DE MIDDENSTAND ONNODIG? Slechts de randbedrijven hebben het moeilijk KRISKRAS door Nederland si! 1 1 9 üs hjoed p to sizzen Hwat hat Qabe Skroar Tal van maat regelen aangekondigd STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Toulüken to Berlyn Proefverlichting in Wolvega Fan de Martinytoer Middenstandpolitiek in 14 punten 50e Jaargang No. 13 Dinsdag 16 Februari 1954 Het 1. 2. het 3. PYT. 5. 6. 7. 8. 9. I 10. DE STRIID TSJIN IT HEADOLLEN. 11. 12. 13. 14. Tj. de J. V Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent pei mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie KI EA 4 ■N. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) in is Hja hawwe seis it idé, dat it •takomme jier folie better gean sil mei de les fan de ünderfining fan dit earste jier. Sjoch, dat is tige goed nijs. Hwant derüt docht bliken, dat hja net wer ophalde sille foar’t hja de to hege en gefaerlike broei oan bannen lein hawwe. En dat soe in skoander ding wêze. De syste men, dy’t hja nou ien jier brükt haw we, wiene alle trije proeven. Dat fan Sevenster en Miedema like goed as dat fan de Brandaris. Ik haw forline jier de ried jown dit ündersyk óf to wacht- sjen foar dat men de boer opgiet om dit en dat to forkeapjen. Dat dit ek saeklik in goede rie west is, docht nou blikeii. Gearfetsjend kinne wy dus sizze, dat de proeven op 60 pleatsen dien, in stap foarüt bitsjutte. It bigjinsel blykt goed to wezen, men kin it broeien by ge- woan hea yn han halde. De middels derta binne noch net hielendal goed, mar men wit, hwer’t it oan leit en kin broei- kwam zijn broer te hulp en dien de de agent enkele fikse vuistslagen toe, waardoor diens neusbeen brak. Hiel de wrild yn spanning wachtet, Hoopjend ütsjend op Berlyn, Hoe sil ’t komme der, bislacht it Of rint it jitris speak miskien Dütsklan freest, kin ’t skeel net sljochte ’t Wurdt üs nasjonalo ramp Skielk neist yn de sportbirjochten: Toulüken? De einstan: kamp! Soms it skel floitsje: Efkes skoftsje, Wy nimm’ allegear hjel joun; Dan gean yn in „sellich” kloftsje Folie romers wodka roun. In sulver blêd mei mokka taertsjes, Dames dryst dékolleteard Wy fijannen? dat binn’ praetsjes. Yn ’t skoft wurd’ tou-rigels leard. ,,’t Is in toer,’> suchtet de tredde, ,,’k Joech in moai ding, koe dy bear Ris in bytsje sêft delbédde. Au! Hwat dogg’ myn fingers sear ’t Spul hjir duorret grif oant Maeije, Nim dat oan mar fan Bidault, Soen’ we elk tritich poun öfklaeije? Hy jowt it tou üs net kedo! Niten binne bytiden sa slim wol as luzen rn Bols wards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad In vijf jaar de helft meer stamhoek- koeien. In de afgelopen vijf jaar is het aantal geregistreerde runderen bij het Friesch Rundvee Stamboek met bijna vijftig procent vermeerderd. Bij de No- vember-inventarisatie in 1948 was de honderdduizend net gepasseerd en bij de inventarisatie van het vorige jaar bleek het FRS, juist boven de 150.000 dieren te zijn. Neist dizze praktykproeven giet it ün dersyk nei alles, hwat der bart by it broeijen stil troch. Dit is in terrein, hwer’t men jierren lang mei dwaende bliuwt en dan noch is de ein net to sjen. Alles witte komt de minske nou ienris nea oan ta. Mar nou al stiet fêst, dat dy hege temperaturen de fortarberens fan it kostelike aeiwyt alhiel fordwynt. It bliuwt der dus wol yn mar it komt de kij net to’n goede, mar rekket troch it kouelichem hinne yn ’e groppe. En hjir leit foar de Fryske boer in pro bleem fan greate bitsjutting. Hwant hoe jonger it hea en hoe sterker bidon- ge, hoe gefaerliker d© broeikansen. En yn sok bést hea sit in bulte kostber aei wyt. As men dus troch in goed systeem heasüger de broei yn ’e han halde kin, soe dit in great foardiel jaen. De kom- misje hat birekkene, dat yn 1952, in jier mei in bytsje broei, allinnich yn Fryslan in miljoen goune forlern gien is, troch de mindere fortaberens fan it aeiwyt. Dit lit op en nij sjen, dat net allinnich it brangefaer mar ek it greate foer- forlies dit broeifraechstik makket ta ien fan de wichtichste dingen fan de Fryske greidpléats. Wy binne der wis fan, dat it wurk fan de kommisje yn brede lagen fan it boerefolk, de eigners en de forsekeringen greate weardear- ring ünderfynt Lit har trochwurkje om de buorkerij fan dizze pleach to for tossen. Dat soe keardelswurk wêze. De voornaamste conclusie, die door staatssecretaris Veldkamp zijn zeer gedocumenteerde middenstandsnota wórdt getrokken, wel dat de situatie in de middenstand niet zo slecht is als veelal wordt beweerd. Het randbedrijf (de bedrijven met een zeer kleine omzet) verkeert echter inderdaad in een ongunstige positie. Zo is gebleken, dat in het jaar 1950 bijna de helft van de ondernemers in het kruideniersvak, bijna een derde in het slagersvak en bijna een kwart in de textielbranche een jaarinkomen van minder dan f 3000.uit de onderneming trok. Niet al deze gevallen hebben op het randbedrijf betrekking, doch met een groot deel is dat wel zo. de ondernemers, die zijn gevestigd zon der vakopleiding, ongunstiger resulta ten boeken dan zij die wel een vakop leiding hebben genoten. Dit geldt zowel landelijk als plaatselijk. Een onderzoek in Friesland heeft uitgewezen, dat van de ondernemers met een winst beneden f 2500.— 82 pet. geen vakopleiding had genoten. Daarentegen had van de on dernemers met ’n winst boven de f 5000 63 pet. een opleiding achter de rug heb ben. De klachten van de middenstandsbon den over de organisatie-lauwheid in de middenstand betreffen veelal het rand bedrijf, waardoor men in die bedrijven verstoken blijft van vaklitteratuur en voorlichting. Zelfs is men, aldus de nota, veelal niet op de hoogte van de mogelijkheden van crediethulp en andere bijstand. Er is hier vaak sprake van een bepaalde men taliteit, die doet vermoeden, dat voor lichting noch crediet gewenst wordt, omdat niet de ontwikkeling van de on derneming het doel is, doch de tradi tionele sleur overheerst. Er wordt ech ter niet ontkend, dat het randbedrijf geen nuttige functie kan vervullen. Het zal dikwijls de ondernemer als neven- bedrijf aan een voldoend gezinsbestaan kunnen helpen. dat forbetterje. De kommisje fortrout, dat harren dat yn dit kommende jier foar hündert prosint slagje sil. Dit jier wie dat 40 pet. Dy goede forwachting sit him hjiryn, dat hja by de mislearre proeven de oarsaek düdlik oanwize koe ne. Dêrom miene hja dit sizze to m&ijen. Dit seit bést, tinkt üs. „Lit my mar ris foar,” sei Eden, Dulles: ,,Né, gjin sprake fan, Jim hoef ’t my net to üntstriden, Ik bin hjir de earste man, Jim lieten it al faker sitte, Tink mar oan de E. D. G., Toe! Ik sjoch jo amper switten! Gryp it tou ris flink, helpré!” „Brük de hüd,’’ ropt foarman Dulles, „Ik tocht earst in fait hwat mei, k Fyn dat ’t lang gjin maklik spul is, Fuoi! hwat is dy keardel taei. En hy hoart mar stilwei woester, Toe, wy moatt’ ek mear yn ’t fjür; Ik bin binei efter de poester, Né, ik jow it tou noait oer!” Molotof spuit yn 'e hannen, Hinget tige stüf yn ’t gat, „Stoop jim krêften, skuor mar mannen! Ik jow net in heal foet bod. Mien jim, dat jim ’t hise kinne? Soa! dat stiet noch to bisjen, Acheson koe ’t ek net winne, Ik bin it tou wol aerdich wend. Oan de rjochter kant stean trije, Tsjin har oer wrakselet ien, Elkoar oer de streek to krijen, Elk hat der syn bést foar dien, ’t Is al wit hoe faek bisike, Nimmen ken it rédde, hwant Nei in kriich fan trije wike, Stjit it tou noch altyd spand. Fjouwer drege diplomaten, Mjitt’ har krêften to Berlyn, D’r hoeft net mear om hinne praten, Dat hja der har master fyn’. Fjouwer span de trainde spieren, Elk fan har jowt goed partij, Hjir it boartsjen, wurdt it tsieren? Dizz’ kampjoens-tou-lükerij? Hwant it systeem, hwat al 'yn ’e hannel wie, hat it minst foldien. De podde- stuollen, hwer’t de buizen oan sieten, rekken yn de measte gefallen biknypt ünder tige ticht hea. Dit tichte hea bliuwt it langst fochtich om’t troch it sügen der aloan focht lüns giet en sa üntstiet plakkerich stalhea krekt op dy poddestuol. Dit makket, dat de broei fuort boppe de poddestuol op en nij bi- gjint as it oare hwat bidarre is. Yn ien gefal waerd der in gat makke rjucht boppe dy poddestuol en wie it wei’ goed. Dit wiist der op, dat men net to hurd roppe moat en kritysk stean foar de earste risseltaten. Sevenster hie in buis fan in meter as trije midden yn ’e golle opsteld en der allegearre iepeningen yn. Dit foldie it béste, wylst Miedema mei in koker fan latten yn ’e midden, der tusken yn siet. It sprekt fansels, dat men ek op oar gebiet hiel hwat bilang- rike ünderfinings opdien hat. Alderearst dat men net miene moat, dat de hea süger in ding is om wiet hea droech to krijen. In great diel fan de minder goede risseltaten laei hjiryn, dat men der fierst to folie fan forwachte. Men sücht wol de waermte der üt, mar net it focht. En de broei bigjint fannijs as de süger stil stiet. As gefolg dêrfan duorret it broeien folie langer en binne de ütkomsten by wiet hea net gunstich. Ek wit men nou, dat it sügen fan On deren nei boppen, dus fertikael, it hea tige ticht makket, sadat it sügen op it lést safolle freget fan it apparaet, dat dit net mear giet. Soe men it sa sterk meitsje wolle, dan kaem it fierst to djür. ütfiering brocht, dat mei ünderskate middels de wei socht nei de oplossing. Dizze middels falie yn twaën. De iene helt is it sykjen nei hwat er mei it hea bart as it min of mear broeit. Dit is it bilangrykste en it slimste. As men dérmei klear komme soe, dan koe men rjucht op de middels tagean, dy’t de broei yn goede banen liede soe. Lykwols, men kin en men moat net wachtsje oan dit wiidweidich ündersyk alhiel ófsluten is. De praktykproeven moatte it wittenskiplik ündersyk op ’e foet folgje en it is net forkeard, dat hja soms de foarstap nimme, mar net to gau roppe fan hoera! Hwant it is pio- nierswurk op in terrein, hwer’t in bulte tükelteammen lizze, dat kin men tofoa- r©n wol bigripe. Forline jier, doe’t ik dizze proeven oankundige, haw ik op itselde wiisd. En de ütslach fan dit jier jowt itselde lüd. Der binne trije systemen ündersocht en trochinoar hie men yn 40 pct. fan de proeven risseltaet. Dat hie noch wol better kinnen as men de ünderfinings brüke kinnen hie, dy’t men nou opdien hat, sa sizze hja. Hwant de redens fan it mislearjen binne har nou wol düdlik wurden. 4 Meer TV voor VPRO. De VPRO krijgt dit jaar niet vier, maar acht televisie uitzendingen te verzorgen, aldus heeft minister Cals besloten naar aanleiding van een verzoek dezer omroepvereni ging om meer televisiezendtijd. De eerst volgende uitzending geschiedt in April, waarna de overige zes geleidelijk over het jaar zullen worden verdeeld. Treinbotsing voorkomen. Doordat een Diesel-electrisehe trein ten gevolge van het weigeren der remmen bij Venray doorgleed, dreigde een botsing met een trein uit Nijmegen, welke werd voor komen, doordat personeel van de laat ste trein aan de noodrem trok. Het betreft hier dus meestal onderne mingen speciaal op het platteland die een kleine omzet hebben, waardoor zij enerzijds geen volledige dagtaak eisen, doch waardoor zij anderzijds de mogelijkheid hebben om door neven-in- komsten haar totale inkomen te ver hogen. Het blijkt dat dit laatste in feite ook op aanzienlijke schaal geschiedt. Beziet men daarnaast de volwaardige middenstandsonderneming, dan moet men concluderen, zo vervolgt de mid- denstandsnota, dat er geen aanleiding tot pessimisme behoeft te zijn. Om de gedachte te bepalen is men ervan uit gegaan, dat een onderneming met een inkomen van f 3000.doorgaans een volwaardige onderneming is, hetgeen Uiteraard niet steeds het geval behoeft te zijn. Van de volwaardige onderne mingen in de kruideniersbranche had 35 pet. een gemiddeld inkomen van 3 a f4000.65 pct. lag boven de f4000; 45 pet. boven de f5000; 25 pet. boven de f6000; 15 pet. boven de f7000. De slagers en textieldetaillisten vertonen een nog gunstiger beeld. Aangenomen kan worden, dat zich in de middenstand sinds 1950 nog zekere inkomensstijgin gen hebben voorgedaan, waardoor het huidige beeld der inkomens nog gunsti ger is. Verwacht mag worden, dat deze gunstige lijn zich ook in 1954 zal voort zetten. Een andere belangrijke conclusie is, dat Emigreren naar Rhodesia thans moge lijk. De onderhandelingen over de emigratie van Nederlanders naar Rho desia hebben tot overeenstemming ge leid. Hierdoor is de mogelijkheid ge schapen, dat Nederlanders naar Rho desia emigreren. Deze mogelijkheid zal hoofdzakelijk gelden voor geschoolde arbeiders uit o.a. de bouw- en metaal nijverheid. mej. L. Baanders. De geleerde was reeds enkele jaren weduwnaar. Het hu welijk werd voltrokken door de burge meester van Groningen, de heer J. Tuin. Emma Kinderhuis. Minister Suurhof zal Zaterdag 20 Febr. het herstellings oord Emma Kinderhuis te Wijk aan Zee officieel openen, waarbij dan tevens zal worden herdacht, dat het 200.000ste kind voor het Genootschap voor Kinder herstellingsoorden en Gezondheidskolo- nies ter verpleging werd opgenomen. Koopman randde vrouw aan. In Am sterdam West is Donderdag een vrouw in haar woning aangerand door ’n man die met dekens langs de huizen ventte en zich, toen hij trachtte haar een de ken te verkopen, toegang tot haar wo ning had verschaft. Honderd dode vogels in duinpan. In een duinpan op Texel heeft de vogelwachter D. C. Drijver een vlucht van 112 dode scholeksters aangetroffen. .Het merk waardige van deze vondst is, dat de vogels, die klaarblijkelijk in de luwte van de duinpan bescherming hebben ge zocht, op een kluitje tegen elkaar la gen. echter wel noodzakelijk. Een commissie zal worden ingesteld, aan welke de vraag zal worden voorgelegd, op welke wijze dit onderwijs in het gehele onder wijsstelsel kan worden ingepast. Deze commissie is een studietermijn van één jaar gegeven. Wat de voorlichting betreft, meent de Regering, dat deze voorlopig nog een taak van de Overheid moet zijn, totdat het mogelijk is deze over te dragen aan de komende publiekrechtelijke bedrijfs organen in de middenstandssector. In verband hiermede zal een speciale mid- denstandsvoorlichtingsdienst in het le ven worden geroepen, ressorterende on der het Directoraat-Generaal voor de Middenstand. Aan deze dienst zal in overleg met de Rijksnijverheidsdienst deze voorlichting worden toevertrouwd. Het verstrekken van deze voorlichting zal worden opgedragen aan speciaal daarvoor aan te stellen middenstands- consulenten. Dit instituut zal uiteraard met de nodige voorzichtigheid tot ont wikkeling moeten worden gebracht. De Regering verwacht van dit onderzoek en voorlichtingswerk veel resultaat, in dien daarvoor alle in aanmerking ko mende organen hun medewerking ver lenen. Dit waren enige grepen uit deze lijvige middenstandsnota over het te voeren beleid. Op verschillende andere vraag stukken komen wij nog nader terug. Volgens deze nota staat het dus vast, dat de randbedrijven het grote knel punt vormen. Maar deze bedrijven ver dwenen geleidelijk. Een bewijs, zo kan men in deze nota lezen, dat het ves tigingsbeleid, het onderwijsbeleid en ’t credietbeleid voor de middenstand van grote betekenis zijn. Wat dit betreft, kan Nederland een vergelijking met an dere landen in West-Europa glansrijk doorstaan. „Bij mist overdag groot licht”. De A. N. W. B. heeft de Minister van Ju stitie er op gewezen, dat tegen het wet telijk voorschrift „Bij mist overdag groot licht” uitermate veelvuldig wordt gezondigd.. Hoewel dit belangrijke vei ligheidsvoorschrift bij voortduring door pers en radio onder de aandacht van het publiek wordt gebracht, moet wor den geconstaeerd, dat het grootste deel van het gemotoriseerde wegverkeer in dit opzicht nalatig blijft. Vooral de jong ste mistperiode heeft dit weer duidelijk gedemonstreerd. Wat wordt er nu gedaan? Het grote winstpunt van deze nota is ongetwijfeld, dat er nu eens eindelijk objectieve gegevens bekend zijn gewor den. Er kan in den vervolge tenminste aan de hand van feiten worden ge sproken. Een groot nadeel is altijd in het verleden geweest, dat cijfermate riaal ontbrak. Daarom zullen regelmatig statistische onderzoekingen worden ver richt. Het onderzoek naar de feitelijke situatie in de middenstand wordt daar door bevorderd. Verder zullen binnen kort specifieke productiviteitsonderzoe- kingen worden verricht. Daarmede doet een nieuw element in de middenstands- problematiek zijn intrede. Indien zij tot goede en practisch© resultaten leiden, is het te verwachten, dat de productivi- toitsgedache, zo belangrijk voor de vol waardige ondernemingen, ook in de middenstand zal gaan leven, waarmee Medaille voor militaire elfstedenrijders. De minister van Oorlog, ir C. Staf, heeft in zijn werkkamer in het ministe rie de drie jonge mannen ontvangen, die bij de elfstedenwedstrijd de beste mili taire prestatie hebben geleverd. Het wa ren dpi. soldaat P. Zwart uit Warga, korporaal M. E. Wijnhout uit de Haar lemmermeer en dpi. marechaussee H. M. Ottenschot uit Bentel© (gem. Ambt Delden). Zij eindigden in de race resp. als 10e, 15e en 27e. Een medaille was de beloning, die de minister aan het drietal uitreikte. zowel ondernemer als consument ge diend zal zijn. De middenstander in het randbedrijf, die tracht zijn onderneming levensvatbaar te maken, moet op de helpende hand van de overheid kunnen rekenen. Behalve de op stapel staande wettelijke maatregelen (zie hiervoor de veertien punten), valt er voor de Re gering ook op ander gebied nog vol doende te doen. Hoewel de credietver- lening wat de grondslag betreft geen wijziging zal ondergaan, is er b.v. toch wel in de toekomst een verbetering van de borgstellingsfondsen te verwach ten. Wanneer een betere werkwijze en organisatie van de fondsen zal zijn tot stand gebracht, zal het verantwoord zijn aan deze instituten grotere bedra gen te besteden dan tot dusver het ge val was. Hulp op andere dan op eco nomische gronden zal moeten worden verleend door instanties, die zich met de sociale hulpverlening bezig houden. Uitdrukkelijk wordt vastgesteld, dat de Overheid geen afzonderlijk' fiscaal be leid voor de middenstand kan voeren. Men moet bedenken, zo schrijft de staatssecretaris, dat het fiscale beleid van de Overheid niet voor alle delen van de middenstand een gelijke beteke nis heeft. Tijdens het onderzoek is ook de vraag gesteld of het onderwijs wel voldoende is afgestemd op de eisen die worden ge steld. Deze viaag kon bevestigend be antwoord worden. Maar de eisen zijn soms te hoog. Het opvoeren van de om vang der leerstof kan niet worden ge tolereerd. Het stellen van te hoge eisen leidt tot het geleidelijk sluiten van een branche. Dit is uit maatschappelijk- en economisch oogpunt ongewenst. Een belangrijk bezwaar is, dat de midden- standsopleiding tot nu toe geen vaste plaats in het onderwijsstelsel inneemt. Wil deze tak van onderwijs zich in de toekomst beter ontwikkelen, dan is dit Mei mear as gewoane bilangstelling ha wy" kennis nomd fan it forslach, dat de Heabroei-kommisje foar it earst üt- komme liet oer de risseltaten fan har wurk oer 1952 ©n 1953. Dat sil de ien tafalle en de oare tsjin- falle al neigelang men syn forwach- tings hawn hat, mar de bilangrykheit fan dit wurk kin gjin ien mear ünt- stride. Hwant hja hawwe beet krige oan dit fraechstik, it blykt folie kan ten to hawwen, it lit him daliks net biflappe, mar hja litte it net wer tos. Alle wittenskiplike instituten wurkje mei, Wageningen likegoed as Hoarn, de proefbuorkerij to Ryptsjerk, fabri kanten fan apparaten, en tsientallen boerebidriuwen. De earste ’.nfal kaem yn 1952 en op groun derf in waexd yn 1953 in plan ta Noorse koning naar Nederland, ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat de Koning van Noorwegen op 16, 17 en 18 Juni a.s. een staatsbe zoek aan Nederland zal brengen. Z.M, zal reizen in het koninklijke jacht Nor ge”, dat te Amsterdam voor anker zal gaan. Aardolie aangeboord bij Delft. De Ne derlandse Aardolie Maatschappij heeft een proefboring te Delft voltooid. Men is thans begonnen met het nemen van een productieproef in een laag, die op een diepte van Ongeveer 1200 meter ligt. Bij een eerste proef heeft men een klei ne hoeveelheid aardolie gevonden. Prof. Zernick hertrouwd. De Gronin ger hoogleraar Prof. dr. F. Zernicke, winnaar van de Nobelprijs 1953 voor natuurkunde is Vrijdagmiddag te Gro ningen in het huwelijk getreden met In 1953 is door Ged. Staten het initia tief genomen tot het regelmatig beleg gen van bijeenkomsten met vertegen woordigers dSr gemeentebesturen, ten einde een nauwer contact tussen de ge meenten en de provincie ten aanzien van de electriciteitsvoorziening te be vorderen. In de eerste bijeenkomsten zijn algemene problemen betreffende het bedrijf en de tarieven behandeld. In de op Vrijdag 12 Februari a.s. te houden derde bijeen komst komt een meer speciaal onder werp aan de orde, n.l. dat der openbare verlichting. Over de verschillende sy stemen voor deze verlichting zal de di recteur van het P. E. B. een inleiding houden, waarna de verschillende ver- lichtingsmethoden in de praktijk zullen worden gedemonstreerd. In verband hiermede wordt deze bijeenkomst te Wolvega gehouden, waar de reeds aan wezige moderne straatverlichting voor deze gelegenheid tijdelijk nog met an dere systemen o.a. door middel van T.L.- verlichting is aangevuld. Afbetaling steeds meer in zwang. Van iedere tien gulden die detailhandel en ambacht omzetten, worden slechts drie gulden contant betaald. Dit is voor een deel te wijten aan het feit, dat steeds grotere groepen van de bevolking ge bruik maken van de gelegenheid tot het kopen op afbetaling. Geleerde verloor levenswerk. De Zweed se geleerde dr. N. A. J. Malmgren, die in Nederland een onderzoek op het ge bied van de kerkgeschiedenis instelt, is radeloos. Hij verloor zijn aktentas, waarin zich zijn levenswerk bevindt: een manuscript over kerkgeschiedenis. Bij een tramhalte aan de Kneuterdijk te Den Haag had hij de tas even neer gezet.. Toen hij in de tram wilde stap pen, was ze verdwenen. Politie-agent in kerk mishandeld. De Roermondse politierechter veroordeelde Donderdag de 26-jarige opkoper J. S. en diens oudere broer H. S. uit Roer mond, resp. tot 3 en 2 weken gevange nisstraf, wegens mishandeling van een politie-agent gedurende de eredienst in de kerk. Het gedrag van de jongere ver dachte gedurende de H. Mis was zoda nig geweest, dat hij daarop door d© po litieman (in burger) werd geattendeerd. Gevolg was enkele rake klappen en trappen tegen deze agent. De oudere In de Middenstandsnota, die 172 folio- pagina’s telt bijlagen inbegrepen vindt men veertien belangrijke, con crete conclusies. Zij vormen het slot van 344 kolommen, waarin op duidelijke wijze een inzicht is gegeven in de mid- denstandsproblematiek en in het te voe ren beleid. Deze conclusies luiden als volgt: Er dient beter cijfermateriaal over de middenstand te komen. Er moet onderscheid worden ge maakt tussen randbedrijf en vol waardige middenstandsonderne ming. D© productiviteit moet worden op gevoerd. Het middenstandsbeleid moet zo veel mogelijk algemeen zijn. Het vestigingsbeleid zal opnieuw worden herzien. Er zal meer aandacht worden ge schonken aan de middenstands- opleidingen, examens en kader vorming. De grondslagen van het huidige credietbeleid blijven gehandhaafd. Voor de opvoering van de produc tiviteit zal een voorlichtingsdienst in het leven worden geroepen. Speciale middenstandsconsulenten zullen voorlichting geven over ver betering van de bedrijfsuitoefening. Er komen wettelijke maatregelen ter regeling van het cadeaustelsel, het uitverkopen en opruimen, ter wijl een technische wijziging van de winkelsluitingswet in voorberei ding is. Bekeken zal worden of het huidi ge afbetalingssysteem een nadere wettelijke aanvulling of wijziging behoeft. Er zal aandacht worden geschon ken aan de wensen van de midden stand inzake de vereenvoudiging van het belastingstelsel. De regering zal zich beraden over de vraag op welke wijze de zelf standigen kunnen worden betrok ken bij de toekomstige ouderdoms voorziening en de kinderbijslag- verzekering. De ontwikkeling van de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie is in eerste aanleg een aangelegenheid van het middenstandsbedrijfsleven. Er wordt nog gestudeerd over de vraag op welke wijze de vestiging van middenstandsondernemingen in nieuwe wijken door het verlenen van faciliteiten kan worden be vorderd.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1