F ■F ALLES IN HET WERK TOT UNIVERSELE ONTWAPENING KRIS-KRAS door Nederland I üs hjoed p to sizzen Natuurkracht IS Russische studente Fan de Martinytoer Socialisten winnen in Vliegramp in Canada eist 37 levens Ontwapeningscommissie kwam Vrijdag bijeen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Belgë was spionne Hwat hat Qabe Skroar Sabotage of constructiefout 50e Jaargang No. 29 Dinsdag 13 April 1954 PIET. een e Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bit vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Een lesvliegtuig van de Canadese lucht macht en een viermotorig verkersvlieg- tuig van de Trans-Canada Airlines zijn Zaterdag bij Moose Jaw in Saskatche wan in botsing gekomen en neergestort. Hierbij hebben 37 mensen het leven ver loren. pen, waaraan deze beginselen ten grond slag zouden liggen. De Sowjet-Unie verzette zich echter te gen zulk een concreet voorstel, en deed alle poging die de instelling van een uit voerbare overeenkomst ten doel hadden te niet te doen. De Sowjet-Unie stelde zich vooral heftig teweer tegen interna tionale inspectie van de bewapening en contróle op de atoomenergie. Deze hou ding was geheel in overeenstemming met de vroegere afwijzende houding van de Sowjets tegenover UNO-voorstellen betreffende ontwapening en toezicht op de atoomenergie. De ontzetting maakt stom, Nu een waterstofbom „Zeer geslaagd” zijn effect ging bewijzen. Niemand roept meer verblijd: In de komende tijd Zal het licht der ontdekking hoog rjjzen. Overrompeld, versuft. Het scheikundig vernuft, Van het splitsingsproces der atomen. Tot de uiterste grens? Bezorgt enkel de mens Aangstaanjagende duistere dromen. Want zijn kennis, verstand, Heeft hem zelf overmand, Hij bewees: ik ben heel wat bij machte. Maar dit heeft ongevraagd, Hem tot speelbal verlaagd, Van onmeetbaar ontketende krachten. getje uit het drijfzand kon worden ge red, is thans afgerasterd met prikkel draad. Eén blik achter ’t gordijn Toont de mens nietig klein, Als een pluisje dat weg wordt geblazen. Hwa't fol is fan himsels, is de leechste man op ierde UT DE GYSBERTSTED Nei’t men seit, sil yn koarten de stêd forlost wurde fan de maskerade-ritten, dy’t fierst to lang de goede stêd Boalsert trochkrüst ha. De swierrichheden fan hegerhan binne oan ’e kant, it wachtsjen is nou allinnich noch op de „Joyeuze entree” fan de frachtauto’s, dy’t dit wurk op in forantwurde wize dwaen sille. Men kin wol oannimme, dat de bi- stjürders der alle dagen efter oan sitte, hwant mei it tichterby kommen fan de simmer, wurdt it suver in nachtmerry dit ütlibbe en formógele spul langer oan to sjen. Dat it oars kin, dat de oerheit op oare gebieten treflik wurk dwaen kin, hawwe de mannen fan gemeentewurken de léste wiken sjen litten mei it oan- lizzen fan de trottoirs yn it hert fan de stêd. 4 15 APRIL: GRYSKE BIFRIJINGSDEI Takomme Tongersdei 15 April is it wer de dei, dat Fryslan syn i bifrijing fan it Dütske gewelt bi- tinke kin en mei. X Ek dizkear wurdt der in birop dien op it Fryske folk om syn Y tank dêrfoar en syn oantinken deroan to uterjen troch it üthing- X jen en ütstekken fan flaggen. It moat hjir net as mei it bitinken z fan ’e Nederlanske bifrijingsdei, dy hwat langer hwat mear yn it for- jit driget to reitsjen. Histoaryske tankberheit, oan God en oan minsken earet in folk noch altyd. Nu reeds roept men beklemd: ,,’t Monster moet weer getemd, Dat de aarde in één slag kan kraken. Wij zijn allen bewust Van ’t gevaar, geef ons rust, Ga de verdere proeven toch staken.” Wie voelt zich nog verwaand, Nu een weg is gebaand Naar 't natuurhart? De glans gaat verwazen. DANKBARE KIEVIT 1 Bols wards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo Handich en goed hawwe hja it gefaer foar it forkear en it oansjen fan de haedstrjitten yn de goede sin oplost. Der siet avensaesje yn en men koe sjen, dat lieding en ütfierders wisten hwat hja woene. De oplossing by it hüs fan Nctaris Alma is in tige lokkige. It aparte en pittoreske fan dit „monument” is op dizze wize biwarre bleaun en komt jit noch better üt. Ek yn de Sint Mar- tenstsjerke komt nou einliks tekening, jit inkelde moannen en men kin wer ien fan de moaiste gebouwen brüke foar it godtstsjinstige en kulturele libben fan de stêd en fiere omkriten. Nou’t Provinsiale Steaten it ütstel om de toer to restaurearjen oannomd haw we, mei men forwachtsje, dat dizze wurksumheden der daliks by oanslüte kinne. Allinnich is it dan to winskjen, dat' it tempo mear oan de trottoirfor- bettering as oan de reiniging tinken docht. De ierdgaskwesje stiet dan op it pro gram en de gefolgen foar de gasfabryk sille fansels folgje. Mei de forbettering fan de St. Jansbrêge kin dat yn ien kear oanpakt wurde. Wy hoopje, dat men dan goed each hawwe sil foar de easken, dy’t it forkear elts jier düdliker stelt. Regearen is foarütsjen, dat kin in oer heit him nea düdlik genóch foar eagen halde. De brêge dêrre wie in aid, ütlibbe gefal en gjin minske kin it kwea óf- nimme, dat dizze nou net mear fan üs tiid is. Mar de Gasthüsbrêge is jit nij en dochs is it mear as düdlik, dat dizze brêge fierst to nau makke is. It sil net al to lang wachtsje kinne, dat men dy situa'sje sawol hwat it plak fa" de brêce as de "Testte en de opritten oangiet, ünd"" bannen nimt. Ja, dat forkear bitsjut langer hwat. Hwat meije wy bliid wêze, dat d~ grëate dyk net troch de stêd komd is, it wie nou al in boel mei in byboel wurden. De pyromaan, die de laatste maanden een groot aantal branden heeft gesticht in Oud-Gestel, is gearresteerd en heeft bekend, naar de politie mededeelt. Het is J. L., een in woner van Oud-Gastel. Twaalfmaal heeft hij stroklampen in brand gestoken, waardoor grote angst en onrust was ontstaan in het Brabantse plaatsje. K amerleden naar Berlijn. Binnenkort 1 een delegatie uit de Tweede Kamer een bezoek brengen aan Berlijn om zich daartoe uitgenodigd door het gemeente bestuur, op de hoogte te stellen van het vluchtelingenwerk in deze stad. De uit nodiging door het Berlijnse gemeentebe stuur is een gevolg van de waardering welke de Berlijnse autoriteiten hebben voor de in het Nederlandse parlement aan het vluchtelingenvraagstuk bestede aandacht. Week hechtenis geëist inzake dodelijk Pyromaan gegrepen, havenongeval. Een week hechtenis heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam tegen een boterbaas ge ëist die op 2 December aan boord van een Italiaansch schip opdracht zou heb ben gegeven een acht meter lange balk tussen de bekken van een daartoe niet bestemde grijper van een kraan uit het ruim te hijsen. De balk was losgescho ten en had een arbeider geraakt, die enige dagen later was overleden. Kapitein verloor tas met militaire be scheiden. Een kapitein van de Land macht reed met de bromfiets van het Plein via de Korte Houtstraat te Am sterdam naar de Nieuwe Haven. Daar ontdekte hij, dat zijn tas, welke achter op de bromfiets was gebonden, was ver dwenen. In de tas bevonden zich mili taire bescheiden en f 3500. Van het ver lies is aanstonds aangifte gedaan bij de politie. In de late avond kreeg de politie bricht, dat de tas was gevonden door een bewoner van de Rembrandstraat. Deze ontving een beloning. en De Jong’s Nieuwsblad Dat nimt net wei, dat dizze prachtige dyk ek syn biswieren hat. En dan wol yn it bysünder foar ien ding, hwer’t hiel Boalsert bilang by hat. Wy bidoele de bikende Swimskoalle oan ’e Snitser- feart. Dizze ynstelling is hjir tige op syn plak. Alderearst omt hja oan hün- derten lytse en greate minsken yn it simmerskoft gelegenheit jowt foar de soune sport yn, it wetter. Wy hawwe hjir simmerdeis net safolle fordiven- daesje, de swimskoalle is foar de jonge minsken yn it bysünder in hiel great en kostlik bisit. Hwat dy net oan goeds docht en forkear opkeart, stekt net sa nau. Kloften bern en opgroeijende jongeren kinne harren hjir op in terflike manear üntspanne. It follet har dagen en mak- ket de hüshaldingen rom, krekt yn de tiid, dat it omhingjen eh forfelen sa nuodlik is. It is soun foar liif en siel en de lieding fan de skoalle is boppe krityk. Tsientallen jierren hat it warbere bi- stjür de hiele bifolking fan de stêd by- mekoar hélden en sünder ien sint üt de gemeentekas de finansies witten to fi- nen. Men kin der dizze minsken net tankber genóch foar wêze. Mar mei de nije dyk is de 'Swimskoalle yn in situ- aesje rekke, dy’t net sa botte noflik is. Hwant alle bisikers moatte oer de nije dyk en dit is in tastén, dy’t elts jier mear de fraech nei foaren driuwt: Kin en mei dat sa bliuwe? De hiele stêd hat hjir in andert op tö jaen, foar’t to let is. Fan sawn oant sawntich makket gebrük fan de swim skoalle: as se dêr binne, is alles feilich, mar it paed der hinne wurdt alle dagen gefaerliker. En. hwat” soene wy sizze moatte as der op in kweade dei in pear bern of greateren dea riden wurde? De auto’s hawjve hjir in foarrangswei. dus ride hja mei fiks hwat gong. Siz mar gerêst, dat dit trochmekoar hündert Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IJ Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) gedaald van 100.684 tot 62.497 en het aantal personen, werkzaam, op door de Rijksdienst voor de Uitvoering van Werken gesubsidieerde objecten, steeg van 2.400 tot 4.300. Het direct beschik baar aanbod daalde derhalve met 36.287, Faber wordt niet uitgeleverd. De Dus- seldorpse rechtbank heeft bepaald, dat de Nederlandse oorlogsmisdadiger Klaas Faber, een der zeven Bredase vluchte lingen, als Duitser moet worden be schouwd en daarom niet kan worden uitgeleverd. Het bevel tot uitleverings- hechtenis tegen hern is door de recht bank vervallen verklaard, doch Faber is nog niet op vrije voeten gesteld, daar het O.M. wil onderzoeken of hij door een Westduitse rechtbank veroordeeld zal kunnen worden. De melksanering. Te Amsterdam zal de melksanering voorlopig niet worden doorgevoerd, terwijl te Amersfoort be kend werd gemaakt, dat elke klant voortaan uit twee slijters zal kunnen kiezen. Vermindering van de bewapening om de gaven der mensheid en de hulpbronnen der aarde te kunnen wijden aan con structieve werken des vredes. In zijn historische rede van 16 April 1953 heeft president Eisenhower een oproep gedaan tot „vermindering van de bewapeningslasten, die thans op de wereld drukken”. Door de verwezen lijking van een doeltreffend ontwape- ningsprogramma, zeide hij, zou de wils kracht, de hulpbronnen en de verbeel dingskracht van alle vredelievende na ties ter beschikking gesteld kunnen worden van een nieuw soort oorlog, een oorlog, „niet gericht tegen enige vijand of volk, maar tegen de verschrikkelijke rampen van gebrek en honger.’’ In zijn rede van 8 December in de Al gemene Vergadering deed de President het voorstel over te gaan tot practi- sche internationale actie in het streven naar vreedzame toepassingen van de ontdekkingen op het gebied van de atoomenergie. Het doel daarvan zou zijn „Middelen te vinden waarmede de won derbaarlijke vindingrijkheid der mens heid niet zou worden gewijd aan het ver nietigen van mensenlevens, maar aan de verlenging en de veraangenaming van het leven”. Het Amerikaanse volk heeft door het Congres zijn steun aan deze politiek ge schonken. Op 29 Juli van verleden jaar heeft de Senaat met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin een oproep tot ontwapening werd gedaan langs de weg van samenwerking, en waarin de vurige wens van het Ameri kaanse volk werd uitgedrukt voor een duurzame wereldvrede, vrij van vrees en agressie. TN Januari 1952 werd door de Alge mene Vergadering een resolutie aan genomen, die gebaseerd was op de ont wapeningsvoorstellen van de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk. In deze resolutie wordt een oproep gedaan tot regulering, beperking en evenwichtige vermindering van alle strijdkrachten en bewapeningen, het ver bod van wapens voor massale vernieti ging en de doeltreffende internationale contróle op atoomenergie. Bovendien werd daarin voorgesteld over te gaan tot de voortdurende openbaar making en verificatie van gegevens be treffende alle strijdkrachten en alle be wapeningen, met inbegrip van de ato- mische en de instelling van een inter nationale contróle-orgaan ter waarbor ging van de tenuitvoerlegging van het ontwapeningsprogyam. De Ontwapeningscommissie werd inge steld om een overeenkomst te ontwer- IAOOR de Sowjets ingediende voorstel len werden herhaaldelijk door de Verenigde Naties van de hand gewezen, omdat zij niet ten doel hadden een even wichtige Vermindering in de strijdkrach ten tot stand te brengen of waarborgen te verschaffen, die de nakoming daar van zouden verzekeren. Zoals reeds bleek uit de debatten over deze kwes tie zouden de Sowjet-voorstellen het mi litaire evenwicht op gevaarlijke wijze verstoord hebben ten gunste van de Sowjet Unie en andere staten, die reeds over grote strijdkrachten beschikten. Gedelegeerden van andere landen heb ben er ook op gewezen, dat een doel treffend ontwapeningsprogramma de steun en samenwerking vereist van alle landen. Zo lang het nog niet zo ver is hebben de vrije landen geen andere keus dan hun strijdmacht te handhaven als een middel om internationale agressie af te schrikken. President Eisenhower heeft uitdrukking gegeven aan de oprechte wens van de Verenigde Staten om met andere landen samen te werken naar een doeltreffende Ruim 5.8 millioen Belgen hebben Zon dag op een niet geheel zonder inciden ten verlopen verkiezingsdag beslist, wie hen de komende vier jaar zal regeren. En het zal niet opnieuw een uitsluitend Uit ministers van de Christelijke Volks partij (CVP) bestaande regering zijn. Deze partij verloor de krappe meerder heid, die zij de afgelopen jaren had, aan de rooms-katholieke splinterpartijen, aan de socialisten en voor een klein deel aan de liberalen. De meeste Vooruitgang boekten de so cialisten, die ook vele stemmen op de communisten veroverden. Deze laatsten gingen overal sterk achteruit. De heer A. van Es te Luxwoude O ontdekte dezer dagen op zijn erf een kievit, die naar het scheen geheel verkleumd was en niet o meer kon vliegen. Liefderijk werd 41 het dier opgenomen en in een O hoekje achter de kachel ver- pleegd. De volgende morgen was het dier- o tje weer zover hersteld, dat het O losgelaten kon worden. o „Voor wat hoort wat,’’ zal de kie- O vit echter gedacht hebben, want o in haar hoekje achter de kachel had zij inmiddels een ei gedepo- X neerd Hoogovens leveren gas. De gemeente Amsterdam heeft een overeenkomst met de hoogovens aangegaan, waarin werd vastgesteld, dat deze gedurende 25 jaar de hoofdstad gas zullen leveren, als aan vulling op de eigen productie van de Amsterdamse fabrieken. Bom op begraafplaats te Delft gevon den. Bij het delven van een graf op de algemene begraafplaats „Jaffa” te Delft is een bom gevonden van Engelse makelij en met een gewicht van 120 kilo. Het projectiel, dat nog intact was, is door leden van de hulpverleningsdienst uit Barneveld verwijderd. Gewaarschuwd door de F.B.I. hebben de Amerikaanse emigratiediensten de hand gelegd op Ludmilla Sergeeva, alias Claire Wilson, een Wit-Russin, studente aan de universiteit vanBerkeley. Ber keley is wereldberoemd vanwege zijn atoomlaboratorium en vanwege ’t feit, dat hier de grootste cyclotron ter wereld is opgesteld. Eerst na een uitgebreide speurtocht, Waarvan het verhaal voor een goede de-1 tectiveroman niet behoeft onder te doen slaagde de F.B.I.-agent John Duff er in de schuld te bewijzen van Claire Wilson, het aantrekkelijke meisje, da£ in dienst van de Sovjet-Unie spionneer- de. Nu de Ontwapeningscommissie Vrijdag haar zittingen hervat heeft, zullen de Verenigde Naties andermaal trachten maatregelen te tref fen om tot een doeltreffende beperking en regeling van de bewape ning te komen. Deze vergadering van de Commissie, de eerste sedert Augustus van het vorig jaar, werd bijeengeroepen op gezamenlijk verzoek van de vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, het Verenigd Ko ninkrijk en Frankrijk. Leerlingental stygt op rietvlechtschool. Het aantal nieuwe leerlingen, dat dit jaar is ingeschreven voor de dagcursus aan de Rijksrietvlechtschool te Noord- wolde, toont een sterke vooruitgang, ver geleken bij vorige jaren. Voor de nieu we cursus werden tot nu toe 21 leer lingen ingeschreven. Wellichj. zal de enorme vraag naar geschoolde arbeids krachten in de rotanmeubel-industrie ter plaatse hier niet vreemd aan zijn. Veel minder werklozen in Maart. Het aantal werkloze mannen is in Maart kilometer is, dan bin jo net fier mis. Hoe wol dit komme Auto’s komme der eltse dei mear. As de dyk nei Grins klear komt, dan wurdt it wer drokker en jit altyd hurder en hurder jeije. Hoe lang giet dit noch goed? Dit is in earnstige saek, hwant it giet hjir om minske- libbens. En it kin jin noch sa oandeare, dat dit plak forlitten wurde moat, om’t wy hjir tichte by de stêd net wer sa’n goedlik plak fine kinne, it stiet foar üs fêst: DIT MOAT YN KOARTEN FOROARE WURDE! Dat it bistjür fan de Swimskoalle, dy’t kloek en sunich mei de sinten woekere hat, dit net dwaen kin, kin in bern bi- gripe. Mar hjir is de hiele stêd by bi- trutsen. Dit is in algemien bilang, in great bilang en as sadanich moat it ek sjoen wurde fan de kant fan de ge meente. Wy kinne de Swimskoalle net mear misse, de gefolgen fan in ophef fing soene fatael wêze. In hiele trits fan bilangen binne dêrmei forboun, ma teriële, hygiënyske, morele, geastlike, to folie om op to neamen. Hjir moat de gemeente ynspringe, dat is sa düdlik as hwat. En it kin ek net langer üt- steld wurde. Hwant de oplossing is fier fan maklik en sil hiel hwat tarieding fergje. Wy binne tige bliid, dat de lede- gearkomste him okkerdeis sa klear üt- sprutsen hat en dat it bistjür fan de skoalle nei B. en W. gean sil mei har biswierd hert. Wy sprekke hjir de winsk üt, dat it stêdsbistjür harren net to licht fa'le sil. It is fiif minuten foar toal' Hitlers pantserauto ter bezichtiging. Ten bate van de Belgische voormalige krijgs gevangenen, wordt in Mei met de pant serauto van Hitlei’ een tournee door ons land gehouden. Tetman in Bonte Trein. Op Dinsdag 27 April laat de AVRO de wekelijkse Bonte Trein in de Harmonie te Leeu warden rijden. Aan het programma zal o.m. Tetman de Vries meewerken. Diners en kuikens. Kortgeleden be stelde de 26-jarige M. C. T. M.. die we gens oplichting in enkele plaatsen ge signaleerd staat, dertig diners by een cafetaria te Rotterdam. Bij een poelier aan de ’s-Gravendijkwal gaf hij een be stelling op voor 200 kuikens. Tijdens de besprekingen liet M. zich ontvallen, dat zijn jeep kapot was en dat hij geen geld bij zich had om de reparatie te betalen. De poelier gaf hem f 60. De pseudo- luitenant en idem militaire inkoper is nog voortvliuchtig. Dryfzand afgerasterd. De baggerberg- plaats aan de Nieuwendammerdijk bij Tuindorp Nieuwendam, waar enkele weken geleden met veel moeite een jon- 25000ste in Sittard. In Sittard is Vrij dag de 25000ste inwoner geboren: de dochter van de ondergrondse bankwer ker van de Staatsmijn Maurits, de heer A. M. Kramer en van M. M. Norbart. Burgemeester Coenders heeft de vader van dit gezin van 7 kinderen ontvangen, toen hij zijn jongste spruit kwam aan geven. Namens het gemeentebestuur werd hem een spaarbankboekje met f 250 overhandigd. Explosie by de Arbeidspers. Met een daverende klap is Vrijdagmiddag om streeks 2 uur in de clichémakerij van de Arbeidspers aan het Hekelveld te Amsterdam een gasoven uit elkaar ge sprongen. Er werd grote ravage aange richt: tientallen ruiten op de vierde ver dieping, waar de clichémakerij is onder gebracht, sneuvelden, terwijl tevens een begin van brand ontstond. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. QEDERT het einde van de Tweede We reldoorlog hebben de Verenigde Sta ten, in samenwerking met andere vrije landen gestreefd naar de totstandko ming van een veelomvattend en doel treffend internationaal ontwapenings programma een programma, dat niet alleen de regulering beoogt van de be wapening, die in de oorlog wordt ge bruikt, maar ook de beperking en uit eindelijke opheffing van het oorlogsge vaar en van vrees voor agressie. Nauwelijks een jaar, nadat de Verenig de Staten de overweldigende potentiële macht van het atoomwapen hadden ge demonstreerd, in 1946, stelde de Ameri kaanse regering voor, dat de Verenigde Naties een doeltreffend plan zouden ont wikkelen voor internationale contróle op de atoomenergie een plan, waarmede het uitsluitend gebruik van deze energie voor vreedzame doeleinden gewaarborgd zou worden. In datzelfde jaar werden de beginselen die door de Verenigde Staten voorgesteld waren, algemeen door de Algemene Ver gadering aanvaard. Een plan, dat op deze beginselen was gebaseerd werd in 1948 met een overweldigende meerder heid in de Algemene Vergadering aan genomen. De Verenigde Staten, zowel afzonderlijk als in samenwerking met andere landen, hebben eveneens voorstellen ingediend voor de beperking van elk soort bewa pening. Er zal geen enkele „Cornet” meer dienst doen in de Britse burgerluchtvaart zo lang het raadsel niet is ontsluierd, dat zweeft rond het mysterieuze neerstor ten van deze verkeerstoestellen. Dit is meegedeeld door Sir Miles Tho mas, directeur van de BOAC (British Overseas Airways Corporation), naar aanleiding van de ramp, die Donderdag avond de Comet „Yoke Yoke” trof bo ven de Middellandse Zee, nabij de „schoen” van Italië. Er vielen 21 doden. Het zal waarschijnlijk maanden duren voor er weer „Cornets’’ regelmatig de lucht ingaan. Zelfs is het mogelijk, dat nooit meer „Cornets” zullen vliegen. In de Middellandse Zee, ten Noorden van Napels, hebben Vrijdag schepen en vliegtuigen van verschillende landen ge speurd naar overlevenden en wrakstuk ken. Voor de avondschemer was geval len, had men reeds zes lijken opgevist. De stoffelijke resten werden aan boord genomen van een Brits vliegtuigmoe- derschip en een torpedobootjager. Later ontdekten de bemanningen van Italiaans vissersboten nog meer doden, die eveneens aan boord werden genomen. Emigratie groeit. Waren er in 1953 bijna 8000 Nederlanders, die naar Aus tralië emigreerden, verwacht wordt, dat in dit jaar een aantal van 15000 zal worden bereikt. ZIP 3 April werd tot T. S. Tsiang van China, de voorzitter van de Commis sie voor April, in gelijkluidende brieven het verzoek gericht de vergadering met spoed bijeen te roepen „opdat de Com missie overeenkomstig resolutie 715, aangenomen in November 1953 tijdens de achtste zitting van de Algemene Ver gadering’’ haar taak zou kunnen voort zetten. In die resolutie werd voorgesteld, dat de Ontwapeningscommissie, samenge steld uit leden van de Veiligheidsraad en Canada, een subcommissie zouden in stellen tot het houden van geheime be sprekingen. De Ontwapeningscommissie heeft de werkzaamheden overgenomen van twee afzonderlijke UNO-organen, die voordien deze aangelegenheden behandelden de Commissie voor de Atoomenergie en de Commissie voor de Conventionele Be wapening. Zij werd in het leven geroe pen krachtens een resolutie van de Al gemene Vergadering in Januari 1952 te Parijs. Deze resolutie was gezamenlijk ingediend door de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk. Alleen vijf landen van het Sowjet-blok de sowjet Unie, Wit Rusland, Tsje- ehoslovakije, Polen en de Oekraine stemden tegen de resolutie. De grote brand te Pernis. De felle tank brand, welke kort geleden op de B.P.M. terreinen woedde, wordt toegeschreven aan het optreden van een electrische ontlading, die in het gasmengsel, dat zich in de tanks boven de benzine had gevormd, een explosie heeft veroor zaakt. f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1