DULLES WIL FRANKRIJK DE HELPENDE HAND BIEDEN KRIS-KRAS door Nederland MINISTER DONKER IN MOEILIJK HEDEN ER waren in de Ver. Staten ook stem men opgegaan, welke pleiten voor een actie der Ver. Naties, als destijds in Korea. Maar dat zal niet gaan, daar Rusland ditmaal stellig zijn veto over zo’n actie zou uitspreken, waaraan men in het Korea-geval ontkwam, omdat de Russen zich toen net afzijdig hielden van doen en laten der Ver. Naties. Maar het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat als de conferentie van Genève geen oplossing voor Indo-China brengt en wie re kent daar eigenlijk op? Amerika de andere vrije naties zal oproepen om door een gezamenlijke actie ’t opdrin gend communisme in Indo China een halt toe te roepen. Tenzij de Franse ver dediging van Dien Bien Phu al te voren ineenzakt, in welk geval men de crisis nog eerder kan verwachten. Want het is wel duidelijk geworden, dat de Ver. Staten niet zonder meer aan de com munisten zullen laten, welke moeilijk heden uit een Amerikaanse, eventueel Westelijke directe inmenging ook drei gen. In de eerste plaats in de Ver. Sta ten zelf waar belangrijke groepen tegen een dergelijke inmenging zijn, maar ook bijv, misschien met de Zuid-Amerikaan- se vrije landen, die dit Westers ingrijpen ook met lede ogen zouden zien en het Westen van kolonialisme zouden be schuldigen. Maar de regering Eisenho wer schijnt desondanks vastbesloten door te zetten. Zij heeft Engeland Frankrijk, Australië en Nieuw Zeeland, alvast uitgenodigd met de Ver. Staten een krachtige waarschuwing tot Peking te richten om de handen van Indo China af te houden. Buitenlands Overzicht Zal Juin politieke rol blijven vervullen De Nato betond vijf jaar Subsidies uit de .wet deed hem voor de Kamer zwichten bli- nei Mannequin i" Ne*. Moai ütsje us hjoed p p to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zomerzegelopbrengst Hwat hat Cfabe Skroar 50e Jaargang No. 28 Vrijdag 9 April 1954 Dc Jong’s Nieuwsblad TTET schijnt dat in de Nato nvrrnnioofio r.nv, >4- A4-T«~4.; PYT. de Minister dit bedrijf van concurrentie I de Vereniging „Het Dorpshuis” te Arum. igt of >et ar Maandag er Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (Hi vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent pei mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie nge- ons leb En >or Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) militair systeem in Oost-Europa hand haven en hun satellieten niet de vrijheid hergeven, is er zeker geen reden hen toe te laten tot de Nato, die dan geen tegenwicht tegen de Russische machts vorming meer zou zijn, doch totaal ver lamd zou worden. Burgemeester redde kind. De tienjarige Fransje Fleur viel Dinsdagmiddag in ’t water langs de Zuiderkade te Franeker. Toevallig kwam burgemeester J. Dijk stra voorbij. De burgervader bedacht zich geen moment en sprong gekleed te water. Hij slaagde er in zijn 10-jarig stadgenootje gezond en wel weer op ’t droge te brengen. Schipper gaf zichzelf aan. De 46-jarige zetschipper J. J. H. C. meldde zich Dins dag bij de Rotterdamse politie met de Mear as tritich kear sa’n dei, Dat dy famkes har forklaeqe; It publyk sjocht, der fan wei, Stees hwat oars opkommen. Famkes glimkje, freonlik, frij, Toan’ har gasten, fonkelnij, Snit, model, kleur-harmonij, Eksotyske blommen. To greate leafde foar jinsels, makket de leafde foar de neiste dea. Dy’t sa hearrich tsjinstber binn’ En der neist ek goed oan winn’, Haw it dreech, it tempo kin Gjin minuut forslappe. Famkes tripkje op en del, Wjokkelhakjes heech en smel, Lüd biwündere, gans yn tel; Libbene moadepoppen. Jowt de bel foar ’t skoft it sein, Ynbliid wurd’ de klean óflein, Loftioh licht, hja mei optein, Fan de twang bifrije. Famkes fiel de prael is skyn, Dy’t har oan de moade byn’ Paradearje as mannequin, Bin net to binijen. eens 'olie ?rze- com irut- nga op meen Dames, dy’t graech ’t nijste priuw’ Leafst hwat mei har tiid by bliuw’, Gean nei elke moade-show. Dêr wurdt it each bliid tsjinne, Famkes gastfrij gol en blier; Meitsje goeije klaeijing-sier, Paradearje licht mei swier, Lyk in Keninginne. kant van c in 4-0 slui- -elf- •nste mar har hear Ps. luk ille de nei vat n’s de, rite sje, vat ich 1 nar pte zze nei tje :e- Lal in. >e- •ft >t- ■n. ak en. Se van Idag ge- er is ?n. de sn. )U- en ch o- be- t le- wij Ider. rijdt r gen. n de leer- als het ende )um- kke, de sn periode een groot stuk van zijn progr mag zal hebben afgewerkt. Maar het heeft de schijn, dat het Rattenplaag. Ameland wordt de laat ste tijd meer en meer geteisterd door een rattenplaag. Op verzoek van Dorps belangen te Hollum is van gemeente wege in December een rattenverdel- gingscampagne ingezet. Deze heeft wel iets geholpen, maar toch is het resul taat lang niet afdoende. Strijd tegen het klantencrediet. De sa menwerkende Kamers van Koophandel en Fabrieken te Groningen, Leeuwarden Meppel en Veendam hebben het voorne men opgevat ten strijde te trekken te gen het klantencrediet. Het geven van te lang crediet aan de klanten is een euvel, dat zowel bij de detailhandelaar als bij de ambachtspatroon pleegt voor te komen en dat een hardnekkig ver schijnsel blijkt te zijn. In 1937 heeft de Friese Kamer van Koophandel reeds een actie ingeluid tot bestrijding van dit kwaad. Bedrijfsvergunningenwet. Minister Zijlstra heeft het tot nu toe heel wat gemakkelijker in de Kamer. De bedrijfsvergunningenwet werd tenminste vrij snel aangenomen. De bedoeling van dit ontwerp is, dat men een bedrijfstak voor de industrie kan sluiten als er overcapaciteit dreigt en als er volken rechtelijke verplichtingen zijn inzake de coördinatie van investeringen. Ook kan men tot deze zware maatregel overgaan indien er een groot bedrijf in een be paalde bedrijfstak wordt gevestigd en Minister Donker heeft Vrouwe Fortuna niet mee. Hij is een bewindsman, die op ieder geschikt ogenblik in de Staten Ge neraal wordt geprezen voor zijn door tastendheid en voortvarendheid. En on getwijfeld moet men toegeven, dat hij beschikt over een formidabele werk kracht en dat hij in staat is tal van netelige kwesties vlot op te lossen. Dat is een verdienste. Vooral voor een departement, dat na de oorlog nooit zo sterk bezet is geweest. Er hebben zich op het Plein te veel Ministerswisselin- gen voorgedaan om wonderen van dit departement te verwachten. Maar mi nister Donker is aan de slag gegaan. Niet minder dan vijfentwintig wetsont werpen heeft hij aangekondigd. En het is niet aan twijfel onderhevig, dat hij aan het einde van deze parlementaire In ons vorig overzicht hebben wij er reeds op gewezen, dat in de Ver, Staten een zekere kentering in de mening was ontstaan inzake de strijd in Indo China. De regering te Washington, inziende, dat deze strijd, ook al houden hun troepen te Dien Bien Phu moedig stand, de Fransen te machtig wordt en dat ze deze alleen in ieder geval nooit tot een goed einde zullen brengen, schijnt van oordeel dat het gehele Westen meer bij dit conflict dient betrokken. Minister Dulles heeft nog eens nadrukkelrjk verklaard dat ook rode Chinese deskundigen aan opstandelingen-zijde medevechten, blijkbaar om zijn argumenten dat geheel het Westen Frankrijk nu dient bij te staan, nog meer kracht bij te zetten. IJET schijnt dat in de Nato de r organisatie van ’t Noord Atlantisch Pact, die dezer dagen haar 5-jarig be staan vierde reeds aan een andere vorm voor de Defensiegemeenschap ge werkt wordt, waarbij met de Franse bezwaren rekening wordt gehouden en toch West-Duitsland in staat zou wor den gesteld zijn bijdrage in de W.-Euro- pese defensie te leveren. Aan het voorstel van Moskou, dat de Sovjet-Unie zou toetreden tot de Noord Atlantische Verdragsorganisatie behoe ven niet veel woorden te worden gewijd. Dat voorstel is zowel door Amerika als Engeland direct afgewezen. De Nato is opgericht als een antwoord op de Rus sische expansie in Oost-Europa Po len, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Roe menië en de Baltische landen werden tegen de wil dezer volken in een mili tair systeem geschakeld, dat ook het Westen bedreigde. Daarom heeft dat Westen een verdedigingsorganisatie op gebouwd. En zo lang de Russen hun De Snitser Skotsploech, ünder lieding fan Abe Brouwer, dy’t forline jier hjir ek noch meiwurke hat oan de unifoarm- aksje is Woansdei 7 April öfreizge nei Mesano (Italië). It selskip. is der twa dagen to gast en sil dounsje op in Yntemasjonael Folk- loristysk festifal. De hinnereis (mei in autobus fan Z. W. H.) giet troch Dütsk- lan en Eastenryk en de weromreis troch Switserlan. van Oorlog de man zijn vliegbrevet ont nomen. Stuurloos onder Ameland. Een vaartuig, waarmee de Rijkswaterstaat ter hoogte van Ameland peilingen verrichtte, kreeg motorpech en dreef stuurloos naar de Noordzee. Schipper P. Veltman van de HA 17 bemerkte tijdig het ongeval en wist verbinding te krijgen. Het vaartuig werd naar Harlingen gesleept. Kind kreeg kalk in de ogen. Terwijl enige kinderen te Heerenveen aan het spelen waren, begon een van hen plot seling met kalk te gooien. Een 8-jarige jongen kreeg daarvan een handvol net in zijn gezicht en in zijn ogen. Onder hevige pijnen werd het slachtoffer onder behandeling gesteld van een oogarts. Gevreesd wordt dat de knaap er niet zonder blijvend letsel aan zijn ogen zal afkomen. T TITERAARD zou meer Westerse deel- neming aan de verdediging van In do China de Franse regering welkom zijn mits deze geschiedt onder Franse leiding. Want op dit punt zijn de Fran sen zeer gevoelig. De gehele historie van de Europese Defensie Gemeenschap heeft dit ook geleerd. Te Parijs willen alle nationaal voelende partijen wel mi litaire samenwerking met de andere W.- Europese landen en ook wel een Duitse bijdrage aan de defensie, maar de Fran sen moeten de leiding hebben en de Duit se troepenmacht welke op de been ge bracht wordt moet steeds kleiner blij ven dan de Franse. Die voorwaarde spruit natuurlijk ook voort uit de ervaringen, welke Frank rijk de laatste eeuw met Duitsland ge had heeft, maar er komt toch ook heel wat misplaatste nationale trots bij, men Wil niet inzien, dat de dagen dat Frank rijk een eerste rol in het wereldgebeu ren kon spelen, voorbij zijn. Hoe dat ech ter ook zij, de kans dat de Europese De fensie Gemeenschap in haar huidige Vorm nog eens werkelijkheid zal wordeA, heeft een geduchte knauw gekregen door de kritiek welke maarschalk Juin er op Alsnog vergoeding voor zgn grensgelden De regering heeft besloten voor alle na de bevrijding door Nederlandse onderda nen aan de grens ingeleverde rijksmar- ken, rentemarken en geallieerde marken, die tot dusverre onvergoed zijn gebleven, onder bepaalde voorwaarden alsnog een vergoeding toe te kennen. Deze vergoe ding is in verband met de Duitse geld- zuivering vastgesteld op f 5.85 voor elke 100 ingeleverde marken. Geen spoedige wijziging Zondagswet. De door minister Beel toegezegde wijziging der Zondagswet in verband met de moei lijkheden in Limburg is niet op korte termijn te verwachten. Twee meisjes door boom verpletterd. Twee meisjes van 9 jaar, M. van Rooy en M. van der Zanden, zijn Woensdag middag onder een zware boom gekomen en op slag gedood. Voor een houtverwer kende fabriek te Drunen lag langs de straat een stapel bomen, waarvan de bovenste 1300 kg woog. De kinderen gebruikten deze boom als wip. Plotse ling raakte de boom aan het rollen, Waardoor genoemde meisjes er onder kwamen en vrijwel onherkenbaar werden verminkt. Een derde meisje liep ver moedelijk een hersenschudding op. De moeder van dit laatste meisje zag het ongeluk gebeuren. Ned. chirurg bij Engels collega. Woens dag heeft dr Wijthoff, de chirurg, die belast is met de operatie van de vorig jaar in Friesland geboren „Siamese tweeling”, prof. Aird bezocht, de Britse chirurg, die de „Siamese tweeling’’ uit Nigeria heeft gescheiden. Prof. Aird heeft dr Wijthoff volledig ingelicht over zijn ervaringen, ’s Avonds is de van de operatie gemaakte kleurenfilm, die 45 minuten duurt, voor het eerst vertoond tijdens ’n bijeenkomst van de Royal So ciety of Medicin, waarbij ook dr Wijthoff aanwezig was. Minister Algera grootkruis Kroonorde van België. De Belgisch© minister van Verkeerswezen, de heer P. W. Segers, heeft in het ministerie van Verkeer en Waterstaat aan zijn Nederlandse colle ga mr. J. Algera, het grootkruis in de Kroonorde van België overhandigd. In rampgebied zijn 3500 woningen tn In het rampgebied zijn 3700 Bols wards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De strijd om het persoonlijk schaakkampioenschap van Nederland is in Amsterdam begonnen. Aan de voorste tafel van voor naar achter: Kramer - Cortlever - Mühring - de Jong - Barendrecht - Euwe - Spanjaard - V. d. Berg - v. Scheltema - v. d. Bosch - Donner - Orbaan. wil vrijwaren. Dit zal natuurlijk maar hoogst zelden voorkomen. Maar deze wet zal helemaal niet snel worden toegepast. Voor de oorlog hadden wij ook zo’n soort wetsontwerp. Slechts tweemaal is men tot sluiting van een bedrijfstak overgegaan. Dit kan overigens maar hoogstens vier jaren duren. De beper king van de ondernemingsvrijheid een gevaar van dit ontwerp werd aan vaard omdat men vertrouwen had in de uitvoering. Slechts de socialist Roemers wilde het aantal sluitingsgronden nog uitbreiden. Hij diende een amendement in om een bedrijfstak ook voor de in dustrie te sluiten als de economische situatie van het land dit vordert en als er een tekort aan arbeidskrachten is. Maar deze pogingen hadden geen resul taat, zodat de jonge Minister van Eco nomische Zaken er zonder kleerscheuren is afgekomen. heeft geoefend. Wel verdwijnt deze maarschalk, door zijn optreden in strijd met de krijgstucht en zijn minachting voor de huidige Franse regering nu van het militaire toneel, maar het is niet onmogelijk, dat hij nu in de Franse po litiek een rol gaat spelen en dat zijn invloed zo groot zal blijken, dat het Franse parlement de E. D. G. in haar huidige vorm zal afstemmen. welijks was hij als bewindsman op treden, of hij kreeg het geval Lages behandelen, waarover de Tweede Kar interpelleerde. Men was nog niet bë men van de schrik, dat deze super-c logsmisdadiger gegratieerd werd, of ontsnapten zeven oorlogsmisdadig uit de gevangenis te Breda. Gevolg: i interpellatie in de Eerste Kamer. Toen kon de wetgevende arbeid begin nen. De Tweede Kamer werd onder druk gezet. In ijltempo moesten de vraagpunten inzake een iieuw Burger lijk Wetboek worden behandeld. De Ka mer werkte mee. De Minister was im mers van plan om een voorontwerp voor dit nieuwe wetboek omstreeks 1 Januari 1954 te publiceren? De knapste kop op het gebied van het burgerlijk recht Prof. Meyers werkt onder hoogspan ning, maar het voorontwerp is er nog steeds niet. Hoe laat komt de E.M.M.- express de initialen van Prof. Meyers aan? zo vroeg de heer Diepenhorst (a.r.) in de Eerste Kamer. „De express heeft vertraging,” ant woordde de Minister van Justitie, „maar het is niet onmogelijk dat er voortreinen zullen lopen.” Het voorontwerp zal dus waarschijnlijk in verschillende delen ge publiceerd worden. De Minister heeft ook kans gezien om een regeling te maken voor de rechts kundige bijstand aan minvermogenden. De vele gratis zaken, welke de advoca ten moeten verzorgen, zijn een probleem geworden. De regeling, die Minister Don ker daarvoor heeft ontworpen, is echter aan grote critiek onderhevig. Zij zal er niet ongewijzigd doorkomen. De be windsman wil er niets aan veranderen en in de Eerste Kamer heeft hij reeds min of meer te kennen gegeven, dat als dit ontwerp geamendeerd wordt, het in getrokken zal worden. Hier blijkt al iets van een botsing tussen de Kamer en de I Minister. De eerste grote botsing heeft zich voor- Familie Dijkstra-In te - ma-Brouwer (Wons en Achlum) in vier ge slachten. De opname is gemaakt bij Sj. Yntema t« Ach lum. v.l.n.r.: Jantje Ynte- ma-Dijkstra 51 jr., vr. van Sj. Yntema (Ach lum). Staande: Pietje Brouwer-Yntema 26 jaar te Wons. Beppe met oorijzer Pietje Dijkstra-v. d. Zee 81 jaar. De jongste garde Jantje Brouwer 3 mnd. (Wons). (Foto Boersma Pingjum). Van de opbrengst der zomerzegels, die elk jaar met een kleine toeslag worden uitgegeven, met het doel gelden voor sociale en culturele doeleinden bijeen te brengen, wordt 25 pet. gereserveerd voor de provincies voor eigen sociaal en cultureel werk. De verdeling van dit bedrag onder de verschillende provincies geschiedt op basis van de omzet en van het zielen tal en de land-oppervlakte van elke pro vincie, en op advies van de Commissaris der Koningin. Uit de opbrengst van de zomerzegelactie in 1953 werd voor de provincie Fries land beschikbaar gesteld een totaal be drag van rond f 1600.—. Hiervan werd in de sociale sector o.a. een uitkering gedaan groot f 100 aan gedaan bij de behandeling van de nota riswet. Voorgesteld wordt notarissen op 70-jarige leeftijd te ontslaan en hen dan meteen in een pensioenfonds op te ne men. Verleden week hebben we reeds geschreven dat een groot deel der Ka mer bezwaren heeft tegen een verplicht pensioenfonds omdat de meerderheid der notarissen daarvoor niet voelt. En geen wonder, want vijftig jaar lang zullen de jongere collega’s zware premies moeten betalen voor de oudere notarissen, die reeds direct in het pensioenfonds zullen vallen. Maar Minister Donker wilde van geen wijken weten. Hij hield vast aan het verplichte pensioenfonds, ook al zagen de betrokkenen er zelf geen heil in. Moet een overheid iets dwingend opleggen als een bepaalde groep onderdanen „neen” zegt In sommige gevallen kan dit nood zakelijk zijn. Notarissen kunnen echter zelf wel voor hun oude dag zorgen. Daarvoor verdienen zij meestal genoeg en de regelingen kennen zij ook. Toen de Minister aan zijn eenmaal in genomen standpunt vasthield, dreigde ’t debat spaak te lopen. Een schorsing van een week bleek noodzakelijk. Na het mondeling overleg tussen de commissie van rapporteurs en de Minister bleek, dat deze laatste de wijste partij had ge kozen. Er komt geen pensioenfonds als de meerderheid der notarissen zich daar tegen verzet. Zou dit verzet erg lang duren, dan gaan de artikelen van dit ontwerp over de leeftijdsgrens echter wel in werking. Daarnaast heeft Mi nister Donker een ruimere overgangs regeling toegezegd. Men kan dus zeg gen, dat hij door de knieën is gegaan. De wijste weg overigens, want zo lang zamerhand vond men deze minister, doortastend en voortvarend als hij is, wel iets te vasthoudend. Het ging een beetje lijken op „gelijkhebberij”. En daar moet een bewindsman, hoe voortreffelijk hij ook is, altijd voor oppassen. era- me, yn leit. om- i sil him :kje 35 en ten, oun yn iske :ke, ich. 'kes Zee fan bi- for- nan •ige Laag gevlogen - brevet verloren. Na klachten over het op lage hoogte vlie gen van een straaljager boven Den Haag op 18 Maart heeft de chef van de Lucht machtstaf onmiddelljjk een onderzoek laten instellen. De schuldige is nu ge vonden. De vlieger bleek van zijn route te zijn afgeweken en geen opdracht te hebben boven Den Haag te vliegen. De zaak zal naar de krijgsraad worden ver wezen. Om onmiddellijk een afdoend voorbeeld te stellen, heeft de minister aanbouw. mededeling dat hij f1070 aan vracht geld, dat hij met zijn maatschappij had moeten afrekenen, had opgemaakt. Vo rig jaar maakte hij f 700 vrachtgeld op. De man is opgesloten. Geen radiozegels voor ondeugdeljjk toe stel. Evenals de kantonrechter heeft de Amsterdamse rechtbank, de automo bilist vrijgesproken, die in zijn wagen een ondeugdelijk radiotoestel had zonder dat hij daarvoor radiozegels plakte. Het was een toestel, dat niet op eenvoudige wijze (bijv, door het inzetten van een nieuwe lamp) gerepareerd kon wor den. TTET was wantrouwen omtrent de x Russische bedoelingen, welke het Westen tot samenwerking op militair gebied bracht en dat ook tot de wedloop op het gebied der bewapening na de tweede wereldoorlog leidde,, die nu een hoogtepunt heeft bereikt in de vervaar diging van de waterstofbom. De ver schrikkelijke gevolgen, welke het ge bruikmaken van deze bom zou hebben en die bij proefnemingen zijn gebleken, hebben nu overal in de wereld reacties veroorzaakt. De ontwapeningscommis sie der Ver. Naties komt op verzoek van Amerika, Engeland en Frankrijk bijeen en het Engelse Lagerhuis nam een mo tie aan, waarbij om een bijeenkomst van Eisenhower, Churchill en Malenkow ge vraagd wordt, waar dan de waterstof bom en alle problemen daarmede ver band houdende zouden dienen te worden besproken. De aangewezen weg echter lijkt de behandeling dezer kwestie in de ontwapeningscommissie der Ver. Na ties. Want het zal uiterst moeilijk zijn alleen iets te besluiten over de water stofbom of atoomwapenen in het alge meen, waarvan het bestaan, zoals Eisen hower zowel als Churchill hebben ge zegd een eventuele agressor misschien zullen weerhouden van het plegen van een aanval, dus die een afschrikwekken de en preventieve werking hebben. Bo vendien vormen die wapenen, waarin ’t Westen een voorsprong schijnt te heb ben, min of meer een compensatie voor de overmacht op het gebied van men senmateriaal dat de Russen hebben. De besprekingen zullen dus moeten gaan over beperking en afschaffing van de bewapening in het algemeen, dus ook van de z.g. „gewone’’ wapenen. Er is tussen het gebruik van atoombom men en bijv, de VI en V2 wapenen, waarmee Engeland in de vorige oorlog zo geteisterd is, slechts een gradueel en geen principieel verschil. En de be perking der bewapening in het algemeen kan slechts tot stand komen door in voering van een waterdicht contróle-sy- steem dat voor alle landen geldt. Tot nog toe waren de Russen daar nooit voor te vinden. De vraag is of ze het nu wel zijn, en op het gebied van alle wapentuig en niet alleen op dat der atoomwapenen, van welke wapenen ze graag af zouden willen omdat dit het Westen meer zou verzwakken dan zelf. Huishoudraad tegen cadeaustelsel. De Nederlandse Huishoudraad heeft zich beslist tegenstander van het cadeaustel sel verklaard. De raad vertegenwoordigt 14 aangesloten vrouwenorganisaties, die samen een half millioen leden tel len.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1