s i i I DE ROL VAN DF COOP. VERENIGING BIJ DE ONTWIKKELING VAN DE AMERIKAANSE LANDBOUW KRIS-KRAS door Nederland sal I O r DotOh. (\Qt Fan de Mar tiny toer Harde Zondag m e ig Eisenhower berispt* Churchill STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Boelgoed in Cairo „Mentor*” redde us hjoed p p to sizzen 1 348 mensen Pa 3 50e Jaargang No. 25 Dinsdag 30 Maart 1954 De Jong's Nieuwsblad kan bewerken dan vroeger. I de gezond- PIET. der liS E N per! Tj. de J. isuJ i' me, eek il Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Het gebouwencomplex der gemoderniseerde gemeentereiniging van Wonsera- deel is verrezen en fotograaf Boersma was er als de kippen bij om er een plaatje van te maken. Hier ziet U het resultaat. Neen, lezer, dit is heus geen Aprilgrap, hoewelde gebouwen verrezen nog slechts als model. Dit model is op het bureau gemeentewerken te bezichtigen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adreat Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 333 (K 5157) BAGDAD OVERSTROOMD Do Sterk gezwollen rivier de Tigris is nabij Bagdad buiten haar oevers getre den en heeft reeds een deel van de Iraak- dig voor zijn genoegen op zijn tractor. Als eerste in Nederland kan hij tijdens het ploegen, eggen en andere werkzaam heden luisteren naar muziek, weerbe richten en wat er verder van zijn gading in de aether is. Zijn Diesel-tractor is daartoe uitgerust met een Philips auto- radio-ontvangtoestel dat in een metalen kastje achter zijn zitplaats is aange bracht. Het toestel speelt op een nor male accu en het geluidsvolume over treft verre het gebrom van de motor. Op 200 meter afstand is de muziek nog goed te horen. Hollandse gave gouden guldens, Schoons uit ,een pyramidegraf, Vazen, met edelsteen gevulde; Von Brauchnits Duitse maarschalkstaf. Kunstkenners, een unieke keuze, Bied helder op, koop en betaal Toe kijk nou niet op honderd duizend, „Ten eerste, tweede, derde maal. Hwa’t syn hert iepenset foar de earsucht, slüt it foar de rêst. DE PUBLYKSRJUCHTERLIKE BIDRIUWSORGANISAESJE Nou’t it earste bidriuwsskip okkerdeis ynsteld is, nou’t de earste omtrekken fan in oare mienskip sichtber bigjinne to wurden, nou’t offisieel de architek- tuur fan de publykrjuchterlike bidriuws- organisaesje aksepteard is fan de side fan oerheit en folk, nou liket it net ün- gaedlik ris hwat mear to tortellen fan de liedende tinzen, hwerüt dit alles ber- ne is en fierder ta waechsdom groeije sil. Foarop stiet, dat de realisaesje fan diz- ze nije mienskipsopbou gjin ding is fan ien of twa jier, mar folie mear fan ien of mear generaesjes. Wy sille deryn groeije moatte en de wetten sille linken- dewei al mear en mear fan dizze geast tsjügje moatte. Sünder de geast fan it solidarisme sil it net gean, sünder wet- Bols wards Nieu wsblai Coöperatieve landbouwverenigingen spelen een belangrijke rol, ook in het economisch bestel van de Verenigde Staten. Dank zij deze instellingen is de Amerikaanse boer in staat geweest plan en orga nisatie aan zijn werkzaamheden ten grondslag te leggen, zodat hij een groter areaal zuiniger en met minder moeite en in minder tijd gaen fan it minsklik lichem, dat seis soun wêze moat om syn taek foar it hiele lichem goed dwaen to kinnen. Ek mei dat orgaen net tofolle freegje foar dizze taek, hja hat rjuchten, mar dizze binne ündergeskikt oan it wolwézen fan it hiele folk. Derfandinne is der de Sosiael-Ekono- myske Ried, dy’t dizze bidriuwstüke, mei de oaren yn forbün bringt en har rjuch ten tsjin mekoar ofweaget. Hjiryn sit in tredde part fortsjintwurdigers foar de wurknimmers, in tredde foar de wurkjowers en in tredde part algemie- ne deskundigen, oanwiisd fan de regea- ring. Dizze S. E. R. is al in skoft yn funksje en foarmet de skeakel tusken it bi- driuwslibben en de regearing. Deryn moatte de aparte groepsbilangen ta ien- heit foarme wurde en ófstimd op it al- gemien bilang. Dizze S. E. R. kin ek seis mei advizen komme by de regea ring en lêstendeis hat se dat ek dien yn de wichtige kwesje fan de pensi oenen foar de minsken boppe de 65 jier. Sjocht men nei de koarte tiid, dat de S. E. R. bistiet, dan kin men net oars sizze, as dat dit orgaen al hiel hwat ynfloed krige hat op de gong fan saken en dat sil yn de kommende tiid aloan sterker wurde. Neist de politike licha men as Earste en Twadde Keamer ünt- stiet sa in sosiael-ekonomyske folks- ynfloed, dy’t fan hiel greate bitsjutting wurde sil. Ik ha nou jit net in wurd- mannich sein oer it tredde soart nije organen, nl. de produktskippen. Dit bin ne de dwersforbiningen fan de nije mien skip, dy’t binammen ekonomysk hiel hwat to sizzen krije, mar deroer de oare kears hwat mear. Ek derre binne de earsten al ynsteld en sille mei gau- wens wol mear folgje. Faroek werd na de laatste ronde Dooi’ ’t leger, zonder eerbewijs, Destijds met groot verlof gezonden, Nu inventaris van ’t paleis. Noodt men ’t publiek in dertig kamers, Volgetast met een bonte praal, De afslager hanteert z’n hamer: „Ten eerste, tweede, derde maal. Men ziet er drommen mensen komen, Ieder wil graag iets van de buit; Verzameld door een hoge ome, Of werelds rijkste ijdeltuit. Het is om van te watertanden, Voor elk wat wils, naar snit en staal, De spullen glijden door de handen: „Ten eerste, tweede, derde maal Veertien-honderd-vier-en-twintig solda ten, matrozen, vrouwen en kinderen, die voor het merendeel na jarenlange dienst in de tropen naar hun vaderland En geland terugkeerden, moesten Zon dagmorgen vroeg, in allerijl, vaak slechts gekleed in pyama, in zee springen, toen een even plotselinge als geheimzinnige brand het 14.651 ton metende Britse troepentransportschip „Empire Wind rush” binnen een half uur tot een hel van vuur en rook maakte. Drie stokers en een scheepsofficier kon den niet meer weg; zij verloren hun le ven bij een heldhaftige, maar vergeefse strijd tegen het vuur. Dat er niet meer slachtoffers te be treuren z)jn, is te danken aan de kalme zee en vooral aan een snelle en beheer ste redding, waarbij zich onder meer ’t Nederlandse vrachtschip „Mentor” (2079 ton) onder bevel van kapitein G.. Hazel- hoff, zeer onderscheidde door als eer ste op de plaats van de ramp (onge veer 50 km ten Noordwesten van Al giers) aanwezig te zijn. De „Mentor” en drie andere schepen namen alle schipbreukelingen aan boord. Velen hadden min of meer ern stige brandwonden opgelopen. In de mid dag waren zij allen te Algiers aan land gebracht. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en EERSTE „ATLANTISCHE ENVELOPPE” GEVONDEN De Britse Admiraliteit heeft bekend ge maakt, dat de eerste van de plastic-en- veloppen die de R.A.F. boven de Atlan tische Oceaan heeft uitgeworpen om de loop van de zeestromingen vast te stel len, aan de Spaanse kust is gevonden. Het Instituut voor Oceanografie hoopt, dat er nog vele andere vondsten zullen volgen. In totaal waren van al deze coöperaties ongeveer 20 millioen boeren en verjagen, noemden het Amerikaanse idee de spreeuwen te verjagen door mid del van een gramophoonplaat, waarop het geluid van een schreeuwende vrouw- tjesspreeuw is vastgelegd, reusachtig en zouden gaarne zien, dat de gramophoon- platenindustrie hiermede een proef bij hen zou willen nemen. Ook boekjes kopen. beurtenissen. Er Cairo, Alexandrië, Port Said en Suez. Duizenden bussen reden niet meer. De belangrijke textielindustrie dreigde ver lamd te worden. Een algemene staking in het gehele land leek nabij. In de straten van Cairo heerste groot tumult. Een duizendkoppige massa be toogde ten gunste van Naguib, roepend: „Weg met dictator Nasser’” maar elders in de stad werden demonstraties gehouden door volgelingen van Nasser. Hun leuze was: „Leve de revolutie en weg n.jt de omkoopbare politieke par- tijen.” Ook grotere ^foals gezegd zijn er ook zeer grote coö peraties, die grote fabrieken laten bouwen, een uitgebreid personeel hebben en hun werkzaamheden over meerdere staten van het land uitstrekken. Hiertoe President Eisenhower heeft in een per soonlijke boodschap aan premier Chur chill laten weten, dat de Britse voor stellen voor een verruiming van de han del van het Westen met de communis tische wereld te ver gaan en indien zij worden aangenomen slechts in ’t voordeel van de Russen zouden zijn. Enkele weken geleden had Churchill in het Lagerhuis laten weten, dat hij be sprekingen met Washington en Parijs had geopend over een verzachting van het embargo op de levering van strate gisch belangrijke goederen aan de lan den achter het „ijzeren gordijn”. De Britse regering had daarbij aan de regeringen van Frankrijk en Amerika een lijst van goederen en grondstoffen voorgelegd, die naar haar mening van de lijst van goederen, die thans niet naar de communistische landen mogen wor den verscheept, geschrapt dienden te worden. Eisenhower nu schijnt van de omvang dezer lijst zodanig geschrokken te zijn, dat hij het nodig geoordeeld heeft Churchill persoonlijk van zijn afkeuring op de hoogte te stellen. wenken over de behandeling van gewas en levende have. Association, het centrale verkoopbureau voor citrus-vruchten in het gebied van de Westkust. Na een weekeinde van politieke top- spanning heeft president Naguib Zon dagavond laat enkele belangrijke princi piële toezeggingen gedaan aan zijn te genspeler, vice-premier Nasser. Ten eerste heeft Naguib er in beginsel in toegestemd, voorlopig de macht van de „Raad der Revolutie” nog vrijwel te handhaven. Ten tweede toonde Naguib zich bereid het enkele dagen oude besluit volgens hetwelk de politieke partijen weer officieel zouden mogen optreden, grotendeels ongedaan te maken. Geheel en al opgelost is het conflict tussen Naguib en Nasser echter nog niet. Zelfs zijn er nog verrassingen mo gelijk. waarop de minister van Voor lichting, Salem, scheen te zinspelen, toen hij Zondagavond laat meedeelde: „De besprekingen worden voortgezet.” Het was een dag vol dramatische ge werd gestaakt in I Ligt er een geraamte? De politie te Haarlem ontving enige malen een brief kaart met de mededeling: „Het geraam te ligt nog steeds onder het huis in de Gorterstraat”, maar hoewel men daar opgravingen heeft verricht, werd nog niets gevonden. Het oude liedje. Doordat kinderen met lucifers speelden, is een hooiberg van de veehouder J. de Jong, Kortsteekter- weg te Alphen aan de Rijn afgebrand. Ook een deel van de stal, waaruit met moeite nog 34 stuks vee konden wor den gered, ging verloren. De boerderij bleef gespaard. Hogere omzet op bollenveiling. Op de gisteren gehouden veiling van de bloem bollenver. „West Friesland” heeft de voorzitter, de heer P. Koster, meege deeld, dat de omzet juist een bedrag van 10 millioen gulden had overschre den. In 1950 lag de omzet juist boven de 5 millioen gulden. Ploegen met muziek. De landbouwer P. G. Goelema te Lutten rijdt tegenwoor- Particulier vervoer gaat voor. Minister mr. J. Algera heeft medegedeeld, dat goederenvervoer langs de weg in de eerste plaats een taak is van de particu liere ondernemers en dat de Nederland se Spoorwegen hun wegvervoer niet kunnen uitbreiden, tenzij andere onder nemingen hierin niet kunnen voorzien of daartoe bereid zijn. TT u Ook boekjes kopen. Het Amsterdamse Zou het helpen De kersenpachters in gerechtshof gaf een bevestigend ant- de Betuwe, die jaarlijks tienduizenden woord op de vraag, of een toneelvei eni- guldens betalen om de spreeuwen te ging na betaling van het verschuldigde auteursrecht van een toneelstuk, even eens verplicht kan worden tekstboekjes te kopen. - Stapje over. Onder de Limburgse boe- ren bljjkt een grote belangstelling te zijn voor emigratie naar Luxemburg. Bijna 50 gezinnen met in totaal meer dan 300 personen hebben him kleine Limburgse bedrijven verruild voor grote pachtbedrijven aan de overkant van de ruige Ardennen. Hwat hat Qabe Skroar Faroek denkt: al wat ik vergaarde, Is mij onteigend, maar houdt moed, Er is nog iets van blijder waarde, De ondoofbaar felle „liefde”gloed. Italië heeft mooie meisjes, Een koesterende zonnestraal, Straks maak ik weer een huwelijksreisje „Ten eerste, tweede, derde maal. ten dy’t ynsichten stypje, giet it like- min. Hja biynfloedzje mekoarren, it iene sünder it oare komt net botte fier, mar togearre kinne hja de mentaliteit fan it folk liede nei in bipaeld doel. Dit doel is in mienskip, hweryn de minsken safolle frijheit halde as müg- lik is en safolle twang forneare moat te as needsaeklik blykt to wêzen foar it algemiene wolwézen. Frijheit is in kostbere minsklike libbenseask mar fol- sleine frijheit kin de mienskip net nei syn doel bringe, dan wurdt de frijheit fan de iene in bidriging foar de frijheit fan de oare. Safolle müglik frijheit wol sizze, dat men dizze litte moat salang de frijheit fan oaren dertroch net mear yn ’e knipe komt. Dizze frijheit is,de oarder, de rigel, de forstannige frijheit, en dit is ien fan de heechste minsklike dingen. Op it twadde plak moat der gearwurking wêze tusken kapitael en arbeid. Dizze ekonomyske faktoaren foar de wolfeart en it bistean fan de minsken hearre like- goed meimekoar to gean op de groun- slach fan de rjuchtfeardichheit. Der bin ne lange jierren west, hweryn ien fan beide baes spile oer de oare en der is hiel hwat leed en ünrjucht üt fuort- komd. It is lykwols net sa maklik de rjuchten fan arbeid en kaptael óf to weagjen, dat freget in ynsicht en in organisaesje, dy’t hjoed noch net bi stiet. En dat is ien fan de wichtichste dingen fan de bidriuwsorganisaesje diz ze rjuchtfeardige fordieling fan arbeids- revenuen en kapitaelsoanspraken müg lik to meitsjen. Dêrom moatte alle minsken, dy’t yn in bipaelde produksje wurksum binne ta ien gehiel brocht wurde, wurkjowers en wurknimmers beide. Oars kin men dit net oersjen. En dat is de grounslach fan it forplich- te lidmaetskip. Alle boeren en tünders, alle boerearbeiders en feinten hearre dus yn it lanbouskip en binne der automa- tysk lid fan. Om’t dit bidriuwsskip foar har allegearre wurket, moatte se ek alle- gearre de kosten derfan drage. Net ien bliuwt derbüten of kin bitankje. Salang hy yn in agrarysk bidriuw wurket, is hy automatysk lid. Dit bidriuwsskip sil nou fuortoan de bilangen fan de hiele lanbou en tünbou bihertigje moatte, foarsafier de Wet harren dit opleit. En dat is in hiel rychje. Hoe en byhwan- near it bidriuwsskip dit dwaen sil, wit noch gjin minske. Yn princyp hearre de wurksumheden oan it bidriuwsskip, mar om’t oant nou ta dit dien waerd fan allerhanne frije organisaesjes en ynstel- lings, moat de tiid leare, hwannear dit oergean sil yn hannen fan it bidriuws skip. Sa jowt de Wet as earste: de bifoarde- ring fan de sounens, de suverens en de kwaliteit fan gewassen, lanbouproduk- ten, helpmiddels en grounstoffen. Hjir binne al jierren dwaende de N.A.K. de Stamboeken, rykstsjinsten en eigen kon- tróletsjinsten, tink bygelyks oan büte-r- en tsiiskontrölestations en mear. It leit foar de han, dat men dit alles earst stil trochwurkje lit en dat it jier ren duorje sil foar’t dizze dingen ynpast binne yn it bidriuwsskip. Mar de ta- komst giet dy kant üt. In oar wichtich punt is de kwesje fan de leanen en oare arbeidsbitinksten, it üntslach, de rjuchtsposysje fan de arbeider, syn op- lieding en takbikwamens. Dit sil wol ien fan de earste dingen wêze, hwer’t it bidriuwsskip him mei bimuoije sil. En dat is net sa maklik. Dochs kin men hjir net om hinne, hwant it giet yn de agraryske mienskip primair om de minske en syn bilangen. De bidriuwen binne der primair om de minsken in reedlik bistean to waer- boargjen, wylst de hiele bidriuwstXke folslein brükt wurde moat om it hiele folk fiedsel en grounstoffen foar yn- dustry to leverjen. Hja is as in or-; Willem van Capellen jubileert. De voor drachtkunstenaar Willem v. Capellen is op 1 April 25 jaar in vaste dienst bij de VARA. Tevens zal hij op 20 April a.s. zijn 65e verjaardag vieren. Ter gelegen heid van deze beide feiten zal de VARA Willem van Capellen op 20 April een receptie aanbieden. Vreemde vis gevangen. De motortraw- ler Joh. Polderman (IJm. 20) heeft Don derdag te IJmuiden een vreemd soort vis aangevoerd. Volgens mensen, die 40 tot 50 jaar in het visbedrijf werkzaam zijn, is er nog nimmer een dergelijk exemplaar aangevoerd. Men wil de vreemde bezoeker aan Artis te Amster dam overgeven. Regering helpt FJe Amerikaanse Regering heeft met volledig besef vas het grote belang van de boerenstand voor het land de op richting van coöperaties aangemoedigd. Door middel van haar voorlichtingsbu- reaux heeft zij daadwerkelijk steun ver leend tot de totstandkomisg van deze organisaties. Verder heeft zij het werk der coöperaties bevorderd door deze instellingen vrij te stellen van het betalen van inkomsten belasting, indien zij aan de gestelde eisen voldoen. Deze eisen zijn onder meer: be stuur door de leden op democratische grondslag, beperkte rentebetaling op in gelegd kapitaal, de levering van gekochte goederen tegen kostprijs en uitkering van eventuele winst aan de producent, over het algemeen in verhouding tot zijn in lage. De Amerikaanse boerencoöperaties staan onder direct toezicht van hun leden. Ge woonlijk heeft elk lid, onafhakelijk van zijn kapitaalsinlage, één stem in de alge mene vergadering van zijn coöperatie. Enkele andere coöperaties verlenen hun leden een aantal stemmen dat in verhou ding staat tot hun inlage, maar dan wordt doorgaans ook het bedrag van de inlage van elk lid beperkt om het vormen van belangengroepen tegen te gaan. Zondagmorgenmuziek gevraagd. Het Tweede-Kamerlid, de heer Joh. H. Mae- nen (kvp), die zelf voor de nieuwe Zon dagswet heeft gestemd, heeft minister Beel thans een aanvulling gevraagd op de Zondagswet, opdat het maken van muziek op Zondag vóór 13 uur buiten de werkingssfeer van de wet valt. Oude moord opgehelderd. De Rijkspoli tie te Den Briel heeft dezer dagen een vier jaar oude moord volledig opgehel derd. Zij arresteerde de 39-jarige we duwe M. J. J.R., die er van wordt ver dacht in het najaar van 1950 haar man, de fabrieksarbeider Ritman, door vergif tiging om het leven te hebben gebracht. De vrouw legde een volledige bekente nis af. 50 Russische danseressen op bezoek. Vijftig Russische danseressen, die samen het volksdanstheater „Derjofka” uit Moskou vormen, zullen een 14-daagse tournée door Nederland maken. De eer ste voorstelling van deze dansgroep wordt op 6 April in Amsterdam gege ven. Ook in Den Haag en andere Neder landse steden zullen de Russische dan seressen optreden. Ons land krijgt hier mee het West-Europees debuut van dit gezelschap, dat vervolgens doorreist naar Engeland. Brand in Zaandamse cacaoboterfabriek. In een cacaoboterfabriek te Zaandam is Zondagmorgen brand uitgebroken. Na ’n uur was de brandweer het vuur mees ter. Het bedrijf heeft vooral waterscha de opgelppen. Mislukte reclame. Te Rotterdam wer den drie kinderen onder de voet gelo pen, een fiets gekraakt en het verkeer raakte in de war, toen namens een schoenenfirma, die een nieuwe zaak opent, gratis toegangskaarten voor een bezoek aan de dierentuin werden uitge reikt. Januari gouden maand. In Januari van dit jaar hebben de sportzaken en de ijzerhandels een fantastische omzetstij ging genoteerd ten opzichte van Januari 1953. Bij de sportartikelen bedroeg de toeneming 47 pet., bij de ijzerhandel 33 pet. Dit moet voor een groot deel wor den toegeschreven aan de verkoop van schaatsen en andere wintersport-artike- len. Veel kleinbedrijf Qver het algemeen hebben de coöpera ties hun nut bewezen voor het een- mans- of gezinsbedrijf; dit soort bedrij ven maakt ongeveer 97 procent uit van de boerderijen in de V.S. Kleine coöpe raties hebben vaak niet meer dan 10 tot 12 boeren of boerengezinnen tot lid, de grote daarentegen soms wel enkele hon derdduizenden. Verleden jaar bestonden er 61.225 boe- ren-coöperaties in de Ver. Staten. Daar van waren er 13.380 die de verwerking van de productie ten doel hadden, 9-997 waren in- of verkoopcoöperaties, 2.206 hadden de financiering van het bedrijf ten doel, 1.800 de verzekering, 33.811 waren coöperaties van nutsbedrijven en Si beogen de bevordering van de gezond heidstoestand ten plattelande. behoort onder meer de Consumer Coope rative Association, een verbruikscoöpe ratie met 465.000 leden, de Southern Sta tes Cooperative met 272.336 en de Coo perative Grange League Federation of Pennsylvania and New York States een graansilo-coöperatie met 154.OOC leden. Aan de electriciteitsmaatschappijen op coöperatieve grondslag, die in allo delen van de Verenigde Staten te vinden zijn, is het vooral te danken, dat ruim 90 pro cent van de boerderijen op het platteland thans over electriciteit voor verlichting en energie kunnen geschikken. De Fede rale Regering heeft steeds de totstandko ming van deze coöperaties gesteund door het verstrekken van leningen ter bestrij ding van de eerste kosten en voor latere uitbreidingen. Een ander soort coöperatie, waarbij zich zelfs grotere aantallen individuele en ge zinsleden hebben aangesloten, zijn over- i van kleinere coöperatieve organisaties. Wij noemen slechts de Land O’Lakes Creameries Association van de boeren in Minnesota, Wisconsin, Iowa en aangrenzende staten. Door deze organi satie worden zuivelproducten, eieren en pluimvee in een uitgestrekt gebied in het Midden-Westen opgekocht en verhan deld in het gehele land en zelfs naar het buitenland verzonden. Een dergelijke or ganisatie is de California Fri? Growers Alléén geen stem in het kapittel J^e alleen staande boer kan weinig in vloed doen gelden op de in- en ver koopprijzen, maar tezamen met zijn col lega’s in een coöperatie georganiseerd, is hij in staat een stem in het kapittel te heb ben en daarmee zijn bedrijf winstgeven der te maken. Een coöperatie kan bij voorbeeld worden opgericht voor de verwerking van ruwe producten. Zo moet melk alvorens ge schikt te zijn voor menselijk gebruik wor den gepasteuriseerd of tot boter of kaas worden verwerkt. Daarna moeten deze producten verzonden en verkocht wor den. Coöperatieve verenigingen bestrij ken vaak het gehele terrein van boer tot verbruiker, in andere gevallen slechts een of meer etappes in deze reeks van werk zaamheden. De boer heeft voor zijn bedrijf machines, meststoffen en tal van andere goederen nodig. Dit wordt door zijn coöperatieve vereniging tegen lage prijs ingekocht; grote coöperaties hebben vaak deze arti kelen in voorraad, opgeslagen in pakhui zen, die aan de grote weg gelegen zijn. In vele gevallen verstrekken deze boeren coöperaties tal van inlichtingen aan hun leden, bij vocrbeeld over de marktsitua tie, nieuwe landbouwmethoden, het voor komen van ziekten bij vee en gewas en boeren gezinnen lid, in 1939 bedroeg het aantal koepelingen leden nog maar 3.5 millioen. - Enkele van de kleinste coöperaties staan bekend onder de naam van dorpsgroepen dat zijn combinaties van boeren die in een bepaalde streek gezamenlijk oogstma- chines aankopen en exploiteren. Andere kleine coöperaties zijn opgezet voor de exploitatie van een zuivel- of kaasfabriek of voor de aankoop van een vrachtauto om het vee naar de markt te brengen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1