HET DUITSE PROBLEEM (NOG) ONOPLOSBAAR STRIJD TUSSEN DE GROTE VIER KRISKRAS door Nederland üs hjoed p Buitenlands Overzicht onbetwist de snelste Algemene Beschouwingen in Eerste Kamer r Martha Wieringa te Molkwerum Hechte eenheid bij westelijke mogendheden bewaard urt n, de i- STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Look” in Amerikaanse strategie Hwat bringt üs de R.O.N.9 to sizzen Hwat hat Cjabe Skroar DE Westelijke landen hebben zich om zich met succes tegen eventuele agressie uit het Oosten te verzetten, vrijwillig verenigd in het Atlantisch Pact, de West-Europese vastelandsmo- gendheden zijn bezig zich te verenigen in de E. D. G. om op het continent hun aandeel in de verdediging effectief te kunnen vervullen en daarbij is de medewerking van West-Duitsland on ontbeerlijk. De Russen hebben zich op hun beurt omgeven door een bolwerk van satellietstaten van hun vrijwil lige deelneming in dit verdedigingsstel- sel kan geen sprake zijn, daar deze vol ken nimmer de gelegenheid hebben ge had zich daarover vrij uit te spreken en hebben daarbij ook Oost-Duitsland nodig. r. d 50e Jaargang No. 14 Vrijdag 19 Februari 1954 ie succes HT id. fe il d en ben, het zullen vooral jagers zijn, die de gaten in ons eigen luchtverdedigings systeem moeten opvullen. In Frankrijk heerst ook ontevredenheid over het feit Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redaetie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) vermakelijkheidsbelastingen, die sinds 1948 door de gemeentebesturen worden geheven op het bioscoopbezoek. Uit het onderzoek van rijkswege naar de renta biliteit van het bioscoopbedrijf, heeft de regering geconcludeerd, dat de overwe gingen, die zes jaar geleden hebben ge leid tot verhoging dezer vermakelijk heidsbelastingen, omdat er toen abnor male winsten werden gemaakt, thans niet meer gelden. Mei füle kjeld kinne de aeijen teld, Mar.teiwaer wurdt ornaris aeiwaer. ii- St. or if. en ap rd lig ior ep [et !e' :er kt .ar er. hij d. e. f. g- Ie ek le de le ze er je in ti en de :e t- le it >n K li en le- n, :r- er JS d Lt> in .f- Lie »e- en ne in Ml ti le o- m ?n. en ad >or rjn iét ar en Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad ïk in :k- en m ;e- ij- m ui en, en ik n, ;e- ir- n, :el a. b. c. Emmens oudste overleden. In het zus terhuis in Amsterdamse Veld is in de ouderdom van ruim 100 jaar de oudste inwoonster van Emmen, mevrouw de weduwe Mulder-Boensma overleden, JZ’ON men te Berlijn aangaande het Duitse vraagstuk en een vijfmogend- hedenconferentie waai' achter de kwestie van de erkenning van Rood China schuil gaat niet tot overeen stemming komen, men leek dicht bij een oplossing van het Oostenrijkse probleem te zijn, toen de Westelijke Drie bij ver rassing alle amendementen aanvaard den, welke de Russen in 1949 hadden ingediend op het toen in behandeling zijnde vredesverdrag met Wenen. Daar- dat de Amerikanen, naar Frans oordeel, tenminste, de Fransen niet genoeg bij staan in Indo-China, Amerika stuurt er wel materiaal heen, maar vele Fransen hadden gaarne Amerikaanse deelneming aan deze oorlog gezien, welke het hele Westen aangaat. In Amerika meent men dat vooral de inheemse bevolking van Indo China zelf meer gemobiliseerd moet worden tegen de opstandelingen, maar men krijgt de indruk, dat die voor een belangrijk deel de kat uit de boom kijkt en de partijen maar laat vechten, om ten slotte de zijde van de overwin naar te kiezen. De sleutel voor de oplossing der moei lijkheden ligt waarschijnlijk in Peking, dat echter voor zijn ingrijpen in dit con flict zijn erkenning als wettige regering van China schijnt te eisen. Zoals bekend weigert Amerika die hardnekkig. TiiSfdei 23 Febrewaris: 18.52—19.00 en 19.1220.00 Fryske ütstjüring. In sterk stik fan Sweitse Swetser. Ut üs lietesamling. Foar de bern: „Dat hie Ulbe net tocht,” in fyt fan Jabik Ingberts. Ut üs lietesamling. „It kin de master misse”. Jitris in lietsje. „Sa seit men dat yn ’t Frysk”,, Sweitse Swetser jowt wer les. TpR was op deze conferentie stellig een betere sfeer dan op vorige en men heeft zich niet verloren in eindeloze debatten. En al is het zakendoen mis lukt, er zijn enige punten aangeroerd welke aanleiding kunnen geven tot ver der overleg: n.l. de kwestie van het ge bruik van atoomenergie voor vredelie vende doeleinden en het vraagstuk van de beëindiging der conflicten in Korea en Indo China. Bovendien is daar de wetenschap, dat Rusland uitbreiding van zijn handelsbetrekkingen met het Westen wil, waarvan ook een beter ge regeld onderling verkeer tussen West en Oost-Duitsland het gevolg kan zijn. In deze richting zoeken in ieder geval de Westelijke Drie een „kleine” oplos sing van het Duitse vraagstuk. Het zijn schrale vruchten misschien, maar het was dan ook een weinig belovende ak ker, deze conferentie van Berlijn. Het Westen kan er ten slotte nog deze con clusie uit trekken, dat het eendrachtig dient te blijven en zich zo sterk mogelijk moet maken. Het was kennelijk de be doeling van Rusland op deze conferen tie die eenheid te breken en daardoor de kracht van het Westen te vernieti gen. Na de motie van Prof. Romme over de vrijere loonvorming die speelde tij dens de belastingdebatten blijft de verhouding tussen de twee grote par tijen in ons land gespannen. De k.v.p. en de p. v. d. a. zitten elkaar gedurig dwars. Zowel Prof. Romme als mr Bur ger gebruiken iedere gelegenheid, hetzij in, hetzij buiten het parlement, om el kaar eens goed de waarheid te zeggen. De dagen, dat de smalle basis de hoog ste staatsmanswijsheid was, zijn reeds lang vervlogen. De k.v.p. denkt er niet meer aan om alleen met de socialisten in een Kabinet te gaan zitten. Zij be geren de brede basis, zoals die de laat ste jaren er steeds is geweest. Het debat loopt over de vraag of de christelijke partijen nog wel reden van bestaan hebben. Al de zwaarwichtige problemen over doorbraak e. d. komen daarbij te pas. Men mag dit debat dat reeds sinds 1945 wordt gevoerd ernstig nemen, maar toch ook weer niet al te ernstig. Men moet, als men de verschillende redevoeringen leest, niet vergeten, dat de Statenverkiezingen weer in het zicht komen. In de Paas week gaan we weer naar de stembus. En maken de Nederlanders zich in de meeste gevallen niet al te druk over de Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent pei mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Eerste Kamer wil volle melk. Vele le den van de Eerste Kamer wensen, dat in Nederland naast de gestandaardi seerde melk (vetgehalte 2.5 pet.) ook volle melk (vetgehalte 3.5 pet.) op de markt zal worden gebracht. Bloscoop-belasting omlaag? Minister prof. dr. L. J. M. Beel verklaart zich niet langer voorstander van de hoge Kerk te Bunschoten. Op 8 November van het vorig jaar was de 20-jarige M. K. aan het praten geweest tijdens de dienst. Verdachte had hem gewaar schuwd, doch toen dit niet hielp en hij zelfs onder het dankgebed doorpraatte, had Ter H. een paar klappen uitgedeeld hetgeen uiteraard tot enige deining aanleiding gaf. Snelverkeer op de Keizers gracht? Nee, deze wagen wilde Maandagmorgen probe ren of het ijs sterk genoeg was en reed pardoes het ijs op nabij de brug van de Utrechtsestraat Aan belangstelling geen ge brek. Het komt ook niet dage lijks voor op de Amsterdamse grachten, als er ijs is. waar de bewoners afwezig waren, bin nengedrongen. De buren sloegen even wel alarm en leverden v. B. aan de politie over. Scholier stal geld van mede-leerlingen. De Hilversumse recherche heeft een der leerlingen van een Hilversums lyceum ontmaskerd als degene, die regelmatig uit de kleding van leraren en leerlingen geld ontvreemdde. De jongen is onmid dellijk van school verwijderd. Reeds herhaalde malen was er geld uit de zakken verdwenen, zodat men de politie te hulp riep. Maandagmiddag moesten eensklaps, nadat er weer geld was ver mist, alle leerlingen met uitgespreide handen en de handpalm naar boven in de klassen zitten. Enkele rechercheurs gingen daarna van klas tot klas en pak ten ten slotte de dief er uit. Men had alle geldstukken n.l. met een poeder bestreken, dat niet verwijderd kon wor den en de dader had dit poeder aan de hand. door was Molotof kennelijk overrom peld. Hij wilde de kwestie naar de plaatsvervangende ministers verwijzen, dus op de lange baan schuiven en kwam ook met nieuwe eisen. Oostenrijk moest volkomen geneutraliseerd worden en de bezettingstroepen moesten worden ge handhaafd zolang er geen vredesver drag met Duitsland was gesloten. Kennelijk willen de Russen Oostenrijk niet ontruimen omdat ze, zoals in het vorig overzicht is uiteengezet, meteen Hongarije en Roemenië beter in hun greep kunnen houden. Molotof wilde ook de Triëst-kwestie aan het Oosten rijkse vredesverdrag koppelen. De Drie Westelijke mogendheden waren voor deze nieuwe voorwaarden niet te vin den en de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, die accoord was ge gaan met het Westelijke plan, moest nieuwe instructies vragen" in Wenen. Toen die kwamen, bleek dat men ook daar niet voor een langere bezetting van het land door buitenlandse troepen voelde. En voor de zoveelste maal bleek dus het overleg over een Oostenrijks vredesverdrag gestrand en daarmede de kans op een begin van werkelijke ont spanning in de verhoudingen tussen Oost en West. Wat echter ook al weer niet behoeft te betekenen, dat door de mislukking dezer conferentie de span ning verder zal worden opgevoerd. rechts na veel hangen en wurgen een kleine meerderheid behalen. De debat ten over een prot. chr. landbouwschool in de N.O.P. zijn daarvan het laatste bewijs. En zo zijn er natuurlijk nog wel andere kwesties op te noemen. In deze strijd nu tussen rechts en links, past het debat over de christelijke par tijvorming. De Eerste Kamer kon daar tijdens de debatten over de Algemene Politieke- en Financiële Beschouwingen uiteraard niet aan ontkomen. De heren In ’t Veld (arb.) en Kropman (k.v.p.) kruisten geducht de degens met elkaar, terwijl de rest min of meer toekeek. Men liet die grote partijen maar twis ten. Het was overigens de enige belang rijke kwestie, die aan de orde kwam. Verder was er op politiek gebied niet veel te vertellen. Het Kabinet zit nu stevig in het zadel. De algemene indruk is, dat het goed werk levert. Over de politieke samenwerking tussen de vier partijen valt ook niets te ver tellen. Hoe leeg het momenteel wel is in onze algemene binnenlandse politiek bleek wel uit het feit, dat Prof. Anema (a.r.) zich op het standpunt stelde, dat hij niet behoefde te spreken. Deze nestor bespaarde de Kamer daarmee een rede, die ongetwijfeld weer goed zou zijn ge weest. Want elke redevoering van deze oud-hoogleraar is een kunststukje. De a.r. zweeg dus. Hoe moeten we praten over het bestaansrecht van de Christe lijke partijen? zo vroeg de financiële specialist Prof. Hellema (a.r.). De a.r.- partij viert in April van dit jaar haar 75-jarig bestaan. Moet dan nog over dit bestaansrecht worden gesproken. De c.h. zweeg wat dit betreft ook. Al leen stelde de 75-jarige dr Kolff nog eens duidelijk vast, dat zijn partij nooit kan behoren tot een conservatief blok, onder leiding van de v.v.d., omdat de c.h.u. nu eenmaal niet conservatief is. Weliswaar moest hij toegeven de ge dachte van Prof. Oud (v.v.d.) over een derde macht het samengaan van v.v.d., a.r. en c.h.u. niet geheel te hebben afgewezen, maar dan moest hij wel weten, wat het liberalisme van de v.v.d. nu precies betekent. Hoe staat de v.v.d. in sociaal-economisch opzicht? Naar de mening van dr Kolff is het evenmin mogelijk om de oude, rechtse coalitie tot leven te roepen. Neen, de huidige gang van zaken vond hij zo slecht nog niet. En de heer Kolff prees de Regering om haar voortvarendheid. Provinciale Staten, een feit is, dat de partijleiders in ons land met spanning de uitslag tegemoet zien. De laatst gehouden verkiezingen voor de gemeenteraden wezen uit, dat de k.v.p. weer komt opzetten, al was de winst van de p.v.d.a. nog lang niet te niet gedaan. Ook de andere Christelijke partijen hebben het er niet zo slecht afgebracht. Zal de doorbraak verder gaan? Zal de p.v.d.a. dus in kracht toe nemen? Dit is de grootste vraag, die de partijleiders zich stellen. Zjj denken daarbij twee jaar vooruit; aan 1956. waarin wij ons opmaken om naar de stembus te gaan, die de samenstelling van de Tweede Kamer zal bepalen. Aan gezien geen enkele party in staat is om de volstrekte meerderheid te behalen, gaat het er om of de rechtse meerder heid zal blijven of niet. Zij is momenteel uiterst klein. De 30 k.v.p.ers, 12 a.r. en 9 c.h.u.ers vinden een links blok tegen over zich van 49 man. Het gaat dus om twee zetels. Twee zetels, die voor de confessionelen van het grootste be lang zijn. Daarbij behoeft men alleen maar te denken aan het bijzonder land bouwonderwijs. Telkens weer ziet "men op dit terrein rechts en links tegen over elkaar staan. En telkens weer kan Als dit overzicht verschijnt, is de Berlijnse conferentie waarschijn lijk geëindigd. En tenzij er de laatste dag nog verrassingen zijn gekomen, heeft ze, zoals reeds van den beginne werd vermoed, geen grote resultaten opgeleverd. Het probleem Duitsland is natuurlijk niet opgelost. Men mocht dat ook niet Verwachten, waar dit probleem zo nauw samenhangt met de veiligheid van beide partijen. Feitelijk willen zowel West als Oost het door hen bezette deel van Duitsland benouden als veiligheidsgordel. Zolang het wantrouwen omtrent eikaars bedoelingen in de verhouding West en Oost de toon aan geeft, is dit vraagstuk onoplosbaar. Klap in kerk. De Utrechtse rechtbank veroordeelde de 46-jarige hulpkoster H. ter H. uit Bunschoten tot f 2.50 boete of een dag hechtenis, wegens mishan deling van een kerkganger in de Geref. Een uitstekend geslaagde rijderij. levensgrote koe als standbeeld. Een levensgrote koe in brons. Dat wordt misschien het jubileumgeschenk, dat de leden van het Friese Rundvee Stam boek bij het 75-jarig bestaan van deze instelling in deze nazomer zullen aan bieden. Aan de Leeuwarder beeldhou wer G. J. Adema is opdracht verleend deze bronzen koe, die naar verwacht wordt voor de gebouwen van het stam boek op het Zuiderplein zal worden ge plaatst, te vervaardigen. Inbreker veroordeeld. Conform de eis is de 56-jarige W. A. B. v. Ba. uit Rot terdam, die reeds 17 jaar van zijn leven in de gevangenis heeft doorgebracht, wegens inbraak veroordeeld tot 1% jaar gevangenisstraf met aftrek. Van B. was op St. Nicolaasavond in Vlaardin- gen met een valse sleutel een woning, Het Atlantisch pact is aan de andere zijde door de Europese landen aangegaan om een Russische overheersing op het vasteland van Europa te voorkomen en dat gaat niet meer zonder Amerika. Twee wereldoorlogen, waarin Duitsland naar de overheersende positie op het Europese vasteland greep, hebben dat gewezen. Als de Russen nu de leus aanheffen: „Europa voor de Europea nen”, bedoelen ze eigenlijk „Europa Voor de Russen”, /-OPMERKELIJK was ter conferentie van Berlijn de grote eenheid van de drie Westelijke ministers van buiten landse zaken. Had men in den begin ne wel eens gevreesd, dat de Franse Vertegenwoordiger, minister Bidault, gemakkelijk toegankelijk zou blijken voor Russische verleidingspogingen, daai' is ter conferentie niets van aan het licht gekomen, de Westelijke drie Vormden één front. In Frankrijk zelf heeft Bidaults optreden daarom kritiek van verschillende zijden ontmoet, n.l. bij de tegenstanders van de E. D. G. die meenden, dat Bidault te Berlijn deed als of Frankrijk die organisatie al aanvaard had. De strijd in Frankrijk zelf over de Europese Defensie Gemeenschap is dus niet geëindigd met de onbevredigende afloop van de Berlijnse conferentie. Had men wel eens gehoopt, dat, als te Berlijn geen overeenstemming met de Russen mogelijk bleek, het Franse parlement de E.D.G. wel zou slikken, daarvan is geen sprake. De tegenstanders roeren Zich sterker dan ooit in de commissie uit de nationale vergadering, welke het ontwerp thans in studie hebben, en on der hen zijn zeer invloedrijke figuren als de sociaal democraat Moch en de bekende generaal Koenig, terwijl zoals bekend ook maarschalk Juin een tegen stander is. Deze menen dat Engeland en Amerika niet die garanties gegeven hebben, welke in Frankrijk nodig wer den geacht om het E.D.G.-verdrag te aanvaarden. Die garanties gaan vooral over het blijven van Engelse en Ameri kaanse troepen in West-Duitsland en over de wijze waarop het dit land on mogelijk gemaakt zal worden uit de E.D.G. te treden en zelfstandig een oor log te beginnen om Oost-Duitsland en het oude Duitse gebied ten Oosten van de Oder Neisse grens te heroveren. De Franse tegenstanders voelen zich nog gesterkt in hun verzet nu het nog onzekerder geworden is dat Ameri kaanse troepen in West-Duitsland zul len blijven, doordat Washington haar strategische inzichten heeft gewijzigd. De „New Look” zoals men de nieuwe strategie noemt, legt zoals bekend de nadruk op de strategische luchtmacht en op de vloot en wil eigenlijk alleen Amerikaanse bases aan de omtrek van Europa en Azië handhaven. yOALS bekend is onze Nederlandse minister van Defensie, ir Staf, thans in Amerika o.a. om een inzicht uit de eerste hand in de nieuwe strategie te krijgen. Het staat wel vast, dat er ook kleine onderdelen van de Amerikaanse luchtmacht in Nederland zullen komen, maar deze schijnen niets met de stra- I tegische luchtmacht te maken te heb- 1 De kv.p. en de p.v.d.a. moeten maar niet al te veel ruzie maken, want „deze scherven brengen zeker geen geluk”. Een eventuele nieuwe Kabinetsformatie zou dan wel zeer moeilijk worden. Volgens Prof. Molenaar (v.v.d.) is be heersing van de twee grote partijen ge boden. Ook hij zag hoewel zelf in de oppositie zijnde geen kans om zonder moeilijkheden een formatie voor een nieuw Kabinet te maken. De heren In ’t Veld en Kropman stoor den zich niet erg aan deze welgemeende raadgevingen. De socialistische, fractie voorzitter zeide dat de p.v.d.a. zich over de wanhoopspolitiek van Prof. Romme niet erg ongeraist maakt. Prof. Romme had gevraagd kleur te bekennen. Poli tiek is dit niet moeilijk, aldus mr In ’t Veld. Wij zijn geen vleugelpartrj. In onze partij is een grote mate van een stemmigheid, zonder dat wij een toe vlucht nemen in vaagheden. Wij pakken aan en schuwen het licht der openbaar heid niet. En levensbeschouwelijk is de klelr van de pvda ook duidelijk: zij is kleurloos. Alle gezindten werken sa men aan een gemeenschappelijk pro gram. Het is zeker niet juist, dat de humanisten daarbij de overhand hebben. „Ja maar, U hebt geen beginsel,” zo repliceerde de heer Kropman. „U bent lid van een partij, die ophoudt als het interessant wordt, n.l. als het gaat om het verband tussen zedenleer en het leven. Een katholieke politiek betekent de volledige ontplooiing van de volwaar dige persoonlijkheid, op alle levensge bieden. De p.v.d.a. en de v.v.d. zien dit niet zo, ofschoon ik de tijd zie komen, dat men bij de p.v.d.a. de woorden so cialisme en progressief zal laten vallen. Deze twee partijen kunnen de weg naar herstel via het Evangelie niet volgen,” zo luidde de conclusie van mr Kropman, die tevens de opvatting bestreed, dat er in de k.v.p. meer onenigheid bestaat dan in andere partijen. Wij hebben soms ver schil van mening over sociaal-economi- sche vraagstukken, maar verder zijn we het eens. Kunnen de socialisten dit ook zeggen? Hebben zij zelfs geen interne moeilijkheden op internationaal gebied? De heer Kropman doelde op het feit, dat de voorzitter van de Eerste Kamer, de socialist Jonkman, tegen het E.D.G.- verdrag heeft gestemd. De president kon deze opmerking overigens best waarderen. Over de financiële beschouwingen valt weinig te melden. Een belangrijke con clusie was te trekken: bijna alle partijen drongen aan op bezuinigingen, zodat de rijksuitgaven zullen dalen. Dit is het liedje van verlangen. Het uitgavenni veau stijgt nog steeds, maar het is zon der twijfel, dat we daarmee in een on houdbare situatie dreigen te geraken. Vooral als de tijden slechter worden. Dat dit gebeurt, staat vast. De vraag is maar, wanneer en in welke mate. De heer In ’t Veld was do enige, die zich aan een voorspelling durfde wagen: na 1960. Want dan zijn we de gevolgen van de tweede wereldoorlog te boven. La ten we slechts hopen, dat hij ongelijk heeft. Er is niemand, zelfs de k.v.p. niet, die hem dat kwalijk zal nemen. De hoog gespannen verwachtingen met betrekking tot deze rijderij zijn niet ge heel uitgekomen. Men had algemeen verwacht, dat nu er nergens gereden werd, hier verschillen de. van de kopstukken aan de start zou den verschijnen, hetgeen achteraf echter niet het geval bleek te zijn. Wel bleek Martha Wieringa ingeschre ven te hebben, evenals haar zuster Frie da, en Annie van der Meer, dan was de naam van Annie Sietema te Warga op de lijst, plus Tine Mulder van Wie lingen en Jetske de Boer van Joure. Het bleek evenwel dat Laatstgenoemde absent bleef. Tot de mindere góden (innen) bij het schaatsen behoorden dan verder de kam pioene van de ZWH, Froukje J. Dijkstra te Hemelum, Tine Faber van Rijs, Ytje en Marie Visser van Oudemirdum, plus een drietal meisjes uit Molkwerum, die in het geheel geen kans maakten. Deze drie vielen in eerste omloop af, samen met Tine Faber en Marie Visser. In de demi-finale kreeg mej. Tine Mul der een staand nummer, waardoor zij een goede kans maakte in de prijzen te komen. Antje van der Meer had weinig werk met letje Visser, Martha, die in eerste omloop geen tegenstandster had even als no. 13 mej. Mulder door wegblijven van no. 14 Mien van der Zee van Bak huizen, kwam nu uit tegen Antje Siete ma en ook hierbij was van spanning geen sprake. Feller was de strijd tussen Froukje en Frieda, toen laatstgenoemde viel, zeker op 2/3 van de baan met achterstand op haar rivale, was Froukje sportief genoeg om te keren; de beide ritten die nu volgden, moest ze echter verlie zen. In de finale kwamen nu de nos. 4, 13, 5 en 10 tegen elkaar uit. Annie won overtuigend van Tine Mul der, die dus de 4de prijs kreeg. Verrast was het publiek dat nu steeds aan de touwen bleef door het feit, dat Martha de eerste rit tegen haar zuster verloor, beter gezegd, zij liet deze winnen, dat bleek later wel overduide lijk, want toen won ze in twee beslissen de ritten. De strijd om prijs en premie ging dus tussen Martha en Annie en wie nog mocht hebben getwijfeld aan de superi- euriteit van eerstgenoemde, d.w.z. of het een spannende strijd zou worden, zag zich teleurgesteld. Tegen de wind in was het verschil reeds behoorlijk, maar die voor de wind was het met een grote voorsprong dat de snelle Martha over de eindstreep ging. Grote spanning heeft deze rijderij dus niet gebracht, maar wel was het een mooie en zeer sportieve wedstrijd. Een prachtige baan op het Ijsselmeer en mooi winterweer maakten dit ge beuren, waarbij veel publiek was, tot een echt ijsfeest. 1ste prijs, f80.Martha Wieringa, Baard. 2de prijs, f 60.Annie van der Meer, Tjalhuizum. 3de prijs: Frieda Wieringa, Franeker. 4de prijs: Tine Mulder, Wieringen. Zij, die na de 2de omloop afvielen, kre gen van het bestuur f 5.— toegekend, dat waren Ietsje Visser, Froukje Dijk stra, en Tine Faber, Rijs. m-nn'.y

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1