roar FRANKRIJK WENST EINDE AAN GESOL MET E.D.G. KRIS-KRAS door Nederland DE ONDERGEDOKEN JOODSE KINDEREN üs hjoed p p to sizzen 50e Jaargang No. 22 Vrijdag 19 Maart 1954 Buitenlands Overzicht Anti-communistische revolutie te Caracas roken gen een Op der Eerste kievitsei gevonden t ge it óf linig kun- :eld) niur gen. hou- nen- :ke- *n STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Straaljager viel in Ijsselmeer Tragisch probleem in Eerste Kamer besproken Hwat bringt üs de R.O.N.? DE al bovengenoemde commissie uit het Amerikaanse Congres, welke ’n onderzoek in Egypte naar de mogelijk heden van de E, D. G. instelde, kwam ook tot de conclusie, dat de bijdrage van Italië maar heel gering zou worden. Dat is geen wonder, het land is arm, door politieke twisten verscheurd, de rege ring Scelba steunt er slechts op een zeer geringe meerderheid en trilt op haar grondvesten nu er in een proces tegen een journalist van een sensatie blad allerlei beschuldigingen van cor ruptie enz. worden geuit tegen hoogge plaatste figuren. Amerikaanse geheimen uitgelekt Rapport over en longkanker •J^AAR voor de Franse regering voor x die vergadering kan verschijnen met dit ontwerp moet de Saarkwestie in voor Frankrijk gunstige zin worden opgelast, anders zal het parlement waarin toch al zeer sterk verzet tegen de E.D.G. is, dit verdrag niet slikken. De regering-Laniël heeft het voorstel van onze landgenoot v. d. Goes van Na- ters aanvaard dat europeïsatie van het Saarland wil maar heeft nog enkele eisen daaraan toegevoegd, welke de eco nomische en culturele» samenwerking van het geëuropeïseerde gebied met Frankrijk nog wat preciseren. Dr Aden auer had ook het plan v. d. Goes van Naters als basis van gesprek aanvaard, maar hij wil er eer op afdingen dan nog aan toevoegen en men heeft de indruk gekregen dat er zelfs tussen het stand punt van dr Adenauer en de Franse regering nog een wijde kloof gaapt, ter wijl de bondskanselier ten opzichte de zes kwest.e wel ongeveer het meest ra dicale standpunt inneemt dat men in West-Duitsland aantreft. ER spelen natuurlijk meer kwesties dan Hwat hat jen e. KAMEROVERZICHT f. is -s n g i- lt •0’1 1 r 1 De bouw van de „Willem Barendsz II” op de werf van Wilton-Feyenoord in Schiedam vordert gestadig. Het in aanbouw zijnde schip, dat hier op de helling ligt, die hiervoor ook speciaal verbreed moest worden, zal volgend jaar gereed komen, waarna het in gebruik gesteld zal worden Abonnementsprijs f 1.60 per kwarti»l (bt'j vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent per mnj Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie eest uwe ond eni- met le n Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Ijsselmeer, ter hoogte van Schokland. Toen zij met hun scheepje „De Zegen” thuisvoeren, had Eenkhoom zijn beste vangst gehad. Hij had kans gezien drie snoeken te bemachtigen, die een totaal gewicht hadden van 83 pond. Lytse bern en dronken lju sizze de wierheit het leu gen- tiek. □rdt idat van ade lden van in be- on- an- lid, de ?e- de or- •og is” de -s” ek Woensdagmorgen heeft de Koningin het eerste kievitsei van dit jaar ontvangen, dat Dinsdag j.I. werd gevonden door de 18-jarige J. Hunbers, onder de gemeente Veldhoven in Noord-Brabant. Hij bracht- het ei onmiddellijk naar de burgemees ter van Veldhoven, die het naar de Ko ningin zond. Het vorige jaar werd het eerste kievits ei op 18 Maart aan de Koningin aange boden. a. b. *ijd, vor mend ong. her men er uit n i t en d” •ver- re- iatig heer rvan her. >1 i, an le. je- »n- k- n. :h g> ij: :n Bols wards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad c. d. vfet ge en. Op ongeveer 10 kilometer ten Noorden Van Harderwijk is Woensdagmiddag een z.g. Dual-Meteor straaljager van de ba sis Soesterberg in het Ijsselmeer neer gestort. Beide inzittenden kwamen om het leven. Het waren de 24-jarige ser geant-vlieger Nieuwenhuis uit Rotter dam en de 23-jarige sergeant-vlieger A. D. Moeke uit Amsterdam. Het ongeluk werd pas bemerkt, toen de gebroeders Meijer, twee schippers, die in dienst zijn bij de Zuiderzeewerken, het lijk van een der vliegers hadden aangetroffen en aan wal brachten. Van het toestel is nog niets gevonden. Verdacht van verduisteren Joods bezit. De 71-jarige oud-commissaris bij de Am sterdamse politie, A. IJ., wordt er van verdacht een hoeveelheid goud te heb ben verduisterd, welke hem tijdens de oorlog door een later gedeporteerde en omgekomen Joodse vrouw in bewaring was gegeven. De man is 24 uur aange houden voor eerste verhoor en daarna weer op vrije voeten gesteld. Een hoe veelheid juwelen, eveneens door de Jood se vrouw ter hand gesteld aan het echtpaar IJ., is in beslag genomen. Dat liekt er op. De regering heeft een belangrijke vereenvoudiging van de re geling der omzetbelasting voorgesteld, die in verschillende gevallen vrijstelling van de omzetbelasting betekent en in andere gevallen verlaging van het ta rief. Deze maatregel zal ons land pl.rm 44 millioen kosten. „Vrolke Frans’’ liep tegen de lamp. Op Zondag 14 Maart j.I. hebben opsporings ambtenaren van PTT in samenwerking met de Rijkspolitie in Langeveen (ge meente» Tubbergen) de clandestiene zender „Vrolijke Frans” opgespoord en in beslag genomen. Procesverbaal werd opgemaakt tegen de 20-jarige landarbei der E. J. H., de 18-jarige fabrieksarbei der A. K. en de 41-jarige fabrieksarbei der K. K. moeilijk parket- Gaarne ontvangen wij berichten over de eerste eieren uit onze eigen omgeving. Tiisdei 23 Maert: 18.5220.00. Fryske ütstjüring. Shakespeare en wy. „Hofkesjonge by töke tinkers”, H. K. Schippers fan Drachten hUIdt in praetsje oer meterskiednis. „Helje Op!’’ wy leare nije lietsjes. ,,’t Is weer foorjaer”, in lüd üt Ljouwert. Fryske lieten fan it Ljouwertef draeioargel. „Sa seit men dat yn ’t Frysk”, Sweitse Swetser jowt wer les. Wel heeft premier Scelba een onderzoek gelast en bevolen niemand te sparen, maar men is toch in een i geraakt. benaderde deze kwestie geheel anders. Hij vond dit geval kinderroof. De pleeg ouders hadden deze kinderen aan de voogden moeten overgeven. En als zij een goede omgang met deze voogden hadden gezocht, hadden zij nog veel voor deze kinderen kunnen doen. Wat nu gebeurd is, is funest voor het kind. Onderduiken en heimelijk opvoe den, zullen beslist niet opvoedend wer ken. Het onderduiken is mogelijk ge worden door ifiedewerking van bepaalde kringen in de R.K. geestelijkheid. Dat stond voor de heer De Vos van Steen- wijk vast. En hij sprak het vermoeden uit, dat de aartbisschop-coadjutor deze bepaalde kringen had gesteund door geen duidelijk advies uit te brengen. Maar de liberale afgevaardigde was er van overtuigd, dat er geen smet gewor pen kan worden op de gehele geestelijk heid. Het zou echter juist zijn geweest als zij onomwonden had gezegd, dat de kinderen moesten worden teruggegeven omdat de rechter dit heeft beslist. In ieder geval beschouwde hij deze aan gelegenheid als dieptreurig en zeer ern stig en hij vreesde, dat de tegenstellin gen in onze bevolking daardoor ver scherpt zullen worden. De heer Reyers (c.h.) bewandelde de tussenweg. Voorop stelde hij, dat de kerk de rechterlijke macht moet respecteren. Maar naar zijn oordeel is hier eerder sprake van een menselijke impuls dan 'van het dienen van kerkelijke belan gen. Het woord „kinderroof” is hier te sterk, al moeten rechterlijke beslis singen geëerbiedigd worden. Zo ziet men dat men deze tere kwestie van ver schillende zijden kan benaderen. On danks de strafbare feiten hebben we hier te maken met een. brok menselijk leed. Dat staat wel vast. En als de rech ter nogmaals aan deze kwestie moet beginnen, dan zal hij ongetwijfeld met die overweging rekening houden. TAE Fransen staan vrij sterk in hun eisen omdat de regering van het Saarland het geheel met het Franse standpunt eens is, terwijl de bevolking Zich in 1952 bij de verkiezingen duide lijk heeft uitgesproken voor zelfstandig heid, ook al wordt de geldigheid dezer verkiezingen door de Duitsers betwist, omdat pro Duitse partijen daaraan toen niet mochten deelnemen. Maar de Saar landers spraken zich toen met zo grote meerderheid voor zelfstandigheid en tegen terugkeer binnen het Duitse rijk Uit, dat niet kan worden getwijfeld aan Door onoplettendheid van het Ameri kaanse ministerie van Defensie is de pers Dinsdag een lijst in handen geval len, waaruit bleek, dat de Ver. Staten over ten minste 18 soorten geleide pro jectielen beschikken. Aan deze lijst van projectielen was ook nog een lijst van nieuwe typen straal vliegtuigen toegevoegd, waarover nog Weinig of niets bekend is. De directeur-generaal voor de Volksge zondheid, prof. dr. P. Muntendam, heeft de wetenschappelijke raad van advies Voor de kankerbestrijding een rapport gevraagd over het verband tussen ro ken en longkanker. De directeur van het bureau van deze wetenschappelijke raad is de Amster damse chirurg, dr W. F. Wassink, hoofd Van de kliniek van het Ned. Kanker-in- stituut, gevestigd in het Antonie van Leeuwqjjhoekhuis te Amsterdam. De Duitse sociaal-democraten wensen zeer beslist geen afstand te doen van het Saarland en ook onder dr Adenauers coalitiegenoten komen er voor, die daar aan niet willen denken. Zij beseffen dat wat er nu gebeurt beslissend voor het lot van het Saarland is, want de Fran sen hebben ook de erkenning van de Duitse regering geëist dat als thans tot europeïsering van het Saarland besloten wordt, deze europeïsatie bij ’t totstand komen van een definitief vredesverdrag tussen Duitsland en de geallieerden in dat verdrag zal worden opgenomen. Van het verdere nieuws zij vermeld, dat op de inter-Amerikaanse conferentie te Caracas de Ver. Staten er zijn anti communistische resolutie doorkreeg. Mexico en Argentinië onthielden zich van stemmen en alleen Guatemala stem de tegen. Of deze resolutie in de prak tijk iets zal uitwerken is nog de vraag. Nu houdt de conferentie zich bezig met de kwestie dei’ „Europese kolonies’’ in Amerika. Dat Argentinië te keer ging over het Brits bezit van de Falkland- eilanden was te verwachten. Guatemala bracht, natuurlijk Brits Honduras ter sprake, dat ook slachtoffer van Engels „kolonialisme” zou zijn. Juist heeft de gouverneur van dit gebied de Engelse regering verzocht een commissie te zen den om te onderzoeken of de commu nisten in Guatemala ook betrekkingen onderhouden met de Verenigde Volks partij in Brits Honduras, zodat het com munisme dus ook daar zou woelen. Een aardig kluifje voor de conferentie te Caracas, die nu te kiezen heeft of ze het Britse „kolonialisme” de hand boven het hoofd zal houden of het door haar veroordeelde communisme dat via Guatemala in Honduras de boel op stel ten wil zetten. Uit die andere Britse kolonie maar nu in Afrika Kenya komen berich ten dat de Engelse regering via een ge vangen genomen „generaal’’ der Mau Mau onderhandelingen voert over een beëindiging van de strijd. De Engelse minister van koloniën Lyttelton is er persoonlijk heen om hervormingen in het bestuur aan te brengen, welke echter de blanken te ver en de inheem sen niet ver genoeg gaan. Goedkopere passen Op het ogenblik wordt inter-departementaal overleg ge pleegd over een voorstel tot verlaging der legeskosten voor paspoorten. Het overleg is nog niet beëindigd en er is nog geen beslissing genomen omtrent de nieuwe kosten. De geschiedenis van de twee Joodse kinderen, Betty Milhado en Anneke Beekman, die als wezen uit de oorlog zijn gekomen, en wier pleegouders niet willen voldoen aan het rechterlijk bevel om hen onder voogdij te stellen, is een onderwerp van bespreking geweest in de Eerste Kamer. Het gaat om pleegouders, die jarenlang met de opvoeding van twee Joodse meisjes zijn belast geweest; dit op ver zoek van de ouders, die hun kinderen wilden onttrekken aan de Duitse ter reur. De kinderen kwamen terecht bij R.K. mensen, die langzamerhand wei bijzon der gehecht zullen zijn geraakt aan deze oorlogsslachtoffertjes. Maar de recht bank sprak als vonnis uit, dat de kin deren weer moesten worden terugge geven. En dat hebben deze pleegouders niet kunnen verwerken. Zij lieten de het )or- lool gers ver- ;en- ijke een netscrisis zal worden uitgelokt als men het debat over de E. D. G. in de natio nale vergadering uitstelt tot na Genève, welke conferentie trouwens nog wel op zich kan laten wachten, omdat Rood China tot de uitnodigende landen wil behoren, wat te Berlijn niet is afgespro ken. Een factor, welke een rol speelt in de Franse overwegingen, is de vraag in welke mate Engeland tot samenwer king met de E. D. G. bereid is. Luider en luider worden in Engeland de stem men, die er op aandringen dat Engeland in deze aan het Franse verlangen naar garanties moet voldoen, omdat men ook daar steeds meer gaat inzien, dat als het West-Europese vasteland onder de voet wordt gelopen, het Britse eiland ook niet meer te houden is. Engelse sa menwerking met de E. D. G. is des te meer nodig omdat op de Amerikaanse bijdrage voor de verdediging van West- Europa meer en meer wordt beknib beld. Niet alleen heeft een commissie uit het Amerikaanse Congres er op aangedron gen dat de Ver. Staten hun politiek ten opzichte van dit gebied zullen herzien nu verschillende landen zo talmen met de aanvaarding van de E. D. G., maar de Amerikaanse regering blijkt ook daadwerkelijk op leger en marine te gaan bezuinigen, terwijl luchtmacht en atoomwapenen de voorrang krijgen. Dat gaat niet met instemming van de legerchefs, die betogen dat ook in de toekomstige oorlog het leger nog altijd het laatste woord zal hebben, maar W.- Europa kan het zich maar voor gezegd houden, het zal zelf voor een krachtig leger moeten zorgen. Gratiebeleid. Natuurlijk kwamen ook nog andere problemen bij deze begroting aan de orde. Een van de belangrijke punten was wel het gratiebeleid ten opzichte van de politieke delinquenten. Momen teel zitten er nog 600 gevangen, die meestal ook criminele delicten hebben gepleegd. De heer Witteman (k.v.p.) gewaagde van de onrust die er in de gevangenissen heerst. Minister Donker moet oppassen niet de naam te krijgen van koud en hard te zijn. De levenslang gestraften hebben geen glimpje hoop meer ooit eens vrij te komen. „Het lijkt wel of het recht ontaardt in hardheid”. Het nog heel wat die van het Het bezoek, dat dr Adenauer aan Parijs heeft gebracht, voor hij de reis voortzette naar Griekenland en Turkije, waar vooral economi sche zaken zijn besproken, heeft nog geen overeenstemming met Frankrijk over de positie van het Saarland opgeleverd. Beide partijen verlangen een spoedige oplossing van deze kwestie. De W.-Duitse regering omdat ze zich zo spoedig ontdaan wil zien van he»t bezet- tingsstatuut en zich wil bewapenen in het raam van de Europese Defensie Gemeenschap, de Franse regering omdat ze beseft dat het uit moet zijn met het gesol met deze E. D. G. en dat het Franse parlement daarover eindelijk een beslissing moet nemen. hun gevoelens, die overigens voor een belangrijk deel steunen op economische gronden, het Saarland kan economisch eigenlijk niet buiten Frankrijk. Maar he»t lijkt toch wel zeer twijfelachtig of W.-Duitsland gemakkelijk gewonnen zal worden voor de thans voorgelegde op lossing. Men zegt, dat als dr Adenauer en Bidault het in April niet eens zijn geworden, een conferentie tussen de landen welke de E.D.G. zullen vormen en Engeland en Amerika zal volgen om de Saarkwestie te regelen. We twijfe len er aan, of de Fransen daar zo hap pig op zijn, allicht zullen ze op zo’n conferentie de steun van Engeland ge nieten, maar de Amerikanen zijn daar toe niet in alle opzichten geneigd, ook vroeger al hebben ze herhaaldelijk te kennen gegeven dat de Fransen maar wat moesten inbinden. Maar deze heb ben in ieder geval de belangrijke troef in handen, dat - de Saarlandse regering met hun standpunt instemt en misschien zou het maar het beste zijn, om als de partijen het niet eens worden nog eens een volksstemming in het Saarland te houden en dat dan ook de pro-Duitse partijen gelegenheid kregen propaganda te maken, zoals de zaken thans liggen kan Parijs dit risico stellig nemen, er is geen pro-Duitse meerderheid in het Saarland meer. De West-Duitsers beseffen dat ook wel en van die zijde hoort men al, dat ook geep volksstemming het Saarland kan vervreemden van het moederland. Maar men zal toch op een of andere wijze de knoop moeten doorhakken, nu een doeltreffende Europese verdediging afhankelijk is van de oplossing van het Saariandgeschil. kinderen onderduiken. Een tijdlang dat goed gegaan. Maar een dezer dagen is Betty Milhado in een Belgisch kloos ter gevonden. Anneke Beekman is tot op dit ogenblik nog spoorloos. Als er één ding duidelijk is, dan is het dat de pleegouders een uitspraak van de rechter aan hun laars hebben ge lapt. En dat betekent, dat zij een straf baar feit hebben gepleegd. Het is uiterst moeilijk om een oordeel in deze kwestie te vellen. Daarvoor moet men alle fa cetten kennen. En zolang de speurtocht naar Anneke Beekman voortduurt, zal Minister Donker stellig niet alles ver tellen. Gaat het hier om een gewetens conflict of om kinderroof? Dat is wel de kardinale vraag, die trouwens ook in de Eerste Kamer is gesteld. De k.v.p.-senator Witteman sprak over de menselijke tragiek van dit geval. Hier zijn pleegouders, die zich aan de kinderen hebben gehecht en die ze nu moeten afstaan. Als men het zo beziet, is het volgens hem overdreven en on gepast om van kinderroof te spreken. Men heeft de R.K. Kerk in gebreke» ge steld. Is dat juist? De heer Witteman betwijfelde dit. Het is de taak van de Kerk om de gewetens voor te lichten aan de hand van de katholieke leer. De pleegouders echter menen de kinderen niet te terug te moeten geven op grond van de Katholieke leer. De Kerk heeft deze onjuiste opvatting weerlegd. Als het een gewetensconflict is of men de kinderen moet afgeven, dan wordt dit een zaak van de gelovige zelf voor wie het geweten de norm is, waarnaar hij handelt. De bedoeling van de heer Wit teman is duidelijk. Het betreft hier pleegouders, die deze Joodse kinderen hebben laten dopen. Zij hebben een be lofte afgelegd om hen een Christelijke opvoeding te geven. Mag die belofte nu worden gebroken? De R.K. Kerk heeft op die vraag bevestigend geantwoord. Maar deze mensen kunnen dit waar schijnlijk niet geloven. En ais dit zo is, dan rijst er een gewetensconflict. Dit is te eerbiedigen, mits men dan ook maar het feit eerbiedigt, dat het over treden van een rechterlijke uitspraak strafbaar is. Of met andere woorden: de pleegouders zullen bereid moeten zijn de gevolgen van hun daad volledig te aanvaarden. Baron de Vos van Steenwiik (v.v.d.l Saarland en die van de al of niet ge meende vriendelijke gebaren van de hui dige Russische machthebbers, mee in de Franse overwegingen ten opzichte van de Europese defensiegemeenschap. Zo zijn er Franse parlementsleden, die eerst vrede in Indo China, waar thans juist zo hevig gevochten wordt, wensen voor Frankrijk aan de E.D.G. gaat meedoen. Dan immers zou Frankrijk aandeel in die defensie op kunnen wegen tegen het Duitse», dat anders een overwicht zou krijgen. Daarom wensen deze ook eerst de uitslag van de conferentie van Ge nève over Korea en Indo China af te wachten. Maar de Russen gaan juist naar Genève met de bedoeling vrede in Indo China te ruilen voor het afzien door Parijs van deelneming aan de E. D. G.! Voorstanders van de E. D. G. in Frankrijk, als enige leiders der ra dicalen een groep die overigens ver deeld denkt over de E. D. G. ver wachten van Genève ten deze dan ook niets en dreigen dat hun vertegenwoor digers in de Franse regering zullen worden teruggetrokken, dus een kabi- Beschonkene had meer op zijn kerfstok. In de nacht van Maandag op Dinsdag heeft de politie te Woerden op de Ma- gazijnbrug aldaar twee inzittenden van een personenauto aangehouden, die verscheidene borrels te veel hadden ge dronken. Toen de politie de heren tot uitstappen dwongen, rolde een van hen van de vrij steile Magazijnbrug de Oost- dam op. De andere deed een poging tot ontvluchting, maar werd spoedig in zijn kraag gegrepen. Dinsdagmorgen bleek, dat een van de aangehoudenen, D. J. v. Z. uit Delft, in twee gemeenten werd gezocht wegens verduistering en oplich ting. Bovendien had hij nog twee maan den gevangenisstraf te goed. Hij werd op transport gesteld naar het Huis van Bewaring te Den Haag. Drie snoeken: samen 83 pond. De 84- jarige H. Eenkhoorn uit Genemuiden viste onlangs met enkele anderen in ’t was de bedoeling van dit betoog om de bewindsman te bewegen soepel te zijn met de voorwaardelijke invrijheidsstel- ling. Ook Prof. Diepenhorst (a.r.) meen de, dat de Minister het strenge regiem iets moet verzachten. De bijzonder» rechtspleging is niet zonder fouten ge weest. Van rechtsgelijkheid met crimi nele misdadigers is lang niet altijd sprake. Daarom moet het gratiebeleid individueel gehanteerd worden, zodat oneffenheden kunnen worden wegge streken. Voor een „algemeen pardon” voelde hij echter niets. Er zijn nu een maal gevangenen, die nooit los mogen komen. De c.h.-afgevaardigde Kolff waar schuwde niet al te sentimenteel te zijn. Zij, die nu nog gevangen zitten, hebben delicten van ernstige aard gepleegd» Zij zijn geen onschuldige lammeren. Bovendien tonen zij maar al te spaar zaam berouw. Met de a.r.-afgevaardig- de was hij van mening dat er van een generaal pardon geen sprake kan zijn. En verder sprak de Eerste Kamer over de opleiding tot rechter, over de vluch telingen, de grensboeren en al die pro blemen, die zo jaarlijks terugkeren. Ook kwam de begroting van Sociale Zaken nog aan de orde, maar deze behandeling heeft niet geleid tot belangrijke gebeur tenissen. Grootste tanker ter wereld in Rotter dam. De grootste tanker ter wereld, de „Tina Onassis”, is Dinsdagmiddag de haven van Rotterdam binnengelopen. Het schip kwam olie lossen bij de BPM in de Eerste Petroleumhaven te Pernis. Vorig jaar November werd de „Tina Onassis” voltooid óp een Hamburgse scheepswerf. Het schip heeft een draag vermogen van 45.720 ton en is het eigen dom van de grootste particuliere rede? ter wereld, Aristoteles Socrates Onas sis, een Argentijn geworden Griek van 48 jaar. Dierenleed. De ijsperiode is nog maar nauwelijks afgelopen of de zeevogels hebben alweer met een nieuwe, geduch te» vijand te strijden, namelijk de op 't water drijvende stookolie. De laatste dagen spoelen ze bij tientallen aan de Friese kust aan, eenden, duikers, fui- ten, zeemeeuwen enz. Soms dood, soms ook nog half in leven, maar dan zijn ze practisch toch al niet meer te redden. Veearts gearresteerd. Dezer dagen is de Woerdense veearts J. H. van V. ge arresteerd, verdacht van het afgeven van valse en willekeurige verklaringen ten opzichte van het inenten van vee voor mond- en klauwzeer. Volgens een wetsbepaling die vorig jaar van kracht werd, mag er slechts vee op de markt worden gebracht met een verklaring dat het niet langer dan een half jaar geleden werd ingeënt tegen mond- en klauwzeer. Verscheidene veehoudersin Woerden en omgeving zouden van de heer Van V. verklaringen hebben gekre gen, die een onjuiste datum vermeldden. De heer Van V. is inmiddels naar Utrecht overgebracht. Texelse flamingo in Artis. Sedert enige tijd wordt in Artis een Texelse flamingo verpleegd, die daar in de vorstperiode in uitgeputte toestand werd afgegeven. Het dier was afkomstig van het broed- terrein „De Schorren”, waar het al vijf jaar had overwinterd. In Artis stelde men hem op een dieet dat hoofdzake lijk uit mosselen bestond. Zodra de vo gel weer geheel hersteld is, zal de di rectie van Artis hem weer naar het Texelse broedterrein terugbrengen. Koning Boudewjjn eerde Min. Staf. Ko- ning Boudewiin heeft Woensdaa de Ne-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1