I SOWJET UNIE BODEMPENSIOEN VOOR DE GEHELE KRIS-KRAS door Nederland BEVOLKING „GELEIDE” VERKIEZINGEN IN DE 1 9 Waarom zo’n drukte voor toch al uitgemaakte zaak k Soc. Ec. Raad adviseert aan Regering ie Fan de Mar tiny toer Keizer Haile Selassi Prins doorbrak I us hjoed p p to sizzen Ernstig vliegongeluk 33 doden J E L it geluidsbarrière DE zaak waarom het bij de verkie zingscampagne in de Sowjet-landen gaat is niet, zoals in de democratische landen, de candidaten de gelegenheid te geven hun programma den volke be kend te maken en de kiezers over te halen hun stem op de sprekers uit te br.engen. Neen, het doel van de verkie zingen in de Sowjet Unie en de vazal staten is het regime een excuus te ver schaffen propaganda pro domo te voe ren. Hwat hat Qabe Skroar naar Nederland ill 50e Jaargang No. 21 Dinsdag 16 Maart 1954 e n i. 2.. 4. 5. ^ANGEZIEN 9. 7. 10. ii n DE STKIID OM IT NIJE LAN! Tj. de J. s! s! Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) De kosten van deze verzekering voor ieder zullen het eerste jaar 655 millioen bedragen. Het enorme verschil tussen de ontworpen ouderdomsregeling en de (dan verdwijnende) Noodwet Drees is niet alleen gelegen in de hoogte van de uitkering, die immers slechts met vijf procent zal stijgen. pensioen niet alleen bestemd is voor behoeftigen, doch voor iede re ingezetene. echter zit de bedoeling voor om Dat wordt fijnPurmerend organiseert voor de schooljeugd op 5 Mei een bij zonder feest. Elke school mag tien leer lingen afvaardigen voor brandweerwed- strijden. De jongens en meisjes krijgen voor de 5de Mei een paar lessen van brandweer commandant V. Visser, zodat ze op de dag zelf de slangen zullen kunnen kop pelen en zelf kunnen spuiten. De wedstrijd tussen de ploegen bestaat uit verschillende toeren. Vrijdagmorgen elf uur had op de werf van de Fa Gebr. Amels te Makkum de tewaterlating plaats van een nieuwe coaster „Rien Teekman”. Dit schip meet 750 ton, en is bestemd voor een rederij te Delfzijl. Het is in de plaats gekomen voor de coaster „Salland”, welke onlangs is ver gaan met de kapitein Rien Teekman, waarnaar dit schip is genoemd. De weduwe van de overleden kapitein verrichtte de doopplechtigheid. De foto laat het schip zien direct na de tewaterlating. (Foto Boersma, Pingjum) It' libben efter it toaniel is fakentiids dramatysker as der op. tie geven. Daartoe vervalt de ver- eveningsheffing. Onmiddellijke invoering (d.w.z. per 1 Jan. a.s.) lijkt economisch ver antwoord. De kosten worden het eerste jaar geraamd op f 655.000.000 (De nood wet Drees kostte jaarlijks f 255 millioen). ■i. >1 k )8 a! Bols wards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswirdsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Aardolie onder Delftse huizen. Het uit breidingsplan van Delft is door het vin den van aardolie volkomen op losse schroeven komen te staan. De olie is van Beer voor de ramen! Er is een beer los gebroken uit zijn kooi in de dierentuin van 't Harde in de gemeente Doorn spijk. Het dier liep grommend langs de huizen en drukte en passant enkele rui ten in. Militairen, politiemannen en bur gers wisten later met vereende krach ten het dier terug in zijn kooi te drij ven. overtuigd, dat hij door aan de verkie zingen deel te nemen, zjjn eigen lot bepaalt. De verkiezingsdag is een vrije dag in de Sowjet Unie. Er wordt dan heel wat wodka gedronken, er worden concerten gegeven en er wordt gedanst. Een groot aantal Russen ziet heel goed het belachelijke in van een kiesstelsel waarbij de kiezer geen enkele keus heeft. Op mijn fabriek werd hiermede dan ook de gek gestoken. Een arbeider presenteerde een pakje sigaretten, waar er maar één in zat en zei: „Je mag zelf kiezen.” Het ingrijpende vraagstuk van de pensionnering van het gehele volk is in een nieuw belangrijk stadium gekomen. De Sociaal-Economische Raad heeft thans zijn advies over deze kwestie bekend gemaakt. Volgens dit ontwerp zal behoudens goedkeuring door de Staten- Generaal, de oudedagsvoorziening met ingang van 1 Januari a.s. geregeld worden door een nieuwe vorm van verplichte sociale ver zekering, die een bodempensioen voor iedere landsingezetene garan deert van 1260 gulden per jaar voor een echtpaar en van 756 gulden voor ongehuwden. De Keizer van Ethiopië, Haile Selas sie, heeft het voornemen in de loop van dit jaar een officieel bezoek aan Neder land te brengen. Prins Bemhard bracht zoals bekend het vorig jaar een bezoek aan de vorst en werd toen officieel aan z“n hof ontvan gen, De Keizer zal eind Mei ook een bezoek aan de Ver. Staten b”engen, waar hij officieel door president Eisenhower zal worden ontvangen. De massificaesje hat üs allegearre yn har greep, de ien minder de measten mear. As tredde faktor komt derby, dat de deskundige, de yngenieur, de plano- looch, de technicus, folie mear yn tel komd is. Ek yn dizze dingen giet it net mear tusken eigners, boeren, arbeiders en polderjonges. Dy komme pas letter oan bod, earst komme de lju mei wet- tersteatkundige, geologyske, agrarys- ke en technyske wittenskippen biwape- ne, op it aljemint. Dizze lju binne oer it algemien yn tsjinst fan de oerheit, hwant dizze lju binne net goedkeap en in boer kin se net bést yn tsjinst ha. En al soe dit wol it gefal wêze, dan soene hja harren noch oan alle kanten stjitte oan ynstansjes fan de oerheit, hwer’t se net büten bliuwe koene. Praktysk kin mai’ ien sok wurk langer oan en dy iene is de oerheit. Dizze hat de jildponge en dizze hat de juridyske macht om alle tükelteammen to oerwinnen, dizze hat syn deskundige tsjinsten en dy’t se net hat, kin se meitsje. En dêrmei stiet de winning fan nij lan op dit stuit alhiel de kant üt fan de oerheit yn it algemien en de ryks- oerheit yn it bysünder. Men kin tsjin dizze konstellaesje hiel hwat biswieren nei foaren bringe, mar it is in knap man, dy’t hjir foroaring yn bringe kin. Hwant nou dizze Ontwikkeling ien kear gien is, sa’t wy hjir koart seine, is it düdlik, dat men neat mear fielt foar dat gepruts fan lanoanmeitsjen by lytse bytsjes. It giet ommers net allinnich om lan, der moatte ek wegen komme, der moatte gemalen komme, diken faeks en greate wetterwurken en hwa sil him opsmite om dit alles üt eigen ponkje to biteljen? Op de léste gearkomste fan de C. B. T. B. hat Simen de Vries jitteris it pleit fierd foar de lénoanwinning Onder lie- dingw fan de provinsje, mei ynskeake- Wel ongewenste accumulatie van pensioenen tegen te gaan, hetgeen o.m. zou kunnen worden bereikt door aanpassing van de ambtenaren-pensioenen aan de nieuw gevormde situatie. Over de vorm, waar in deze overheidspensioenen naar even redigheid zouden kunnen worden be perkt, spreekt het advies zich niet uit.. De voornaamste punten uit het advies zijn; Van 12000 meter hoogte, boven de Mo- jave-woestijn in Californië, heeft prins Bernhard Zaterdagmiddag in een schit terende supersonische duikvlucht met een Sabre-straaltrainer de geluidsbar rière doorbroken en „vloog” zich daar mee op de voorpagina’s van de Ameri kaanse Zondagochtendbladen, die onder grote koppen meldden dat de geluids- grens „voor de eerste maal door een vorstelijk persoon was gepasseerd.” TTET stemmen op een candidaat van de tegenpartij was niet zo eenvou dig, want dan moest men beginnen de op het biljet gedrukte namen door te strepen. Aangezien de namen van de tegencandidaten niet op het stembiljet voorkwamen, moest ,de kiezer zelf de naam van de candidaat, op wie hij zijn stem wilde uitbrengen, op het biljet schrijven. Daartoe moest hij gebruik maken van een apart stemhokje. Hoe wel in de meeste stemlokalen een stem hokje aanwezig was, was dit alleen maar voor de vorm. Wanneer een kie zer er gebruik van maakte, wekte dat al direct argwaan op bij de leden van het stembureau en van de partij-leden, die toezicht hielden op het stemmen. Slechts een uiterst gering aantal kie zers waren zo vermetel op deze wijze getuigenis af te leggen van hun oppo sitie jegens het regime. Toen enkele buitenlandse dagbladcorres pondenten eens een bezoek brachten aan een Russisch stembureau tijdens de verkiezingen, vroeg hun een grijze boer met een fijn glimlachje: „Waar anders hebben zij verkiezingen zoals hier?” uitstekende kwaliteit en bevindt zich waarschijnlijk voor een deel onder de huizen van de stad. Het is dus helemaal niet onmogelijk, dat er midden in Delft een paar boortorens verrijzen. Het ge meentebestuur weet echter nog niet waar het aan toe is, want de besprekin gen met de Aardoliemaatschappij moe ten nog beginnen. Deskundigen zijn van mening, dat er genoeg olie voor zestig jaar in de grond zit. Emmeloord slachtte stier van 1200 kg. In het slachthuis te Emmeloord is Woensdagmorgen om 10 uur een stier geslacht, die 1200 kg aan levend ge wicht bleek te bevatten. Dit grote dier behoorde toe aan de heer G. S. de Jong pachter in de Noordoostpolder. De slachting werd verricht door de fa. Win kelman uit Emmeloord. Schoon over schat men het gewicht op 1400 pond. Stierenkeuring Leeuwarden. De traditio nele voorjaarsstierenkeuring te Leeu warden vanwege het Friesch rundvee stamboek zal dit jaar worden gehouden op Woensdag 5 Mei op het veemarkt- terrein. Er zal worden gekeurd in acht rubrieken. Kapitale boerderij afgebrand. De groot ste boerderij in de gemeente Hoogeveen, eigendom van de heer J. P. Klooster man is totaal uitgebrand. Twee paarden en vier koeien kwamen hierbij om. De schade, geraamd op f 250.000.wordt slechts ten dele door verzekering ge dekt. De brand ontstond doordat een tractor, die de heer Kloosterman wilde starten, in brand vloog. Het vuur tastte onmid dellijk ’n berg stro aan, die in de nabij heid stond. Met een schuimblusapparaat werd getracht het vuur te bestrijden, doch het apparat weigerde. Meisje slikte scheermisje in. De 2-jarige Harmina D. uit de Concordiastraat te Groningen kreeg in een onbewaakt ogenblik het scheergerei van haar va der in handen en stopte een scheermesje in de mond. De GGD bracht het kind direct naar het Academisch ziekenhuis, waar een stuk van het mes uit de slok darm kon worden verwijderd. De toe stand van het meisje is goed. r- Kantoormeisje schreef voor zichzelf. De 21-jarige hulp in de boekhouding bij een firma in Voorburg, A. J. S. zag elke dag Er is echter nog een andere overwe ging, die elke totalitaire dictatuur na aan het hart ligt namelijk de behoef te om op een of andere manier een dui delijk blijk van instemming met het re gime van de zijde van het volk te ver krijgen. Deze zucht naar bewijzen van rechtvaardiging en wettigheid vindt haar weerspiegeling in de verkiezingen en plebiscieten welke de moderne dicta tors zich genoopt voelen te houden, on danks de ijzeren discipline die zij over het volk uitoefenen. Dergelijke evene menten dienen voor de heersers als een „positief” bewijs, dat het volk achter de regering staat. .Daarom geeft men zich zoveel moeite om er voor te zorgen, dat iedereen op de „juiste” manier stemt. Het is eveneens van het grootste belang, dat kiesgerechtigde burgers naar het stemlokaal worden gebracht. Soms wor den zij in grote groepen naar de stem lokalen gebracht, waarbij vlaggen, leu zen en de portretten van de communis tische candidaten meegevoerd worden. Zondag j.l. werden er weer voor het eerst sinds 1950 verkiezingen in de Sowjet Unie gehouden. De Sowjet leiders zelf twijfelden niet in het minst aan de uitslag van deze verkiezingen. Alles was al van tevoren „geregeld”. Iedere can didaat was door de Communistische Partij aan een zorgvuldig onder zoek onderworpen. Evenals in vroegere verkiezingen in de Sowjet landen was er ook nu geen candidatenlijst van de oppositiepartijen. De bevolking had geen andere keus dan haar stem uit te brengen qp de communistische candidaten. TTET Sowjet dirigistische verkiezings. stelsel wordt ook in de vazallanden toegepast. Toen de Sowjets zich in Fe bruari 1948 meester maakten van de macht in Tsjechoslowakije, hielden zij er op 30 Mei van dat jaar, wat zij noem den „vrije verkiezingen”. De kiezers hadden de keus hun stem uit te brengen op één enkele candidatenlijst of een blanco biljet in te dienen, wat op zijn hoogst slechts een zwak protest bete kende. Door de onder communistisch TTET was de taak van de partij-pro- pagandisten om elke stemgerechtig de kiezer naar de stembus te krijgen en er waren slechts weinig kiezers, die het waagden zich van stemmen te onthou den. Volgens de communistische opvat tingen is een kiezer, die wegblijft, een vijand van de staat. Stalin zelf zeide in 1936 in een rede: „Men zegt wel eens dat zwijgen geen critiek betekent, maar dat is niet waar. De methode om te zwijgen als een uit drukkelijke methode om dingen te nege ren, is ook een vorm van critiek.” Een employé van een Russische fabriek die onlangs naar West-Duitsland vlucht te, gaf het volgend beeld van commu nistische verkiezingen „Voor zover mij bekend, hecht de ar beider in het algemeen niet de gering ste politieke betekenis aan de Russische verkiezingen. Hij is er zeker niet van Het verongelukken van ’n Constellation van de British Overseas Airways Cor poration op het vliegveld van Singa pore heeft aan 33 personen, w.o. twee Nederlanders en drie Inonesiërs, het le ven gekost. De beide Nederlandse slachtoffers zijn de heren G. Hoffman (gehuwd) em ployé van de Borneo-Sumatra Handels- mij. .te Kuching (West-Borneo) en P. Nieuwland (ongehuwd) employé van de BPM te Djakarta. Het vliegtuig was op weg van Sydney naar Londen en had, voor het boven Singapore arriveerde, een tussenlanding in Djakarta gemaakt. Het toestel verongelukte onverwacht, vlak voordat het zou landen. Het scheer de, voor het op de grond terecht kwam, rakelings over de huizen van de stad, stortte op het vliegveld neer en sloeg vervolgens brandend over de kop. Van de inzittenden konden alleen acht van de negen leden der bemanning zich nog naar buiten werken. De 31 passa giers en het negende lid van de beman ning verbrandden in het wrak.. In pear tsientallen jierren tobek wie hjir yn it Noarden it wurd: Domeinen in wurd mei in ünbikinde klank. It Ryk as laneigner wie hjir net oan ’e merk, it lènbisit wie alhiel in kwesje fan par- tikuliere eigendom en it oanmeitsjen fan lan, sawol üt bosk en heide, as üt fean en ünlan, harde troch partikulie- ren. Oan de sékant wie it lyksa, ek dêrre wiene it de eigners fan de buor- kerijen oan e’ sédyk, fakentiids gear- wurkjend yn har séwearende wetter- skippen. It hat der alle skyn fan, dat de Steat hoe langer hoe sterker de funk- sje fan lèneigner ütoefenje wol. De greate stjit is komd mei de Suder- séwurken, hwer’t ek allinnich de Steat ta by machte wie. De Wieringermar, ling fan de wetterskippen en bilang- hawwende eigners. Mar dan moat ’t tempo hiel oars, dan wurdt it Wad net yn ien klap droechmakke, mar dan wol hy oanslute by it tempo fan it geleide lik wei oanslibjen, sa’t men dat oan de Waedkust al jierren ken. Hy seit, dat om goed lan to krijen, dizze me- thoade folie better en goedkeaper is, as byhwannear men mei ien klap it hie- le Waed droechmealje wol. Mar ik bin bang, dat hy fjochtet foar in forlerne saek. Men wol dit net mear, men wol spektakulaire dingen dwaen, greate plannen ütfiere: Nederlan groeit fierst to hurd om wachtsje to kinnen op it langsume tempo fan wetter en wyn. De yngenieur moat komme. in millioene- plan, by need in milliardeplan, dat mak- ket kans, mar dat stadichoan by bytsjes foarütskarreljen fynt gjin supporters under de lju fan kwisekwansje. Is dit defaitisme of realiteitsbisef Kin men de gong fan de tiid tsjinhalde mei waer en wyn tsjin? De tiid sil it leare. Ik haw soarch dat dizze striid al to ün- gelyk wurde sil. De sterkste sil it win- ne en hwa’t de sterkste is, der hoecht gjin minske oan to twiveljen. De Steat, de Wittenskip, it Bifolkings- fraechstik, de druk fan de lju, dy’t bi- lang hawwe by de ütfiering, sille sokke sterke machten blike to wêzen, dat in inkeling harren net keare kin. Hwa heart hjir net it platdütske rymke: „Duck dich und lasz forüber gahn, das Wasser soil sein fortgang ha'n!’’ de Noard-Eastpolder, de oare polders, hja foarmje al in machtich lanbisit op him seis, in bisit, dat him yn in snel tempo ütwreidet. Dat dit wurk in suk- ses wurden is, kin gjin minske ünt- stride. Sünder greate üngelokken kaem it klear, de technyske en lanboukundige deskundichheit wie op en top yn oarder, de hierprizen wiene sa, dat de lju der, by de opgeande tiden nei ’30, jild win- ne koene en oan alle redelike easken waerd foldien. Wis, de lju koene üt in greate jildkiste bitelje, it hat genóch koste, mar dat it oer it ginnerael goed en forstannich biheard waerd, is in feit. De Fransen sizze, dat sin oan iten komt troch it iten. Dat liket der hjir ek in bulte op, hwant nei de, oarloch is de Steat mei har orgaen, de Domeinen, jit folie mear oan bod kaem. De forhaldingen tusken de kusten fan lanoanmeitsjen en de opbringst fan dit nije lê.n, binne nou al jierren sa, dat gjin sinnich minske der oan tinke kin, dit üt eigen büse to dwaen, hy wie yn koarte tiid sa earm as in swel. L&n- oanmeitsje, der pleatsen op bouwe en dan forhiere, is gjin wiismanswurk. De partikuliei- stiet hjir foar in ünmoog- likheit. Dêrtroch allinnich al hat de oerheit, dy’t troch de bilêstings de macht oer de beurzen hat, in unieke kans. De konkurrinten binne ridder slein hy allinnich is oerbleaun. In twadde bilangrike faktor is, dat it apparaet fan it Ryk wol tweintich of tritich kear sa great wurden is troch de crisis en oar- lichsomstannichheden. De Steat hat oer it hiele terrein fan it libben in folie, folie greatere bitsjutting krige. De leu ze: earst it partikulier initiatyf, is for- blikke, alle partijen steane folie mylder foar de oerheit oer as yn eardere tiden en yn de praktyk bite se meastal alle gearre ta, as se der foardiel yn sjogge foar har gemeente, provinsje of groep. Het belangrijkste verschilpunt ligt in de verplichting voor iedere Nederlander om een percentage van zijn inkomen als premie te storten, en in het principe dat ’t toezicht staande pers en radio werd'een felle campagne gvoerd tegen blanco stemmen dat de „laatste toevlucht” van de reactie genoemd werd. Op de verkiezingsdag werd alles in het werk gesteld de mensen er toe te be wegen hun stem openlijk uit te bren gen. Verschillende middelen werden toe gepast om vast te stellen wie tegen het regiem gestemd hadden. De uitslag van deze verkiezing was ’n typisch vorbeëld van dergelijke uitslagen in de Sowjet landen: 89 procent van de bevolking stemde voor het regime en 11 procent stemde blanco. Het laatste cijfer was verrassend hoog, gezien de felle propa ganda tegen het blanco stemmen, waar bij duidelijk gewezen werd op de geva ren welke diegenen liepen die de euvele moed daartoe hadden. A ANGEZIEN het resultaat van iedere Sowjet verkiezing een van tevoren uitgemaakte zaak is, rijzen er een aan tal vragen. Waarom getroost het regime zich gro te uitgaven om verkiezingen te hou den? Waarom oefent het een geweldige druk uit op de bevolking om de mensen naar de stembus te drijven ter bekrachtiging van een stemming, waarvan de uitslag reeds van te voren vast staat? Zijn de verkiezingen in een dictatoriaal stelsel niet een overbodige en ontbeerlij- ke luxe? De Sowjet-leiders denken daar niet zo over. De Sowjet-gedelegeerde bij de Ver. Naties, André Wishinsky, schreef on langs „Het Sowjet kiesstelsel is een machtig werktuig om de masa’s verder politiek op te voeden en te organiseren, ter ver sterking van de band tussen de staats- apparatuur en de massa’s en ter verbe tering van deze staatsapparatuur.” AL waren er geen candidaten van de tegenpartijen en al beheerste de Communistische Partij het terrein, toch bracht het Sowjet regime de gehele ap paratuur voor een intensief gevoerde verkiezingscampagne in beweging, waarin pers en radio geheel en al wer den ingeschakeld. Allereerst werden in het gehele land onder auspiciën van de plaatselijke afdelingen van de Commu nistische Partij bijeenkomsten gehou den, waarop candidaten konden worden gesteld en gesteund. Het partij-apparaat functionneerde zo perfect, dat er nimmer enig verschil van mening ontstond en de lijst van partij-candidaten altijd eensgezind door het district werd gesteund. Vervolgens werden er overal verkie zingsvergaderingen gehouden, waarop honderden sprekers de Sowjetstaat, de Communistische Partij en het Sowjet verkiezingsstelsel ophemelden. Behalve deze massa-vergaderingen werden er nog op fabrieken, collectieve boerde rijen en buurtschappen talloze kleinere bijeenkomsten gehouden. In elke stads wijk was een „agit-punkt” (letterlijk: een discusiebureau) waar kiezers kon den gaan luisteren naar speciale bood schappen van propagandisten van de Partij. Zelfs invaliden, die hun huis niet konden verlaten, konden er zeker van zijn tenminste eenmaal en misschien wel meerdere malen tijdens de verkiezings campagne door deze propagandisten, die van huis tot huis gingen, te wor den bezocht. Toen op 14 Maart het Russische volk ter stembus ging, werd het evenals bij vroegere verkiezingen ee<n stuk papier overhandigd, waarop de naam gedrukt stond aan één candidaat voor elk stem district. Voor het uitbrengen van zijn stem op de partij-candidaat behoefde de kiezer alleen het stembiljet te vouwen en in de stembus te deponeren. De te betalen premie zal pl.m. 5 pct. van het inkomen bedragen (hoogstens f300 per jaar). De werkgever houdt de premie in. 3. Zelfstandigen, die meer inkomen hebben dan f 2000, betalen ook premie. Er is een overgangstermijn wat de belastingaftrek betreft van 5 jaar.. Na deze periode is het bodempen sioen aftrekvrij. Het komt dan bo ven het spaarcentje, bijverdienste, lijfrente enz. 6. Aanpassing van dit pensioen aan gewijzigde levensstandaard is mo gelijk. De financiering geschiedt volgens omslagstelsel. Er zal geen fonds vorming zijn. 8. Werkgevers zullen looncompensa-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1