1 KRACHTIGE TAAL VAN DULLES Do.oh I 0 f KRIS-KRAS door Nederland 1 üs hjoed p p to sizzen SB- Buitenlands Overzicht Nato? H-bom tweemaal zo sterk als berekend Wordt Churchill Amerikaanse hoop op Frankrijk inzake de E.D.G. teniet Engeland ziet met zuur gezicht naar W est-Duitsland STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND '7 Mr VAN KLEFFENS CANDIDAAT VOOR ASSEMBLEE op^evolgd door Eden? Nieuwe, sterkere geruchten doen de ronde, dat Sir Winston Churchill binnen kort zal aftredena. Het Amerikaanse Weekblad „Time” komt met het bericht, dat Sir Winston nog deze zomer zijn ambt zou neerleggen. Rusland lid van de 50e Jaargang No. 26 Vrijdag 2 April 1954 9 ft De d 1 3 r i, i. Aluminium motorschip. In IJmuiden is Dinsdag de eerste in Nederland geheel (Argonarc) gelaste aluminium motor boot te water gelaten. Het scheepje is vervaardigd door de fa. Mulder en Rijke te IJmuiden in opdracht voor de N.V. Holland Launch. De explosiekracht van de waterstofbom is tweemaal zo groot gebleken als de deskundigen aanvankelijk hadden bere kend, maar bjj de experimenten van 1 Maart en Vrijdag heeft men de contróle over de ontploffingen niet verloren. Dit is meegedeeld door de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoom energie, Lewis Strauss, die gisteren op Eisenhowers persconferentie een uiteen zetting heeft gegeven. Strauss zei, dat Amerika nu een water stofbom kan fnaken, die het gehele be bouwde gedeelte van de stad New York zou kunnen wegvagen. Dit zou een op pervlakte zijn van 60 bij 28 kilometer. Als voornaamste resultaat van de proef nemingen is gebleken dat de VS zulk ’n vooruitgang op dit gebied hebben ge maakt, „dat zij spoedig vrijer zullen zijn om hun pogingen in de richting van een vreedzaam gebruiken der atoomenergie uit te breiden.’’ Earsucht taest gauwer in lytse siele oan as in greaten, lyk as ek it fjür earder in striehutte oanstekt as in paleis. Z. K. H. Prins Bemhard is Maandag van zijn reis door Amerika op Schiphol terug gekeerd. H. M. de Koningin was ter begroeting aanwezig. d n t r t n Ie n e it e e n s e ék- fan ükt gen de dde Ds alo- Jo- spi- me. gen uk- Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad ff 1, zich volgens eigen verklaring wèl be vond bij de huidige toestand, niet be hoefde te worden bevrijd. Ten slotte: de toestand in Egypte is zo onoverzichtelijk geworden, dat daar van thans weinig is te zeggen. Het is duidelijk, dat Naguibs invloed duchtig is getaand en die van Nasser is gegroeid. Het schijnt, dat het Egyptische volk ’t herstel van de oude politieke partijen waartoe de terugkeer tot het parlemen taire stelsel die Naguib wilde, zou heb ben geleid, niet wilde, omdat tijdens het bewind dezer partijen vroeger zo cor rupte toestanden heersten. En zo kreeg Nasser, die voorlopig voortzetting van de dictatuur der jonge officieren wenste, meer steun dan Naguib. Maar een deel van het leger, de cavalerie met haar tanks, schijnt de laatste trouw te blij ven en hij is nog president. De Indonesische Vakcentrale heeft geld prijzen beschikbaar gesteld voor de ba by’s die op 1 Mei, de dag van de arbeid, in Djakarta worden geboren. De hoofdprijs van 250 roepiah is voor de baby, die om 00.00 uur het levens licht ziet of dit tijdstip het dichtst na dert. De tweede en derde prjjs zijn resp. 150 en 100 roepiah. inter-Amerikaanse conferentie te Cara cas betreft, wordt gemeld dat deze is afgelopen. De Ver. Staten kregen er hun anti-communistische resolutie door met 17 tegen 1 (Guatemala) stemmen en 2 onthoudingen (Mexico en Argen tinië). En de Latijns Amerikaanse lan den zagen hun resoluties tegen het Eu ropees kolonialisme in Amerika aange nomen met 19 stemmen voor, geen te gen en onthouding der Ver. Staten. Men kreeg sterk de indruk, dat het wat deze resoluties betreft, sommige der voorstemmers meer te doen was om zich zelf de zg koloniën toe te eigenen dan de bevolkingen van „koloniale” druk te bevrijden. Het democratische Ururguay trachtte tevergeefs een resolutie zo te wijzigen, dat daarin tot uitdrukking werd ge bracht, dat een koloniale bevolking, die Nederland heeft de andere leden van de Verenigde Naties er officieel van in kennis gesteld dat het mr. E. N. van Kleffens candidaat zal stellen voor het voorzitterschap van de komende Alge mene Vergadering van de Verenigde Na ties. Mr. van Kleffens is thans gezant in Portugal; vroeger was hij Nederlands vertegenwoordiger bij de VN en ambas sadeur in Washington. PRIJZEN VOOR - MEI- BABY’S Verdronken. De heer J. Merrienboer uit Hoorn is Dinsdagmiddag met ’n vracht auto van een firma uit Avenhorn, ver moedelijk doordat hij onwel werd, te water gereden en verdronken. Hot slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. TN Engeland ziet men wat de handel x in het algemeen betreft, nogal met een zuur gezicht naar West-Duitsland ook, dat druk bezig is oude markten te heroveren. Vooral ook in Latijns Ame rika. De Duitse minister van economi sche zaken is nu in Mexico. Wat de IAE Amerikaanse regering is dus blijk- baar van plan te Genève een vrij echerp en vastberaden standpunt tegen over Russen en rode Chinezen in te ne men misschien ook wel naar aan leiding van republikeinse verwijten, dat zij zich tot deze conferentie heeft laten verlokken en afgewacht dient te worden of de andere twee mogendheden der Westelijke Drie Engeland en Frankrijk haar daarbij zullen volgen. In ieder geval blijkt dat er daar gevaar lijke brandhaarden in O.-Azië zijn. Die worden stellig mede gevoed door de neutrale houding van de meeste Z.O.- Aziatische vrije staten, die van geen sa menwerking op militair gebied met het Westen willen weten, terwijl hun gebie den zeer begeerlijke objecten voor het communisme zijn, omdat ze belangrijke grondstoffenreservoirs vormen, terwijl de volken er door gebrek aan welvaart allerminst onvatbaar zijn voor commu nistische propaganda. Het Westerse programma tot economische hulp aan achterlijke gebieden, helpt voorlopig te gen het laatste weinig, omdat dit eerst na jaren vruchten zal afwerpen. Het communistische gevaar is echter acuut en daarom tracht Washington de betrokken staten te interesseren voor onmiddellijke militaire hulp en samen werking, maar met gering succes. Slechts de regering van Pakistan gaf gehoor1 aan deze Amerikaanse wens, maar daar dreigt de bevolking zelf een streep door de rekening te halen. De Moslim liga, die de landelijke regering vormt, heeft bij de verkiezingen voor het parlement van Oost Pakistan een ver pletterende nederlaag gelegen en in dat parlement komt nu een meerderheid, die tegen de overeenkomst met de Ver. Sta ten is. Weliswaar was de Amerikaans- Pakistaanse militaire samenwerking niet de inzet van de verkiezingsstrijd dat was meer het feit, dat Oost Pakistan (Bengalen) met 42 millioen inwoners zich achtergesteld voelt bij West-Pakis- ton met 36 millioen inwoners, maar waar de centrale regering is gevestigd maar een feit blijft het toch maar, dat een belangrijk deel van het Pakis- taansevolk de Amerikaanse militaire hulp afwijst. Bij de algemene verkiezin gen, welke het volgend jaar in geheel Pakistan zullen worden gehouden ter gelegenheid van de invoering van de grondwet zal het duidelijk worden of de meerderheid van het gehele volk er zo over denkt. Rusland heeft zich bereid verklaard „te zamen met de betrokken naties, de mo gelijkheid om ook lid te worden van het Atlantisch Pact (NATO) te bestude ren.” Daarenboven heeft de Sovjet-Unie doen weten, dat zij er niet langer over wegende bezwaren tegen heeft, ook Amerika te doen toetreden tot het „al gemene Europese veiligheidsverdrag”, dat enige tijd geleden door Molotov op de conferentie van Berljjn werd voorge steld. Dit nieuwe Russische standpunt is, vol gens een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, be kend gemaakt in de drie gelijkluidende nota’s welke Woensdag door de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, op het Kremlin overhandigd zijn aan de Amerikaanse, Britse en Franse ambassadeurs. Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent pei mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie ILS de Amerikanen nog de hoop ge- koesterd hebben dat Frankrijk de Europese Defensie Gemeenschap zou hebben aanvaard voor de conferentie van Genève begint Washington vreest dat de Russen daar de Fransen vrede in Indo China zullen aanbieden in ruil voor een Franse weigering van de E. D. G. dan is die nu wel grondig de bodem ingeslagen. Wel schijnt Engeland de Franse regering zodanige garanties voor Engelse samenwerking met eten eventueel Europees leger te hebben aan geboden, dat die Parijs kunnen bevre digen, maar er is nog zoveel verzet van tegenstanders en er zijn nog zoveel on vervulde verlangens van voorstanders van de E. D. G. dat het nog maanden kan duren voor het ontwerp in het Fran se parlement komt, waar zijn lot dan nog onzeker is. De Franse regering heeft zelfs een zo invloedrijk man als maar schalk Juin, nog wel de (Franse) opper bevelhebber van alle geallieerde strijd krachten in Midden Europa tot de orde moeten roepen omdat hij een scherpe aanval op het ontwerp had gedaan en daardoor de oppositie in de hand ge werkt. En dan is daar de Saarkwestie waarvan de Franse regering de oplos sing eist voor ze het E. D. G. ontwerp in het parlement brengt. Zoals bekend waren de onderhandelingen tussen Duit sers en Fransen daarover gestaakt, men kon het niet eens worden volgens som mige berichten omdat W.-Duitsland het Saarland politiek niet los wenst te la ten, volgens andere omdat Frankrijk meer garanties voor zijn economisch overheersende positie in een geëurope- iseerd Saarland wenste, dan het plan-v. d. Goes van Naters het bood. Koeien bestolen. Van Vrijdag- op Za terdagnacht j.l. werd ingebroken in de koeienstalling van de heer G. Leyenaar gelegen aan de Kanaalweg te Harlingen. Er werd een hoeveelheid melk uit bus- sen ontvreemd en enige koeien werden gedeeltelijk uitgemolken. De Rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) In een gesprek met Eden en ook tot de minister van Financiën, Butler, zou Churchill, volgens „Time” hebben gezegd dat hij zich te vermoeid gevoelt om de lasten van het premierschap nog lange tijd te dragen en dat hij daarom kort na de terugkeer van koningin Elizabeth van haar reis door het Britse Gemene best zijn functie zou neerleggen. Eden zou, aldus het Amerikaanse blad, „zo goed als zeker’’ zijn opvolger worden. Ned. vlieger in V.S. verongelukt. De Luchtvaartvoorlichtingsdienst deelt mee dat op 29 Maart op Luke Airforce Base in de Ver. Staten bij een vliegongeval met een Thunderjet om het leven is gekomen de 21-jarige ongehuwde tijde lijke reserve-sergeant-vlieger van de Kon. Luchtmacht A. van Heyningen uit Rijswijk. Strenge straf voor magnetiseur. Rotterdamse rechtbank heeft in hoger beroep de 53-jarige psychologische advi seur T. F. uit Berkenwoude veroordeeld tot zevenmaal f 50 subs, zevenmaal tien dagen hechtenis, wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Hij was als magnetiseur in de omstreken van Rotterdam opgetreden. Beyen hard van stapel. Minister J. W. Beyen, die Zondagmiddag met zijn vrouw in Londen aankwam, is Maan dag hard van stapel gelopen. Om elf uur ’s morgens bezocht hij zijn collega An thony Eden. Daarop volgde een lunch op 11, Downingstreet met minister R. A. Butler en een bezoek aan het Lager huis. ’s Avonds dineerde de heer Beyen bjj minister Eden hun tweede ont moeting op één dag. Dinsdag reisde minister Beyen naar Oxford, waar zijn zoon studeert. Hoed van de koningin. De militair, die in de Kerkstraat te Hilversum een af gewaaide dameshoed achtervolgde, op raapte en aan de eigenares teruggaf, had niet het idee, iets bijzonders te doen, totdat hij bemerkte oog in oog te staan met de Koningin. Onze vorstin was in Hilversum bij de tandarts geweest en maakte van de gelegenheid gebruik om in de Kerkstraat te winkelen, zoals zij wel meer doet, toen de wind haar hoed afrukte. Muisje met staartje. De première in Nederland van een uitsluitend door kleu ters „gebrachte” modeshow, welke Maandag in het Haarlemse Concertge bouw werd gegeven, is op onplezierige wijze besloten met een proces-verbaal wegens overtreding van de Arbeids wet. T?R wordt gezegd, dat de onderhande lingen spoedig zullen worden her vat als dr Adenauer van zijn reis terug is. Maar ook als de Saarkwestie naar Franse wens wordt opgelost, is men er nog niet, want er is in Frankrijk fel verzet tegen ’t boven-nationale lichaam dat de defensiegemeenschap zal bestu ren en de Franse regering wil nu ter- wille van dit verzet daarop afdingen en de nationale instanties meer zegging schap over een eventueel Europees le ger geven. Maar anderzijds zou men dan ook de Duitse instanties die zegging schap moeten toestaan en ook dit voe len de Fransen weer als een bezwaar. Het is geen wonder, dat de Ver. Staten ongeduldig en de W.-Duitsers ongedu rig worden door dit Franse getreuzel. Men heeft in Westelijk geallieerde kring de bezwaren, welke Frankrijk maakte tegen het amendement op de W.-Duitse grondwet, waardoor de dienstplicht kan worden ingevoerd, ondervangen door te bepalen dat dit amendement niet van kracht mag worden voor de E. D. G. door alle betrokken landen is aanvaard, maar dat betekent natuurlijk niet, dat de Fransen daarmede het recht gekre gen hebben Duitse deelneming aan de defensie te saboteren door de E. D. G. op een zeer lange baan te schuiven. De West-Duitsers worden te meer ongedul- digd omdat de Sovjet-Unie Oost-Duits- land nu formeel souvereiniteit heeft ver leend. Dat betekent wel niet zoveel, want de Russische troepen blijven het bezet houden, maar Oost-Duitsland schijnt nu zelfstandig strijdkrachten op de been te mogen brengen, zij het dan Hwaf haf (jabe Skroar Bovenstaande foto toont ons het afleveren van consumptieaardappelen (rode star) op het land van de Gebr. Bakker te Pingjum. Het wordt met die soort aardappelen een moeilijk probleem, aangezien de voorraden snel minderen en de tijd van nieuwe nog ver af is. Hier wordt weer een hoop van 700 korf naar de steden vervoerd. Het afleveren hier gaat evenwel op een andere manier dan vroeger. Een koopman van Franeker is eigenaar van deze machine, die hij overal, waar hij aardappelen moet halen, mee naar de hoop neemt. Een benzinemotor er op.en de pipers worden prachtig en snel gesorteerd. De volgende personen komen op de foto voor: Bukkend: Piet Jagersma van Kimswerd. Hierachter (met sigaret) P. Munniksma: met witte kiel Th. Weidema van Kimswerd; met zwarte jas hiertegenover Lammert Bakker. Aan dezelfde kant voorover gebogen: Broer Dijkstra, waarnaast Auke Bruinsma. Achter de machine naast Bruinsma bij de zakken: Harmen Bakker. Naast Weidema tenslotte: Jan Bergsma. (Waar geen plaatsnaam is vermeld, komen de p- ’'men uit Pingjum). (Foto Boersma, Pingjum) Z*'1EZIEN de warboel in de Westelijke defensie is het weinig waarschijnlijk dat de Amerikanen bereid zullen zijn hun voorsprong op het gebied van de atoombombewapening prijs te geven, hoe schrikwekkende gevolgen het ge bruik er van ook zou hebben. De Ame rikanen zijn van mening, dat juist het afschrikwekkende van dit wapen het uitbreken van een oorlog kan voorko men. En Churchill, wie men wel eens de bedoeling heeft toegeschreven dat hij een ontmoeting met Eisenhower en Ma lenkov zou willen uitlokken om over dit bommenprobleem te spreken, schijnt nu ook die mening te delen. Hij heeft ten minste verklaard, geen pogingen bij de Ver. Staten te zullen doen de proefne mingen met dit wapen op te schorten. De enige wijze van geleidelijke toena dering tussen Oost en West schijnt thans te liggen op het gebied van de handel, beide partijen zijn gebrand op uitbreiding daarvan. Er is nu overleg tussen Engeland en Frankrijk en de Ver. Staten over deze kwestie, waarbij laatst genoemd land tracht het enthousiasme van het vrije Europa voor handel met het Oosten wat in te perken, omdat het bevreesd is dat op deze wijze ook stra tegische goederen hun weg naai’ de te genpartij zullen vinden. Verdubbeling van boeten. Zonder dis cussie of hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer Dinsdag een wetsont werp aangenomen tot- verdubbeling der boete-maxima van het wetboek van strafrecht. Volgens het aanvaarde wets ontwerp zullen ook de boetenmaxima verdubbeld worden, bedreigd bij over treding van de z.g. woonwagenwet, de vuurwapenwet, de wet op de vereniging en vergadering en de wapenwet. Lagere eierprijzen. De eierprijzen zijn dit voorjaar op een bijzonder laag peil gekomen. De groothandel betaalde te gen Sint Nicolaas 1953 nog circa f 2.95 per kilo aan de boeren uit en op het ogenblik f 1.65. Historisch anker in zee gevonden. Drie kilometer buiten de kust der Wadden eilanden heeft een Harlinger visser een anker in zijn netten gekregen. Het bleek een zgn. stok-anker te zijn, dat minstens twee en een halve eeuw op de zeebodem moet hebben gelegen, want dit type anker met eikenhouten lengtebalk was alleen vóór 1700 in gebruik. Het anker bleek door het verblijf onder de zee spiegel goed geconserveerd te zijn. Het is aangekocht door het Harlinger ge meentemuseum. Merkwaardige vondst. Tijdens het spit ten in de tuin van de fam. L. te Vorden is een gouden penhouder gevonden, waarop het jaartal 1871 voorkomt. De houder zag er gloednieuw uit. Alle café-glazen even diep. De concur- rentiestrijd in horeca-bedrijven zal er niet meer toe leiden, dat men klanten poogt te trekken door het aanbieden van grotere glazen bier of jenever. De be drijfschap voor hotel-, restaurant-, café- en aanverwante bedrijven, krijgt het recht om de hoeveelheid alcoholhouden de drank per glas te regelen. Dezer dagen heeft Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, kennelijk doelend op de toestand in Indo China, gezegd, dat pogingen van het communisme, om Z.O. Azië onder zijn juk te bren gen, door een gemeenschapelijke actie van de vrije wereld moeten worden tegengegaan. Dat kan wel aanzienlijke gevaren meebrengen, maar die zijn gering, vergeleken bij die, welke ons over een paar jaar wachten, als we nu niet vastbesloten zijn. Eigen kogel in het hoofd. De soldaat A. P. G. Leenen uit Boxtel is Zater dagmiddag bij Olst in het hoofd getrof fen door een kogel uit zijn eigen geweer en ’s avonds in het ziekenhuis te Deven ter overleden. De 20-jarige dienstplich tige soldaat stond op wacht’ toen het ongeluk gebeurde. De oorzaak is niet bekend. Vos geschoten. De klopjacht in de bos sen onder Nijeberkoop, eigen aan de heer Posthuma van Gorredijk heeft wel resul taat opgeleverd. Het gelukte de heer H. Bosma van Jubbega een mannetjes- vos te schieten van ongeveer 17 pond. Dit is al het tweede exemplaar in deze buurt; het zal de wildstand ten goede komen. Kind onder vrachtwagen. In Hillegom is Zaterdagmiddag de vijfjarige W. J. Jonkman, die onverwachts de straat overstak, onder een vrachtwagen geko men. Het kind is een kwartier na de aanrijding overleden. Pater dodelijk aangereden. Pater A. Tillemans (MSC) rector van de Heilig Hartkerk te Overhoven, bij Sittard is een dezer dagen om kwart voor vier op de rijksweg bij Nieuwstadt om het leven gekomen. Pater Tillemans stak per rijwiel over. Hij werd overreden door een autobus. De bus kwam terecht in een greppel naast de weg. Dientje of de radio? De 37-jarige Su rinaamse stoker houdt nog steeds vol, dat hij die nacht in de Binnen Bantim- merstraat te Rotterdam alleen maar zijn vriendin „Dientje’’ heeft willen be zoeken. Maar de pensionhoudster, die hem in haar slaapkamer aantrof, en hem met zijn hoofd tussen de deur ge klemd hield tot de politie kwam, houdt vol, dat hij de radio wilde stelen. De rechtbank geloofde de pensionhoudster. Een jaar gevangenisstraf heeft zij de stoker opgelegd. „Dwarsdoorsnede” Dokkum. Ter gele genheid van het twaalf eeuwen-feest zal in Dokkum een boekje verschijnen met allerlei statistische gegevens over deze stad. Het is de bedoeling, aldus de bur gemeester tijdens de laatste raadsverga- rering, om een „dwarsdoorsnede van de gemeente” te verkrijgen. Men zal ge bruik maken van landelijk en provin-, ciaal vergelijkingsmateriaal. Het rijk draagt de kosten voor negentig pro cent. Rode Kruis helpt Irak. Het hoofdbe stuur van het Ned. Rode Kruis heeft be sloten 2000 lakens te zenden naar de zustervereniging in Irak, de Rode Halve Maan, ten behoeve van de slachtoffers van de overstromingen in dat land. Dertig jaar oude skeletten te Utrecht gevonden. Bij graafwerk op het ter rein van de Kromhoütkazerne te Utrecht heeft men twee geraamten gevonden. Naai' het oordeel van deskundigen zijn de geraamten zeker dertig jaar oud. Zij lagen in grond waar vroeger een tuin derij op was gevestigd. Door kolendamp bedwelmd. De 82- jarige G. W. H. uit Utrecht, die in een school aan de Laan van Nieuw-Guinea de centrale verwarming verzorgt, is Maandagavond in de kelder van de school dood gevonden. Vermoedelijk is de man door kolendamp bedwelmd. il onder Russisch toezicht. En dat is de W.-Duitsers een doorn in het oog, zij zijn nog niet zelfstandig en mogen nog geen leger hebben. Het is dan ook hele maal niet zo’n wonder, dat van Duitse zijde getracht wordt Amerikaanse sym pathie te verwerven voor een defensie gemeenschap tussen W.-Duitsland, Tur kije en Griekenland, waarbij Z.-Slavië zich zou kunnen aansluiten om een uiterste verdedigingsgordel voor het Westen te vormen. Dit plan wekt al bij voorbaat het misnoegen der Fransen, maar misschien is dat juist de bedoe ling om hen te prikkelen de E. D. G. te aanvaarden. Overigens is de Russische erkenning van de souvereiniteit van O.- Duitsland lastig voor het Westen, omdat de O.-Duitse regering nu haar officiële erkenning van de Westelijke landen tracht af te persen, door terugroeping der militaire missies te eisen en met handelsbelemmeringen te dreigen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1