ie s s roar DE MIDDENSTANDSNOTA KRISKRAS door Nederland II (no üs hjoed p p to sizzen de Maskerade De rollen wéér 54 Fan de Martinytoer S a Tj. de J. .V Iedere Nederlander besteedt f 732.bij detailhandel Krim bij Oekraïne gevoegd Textiel- en kruidenierswaren krijgen meeste geld s 5 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND r Trein in ravijn, acht doden o in gekeerd o 1 50e Jaargang No. 17 Dinsdag 2 Maart 1954 Hwat hat Elk hüske hat syn krüske PYT. 19 d X 18 pet. grote zaken. VfAN het totale middenstandsapparaat Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent pei mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie M- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) moet ruim 18 pet tot de grote ves tigingen worden gerekend. Daartoe be horen vestigingen met een omzet van f 50.000 en meer. Ongeveer 27 pet. valt onder de middelgrote vestigingen met een omzet van f 15000f 25.000. En bij- De Krim is niet langer een Russische provincie, maar maakt thans deel uit van de Oekraïne, zo meldt het Russi sche persbureau Tass. De overdrachtsplechtigheid is te Mos kou bijgewoond door hoge Russische en Oekraïnse functionnarissen en vertegen woordigers van de volksraden van de Krim. De wijziging is aangebracht, om dat de Krim geografrisch, economisch en cultureel met de Oekraïne zou zijn verbonden. es pieces en een damesrokje had weggeno men uit de auto van de Amsterdammer B. Z. Bolswanls Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Een trein met skiërs, die een tandrad baan afreed op een steile helling van de Pyreneeën in Zuid-Frankrijk, is Zon dag ontspoord en in een ravijn gestort. Acht inzittenden werden gedood en een twaalftal gewond. Het ongeluk werd veroorzaakt, door het breken van de remmen en het deed zich voor tussén Luchon en Superbagnères bij de Spaanse grens. Toen de remmen weigerden, stortte de locomotief in een ravijn van 500 meter diepte. De meeste slachtoffers hebben hun dood te wijten aan het feit, dat zij door de ramen van hun wagons sprongen en verpletterd werden tegen de bergwand naast de spoorlijn. De machinist van de trein heeft ook de dood gevonden. De omzet. De totale detailhandel heeft in 1950 voor een waarde van bijna 7.5 milliard gulden omgezet. De ongeveer 100.000 ambachtsvestigingen verwerkten in 1947 Misschien zijn er nog mensen die min of meer laatdunkend denken over onze middenstand. Zij vinden die een groep, waarover altijd veel te doen is, omdat deze meer dan eens een noodkreet slaakt. Maar deze sceptici vergeten dan, dat juist de middenstand een zeer belang rijke groep in ons volksbestaan is. Aan de hand van vele cijfers, die men in de middenstandsnota kan vinden, is dat duidelijk aan te tonen. Knutsel-expositie. De Leeuwarder ver eniging van knutselaars „Het Stok paardje” houdt van 26 April tot 1 Mei a.s.. in de Beurs een grote tentoonstel ling, waaraan tevens een wedstrijd is verbonden in het bouwen van een mo del van een zeilschip. Dit feest stelt üs foarst dizze fraech: Op alle lju, net like graech, Ek dy fan ’t oare skaei en laech; Hwa doar ’t to üntkinnen? Hwat doar ’t to üntkinnen? Hwa spylje jimme-r iepen kaert, Toan’ oan de neiste it wiere aerd, Binn’ klear trochskinend yn har praet, De measten krüp’ leafst wei yn ’t skaed, Kniperje foar de sinne! It Suden springt wer wyld, oeral, Elk fiert de-r 't jierliks bünte bal, It fan aids forneamde karnaval, Feestgroet. Toan jim ütlitten! Hald foar ien joun de leije slop, Leegje de beursen op ’e kop. Kom lit üs klinke; set em op. De soargen binn’ forjitten. De minsken bin harsels net mear, In boargerman krijt keningseer, Bleistrich blinkt stjer e-n pauwefear; Op goud-bistikke jassen. Elk haget it inkognito, As hja licht oer de dounsflier skou’ De earmen oan elkoarren reaun, Under it brieke hossen. In doller üt de stienkoalmyn, Dreamt him in prins yn ’e hermelyn, In waskfrou tsjoent prinsesseskyn, Gjin earmen en gjin riken ’t Masker forberget deiske stén, Jowt elk deselde swideglans, Ien joun bynt los in sibbe bah, De ienheit fan Komiken. W7IST U, dat er in 1950 in het gehele bedrijfsleven ruim 2500000 personen werkzaam waren, van wie 38 pet. in de middenstandssector (nijverheid 18 pet., handel 15 pet., horecabedrijf 2 pet. en verkeer 3 pct.) Wist U dat het totale nationale inkomen in dat jaar ruim 15.6 milliard gulden bedroeg, waaraan de middenstand 2.2 milliard, zijnde 12 pet. bijdroeg? De-ze bijdrage tot het natio nale inkomen is bijna gelijk aan die van de landbouw. Bijna 50 pet. hiervan wordt geleverd door het ambacht en de klein-industrie 34 pet. door de detail handel, ongeveer 9 pet. door de horeca- sector en 7 pet. door het vervoer. Volgens de uitkomsten van de Bedrijfs- tellingen 1930 en 1950 vertoont het aan tal vestigingen in de verschillende sec toren van de middenstand in deze pe riode een ontwikkeling, die grotendeels parallel loopt aan die van het aantal VS-eskadrilie straaljagers in Nederland. Het is nu zeker, dat dit jaar een eska- drille Amerikaanse straalvliegtuigen in Nederland wordt gestationneerd. Dit heeft minister Staf, aan de vooravond van zijn terugkeer naar Nederland, in New York verklaard. Om van te schrikken. Alleen reeds door brand heeft de landbouw in 1953 een schade geleden van meer dan f 20.000 per dag. Een aanzienlijk gedeelte van deze branden had waarschijnlijk voorko men kunnen worden als de bewoner van de boerderij meer oplettendheid had be tracht. Vrijgezellen in Amsterdamse raad? De onlangs opgerichte Vrijgezellenbond te Amsterdam zal er naar streven een of meer vertegenwoordigers in de raad te krijgen. Wellicht ziet men hierin een mogelijkheid succes te verkrijgen in de voornaamste doelstellingen van de bond: oplossing van het woningprobleem voor vrijgezellen en verlaging van de hoge vrijgezellenbelasting. Van deze bond mogen alleen vrijgezellen boven de der tig jaar lid zijn. Elk z|jn beurt. In Loosduinen staan de Gereformeerde en de Rooms-Katholieke Het cadeaustelsel. De> contactcommis sie van de vier verbonden van werkge vers heeft in een nota uiteengezet, dat een regeling van het cadeustelsel in eer ste instantie een zaak van het bedrijfs leven zelf moet zijn en dat de beteu geling der uitwassen van dit stelsel het best wordt bereikt door ondernemers- overeenkomsten. mooglikheit gen o mooglik fan eïkoars fine koe. Alles net, fansels, alles net! Rooms Katholyk of Frijsinnich ideael. Dat koe net en dat kin net, mar safolie posityfs, dat men, ien kear foar de kar steande, it üntbrekkendc foar leaf nimme wol. Yn dit skema sit in great spekulatyf na 38 pet. kan worden gerekend tot de dwergvestigingen met een omzet van minder dan f 15000. Hierbij moet men in aanmerking nemen, dat de kleine en dwergvestigingen in de middenstands- detailhandel, die 54 pct. van het totaal uitmaken, slechts 18.4 pet van de to tale omzet verwerken. Daar de omzet van de middenstandsvestigingen 77.6 pet van de totale detailhandelsomzet uit maakt, verwerken de kleine en de dwergvestigingen slechts 14 pct. van de totale detailhandelsomzet van ca f 7.5 milliard. Waneer men het filiaalbedrijf buiten be schouwing laat, bedroeg in 1950 de ge middelde omzet per vestiging van alle middenstandsvestigingen in de detail handel, het ambacht en de horeca te zamen ongeveer f 25000, de gemiddelde omzet van alle middenstandswinkels f 33.100, van de ambachtsvestigingen f 13.800 en van het horecabedrijf onge veer f 16000. Berekeningen hebben aan getoond, dat kruideniers, slagers en tex- tieldetaillisten reeds een gezinsinkomen van ongeveer f 3500 uit hun onderne ming weten te bereiken bij een omzet van f 40.000. Amelands burgemeester landde bij „bu ren”. De burgemeester van Ameland is op het verkeerde waddeneiland te recht gekomen, toen het vliegtuig, waarin hij van Friesland op weg was naar Ameland, op Schiermonnikoog ’n noodlanding moest maken. De burge meester was de enige passagier. Boven Schiermonnikoog werd het vliegtuig door een zware regenbui overvallen, zo dat de vlieger het wenselijk achtte een noodlanding uit te voeren. Belgische televisie in Nederland. De uit wisseling van televisieprogramma’s met België zal in Maart haar beslag krijgen, waarna men hier in Nederland op Woensdag- en Zaterdagavond het Bel gische programma kan zien. De ronde van Nederland zal dit jaar van 26 April tot 2 Mei worden gehouden en de start zal te Groningen of Leeuwar den plaats vinden. De eerste étappe gaat dan het Zuiden in tot Almelo of Enschedé. Het eindpunt zal het Olym pisch Stadion te Amsterdam of het cir cuit van Zandvoort zijn. Het is echter zeer twijfelachtig of de Ned. Tour de .France-renners ook van de partij zul len zijn. Ze zjjn tevreden. De Nederlandse In formatiedienst hield in Sydney onder een groot aantal Nederlandse emigran ten e enquête, waaruit bleek, dat 90 pct. van hen liever in Australië blijven en dat 10 pet. om verschillende redenen naar ons land wenste terug te keren. Noodwet Kinderbijslag: nog een jaar langer. De regering stelt de Tweede Kamer voor de Noodwet Kinderbijslag Kleine Zelfstandigen andermaal met een jaar tot 1 Juli 1955 te verlengen. Deze verlenging, aldus schrijft staatssecreta ris Van Rhijn in de memorie van toe lichting, is nodig omdat het advies van de Sociaal-Economische Raad over een definitieve voorziening voor de kleine zelfstandigen nog niet binnen is een bedrag van ruim 1.3 milliard, ter wijl de ruim 31000 horecabedrijven in 1948 een omzet hadden van bijna 0.5 milliard gulden. vestigingen, in het gehele bedrijfsleven, n.l. een stijging in de nijverheids- en vervoerssector en een daling in de han dels- en horecasector. In de midden stand was evenwel de stijging in de nij verheidssector aanzienlijk geringer dan die van de nijverheidssector in het ge hele bedrijfsleven. Als gevolg hiervan daalde het aantal vestigingen in de middenstand van ca 385000 tot ca 380000, terwijl het aantal vestigingen in het gehele bedrijfsleven steeg van ca 402.000 tot 408000. Het aantal middenstandsvestigingen daalde daarmee van 95.7 pet." van het totaal aantal vestigingen tot 93 pet. Het ver- houdingscijfer voor de nijverheidssector daalde daarbij voor de middenstand van 93 pet. tot 88 pet. In de overige sectoren wisten de middenstandsvestigingen haar positie vrijwel te handhaven. yOWEL in het gehele bedrijfsleven als in de middenstand steeg van 1930 op 1950 in alle sectoren het aantal werkzame personen. In het bedrijfsle ven steeg dit aantal van ca 1.781.000 tot ca 2.512.000. In de middenstand van ca 821000 tot ca 959000. In procenten van het totaal daalde het aantal werkenden in de middenstand evenwel van 46.1 pet. tot 38.2 pet. Deze procentuele daling voltrok zich in alle sectoren, behalve in de handel, die relatief bijna op hetzelfde niveau bleef. Omtrent de ambachtsbranches valt over de periode 1930—’50 op te merken, zo vervolgt deze nota, dat in de meeste branches een toeneming van het aantal vestigingen en een nog sterkere stijging van het aantal werkzame personen is te constateren. Alleen de schoenherstel- lers- en kleermakersbranchess vertonen een vrij scherpe daling van het aantal vestigingen. Bij de handel valt niet veel Wijziging te constateren. Er is in de meerderheid der branches een lichte achteruitgang te constateren. Het aan tal hotels en pensions is sinds 1950 aan merkelijk gedaald. Alleen de vestiging Van het aantal restaurants en café’s vertoont een flinke stijging. illemint. It freget in great bitrouwen fan alle mei- wurkjende groepen. Dizze skoalle moat men moreel krediet jaen, men sil ütgean Broederdienst. In Wanssum (L.) heeft Zaterdag een merkwaardige gebeurtenis plaats gehad. Toen werd n.l. de nieuwe burgemeester, de heer G. J. A. Rutten geïnstalleerd door zijn broer, de heer H. B. Rutten, die thans loco-burgemees- ter van Wanssum is. nisaesje oanwiisd, it bigjint der op to lykjen. Alderearst sil nou in gebou foun wurde moatte, hwer’t de lessen bigünne kinne en ta; moatte om Tweede crematorium gereed. Het 2de crematorium in ons land is in Dieren gereed gekomen. Het zal Zaterdag 13 Maart om 14.30 uur worden geopend door de heer A. H. Wegerif, voorzitter van de Vereniging voor facultatieve lijkverbranding. DER hoofd van de bevolking werd ca f 723 via de detailhandel, ruim f 130 via de ambachtsondernemingen en bijna f 50 via het horecabedrijf besteed. De Nederlander brengt veruit zijn meeste geld naai* de manufacturier en de krui denier, n.l. naar beiden meer dan f 100 per jaar. De slager en het horecabedrijf ontvangen minder dan f 100, maar meer dan f 5(f per jaar. Tussen de f 25 en f 50 gaat naar de melkboer, de bakker, het metaalverwerkend ambacht, de groenteboer, de sigarenwinkelier en de kolenhandelaar. Meer dan f 10, maar minder dan f 25 wordt besteed bij de bouw- en aardewerkambachte-n, de rij wielhandelaar, de kleermaker, bij de dis tillateur, de drogist en bij de handelaar in ijzerwaren. De overige winkeliers en ambachtsondernemers ontvangen van de meeste Nederlanders nog geen f 10. per jaar. Dit zijn uiteraard gemiddelde bedragen. De grote verschillen in woon- en leef wijze in de verschillende vestigingsge- bieden komen duidelijk tot uiting in de besteding van de geiden. De Nederlan der besteedt gemiddeld bij de detailhan del f723.per jaar, de plattelander* slechts f 475.de stedeling evenwel gemiddeld f 847.Voor het ambacht zijn deze bedragen resp. f 132.79 en f 159.en voor het horecabedrijf resp. f50.21 en f63.—. Kerk vry dicht bij elkaar, zodat het klokgelui over en weer tijdens de dienst kan hinderen. Er is nu tussen de be trokken kerkbesturen een overeenkomst gemaakt om wederkerig overlast te voorkomen. In Juni vlootweek te Rotterdam. In Juni wordt in Rotterdam een vlootweek van de Koninklijke Marine gehouden. Een groot aantal oorlogsbodems zal dan op de Maas een vlootschouw geven. Bo vendien zullen festiviteiten in de stad worden georganiseerd. Schoolmelkvoorziening in Drente. B. en W. van Coevorden hebben besloten met ingang van 1 Maai t op de scholen een schoolmelkvoorziening in te voeren. Bij een gehouden enquête bleek, dat 56 pet. der ouders er voor waren. Coevorden is de eerste Drentse gemeente waar deze melkvoorziening plaats zal vinden. Blacky is onderdak. Toen mej. Hoog- winkel in Papendrecht overleed, bleek, dat zij bij testamentaire beschikking 'n huis met boedel had nagelaten aan het Dordts Dierentehuis, op voorwaarde echter, dat haar hond „Blacky’’ daar tot aan zijn dood zal worden ver zorgd. man, himsels in swiere taek opleit, stiet fêst, mar oan de oare kant is dit ek in kans sa’t selden in minske tafalle sil. As him dit slagget, sil syn wurk in kostlike seine foar agrarysk Fryslan wur de en der in bulte ta bydrage, dat tsien- tallen minsken opfieden wurde yn in irenyske geast foar oarstinkenden oer. En dat is net it minst yn Fryslan fan oer- greate wearde foar it mienskiplik libjen fan persoanen en organisaesjes. Hwant as it libben op dit terrein opheft wurde kin, sadat men elkoar mear siocht as kollega's dan as tsjinstanners, aan sil elts der foardiel en libbensrykdom troch winne. Dizze skoalle is in unicum. Wis der bin- ne jit trije Middelbere skoallen yn üs lan, mar twa dêrfan binne neutrale Ryks-' skoallen en ien is in R.K. skoalle. Allin- nich dizze sil bisykje net op in neutrale wize mar op in Kristlike basis alle lear- lingen en leararen to forienigjen. Der wie hjir gjin oare wei, hwant de iene helt fan de Fryske alders stiet op it stanpunt fan iepenbier ünderwiis, de oare, net lytsere groep, wol ünderwiis mei de gods- tsjinst as ütgongspunt. Foar beide mie- ningen wie yn Fryslan gjin plak, hwant der koe mar ien skoalle komme en dy moat om bistean to kinnen op beide groe pen rekkenje kinne. Der wie gjin oare t as allgearre gear to brin- in grounslach, hwer’t safolie djipste bigearen plak fansels, alles net! Gjin spesifyk Orthodoks, Gereformeard, Mei gauwens sille der wol adfortinsjes komme om learlingen. Dizze moatte trije jier H.B.S. of in dêrmei gelyksteande üntwikkeling hawn hawwe. Ek is it noa- dich minstens in jier praktysk wurk op in buorkerij. De skoalle seis duorret lyts trije jier en giet it hiele learjier troch, dus net allinnich it winterskoft. Wol ken men praktyktiden mar dy stean alhiel ünder it bihear fan de skoalle en moatte op frjemde bidriuwen, dus net thüs, troch- brocht wurde. Neist de lanboukundige fakken komme moderne talen en wiskun de, sadat nei ófrin fan de skoalle de wei iepenstiet foar it heger lanbou-ünderwiis yn Wageningen of de Féartsenijkundige rjochting yn Utert. Dat is net it foarste doel, mar rt is dochs in skoander foar- rjocht foar de ald-learlingen. Jongens mei it diploma fan in 5-jierr:ge H.B.S. kinne fuort yn de twadde klasse komme as se praktyk hawn hawwe. Ek dit is in moai ding. Men hopet, dat de measten komme stille, om yn eigen bidriuw en it organi- saesje- en koöperaesjelibben mannen to wurden, dy’t nou en yn de takomst breed genoch foarme binne, dat hja dy taek oankinne. Der is great forlet fan en dêr- om binne wy fan herten bliid dat de Fryske, Bysündere, Middelbere Skoalle dit jier fan wal stekke kin. Brandkast bezweek, maar papiergeld ook. Inbrekers die tevoren een snij brander in een smederij te Colmschate hadden gestolen, hebben Donderdag nacht de zware brandkast opengesneden van de Coöp. stoomzuivelfabriek te Colmschate (gemeente Diepenveen). Zij zijn er met f 3500 vandoor gegaan. Door verbreking van een ruit kwamen zij binnen. Met zeil en gordijnen blindeer den de inbrekers de ramen van het kan toor en zetten toen de gestolen acety leenbrander op de kluis. Zij gingen daarbij echter slordig te werk, want er verbrandde nogal wat bankpapier. Straaljager verloor tank. Een boven Utrecht vliegende straaljager verloor Vrijdag een brandende benzinetank. Ge lukkig kwam het vlammende gevaarte in een stuk bouwland bij het Houtense Pad terecht, waar het een flink gat in de grond sloeg. Royale dame. Een dame te Den Haag die haar tasje verloor, inhoudende een gouden dameshorloge en f 80, beloonde de eerlijke vinder, een krantenjongen van het H.S.M.-station met de kapitale som vanvijf centen. Brandstichter veroordeeld. Een 19- jarige landarbeider H. T. uit Sint Jac. Par. die in het afgelopen jaar de schuur Van de boerderij van zijn werkgever in brand stak omdat deze een belofte niet nakwam, is door de Leeuwarder recht bank veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf met aftrek, waarvan vier maan den voorwaardelijk, zulks overeenkom stig de eis van de officier van justitie. Ongevallen in 1953. In 1953 nam het totale aantal ongevallen te Amsterdam met 15 pet., te Roterdam met 20.5 pet., in Den Haag met 1.5 pet. toe. Voor de doden en ernstig gewonden bedragen de stijgingspercentages resp. 17, 36.3 en 12.1 pet. Jongen speelde met patronen. De 14- jarige zoon van een veehouder te Maar tensdijk is het slachtoffer geworden van het experimenteren met munitie. De jongen had een oude geweerloop en en kele patronen gevonden; toen zijn ouders niet thuis waren trachtte hij met een hamer de patronen in de loop te slkan, waarbij het projectiel ontplofte. Splinters raakten de jongen in het voor hoofd en in het rechter oog. Hij is in een ziekenhuis te Utrecht opgeno.„en; voor zijn rechteroog wordt gevreesd. Rusland grootste haringklant. De Ne derlandse uitvoer van pekel- en steur- haring heeft volgens opgave van de Dienst der Nederlandse Haringcontróle in 1953 bedragen 60.360.000 kg netto ter waarde van f 32.810.000 tegen 44.710.000 kg ter waarde v. f 25.692.000 in 1952. In het afgelopen jaar is de Sovjet-Unie de grootste afnemer ge weest met ruim 17 millioen kg ter waarde van f 7.860.000. Langvingerige lifter. De Utrechtse po litie heeft op de rijksstraatweg bij Den Hommel een 29-jaiige lifter aangehou den, die bij een vorige lift twee de-ux- igelyk sil 'der socht wurde de man, dy’t as earst. Direk- teur wol it meast bilangrike plak ynnimt. In man mei in hiele greate forantwurding, om’t fan him ófhingje sil oft dit nije yn- stitüt yn Fryslan it plak ynnimme sil, hwat wy it allegearre tawinskje. Dit wurdt de bilangrykste died, dy’t troch it Stiftingsbistjür tseld wurde moat en elk, dy’t wit foar hokfor taek dizze man komt to stean, sil dat bigripe. Hwant it moat net allinnich in man wêze fan witten- skiplike klasse, ek net allinnich in paeda- gooch en bitüft ünderwiisman mar dêr- neist sil it der tige op oankomme oft it slagje sil dé groepen, dy’t nei in lange en swiere bigjinselstriid. elkoar it tawurd jown hawwe, ek it bitrouwen to jaen yn de praktyk fan it gefal. Dit freget in aparte figuer! Men sil dy net foar it op- krijen hawwe, mar mei greate soarch sykje moatte. Titel of namme seit yn dizzen net folie, it karakter en de brede libbensvisy fan in nobel minske kin hjir allinnich de garansje jaen, dat de skoalle bloeije sil. Dat sokken der tin siedde binne, stiet wol fêst, mar men hoecht op it lest ek mar ien. Wichtich is hjirby, dat it in man is, dy’t de oare lju oan him wit to binen, net in diktator, wol in mentor. Fan him moat men fergje, dat it in wier en oprjocht Kristenminske is, dy’t de grounslach fan de skoalle, in posityf Kristlik leauwen, iepenbier makket yn libben en lessen. Hy stiet dêrby yn de posysje fan de man, dy’t dit kristendom sa bilibbet, dat it weardcarring en respekt óftwingt fan alle goedwollende leararen en learlingen. Alle sektarisme sil him frjemd wêze moatte en dochs moat it positive karakter düdlik nei foaren komme. Dat dizze nou jit ünbikende moatte fan de goede bidoeling fan bi- stjür, direkteur en leararen en it meime- koar weagje wolle. Oan de oare kant sil men tige hoeden wêze moatte mei el- koars gewisse en bigjinsels. Soe men dat oer en wer net opbringe kinne, dan is it in deaberne berntsje en Fryslan soe in kostlike kans omset hawwe yn in earn- stich manco. DE MIDDELBERE LANBOUSKOALLE Dizze wike hawwe de lieders fan de lan- bou-organisaesjes yn Fryslan, op it De- partemint fan Lanbou, mei d* Direkteur fan it Lanbou-ünderwiis de sitewaesje fan de drokbiprate Middelbere Lan- bouskoalle ünder eagen sjoen en it liket üs ta dat der gans bilangstellen- den wêze sille, dy’t graech ris bearre wolle, hoe’t it der nou mei stiet. Gelok- kich is de sensationele perioade fan dit gefal oan ’e kant, de positive krêften fan wjerskanten hawwe elkoar foun en al in wike as tsien giet yn alle stilte de tarie- ding syn gong. De statuten fan de skoal le binne nou yn oerliz mei mekoar klear makke, in kommisje fan ünderwiisdes- kundigen is mei it regiemint toset, de leden fan it Stichtingsbistjür fan de orga- Het is een bewogen weekeinde geweest voor het Nabije Oosten: in Egypte is generaal Nagoeib Zaterdagmiddag her steld in zijn ambt van president, nadat veertig officieren ’s morgens een revol te hadden uitgevoerd om hem zijn macht terug te geven. Duizenden juichende Egyptenaren stroomden ’s avonds, zwaaiend met nog slechts twee dagen tevoren afgescheurde portretten van Nagoeid, naar zijn villa in een buiten wijk van Cairo. Nagoeib zelf zei tegen correspondenten: „Dit is een familieruzie geweest. Dank zij Allah is alles bijge legd.” Nagoeib zelf zou de concessies, die hij Donderdag nog over de uitoefening van zijn ambt had geweigerd, en waarom hij was afgetreden, Zaterdag hebben aanvaard, Kolonel Nasser, die het pre mierschap Donderdag aanvaardde, toen Nagoeib zijn ambt had neergelegd, blijft premier en hoofd van de Raad der Re volutie. Generaal Nagoeib legde er Zaterdag de nadruk op, dat hij Donderdag „vrijwil lig” was afgetreden en weer president was geworden „om de nationale een heid te bewaren”. Nagoeibs populariteit in geheel Egypte en vooral in de Soedan, zou, na de re volte der veertig officieren Zaterdag ochtend, de Raad der Revolutie tot het besluit hebben gebracht hem te verzoe ken zijn ambt opnieuw op zich te ne men. In Syrië is een strijd van drie dagen om de macht Zondagmorgen geëindigd met de herbenoeming van de 79-jarige Hassem-El-Atassi tot president. Dit is de man, die door de opstandelin gen in Aleppo (Noord-Syrië) naar vo ren werd geschoven, terwijl in de hoofd stad Damascus een groep aanhangers van de tot aftreden gedwongen Sjisjakli drie dagen lang trachtte de 45-jarige voorzitter van het parlement, dr. Maa- mum Kosbari, tot president uitgeroepen te krijgen. De strijd in Syrië is niet zonder slacht offers verlopen: in Damascus is Zater dag hevig op straat gevochten, terwijl Zondag Syrische troepen in dezelfde stad het vuur hebben geopend op een dichte oproerige menigte. Het aantal doden en gewonden is nog onbekend. F t k L

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1