BEROERING IN NABIJE OOSTEN PROF. DIEPENHORST (A.R.) TEGEN FRIESE EED KRIS-KRAS door Nederland Do-Oh üs hjoed p p to sizzen 1 Buitenlands Overzicht Egyptisch bewind zwakker dan men dacht Pan-Amerikaanse conferentie in Venezuela Forse redevoering over een tere kwestie Schokkende berichten uit Indonesië Schietpartij wordt heden berecht Hwat bringt üs de R.O.N.? STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat hat Qabe Skroar 50e Jaargang No. 18 Vrijdag 5 Maart 1954 >rdt k'er- in- Het nabije Oosten heeft in de afgelopen overzichtsperiode in vrij de de >OL KAMEROVERZICHT a. ge- IA. zij, het heeft er de schijn van, dat En-1 dertaal ?e- De heer J. i Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) och oor het id. ng ou nd an en el- van een rol bij de omwentelingen, en en ge- Sabotage bij bouw van marineboot? In de schroef-aslagers en in de lagers van de hulpvoedingspompen van de onlangs op de werf RDM te Rotterdam gereed gekomen onderzeebootjager „Holland", heeft men stukjes verbrijzeld glas, tap- eindjes en schuurpapier gevonden. der W. H. uit Vaardeburen. Het slacht offer moet door de trein van 4.45 uur uit Leeuwarden zijn overreden. Hij laat een vrouw en twee zonen achter. Lijk gevonden tussen spoorrails bij Dok- kum. Tussen de spoorrails onder Blija is Dinsdagmorgen het zwaar verminkte MAU MAU HEEFT DUIZEND MENSEN VERMOORD Bijna duizend mensen zijn door de ter- reurbende Mau Mau in de Britse kolonie Kenya vermoord, sedert daar zestien maanden geleden de noodtoestand is af- gekondigd. Van hen waren 930 Afrika nen, 21 Aziaten en 22 Europeanen. In 181 van de 361 moordprocessen zijn de beklaagden veroordeeld. It is in smoarge fügel, dy’t syn eigen nést biskyt me- uit- de i 1 uit en ter- n 3 lien de ite nd ijn 11e ve f. g- Aan de hand van cijfers staafde de Mi nister zijn verhaal. Maar de communisten hadden andere cijfers. „U draait de zaak om,’’ aldus de bewindsman. „U komt met cijfers, die niet te controleren zijn. De mijne zijn bekend, die moet U bestrijden. Uw me thode is unfair, afgezien van het feit, dat zij onjuist is.” Deze uitlating bracht de communisten tot grote woede. De heer Gortzak (cpn) kreeg het woord voor een „persoonlijk feit”. Maar voorzitter Kortenhorst concludeer de laconiek, dat de Minister niet gezegd heeft, dat de heer Gortzak unfair was, maar zijn methode. Er was dus een za kelijke bestrijding geleverd en daarom was er geen sprake van een belediging. Volgens Minister Suurhoff waren de communisten er op uit, om uit de on gerustheid, die er bestaat, een alarm- stelling te kweken. Dat vond hg poli tieke munt slaan op ongeoorloofde wij ze. Maar hoe warm de gemoederen ook waren, aan de zaak werd niets veran derd en de twee communistische moties werden afgestemd met slechts de stem men van de communisten voor. het ons dat ge lag ith. be sa dat <a- aar iw- iar eet tan ds- Ing th. eer wij er te fte le- te- ,ds- :de- ing >o- iw de Sn ibe- ceel /er- wo- ene het een dag iro- ste- ssie ud- >ro- im- likt ang nte, ook .ne ste ge en fd, er ch- be- oor len, re- het bericht binnenkwam, dat de heer H. ten Hoff, die elf jaai' geleden door de Duitsers in Duitsland te werk werd ge steld en van wie sedert dien niets meer was vernomen, in leven is en in Moskou vertoeft. De vrouw van de heer Ten Hoff, die inmiddels van hem was ge scheiden, is thans mevrouw Van der Lee.De heer Ten Hoff, die in 1942 naar Duitsland werd overgebracht, was doodgewaand. Het laatste bericht van zijn hand kwam in 1943 toen hij schreef, dat hij was ingezet voor de Duitse troe pentransporten naar het Oostelijk front Sindsdien was niets meer van hem ver nomen en, ?at b. c. Bolswartls Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad d. e. g- i de lijn, ■lei- 1. 1 wij- n 6 ,an- "g- grote ondernemingen als o.a. de United Fruit Company, ook politieke invloed in enkele Amerikaanse republieken te verwerven, terwijl dergelijke onderne mingen in tal van Z.-Amerikaanse lan den door hun zakenpolitiek ook mee zouden werken aan verpaupering der massa’s. Anti-Tabak-Stichting schrijft aan jeugd. De Nederlandse Anti-Tabak-Stichting heeft een open brief gericht aan de ge hele schoolgaande jeugd van Nederland. Deze brief, waarin met nadruk wordt gewezen op de bezwaren en gevaren, verbonden aan het roken door jonge mensen, is op aanvraag gratis verkrijg baar bij de penningmeester van genoem de stichting, de heer H. W. G. Kort man, Hartenstraat 34, Amsterdam. aansluiting van dat land bij Egypte. Het is dus ook heel goed mogelijk, dat de regering te Kairo haar prestige in het binnenland zal trachten te herstellen door een felle nationalistische en pro- Arabische politiek, welke zich dan wel eens het eerst zou kunnen uiten in een of andere actie tegen Israël, dat niet voor niets militaire maatregelen nam toen het hoorde van de gebeurtenissen in Egypte en Syrië. Er is immers fei telijk maar één punt, waarover alle Ara bische landen het eens zijn en dat is dat Israël van de kaart moet verdwijnen. LIGGENDE PILOOT Kort geleden is in Engeland de eerste vlucht gemaakt met een Brits experi menteel vliegtuig, waarbij de piloot anguit in de stuurhut ligt in verband met de enorme krachten waaraan het Maandagavond brak er bij de B. P. M. te Pernls door explosie brand uit in een van de tanks met ruwe benzine, waarna ook een tweede tank tot ontploffing kwam. Het vuur brandde de gehele nacht door en de brandweer moest de andere tank met brandstralen afkoelen om verdere explosies te voorkomen. Foto: De beide tanks, met een inhoud van 10 millioen liter ieder leverden een huizenhoge vlammenzee op. Waarschuwing meende Prof. Diepen horst te moeten uiten voor de Neder landse regering, ten behoeve van het ge waardeerde Friesland en ten bate van het Nederlandse volk in al zijn geledin gen. De bedoeling was duidelijk. Prof. Die penhorst wilde Minister Beel de speech werd gehouden tijdens de behan deling van de begroting van Binnen landse Zaken waarschuwen om niet de meerderheid van de commissie King- ma-Boltjes te volgen, die heeft voorge steld om de Friese taal op de school ingang te doen vinden. De bewindsman heeft onlangs ook nog toegezegd met wetsontwerpen te komen, ter regeling van de Friese kwestie. Maar of deze redevoering daar nog iets aan kan ver anderen, valt zeer te betwijfelen. Zo kwam deze kwestie de gemoederen waren in het Parlement al aardig ge sust opeens weer boven water. Prof. Diepenhorst kreeg steun van de heer De Vos van Steenwijk (v.v.d.). De communist Brandenburg daarentegen meende, dat de Friese kwestie te over dreven was voorgesteld. En de partij genoot van Prof. Diepenhorst, de Friese afgevaardigde Algra, hield een speech die volmaakt in tegenstelling was met het andere geluid van zijn fractie. Maar daar is de heer Algra nu eenmaal een Fries voor. Tiisdei 9 Maert: 18.45—19.00 en 19.1220.00. Fryske ütstjüring. „Bihingje”, in forhael fan R. Brol- sma. Ut üs lietesamling. Eamstich wurd fan 'e hear D. Dijk stra fan ’e Sweach (Humanistysk Forboun). Ut üs lietesamling. „Nei de komeedzje”, A. Vandamme fornijt üs hwat der omgiet op it Fryske toaniel. Jitris in lietsje. ,,Sa seit men dat yn ’t Frysk”, Sweitse Swetser jowt wer les. De vier J’ortoricanen drie mannen en een vrouw die zich hebben schul dig gemaakt aan de schietpartij in het Amerikaanse Congres, zullen vandaag terechtstaan. Daart de ernstigst gewonde afgevaar digde Bentley langzaam vooruit gaat, en hjj er dus naar alle waarschijnlijk heid het leven zal afbrengen, ontlopen de nationalisten de kans op de dood straf. Hen bedreigt echter in elk geval een gevangenisstraf van 50 tot 75 jaar. 17 R is eigenlijk niemand buiten de kring der betrokkenen zelf, die precies weet wat er aan de\ hand is geweest. We mogen alleen de conclusie trekken dat het huidige Egyptische bewind niet zo sterk staat als wel werd vermoed. Het kan nu trachten zijn positie te ver beteren door snel de het volk beloofde sociale verbeteringen in te voeren, maar dit zal alleen kunnen als het de steun van het Westen heeft en met name van Amerika. Men zegt, dat Nasser, de nieu we premier, zeer goede relaties met Amerika heeft, maar daar is nog altijd de Suez-zóne-kwestie met Engeland, welke dan toch eerst moet opgelost. Amerika rekent er op dat Egypte na die oplossing op een of andere wijze zal deelnemen aan de Westelijke verdedi ging en dat zal de prijs zijn welke Was hington voor economische hulp eist. De Egyptische regering kan ook trachten haar positie in het binnenland te ver stevigen door een beroep te doen op de nationalistische gevoelens van ’t Egyp tische volk. De Amerikaanse successen bij Mohammedaanse staten als Turkije, Pakistan en Irak hebben het aanzien van Egypte, dat zich als het leidend land van de Arabische liga beschouwt, geen goed gedaan. Dat aanzien heeft ook een klap gekregen door het bloedige en felle verzet in de Soedan van, zij het een minderheid, van de bevolking tegen de PAARD WINT VAN LEEUWEN Een paard in Betsjoeanenland, aange vallen door twee leeuwen, doodde er een met een trap tegen de kop en schud de de andere met zoveel geweld van zijn rug, dat deze vluchtte. Door een forse redevoering is de Friese kwestie weer in het middelpunt der be langstelling komen te staan. Prof. Die penhorst (a.r.) heeft n.l. in de Eerste Kamer zijn mening over deze aangele genheid gegeven. Wat men van zijn redevoering ook zeggen kan, zeker niet, dat zij gespeend was van moed. De Ka merleden, die tot dusverre redevoerin gen hebben gehouden over het gebruik van de Friese taal, in rechtsgebouw of school, waren meestal warme pleitbe zorgers van de Friese voorvechters. En waren er woorden van critiek, dan werden deze gehuld in zulke vriende lijke termen, dat men er moeilijk aan stoot aan kon nemen. De speech van de jonge a.r. hoogleraar, die een ge vierd spreker is, zal echter ongetwijfeld de nodige stof doen opwaaien. Voorop stelde hij, dat het niet zijn bedoeling was om met zijn betoog schade in Fries land te berokkenen. Wie gezeild heeft op de Friese meren, wie op een Friese terp heeft gestaan, moet, volgens hem, wel van het Friese land houden. De taalverscheidenheid dient de rijkdom van het volksbestaan. De veelheid van talen kan een zegen zijn, maar even goed een vloek. Zij kan zijn een bron van twist en fanatisme. De betekenis daarvan kan men licht overschatten en verabsoluteren. Naar de mening van Prof. Diepenhorst mag men niet stellen, dat men God het zuiverst in zijn moe- 1 kan aanroepen. Taalkwesties Prins ziet in VS vliegtuigfabrieken. Prins Bernhard zal op 5 Maart ’s och tends om 9 uur op het militaire vliegveld in Washington arriveren. De volgende dagen zal hij een aantal luchtmacht- bases en vliegtuigfabrieken bezoeken. Koffie en thee weer duurder. Thee en koffie werden weer duurder: thee 6 ct. per ons, koffie 22 ct per half pond. Ook deze verhoging is een gevolg van het prijsverloop op de wereldmarkten, waar de stijging volgens vakkringen minstens het dubbele bedraagt. Koffie- branders en theepakkers hebben zie’- hierdoor voor de noodzakelijkheid ge steld gezien, de detailprijzen weer te verhogen. Burgemeester emigreert. Heersink, burgemeester van Steenderen, heeft met ingang van 1 April ontslag gevraagd. Hij zal op 2 April met zijn gezin per vliegtuig naar Canada emi greren. Den Haag niet langer besmet voor sol daten. Op last van de chef van de ge nerale staf zijn alle tot dusver in ver band met de witte pokken-epdldemie geldende beperkende bepalingen ten aan zien van de bewegingsvrijheid der mili tairen opgeheven. Man terug, vrouw inmiddels hertrouwd. Vreugde en consternatie wisselden el kaar Dindsdag af ia het gezin van de heer Van der Lee in Musselkanaal, waar TV'AGUIB heeft nu sterke troeven, om- 11 dat hij het volk achter zich blijkt te hebben. Maar het is heel moeilijk om voorspellingen te doen omdat men eigen lijk de oorzaken van het conflict niet kent. Het werd openbaar toen Naguib van de revolutionnaire raad bevoegd heden eiste, welke hem tot volkomen dictator' over Egypte zouden hebben gemaakt. De raad wilde hem deze niet geven. Maar waarom wilde Naguib deze bevoegdheden? Men heeft hem steeds een nogal gematigd man genoemd. Vond hij de plannen van de revolutionnaire raad te kras, wilde deze raad in de bui tenlandse politiek een nog meer natio nalistische en dus van het Westen on afhankelijke politiek voeren, wilde Na guib een verzoening op binnenlands po litiek gebied jegens de grote, ontbonden politieke partij, de Wafd, of jegens de onlangs verboden Mohammedaanse broederschap, of was het juist anders om? Wilde Naguib of Nasser een snel ler verwezenlijking van de sociale her vorming, welke in Egypte nodig- zijn? GROOT BRITTANNIE’S ZIELENTAL De jongste, midden 1953 gehouden Brit se volkstelling heeft aangetoond, dat Engeland en Wales te samen 44.090.000 inwoners heeft. In Groot-Brittannië, dus met inbegrip van Schotland en Noord-Ierland, Wunen thans ruim vijftig millioen mensen. geland en vooral Amerika bezig zijn het neutrale front der Arabische en Z.- Aziatische staten te doorbreken. Pa kistan nam Amerikaanse militaire hulp aan, Irak maakt er gading naar en als Groot Syrië volgt, is het hek van de dam. Natuurlijk roept deze Westerse politiek ook weerstanden op. Duidelijk werd dat al in India waar Nehroe zeer verontwaardigd is over de Amerikaan se hulp aan Pakistan en omdat z.i. Amerika nigt meer neutraal is in het geschil tussen zijn land en Pakistan over Kasjmir, de Amerikaanse leden der V.N.-commissie voor laatstgenoemd land daaruit verwijderd wil zien. Ook van Egypte zou men verzet kunnen ver wachten, tenzij het, nu zoveel Arabische landen overstag dreigen te gaan, er het eerst bij wil zijn en ook Washington in het gevlij wil komen. Saoedië Arabië, een andere Arabische staat, die fel te gen een „Groot Syrië” is, dat het als een bedreiging voelt, is al door gouden ketenen aan Amerika gebonden, het ontvangt enorme bedragen per jaar voor de op zijn gebied gewonnen olie. sterke mate de aandacht gevraagd. In Egypte had de revolutionnaire raad onder leiding van Abdel Nasser, de jonge officier, die de sterke man is in de Egyptische regering, sedert koning Faroek werd afgezet, Naguib uit al zijn ambten gestoten, waarna Nasser premier werd. Men heeft echter Naguib slechts een ogenblik van het toneel kunnen verwijderen, want de volksmassa en een groot deel van het leger waren zozeer op zijn hand, dat de revolutionnaire raad moest inbin den en Naguib weer tot president benoemen. Nasser handhaafde zich echter als premier en men moet nu maar afwachten of de breuk tussen deze beide figuren voorgoed geheeld is, dan wel dat hij zich spoedig weer zal openbaren, en wie dan als overwinnaar uit het strijdperk zal komen. scheppen dikwijls moeilijkheden. Dit is ook in ons land het geval. Zonder de Friese volksgroep te willen neerhalen, meende Prof. Diepenhorst, dat de Frie zen zelf ook niet altijd verstandig zijn. Voor deze stelling somde hij voorbeel den op. Zo is bij de herdenking van de slag bij Warns het idee geopperd om als minderheid zich te wenden tot de Verenigde Naties. En de Friese ser geant, die zijn Drentse soldaten in de moedertaal wil commanderen, doet de zaak ook geen goed. Sommigen slaan de betekenis van het Friese volk zo hoog aan, dat zij dit be schouwen als de moederstam van En geland en Amerika. „Ik hoop niet, dat de communistische partij daardoor haar Friese leden zal uitstoten,’ zo vervolgde de hoogleraar onder grote hilariteit. Een algemeen erkende Friese schrijftaal is er niet (sic!). En de Friese wetenschap pelijke productie is gering Dit zijn feiten, die men volgens Prof. Diepen horst, eerlijkheidshalve moet vermelden, 'tik gevonden van de 43-jarige veehou- De inkrimping van de Friese taal is aan de Friezen zelf te wijten. Zij hebben deze taal naar de koestal verwezen. De stads boeken van Bolsward en Sneek zijn in het Hollands geschreven. Om van Leeu warden maar te zwijgen, om niet een zijdig te worden. De Nederlandse twee taligheid is met geen enkel ander land te vergelijken. Dat moeten de „Frisias- ten” niet vergeten. Het is niet mijn be doeling het Friese volk onaangenaam te zijn. Ik acht het hoog, maar ik be twijfel of het omgekeerd ook zo is. Na een spreekbeurt in Friesland hij heeft er in deze provincie vele gehouden riepen de toehoorders „skoft, skoft”, en nog weet ik niet of zij mij bedoelden of de pauze, die in het. Fries zo wordt genoemd. De Friezen moeten goed begrijpen, dat Holland niet hun culturele vijand is. Zo kan de Friese eed, afgelegd in de taal van het Wilhelmus, geen verkrachting van het geweten betekenen. Het toe staan van de Friese eed loopt op den duur uit in rechtszittingen in het Fries. En dat betekent, dat de Friese rechters deze taal zullen moeten beheersen of anders gebruik zullen moeten maken van tolken. Wil men het Fries op school, dan zal men de gevolgen daarvan moe ten overzien. Het Hollands zal moei- lijker te leren zijn. Als men het op de keper beschouwt, zal men moeten toe geven, aldus Prof. Diepenhorst, dat het Saksisch een veel belangrijker taal is. Deze is ook veel langer gebruikt. Als de Twentenaren, de bevolking van Overijssel, Brabant en Limburg sterker uit het verleden gaan leven, kan de Re gering er niets meer tegen doen. Zijn we er mee gebaat als de taalverschillen steeds groter worden Naar de mening van de a.r.-afgevaardigde stellig niet. En zijn conclusie luidde: dat men deze zaak niet voldoende heeft doordacht. Voor de Friezen was deze redevoering niet bepaald een opgewekt geluid. Deze VERPLICHTE VEE-VERZEKERING Sinds vele jaren is in het kanton Zürich (Zwitserland) en waarschijnlijk ooit in tal van andere landen de verzekering van het vee tegen ziekte voor alle vee houders verplichtend gesteld. rpERWIJL Amerika dus in het Oosten de eerste stappen zet om het com munisme daadwerkelijk in te dammen, is ver in het Westen, in Caracas in Ve- nezulea, do tiende Pan-Amerikaanse conferentie bijeengekomen. De Ver. Staten zijn er vertegenwoordigd door minister Dulles met een zeer gro te delegatie. Deze wil er trachten de andere d.w.z. Zuid- en Midden-Ameri- kaanse staten te winnen voor een anti communistisch front. Washington meent nl dat zeer linkse regeringen van enkele Amerikaanse staten en vooral die van Guatemala van plan zijn het commu nisme over de Amerika’s te verbreiden. De regering van Guatemala zelf ontkent communistisch te zijn, doch beschuldigt Washington er van te trachten via haar De Eerste Kamer heeft zich verder deze week bezig gehouden met de begroting van Financiën. Men heeft het Minister Van der Kieft niet al te moeilijk ge maakt. Men heeft de laatste maanden reeds drie maal financiële beschouwin gen gehouden. Er viel dus eigenlijk niets meer te vertellen. Of het moest zijn, dat bijna alle fracties er op aandrongen de belastingwetgeving met een zekere soepelheid te hanteren. Enige dagen geleden heeft de Tweede Kamer de interpellatie van de commu nist Reuter behandeld over de prijsstij gingen. Zowel Minister Zijlstra als Suurhoff toonde aan, dat men zich over het verloop der zaken niet ongerust be hoeft te maken. Seizoeninvloeden spe len een grote rol, terwijl bovendien op de internationale markt verschillende prijzen stijgen. Critiek is de situatie heus niet. En in het algemeen zal het nog wel meeval len. Geen reden dus voor prijsbeheersen- de maatregelen of voor een prijsstop, zo zei de Minister van Economische Zaken Prof. Zijlstra. De Regering ziet er ech ter nauwlettend op toe, dat er geen gekke dingen gebeuren. Is dit wel het geval, dan zal zij onmiddellijk ingrijpen. TTOE weinig andere sterk dicta- x toriaal geregeerde Z.-Ameri kaanse landen ook van het communisme moeten hebben, zo voelen weinig voor inmenging van Washington in de bin nenlandse aangelegenheden van andere Amerikaanse staten, ze wantrouwen nu eenmaal de Ver. Staten en veel vrucht wordt er dan ook niet van de confe rentie van Caracas verwacht. Er zal na tuurlijk ook het gebruikelijk gehuil van enkele Zuid-Amerikaanse staten gehoord worden over het kolonialisme van En geland, Frankrijk en Nederland ten op zichte van hun gebieden in de Ameri kaanse sfeer gelegen. Deze Europese landen behoeven zich daarvan echter niets aan te trekken, het gehuil komt van landen die in de regel dictatoriaal geregeerd worden en waar de volken allerminst de vrijheid en rechten genie ten, welke de bevolking dezer „koloniën’’ al hebben. En wat Nederland betreft: Suriname en de Antillen zullen spoe dig gelijkberechtigde partners in het Ne derlandse rijk zijn. Het is even onrecht vaardig Nederland kolonialisme te ver wijten als het Noord-Amerika te doen omdat het in een vrijwillig verbond het eiland Porto Rico onder zijn vleugels heeft genomen, ook al schoten dan enige nationalistische fanatici, van dat eiland afkomstig, in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden op de leden en troffen er enige, om door dit zeer sensationele optreden de aandacht van de conferen tie van Caracas ook op hun „grieven” te vestigen. JJOEWEL de uitwerking der gebeur tenissen in Egypte zich misschien in de buitenlandse politiek zal uiten om dat het Egyptische bewind, door binnen landse moeilijkheden genoodzaakt, wel licht sneller tot een beslissing zal moe ten komen over de vraag, of het zich vóór of tegen het Westen zal verklaren, schijnt de revolutie in Syrië toch meer direct verband met de buitenlandse po litiek te houden dan het gebeurde in Egypte. Natuurlijk spelen ook in Syrië allerlei binnenlandse oorzaken, als het pauperisme der massa, mede teweegge bracht door het groot grondbezit enkele bevoorrechten, vaak voorkomende maar Sjisjekli de nu afgezette presi dent van Syrië, was een fel tegenstan der van het ideaal van een „groot Syrië" waarin het bestaande Syrië, Irak Jordanië verenigd zouden worden welk ideaal door Engeland in het heim zoveel mogelijk wordt bevorderd. Egypte was er fel tegen gekant omdat zo’n groot Syrië de eerste viool in de Arabische Liga zou gaan spelen, die men te Kairo voor zich zelf begeert. Nu is in Syrië weer oud-president Atas- sia aan het bewind gekomen, die een voorstander van „Groot Syrië” is en op een moment weer op het kussen komt, dat Irak neiging toont tot het Turks- Pakistaans bondgenootschap toe te re den dat door Amerika gesteund wordt. Eigenlijk krijgt men de indruk dat hier een beweging gaande is om door mid del van „Groot Syrië’’ een belangrijk deel der Arabische wereld in het Wes telijk verdedigingsstelsel binnen te lood sen. Slechts moge opgemerkt, dat in te genstelling tot Sjisjekli, Atassie en zijn zijn aanhang 'nooit bijzondere belang stelling hebben getoond voor de sociale en economische verheffing van hun land. Sjisjekli kon echter, omdat hij niet voor samenwerking met het Westen voelde, voor zijn plannen ten deze geen steun van Amerika krijgen. Voor Atassi is die uiteraard, als hij wel voelt vooi- die sa menwerking en thans ook iets wil doen aan de verbetering van de toestand in zijn land, wel weggelegd. Hoe dit ook Met ingang van 2 Maart legde Indone sië een extra-heffing van 66 2/3 pro cent op transfer-gelden, die bedoeld zijn als betalingen voor dienstverlening. Dit betekent een heimelijke devaluatie van de roepiah van ongeveer 40 procent, die voornameliijk ten laste komt van buitenlandse bedrijven, die hun winst en dividend willen overmaken naar landen buiten Indonesië. Opnieuw hebben enige honderden Indo nesiërs wederrechtelijk bezit genomen Van tabaksondernemingsgronden in de buurt van Medan. Dit betekent een op leving van de z.g. occupanten-activiteit. De Indonesiërs verdelen dan de tabaks velden onder elkaar, bouwen er bamboe- hutten op ten teken, dat ze zich niet wensen te laten verdrijven en zij vernie len de tabaksaanplant. cel an <t. ie- >n,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1