L ■'I Ta oantinken oan KRIS-KRAS door Nederland DE MIDDENSTANDSNOTA Boargemaster R. Reitsma fan Wunseradiel IS BURGEMEESTER REITSMA VAN WONSERADEEL OVERLEDEN Fan de Martinytoer Belastingpolitiek dupeert de middenstand niet Overheidsingrijpen dient beperkt te blijven Bloedig gevecht met Mau Man üs hjoed p 2 to sizzen Ljurken! f, Hwat hat Qabe Skroar De komende conferentie te Genève lik W PYT. IS 1$ ■P ■n .1 I i f STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 50e Jaargang No. 15 Dinsdag 23 Februari 1954 I wolfeart nog versterken. Vijf vogels keerden uit gaan toren worden de voorjaarsverwachtingen in Tj. de J. ii Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bn vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Twee en tachtig leden van de terreur- bende Mau Mau in de Afrikaanse ko lonie Kenya zijn gedood, een veertigtal gewond en minstens twaalf gevangen genomen bij een ware veldslag, die 36 uur lang heeft gewoed tussen een bende van 200 man sterk en Britse troepen, politieagenten en Kikoejoewachters in het gebied van Fort Hall, ten noorden van Nairobi. Snie yn it slyk, jowt binnen trije dagen in hurde dyk. 1945: 1948: 1951: 7261; 7410; 7730; 7221; 7538; 7922 - Stania-State kreeg 30 mille. Het boter en kaascontrólestation te Leeuwarden heeft een bedrag van f 30.000 geschon ken voor de inrichting van een museum op Stania-State van landbouw- en zui- velwerktuigen. De stichtingsacte is in middels gepasseerd. Weinig belangstelling Na deze principiële beschouwingen komt de nota tot een historisch overzicht. En daarbij valt het op hoe weinig de Rege ringen zich in het verleden met de mid- stand hebben bemoeid. Het eerst werd ’t middenstandsprobleem aan de orde gesteld in 1901 door de toen malige Minister-President Dr Kuyper. Deze wees er op in de Tweede Ka mer dat de middenstand wat initia tief en activiteit betrof, vei’ bij de ar beidende klasse ten achter stond en dat het de Regering eerst mogelijk zou zijn na te gaan of ook in het belang van die klasse iets kon worden gedaan, als zij daarvoor zelf opkwam, uit eigen initia tief en met meer kracht. Dr Kuyper liet het niet bij raadgevingen op congressen, hij toonde zijn belang stelling voor dit probleem ook door da den, hetgeen o.m. tot uitdrukking kwam in de instelling van een staatscommis sie, die naast een enkel succes ook te leurstellingen boekte. Na het aftreden van Dr Kuyper verminderde, naar het scheen, de Regeringsbelangstelling, zo merkt men in de nota laconiek op Natuurlijk is er na die tijd nog wel het een en ander gedaan. De naam van Mi nister Aalberse mag daarbij niet onver meld worden gelaten, maar inmiddels was toen het jaar 1930 aangebroken. Het belangrijkste wetgevende werkstuk uit die tijd was wel de Winkelsluitings wet 1930. Nadat in 1937 nog de vesti gingswet Kleinbedrijf tot stand was ge komen, werd het wachten tot na de tweede wereldoorlog. Al werd niet aan alle critiek voldaan, de middenstand stond in het middelpunt der belangstelling. Deze middenstands- nota is daarvan het bewijs. Man kan zeggen, dat zij laat is gekomen, maar zelfs Dr Kuyper zal wellicht nooit ge droomd hebben dat zo’n interessant boekdeel zou verschijnen denstandsorganisatiewezen en voor hét streven naar economische samenwer king. Dit verzwaart enerzijds de moei lijkheden van de middenstanders en vormt anderzijds een belemmering voor de regering om een actieve midden- standspolitiek te voeren. Tal van vraagstukken, die door het centrale be leid van de overheid niet tot oplossing kunnen of mogen worden gebracht, kunnen overigens hun oplossing vinden binnen het raam der publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. In verband hiermede zal het midden- standsbeleid in sterker mate gericht die nen te zijn op het stimuleren van de tot standkoming van p.b.o.-organen in de middenstand. de overleden vrouw van de arts zoge naamd bekende, zelfmoord te hebben gepleegd, is op die bekentenis terugge komen. benoemd tot gemeente-secretaris. In dezelfde functie was hij werkzaam te Oegstgeest. Hier stichte hij met eni ge anderen een opleidingscursus voor het diploma gemeenteadministratie te Leiden. Vervolgens was de heer Reit sma burgemeester van Hemelumer Ol- dephaert en Noordwolde (sedert 1939), welke gemeente hij op 1 December 1945 met Wonseradeel verwisselde. Op velerlei gebied heeft de heer Reit sma, die tot de Nederlands Hervormde Kerk behoorde, zich bewogen. Hij leg de een grote studiezin aan de dag en behaalde behalve het diploma gemeen- te-administratie, de MO-akten Staat huishoudkunde en Staatsinriching. Op watersportgebied was hij een goede bekende; met zijn Pampus sleepte hij talrijke prijzen in de wacht. Ook de na tuurbescherming had zijn hart. Voorts was hij bestuurslid van de Chr. HBS te Leeuwarden, bestuurslid van het In stituut voor Geestelijke Gezondheids zorg, lid van de commissie Zeedefensie en lid van de Provinciale Schoonheids commissie. Hij heeft steeds grote be langstelling aan de dag gelegd voor he-t in cultuur brengen van de Makkumer- waard, de vestiging van een industrie terrein aldaar, evenals de totstandko ming van een nieuwe visafslag en een centrale gemeentereiniging. De voltooi ing van het laatste heeft hij niet #iogen beleven. Ook in ander opzicht heeft de gemeen te Wonseradeel zeer van zijn bestuurs- capaciteiten geprofiteerd. Men denke slechts aan de wegenaanleg en de nieu we scholen, die onder zijn bestuur tot stand kwamen. Laatste kans voor inwisseling. Alle thans niet gangbare munten, te weten halve guldens, zilveren en zinken kwartjes, zinken dubbeltjes, vierkante nikkelen en zinken stuivers, bronzen en zinken twee en een halve cent-stukken, oude bronzen en zinken centen en halve cent-stukken, kunnen in de periode van 15 Maart tot 15 April bij de postkan- ingeleverd. Dodelijke val in kelder. De 78-jarige mevrouw A. L. uit Hengelo is, doordat zij de verkeerde deur opende, in de kel- de kern van zijn moeilijkheden in een te zware belasting van overheidswege door fiscale en sociale lasten. Volgens de nota heeft een analyse echter aange toond, dat een belangrijk aantal mid- denstandsondernemingen nagenoeg niet wordt bezwaard door fiscale- en sociale lasten. Voor zover er in de middenstand bijzon dere moeilijkheden bestaan, mogen deze daarom niet eenzijdig worden gezocht in externe oorzaken (met name in het beleid van de overheid in de belastings- sector), doch moet in de kring van het middenstandsbedrijfsleven zelf eveneens het oog worden gericht op interne oor zaken. In het bijzonder vormen verbe tering van de productiviteit, bedrijfsad ministratie, kostprijscalculatie e.d. ter reinen, die vele middenstanders in on voldoende mate hebben betreden. Vroege lenteboden op Texel. Op Texel is iedereen optimistisch geworden. Men gelóóft weer in de lente. Want op het eiland is plotseling een vlucht van on geveer 500 leeuwerikken neergestreken, briefjes te hebben geschreven, waarin Ook werd reeds de eerste kievit gesig naleerd. Later op de dag kwamen een vlucht lepelaars Schouwense dijk 5 meter boven A.P. De Schouwense dijk, tussen Zierikzee en Brouwershaven is thans klaar gekomen, ze ligt ruim vijf meter boven het nor male A.P. en beveiligt een oppervlakte van 9600 H.A., waarin 12000 mensen wonen. Deze dijk, waarin 400.000 kub. meter klei is verwerkt, is een slaperdijk. Zij dient bij eventuele overstroming ook als toevluchtsoord voor vluchtelingen. In het Diakonessenhuis te> Leeuwarden is Vrijdagavond op zestigjarige leeftijd overleden de heer R. Reitsma, sinds 1 December 1945 burgemeester van Won seradeel. De heer Reitsma leed aan longontste king, maar stond tevens onder behan deling van een hartspecialist. De heer Reitsma werd op 21 December 1893 geboren te IJlst en groeide op te Folsgare, waar zijn vader later een boerderij had. Eerst op 21-jarige leef tijd begon hij gemeente-administratie te studeren. In Aug. 1920 werd hij aangesteld als volontair ter gemeente secretarie te Sneek. Op 1 Juni 1923 werd hij tijde lijk benoemd als ambtenaar ter secre tarie te Bolsward. Hij was daarna adjunct-commies op het gemeentehuis te Witmarsum, doch verhuisde naar IJlst, toen hij daar per 1 Aug. '27 werd Record voor rechtbank te Dordrecht. Een 70-jarige opkoper uit Dordrecht heeft gisteren voor de rechtbank te Dordrecht in hoger beroep terecht ge staan, omdat hij zonder vergunning op de rivier oud ijzer had opgekocht. Bij zonder is, dat hij voor de 45ste maal terecht stond. Hij is de man met de grootste straflijst in Dordrecht. De of ficier van Pustitie zeide, dat hij zeer binnenkort wederom terecht zal moeten staan. der gevallen. Enige tijd later vond men haar; de levensgeesten waren echter reeds geweken. Steeds ingewikkelder. De broer van de Berkelsb dokter, die had bekend, de lyk, ja it koe net iens lyk halde. De of- fisiële sifers wiisden it düdlik üt. Yn 1920 hie Boalsert 7032 ynwenners en yn 1940, dos tweintich jier letter, wie it 6892. De oarloch wie gjin tiid foar takomst- plannen, mar nei de oarloch stiene minsken op, dy’t mei idealisme en bi- trouwen de rjuchtfeardige striid foar de aide Hanzestêd opnamen. Hja bi- griepen, dat de stêd allinnich mar de kar hie tusken twa müglikheden: fierdere delgong of in moedich stribjen nei better en rommer farwetter. It mei hjir wolris sein wurde, dat ek it Stêdsbistjür, fan dy tiid óf, mei alle ynspanning har ynsette foar it troch- brekken fan de nuodlike situaesje. Har activiteit wie bütenwenstich, har geast net to brekken. Fuort de earste wiken sieten hja mei de mannen fan de B.B.G. al ta kop en earen yn it probleem fan de Suvelskoalle. In bilangrike saek op himsels, mar folie wichtiger foar de ta- komst fan de stêd as mannichien doe bisefte. En as dit jier it gouden feest fan de Suvelskoalle fierd wurde kin, sil neist tankberens, dat dizze ynrjuchting yn in bloeijende steat en in forbettere outillaezje forkeart, de foldwaning yn Boalsert oer it bihald derfan foar har berteplak, tige great wêze. De nije Molksükerfabryk krige in fêst plak yn ’e stêd en joech op de meast effektive wize steun oan de ekonomys- ke grounslach fan de stêd. Hollandia makke har fabryk alhiel op ’e hichte fan de tiid, it ien sawol as it oare fan tige great bilang. Mar ek op oar gebiet makke dizze geast bilangrike initiativen wekker. In moderne Ambachtsskoalle kaem tsjin alle negative advizen fan advisearjende ynstansjes ta stén. Ek dat wie in swie- re striid, mar de geast fan de aktive groep yn 'e stêd liet net los. En hwa Bolswarils Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Is de situatie in de middenstand zodanig, dat er een apart midden- standsbeleid gevoerd moet worden? Nu de situatie in de midden stand althans in de volwaardige ondernemingen volgens de nota niet zo slecht is, is een ontkennend antwoord op deze vraag voor de hand liggend. Maar uit de stukken blijkt, dat Minister Zijl- stra en Staatssecretaris Veldkamp deze vraag ook principieel heb ben belicht. Zij staan op het standpunt, dat de Overheid slechts glo baal moet ingrijpen op strategische punten. Ook wat de middenstand betreft, want de Regering ziet het middenstandsbeleid als een onder deel van het algemene sociaal-economisch beleid. Dit houdt in, dat een afzonderlijk middenstandsbeleid slechts verantwoord is, voor zover de problemen van het middenstandsbedrijfsleven niet samen vallen met die van het industriële en agrarische bedrijfsleven in het algemeen. Verloren en gevonden. Ongeveer een jaar geleden miste een dame in Den Haag een gouden broche. Dezer dagen bezocht ze de kijkdag van de Bank van Lening en zag daar haar eigendom lig gen. Zij waarschuwde de politie en deze ging aan het speuren. Dit leidde tot aanhouding van de vroegere werkster van de dame. Overheidstaak beperkt. De taak van de overheid dient ook in de middenstandssector beperkt te blij ven tot het scheppen van die algemene voorwaarden, die het de goede onderne mer mogelijk maken de ondernemers- functie uit te oefenen, aldus de nota. Een beschermende middenstandspolitiek is uit algemeen economisch oogpunt on gewenst. Met name mag het midden standsbeleid er niet toe leiden, dat de normale concurrentie wordt uitgescha keld. Een vergelijking van het midden standsbeleid met de sociale- en land bouwpolitiek gaat, volgens de staats secretaris voor Middenstandszaken niet op. De landbouw wordt steeds bedreigd door buitenlandse factoren. Een be schermende prijspolitiek in de midden standssector, zoals dit wel in de land bouw het geval is, leidt tot onaanvaard bare gevolgen. Overduidelijk wordt in de nota gezegd, dat het betreurd moet worden, dat In middenstandskringen zo weinig actieve belangstelling bestaat voor het mid- een woord”oerder van het State Department wordt verwacht, dat er in Panmoenjon verder niet onderhandeld zal worden over het tot stand brengen van een politieke conferentie over Korea. Hja kamen yn fiif hündert kloft, Lyk flokken üt in tichte loft. Hja strutsen del mei sêft geroft In moarn, hast üngemurken. Gjin froast halde har meat yn bitwang En oer de snie miskien net lang Lykwols lüd-klear rüze har sang. Hark! hark! dér stiig’ de ljurken. De winter fiert noch hearskippij, Hüngrich klomske fügels swij’. Wol giet de stüfste kjeld foarby, Mar griis-grou bliuwt it swurk en Al wint wer stadichoan it Ijocht, Der kin noch net oan ’t foarjier tocht Allinne ien simpe'-bliid birjocht; Op Texel flean’ de ljurken! Dat sjongen is in bliere groet: De winter wykt straks, hald mar moed, Nei hurde dea de maitiidsgloed, It lan kin wer bibuorke De greiden grienje, beammen sprut’, It sintsje sparket goud troch ’t rut. De wyn waeit fredich-lij üt süd, Dan jubelje alle ljurken. In grize damp lukt oer de wrald, De wyn fan haet snijt skerp en kald, Jowt ien bilofte ’t minskdom hald? Bedyn hat neat ütwurke! Tomjitte kommen? Net ien tred It hoopjend ütsjen makket mêd, De dou fynt gjin olive-blêc, Formmme wy ek ljurken? nou it moderne, manske gebou, mei de kloften learlingen, bisjucht, sil tajaen moatte, dat de nije wyn it aide skip aerdich de seilen fól bliesde. Der kaem wer gong yn. Wer in skoftke letter krige Boalsert syn twadde Middelbere skoalle yn de foarm fan in R.K. H.B.S. In laügjierrige winsk wie dermei yn de realiteit komd en ek hjirre moast hiel hwat energy opbrocht wurde foar’t men de blide tynge trochjaen koe, dat de skoalle der komme soe. Yn dyselde snuorje wie in bilangrike forgreating fan de Chr. Hüshaldskoalle in feit wurden. En as in sniebal wrei- de it stribjen nei modernisearring him üt. Nije gebouwen foar aide minsken forriisden yn Elim, it Doopsgezind Rêsthüs, de forbettere Hindrik Nannes- hof en it Weeshüs sleat him derby oan. Huize Sint Martinus groeide fan jier ta jier. Ek yn de particuliere sektor bleauwen de initiativen net efterwege. Tsientallen saken en winkels namen deselde koerts op en toanden moed foar de takomst. Hja bouden en forbouwden, skaften auto’s en frachtauto’s oan en biseften, dat allinnich op dizze wize de kans om to bliuwen der wêze soe. It hoecht hjir net sein to wurden, dat de wentebou foar dit stribjen in greate ünmisbere faktor wie en grif sil men it gemeente- bistjür de eare net ünthalde kinne, dat hja der boppe-op sieten en it maksimum oan müglikheden üt it fjür sleepten. Dit alles, hwerfan wy hjir mar in greep dien hawwe. hat Boalsert üt de dea- slomme, ta kréftich nij libben brocht. Dieden wekke dieden en de moed en it bitrouwen fan de iene helpt de oare oer it dende punt hinne. Mei it kulturele libben wie it net oars. Fan oergreate bitsjutting wie it dat Boalsert troch i’t sery fan initiativen in stêd waerd, dy’t prosentueel it meas- Uit dit uitgangspunt volgt, dat de aan wezigheid van betrouwbare gegevens, die een duidelijk inzicht verschaffen in de problemen van de middenstand, een eerste voorwaarde is voor een doel treffend beleid. Het bestaan van een omvangrijke mid denstand in onze samenleving verzacht de maatschappelijke tegenstellingen en vermindert daardoor de mogelijkheid tot het ontstaan van sociale spannin gen. Daar staat tegenover, dat ernstige moeilijkheden van algemene aard in de middenstand tot een verstoring kunnen leiden van de gehele sociaal-economi- sche verhoudingen. Het aantal werkza me personen in de middenstandssector bedraagt ongeveer 1 millioen. Daardoor verkrijgt het middenstandsbeleid een zeer belangrijk werkgelegenheidsobject. In deze inleiding op de nota wordt uit voerig betoogd, dat er toch vooraf ver schil gemaakt moet worden tussen de problemen van het z.g. randbedrijf en die van het volwaardige middenstands- bedrijf. Doordat men dit vaak verzuimt, zoekt ’n groot deel van de middenstand DE MOEDIGE HAT DE TAKOMST! Doe't yn ’47 de B.B.G. yn Boalsert it foar elkoar krige om de situaesje fan de stêd fan in bikend bureau foar bi- driuwstechnysk ündersyk bisjen to lif ten wie de tastan fan Boalsert net bot te fleurich. En by de measte ynwen ners fan ’e stêd siet net it measte bi trouwen yn de risseltaten fan dit wurk Hwat koe men der oan dwaen, dat hyltiid wer it iene nei it oare bidriuw de hakken naem en in fleuriger en bloedjender plak socht. Al salang hie men hjir de ünderfining opdien, dat dingen fan ienich bilang de greatere plakken opsochten, dat in great diel fan de jonge minsken om utens teachen en dat jonge hüshaldingen hjir folie minmachtiger wiene as aide minsken. Sünt 1920 bleau it tal ynwenners ge- te yn de kranten kaem. Slach op slach stie de aide Gysbertstêd yn it nijs. Ek dermei is mear as party minsken bi- seffe, it bilang fan de stêd tsjinne. De tentoanstellings, de ütrikking fan de Gysbert-Japiksprizen, de iepening fan de Fryske Boekewike, de konserten en concoursen, it wie, it iene mear it oare minder, in stipe foar it libbene Boal sert. En sa koe it net ütbliuwe, dat de needlottige kurve fan de jierren ’20-’40 moast tsjin safolle libbensdrift en lib- benswil bilies jaen. Hy giet net mear nei de bidelte mar mei faesje omheech. Sjuch hjir de rige fan sifers: 1946: 1949: 1952: vzv** viva* v**u het warme Zuiden weer en kwamen bij het duinmeer „De Muy” aan de grond. Altjjd raak. Sportvissers gaan thans gaarne naar de Afsluitdijk, waar ze een gat in het ijs hakken en dan komen de snoekbaarzen zo maar vanzelf half bedwelmd naar boven. Er zitten knapen bij van 4 tot 5 pond! Voorraad verminderde. In verband met de strenge winter was er uit verschil lende landen vraag voor kool, zodat de kwekers te Langendijk in zonderheid gele en witte kool konden „spuien”. De gevaarlijke gasslang. Doordat de gasslang was los geschoten, is te Den Haag een 57-jarige trambestuurder door gasverstikking om het leven ge komen. In Londense diplomatieke kringen is men van mening, dat de 26 April a.s. te Ge nève beginnende conferentie waarschijn lijk door de Britse, Franse, Amerikaanse en Sovjetrussische ministers van Buiten landse zaken zal worden geopend. De ministers •Zouden echter slechts de eerste bijeenkomsten bij wonen, waarna de plaatsvervangers hun taak zouden over nemen. Volgens 'JES der. I it. teld „Ta oantinken” spitigernóch Ja, hwant, as wie it juster noch bard, sa rüzje jit de wolkomstwurden yn my nei, dy’t sprutsen waerden op 4 Desimber 1945, dus rom 8 jier forlyn, doe t Boargemaster Reitsma yn üs gemeente mei syn wurk üteinsette, dêrta skragé troch in ünderfining fan 6 jier yn in oare Fryske gemeente. Hy, hwaens widze yn ’e neiste omkriten fan Wunseradiel stien hie, mids it boerebidriuw berne en dêryn thüs wie, mar dy’t dochs de kar joech oan in iepenbiere funksje en om utens teach, kaem njonkelytsen yn it Heitelan werom. Hy tsjinne de léste 8 jier ien fan de greatste klaeigemeenten, hwer’t nei de binearjende oarlochsjierren fan 1940-1945, dy’t ek foar in diel Wunseradiel skeinden, hiel hwat wankte oan problemen yn rom forskaet. Mar nuodlike en muoisume opjeften is hy nea üt ’e wei gien; rjocht- oarsom: mei greate kennis fan saken, ünpartidigens en in helder yn- sjoch hat er syn wurk oanfette en, hwer’t de tiid him gund waerd, oan ’e ein brocht. Folie objekten yn Wunseradiel tsjügje dêrfan en drage it stimpel fan syn bistjürsformogens. Simmerdeis stjürde er syn boat oer de sulveren weagen fan üs blin kende marren; hy stjürde ek it skip fan üs gemeente mei ynmoed en woun, sa’t elts hjoed-de-dei taksearje kin, ek hjir mei glans de priis: „in woltierige gemeente mei tankbre ynwennners!” Frjemd, hoe’t yn it forline sprutsen wurden faeks jierren neitiids in bitsjutting krije, dy’t yn ’t earstoan sa net bitocht waerd! By de ynstallaesje fan boargemaster Reitsma yn 1945 wiisde ik der op, dat hy om utens gjin bliuwend sté foun hie. Nou tink ik deroan werom en yndied: nimmen fan üs fynt hjir ommers in fêst plak! Der winkt ier of let in Lan, in sté, in plak, hwerop de tried fan it minskelibben spoun is. Ek foar üs boargemaster! Syn boat leit fêst forankere yn ’e Haven, hwerop hy en wy allegear by üs libben it sicht ha! As God sprekt, ha wy er it swijen ta to dwaen! Ek hjir! En yn tankber oantinken bliuwt üs forskieden Boargemaster foar üs de Magistraet, dy’t mei tref like han it bistjür fierde ta bloei en fan üs treftige mienskip, dy’t Wunseradiel neamd wurdt. H. N. H. K. DE JONG, Loco-boargemaster fan Wunseradiel. 1944: 7125; 1947: 7304; 1950: 7614; en nou is de 8000 al aerdich passeerd. Foar it earst yn syn histoarje koe de stêd wize op in bifolkingsoanwas, dy’t mear as twa kear sa great wie as yn de hiele provinsje. Hwant Frvslan gie yn dyselde jierren fan 452.000 nel 470.000, dat is 4%, mar Boalsert mak ke der 12% fan. Sjuch, dat meije de ynwenners fan de goede stêd Boalsert wolris in amerij bitinke. Hwant, dit is foar har allegearre wol sa wichtich, dat allinnich de historicus ien kear fol- dwaende de bitsjutting derfan fêststelle sil. Nije kansen, nije müglikheden, nije ynstellingen by oplieding, ünderwiis en affear binne de skoandere fruchten fan dit bodzjen. De finsters binne iepenstjitten, de nea- re nacht is foarby, nou mei men mei rjucht forwachtsje, dat troch ienriedich trochwurkjen de gong deryn bliuwe sil. Oan it ploechje pioniers en it Gemeen- tebistjür sil it net lizze, der kin men wis fan wêze. En hwa soe him net mei harren oer dizze moedjaende feiten for- bliidzje ..J...

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1