De Emmaüsgangers 1 Heind Pasen, DULLES BEREIKTE NIET WAT HIJ WENSTE MET DE HAKKEN OVER DE SLOOT 1 enkel lentefeest, of. DE Belgische verkiezingen üs hjoed p to sizzen 1 Vrijdag 16 April 1954 50e Jaargang No. 30 3 U g- t ’g Buitenlands Overzicht Socialisten wonnen in België Dan is it leafdewünder bard Wylst Jezus lijt grypt Er it hart Fan dy’t syn Master lef forsake hat. En redt him, dy’t syn skip topletter fart De leafde hat it kwea fortard. De hoanne hat it leste wurd. De hoanne! Ja, dan eint it hurd. As wy in freon ha, dy’t üs net mear ken, Dan keare w’üs óf, dan haw’ in freon forlern, Mar ’t hat gjin freon west; lit him tsjen! Dan kraeit de hoanne; dat is d’ ein En Jezus hie it seis foarsein. len fan ’e apostels hat syn Hear forret De léste dy’t jit bleaun is, ken him net! ’t Is trijeris sein; nou is ’t to let. i Bolswards Nieuwsblad de volgende week ALLEEN op VRIJDAG 23 APRIL verschijnen. t c STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Voorbij, voorbij: het felgeteisterd hart Voelt zich voorgoed verlaten en verslagen. En in ’t elkaar gedurig ondervragen, Verraadde zich de spanningzware smart. Lukas 22 61 Notariswet aangenomen niet 41-38 stemmen En met één slag het schreide uit hun ogen Zijn droom en waan op Golgotha vergaan. De wanhoop keek hen uit de afgrond aan, Grijnslachend om de zoetgevoede logen. Maar toen Hij, in het breken van het brood, Hun duist’re blik in zuiv’re glans ontblindde, En zich van hen verbijsterend liet vinden, Het warme bloed hen naar de wangen schoot. „Wat is het dat gij reizende verhandelt, En waarom ziet zo droevig uw gelaat? Wist gij dan niet wat er geschreven staat?” Een bleke man is met hen meegewandeld. Een wilde wens doorsloeg hen als een vlam: Weg uit de stad, naar ’t stille Emmaüs. O Judas! die, met een vervloekte kus, God in Gethsémané gevangen nam. Zij hoopten dat Hij ’t volk verlossen zou, Zoals voorzegd door heilige profeten. Maar ’t aardse hart was roekeloos vergeten Wat met de Smartenman geschieden zou. En vreugdedronken zijn zij opgesprongen, En snel de lange weg teruggegaan. Hun ogen lachten en hun harten zongen: „De Heer is waarlijk opgestaan!” JAN VISSER Hwat hat Qabe Skroar It kaem mei üs sa slim as ’t kin, Wie Jezus’ leafde allyk sa min Mar né, de Heilan haldt syn tsjerke yn stan; Hy ment, haldt fêst de leije yn ’e han, Hy keart Him om, sjucht Petrus oan. Ik seach mysels as ien, dy’t springt Yn ’t pikketsjuster en forsinkt. Mar sjuch! ik kaem net om, ’k lei net forlern; Hy heinde m’ op, lyk as in heit syn bern. ’t Wie myn bihald, dat Hy my ken! J. VAN WAGENINGEN „Sjuch! Ien dy’t altyd by him wie; Dat is de man, dy’t neist him stie! Ik ken him oan syn burd en fiskerspet, Dü wiest ek by de man fan Nazaret!” Rin hinne minske, ik ken him net!” een j KAMEROVERZICHT 1 1 In verband met de Paasdagen zal 1 8 1 S J 1 Op Dinsdag 20 April dus GEEN BLAD. Adm. Bolswards Nieuwsblad Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 1 1 1 L L l Zeker, wij willen het graag toegeven: het is een heel ding om te geloven, dat Jezus waarlijk uit de dood is herrezen. Het leek ook Thomas zo ongelooflijk, dat hij er niet aan wilde, eer hij de herrezene niet alleen had gezien, maar zich ook door aanschouwing van de littekens der kruisspijkers en door betasting van die littekens en van de plek in de zijde waar de speerstoot ingedrongen was, ten volle overtuigd had, dat de levende Je zus, die hij aanschouwde dezelfde was, die aan het kruis het leven had gelaten. En laten wij nu niet zo ongelovig zijn als Thomas, of nog ongeloviger dan hij, doordat we ons door zo talrijke getui genissen van degenen die de opgestane Jezus gezien hebben niet laten overtui gen. Zouden zij ’t allen zich toch maar verbeeld hebben, die ieder op eigen ma nier en bij afzonderlijke gelegenheden Hem hebben gezien? De vrouwen, de discipelen, Thomas zelf, bij een zekere gelegenheid zelfs niet minder dan vijf honderd personen tegelijk hier moe- tén wij elke twijfel het zwijgen opleggen en laat ons op het Paasfeest Thomas navolgen in zijn blijde, aanbiddende be lijdenis van: Jezus, mijn Heer en mijn God! overstag was gegaan; de pensioenre geling zou niet worden ingevoerd, dan nadat een referendum onder de nota rissen en candidaat-notarissen zou zijn gehouden. Zou op deze wijze een pen sioenregeling niet tot stand komen, dan zou wel de leeftijdsgrens worden inge voerd, maar er zou dan een overgangs termijn zijn van vier jaar in plaats van twee jaar. De heer Roosjen (ar) kwam nu met een amendement om de overgangstermijn in alle gevallen vier jaar te doen zijn en de ontslagverlening te doen plaats heb ben volgens een in de wet vastgelegd schema. Het was het enige amende ment dat werd aangenomen. De verhou ding was 48-33 stemmen. Tegen waren de pvda,' cpn, en de ch, met uitzonde ring van de heren v. d. Felz en Schmal. Dit succes was alleen te danken aan de medewerking van de vvd. De heer Oud (wd) nam het de heer Roosjen (ar) nogal kwalijk, dat hij dit amendement had ingediend, terwijl de lib'" woord voerder deze gedachte had gevit. gering, die over een kleine meerderheid in de Kamer zou beschikken is nog on zeker. In heechsteand man stelt him seis swierder easken as in oar. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) LENTE-FOTO ZONDER BIJSCHRIFT (Zie pag. 1 2de blad) Uit: „Aantreden”. Prof. G. CH. AALDERS. 1 Bolswards Nieuwsblad yOALS bekend heeft Londen deze Chi- nese regering wel erkend en naar te verwachten is zou Frankrijk bereid zijn dit voorbeeld te volgen als Peking 'n fatsoenlijke regeling voor Indo China aanvaardt. Toch heeft minister Dulles macht hebben om zondige mensen te verlossen, Hij moet het zijn van wie Jesaja heeft geprofeteerd, op wie de straf was die ons de vrede aanbrengt en door wiens striemen ons is genezing ge worden, die wel is afgesneden uit het land der levenden, maar die, na zichzelf ten schuldoffer gesteld te hebben, een rijke vrucht op Zijn arbeid zal zien. Van Hem kunnen wij ten volle aanvaarden wat Hij gezegd heeft: Komt tot Mij, al len die vermoeid en belast zijt en Ik zal u rust geven. Toen dan ook een van de discipelen, Tho mas, die er niet bij geweest was, toen Jezus door de anderen op zo overtui gende wijze als de levende Verlosser gezien werd, een week later Hem ook mocht zien, en al zijn twijfel was weg gevaagd, kon hij niet anders zeggen dan: mijn Heer en mijn God. En als wij nu dit jaar, evenals zovele malen tevoren, weer ons Paasfeest vie ren, dan moeten wij het ons goed voor ogen stellen, dat het diarom gaat. En daarom alleen. Wij moeten als het grote feit van Pasen zien, dat Jezus Christus de gekruisigde, waarlijk uit de dood is herrezen; en wij moeten daarin gelovig erkennen het voldongen bewijs, dat Hij metterdaad is wat Hij zelf heeft gezegd te zijn: de beloofde Verlosser van zon daren, de Zoon van de levende God. Zoals te verwachten was heeft het bezoek van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles aan Londen en Parijs niet het door de Amerikaanse regering gewenste resultaat opgeleverd. De Amerikanen wilden dat Amerika, het Britse Gemenebest en Frankrijk onmiddellijk in een nota aan Peking de rode Chinezen zouden dreigen met een gemeenschappelijke actie als zij doorgingen met hun inmenging in Indo China. Zowel te Londen als te Parijs achtte men dit voorstel ontijdig. i hielden zij delings verband met het verdrag der De Over de notariswet zal nog wel enige weken worden gesproken. Dit vrij on schuldige wetsontwerp, dat beoogt de notarissen op 70-jarige leeftijd te ont slaan en hen in een pensioenfonds te doen opnemen, is met een uiterst gerin ge meerderheid aangenomen. En wel met 41-38 stemmen. Dit was het resul taat van een debat", dat zich over enige weken heeft uitgestrekt en dat spannen der werd naarmate de ontknoping dich terbij kwam. Zo heeft minister Donker de eerste par lementaire hindernis genomen. Maar na de Tweede Kamer volgt de Senaat en deze is altijd nog in staat het wets ontwerp te verwerpen. Een gedachte, die niet zo vreemd is, als men weet, dat slechts door de verdeeldheid in de k.v.p.fractie dit gunstige resultaat voor de bewindsman van Justitie is verkre gen. Spannend was het debat in ieder geval. Tot driemaal toe werd een amendement Van Rijckevorsel (kvp) verworpen met 39-40 stemmen. Men zal zich herinneren dat Minister Donker reeds min of meer TJERMELDEN we nog dat maarschalk T Tito zowel in Griekenland als Tur kije op bezoek was om de banden van het Balkanblok te verstevigen. Ten slotte: de acht oliemaatschappijen die in het Westen op dit gebied de toon aangeven zijn het onderling eens gewor den over het ter markt brengen van do Perzische olie. Nu moeten de onderhan- delingen tussen deze maatschappijen en de Perzische regering nog plaats heb ben. Ook hier liggen nog voetangels en klem men want al is deze Perzische regering bereid, om het economisch herstel van tiet land te bevorderen, wat water in de wijn te doen, het beginsel van de na tionalisatie van de olierijkdom van het land zal onaangetast moeten blijven. wei iets bereikt. Want ofschoon de En gelse regering zich niet bereid toonde om er toe mede te werken dat nu reeds een formele waarschuwing tot rood Chi na werd gericht, wilde ze wel, indien de conferentie te Genève er niet in zou slagen de vrede in Indo China te herstel len, deelnemen aan een veiligheidsver- drag voor Z.O.-Azië, dat zich zou keren tegen communistische expansie in dat gebied. In zekere zin is dit echter een dubbel succes voor Engeland, omdat in de eerste plaats een voorbarige actie van Amerika is voorkomen en in de tweede plaats omdat Engeland en ook Frankrijk nu toegang kunnen krijgen tot een eigenlijk reeds bestaand verdrag n.l. het Anzusverdrag voor de Pacific waarvan met Amerika ook Australië en Nieuw Zeeland deel uitmaken. De Ame rikanen hebben daaruit Engeland en Frankrijk steeds geweerd, waarschijn lijk omdat zij vreesden, dat opname van deze landen bij de vrije Aziatische sta ten de indruk zou hebben gewekt, dat het verdrag bedoeld was om de koloniale verhoudingen, welke Engeland en Frankrijk nog in Aziatische gebieden hebben, te consolideren. Europese Defensie Gemeenschap, aanneming van dit verdrag door het Belgische parlement maakte n.l. grondwetswijziging nodig, waarom de verkiezingen, die anders deze zomer zou den hebben plaats gehad, nu vervroegd werden gehouden. Beide grote partijen de (katholieke) Christelijke Volkspartij en de sociaal democratische partij waren voor het verdrag, alleen was eerstge noemde voor voorlopige handhaving van de diensttijd op 21 maanden en waren de socialisten voor vermindering tot 18 maanden, al mocht dit h.i. geen invloed hebben op de Belgische bijdrage aan de verdediging van W.-Europa. Misschien heeft deze socialistische leuze naast tal van andere binnenlandse kwesties een rol gespeeld in de overwinning der Bel gische sociaal-democraten bij de stem bus. De Chr. Volkspartij zag haar abso lute meerderheid in het parlement ver loren gaan al blijft ze in de Kamer met 95 zetels de grootste partij. De sociaal democraten wonnen in de Kamer 9 en kwamen op 86 zetels en de liberalen kwamen van 20 op 25 zetels. Dit alles betekent dat de bekende socialist Paul Henri Spaak wel kabinetsformateur zal worden, maar of hij aan het hoofd zal staan van een coalitieregering van leden der Chr. Volkspartij en socialisten, die over een zeer grote, of aan het hoofd van een socialistisch-liberale re- Ontluikende bloemen, nieuw leven uit de dode aarde. Zwellende knoppen aan alle bomen. Gebroken dijken gedicht, door stormvloed overspoeld land weer drooggelegd. Herlevende hoop! Om te weten wat Pasen is moeten wij zo ongeveer 1920 jaren teruggaan. Naar een Zondagmorgen, een eerste dag van de week, toen een groepje zielsbedroef de vrouwen gegaan zijn naar een graf, even buiten Jeruzalem, om aan Hem, die ze zo innig hadden liefgehad, maar die hen door de wrede kruisdood de Vrij dag daarvoor was ontrukt, met mirre en andere geurende specerijen voor het laatst hun liefde te bewijzen. Maar wat was dat? Toen ze bij het in een rotsspelonk uit gehouwen graf gekomen waren, was de zware steen, die de ingang had afgeslo ten, weg en het graf was leeg! Wat was er toch gebeurd Engelen heb ben het de vrouwen verteld: Jezus, die zij in het graf zochten, was opgestaan uit de dood, zoals hij ook van te voren had aangekondigd. Het was alles ge gaan zoals Hij gezegd had: Hij moest overgeleverd worden in de handen van zondige mensen en gekruisigd worden en ten derden dage opstaan. Dat was gebeurd en ze konden er zich van over tuigen: het graf was leeg; en, toen ze dat ongelooflijke nog niet konden gelo ven en met nog maar halve blijdschap, gemengd met verwarring en onrust, van het graf weggingen, toen is waarlijk Jezus zelf hen tegemoet gekomen en ze hebben Hem gezien, levend, weergekeerd uit de dood! En het zijn niet alleen die vrouwen ge weest, die de opgestane Jezus hebben gezien. Ook zijn discipelen hebben Hem, dil op de Vrijdag (die wij thans nog Goede Vrijdag noemen) aan het kruis gestorven was, op die eerste dag der week, op de Paasdag, levend gezien. Ja, om hen te overtuigen, dat het geen spel van hun verbeelding was, heeft Hij in hun midden iets gegeten, en ze hebben gezien, en ze wisten dat het werkelijk waar was, wat in later dagen de Chris telijke kerk op elke Paasmorgen deed horen: de Heer is waarlijk opgestaan! Dat is Pasen: de herdenking van het wonderbare feit, dat Jezus Christus, de gekruisigde, uit de doden is opgestaan. Een feit van zo geweldige betekenis, dat wij het ieder jaar weer met grote blijd schap in onze herinnering terugroepen. Dat het een feit van zo buitengewone betekenis is, heeft Jezus zelf doen we ten door het van te voren aan te kon digen. Zoals de engelen de vrouwen in herinnering brachten, had Hij vooruit verklaard, niet alleen dat Hij zou ge kruisigd worden, maar ook dat Hij. ten derden dage weer zou opstaan. Dat had Hij bij verschillende gelegenheden ge daan. Want daar kwam het zeer bijzon der op aan. Het was het teken dat Hij inderdaad de beloofde Verlosser was. De profetieën in het Oude Testament ver kondigden, dat er een Verlosser komen zou, die de mensen zou bevrijden van zonde en schuld, en Jezus is niet moede geworden te verzekeren, dat Hij die Ver losser, de Christus, was. Hij heeft er de aandacht op gevestigd, dat de Schrif ten van Hem getuigden. En als Hem de vraag gesteld werd, door welk teken Hij zich kon legitimeren, dan wees Hij naar Zijn opstandig heen. Hij herinnerde aan het gebeurde met Jona: „gelijk Jona drie dagen en drie nachten in de buik van het zeemonster was, zo zal de Zoon des mensen in het hart der aarde zijn, drie dagen en drie nachten”. En bij een andere gelegenheid drukte Hij zich zo uit: „breekt deze tempel af en binnen drie dagen zal Ik hem doen her rijzen.” Daar begrepen de hoorders eerst niet veel van, ze dachten aan de ste nen tempel in Jeruzalem, waar niet min der dan zes en veertig jaren over ge bouwd was, en dacht Jezus die in drie dagen weer opnieuw te kunnen herbou wen? Maar wat Jezus in werkelijkheid bedoelde, was een veel groter wonder. Hij wilde zeggen: breekt dit, mijn lichaam stuk, en binnen drie dagen zal Ik het weer heel maken. Ge wilt een afdoend teken, dat Ik werkelijk de be loofde Verlosser, de door de profeten aangekondigde Messias ben? Welnu, dan zal Ik een wonder doen, dat geen van die profeten ooit gedaan heeft: doodt mij en Ik zal ten derden dage weer uit de dood opstaan. En toen het gebeurd was, op de Paasdag, hebben Jezus’ disci pelen het zich herinnerd en ze konden niet twijfelen, of Hij was inderdaad de Christus, de Zoon van de levende God, zoals Petrus nog bij Zijn leven al eens had beleden. Maar nu, door Zijn opstanding heeft Hij dat geloof op de meest overtuigende wijze bevestigd: ja, Hij moet meer dan een gewoon mens zijn. Hij moet de DEIDE landen wensen zo'n straffe stap nu niet te ondernemen, omdat ze de sfeer, waarin straks de conferentie van Genève over Korea en Indo China zal worden gehouden, zou bederven. Men wenst zich op die conferentie eerst te overtuigen of er met de rode Chinezen land is te bezeilen. Aan Amerikaanse zijde bestaat die behoefte niet, men ge looft er niet aan die mogelijkheid en te Berlijn hebben de Amerikanen zich eigenlijk alleen laten vinden voor de conferentie te Genève om de eenheid met hun bondgenoten te bewaren. Zij schuwden eigenlijk een ontmoeting met de .rode Chinezen te Genève, omdat zij weten, dat deze als concessie tegenover een behoorlijke regeling van het Kore aanse en Indo Chinese conflict minstens de erkenning van de regering te Peking als de officiële over geheel China zullen eisen, waartoe Washington niet bfereid is.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1