KRIS KRAS door Nederland FRANKRIJK IN PANIEKSTEMMING NAAR GENEVE ■Hl f i Buitenlands Overzicht België heeft nieuwe regering E)O0>i Verdeeld Westen tegenover hecht Oostelijk front us hjoed p to sizzen WE zullen gelaten moeten afwachten of het Westen en speciaal Frankrijk nog de kracht kan opbrengen deze een heid te handhaven en te verdedigen. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Wat is er op de bel? 50e Jaargang No. 33 Donderdag 29 April 1954 «in lan één zullen op m. t Abonnementsprijs 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie •an op srd 3et >ar sn: Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Ge wei Zeg het maar in een paar woorden en Bruinsma snapt de rest. Bruinsma, wij wensen U nog vele jaren Laat deez’ oude traditie niet spoed b' varen, Ga ons met uw bellen Nog jaren het nieuws vertellen. Grote schade door bosbranden. De bran den, die Maandag op de Woensdrechtse heide woedden, hebben veel meer scha de aangericht dan men aanvankelijk dacht. Er is n.l. niet 25 30 ha, maar 70 a 80 ha bos en heide verloren ge gaan. De oorzaak van de branden is nog steeds niet bekend. Alles komt op tiid foar him, dy’t wachtsje kin sin üt hy its. ien on- de sek kt: dy, olt, ns; ran fo ra- los ■en ;k- ig- liet 'el- •an ing an- k. dy óf. lat lat ine uf- .ke chum (gem. Slochteren), de clandestie ne zender „Minerva” opgespoord en in beslag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 21-jarige monteur J. B., de 55-jarige landarbeider J. van der L. en de 22-jarige schilder P. B. Nieuwe tulp. Op een samenkomst in het theehuis van de Keukenhof te Lisse, waarheen alle deelnemers aan de Vide Tulpen Rallye worden gebracht, zal Donderdag een nieuwe tulp ten doop worden gehouden, die de naam „Henry Ford II” zal ontvangen. Ford’s Bloe- menfee zal deze doopplechtigheid ver richten. Daar deze gebeurtenis in de bollenwereld wordt aangeslagen als te zijn van een internationaal belang, wordt hiervoor een grote belangstelling verwacht. De toestand wordt waarschijnlijk nog moeilijken omdat Frankrijk in de drie maanden, welke men rekent voor de duur van de conferentie van Genève, eindelijk ook eens zal moeten beslissen over zijn al of niet deelnemen aan de Europese Defensie Gemeenschap, welke beslissing op de achtergrond meespeelt te Genève. Wat de E. D. G. betreft, zij nog ge meld, dat Tito bereid blijkt aansluiting van Zuid-Slavië bij dit lichaam te over wegen en geneigd is, om Italiaans ver zet tegen deze Zuid-Slavische aanslui ting te ontgaan, concessies aan Rome te doen inzake Triest. De Scandinavische landeh, die leden van het Atlantisch Pact zijn, schijnen ech ter niet bar veel te voelen voor een hechtere binding van Zuid-Slavië aan het Westen, omdat zij vrezen, dat dit land wel eens in moeilijkheden met do communistische staten zou kunnen ge raken en dan alle landen van het Atlan tisch pact in het geweer zouden moeten komen. In België is de nieuwe socialistisch- liberale regering onder premier van Acker gevormd. Men zegt wel dat deze regering wat minder gunstig gezind zal zijn jegens de Benelux-gedachte, dan haar voorgangster, al kan men dat ze ker van de nieuwe minister van Bui tenlandse Zaken, Spaak, niet zeggen. Misschien was het nog niet zo kwaad, dat aan de vooravond van de conferentie van Genève in Australië een lid van de Russische ambassade asyl vroeg en inlichtingen gaf over het Russische spion- nagesysteem en ongeveer te zelfder tijd een voormalig agent van de Russische veiligheidsdienst te Bonn opzienbarende dingen over de werkwijze van de Russische veiligheidspolitie vertelde. Men kan deze voorvallen zien als waarschuwingen, dat, al streeft men op conferenties naai’ een vreedzame verstandhouding tussen Oost en West, deze toch blijkbaar nooit anders dan tijdelijk kan zijn, omdat het democratisch systeem van het Westen zich nooit zal kunnen verzoenen met de totalitaire en terreurmethoden van het Oosten, dat, ondanks de herhaalde verzekeringen van Malenkow, dat beide systemen naast elkaar kunnen bestaan, doorgaat met langs geheime wegen te intrigeren tegen het Westen. TAEZE gevallen van desertie aan Rus- ^sische zijde mogen op zich zelf mis schien een hoopvol teken zijn, omdat zij min of meer epidemisch worden en men de indruk krijgt, dat er iets mis is met de Russische veiligheidsdienst, waarop het gehele Russische systeem steunt, men vèrgete niet, dat men zich in het Westen sedert 1917, toen de Sovjet unie ontstond, al herhaaldelijk heeft voorgespiegeld, dat de ineenstorting in Rusland nabij was, maar dat dit slechts illusies bleken. Het is nutteloos zich over te geven aan dergelijke illusies bij de aanvang van de conferentie van Ge nève, waar het Westen, nu ook Peking aanjvezig is, voor het eerst het geweldi ge rode blok ontmoet, dat Rusland en China samen vormen. Al is de conferen tie dan in een gemoedelijke sfeer be gonnen omdat men het, dank zij een vernuftige Engelse oplossing, spoedig eens werd over het roulerend voorzitter schap, dat naar men vreesde, grote moeilijkheden zou opleveren, omdat men verwachtte, dat Rusland zou vasthou den aan zijn eis dat ook China op zijn beurt het voorzitterschap zou krijgen, waartegen fel Amerikaans verzet zou zijn losgebroken, omdat Amerika hierin de officiële erkenning van het rode Chi nese bewind zou hebben gezien: zwaluw maakt nog geen zomer. Landbouwer stak honden dood. Door de Rijkspolitie is tegen de 25-jarige onge huwde landbouwer A. J. M. uit de buurt schap Westwoud by Steenwijk proces verbaal opgemaakt wegens ernstige dierenmishandeling. M. had namelijk ’n hond friet een bezemstok doodgeslagen en een ander hondje aan de hooivork gestoken. Een andere eigenaar heeft inmiddels ook aangifte gedaan, dat zijn hond ernstig is mishandeld. De politie heeft dit geval nog in onderzoek. Onrust in ’t Hofje. Het sneuvelen van een twee meter lange glasruit, 15 bier glazen en 34 borrelglaasjes en twee as bakken was Zaterdagavond het resul taat van een stoelworp door het buffet van hotel „Hof van Holland” te Haar lem. De stoelwerper was de 26-jarige chauffeur J. K., die enigszins boven zijn theewater was. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Opium aan boord. Aan boord van het thans in de haven van Singapore lig gende Nederlandse vrachtschip Van Heutsz is een hoeveelheid opium ter waarde van 60.000 dollar, die te Singa pore op de zwarte markt voor verdo vende middelen verkocht had moeten worden, door de politie in beslag geno men. met Rusland het Westen min of meer de gevangene van het Oosten zou ma ken, omdat het laatste niet voldoende tegenprestaties op handelsgebied zou kunnen leveren. Daardoor zou het Wes ten enorme bedragen van het Oosten krijgen te vorderen en dit zou er toe kunnen leiden dat men het Oosten steeds verdere concessies, ook op poli tiek gebied, deed, om de kans te be houden, die bedragen ten slotte binnen te krijgen. Een ander Amerikaans ar gument is, dat, als het Westen nu rood China niet helpt, dit wel is waar tijdelijk sterk op Rusland georiënteerd zal blij ven, maar dat Rusland toch op de duur, als het ook het levenspeil van zijn eigen volk wil verhogen, niet voldoende aan de China opbouw zal kunnen meewer ken; dat dit dan tot spanningen in het grote rode blok zal leiden en dat China tenslotte zich dan toch weer tot het Westen zal wenden. Mode-deviezen. De herenkleding heeft in 1953 voor ongeveer vjjftig millioen gulden aan deviezen in de Nederlandse deviezenpot gebracht. De bovenkleding was de grootste post (f 15.344.000). Dan volgden kousen en sokken (bjjna f 15 millioen), onderkleding (f6.772.000), overhemden (f3.500.000), shawls (bijna fl millioen). De kleinere sectoren uit de herenmodebranche maken de vijftig millioen wel vol, zeggen de experts. waren aan een wapenstilstand in Indo China mee te werken, wanneer niet te gelijk een politieke oplossing van het conflict daar was verkregen. Dergelijke voorwaarden kan men nau welijks stellen als men niet bereid is deel te nemen aan een militaire actie, welke deze wapenstilstand misschien zou kunnen voorkomen. Later bleek echter, dat Engeland een zeker voorbe houd ten opzichte van deelneming aan een militaireactie had gemaakt. Het wenste ten deze geen verplichtingen op zich te nemen zolang de conferentie van Genève duurde. Het is echter wel dui delijk, dat de Franse regering heeft ge dreigd een wapenstilstand, hoe dan ook, te zullen aanvaarden, als zij geen bij stand krijgt. Zij wordt blijkbaar door de Franse publieke opinie tot deze stap gedwongen. Hoewel een mogelijk ver lies van Dien Bien Phoe de militaire toestand niet veel slechter zou maken, dan hij is, maakt wat daar gebeurt een diepe indruk op het Franse volk dat reeds strijdensmoe is. De Franse rege ring, die steeds getracht heeft directe Amerikaanse bemoeiing met het Indo Chinese conflict te vermijden al mag Amerika wel het grootste deel der oor logskosten betalen omdat zij wist, dat, gezien de Amerikaanse vrees voor „kolonialisme”, dit het einde zou bete kenen van de Franse invloed in dit ge bied, heeft nu waarschijnlijk te Iaat toch een beroep op Amerika moeten doen. Te laat ook schijnt de Amerikaan se regering gekomen te zijn met haar voorstel tot een veiligheidspact voor Z.O.-Azië. In ieder geval te laat om het Westen een werkelijk hecht verenigd front te Genève te doen vormen. Met dat pact ware wat te bereiken geweest als ook de vrije Z.O. Aziatische staten bereidheid tot toetreding hadden ge toond. Een vijftal dezer landen: India, Pakis tan, Ceylon, Birma en Indonesië verga dert thans te Colombo en is niet ge vraagd te Genève te verschijnen. Het grote en invloedrijke India volhardt in een koel neutralisme, de betrekkingen met Amerika zijn zelfs slechter gewor den omdat India geen Amerikaanse vliegtuigen over zijn gebied wil laten vliegen, welke de Fransen in Indo China hulp gaan brengen. Toch zou dit India, dat toch ook belang heeft bij het keren van het communisme in Azië, vooral nu het zich naar het Zuiden richt, achter de schermen te Genève een belangrijke rol kunnen spelen. Het zou misschien een verrassende wending aan het ver loop van de conferentie kunnen geven. Flinterman werd zwaar gewond. Twee Nederlandse equipes, die aan do Tulpen- rallye deelnemen, zijn Maandag tijdens de tocht door de Vogezen op de weg van Sainte-Marie naar Mines a Aubure verongelukt. De auto van W. Hendriks vloog uit een bocht en stortte in een ravijn. De tweede inzittende van deze wagen werd zwaar gewond. Twee uur later sloeg de wagen van de bekende coureur Flinterman in dezelfde bocht over de kop. De bestuurder werd zwaar gewond. WODKA BLIJFT DUUR Sterke drank zal in de Sovjet-Unie zeer prijzig blijven, omdat hij niet tot de eer ste levensbehoeften wordt gerekend en daarom nog niet voor prijsverlaging in aanmerking is gekomen. De minister van Handel, Mikojan, ver wekte grote hilariteit in de Opperste Statie-fqto der Koninklijke paren. Na aankomst van de Deense Koninklijke gasten ten Paleize op de Dam, werd met welwillende medewerking van het Hof een statie-foto gemaakt van Hunne Majestei ten Koning Frederik, Konin gin Ingrid, Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard. Deze foto bereikte ons helaas te laat om nog in ons vorig nummer te plaatsen. Hoewel het Deense Koningspaar in middels na het drie-daags be zoek weer vertrokken is, me nen wjj deze foto thans toch nog te moeten plaatsen, te vens in verband met de 45ste verjaardag van H. M. Koningin Juliana. rpEGENOVER het inwendig verdeel- J de Westen staat te Genève een hecht Oosteltjk front. Hetgeen niet be tekent, dat er op den duur geen grote geschillen tussen Rusland en rood China zullen ontstaan. Integendeel dat lijkt, gezien de positie van deze beide grote buren in Azië wel zeer waarschijnlijk, maar deze geschil len liggen voorlopig en misschien voor jaren verborgen onder ’t gemeenschap pelijk belang de Westerse invloed uit Azië te verdrijven. En het is dit ge meenschappelijk belang, dat het beleid van het Oostelijk blok te Genève zal bepalen. Wat, gezien deze situatie, deze conferentie zal opleveren? Het heeft weinig zin daaromtrent voorspellingen te doen voor een bijeenkomst, waarvan de duur op 3 maanden geschat wordt. Het lijkt wel zeer waarschijnlijk, dat Korea verdeeld zal blijven, dat China dus zijn invloed zal handhaven in N.- Korea en dat Zuid-Korea onder Weste lijke, d. i. Amerikaanse invloed zal blij ven. Het Indo Chinese vraagstuk is nu on eindig moeilijker. De Amerikaanse re gering heeft zich zo zeer vastgelegd op haar standpunt, dat Indo China geen voorpost van het communisme mag wor den, dat zij nauwelijks voor een com promis, n.l. een deling te vinden zal zijn, het Amerikaanse publiek zou dit als een nederlaag voelen. Waarschijnlijk zou Engeland en zeker zou Frankrijk wel tot zo'n compromis bereid zijn, maar zij weten dat hiermede de eenheid van het Westen op het spel staat. Zo als Russen en Chinezen dat ook weten en daarvan profijt zullen trachten te trekken. 21/2 jaar wegens doodslagpoging. We gens poging tot doodslag is de 20-jarige grondwerker J. P. van H. uit Raven- swaay Dinsdag door de Arnhemse- recht bank veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf, door te bren gen in een jeugdgevangenis. Verdachte had zijn a.s. zwager, die een grapje over zijn kind had gemaakt, op Kerstmis j.l. met een mes enkele steken toegebracht, die alleen dank zij tijdig operatief ingrij pen niet dodelijk bleken te zijn. Bols wards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad De bekende Makkumer gemeente-om- roeper Bruinsma werd 14 April 1926 door B .en W. van Wonseradeel aange steld. Hij is dus al 28 jaar alszodanig in dienst. Zijn vader heeft dit werk 40 jaar ge daan, zodat samen een mensenleeftijd lang een Bruinsma-geluid heeft geklon ken bij het aankondigen van belangrijke gebeurtenissen. Deze wijze van bekend making is een oude traditie, die de Makkumers niet graag zouden missen. Vele oude gebruiken verdwijnen in onze tijd en al zou men op iedere hoek van een straat wel een luidspreker kunnen plaatsen, zodat wij het nieuws allemaal gelijk konden horen, toch zien wij liever de man met de bel. Hij vertelt ons niet alleen wat er op de markt te koop is, maar ook als er film, feest of vergadering is, is deze omroeper zijn hulp niet te versmaden. Bruinsma maakt de mensen er nog eens op attent en mede daardoor wordt me nige huismus naar de vergadering ge lokt. Bruinsma doet zijn werk steeds op humoristische wijze of ook wel in eigen gemaakte dichtvorm. Niettegen staande zijn 73 jaren is zijn stem nog tip top. Hebt gij, Makkumers, iets om te bellen ZWINGEN Amerika en Engeland met verdeelde meningen naar Genève, Frankrijk ging er heen in paniekstem ming. De wanhopige toestand in Dien Bien Phoe had Parijs,er in de laatste dagen vóór Genève toe gebracht, zowel Engeland als Amerika te verzoeken om directe militaire hulp in Indo China met name in de vorm van vliegtuigen. In Engeland had men er aanvankelijk hele maal geen zin in, men wilde de sfeer in Genève niet bederven en men wilde ook India niet voor het hoofd stoten, dat al tegen de Franse’ militaire ope raties in Indo China is, laat staan te gen een militair ingrypen van de Wes telijke Grote Drie. De Amerikaanse re gering schijnt er iets anders over ge dacht te hebben, hetgeen ook wel te ver wachten was, immers zij had kort te voren nog voorgesteld een veiligheids pact voor Z.O.-Azië te sluiten, juist naar aanleiding van de toestand in Indo China. Zowel te Londen als te Parijs had men toen bezwaren dat pact aan de vooravond van Genève aan te gaan, om de kwade indruk, we-lke dit op rood China en Rusland gemaakt zou heb ben. Naar aanleiding van de noodkreet van Parijs schijnt Washington nu zo wel Engeland als Frankrijk te hebben medegedeeld, dat het nog altijd bereid is, als de toestand dit nodig maakt want de Amerikaanse regering wenst Indo China niet in handen der commu nisten te laten vallen vanwege het ge vaar, dat daaruit voor geheel Z.O.-Azië zou voortvloeien directe militaire bijstand te verlenen mits dit geschiedt in het kader van een verenigde actie van alle landen, welker belangen ge moeid zijn met de uitslag van het Indo Chinese conflict. Kai Sjeks bewind ineenstortte en de Chinese communisten zegevierden. Daarmede eindigde de kans op de vor ming van ’t sterkste blok in Azië dat de verbreiding van het communisme er had kunnen indammen. Het Japanse bondgenootschap met Amerika kan daarvoor geen vergoeding bieden, in de eerste plaats omdat Japans strijdkrach ten slechts gaandeweg werden hersteld, maar ook omdat Japans natuurlijke af zetgebied voor zijn grote industrie Chi na is en het daarom steeds zal blijven streven naar een min of meer vriend schappelijke verhouding met rood Chi na, het zou het liefst op de wip zitten. Het Amerikaanse verlies van de Chi nese vriendschap was Ruslands winst, deze beide kolossen hebben zich steeds nauwer aaneengesloten en ’t Koreaanse conflict heeft daaraan niet weinig ge holpen. De Engelsen hebben zich steeds geërgerd over het feit, dat Washington de rode Chinese regering niet erkende. De Engelsen deden dat wel, gedeeltelijk om hun eigen positie in Azië zoveel mo gelijk te handhaven, ook om dat andere lid van het Gemenebest, India, tege moet te komen dat aan deze erkenning hechtte en ten slotte om hun handel met communistisch China zoveel mogelijk op te voeren. Londen meent, dat er door deze tege moetkomende houding kansen ontstaan om rood China van Rusland los te weken, te meer omdat het Wes ten veel beter dan Rusland in staat is in de behoeften van China aan allerlei industriële producten te voorzien. De Amerikanen stellen tegenover het laat ste een paar andere argumenten. Het zou TN hoeverre de regering Eisenhower bij deze toezegging ook op de steun van het Congres en alle militaire raad gevers kan rekenen is nog een vraag, maar zij schijnt toch in deze richting ook druk op de Engelse regering te heb ben •reoefend. Anders is het nauwelijks yei'•löarbaar, dat, naar werd bericht, kunnen zijn dat een omvangrijke Washington en Londen samen Parijs handel niet alleen met China, maar ook hebben doen weten, dat zij niet bereid Koninklijke 16% dividend (onv.). Com missarissen en directie der Kon. Ned. Petroleum Maatschappij hebben beslo ten, aan de in Juni te houden aandeel houdersvergadering voor te stellen een onveranderd dividend van 16 over 1953 uit te keren. Van dit dividend is in Februari reeds 4 als interim-divi dend betaald, zodat het slotdividend 12 beloopt. Beledigende affiche. Even voor de ver kiezingen is te Den Haag een voor een CH-candidaat beledigende affiche aan geplakt. In verband daarmede heeft de politie twee personen gearresteerd. Deze zullen worden vervolgd. Volle melk van 3>/2 Minister Mans holt heeft in de Eerste Kamer medege deeld, dat de mogelijkheid onderzocht wordt om naast melk met een vetge halte van 2% ook volle melk in de handel te brengen van minimum 3% Wordt daartoe overgegaan, dan zal dit echter leiden tot een verhoging van de melkprijs. Steeds meer slaapmiddelen. Op de ver gadering van het departement Amster dam van de Ned. Mij. ter Bevordering der Pharmacie, de organisatie waarin alle apothekers verenigd zijn, welke Dinsdag plaats vond, werd opnieuw het toenemend gebruik van slaapmiddelen ter sprake gebracht. Weinig beet. Vorige week kwamen drie vissers uit Breskens naar de Wadden zee garnalen vissen. Door onbekendheid met de vaarwaters en de zich daarin bevindende obstakels, geraakten ze tel kens aan de grond, beschadigden twee kuilen en verloren er één. Ze zijn de dag daarna toen maar weer naar Zee land terug gevaren. Clandestiene zender gesnapt. Op Zon- dag 25 April j.l. hebben opsporings- I ambtenaren van PTT, in samenwerking I met de Rijkspolitie in het dorpje Tju-1 Sovjet, toen hij zei, dat de prijzen van Hwat hat (jabe Skroar TAE positie van het Westen is te nève niet bepaald gunstig. En voornamelijk omdat dit Westen het on derling niet eens is over Aziatische vraagstukken. Amerika wenst onder geen beding de Chinese regering van Peking als de wettige te erkennen, de traditionele vriendschap tussen China en de Ver. Staten eindigde toen Tsjang

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1