BURGEMEESTERS EN KONINGINNEN FELLE MAC CARTHY SCHIET ZIJN DOEL VOORBIJ a Hg NOG. kort vermelden wij enkele ver dere gebeurtenissen uit deze over- zichtsperiode: het terugwinnen en zelfs nog verberen door Naguib van zijn oude positie in Egypte was wel verras send maar klopt toch met de aanhang welke hij onder het volk en in het leger bleek te hebben. Dat het gekuip tegen Naguib en de moeilijkheden voor zijn bewind nu echter ten einde zijn, zouden we niet gaarne durven voorspellen. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in Dene marken hebben de socialisten winst be haald, hetgeen te verwachten was aan de hand van de uitslag der verleden jaar gehouden kamerverkiezingen. Bij de ka merverkiezingen in Finland is weinig veranderd, de boerenpartij won 2, de soc. dem. partij won 1, de Finse volkspartij 3 zetels, verliezen leden de conservatie ven 4 en de Zweedse volkspartij 2 zetels. De regering zal waarschijnlijk weer worden gevormd door Boerenpartij en sociaal democraten. Op 11 April zullen er algemene verkiezingen in België plaats hebben, zoals bekend is de R.K. Christelijke Volkspartij thans de rege ringspartij, de soc. dem. partij is haar grootste tegenstander. H°2, moeilijk maken bovengenoemde onthullingen bijv, de positie van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, op de inter-Ame- rikaanse conferentie te Caracas. Hij wil daar de Amerikaanse landen verenigen in een anti-communistisch front en o.a. een systeem van uitwisseling van inlich tingen, waardoor de bronnen der com munistische propaganda in deze landen misschien aan het licht zouden komen. Er is stellig veel vanuit Moskou ge steunde communistische propaganda in Midden- en Zuid-Amerika en wellicht is ook Guatemala met zijn uiterst links gerichte regering een brandpunt daar van. Maar is het eigenlijk niet Mac Carthy, die de vertegenwoordiger van Guatemala ter conferentie van Caracas de argumenten verschaft om zich tegen Dulles’ streven te verzetten. Hij sprak van dat streven als een Maccarthiaansé poging zich met de binnenlandse aan gelegenheden der andere Amerikaanse staten te bemoeien. En als achter Mac Carthy Amerikaanse oliemagnaten en dergelijke staan, dan worden de meeste Latijns-Amerikaanse landen kopschuw omdat ze in het verleden zulke bittere ervaringen hebben opgedaan met de Amerikaanse trusts, die de rijkdommen dezer landen hebben geëxploiteerd tot hun eigen baat en niet tot die van de Latijns-Amerikaanse volken. Daarvan was dan weer het gevolg onrust in deze landen en (een algemene anti-Ameri- kaanse stemming. 1 Buitenlands Overzicht '10L De positie van Forster Dulles er te Caracas Bloeiende door bemoeilijkt Rood-China liet handhaven der waardigheid STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND ÜS hjoed p p to sizzen Priisfragen KFFB Sneeuwklokjes Rusland wil te Geneve weer opkomen voor Hwat hat Qabe Skroar Haagse zaak moord of mishandeling? °ns J. S. JA 50e Jaargang No. 20 Vrijdag 12 Maart 1954 KAMEROVERZICHT wie mei ik dy nei De Friese kwestie. Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbe! tarief Handelsadvertenties bij contract reductie linne eske telik fan fein- sa’n k sa >aral ijke- en onei Dan bern men lOSt. lem -ük yn yn ige Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) misschien het eerste begin van ontspan ning komen. Hwat op it toaniel kunst hjit, wurdt yn it deistich iibben komeedzje neamd. i juf Sik- rard, Her- il in Frix, i, in nder pas- ek wie- i as tken liet aak- oait age, ocht t op dat syn folie nert acht jitte i’ik” Ik,” in ar ig g- de in Bols wards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad revolver voor hem te koop fs vorming van een zelfstandige republiek Korea in het raam van de Chinese volksrepubliek. Wat Indo China betreft' schijnen de rode Chinezen een volkomen onafhankelijkheid van dat gebied te zul len eisen, dat dan natuurlijk onder Vietminh bewind zou komen. Over on- derhandelingen met de Vietminh is ook in de Franse kamer gesproken, waar de Indo Chinese kwestie in debat was, dat echter weinig vrucht droeg omdat de regering de door haar gewilde conferen tie van Genève wilde afwachten. Maar uit het hierboven genoemde Russisch commentaar bleek ook, dat men te Ge nève vooral uit zou zijn op de erken ning van rood China en opname van dit bewind in de Grote Vijf. Deze kwestie zou verdeeldheid onder de Westelijke mogendheden kunnen teweeg brengen, immers Amerika wil die erkenning ze ker niet, ware het niet dat de vermoede Russisch-Chinese eisen inzake Korea en Indo China zodanig zijn, dat ze eenstem mig door het Westen zullen worden ver worpen, zodat de erkenning van Peking er misschien nauwelijks aan de orde zal komen. Wellicht is meer succes te ver wachten van de conferentie, welke thans tussen Oost en West in Zwitserland plaats vindt en waar het gaat over de uitbreiding van de handel tussen beide partijen. Uit de economische hoek moet hiel Fryslftn hüs oan hüs bisoarge waerd, die ü.o. dizze fortuten, dat de heai*. W. Ph. van der Meulen, öfkomstich fan Tsjom, nou plysjeman to Ljouwert, hoewol’t er sünt syn trouwen nea wer in Frysk boek koft hie, him opjoech as lid fan de K. F. F. B. (Kristlik Fryske Folks Bibleteek). Hy wie dêrmei krekt de 4000e! Yn de bistjürsgearkomste to Ljouwert rikte de foarsitter fan de K. F. F. B., de hear R. S. Roarda, de hear Van der Meulen ta gelegenheit fan dit feit in boekwurk üt, „Trude, roman fan in hynder”, fan H. de Jong. Oare bistjürsleden op de foto binne fan 1. nei rj.: Mefr. T. van der WoudeWendelaer Bonga fan Bütenpost, J. van der Goot fan Huzum (skriuwer-skathalder), Sch. de Boer fan Toppenhuzen en E. S. de Jong fan Boalsert (propagandalieden)By de léste kinne hja, dy’t net in „Fleanende Krie” krige hawwe, noch in eks. oanfreegje. It adres is Postbus 17 Boalsert (ek foar it opjaen fan nije leden, dy’t dit jier foar har jierlikse ynlage a f2.70 it boek „Folk yn ’e bus” fan Welmoed Hemrica tastjürd krije). ach- I i in I it is I sa de yp- dat sa yn- leit :de, en I IET optreden van Mac Carthy wekt in het vrije Europa een gevoel van onbehaaglijkheid dat slechts koren op de molen van Rusland is. Dezer dagen heeft Molotov in een radiorede over de resultaten van de conferentie van Ber lijn nog eens getracht dat gevoel uit te buiten door een beroep op alle Europese staten te doen zich aan te sluiten bij het Russische plan voor een Europees veiligheidssysteem. Natuurlijk zullen de vrije Europese landen niet bezwijken voor dat lokaas, maai' toch wordt de verhouding tussen deze landen en de Ver. Staten er niet beter op als men daar Mac Carthy ongemoeid laat door gaan met zijn actie. En die verhouding zal toch al op de proef worden gesteld in April op de conferentie van Genève waar men met de Russen en rode Chi nezen gaat praten over het Koreaanse en Indo Chinese vraagstuk. Veel kans op overeenstemming tussen Oost en West schijnt deze conferentie trouwens niet te bieden, want uit een Russisch commentaar blijkt dat men het Kore aanse probleem wil oplossen door de Binnenlandse zaken. De begroting van Binnenlandse Zaken werd deze week z. h. st. aangenomen. Schokkend nieuws is er stellig niet uit gekomen. De burgemeesters kregen weer eens te horen, dat hun nieuwe be- zoldigingsregeling bijna klaar is. Voor al aan de burgervaders van kleine ge meenten zal gedacht worden. En verder heeft voorzitter Jonkman de onzalige gedachte gehad om de replie ken op de financiële begroting een week na de redevoering van de Minister te doen houden. Dit betekende, dat de fi nanciële specialisten in de Senaat zeven dagen de tijd hebben gehad om weer nieuwe redevoeringen op te stellen. Een zaak, die anders hoogstens een uur vergt, nam nu een hele middag in be slag, zonder dat er belangrijke zaken aaij de orde zijn gekomen. Minister Van de Kieft heeft nog /ver klaard, dat hij het verloop van zaken met Polynorm wil afwachten. Er is een kans, dat dit bedrijf rendabel wordt, maar hij moest erkennen, dat de geneigd heid om dit bedrijf van de hand te doen, toeneemt naarmate de rentabiliteit meer in zicht komt. Het totale verlies be draagt nu f 20 mln. De Staat is daar goed voor. En dat bedrag is zelfs de Cor- tsje, I giet I Bé, >arre I raden zijn standpunt te herzien. Daar voor is nog alle gelegenheid, omdat dit debat pas interessant wordt als de wetsontwerpen aan de orde worden ge steld, die het gebruik van de Friese taal in de rechtszaal en op de scholen zal regelen. Prof. Diepenhorst werd dan ook verweren, dat bij op die gelegen heid had moeten wachten. Aan het ge bruik van deze taal zullen beperkingen worden gesteld. Zo zullen de rijkseen- hield, de rijksgelijkheid en de rijksze- kerhéid niet in het gedrang mogen ko men. Dat er iets moet gebeuren met de Frie se taal is de vaste overtuiging van de drie Ministers, die eei. bezoek aan deze provincie hebben gebracht. Het debat over deze aangelegenheid ging als een nachtkaars uit. Prof. Diepenhorst vzas n.I. niet aanwezig, zodat van een .ste vige” repliek geen sprake kon zijn. ENERZIJDS is dat misschien het ge- volg van het feit, dt de president zijn constitutionele bevoegdheden niet wil overschrijden. Zoals men weet zijn in de Ver. Staten de ministers geen ver antwoording schuldig over hun beleid aan het Congres. Maar als tegenwicht daarvoor heeft dat Congres het recht van enquête, een recht dus zelfstandig een onderzoek in te stellen naar allerlei zaken, waaromtrent het dit gewenst acht. Zo is Mac Carthy voorzitter van de senaatscommissie voor onderzoek naar on-Amerikaanse activiteit en pre sident Eisenhower moet Mac Carthy dus de ruimte laten voor dit onderzoek. Maar dat is ten slotte ontaard in een Mac Carthy-isme, met totalitaire me thoden, dat zich zelfs niet meer tot een onderzoek bepaalt, maar ook ingrijpt in de uitvoerende macht welke alleen de president en zijn ministers toekomt. President Eisenhower zou dus alle re den hebben Mac Carthy eens op zijn nummer te zetten, maar: het is een verkiezingsjaar. In November moet een deel van het Congres worden vernieuwd. En een feit blijft het dat Mac Carthy een belangrijk deel van de invloedrijke republikeinen, n.I. de conservatieve, ach ter zich heeft. Zij menen, dat dit onge zouten anti-communistische optreden van Mac Carthy het sterkst tot de. al tijd in zwart en wit denkende massa der kiezers spreekt. De republikeinse linkervleugel, waartoe men president Eisenhower mag rekenen te behoren zou liever met positiever en waardiger leuzen de strijd willen ingaan, maar niet alleen schijnt deze wat men wel noemt liberale vleugel thans zwakker dan de rechter, doch men is ook beducht voor de eenheid der republikeinse partij, een breuk zou wellicht voor geruime tijd een eind maken aan de kans op voortzetting van een republikeins be wind in de Ver. Staten. Uitermate bedenkelijke kanten krijgt ’t Maccarthyisme echter ook voor de bui tenlandse politiek als men hoort op wel- ke groep het eigenlijk steunt. Mac Carthy heeft veel meer geld voor zijn actie nodig dan het officieel budget voor de enquête-commissie toelaat, hij huurt veel zendtijd van radio en televi sie. Amerikaanse bladen van standing onthullen thans dat hij het geld daar voor krijgt van oliemagnaten uit Texas en uit de tweede wereldoorlog voortge komen nieuwe millionnairs, die streven naai’ de macht in de republikeinse par tij en belang hebben bij het voortduren van de internationale spanning. Minister Beel moest uiteraard wel rea geren op de redevoering van Prof. Die penhorst (a.r.) over de Friese kwestie. „De man” zoals hij in verschillende landelijke dagbladen wordt genoemd „die de moed had”. Hij had zich n.I. vrij laatdunkend uitgelaten over het recht, dat de Friezen vragen om in het officiële verkeer hun eigen taal te mo gen gebruiken. De tweetaligheid is in ons land geen voordeel, zo moest de bewindsman erkennen. Maar het leven is nu eenmaal sterker dan de leer. Van de Regering mag niet verwacht wor den, dat zij in Friesland levende verlan gens geen uitweg geeft. Zij mag de ogen niet sluiten voor de werkelijkheid. En Prof. Diepenhorst werd dan ook aange- Yn „de Fleanende Krie” kamen trije priisfragen foar. Bihalve de romanpriis- fraech, in teken- en kleurkriich foar de bern en in rebuspriisfraech. Hiel hwat jonges en famkes hawwe al in kleurde print of in eigenmakke teke ning ynstjürd. It kin noch oant ein Maert. Dan sille deskundige karmasters der oer gear en wurde de prizen takend. Oansocht om sit to nimmen yn de kom- misje fan karmasters binne de hearen S. Camping (skoallehaed en tekenlea- raer), H. Eldering (architekt) en J. v. d. Goot (skr. KFFB) allegearre to Hu zum. - De ütslach wurdt op ein April bikend makke. Alle meidoggers krije hjiroer birjocht. It tal oplossingen fan de Frys ke rebus (f 500 oan prizen, le priis in wike ünbisoarge fakansje foar 5 persoa- nen yn in simmerhüske to Diever) is noch net great. Wie dy to slim? Oplossingen kinne noch ynstjürd wur de oant en mei 30 April. De ütslach wurdt dan daliks bikend makke mei dy fan de kleur- en tekenkriich. Eenzaam staan zij in tuin en hoven, Werken langzaam zich naar boven. Het voorjaar geeft hen daartoe kracht Als het zonnetje weer lacht. Met zijn warm en koesterend licht, Blijft haar knop niet langer dicht Maar gaat open en wil bloeien, Met het voorjaarswind}e stoeien, Smetteloos met haar witte bloemen Kan ’k haar als eersteling roemen. Want al heeft zij dan geen geur En is klein en teer van kleur, Toch vinden wij haar altijd mooi, Met haar blanke voorjaarstooi In ons kille, la: Legt zij steeds de eerste band, Doordat zij ons laat blijken rijkskassier v. d. Kieft te gortig. In ieder geval zullen er geen nieuwe cre- dieten meer worden verleend. De volgende week gaat men in de Eer ste Kamer de begrotingen van Justitie en Sociale Zaken behandelen. De Twee de Kamer is op recès, en wel tot 23 Maart. Dan zal zij weer een paar da gen vergaderen. Lang kan dat niet du ren, want de meeste Kamerleden zullen als generaals het verkiezingsgevecht voor de Provinciale Staten moeten aan voeren. Voordat de Tweede Kamer een paar dagen vrij nam, heeft zij eerst nog het verdrag over de Europese Rechten van de Mens goedgekeurd, terwijl zij te vens accoord ging met een verhoging van verscheidene pensioenen met vijf procent. Dit nog in verband met de huurverhoging, die op 1 Januari is in gegaan, en met de opheffing van de consumptiebeperking. Tijdens het korte debat hierover heeft Minister Beel mede gedeeld, dat een wetsontwerp voor een verhoging van de pensioenen voor de „oud-gepensionneerden” dat zijn zij die vóór 1 Januari 1948 met pensioen zijn gegaan zeer spoedig bij de Sta ten Generaal zal worden ingediend. Het optreden van senator Mac Carthy begint thans in de Ver. Staten een probleem van de eerste orde te worden. Het is begrijpelijk dat men zich in de Ver. Staten, waarop zich de vijandschap van de Sovjet unie feitelijk concentreert, omdat men te Moskou inziet, dat daar zich het hart van de verdediging tegen het agressieve communisme bevindt, ook wapent tegen communistische spionnage, sabotage en wat dies meer zij, maar als senator Mac Carthy daarbij grijpt naar methoden die slechts in het arsenaal der totalitaire staten passen, schiet hij het doel toch voorbij. Er gaat thans een golf van vrees en ziekelijke achterdocht door de Ver. Staten, welke dreigt verwoes tingen aan te richten in de democratische opvattingen van dit grote volk. De grote Amerikaanse bladen, welke zich zelf respecteren, aarzelen niet om Mac Carthy fel te lijf te gaan en president Eisen hower op te wekken met zijn op hol geslagen partijgenoot af te rekenen, maar deze doet dat tot nog toe maar halfslachtig. Er zijn tegenwoordig in Nederland veel koninginnen. Naar mate het weer beter wordt, naar die mate neemt het aantal hoogwaardigheidsbekleedsters toe. Heidekoninginnen, zeilkoninginnen, bloe men- en kaas-koninginnen, om van schoonheidskoninginnen nog maar te zwijgen Zij worden in het leven geroepen om het toerisme te bevorderen en zodoende ver vullen zij wellicht nog een nuttige taak. Niet zelden wordt zo’n koningin fees telijk ingehaald en de burgemeester ter plaatse, getooid met de ambtsketen, als teken zijner waardigheid, begroet haar namens het gemeentebestuur. En als dat gebeurd is, kan het feest beginnen. Velen zijn daar langzamerhand aan ge wend geraakt. Maar de Eerste Kamer leden althans velen van hen er geren zich aan deze nieuwe vinding van de gemeenten om de aandacht van de toeristen te trekken. En zij stelden aan Minister Beel, in het Voorlopig Verslag op de begroting van Binnenlandse Za ken, de vraag hoe hij hierover dacht. Haalt zo’n burgemeester met ambts keten zijn waardigheid niet omlaag Moet de Minister hier niet ingrijpen? Wordt het niet de hoogste tijd, om een ministeriële circulaire aan de burge meesters te sturen waarin wordt ver boden om „koninginnen” te ontvangen? Deze vragen waren voor de Minister niet gemakkelijk. Iedere streek van het land is nu eenmaal verschillend. In het Zui den zal men zich wellicht als burge meester meer kunnen veroorloven zon der de hoogheid van het ambt te scha den dan in het Noorden, Dat is een kwestie van instelling en van landsaard. Minister Beel moest dus tussen de ont stamde vragenstellers en de voorstan ders van de koninginnen zij waren er ook in de Senaat doorzeilen. En hij deed dat op een voortreffelijke, ontwij kende wijze. Hij zeide de burgemeesters vrij te laten in de beoordeling hoe zij de waardigheid van het ambt moeten hand haven. Zij moeten dus zelf uitmaken of zij een schoonheidskoningin kunnen ont vangen of niet. Maar als de waardig heid van het ambt uit het oog wordt verloren, dan zal de Minister niet na laten daarover iets op te merken. Dat is dus de rem. Duidelijk is het niet. Maar in ieder geval mogen burgemees ters prins Carnaval binnenhalen. De heer Van Walsum (arb.) burge meester van Rotterdam ergerde zich een beetje aan dit formele gedoe. Hij kan uit ervaring spreken, want ieder jaar haalt hij Sinterklaas in. Mag dat wel? Hij zag hier geen probleem. Maar de critische vragenstellers waren door het antwoord van Minister Beel niet erg gerust gesteld. Zij zullen dat ook wel nooit worden, want het is uiterst moeilijk om voor deze gevallen precies een grens te trekken. A V vv-Utf, Maandagmiddag had bij „Woeste Hoeve” op de Veluwe de herdenking plaats van de 117 slachtoffers die op 8 Maart 1945 na de aanslag op Rauter aldaar door de bezetter werden gefusilleerd. Na de toespraak van de burgemeester van Apeldoorn legden nabe staanden bloemen bij het eenvoudige monument. EGEVEN dit alles beloven de be sprekingen te Caracas weinig po- stiefs inzake een werkelijke doeltref fende bestrijding van het communisme in de Latijns-Amerikaanse landen. Wel zeer ongelegen komen de onthul lingen betreffende de steun welke Mac Carthy van -het Amerikaanse oliekapi taal geniet ook voor de Europese defen sie. Zoals bekend staat Frankrijk thans voor de beslissing of het al of niet tot de Europese defensiegemeenschap zal toetreden. De onderhandelingen met West-Duitsland over het Saarland, wel ke daaraan moeten voorafgaan zijn in geleid in een ontmoeting tussen dr Adenauer, premier Laniël en Bidault, waar men de europeisatïe van het Saar land tot basis der besprekingen aan vaardde. De Engelse regering zal bin nenkort waarschijnlijk bevredigende mededelingen doen over Engelands sa menwerking met de E.D.G. Maar zal de sterke oppositie tegen de E.D.G. in Frankrijk thans geen pieuwe argumen ten tot verzet vinden in de toenemende macht van Mac Carthy in de Ver. Sta ten die blijkt gesteund te worden door een groep lieden, die zo ze geen belang heeft bij een nieuwe oorlog, dan toch zeker bij een handhaving van de inter nationale spanning? Mac Carthy werkt eenvoudig de neutralisten in Frankrijk in de hand. Die bovendien zullen be togen, dat door de nieuwe strategie van Amerika met de nadruk op de lucht macht, en waarbij door het gebruik van geleide projectielen dit land zelf een zekere onkwetsbaarheid zal genieten door een doeltreffend luchtbescher mingssysteem, de Europese vastelands- mogendheden eigenlijk de kastanjes uit het vuur zullen moeten halen. Deze be schuldiging van Amerika is er natuur lijk naast, maar stellig zal de Franse oppositie haar hanteren, die van Ame rika een toezegging eist dat het sterke landstrijdkrachten op het Europese vasteland zal handhaven. Een toezeg ging welke president Eisenhower wel zou willen geven, doch waartegen het Congres en in het bijzonder het conser vatief republikeinse deel er van ge kant is. Het stoffelijk overschot van de Haagse typiste Y. van der Poorten, die Zondag morgen vroeg door de Hagenaar Engel K. om het leven is gebracht, werd Donder dag in allé stilte ter aarde besteld. Uit het recherche-verhoor is gebleken, dat K. voor het plegen van zijn misdaad, on der invloed van sterke drank thuis was gekomen en eerst naar bed is gegaan. Nog niet opgehelderd is of K. geweten heeft, dat het slachtoffer juist f 960 van de bank had gehaald. Het verhoor is nog niet zover gevor derd, dat kan worden bepaald of K. ver volgd zal worden wegens moord, al of niet met voorbedachten rade, of wegens zware mishandeling, de dood ten gevol ge hebbend. Ook poogt men na te gaan in hoeverre K. gehandeld heeft onder invloed van sterke drank. Tijdens zijn verblijf in Amsterdam blijkt K. Zondag en ook de gehele nacht tot Maandagmorgen op de Zeedijk en om geving te hebben rondgezworven. In een dancing gaf hij royaal rondjes. Later op de avond ging hij met ’n vrouw mee, bij wie hij e nacht doorbracht, omdat hij niet naar een hotel durfde te gaan. Deze vrouw is Woensdag door de hoofdstedelijke recherche verhoord. Waarschijnlijk is de verdachte ook Vrij dag reeds in Amsterdam geweest. Hij zo i toen een portier van een café op de Zeedijk gevraagd hebben of deze een revolver voor hem te koop wist. De twee mannen maakten een afspraak waar op Engel echter niet is verschenen. Deze portier herkende Engel cok aan de foto in de krant. Bovendien stemt de beschrijving die de portier van de ver dachte geeft overeen met die, welke de vrouw, die Zondag in zijn gezelschap was, verstrekte. üt, I :ien. I lear I my I de I >mp I .erk I :oar I fan I lert I wie in icht iis r it a) I dar m't I hy nei I wie I ene I dde I mi- I mei I typiste Y. ■g< het leven is gebracht, werd Donder- ige land Dat de winter gaat verstrijken, Het prille voorjaar breekt weer aan, Als haar reine klokjes bloeien gaan. al te :e- .n. n- it- ,nt jn.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1