1 I r BOERETROUW OP HARTWERDER „FIIF EKERS” Dao*. O Yn memoriam Dr G. A. WUMKES DIEN BIEN PHOE GEVALLEN Politieke storm voor kabinet Fan de Martinytoer naar s I In anderhalve eeuw werd geschiedenis gemaakt to sizzen 1 Gevangenen op weg kamp 200 km o 2) 3) STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND us hjoed 2 09 «S ad 50e Jaargang No. 36 Dinsdag 11 Mei 1954 De Jong’s Nieuwsblad Bolswards voorsteden II was 4 Septimber 18697 Maefte 1954 PYT. bisten sjogge der mei unge- Sfeer. Lang zouden we nog kunen praten, maai' Abonnementsprijs 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent pei mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie IT KRIJEN NET TABITROUD Siz net dat jo immen kenne, foar’t jo in erfpoarsje mei him parte ha. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335. (K 5157) 24 Maart ’28, overleed 2 dagen daarna, terwijl de enigste zuster van Janke Herres ook reeds stierf op 27-jarige leeftijd. Heeft het voortbestaan van de familie dus wel eens „faei” gestaan, de tegen woordige bewoner heeft twee zusters en een 7-tal kinderen. De oudste is weer een Harmen Idzes, maar deze zal wel nooit boer worden op „Fiif Ekers” hij koos een ander beroep en werd econoom bij fa Niemeijer in Groningen. Mulier (82 pt.). Fokker: I. H. Boersma, Fiif ekers, o.d. Hartwerd. Eig.Ver. v. K. I. „Knijp.e en Omstr.’’ (cliché Fr. Landb.blad) Bodder fan de Fryske striid, „Kom dou seinige - ’t is tiid’’ Hat de Hear sêft roppen. ’t Ljocht trochbriek it ierdske reach Neibisteanden rjochtsje ’t each Treastige nei Boppen. dimmer wie him it witten klear, Net in breklik minske ear, Alles is Genede. Hy de Hoeder ik syn laem, Doe’tde léste sykte kaem Foun hy rêst en frede. Him is ’t hege foarrjocht jown, Oant de lette libbensjoun Tsjinstber feint to bliuwen. Yn Gods Wyngerd, en folkstün, Warber, sünder krêft bilün, Sterke fan it Leauwen. Mei de tsjerklike earetsjinst Seach hy it as rike winst: Brek tradysjewetten. Bring it Boadskip sünder prael, De gemeente yn eigen tael, Neijer ta de herten. In tiidrek, swier fan ünbigryp, Bea hy fruchten geef en ryp, Dy’t it folk forkwikten. Hüngerigen, stees mar mear, Dy’t, ütnoege, fol bigear Om syn tafel skikten. Bodder fan de Fryske striid, Mei in ütsicht rom en wiid, Foroan yn it libben, Stelde ’r him in dübb’le taek, Oan folks nasjonale saek Tige nei bisibbe. ’t Waerd as djüre Topping field, Om histoarysk-kulturiel, Skatten bleat to dollen. Elk terrein soe ündersocht, t Wurk mei diger, blide> nocht, Wie him noait tofolle. Bolswards Nieuwsblad Deze platte stier van mooi type, met een fraaie kop, is eveneens gefokt op „Fiif Ekers”. Het is een zoon van An ton, kleinzoon van President. Over het vee en derzelver afstamming is op „Fiif Ekers” uren gesproken. De heer Boer sma, die al meer dan 10 jaar bestuurs lid van het Fries Rundvee Stamboek is en in het seizoen geregeld moet op treden als keurmeester, is weinig thuis te treffen. Is hij wel thuis, dan komt er vaak bezoek van fokkersvrienden of kooplui. Ja, vrouw Boersma heeft zelfs al heel wat buitenlanders ontvangen. Zo is de moeder van de in Noord-Hol- land overbekende „aartvader” Oldam- ster Adema (pref. A) die in het HRS een vooraanstaande plaats inneemt, ook eens op „Fiif Ekers” gekocht. BOILER ONTPLOFTE: HUIS VERWOEST Door een explosie van een boiler in een badkamer is in Keulen een nieuw huis van vier verdiepingen in elkaar gestort. Drie personen kwamen hierbij om het leven, terwijl acht mensen, die onder de brokstukken werden bedolven, zwaar werden gewond. Alleen de bovenste verdieping van het pand was sinds de vorige dag bewoond door een jong echtpaar, dat ’s morgens was getrouwd. De explosie had plaats tijdens een bruiloftsfeest van het jonge echtpaar en alle slachtoffers van de Tj. de J. ontploffing behoorden tot de gasten. Fiif Ekers. De geschiedenis van de boerderij ver liest haar spoor in het grijze verleden. De veronderstelling dat de woonstede vroeger heeft behoord tot het Olde- clooster lijkt ons niet gewaagd. Al in de oude registers is de boerderij n.l. bekend als de „vijf ackeren”. Dit is te zien als een (gebrekkige) vertaling van „Fiif Ekers”, zoals de boerderij in de volksmond steeds werd genoemd en zo als op initiatief van Ds A. Wumkes ook thans weer op de homeije prijkt. Als het wapensteentje in de voorgevel geen ouder fragment is (wat heel wel mogelijk is) zou de tegenwoordige hui zing stammen uit het begin van de 18e eeuw. Onder de twee wapenschilden staat nl het jaartal 1735, en boven de letters J B K (links) en G D A (rechts) De eerste letters zouden een afkorting zijn van Johan Bolle Kok en verband houden met de eigenaar. De boerderij behoort nl aan fam. Haitsma Mulier (thans te Haarlem-Heemstede)Het gekroonde wapen toont op elk van de schilden links een halve adelaar en rechts resp. drie eikels en een ton met daarom de drie klaverbladen. 3) Ove-r de herkomst van de naam is niets Honderd vijftig jaar woont fam. Boer sma op deze kapitale boerderij en in deze 150 jaar is geschiedenis gemaakt. Er is veel dat herinnert aan voorgaan de geslachten. Zou het geschilderd schoorsteenstuk de eigen spinnekopmo- len voorstellen, nu reeds vervangen door een gemaal? Wel zijn molkenkelder en tsjernherne verdwenen, is de stal ge moderniseerd, maar de eeuwen blijven hier spreken. En.op een van de vele wandborden staat het devies van de boer: „Moarns let, de hiele dei let”. met zekerheid bekend, maar het feit, dat het erf precies 5 „ekers” bt’eed is, geeft de veronderstelling dat de plaats hieraan zijn naam ontleend wel enige grond. De Castries: gevangen? Overigens is het lot van de heroïsche verdedigers van Dien Bien Phoe slechts ten dele bekend. Franse verkennings vliegtuigen hebben op de smalle, mod derige wegen, die van de vesting af leiden, het trieste beeld gezien van co lonnes krijgsgevangenen, die naar de kampen op honderden kilometers af stand marcheren. En het lot van De Castries, de com mandant van Dien Bien Phoe, die tot het laatste toe met kalme stem, alsof hij zich op een exercitieveld bevond, de operaties heeft geleid? Radio-Warschau, dat een bericht uit Peking aanhaalde, meldde, dat hij ge vangen is genomen. In Hanoi circuleer de daarentegen het bericht, dat hij was gesneuveld. Niets is bekend over het lot van de „engel van Dien Bien Phoe”, Géneviève de Galard, enige vrouw in het fort, die tot het laatste toe de gewonden heeft Verpleegd en daarvoor is onderscheiden met het Legioen van Eer en het Croix de Guerre. Wij kunnen ons het leed van de weduwe begrijpen. Van haar 5 kinderen had zij na een 9-jarig huwelijk er drie naar het kerkhof moeten brengen (het „drietal kroost” uit het grafschrift) resp. in de ouderdom van 15, 3 en 8 weken, terwijl het jongste kind nog pas een paar maan den oud was, toen haar man in de kracht van zijn jaren haar zo noodlot tig ontviel. Ook de oudste dochter Rigtje overleed op jeugdig eleeftijd, n.l. op 11 Dec. 1889 toen ze pas 21 jaar oud was. De kleine Harmen Idzes, die op Sint Nicolaasdag 1875 was geboren, zo’n teer kindje, dat men tegen de moe der zei: „Dy sille jo ek wol gau nei it hóf bringe moatte”. Gelukkig bleef de kleine stamhouder gespaard. Hij werd de vader van de tegenwoordige bewoner, die het bedrijf in 1921 van hem overnam. Harmen Id zes kwam n.l. in 1901 op de boerderij. Hij was toen al getrouwd en had eerst „in het klooster” gewoond (waar de kleine Ids werd geboren), daar zijn moe der Janke Herres Gaastra intussen her trouwd was en haar man, pake Bruin- sma tot aan 1901 op de boerderij bleef wonen. Fan syn oerpake oan beppe’ kant, Herre Tsjolkes Gaastra (for- stoarn 22 Febr. 1866 yn de alder- dom fan 86 jr.) fortelde Boer sma üs de folgjende anekdote: Yn in strange winter lei der ris in skipke op Hidaerdersyl. De skipper hie it.krap, der wie gjin branje mear. Sa kaem er by Her re Tsjalkes om in pear takkebos- ken, dy’t op it hiem sieten. „Bistou it krijen tabitroud?’’ fre- ge boer Herre. ,.Ja,’’ andere de skipper. „Krij dan safolle aste halde kinste!” wie it andert. De skippr laedde himsels óf en sette nei de Syl. Op healwei koe hy de takkebos- ken allegearre net mear halde en liet er in pear falie.. Boer Herre, op it efterhüshiem, seach dat. Hy der efteroan en de skipper koe lipe of pipe, hy moast de takkebosken wer toplak brin ge, hy wie it krijen net tabitroud. Beppe skodholle, doe’t se it seach mar boer Herre haldde hoek. De man hie gjin wurd hélden. Lyk- wols de middeis gebea er de feint it reau yn to spannen en 1000 turven en kaphout nei it skipke to bringen Verleden herfst schreven we reeds over „Groot Equard”, terwijl wij ook bezig zijn stof te verzamelen over „Vaders Hofstede”. Wie weet ons over deze boerderij iets te ver tellen? De historische gegevens zijn hier schaars. Het is ons niet bekend of deze graf zerk nog op het kerkhof te Hart werd aanwezig is. Wie kan ons hierover iets mededelen? Wie kan ons van deze wapens meer vertellen de tijd laat het niet toe. De Bolswarder postbode („Fiif Ekers” behoort immers tot het „locale” gebied van het Bols warder postkantoor en is zo dus als „voorstad” gepromoveerd) is reeds weer op thuisreis. Het wordt voor ons ook tijd om op te stappen. Maar eerst moeten we nog even de huizinge gaan zien. Wat ons hier opvalt is sfeer. men op it legere en feanachti, Lief en leed. Thans schrijven we Anno Domini 1954. U begrijpt het al: werd voor 50 jaar het eeuwfeest van de Boersma’s gevierd, op 12 Mei a.s.. kan de vlag opnieuw wor den gestoken: anderhalve eeuw aaneen woont thans dezelfde familie op deze boerderij, die monumentaal oprijst in het vlakke landschap in deze uithoek van Wonseradeel en door fraaie vorm en lijn steeds weer het oog weet te boeien. Daar wij onze lezers reeds verleden jaar een serie artikels beloofden over de „voorsteden van Bolsward” was dit ju bileum een welkome gelegenheid eens een bezoek aan „Fiif Ekers” te bren gen. i) Kent een rechtgeaarde fokker’ en zo mogen we de heer Boersma gerust noemen de geslachtsregisters gerpst en bloedlijnen van zijn vee in vele gene raties op zijn duimpje, als het over de eigen voorouders gaat, moet al spoedig het geheugen van de echtgenote te hulp worden geroepen en.de gegevens uit een oude familiebijbel, om van de geboorte- en trouwlepels, zilveren ta- Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De toenemende verbittering van de Fransen om de val van Dien Bien Phoe die vorige week een feit werd, uitte zich dit weekeinde in Frankrijk in: le. Het vernielen van communistische partijbureau’s in Parijs, Straatsburg, Nice en vele andere steden en het mo lesteren van verkopers van rode bladen (de communisten in de Nationale Ver gadering weigerden op t” staan, toen het verlies van de vesting werd be kend gemaakt) en 2e. Het uitjouwen van premier Joseph Laniel en de mi nister van Defensie, René Pleven, die het Dinsdag in het parlement zwaar te verduren zullen krijgen. de djür dy’t jit Van veehouder tot fokker. Waren zijn voorouders geziene veehou ders, de tegenwoordige bewoner van „Fiif Ekers” heeft zich spoedig ontpopt als rasecht fokker. Hij kreeg voor de fokkerij reeds belangstelling op de Rijkslandbouwwinterschool, terwijl zijn schoonvader P. Hulstra uit Scharnegou- tum vooral een stimulans was. Boer sma heeft vooral gefokt met bloed uit de fokstal Knol. Zijn succes was vooral Roosjes Athleet 21202, een preferente stier met 80 punten, in 1936 gekocht door een viertal veehouders rond Drach ten. Het was een zoon van Adema Ath leet 18301 (Pref. B fokker Knol) die het zelfs tot 85 punten bracht (later gegaan naar de heer Roeda te Hallum, de stierenver. Lonneker-Enschedé en tenslotte naar de heer Wassenaar waar het dier na eenmaal dekken helaas had afgedaan). Op zijn beurt was dit een zoon van Athleet 15272 (gefokt door Joh. Hettinga te Lekkum). Trouwens de heer Boersma heeft meer goede stieren gefokt. Op het bedrijf za gen we bijv. Mulier Cricri (78 p.), ter wijl Mulier Benedictus 40478 (eig. U. M. en H. M. Visser, Ypecolsga) zo juist op de voorjaarsstierenkeuring van het FRS werd bekroond (76 p.). Het prefere Mu lier, dat alleen door Boersma mag wor den gevoerd, vertelt dat ook deze stier op„ Fiif Ekers” is gefokt. De Mulier, aangekocht door de K. I. „Knijpe en Omstr.” bracht het zelfs tot 82 p. (zie afbeelding). Wij willen de lezer niet vermoeien met allerlei namen en jaartallen, maar vin den het toch opmerkelijk hoe vaak de familiebijbel (komend van de fam. Gaas tra, van „beppe’ kant” dus) het over lijden van kinderen meldt. De droeve lijst wordt geopend met „Anne Herres Gaastra en Rients Herres Gaastra, geb. de 2 Des. 1826 en overleden 18 'July 1827, oiid 34 weken” (een tweeling dus, die op dezelfde dag stierf). Ook het volgende kind uit deze familie, weer een Rients Herres Gaastra, geb. In de smaakvol ingerichte en met antieke tegeltjes opgezette woon kamer van de kapitale greidplaats „Fiif Ekers” aan de oude Mid- delzeedijk tussen Hartwerd en De Kliuw, ter hoogte ongeveer var Oldeclooster, hangt in een zwaar eikenhouten lijst een merkwaar dige foto boven de deur. Deze werd gemaakt in Meimaand 1904 en aan alles is te zien, dat het een gewichtige dag was. In het ruime hof stond een speciaal voor deze gelegenheid beschilderd hekwerk opgesteld met als opschrift: „1804 VIJF AKKERS 1904”. Zelfs het „reau” was ingespannen en pake Bruinsma had zich er voor verkleed. Het vijfjarig jongetje naast zijn zusjes aan moe ders hand, dat zijn gezicht trachtte te verbergen, is de kleine Ids, thans de bewoner, de bekende Friese fokker Ids Harmens Boer sma Hwat hat (jabe Skroar donget of bismestet, dan hearre der ek gersdruijen en goed ynküljen by, dan moat men ek it biweidzjen derby oan- passe en net bang wêze fan hwat mear wurk by it hearuterjen. Men kin winlik it iene net dwaen of men moat ek it oare ynfiere. It ynküljen op de aide wize, dus sünder der hwat troch to dwaen, wurdt jit altyd in bulte dien. Allinnich men bigjint folie mear to foardroegjen en dat jowt yn hiel hwat gefallen in goed risseltaet Allinnich men is net wis, it waer kin de hiele brot bidjerre. Mei mela- po, de droege melassebrokjes, foldocht it ek skoan. It is net goedkeap, mar de ütkomsten binne best. De Hardeland- methoade wurdt wakker oanbifele. It sil my der ris nij dwaen oft de praktyk him oernimme sil. Bést hea is jit altyd in wichtich ding op in greidpleats en it ruterhea hat in beste namme krige sünt de oarloch. Kin men mei gewoan hea 6 meastal net helje, hwat aeiwyt oanbilanget, mei ruterhea stiet de 8 der gauris foar en soms heger. Dat makket gans forskil winterdeis yn it fuorjen en it is dêrom net to forwünder- jen, dat it tal ruters, tunnelruters meastal, alle jierren tanimt. Al dizze ünderdielen binne foar de greidboer tige wichtich, mar it measte sit dochs yn 't weidzjen. De greate finnen binne üt de tiid, it skriktrie kin net mear mist wurde en mei it tanimmen fan de elektrifikaesje giet dit aloan makliker en bitrouberd-r. Yn lytse perselen weidzje, dat hald. en dan, nei't de kij derüt binne, it lan wer efkes helpe foar de nije groei. Wol men derby soarg- je, dat de greide fyn er ticht bliuwt, dan moat men de kunst fan de bimesting goed forstean. De swiere greide is net sa botte gefoelich, mar hat men him ien kear de forkearde wei ütbrocht, dan is it ek net gau wer yn oarder. Süre meststoffen moat men tige foarsichtich mei wêze, binam- MAEIJE 1954 Dit wurdt in let foarjier foar al dejingen, dy’t bilang hawwe by plant en bist: It is nou al Maeije en de measte stikken lan litte jit neat oars sjen as in bytsje kleur, mar gjin gets. Forline wike yn de Wie- ringermar kamen 'e biten krekt boppe de groun, mar der is in minne wike op folge, dat it sil de jonge sprütsjes neat tafalle yn de kalde nachten. It f: sil fan ’e wike wol meast it lan ynjage wurde, mar oer de romte sille se grif net poche. Skealike wiken foar de greidboer dizze leste trije. Der wie fan it hjerst folie fé opset en men miende, dat it wol lije koe, mar it bisnijde him wol foargoed. Der binne boeren, dy’t it wol tüzen goune wyks koste hat, hwat it foer is glüpen- ’’A en min to krijen ek. De inkelen, in heap jirapels snten hiene, binne ige lan. Slak- kenmoal en kalksalpeter of kalkammon- salpeter binne dan de oanwezen mest stoffen. Op de klaei seis kin men ek goed super brüke, mar oft men op den dür dizze meststof genóch meitsje kin, stiet to bi- sjen. Foar de produksje is der genóch fos- faet, mar dizze moat oplosber makke wurde mei swavelsür en dus moatte de fabriken swavel brüke. En dizze groun- stof stiet it net sa floris ant mei. Dat wurdt njonkenlytsen rounom krap. Ge- lokkich, dat it slakkenmoal fan de nije produksje los bigjint to kommen oars stie it der mei de fosfaetfoarsjenning net to rom foar. In needsaeklik ding by in goe de bimesting, binammer as men dy hwat flink oanpakt is it grounündersyk. Dat hat al in forbazende opgong nommen de léste jierren, mar jit lang net genóch. Sil men witte, hwat derby moat, dan moat men witte, hwat de groun seis dwaen kin. En dêryn is it grounündersyk ünmisber. De ünderfining makket dit ündersyk alle jierren mear bitrouber en i app. raet fan laboratoria wreidet him sterk üt. Neist it bikende bidruiwslaboratorum yn Grins, binne der trije nije ta üntwikkeling komd, to witten: Oosterbeek, Goes en Geldrop. Oosterbeek is mei help fan M.S.A. in Amearikaenske ynstansje, tige forgreate en docht ek foar üs kontreijen wurk by it grounündersyk. Dêrneist ündersiket men dêr ek de hea- en kuilmünsters, mar dat kin ek yn eigen pro-’insje barre yn Ljouwert. It is spitich, dat men it hiele ündersyk jit net yn Ljouwert dwaen mei, mar safier hat men it noch net bringe kind. Hawar, as it waer nou noch mar hwat meiwurkje wol, dan kin de büthüs- doar yn it wiidst iepen. Minsken en bisten sjogge der mei ünge- duld nei üt. baks- en brilledozen enz. maar te zwij gen. Al spoedig ontdekken wij, dat ook op deze boerderij het leed het lief heeft af gewisseld. Reeds eerder toen wij een „ommetje” langs Hartwerd beschreven maakten we melding van het feit, dat iemand rond de eeuwwisseling het volgende rijmpje noteerde op het Hartwerder kerkhof: „Hier ligt mijn dierb’re man, Nabij een drietal kroost; Hoe droeg ik al dit leed, Kwam niet van God mijn troost.” Deze „dierb’re man” was Ids Harmen Boersma, die volgens het grafschriftje leefde van 18321876, de grootvader van de tegenwoordige bewoner, zoals gezegd weer een Ids Harmens Boer sma. 2) Spreekt dit rijmpje naast de troost van diepe smart, veel duidelijker spreekt ons „al dit leed” nog aan, als wij in de keurig ingebonden en met zilver besla gen familiebijbel de volgende vergeel de aantekeningen betreffende deze fa milie lezen: Ids Harmen Boersma en Janke Herres Gaastra, getrouwd 26 April 1866. Rigtje Idzes Boersma, geboren 23 Juli 1868. Marijke Idzes Boersma, geb. .24 Febr. 1870, overl. 16 Juni, oud 15 weken en 5 dagen. Harmen Idzes Boersma, geb. 25 April 1871, overl. 17 Mei, oud drie weken. Harmen Idzes Boersma, geb. 12 Febr. 1873, overleden 10 April, oud 8 weken. Harmen Idzes Boersma, geb. 6 Dec. 1875. 11 April 1876 overleden Ids Harmen Boersma ,oud 42 jaren en ruim 8 maanden De heer Boersma weet ons nog te ver tellen, dat deze laatste (zijn pake) op zeer tragische wijze aan zijn vroegtijdig einde kwam. Een koe, die op stal was losgeraakt stootte n..l. met zijn hoorn in de boer zijn buik, aanwelke verwon dingen deze overleed. Franse verkenningsvliegtuigen hebben waargenomen, dat lange colonnes krijgs gevangenen uit Dien Bien Phoe be gonnen zijn aan de afmattende mars door het moeilijke terrein naar de kam pen van de Vietminh bij de Chinese grens. Het dichtstbijzijnde kamp is toch altijd nog meer dan 200 km naar het Noorden. De Franse opperbevelhebber in Indo- China, generaal Navarre, schatte dat achtduizend man krijgsgevangen ge maakt moeten zijn. Hij schatte de Fran se verliezen aan doden en gewonden op vierduizend man. Allround boer. Ook de schuur moeten we zien, de koe stal, waar 48 koebeesten kunnen staan, die met het jongvee de beschikking hebben over precies 100 pondemaat land, ook het hok, ook het ruime goed onderhouden erf. Fokker Boersma is gelukkig ondanks zijn sterke belangstelling voor het fok- kersbedrijf, niet eenzijdig geworden, hij bleef allround boer. Welke veehouder kan bijv, bogen op een riant kippenhok als dat van „Fiif Ekers”? Ook het an dere vee heeft - zijn belangstelling en (wat wij prettig vinden) Boersma blijft voor alles wat hij is, een Friese boer, iemand die meeleeft in het dorp, die zich opgearkomsten zijn moerstaal niet schaamt, maar zich er op „smoute” wijze in kan uitdrukken, iemand die met zijn echtgenote en gezin de Friese tradities van gastvrijheid en rjuchtens en sljuchtens hoog houdt. Daarom, fa milie Boersma, ook op deze plaats onze hartelijke gelukwens. goed weikomd. It mei my net heuge, dat de jirapels ea sa djür west hawwe as dit foarjier en der komme jit fjouwer, fiif wike foar’t de alderearsten oan ’e feiling komme kinne. Dat bliuwt dochs elk jier wer ófwachtsjen. De setters koe men lang net kwyt en dêrfan binne hiel hwat opfuorre of opiten, wylst de iters skromelik djür binne. Foar de greate hüshalding mei in smelle beurs in minne djüre rite. De sanpipers sille wol ütkomst jaen moatte, hwant yn de bouhoeke binne se skjin op. Sawol by de bouboer as by de greidboer is it wachtsjen op de nije groei. Der moat gers komme mei al dy nijmelke kij, koeken en moal fan fjir- tich, fiif en fjirtich goune de 100 kilo, dêr kin men net mei buorkje. It sprekt dêrom fansels, dat de boer him tige üt- leit op it winnen fan in bulte foer fan eigen bidriuw. Dêr sit it slagjen foar in great diel op fêst. It waer en it wetter moat hy ófwachtsje, dêr is hy gjin baes oer, mar it wurk en de bimesting, dat hat er seis yn ’e han. It is wier, dat op dit stuit de bimeste stikken lan ek noch net folie sjen litte, mar as men „e goed bisjocht is der dochs in hiel great for skil mei d° ünbimeste stikken. Hja lizze folie souner en hawwe in hiel oare kleur, hja wachtsje op de earste myldens en dan sille se hurd foroarje, mar de ünbimeste stikken, dy sjogge der mar earmtlik üt. Ik komt my foar, dat de bimesting hjirre lang noch net op in forantwurd peil komd is. En dochs is lans dizze wei it béste en it goedkeapste foer to winnen. Yn de measte oare streken is men üs foar op dit punt, de stikstoffabriken kinne oan de fraech net foldwaen, ek al draeije hja op it heden allegearre op folie toe ren. It forbrük yn Nederlan naem de léste fjouwer jier mei 30 ta, dat seit wol hwat. Mar men moat dan ek in oare wize fan biwarjen tapasse. As men mear bi- F

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1