ENGELAND WORDT DE E.D.G. GUNSTIGER GEZIND van KRIS-KRAS door Nederland Qabe Skroar Verrassingsvolle receptie van jubilerend „Ly curgus-W ilhelmina” VAN het Westerse collectieve verdedi- gingsstelsel in Europa naar iets soortgelijks in Z.O. Azië is toch wel meer dan één stap. Het eerste is in staat van wording, het laatste lijkt nauwe lijks meer dan een wensdroom der Ame rikanen als we de ontwikkeling van deze gedachte in de laatste weken beschou wen. Eerst heeft minister Dulles zijn Westelijke bondgenoten opgeroepen tot onmiddellijke gemeenschappelijke actie in Indo China; tijdens zijn bezoek aan Londen en Parijs is dat afgezwakt tot een voorstel tot overweging van een plan tot een pact van collectieve ver dediging in Z.O.-Azië. Londen en Parijs hebben beloofd dat plan te zullen be studeren, waarmee het gevaar dat de sfeer op de conferentie te Genève, welke 26 April behoort aan te vangen, door dit Amerikaanse initiatief zou worden bedorven, is bezworen. Al zal ook zelfs de geneigdheid der Engelse en Franse regeringen op de plannen ook maar te bestuderen al een slechte indruk op de Rode Chinezen maken. In Engeland zelf heeft het Amerikaanse plan al geleid tot een scherp conflict tussen de offici ële leiding der Labourpartij die accoord gaat met de bestudering van dit plan en haar linkervleugel, die spreekt van een initiatief dat neerkomt op een diploma tieke en militaire omsingeling van Chi na. Koren op de molen dus van de Rode Chinezen als ze ter conferentie van Ge neve komen, waar de besprekingen nog moeilijker zullen worden - ondanks de verzekering der Russen dat een overeen- MEN zal opmerken, dat dit slechts ■L'x een zeer beperkt deel van de En gelse strijdkrachten is. Het grootste deel van een omvangrijk Engels leger dat in tijd van oorlog aan operaties op het vasteland deelnemen, zal echter on der onafhankelijk Engels opperbevel blijven. Dat is geheel volgens de oude Engelse opvatting. Engeland wil geen volwaardig lid van de Europese Defen sie Gemeenschap worden en het groot ste deel van zijn legers niet onder het bovennationaal orgaan dat deze gemeen schap zal vormen stellen, al is het be reid met dit orgaan voeling te houden, doordat het een vertegenwoordiger met de rang van minister alle bijeenkomsten van het orgaan wil laten bijwonen. En geland heeft altijd bezwaar gehad alle verplichtingen van het lidmaatschap Van de Europese Defensie Gemeenschap te aanvaarden omdat de regering te Londen meent, dat haar verplichtingen jegens de andere landen van het Britse Gemenebest haar niet veroorloven haar strijdkrachten in zo sterke mate vast te leggen op de verdediging van Europa alleen. Een argument dat overigens de tegenstanders van de E.D.G. in Frank rijk in de kaart speelt; want ook Frank rijk heeft belangrijke verplichtingen jegens overzeese Franse gebieden. Er is echter een andere beweegreden welke Engeland belet al zijn beschikbare strijd krachten in E.D.G.-verband onder te brengen. En dat is deze, dat als het een agressor eens mocht gelukken de West- Europese strijdkrachten op het vaste land terug te drijven, de Engelsen zeker het grootste deel van hun daar opere rende troepen niet onder E.D.G.-opper- bevel zouden willen laten terugtrekken op bijv, de Pyreneeën, maar ze zouden willen gebruiken voor de verdediging van Engeland zelf tegen een mogelijke invasie. Het is daarom dat Engeland Zijn strijdkrachten niet volledig wil laten opgaan in (ie E.D.G., doch wel prijs stelt Buitenlands Overzicht Amerikaanse garanties aan West-Europa Vaandrig Oppendijk lid van verdienste i V :e is d STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND J >- Zo stemde Nederland De versmade vrijer y^AT de Amerikaanse garanties aan W.Europa betreft, gegeven in een speciale boodschap van president Eisen hower, ook zij zijn feitelijk geen andere dan die gebaseerd op Amerika’s ver plichtingen als lid van het Noord Atlan tisch Pact. De Ver. Staten zullen een zo vergaand mogelijke éénwording van de strijdkrachten van de E.D.G.-landen enerzijds en die van de Ver. Staten en de andere landen van de Nato ander zijds aanmoedigen en zullen militaire eenheden in Europa houden om bij te dragen tot de verdediging van de N.- Atlantische zóne zolang dit gebied be dreigd wordt. „De E.D.G. maakt een in tegraal deel uit van de Atlantische Ge meenschap,” zegt de boodschap. Dit laatste betekent blijkbaar zowel een ga rantie als een voorwaarde; iedere aan val op de Europese Defensie Gemeen schap betekent een aanval op Amerika, maar daartegenover eist Amerika blijk baar ook dat de E.D.G. tot stand komt, wil het zijn belangstelling voor de ver dediging van dit gebied behouden. 50e Jaargang Vrijdag 23 April 1954 No. 31 1 Hwat hat PIET. 9 l hulde aan Die s stmbus- de 1. 2. 3. i C.P.N., de 4. 5 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) haar van is niet tevreden. Zij willen het onder ste uit de kan en de kans bestaat dat het beste op deze wijze de vijand wordt van het betere en dat de E.D.G. er niet komt. geijverd heeft voor de oprichting van een damesafdeling, terwijl de heer Kan Sr. de jeugdafdeling oprichtte. De heer E. Statema, die de ver. 19 jaren heeft geleid, zorgde voor de invoering van de Men is het daar trouwens onderling ook lang niet eens over het Eisenhower-DuI- les-plan inzake een Z.O.-Aziatisch pact. Sommige senatoren, die wel inzien dat men de vrije Aziatische staten toch niet tot het opgeven van hun neutrale hou ding kan bewegen zouden in dit pact ook Tsjang Kai Sjek willen opnemen, die mèt Z.-Korea over een der grootste legers in Azië beschikt, terwijl Enge land zeer beslist nationalistisch China niet als partner wenst. Het zal trou wens Australië allerminst welkom zijn dat de Amerikanen het strategisch be langrijke Nieuw-Guinea niet in het pact willen opnemen omdat Washington, be gerig kool en geit te sparen, dan een keus zou moeten maken tussen Neder landse en Indonesische souvereiniteit. AAN ZALEN GEEN GEBREK Steeds heeft men een doel voor ogen. Voor de individuele prestaties van de (vroeger geducht als zodanig gevreesde) turners op diverse concoursen, het scher men en boksen, is de rhythmische gym nastiek enz. in de plaats gekomen. Het pad van de 75 jaar, dat thans ach ter de vereniging ligt, ging niet altijd over rozen. Ups en downs wisselden el kaar af, maar steeds waren er mannen, die de moed en werkkracht hadden de vereniging over het dode punt heen te helpen. Amerika riep: een zes plus Kon je nog nooit verdienen. Zeg, waarom weet je ’t nu, heer Rus, Zo handig uit te kienen? Is ’t soms berekeningsvrijerij, Of wil je nieuwe paden? Voorlopig oordeel: geen partij! Wij moeten je versmaden. Niemand gaf de begroetingskus, Men heeft ’t blauw blauw gelaten, ’t Verstandigste is, ga eens, heer Rus, Met Uilenspiegel praten. Die zei: ze magge me niet graag, Maar dit valt niet te laken; Ik stel alleen me zelf de vraag: Zou ik 't er ook naar maken? Immens greatste flater kin wéze, to mienen dat men gjinien hat. ,r; Bols wards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Nu lag een briefje in de bus, De groeten heus ’t is menen, Zeg, willen jullie mij, heer- Rus, Ook onderdak verlenen? Je weet, ik ben van goede wil, Europa mee te bouwen; Né, ’t is‘ geen grap van één April, Elkeen kan me vertrouwen. stel. Dit bedrag was door leden en oud- leden (waarvan zelfs Uit het buiten land) voor dit doel bijeen gebracht; P. Bergsma namens de Sneker Gymnastiek Ver., de heer S. Althof, als oud-lid, die menige herinnering uit het verleden op diepte. Hij deed dit zoals men dat van hem gewoon is op ongemeen humoristische wijze. ’s Avonds werd voor leden een geslaag de feestavond gegeven, verzorgd door ’t gezelschap Tetman de Vries. Tijdens de receptie van Lycurgus- Wilhelmina werd door Burge meester J. G. S. Bruinsma de voor velen verrassende mededeling ge daan, dat Bolsward (op papier althans) een viertal nieuwe gym nastiekzalen heeft „gepland”. Gaan de plannen door, dan zal de L. T. S. een nieuwe lokaal voor lichamelijke oefening krijgen (en het thans gebezigde uitsluitend worden bestemd voor overblijflo kaal, waar het destijds ook voor bedoeld was), terwijl ook de nieu we R.K. H.B.S., Chr. Landboüw- huishoudschool en de nog te bou wen nieuwe Rehoboth-school gym nastieklokalen zullen krijgen. Waarschijnlijk zullen de plaatse lijke verenigingen hiervan op een of andere wijze kunnen profite ren. uitzending van Woensdagavond in de acti’e „Een ton voor Triest” deelde de VPRO mee, dat de eerste honderddui zend gulden zijn overschreden. Op dat moment was een bedrag geteld van f 101.766.70. De Katholieke Volkspartij heeft haar positie van grootste partij van het land, die zij in 1952 bij de Tweede Kamerver kiezingen had verloren aan de Partij van de Arbeid, heroverd. Dat is het meest opvallende resultaat van de gehouden verkiezingen voor de Provinciale Staten. De k.v.p. verwierf in totaal 1.680.788 stemmen, vormende 31.5 van het to taal. De P.v.d.A. verzamelde op lijsten 1.564.644 stemmen, 29.4 het totaal. Vergeleken met de verkiezingen van 1952 boekte daarmede de kvp (al bleef zij nog 0.1 beneden haar resultaat op zeer hechte samenwerking met die gemeenschap, daarom wordt in de over eenkomst welke Engeland Frankrijk aanbiedt, ook gesproken van Engelse as sociatie met de E.D.G., terwijl voorts de nadruk wordt gelegd op de verplich tingen, welke ieder bij het Noord-Atlan- tisch Pact aangesloten land al heeft. Zo heel veel meer dan die verplichtingen nl tot gemeenschappelijke verdediging tegen een agressor, neemt Londen eigenlijk niet op zich, al staat het dan een betrekkelijk gering deel van zijn troepen af voor opneming in de legers der Europese defensiegemeenschap on der een gemeenschappelijk opperbevel. moderne gymnastiek. Het aantal leden dat van 12 opklom tot 430 zou, aldus besloot de voorzitter, met gemak 530 kunnen worden, als de ver. slechts kon beschikken over meer oefenruimte'. Spr. zinspeelde hierbij op een in de stad aan wezige lokaliteit, die hiervoor uiterma te geschikt zou zijn, maar waarover men helaas niet de beschikking kan krij gen. Was dit wel het geval, dan zou spoedig een volleyball-club kunnen wor den opgericht. Spreker verheugde zich er over, dat de jubilerende vereniging gedurende bijna een 60-tal jaren de enigste vereniging op het gebied der lich. ontwikkeling te Bolsward was. De Chr. en R.K. Zuster verenigingen zijn uit Lycurgus-Wilhel mina ontsproten en in haar bestaan en groei kan spr. zich ten zeerste verheu gen. Het is tevens een bewijs, dat men ook in die kringen de waaide van de lich. oefening inziet. Spr. gelooft dan ook, dat het hier nooit zo ver zal komen als in Enkhuizen, waar men verzocht heeft de schoolfilms en de schoolgymnastiek af te schaffen. Lichamelijke oefening is heel iets anders dan vrije tijdsbesteding zonder meer. De Nato-zusters leven knus, Ze kunnen ’t aardig vinden. „O, niks voor mij,” gromde heer Rus, „Ik laat me daar niet binden; Ik sta wel in mijn eigen kracht, ’k Heb lak aan ’t hele zoodje, Zo’n Volkenbond gaat kalm en zacht Eerstdaags toch naar zijn grootje”. komst inzake Indo China binnen het bereik der mogelijkheden ligt, als Frank rijk soepel is, wat wel betekenen zal als Parijs de E.D.G. opgeeft nu vast staat dat Zuid Korea er ook zal zijn en een herenigd Korea zal eisen. Naar Z.- Koreaanse berichten melden zou Ame rika achter deze eis staan. Is dat juist dan zullen de Amerikanen zeker te Ge neve ook geen genoegen willen nemen met een deling van Indo China, zo dat in het ene gedeelte de Vietminh zal re geren en in het andere de Indo Chinese nationalisten, al of niet in samenwer king met Frankrijk. Dat het de Ameri kanen ernst is met hun plan de com munisten uit Indo China te weren, kan men ook afleiden uit de verklaring van de Amerikaanse vice-president Nixon, dat de Ver. Staten zullen overwegen zelf troepen naar Indo China te zenden, als de Fransen het er niet kunnen hou den. Een verklaring, welke in het Ame rikaanse Congres nogal opschudding heeft verwekt. Dit laatste neme men nu weer niet al te ernstig. Zowel Engeland als Ame rika hebben het grootste belang bij een sterke verdediging van het West-Euro- pese vasteland, dat Engeland dekt; dit belang verandert niet als Frankrijk de E.D.G. verwerpt. Hoogstens moeten dan Engeland en Amerika een andere vorm van samenwerking met West-Duitsland zoeken. Een vorm, welke misschien zelfs gunstiger voor Nederland zou zijn dan de Europese defensiegemeenschap, om dat dan meer direct het accent zou val len op de verdediging van W.-Duitsland en Nederland als voorterrein van En geland. Als de Franse invloed in de E.D.G. domineert zal uiteraard de kern van de West-Europese verdediging meer naar het voorterrein van Frankrijk wor den verlegd. Anderzijds behoeft ook Ne derland er niet begerig op te zijn dat West-DUitsland een te grote rol speelt in de W.-Europese verdediging en daar om lijkt de E.D.G. met de naar het lijkt redelijke garanties van Engeland en Amerika al zou men ten deze zeker nog graag wat meer hebben de beste oplossing. Ook de huidige Franse re gering ziet dat wel in, doch de hogere Franse militaire leiding en de oppositie ook de Gaullistische in het kabinet Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bü vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Onjuiste aangifte kost 8 maanden. De 23-jarige G. D. van het S. te Amers foort is veroordeeld tot acht maanden, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hij had ten on rechte aangifte gedaan van de geboorte van een dochter, bij de kassier van het bedrijf waar hij werkte een voorschot gevraagd en was toen aan de zwier ge gaan. Breda-helpers kregen i/2 jaar. Het ge rechtshof van Den Bosch heeft arrest gewezen tegen de vier helpers van de uit de Bredase strafgevangenis ont snapte oorlogsmisdadigers. De vier handlangers, de 43-jarige monteur F. C., de 58-jarige fietsenmaker F. de J., de 45-jarige vertegenwoordiger M. A., alle drie uit Amsterdam, en de 38-jarige banketbakker M. F. uit Haarlemmer meer, werden door het Hof conform dé Toespraken. De ere-voorzitter der vereniging, de heer A. H. Vis, die zelf als adspirantje was toegetreden, onder leiding van de heer de Graaf, en in verband hiermee enkele herinneringen ophaalde, bood namens de ereleden aan de bestuursleden bestuurs- insignes aan, waarmee een stille wens van het bestuur bleek vervuld. Burgemeester J. G. S. Bruinsma, inmid dels ter vergadering verschenen, com plimenteerde de jubilerende vereniging namens het gemeentebestuur. Spreker schetste hierbij vooral de grote taak, die een gymnastiekvereniging heeft ten opzichte van de volksgezondheid. Boven dien kon hij de belangrijke mededeling doen, dat het einde van het zaaltekort wellicht spoedig in zicht komt, daar het gemeentebestuur op papier althans niet minder dan 4 nieuwe gymnastieklokalen heeft geprojecteerd, n.l. een aan de nieuwe R.K. H.B.S., Rehobothschool, LTS en Chr. Huishoudschool. Als ge schenk bood spr. namens het gemeente bestuur een envelop met inhoud aan. De heer A. van der Bij, vice-voorz. van de Turnkring Friesland, zorgde eveneens voor aangename verrassingen. Namens het KNGV bood spreker de z.g. groot verguld zilveren bondsmedaille aan, een hoge onderscheiding. Namens de Turn kring Friesland bood hij een vaantje aan, zoals dit alleen maar wordt ge schonken bij een 75-jarig jubileum. Slechts enkele ver. in Friesland zijn nog maar van een dergelijk vaantje in het bezit. Ten slotte overhandigde spr. na mens het KNGV aan vaandrig J. Op pendijk het diploma van verdienste. De heer Oppendijk was juist 25 jaar vaan drig en bestuurslid geweest en verricht altijd voor de vereniging veel werk achter de schermen. Van de volgende sprekers noemen we nog de heei’ C. Kan, oud-leider, die na mens Thusnelda-Greate Pier van Sneek en namens hem en zijn zoon, die beiden de vereniging als leider hadden gediend, bloemen aanbood. Namens een jubileumcomité bood de heer J. Vlagsma f 350.aan, bestemd voor de aanschaffing van een ringtoe- Het was Paas-Maandag 1954 kouder dan op de Kerst van 1953. Dit was de reden, dat de Jubiïeummars van de 75-jarige gymnastiek vereniging „Lycurgus-Wilhelmina”, waaraan al de 430 leden zouden deelnemen, evenals de demonstraties op de Marktstraat, die met zoveel zorg waren voorberaid, moesten worden afgelast. Het zou met deze temperatuur ook beslist onverantwoordelijk zijn geweest een dergelijk overigens altijd door de stadgenoten zeer gewaar deerd evenement te laten doorgaan. Het spreekwoord zegt echter: „Wat in het vat zit verzuurt niet”, zodat wij hopen, dat het hier van uitstel geen afstel zal worden en er zich spoedig een gelegen heid voor zal doen de thans afgelaste demonstraties alsnog te doen houden. De vorige week zijn zowel van Engelse als Amerikaanse zijde inlich tingen gegeven over de garanties, waarmee deze beide staten de landen, welke deel zullen gaan uitmaken van de Europese Defensie Gemeenschap beleven, dat zij zullen blijven deelnemen aan de ver dediging van het Europese vasteland. De verklaringen werden vooral afgelegd om het Franse parlement te winnen voor het aanvaarden van de Europese Defensie Gemeenschap, of ze daartoe veel zullen bijdragen, is een andere vraag, al heeft de regering Laniël de Engelse toezeggingen voldoende genoemd. Deze Engelse garanties komen hierop neer, dat Engeland zijn troepen niet van het Europese vaste land zal terugtrekken, zolang de veiligheid van West-Europa en de Europese Defensie Gemeenschap bedreigd blijven. Engeland is ook bereid bepaalde militaire eenheden in de formaties van de E. D. G. te doen opnemen, o.a. één Britse tankdivisie en eenheden van de luchtstrijdkrachten. Het bestuur van de jubilerende G.V. „LycurgusWilhelmina” te Bolsward Zittend v. 1. n. r.F. Mol, K. Kingma, K. Falkena, mevr. A. Bosma-Jansma en J. Oppedijk. Staande: O. van der Zee, mej. J. van der Zee en A. de Jong Ondanks het gure weer trokken tijdens de Paasdagen lO.OOOden buiten landers en Nederlanders naar de bollenstreek. In de bollenstreek was 'het vooral de Keukenhof waar velen per auto cf .'"•tobus heen gingen. van de Statenverkiezingen van 1950} de grootste, winst. Het percentage van de PvdA ligt echter nog 0.4 boven dat van 1952 en het resultaat van de ver kiezingen van Woensdag is dus een ver sterking van de Rooms-rode positie. De kvp kreeg immers haar oude positie te rug en de PvdA handhaafde niet alleen haa^’ opvallende winst van 1952, doch vergrootte die nog iets. Andere resultaten van strijd waren: De Chr. Historische Unie, die in 1952 een vrij sterk verlies had geleden, boekte nu winst. Haar percentage steeg van 8.9 tot 9.7. De positie van 1950 kon zij echter niet geheel her overen. De winst van de C.H. ging ten kos te van de Anti Revolutionnaire Par tij. De in 1952 voor de A.R. inge zette teruggang ging verder1: haar percentage daalde van 11.3 tot 10.7. De V.V.D. consolideerde haar in 1952 verworven positie en haar percen tage van toen (8.8 een lichte voor uitgang sinds 1950) bleef gelijk. De afbrokkeling van vooral opmerkelijk op het platte land, zette zich voort. De consoli datie van haar positie in haar bol werken was niet voldoende om een totale achteruitgang (van 6.2 naar 5.3 te voorkomen, Aan de belangstelling voor de receptie, die ’s middags in hotel Boermans werd gehouden, deed het feit, dat men een van de hoogtepunten prijs had moeten geven, echter geen afbreuk. Velen hadden aan de uitnodiging gehoor gegeven deze receptie bij te wonen. Zo kon in het bijzonder een welkom worden toegeroepen aan de ereleden en de ere voorzitter, de heer A. H. Vis, aan oud- leiders, de oudercommissies van open bare L.O. en U.L.O., de afd. Bolsward van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, af gevaardigden van plaatselijke sportclubs en zusterverenigingen. De heer KI. Falkena, voorzitter der ju bilerende vereniging, gaf in zijn ope ningswoord, zoals te doen gebruikelijk is, een historisch overzicht. Hij bracht de initiatiefnemers, die in April 1879 de moed hadden gehad met Lycurgus (12 leden) te starten. hulde gold ook de toenmalige Weeshuis voogden, die prompt ’n gymnastiekzaal gratis beschikbaar stelden, een zaal, die men 70 jaar heeft mogen gebruiken zon der huur te betalen, een gelukkige om standigheid, waarin pas verandering kwam, toen het Weeshuis de zaal voor 5 jaar ovprdroeg aan het gemeentebe stuur. In 1901 werd de damesver. Wilhelmina opgericht, terwijl in 1914 de fusie volg de. Ook werden in dankbaarheid de na men van de leiders gememoreerd. De heer W. de Graaf was het die bijzonder Jeugdige wielrydster gedood. Een 72- jarige bromfietser is op het rijwielpad langs de weg DoetinchemKeppel in botsing gekomen met een hem tegemoet komende wielrijdster, de 16-jarige A. Schel. Beiden kwamen te vallen. Het meisje geraakte op de verkeersweg en werd overreden door een der achter wielen van een truck met oplegger. Het meisje was op slag dood. De bromfiet ser werd licht gewond. Jongen overreden. Woensdagmiddag 12 uur fietste de 12-jarige J. Selier op het rijwielpad van de Soestdijkerstraat- weg naar huis. Zijn 8-jarig zusje zat achterop en naast hem reed ’n vriendje. Doordat de sturen van de twee fietsen elkaar op een gegeven ogenblik raakten kwam de jongen te vallen met het hoofd onder het achterwiel van een juist pas serende vrachtwagen. De knaap was op slag dood. f 2000 verduisterd. De Utrechtse politie heeft in Den Bosch de 27-jarige G. N. H. uit Enschedé aangehouden. H. wordt er van verdacht in de maanden Maart en April een bedrag van ruim f 2000 van zijn werkgever, de Utrechtse expediteur K. L. van N., te hebben gestolen. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. „Ton voor Triest” ove schreden. In de Bloeiende krenten. De krentenbossen bij Ommen zullen tijdens het komende weekeinde waarschijnlijk in volle bloei staan.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1