b n I VRIJE TIJDS BESTEDING EEN ACTUEEL PROBLEEEM KRIS-KRAS door Nederland Verveling of bron van levensvreugde? Slavinnenhandelaar Fan de Martinytoer Nasser krijgt volmachten van McCarthy üs hjoed p p to sizzen Nagoeib Hwat hat Qabe Skroar in de val gelopen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 50e Jaargang No. 19 Dinsdag 9 Maart 1954 I met dan bron van rijkdom en vreugde PYT „DE STRIID OM IT NIJE LAN” Duur dochtertje. Tj de J. Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie iedere dag nieuwe levens vreugde. Zij zoeken dus naar iets anders in de uren dat zij niet door hun werk gebon den zijn. Maar wat? Hier is het grote probleem. Goede vrije tijdsbesteding kan werelden openen en een Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 15 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Twee auto’s in volle vaart op elkaar. Zondagmiddag omstreeks 12 uur zijn Jan Kip honderd en drie. Donderdag 18 Maart zal de heer Jan Kip te Drei- schor zijn 103e verjaardag vieren. Na de watersnood is de heer Kip geëvacu eerd geweest, doch zodra de omstandig heden dit toelieten, keerde hij weer naar zijn dorp terug. De heer Kip geniet nog een vrij goede gezondheid. Typiste vermoord. De hoofdbewoonster van het perceel Van Kinsbe-rgenstraat 125 te Den Haag deed Zondagmorgen, toen zij naar gewoonte de ronde deed door het huis om de kachels te verzor gen, een afschuwelijke ontdekking: in een der kamers trof zij te midden van een onbeschrijfelijke wanorde het ont zielde lichaam aan van de 31-jarige ty piste, mej. Y. v. d. Poorten, die door wurging om het leven was gebracht. De politie, die wat betreft het motief voor deze moord voor een raadsel staat, heeft in de loop van de dag sporen gevonden die mogelijk naar de nog onbekende dader leiden. Dieren propageren Valkenburg. De heer Klant, de directeur van de Valkenburg- se dierentuin, is met een groot gedeelte van de wilde dieren, tijgers, leeuwen, hyena’s, beren enz., voor acht dagen naar Duitsland vertrokken. Hij zal daar dressuurproeven geven en de wilde die ren tentoonstellen. Deze tocht vormt ’n onderdeel van een grote propaganda, die het toeristenoord Valkenburg in West- Duitsland voert. PAPIERGELD WAS VLEERMUIS Het gebeurde te Ferwoude. Als naar gewoonte ledigde de dienst doende diaken na de kerkdienst de „pong”. Het koper en zilver viel rinkinke- lend op het tafeltje, maar de punt van het kerkezakje voelde zacht aan. Er zat een flinke prop, die zich echter moeilijk liet uitschudden. Vol verwachting deed de diaken een greep, maar wie schetst zijn verbazing, toen hier geen hon- dertjes, zelfs geen tientjes of pa pieren guldens zaten, maar een vleermuis, die deze wel originele plaats had uitgezocht om er zijn winterslaap te doen. Het dier liet zich maar moeilijk verwijderen, het sliep tè vast. Het had de hele rondgang in de kerk al slapend meegemaakt, of hoe vaak misschien al? As in domkop üs priizget, is er yn üs eagen sa dom net mear nieuwe staats- 36-4 tasetten. Ik bidoel net it tal minsken, mar it soarte fan problemen, dy’t men mei dizze polders oplosse wol. Earst wie it in striid tusken de jonge boeren, dy’t de polder mei klear makke hiene en in stikmannich relaesjegefal- len fan it Hide lan, mar linkelytsen kom me der al mear kapers op ’e kust. De Walcherse boeren, dy’t troch de oarloch safolle lijd hiene, wiene de earsten en algemien tocht men, dat dizze ütsünde- ring foar ien kear wêze soe. Mar doe kamen nei de oarloch de greate ütwrei- dingen fan de stêdden, hwertroch man- nichien al syn lan kwytrekke. Ek foar inkelden fan harren woe men graech in stoel bysette. Slimmer waerd it jit, doe’t men bigoun to tinken oan de lytse boe ren. Koe men de bisetting fan de nije polders net brüke om de greate bihoef- te oan lan yn dy streken in bytsje min der to meitsjen? En sjoch, der stiene de lytse boeren dy’t yn de jirpelhoeke sieten op, doe’t de jirapelwurgens har ren it forbouwen fan jirapels ünmüg- lik makke. Dizze gerniers wiene krekt de lju, dy’t foar sokke polders geskikt wêze soene, om’t hja meiiens de ynten- sive teelt fan setters der bringe koene. Warbere faklju, dy’t mar geringe eas- ken stelden oan de wenten en bidriuws- gebouwen. Hja krigen oan de ranne fan de polder in stripe yn hier, mar hopen och sa dat hja ien fan de lytsere bidriu- wen krije soene. Forline jier kaem de freeslike nacht, dy’t safolle leed brocht oer it Süd-Wes- ten fan üs lan. It hert stie foar dizze slachtoffers wiid iepen en hwa koe it nij dwaen, dat ek dizze minsken in birop diene op in plak yn de polder. Nim der by de easken oan kapitaelbisit en des- kundichheit, de fordieling oer alle alve provinsjes, de fordieling oer de bilang- rike geastlike groepearingen en doch dat alles yn in Md hoed en sykje dan gezinsverband van grote waarde. Hoe diep de liefde voor een instrument als belangrijkste onderdeel van muziek- maken zelfs onbewust kan gaan, hebben we bij de Februariramp gezien. Men haalde toen een meisje van ruim 20 jaar van het dak van een huis, waar zij tien uren gezeten had met haar clarinet als het enige geredde stuk onder de arm. Zelfs toen zij in de roeiboot bewusteloos werd zag niemand kans haar geliefd in strument uit haar vingers te krijgen. De blaasmuziek is weer in opkomst, zij is bezig uit haar isolement te treden, de tijd is voorbij, dat men deze prach tige vorm van vrije tijdsbesteding, deze volkskunst bij uitnemendheid, links liet liggen. Op de Rijksbegroting voor On derwijs, Kunsten en Wetenschappen komt voor 1954 voor het eerst een be drag voor (groot f 30.000.daf besteed kan worden aan de arbeid van de Ne derlandse Harmonie- en Fanfarecorpsen. In verband daarmee heeft de minister dezer dagen een commissie ingesteld, welke gevormd wordt door de vertegen woordigers van de organisaties op dit gebied: de Nederlandse Federatie van Harmonie- en Fanfare-gezelschappen, de Algemene Nederlandse Unie van Mu ziekverenigingen, de Rooms-Katholieke Federatie van Diocesane Muziekbonden en de Nederlandse Federatie van Chris telijke Muziekbonden. Ljjk gevonden. In de Smildevaart werd nabij Dieverbrug het stoffelijk over schot gevonden van de 42-jarige B. uit Hear Truman keas de wyste wei, Ik slach gjin acht op jou gekraei, Kommisje-sitting? Ik bliuw wei, ’k Soe myn gewelt mar stake. Dit is in gans forkearde flyt, It folk wol jo seis leaver kwyt, En as jo op de tosken byt’, Dan wurdt der hwat om lake. zijn. Daar staat tegenover, dat slechte vrije tijdsbesteding met verkeerde vrien- de of vriendinnen of op verkeerde plaat sen jonge mensen ten verderve kan voe ren, gezinnen en kinderen diep ongeluk kig maken, verbeterhuizen en gevange nissen bevolken. Het loopt zo’n vaart niet, zegt u? Vraag dat maar eens aan huisbezoekers van het Leger des Heils, aan reclasse- rings-ambtenaren, aan geestelijken en aan alle anderen, die met de gevolgen van verkeerde vrije tijdsbesteding in aanraking komen. Niet voor niets heeft het leiding geven of stimuleren van vrije tijdsbesteding de voortdurende en diepe belangstelling van kerk en overheid. Er zijn nog vele mensen, die niet weten hoe hun vrije tijd doeltreffend te gebruiken, die deze tijd als een leegte voelen en daardoor in verveling vervallen. Juist deze hebben leiding nodig. Er zijn vele mogelijkheden voor de be steding van vrije tijd, d. w. z. de tijd, die overbluft na de dagelijkse arbeid, de benodigde slaap, de tijd voor voeding en eventuele zorg voor het gezin. Ze zijn niet altijd even doeltreffend, de speciale aanleg van het individu speelt hier een belangrijke rol. Vele vormen van vrije tijdsbesteding hebben elk weer speciale problemen, die een oplossing of althans inzicht vragen. We moeten er ook be paalde eisen aan stellen, zo moet zij b.v. voldoen aan een behoefte, die uit be langstelling geboren is en een zekere vorm van ontwikkeling geven. Iemand die een dagtaak heeft die zó eenzijdig is dat de meeste kanten van zijn persoon lijkheid niet tot uiting komen, zal trach ten een liefhebberij te vinden die daar in voorziet. Heeft hij die eenmaal ge vonden, dan praat hij daarover met an deren, schaft er lectuur over aan, kort om, hij vindt Jonge, jonge, hwat hawwe dy sollisi- tanten net in pleats yn it Suderleech dit jier lang wachtsje moatten. Om Krysttiid hinne sieten hja al yn spanning en earst yn Maert kaem de ütslach. En mei dy ütslach hiel hwat lokkige minsken, mar jit folie mear, dy’t djip toloarsteld binne. Der binne guon ünder, dy’t al mear as tsien jier op it finketou sitten hawwe en jier op jier hearre moasten, dat hja dizkear noch net oan bar wiene. Dan fait it net ta om de moed der yn to halden, dat kin men maklik bigripe. Dat men binnenskeamers ek min syn moed hat oer de gong fan saken, lit him ek bést forstean, hwant der komt hoe langer hoe mear op dizze polders oer dizze saek sprutsen en yn Grins rint jit altyd de striid tusken de kwelder- boeren en de Domeinen oer it eigen- domsrjucht fan it lan efter de sédiken. It sprekt as in boek, dat nou dizze yn- polderingen tichterby komme, dizze fra- gen tige bilangryk wurde. Sille de pol ders yn it Waed plak jaen oan in grien- mank fan minsken of sille hja oanslu- ting hawwe by it aide lan Dizze frage stiet tige yn de bilangstel- ling en men heart al wer tige krasse ütspraken. It liket my in tige swier fraechstik. Alderearst de kwesje fan it rjucht. Kin men üthalde, dat dit lan, dat mei it bilêstingjild fan allegearre oanmakke wurdt, oan ien provinsje jown wurde sil? As men dit sa stelt, soe men ek de polders fan de Sudersé tawize moatte oan de provinsjes, dy’t der oan grinzgje. Mar dat is net bard. Men hat dizze dingen altyd nationael steld en ik bin bang, dat de rjuchtskwestje ek net oars steld wurde kin. Al hoe graech ik it Waed foar de Fryske en Grinzer boeren reservearje woe, ik bin bang, dat dit net fol to halden is. Dan soe men in oare wei ütmoatte, de wei fan it provinsjale wurk. Dan soene Grins en Fryslan de ynpoldering seis oanpakke moatte. Mar dan komt de alderwich- tichste frage: kinne hja dat mei har finansjes yn it lyk breidzje? Nou, it andert is tige maklik. Dat kinne hja op gjin fuotten en fiemen nei. Sok lan komt wol op toalftüzen goune de H.A. en as men dan de rinte meitsje kin fan fjouwer tüzen, dan kostet it hünderten miljoenen, dy’t allinnich it Ryk opbrin- ge kin. Uit deze kringen van eenvoudige mu ziekliefhebbers komen ook vele uitste kende krachten voort voor de beroeps orkesten. Zelfs' bij het Concertgebouw Orkest zijn er enige en nog onlangs is daar de jonge Piet Schermer, een trom bonist van een muziekvereniging in de Zaanstreek, tot trombonist benoemd. De jeugdige C. Blokker, trombonist van Bergen’s Harmonie, werd dezer dagen benoemd tot trombonist bij de Kon. Mil. Kapel en de Canadese militaire muziek corpsen worden aangevuld met jonge krachten, die voor 90 pet. uit onze har monie- en fanfarecorpsen komen. Bekende figuren als Eduard Flipse, de dirigent van het Rott. Philh. Orkest, 'n dirigent van Europese vermaardheid en Piet van de Hurk komen voort uit de blaasmuziek van dilettanten en zo zou den nog meer voorbeelden te noemen zijn. Allemaal redenen om als vrije tijds besteding eens te denken over een blaas instrument. Meestal zijn ook wel goede tweedehands exemplaren te krijgen en als men lid van een muziekvereniging wordt krijgt men het gewoonlijk zelfs gratis in bruikleen. McCarthy, lid fan de Senaet, Gong yn Amearika op ’t paed, Wyld, gysten fol, fenyn en haet, Tsjin alle kommunisten. Syn each sjocht fier, skerp is syn ear, Hy ropt: ik merkbyt ider kear, Der sitt’ yn myn lan folie mear Dan as de measten witte. Hja sitt’ sahwat yn elk bistjür, Soks makket my alhiel breinroer, Se üntkomme net, ’k liz har it fjür, As 't nypt, nei oan ’e skinen. Oeral snuf ik har hast üttrape spoar; Kom op, hwa’t seit, dat ik net doar, It hiele folk moat foar 't forhoar, Ik sil de léste fine. McCarthy lid fan de Senaet, Jou middels binne net prebaet, Al spylje jo ek iepen kaert, Ien ding forjit jo, hou ris! It moat in bytsje oars ynpikt, Oars wurde jo dersels ütswikt, In nofter man, dy is geskikt, Gjin fanatike driuwers. Allée, Truman ald-presidint, Jo ha jo mien ik ek forsind; It juste is my net bikend, Jo ha wol yn ’e gaten. It is myn rjocht, doch rekkenskip, En jow my resolüt in tip, leten dy lju ek üt jou rib? Der net omhinne prate! mee. Maar waarom het dan niet een blaasinstrument geprobeerd? Wist ge, dat in ons land meer 150.000 mannen en vrouwen, jongens en meisjes een blaasinstrument bespelen? Dat daarvan meer dan 100.000 wekelijks of meerdere malen in verenigingsver band oefenen en daarin hun levensvreug de vinden? Juist de geregelde muziek beoefening in verenigingsverband is van grote maatschappelijke betekenis, om dat door deze vorm van vrije tijdsbeste ding vriendschapsbanden worden ge legd en versterkt die niet alleen in eigen omgeving, maar soms tot over de landsgrenzen uitgroeien. Bovendien heeft deze ongedwongen en vrijwillige samenwerking ook grote invloed op de karaktervorming der leden. Ieder moet zich richten naar een ander, de eigen prestatie wordt tot een deel van het ge heel en alle leden moeten zich aan de zelfde leiding onderwerpen. Het bespelen van een blaasinstrument is ook bij uitstek geschikt voor muziek beoefening in de huiselijke kring. Ik hoorde daarover enkele weken. geleden nog een aardig staaltje, dat overigens absoluut niet op zich zelf staat. Ik sprak toevallig een jonge vrouw, nu ruim twee jaar gehuwd, die ik op een concours eens een complimentje had gemaakt voor een uitstekend gespeeld solotje op een alt-saxophoon. Ze vertelde me, dat ze twee kinderen had. „En nu is, het zekei’ uit met de muziek- makerij?” was mijn vraag. „Neen, mijnheer,’’ we oefenen elke week, soms tweemaal per week, een hele avond bij mij thuis. Mijn man, die ik bij de muziekvereniging leerde kennen, speelt tenor-sax., mijn jonger zusje speelt clarinet en onze buurman tuba. Nu hebben we een aardig kwartet, dat ons allen veel voldoening geeft. Ik zou dat niet graag in mijn leven willen missen.” „En de kinderen?” „Die slapen er doorheen, hoor, vanaf de eerste maand na hun geboorte zijn ze er aan gewend. En als ze wat groter zijn, ga ik ook weer in onze harmonie meespelen. Spoedige totstandkoming van omzetbelasting verwacht. De secretaris van Financiën heeft in ant woord op vragen van het Tweede Ka merlid de heer Peschar medegedeeld, dat hij een spoedige totstandkoming van de nieuwe wet op de omzetbelasting van groot belang acnt, met name voor de middenstand en dat hij verwacht, dat bedoelde memorie van antwoord binnen enige weken aan de Tweede Kamer zal worden toegezonden. op de rijksweg onder Maarsbergen twee personenauto’s in volle vaart op elkaar gereden. Bij deze botsing werd een vrouw gedood en werden zes andere inzittenden ernstig gewond. Een harde strijd op sociaal terrein van meerdere generaties bracht ons volk door verkorting van de arbeidstijd een zekere hoeveelheid vrije tijd. Gelijktijdig hiermede ontstond echter ook het probleem, hoe die vrije tijd het beste besteed kon worden. De laatste jaren is dit zelfs een actueel probleem in onze'samenleving geworden, een probleem, waarin arbeidsvreugde en levensvreugde ten nauwste sa menhangen. Uit onlangs ingestelde onderzoekingen is gebleken, dat de helft der arbeidende bevolking met liefde haar werk doet. Van deze 50 pet. kan verondersteld worden, dat zij als vrije tijdsbesteding iets doet dat met haar dagelijks werk verband houdt of dit op een of andere wijze aanvult. Zo zal blijv. een radio-monteur, die liefde voor zijn vak heeft, in zijn vrije tijd ook iets dergelijks knutselen, proeven nemen waar hij in zijn werkuren geen tijd of gelegenheid voor heeft enz. Van de resterende helft had 30 pet. weinig belangstelling voor het dagelijkse werk en 20 pct. had een uitgesproken hekel aan het werk dat hij(zij) in zijn(haar) werkuren om den brode moet doen. Een der belangrijkste en voornaamste vormen van vrije tijdsbesteding is de muziekbeoefening en geen enkele vorm van vrije tijdsbesteding vindt in ons land zoveel aanhangers. Zelfs niet de sport, want daaraan kan men slechts een be perkt aantal jaren meedoen. Muziek beoefening staat echter open voor een ieder tussen de 10 en 80 jaar. „Ik deug daar niet voor,” zegt ge, „want ik ben niet muzikaal.” Och kom, dat is immers niet waar! Slechts 2 pct. van ons volk is uitge sproken onmuzikaal. Daar behoort gij toch niet bij? „Ik heb geen piano?’ zegt ge, „zelfs geen viool of cello. En boven dien duurt het veel te lang eer ik daar op voldoende kan presteren, om mij zelf bevrediging te schenken.’’ Dat is niet helemaal waar, althans niet in het algemeen, maar zeker speelt leef tijd, aanleg en milieu hier een woordje Premier Nasser is Zondag militair gou- verneur^van Egypte geworden, ’n post, die tot dusver werd bezet door president Nagoeib. Nasser bezit daardoor thans de bijzon dere volmachten, die voortvloeien uit de in 1952 afgekondigde noodtoestand. De premier deelde in een krantenartikel voorts mee, dat hij en andere leden van de Revolutionnaire Raad van plan zijn, hun functies in het legei’ neer te leggen, voordat de Vrijdagnacht aangekondigde verkiezingen voor een grondwetgevende vergadering zullen worden gehouden, dat wil zeggen vóór 23 Juli. Bolswarils Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad mar üt. It is in wünder, dat dit ta in greate fjochterij komme moast? En dat men mar net bislisse koe? De kampslach is nou ófroun, alteast foar dit jier, mar alle lju, dy’t hjirby bitrutsen binne, hawwe de mage mear as fol. Sa wolle hja net wer, hwant dit is moardzjen. Tsientallen jonge boeren, dy’t trije wiken lyn jit op de list stiene binne der de léste dagen jit ófrügele en kear op kear waerd de list wer werom- stjürd. Alle adviseurs hawwe de mage oeriten en de Minister sjocht wol yn, dat it nea net wer kin. Dêrom hat er in brede kommisje yn it libben roppen, dy’t him nou mar ris sizze moat hok- for lju yn de takomst prinsipieel yn oanmerking komme sille foar in plak yn it nije lan. „Is it winsklik de nije polders tsjinst- ber to meitsjen oan de noeden en pro blemen fan it aide IMi”, is de earste frage. En de twadde komt hjirby: „Is dit sa. wolle jim dan ris sizze, hoe- folle fan elk dizze groepen yn oanmer king komme kinne en in praktyske re gel meitsje of dit ta to passen? Yn dizze kommisje hat de Minister al dy mannen setten, dy’t him mei har oanfragen griis hier bisoarge hawwe. Hy sil wol tinke, ik set dizze konkur- rinten meiinoar yn ien ploech en lit se elkoar nou mar op ’e hüd springe mei har easken, dan haw ik it it oare jier aerdich makliker. Wy wolle hoopje, dat dit Minister Mans holt slagje mei en dat dér gjin deaden fan komme. Hy hat oars ek jit proble men genóch, üs Minister fan Lanbou, hwant neist de polders fan de Sudersé, lizze straks ek oare flakten klear foar ynpoldering. Men is al drok dwaende to tinken oer de ynpoldering fan it Waed, tusken Fryslan, Grins en de eilannen en jit mear oer de Lauwerssé. Yn de Steaten hawwe jit in pe:ir leden I Aan deze commissie is opgedragen een voorstel uit te werken inzake de vorm en de taak van een college, dat zal kun nen adviseren over muziektechnische en organisatorische vraagstukken, betrek king hebbende op het harmonie- en fan- farewezen in Nederland. De regering begint dus haar zorgen uit te strekken over deze vorm van vrije tijdsbesteding. Vorige jaren kwam deze slechts aarzelend tot uiting door haar opdracht tot ’t componeren van enkele werken voor harmonie en fanfare. De gemeente Amsterdam was hierin zij het buiten haar schuld op niet erg ge lukkige wijze voorgegaan. Slechts in een land waarin de muziekbeoefening door het volk, dus de muziekbeoefening door dilettanten, levend en vitaal is, is een gezond muziekleven mogelijk, zij vormt een vruchtbare onderlaag voor onze gehele muziekcultuur. Het is een verheugend feit dat nu ook de regering dit gaat inzien. Overigens is ook de enorme opbloei der blaasmuziekbeoefe- ning vooral na de laatste oorlog hieraan debet. Aan de opleiding van jonge leden van een muziekvereniging wordt tegenwoordig veel gedaan. Noordwolde. Het slachtoffer, dat per rij wiel in de nacht van Donderdag op Vrijdag op weg was naar huis, is door dronkenschap te water geraakt. Fraude van 12 cent zwaar gestraft. Een verduistering van twaalf cent kost de chauffeur van een gemeentelijke bus van Utrecht f 10 boete of vijf dagen hechtenis. De chauffeur, zekere C. K., had in November aan een passagier een gebruikt kaartje verkocht. Het leverde hem 12 cent op. Even later stapte een controleur zijn bus binnen. Deze con stateerde het bedrog direct. De chauf feur gaf voor de politierechter alles toe. Hij wist geen verklaring voor zijn daad te vinden. De gemeente heeft hem in rang teruggezet. Hij moet twee jaar als poetser werken, wat hem f 1400.— per jaar aan salaris scheelt. Hiermee re kening houdend legde de politierechter' hem f 10.of vijf dagen op. De officier had f 25.of 10 dagen gevraagd. Roomboter goedkoper. De Nederland se groothandel in boter heeft de groot- handelsprijs voor verse roomboter met 32 cent per kilo verlagd. Dit is voor namelijk gebeurd teneinde onze positie in België niet verder in gevaar te bren gen. Kolen uit wagons ontvreemd. Uit enige spoorwagons te Harlingen geladen met kolen, is een ton kolen ontvreemd. De politie slaagde er spoedig in de daders op te sporen en het gestolene te achter halen. 2.5 millioen verlies by Haagse tram. De Haagse tram zal in 1954 waarschijn lijk een verlies lyden van ten minste 2.5 millioen gulden. Om dit verlies te voor komen zou een tariefsverhoging van ongeveer 50 procent noodzakelijk zijn. B. en W. van Den Haag achten een der gelijke tariefsverhoging uit een oog punt van algemeen -belang niet aan vaardbaar, zo wordt de raad medege deeld. Pont liquideert Surinaams bedryf. Het is zo goed als zeker, dat de N.V. Hout handel vh William Pont haar dochter onderneming in Suriname zal liquide ren. De onderneming heeft sinds de op richting met verlies gewerkt. De N.V. Bruynzeel, die ook een onderneming in Suriname exploiteert, heeft een bod ge daan op het bedrijf van William Pont. Een beslissing is echter nog niet geno men. De heer v. d. S. te Harlingen, die vergeten had zijn doch tertje na haar geboorte bij de Burger lijke Stand aan te geven, werd veroor deeld tot een boete van f 50. Wij protesteren.De Nederlandse re gering protesteerde tegen de plannen van de West-Duitse regering om de in voerrechten op eieren te verhogen. Rusland kocht weer haring. Rusland heeft opnieuw 30.000 vaten gezouten haring van ons land gekocht, waardoor van de Nederlandse teelt 1953 reeds 255.000 vaten werden afgenomen. Onderscheiding voor Kees van Dongen. Op voordracht van het Franse Ministe rie van onderwijs is de bekende Neder landse schilder Kees van Dongen be vorderd tot Officier van het Legioen van Eer. Een Nederlands gezin in Los Angelos, de familie Heydeman, (man, vrouw en twee dochters) is bijna het slachtoffer geworden van een Amerikaanse hande laar in blanke slavinnen. De heer Heydeman, die afkomstig is uit Utrecht, heeft aan zijn zoon in Zaan dam geschreven, dat de handelaar con tact met de familie had gekregen, na dat de twee dochters in een advertentie om werk hadden verzocht. Het leek allemaal te mooi om waar te zijn: de man bood vader Heydeman een baan bij de filmmaatschappij Paramount voor 65 dollar per week, voor de oudste dochter had hij een baan als verkoop sters voor 75 dollar per week en de jongste dochter kon bij hem de huishou ding komen doen voor 35 dollar per week. Toen de zich John noemende man hier op de meisjes met de auto kwam halen om haar „in haar nieuwe omgeving te introduceren”, kregen de ouders arg waan. Men wendde zich tot de politie, die foto’s overlégde, waaruit bleek dat de man niet John heette, maar Jack Nestor, een handelaar in blanke slavinnen, die kort geleden uit de gevangenis was ontsla gen. In overleg met de politie stelde vader Heydeman een val op voor de hande laar. Toen deze weer zijn dochters kwam halen voor „een auto-tochtje” werd hij in de kraag gegrepen. Hij heeft bekend, dat hij de meisjes en desnoods ook de ouders naar Mexico wilde ontvoeren. Hier was dus het bespelen van een I blaasinstrument niet alleen oorzaak tot het vormen van een gezin, maar het is ook een

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1