u I I Cjabe Skroar JEUGD WORDT GEEN OORLOGS- ROMANTIEK BIJGEBRACHT KRIS-KRAS door Nederland I A Fan de Martinytoer Schaft Zweden de I Minister Staf gegriefd door Ned. Ilerv. Synode Juin üs hjoed p p to sizzen Onlusten in Frankrijk De „affaire Juin” heeft Zondag haar eerste felle weerslag gehad. Woedende betogers tegen het ontslag van de maar schalk hebben Zondagmorgen premier Laniël en zijn minister van Defensie, Pleven, niet alleen uitgejouwd, maar zelfs geslagen. Zondag af? Schipper Toxopeus redde vlieger stu Hwat hat g j. Ik F STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND SJ il 50e Jaargang No. 27 Dinsdag 6 April 1954 zal PIET. van OP KOMMENDE WEI folie publyk, Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bii vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent pei mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) 1 te dat a'ye- Een voorbeeld van Wijchen. De gemeen teraad van Wijchen, die uitsluitend uit R.K.-leden bestaat, besloot de Nederl. Herv. Kerk aldaar een jaarlijkse subsi die van f 600 te verlenen, opdat in deze gemeente weer een dominee kan worden beroepen. Wjj mogen naar Duitsland kijken. Nog in de Joop van dit jaar zal men trachten te komen tot een regelmatige overname van het Duitse televisieprogramma. de motor aangezet. Zodoende kon dit scheepje uitvaren, terwijl de brokstuk ken nog overal in zee vielen. Op 800 meter uit de kust vond men de gewonde piloot Vegtel, die vergeefs trachtte zich uit de touwen van het valscherm te ont worstelen. De scheepsbemanning wist hem echter te bevrijden en stelde hem in Zoutkamp onder medische hulp. It eigenbilang makket de iene blyn en de oare heldersjend Een Franse generaal, Historische moraal, Moet eigen leest gaan schoeien. Hij heeft nooit winst gebracht, Ging zo één zich onzacht Met politiek bemoeien. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad a sil. Dat is de fraech, dy't earst steld wurde moat. Wy binne it iens mei harren, dy’t sizze: hwat sil dit in heap swierrichheden jaen, mar wy binne it net iens mei har as hja sizze: lit it üs dêrom mar net dwaen. Hwant der is gjiri oare wei as men to- minsen yn de maetskippij rjucht en dêr- troch frede bringe wol, as men de lea- nen op in reedlik peil hélde wol en dochs ek de bilangen fan it hiele folk net op- offerje oan de sterkste groep. Der moat oerliz wêze of der komt striid en it is better de koarts to hawwen fan it for- gaderjen en oerlizzen as fan haet en niid. Ja, dit wurdt net maklik en dit sil nea maklik wêze. Mar it doel: in rjuchtfeardige mienskip, hweryn elk in taek en in stik earlik brea fortsjinje kin, is it mear as wurdich. Oan de oare kant is ek wier, dat dizze nije oarder mei soarch en yn in foarsich- tich tempo wurkje moat, sil it goed jern spinne. Der gean jit jierren oerhinne, foar’t dit realiteit wurden is. Mar as de blaudrukken fan de architect ien kear op it wurk binne, dan giet alle jierren mear nei de oplevering ta. Dat jildt hjir ek. De publykrjuchterlikn bidriuws-or- ganisaesje is op kommende wei en de tiid haldt gjin skoft. In 39 uur naar Djakarta. De 14000 km lange luchtroute Amsterdam-Djakarta van de KLM zal met ingang van 10 j April a.s. éénmaal per week worden af- as efter de gerdyntsjes, mei as wapens allinnich de macht fan de sterkste troch de ünbiperke konkurrinsje. It spul wurdt dochs spile en machtsfoarming is roun- om yn it ekonomysk libben in hurde rea liteit. As men dan ek seit, dat dit in lêstich spul wurde sil, dan hat men wol gelyk, mar dat is de fraech net. De fraech is oft it in earlik spul wurde Leeftijdsgrens voor notarissen. Geen enkel Kamerlid heeft er bezwaar tegen gemaakt, dat de notarissen op 70- jarige leeftijd plaats moeten maken voor jongere krachten. Notarissen worden in ons land oud. Dat blijkt uit de cijfers. Toen dacht premier Laniël, 't Is menens, handel snel! Jij schendt morele wetten. Ik doe de tweede zet, Niets dat me meer belet, Je aan de dijk te zetten. Halt! riep premier Laniël, Je snapt toch zeker wel, Wie zich niet kan betomen En ergernis verwekt, Zo iemand moet direct Bij mij op ’t matje komen. Een Franse generaal Maakte wat ruw kabaal, Op de E. D. G. verbeten. Hij had de euvele moed En gooi een handvlot roet In ’t politieke eten. Het komt in het Parlement niet vaak voor, dat men het beleid van een Kerk in de debatten betrekt. De laatste we ken is dit echter tweemaal gebeurd. En wel in de Eerste Kamer. Eerst was er het geval van het verdwenen Joodse meisje, Anneke Beekman. De liberale af gevaardigde De Vos van Steenwijk, heeft toen twijfel uitgesproken of de Rooms-Katholieke Kerk in deze kwes tie wel geheel vrijuit gaat. De kvp-se- nator Witteman heeft daarop zijn ziens wijze kenbaar gemaakt, die uiteraard ’n verdediging was van de r.k. geestelijk heid. Minister Donker verklaarde zich in dit debat niet te willen mengen. Bij de Oorlogsbegroting heeft een andere Kamerformatie het vuur van een poli tiek debat moeten doorstaan. Minister Staf heeft het voorbeeld van zijn collega Donker niet gevolgd. Rond uit heeft hij verklaard het optreden van het Moderamen van de Nederlands Her vormde Synode niet te kunnen bewon deren. Dit Moderamen heeft enige we ken geleden aan hem een brief geschre ven over de voorlichting van de jeugd. Het vreesde, dat door het houden van jeugddagen voor de schooljeugd geest drift wordt gewekt voor vernietigings- materiaal. In het algemeen is men in bepaalde kringen in deze Kerk angstig, dat aan de jeugd te veel oorlogsroman- tiek wordt bijgebracht. Het leger vindt men nog wel een noodzakelijk iets, maar het is zo’n trieste instelling, dat men daarvoor niet te luidruchtig reclame moet maken. Zo heeft de kerkeraad te Rotterdam bezwaren geuit tegen het houden van een parade op Koninginne dag. Het was de heer Algra (a.r.) die in dit geval de kat de bel aan bond. De hou ding van het Moderamen later ver klaarde de gehele Synode zich accoord met de geschreven brief vond hij onbegrijpelijk. En hij vroeg dan ook of het Moderamen met Minister Staf ge sproken heeft, voordat het de bewuste brief schreef. Zijn er voorbeelden ge noemd? En heeft het Humanistische Verbond dit gedaan, dat zij zich bij de critiek van de Synode heeft aangeslo ten? De Minister van Oorlog moest op deze vragen een ontkennend antwoord geven. „De beschuldigingen van de Herv. Sy node hebben mij zeer gegriefd,’’ aldus de bewindsman. „Noch het Moderamen, noch het Humanistische Verbond heb ben met mij gesproken. Evenmin hebben zij zich in verbinding gesteld met de hoofdvloot- en legerpredikant.” Hij begreep niet waarom men op Ko ninginnedag niet mag paraderen. Voor de oorlog was dit in iedere garnizoens plaats een gewoonte. De heer Algra had er reeds op gewezen dat de Koningin krachtens onze Grond wet ’t opperbevel voert over onze strijd krachten. Een parade kan dus niet uit de toon vallen. Wij moeten oppassen, dat we onze defensieve taak niet in twijfel trekken, zo vulde de Minister aan. De jeugddagen zijn van groot be lang en ik durf de confrontatie van de jeugd met onze krijgsmacht best aan. Zij zijn geen rechtstreekse propaganda. Zij wekken wel belangstelling en kwe ken begrip voor onze strijdmacht. Na tuurlijk kunnen zich bij deze voorlich ting bezwaren van opvoedende aard voordoen; er wordt echter zorgvuldig getracht om het oproepen van spannin gen bij de schooljeugd te vermijden.’ „Maar ik ben er ook verantwoordelijk voor,” zo zeide minister Staf, „dat er Zo voelden de heren De Graaf (kvp), Van de Wetering (ch), Stufkens (pvda) Hazenbosch (ar), Ritmeester (wd), Le maire (knp) en Van Dis (sgp) er niets voor, dat de belanghebbenden voor 1 Januari 1954 in ons land moesten wonen om voor huisraadschade-uitkering in aanmerking te komen. Zij allen drongen er op aan, de datum van vestiging te laten vervallen, wat dus betekent, dat ook de oorlogsgetroffenen, die nog steeds in Indonesië wonen, voor deze uit kering in aanmerking komen. Een tweed© punt van critiek was de sa menstelling van de commissie van bij stand, die de Regering bij de uitvoering van deze regeling moet adviseren. Zij was overwegend ambtelijk samengesteld mei in ünpartidige E. R. en de Steat.) It sil de minsken, dy’t in algemien yn- sjoch hawwe yn de tsjintwurdige maet skippij wol düdlik wêze, dat men mei de groepearing yn bidriuwsskippen net klear is. De minsken libje net allinnich yn har groep, hja sitte mei tüzen tried- den oan de oare groepen fêst. Al soe men der meidertiid yn slagje de lju fan ien bidriuwsgroep ta ien orgaen to meit- sjen, dan wie noch mar in lyts diel fan de nije maetskiplike oarder birikt. In boer hat net allinnich to krijen mei syn arbeiders, mar ek mei de fabriken, hwer’t syn produkten fierder biarbeide wurde; hy moat fan alles brüke en hat dus ek wer in hiel legerke leveranciers om him hinne. Elts minske hat forbi- Dit gebeurde in de loop van ernstige incidenten bij de Are de Triomphe, waar oud-strijders waren bijeengekomen voor een plechtigheid ter ere van de Franse soldaten in Indo-China, een plechtigheid, die door uiterstrechtse elementen te baat werd genomen om tegen de rege ring en haar politiek te demonstreren. Er werden zeven betogers gearresteerd. Uit de kreten, die opstegen uit de me nigte, viel echter duidelijk op te maken, dat zich weer eens in Frankrijk het on rustbarende verschijnsel heeft voorge daan, dat uiterst-rechts en uiterst-links elkaar hebben „gevonden” in de gemeen schappelijke strijd tegen de regering- Laniël en tegen de EDG. Want ook de communisten ontbraken niet. pen, dy’t minsken fan itselde bidriuw bine sille, oare organen komme moat- te, dy’t forbining bringe tusken minsken fan ünderskate bidriuwen. De lanbou kin net sunder de yndustry, de hannel, it forkear, de winkellju, hja kin net sünder de tsjinsten fan dokters en ün- derwizers. Op ekonomysk gebiet is it net genóch, dat hja ünderelkoar it iens wêze soene, mar hja moatte ek mei oare bidriuwen gearwurkje om ek dêrre neffens itselde prinsyp fan rjuchtfeardichheit ta ien- riedich oparbeidzjen to kommen. Ek foar harren moat in billik lean en in billike forgoeding foar it kaptael birikt wurde, hwant it mienskiplik lichem is dan earst soun as alle organen soun binne. Dizze forbining tusken de lju, dy’t eko nomysk meielkoar to krijen hawwe, sil nou oanbrocht wurde fan de saneamde produktskippen. Dizze gean net üt fan ien maetskiplike groep, mar fan ien libbenswichtich artikel of groep fan ar tikels. Sa is nou bygelyks yn tarieding in produktskip foar fé en fleis. Yn dat produktskip komt de boer troch syn for- tsjintwurdigers to sitten neist de fa brikant fan fleiswaren, de hannel en de slachters likegoed. Alle lju, dy’t mei fé en fleis to meitsjen hawwe, krij© troch har organisaesjes mear of minder stim yn it kapittel. De bidoeling is düdlik. Hja hawwe wol net deselde bilangen, mar wol mienskip- like bilangen mei alles, hwat fé en fleis bitreft. Hja moatte meiinoar (dêrfoar) war dwaen, dat dizze produkten sa goed mooglik produseard, forhannele, forwurke en distribueard wurde. Har mienskiplike tsjinst is de fleisforsjen- ning fan it hiele folk en in bilangrike bydrage yn de eksport. H sa goed mfi’Tk c Matige regie. Minister van Thiel mocht zijn begroting in de Eerste Kamer voor de tweed© maal verdedigen. Hij is minister van een klein departement. Het is ook nog een heel jong ministerie. Maar hoe men er ook over denken moge, een Minister is een Minister. In de Ministerraad kent men geen verschil tussen „grote” en „kleine” ministers. Iedere Minister brengt een stem uit. En elke stem weegt even zwaar. Minister van Thiel zal het daar om niet op prijs hebben gesteld, dat zijn begroting „tussen neus en lippen door” werd behandeld. Nadat alle sprekers over de defensiebegroting het woord hadden gevoerd, mocht deze bewindsman om 10 uur ’s avonds nog komen opdra ven om twee redevoeringen van zijn be groting te horen. Maar de volgende ochtend antwoordde Minister Staf. Daar was veel belangstelling voor. Toen zijn begroting was afgehandeld, was het ge daan met de interesse van de Kamerle den en de toehoorders en toen mocht Minister van Thiel spreken. Dat was geen prettige gewaarwording, al moet worden toegegeven, dat het debat niet bijzonder belangwekkend was. De regie was dus niet zo geslaagd. In de Tweede Kamer was zij echter niet veel beter. Verleden Donderdag begon men daar aan een millioenenzaak, n.l. aan de oor- logsschadeuitkering voor de Nederlan ders, die gedurende de oorlog in Indone sië hebben vertoefd. Daarmee was niet minder dan f 196 millioen gemoeid. Vrijdagmiddag werd dit belangwekken de debat echter niet voortgezet. Minister Luns kon niet aanwezig zijn. En zo was het de beurt aan Minister Donker om een ontwerp te verdedigen om nota rissen op 70-jarige leeftijd te pensione ren. De behandeling daarvan is Dinsdag j.I. gedeeltelijk voortgezet, terwijl In dische Nederlanders eerst weer Woens dag volledig aan bod kwamen. Zij heb ben veel belangstelling voor deze zaak getoond. De tribunes waren tot de laat ste plaats bezet en velen moesten met een staanplaats genoegen nemen. Er was nog een défilé op het Binnenhof van deze mensen die vaak zo zwaar getroffen zijn om kracht bij te zet ten aan hun eisen. Wat dat betreft heb ben zij in de Tweede Kamer goede pleit bezorgers gevonden. Alle sprekers toon den zich op verscheidene punten onte vreden over de regeling van de Rege ring, die te lang op zich heeft laten wachten. Er zijn 850 notarissen, van wie er 116 ouder zijn dan 70 jaar, 88 tussen 65 en 70 jaar en 136 tussen de 60 en 65 jaar. Niet minder dan 340 van de 850 heb ben dus de 60-jarige leeftijd overschre den. Grotere moeilijkheden leverden echter de pensionneringsvoorstellen van Minis ter Dónker op. De 70-jarige notaris moet onmiddellijk na de inwerkingtreding van de wet in de pensioenregeling vallen. Maar ze hebben nooit premie betaald. Dit moeten de jongere collega’s doen. En volgens Minister Donker zullen zij 50 jaar lang 5.12 pct. van hun winst voor het pensioen van hun voorgangers moe ten betalen. Alleen de pvda en Jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (ch) steun den aanvankelijk de Minister. D© kvp en ar behielden hun stem nog voor, ter wijl de heren v. d. Feltz (ch), Oud (vvd) en Lemaire (knp) tegen waren. De een was tegen een pensioenregeling, de an dere meende dat de staat de eerste las ten maar moet dragen. Dat zou in ieder geval billijker zijn dan zo’n zware en langdurige belasting van de jongere collega’s te vergen. Maar Minister Donker gaf niet to©. De Kamer wenste over deze moeilijke kwestie nog even na te denken. Het de bat werd tot Dinsdag a.s. opgeschort. En dan zullen er wel enige amendementen los komen, welke beogen geen wette lijke pensioenregeling door te voeren, zolang de meerderheid der notarissen daar zelf niet voor voelt. gelegd in 40 uur en éénmaal per week in 39 uur. Dit is mogelijk, omdat deze vluchten met Lockheed „Super Constel lations’’ zullen worden gemaakt en de nachtstop te Bangkok vervalt. Commissie voor welzijn op platteland. De minister van Landbouw heeft beslo ten een contactcommissie in te stellen voor vraagstukken op het gebied van het welzijn ten plattelande. Voorzitter van deze commissi© is ir A. W. van de Plassche, directeur-generaal van de landbouw te Voorburg. Bond Mobilisatie-invaliden blijft. In een vergadering van de Bond van Mobilisa tie-invaliden werd besloten de statuten te wijzigen, zodat de Bond blijft voort bestaan, waarna de voorzitter, de heer P. de Boer, werd gehuldigd, omdat hij 29 jaar, ondanks vele moeilijkheden, onaf gebroken voorzitter is geweest. Alastrim voorbij. De twee laatst© alas- trim-patiënten te Den Haag zijn als ge nezen ontslagen. Daar er ook geen ob- servatie-patiënten meer zijn, kan de witte pokken-epidemie als geëindigd be schouwd worden. NCRV viert haar 30-jarig bestaan. Op Tweede Pinksterdag 7 Juni a.s. zal de NCRV haar 30-jarig bestaan vieren met een jubileumontmoeting in h©t park Sonsbeek te Arnhem. Aan de viering van dit zesde lustrum (JUBO II) het vijfde lustrum, JUBO I, werd eveneens in Arnhem gevierd zullen o.a. 130 De mijnendienst in Den Helder zal, naar men verwacht, zijn gezin binnen kort met twee gloednieuwe mijnenvegers zien uitgebreid. Hr Ms „Bols ward” en Hr Ms „Borne”, de vierde en vijfde van een serie kustmijnen- vegers, die Nederland overenkomstig het Programma voor Wederzijdse Militaire Bijstand (M. D. A. P.) van Amerika ontvangt, zullen hamelijk 7 April uit Norfolk in de staat Virginia met bestemming Nieuwediep ver trekken. De schepen, die vroeger respectievelijk AMS 109 en AMS 108 hebben geheten, en op 6 November en 7 December 1953 zijn overgenomen en in dienst gesteld staan onder bevel van de Luitenants ter Zee der Tweede Klasse Anthonie L. van der Cingel uit Capelle aan de IJssel en T. H. de Meester uit Bussum. Van Hr Ms „Bolsward” zijn wij inmiddels een en ander te weten gekomen van wat zij sinds de overdracht te New Orleans in de Amerikaanse staat Louisiana zoal heeft gedaan. De plechtigheden daar behoorden nog niet zo lang tot het verleden, of de mijnenveger, thans varend onder Nederlandse vlag, zette voor een intensieve training koers naar de Amerikaanse „Fleet Training Group’’ te Norfolk aan de Chesapeake Bay. Tijdens de opleiding die men aan de wal ontving, oefende men zich in brandblussing, scheeps- beveiliging en gevechtsinformatie. Gedurende de „natte” training, die op deze „droge” volgde, hielden de drie officieren en 37 onderofficieren, korpo raals en manschappen zich onder meer bezig met alarmoefeningen, oefe ningen „man overboord”, de practijk van de scheepsbeveiliging en schiet oefeningen, bij welke laatste het 20 millimeter luchtdoelgeschut van het schip in het geding werd gebracht. Steeds bestond er een nauwe samen werking tussen de Nederlanders en hun Amerikaanse instructeurs. Tijdens de zogenaamde „Departure Inspections”, die de training afsloot, deed de „Bolsward” zich kennen als een doeltreffend werkende gevechts eenheid. De nieuwe Nederlandse mijnenveger klasseerde zich met het brevet „Excellent”. De „Bolsward”, die tijdens haar verblijf in de Nieuwe Wereld ook nog een bezoek heeft gebracht aan Charleston in de staat South Carolina waar zij als gast van de „U. S. Naval Minecraft Base” aan manoeuvres heeft deelgenomen zal, zoals gezegd, bij aankomst in Den Helder drie voor gangsters van hetzelfde type aantreffen. Deze schepen zijn Hr Ms „Beem- ster”, Hr Ms „Bedum” en Hr Ms „Borculo”. maar algemeen wenste de Kamer een niet-ambtelijke commissi©. De positie van de Kamer is echter niet bijster sterk. Het gaat hier om een nota, niet om een wetsontwerp. En een nota is nu eenmaal niet te amenderen. Vandaar dat in het bijzonder de heer Hazenbosch (ar) en Prof. Lemaire (knp) ervoor pleitten deze regeling alsnog in een wettelijke vorm te gieten. In kringen der Zweedse industrie is het denkbeeld gerezen om over te gaan tot onafgebroken fabrieksarbeid, waardoor, berekent men, de levensstandaard met 18 procent kan worden opgevoerd. D^ bisschoppen van de Zweedse Luther se staatskerk hebben dit probleem on langs op hun jaarlijkse bijeenkomst be sproken. D© mogelijkheid bestaat dus, dat de Zondag als tvaste vrije feestdag zou ko men te verdwijnen. De bisschoppen heb ben er de aandacht op gevestigd, dat dit opgeven van de Zondag als vrije dag neer zal komen op een ernstige belem mering van alle kerkelijke arbeid, maar ook vérstrekkende gevolgen zal hebben voor het Zweedse huiselijke en familie leven. Daarom werden alle Zweedse predikan ten vermaand zich ernstig op de bete kenis der Zondag als kerkelijke feest dag te bezinnen en daarbij zowel van j ning mei oare groepen en gjinien kin mien folksbilang. Yn d.zze U-j isc dogge i kin men dit libbensspul better spylje yn Christelijk als van maatschappelijk ge- himsels rédde. It lit him dan ek skoan hja allegearre hwat, de ien dit en de it foil© publyk, - zichtspunt uit te gaan. 1 forstean, dat der neist de bidriuwsskip-oare wer hwat oars. Troch harren by-1 skiedsrjuchter (S. De toevallige omstandigheid, dat de red dingboot van schipper Jelte Toxopeus met draaiende motor buiten de haven van Zoutkamp lag, heeft het leven ge red van de Nederlandse jachtvlieger, sergeant J. W. Vegtel uit Den Haag. Om twaalf uur was zijn Gloster Meteor boven de Lauwerszee in botsing geko men met een vliegtuig van hetzelfde type, dat bestuurd werd door de Engel se luitenant van de R.A.F., John Philip Talbot. Beide vliegers verlieten met de schietstoel hun neerstortende toestellen maai' de parachute van Talbot opende zich niet, waardoor de Engelsman het leven verloor. Op de reddingsboot Zoutkamp II was men bezig te pompen en hiervoor was De Franse generaal, Dacht: gekheid, allemaal, Ik heb toch recht van spreken. Mijn woord heeft groot gezag, Né, waarde vriend, de vlag Wordt door mij niet gestreken. goede strijdkrachten komen en ik daaraan doen wat mogelijk is.” Na alle vragen over de opbouw van onze vijf divisies, waarbij wel de voornaam ste was of er voldoende beroepskader aangetrokken kon worden, was deze laatste opmerking zeer duidelijk. mekoar to bringen yn ien orgaen wol men birikke, dat har tsjinsten underling biilik forgoede wurde. Dit kin net as de iene tofoll© easket, it kin ek net, as de iene öfbrekt hwat de oare bisiket op to bouwen. Hja moatte de produksje en de distri- büsje en de forwurking op elkoar óf- stimme, sadat ünekonomyske dingen sa min müglik foarkomme. Ek wurdt it har taek hjirom to tinken, dat hja de merk goed forsjogge mar net bidjerre, hwant dêrmei binne hja meimekoar net holpen. Oan de oare kant sil de S. E. R. der om tinke moatte, dat hja net mei mekoar ünder ien huodtsje spylje om har tsjinsten ünreedlik bitelje to litten. Dan soene hja monopoalje spylje en dat soe it hiele folk bilije moatte. Eltse ündernimming komt dus yn in bi driuwsskip tolanne en dêrneist yn in stik of hwat produktskippen. Hwant in boer produsearret mear as fleis en fé, hy levert ek molke en aeijen, wol en hüden, jirappels en biten, weet, koarn en safolle dingen mear. By al dy artikels hat hy bilang en sil dus ek syn wurd meiprate moatte. Nou’t men mei de earste produktskippen toset is, docht wol wer bliken, dat it net meifalt om alle bilangen, dy’t by dizze artikels bi- trutsen binne, har gerak to jaen. Der wurdt dan ek op it heden binnenskea- mers drok praet en striden om it tal sitten yn dy bistjüren en dat sil ek sa wol bliuwe. Hwant de breafrage, dy’t hjirmei anneks is, hat jimmeroan in tear ding west. Hear, jow üs hynste- eagen, sa forsuchte ris in steatsman, sadat wy it wurk fan in oar greater sjogge as mei minske-eagen. Ja, sa is it mar al to faek. It is in hiele toer om elts oandiel nei billikheit fêst to stellen, it eigen ik lükt sterk. Lykwols

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1