s WH HET ROODE KRUIS STAAT PARAAT KRISKRAS door Nederland n= Snelle hulp bij ernstige ramp Hulp op velerlei gebied Dertienhonderd huishoudschool Fan de Martinytoer STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND us hjoed p to sizzen Uw hulp is nodig Hwat hat Qabe Skroar kijkje Echtscheidingen in Nederland nemen af Leraressenopleiding aan Chr. Landbouw- Russen namen Bill I 50e Jaargang No. 38 Dinsdag 18 Mei 1954 De Jong’s Nieuwsblad I hawwe. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Hwa’t op deademans skuon wachtet, moat soms lang op •hoasfuotling rinne. Was ’t onvoorzichtigheid: Nog even oversteken. Dolle record-wedstrijd Niet voor het stuur berekend Onder invloed, half gaar? Onzinnig sportvergoden Wie oordeelt? in één jaar Rond dertienhonderd doden. Het verkeer heeft ieder mens In het gevaar betrokken. Hier dient één raad, één wens: Nooit met het leven gokken. Het scheelde soms een haar! Uitkijken is geboden. Het verkeer gaat elke dag Nieuwe terreinen winnen, En steeds met hard gezag, Zijn trieste tol weer innen. Overal loert gevaar, Een ongeluk wordt mode, Er vielen vorig jaar Rond dertienhonderd doden. De koude statistiek Van rapporteren, tellen, Haar cijfer doet ’t publiek Een ogenblik ontstellen. We voelen even zwaar, De pijn, het leed, de noden, ’t Nadelig slot, één jaar Rond dertienhonderd doden. ra- maken, Bols wards Nieuwsblad sizze, dy sille mar dat blykt waren, hebben we ons kunnen overtui gen van de nodige paraatheid van deze hulpcolonnes. Na een ogenblik hoorden we ver weg sirenes loeien en even later daverden door de bospaden de brand weerwagens, gevolgd door auto’s met enkele honderden helpers en helpsters en plotseling was daar in het bos een lopen en draven en handigheid te aan schouwen, waar we vol bewondering naar keken. Daar- kwam het materiaal te voorschijn. De E.H.B.O.ers snelden naar de gewonden om de eerste hulp te verlenen, tientallen brancards en hon derden dekens kwamen te voorschijn. De Zeister brandweer wist met aanjaag- pompen in een minimum van tijd van 1200 meter afstand een waternevel over het brandende huis te leggen. Grote ten ten werden 'ontrold en in een half uur tijd, laat het drie kwartier geweest zijn, stond er een dozijn enorme tenten over eind. Een compleet nood-hospitaal was plotseling verrezen. Aparte tenten voor verbinden van breuken, voor verbinden van lopende patiënten, voor shock pa tiënten, een staf- en een administratie- tent, een keukentent waarin na een uur de warme koffie klaar stond en beleg- debroodjes gereed lagen, lichtagregaten zorgen midden in het bos voor een pri ma verlichting, terwijl de tenten ook nog over vele olielampen beschikten. Doden en gewonden werden vlot gead- ministrateerd, zodat de pers binnen het uur wist, wie er bij dit ongeluk betrok ken waren. Dit alles, lezers, was bijna echt. Het ongeluk was dan in werkelijkheid ge lukkig niet gebeurd, maar het kén ge beuren. En door deze enscenering bleek, dat het Roode Kruis dan klaar staat en paraat is om te helpen. Althans hier in Zeist en omgeving. Dokter H. A. V. Giesberger stond boven op ’n radio- auto om commentaar te geven, een ra- dio-auto, die men met bescheiden mid delen op de kop heeft getikt en inge richt. Een onmisbaar hulpmiddel bij de organisatie. Maar nog niet overal in ons land be schikt men over zulke goed ingerichte hulpcolonnes. En ook elders kan zo’n ramp geschieden. Ook bij u in de buurt, waar ge dit ook leest. En de inrichting vereist nog immer meer materieel om de hulpverlening toch vooral snel te kunnen verschaffen. Uw Roode Kruis vraagt de middelen daartoe aan U! Er is niemand anders aan wie het gevraagd kan worden. Helpt het Roode Kruis zoals het Roode Kruis U zal helpen wanneer u in nood ver keert. Het is niet te hopen, dat u ooit naar deze hulp zult snakken, maar als het ooit nodig mocht worden, hoe dank baar zult u er dan voor zijn en hoe be schaamd zoudt u zich voelen wanneer u zich voordien nimmer iets aan het Roode Kruis gelegenhad laten liggen. Helpt uw helpers. In actie. We hebben de hulpcolonnes van Zeist en Utrecht in actie gezien. En hoe. Er gens in de bossen achter Woudschoten te Zeist ligt een kampeerhuis. Het zat vol met tientallen jongelui van de am bachtsschool toen een vliegtuig juist daarbóven averij kreeg, de benzinetank juist op dat huis terecht kwam en het in brand stak, cerwijj, het vliegtuig met veertig passagiers er in, even verder neerstortte. Brand en gekerm van tientallen gewon den. En daar kwam het Roode Kruis in actie. De waarschuwingen gingen uit en omdat wij er nu toevallig in de buurt stel ik mij zoveel mogelijk patiënten op Op een boerderij aan de Hoofdweg te voorma- spaarbankboekje met f 100 aangebo den. lig Hilligersberg is Zaterdagmiddag een 11-jarige jongen, Maarten van der Dus- sen, die bezig was zijn vader te helpen, in een beerput geraakt. Toen de vader zijn zoontje op het droge had gebracht, bleek het reeds te zijn overleden. Aardgas voor zes cent. Minister prof, dr J. Zijlstra is met een nieuw aanbod aan de gemeenten in het Noorden en Oosten van ons land over de brug geko men. Hij wil thans het aardgas leveren zowel aan de gemeenten als aan parti culiere industrieën tegen 6 cent per kub. meter. Zijn eerste aanbod was een halve cent duurder. Uiterlijk 15 Juni moeten de gemeenten berichten of zij dit aan bod aanvaarden. Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bii vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent pei mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Het Roode Kruis heeft geld nodig. In de eerste plaats is daar het streven om te komen tot een internationaal Rampenfonds, bijeen te brengen uit de vrijwillige giften van de burgers der onderscheiden natiën. Dan zal op de snelst mogelijke wijze hulp worden ver leend, waar ter wereld een ramp uit breekt. In de tweede plaats dienen de middelen van het Roode Kruis verstrekt te wor den om de hulpverlening nog effectiever te kunnen doen zijn. Daarvoor is dit jaar minstens anderhalf millioen no dig! Er is nog altijd een tekort aan Rampen depóts. Minstens 26 moeten er nog bij in ons land en ieder depót kost f 20.000. Voor het zo nuttig gebleken Welfare- werk in ziekenhuizen en sanatoria, zijn meer helpsters nodig. Men heeft behoef te aan meer lectuurhuisjes, de boottoch ten voor chronische invaliden zou men graag uitbreiden. Het informatie- en opsporingswerk, waarvoor nog iedere maand ongeveer duizend aanvragen bin nen komen, vereist meer geld. Ook de hulp aan Nieuw Guinea begint meer te eisen. En dan is er de nieuwe trom- bosedienst. Weer zo’n nieuw initiatief van het Ned. Roode Kruis, waardoor dit ziekteproces zeer bekort kan worden en ziekenhuisopname vaak kan worden voorkomen. En zo is er nog veel meer dat het Roode Kruis doet en wil doen, maar dat verbetering en uitbreiding vereist, omdat er steeds meer hulp ge vraagd wc^dt. vissersboten en kustschepen te helpen door hen met een helicopter- naar een ziekenhuis aan de wal over te brengen,” aldus dr H. Zoom, directeur van het Roode Kruisziekenhuis te Den Haag. Militair verdronken. In de rust van een kaartleesoefening onder Eist is de 23-jarige dienstplichtige soldaat P. J. B. uit Vaals, ingedeeld bij de A-com- pagnie van het 431ste bataljon, gele gerd te Arnhem, in een oude steenoven- kolk gaan zwemmen. Voor de ogen van twee kameraden verdween hij in de diepte en verdronk. Haarlemmermeer heeft 40.000 inwoners. In de gemeente Haarlemmermeer is de 40.000ste inwoner aangegeven. Het is Johannes van Geilswijk, zoon vap het echtpaar A. P. van Geilswijk-de Boer, Badhoevedorp. Bij aangifte op het ge meentehuis is de gelukkige vader een Ook nu lid zijn. Direct na een oorlog en vlak na een ramp, wanneer het Roode Kruis duizen den helpt en daarmede dit menslieven de werk duidelijk aan het licht treedt, dan begrijpt iedereen wel of althans ve len, dat dit werk gesteund moet wor den. Dan melden er zicfl duizenden als lid aan. Dat ziet men aan de volgende cijfers: in 1937 waren er slechts 17000 leden, vlak na de oorlog, in 1946, wa ren er 600.000. Helaas waren er, want dat aantal liep weer met enkele hon derdduizenden terug. Doch de waters noodramp van 1953 bracht weer nieuwe stromen, zodat het ledental thans on geveer 500.000 bedraagt. Maar men zou dit jaai- zo graag weer die 600.000 wil len bereiken. En niet alleen om de in komsten, doch bovenal ook om te we ten. dat er medeleven is bij het Neder landse volk. Al die helpers en helpsters van de Roo de Kruiscorpsen, met de daaraan ver bonden medici, doen dit werk gratis en in hun vrije tijd. Zij hebben er zeer- veel moeite en tijd voor over om in tijd van nood duizenden medemensen te kunnen helpen. En zou u hen dan de nodige uitrusting durven onthouden Als u alles ziet en hoort wat het Roode Kruis voor de lijdende medemens doet, kunt u daar niet onverschillig tegenover blij ven staan. Dan helpt u mee, naar uw vermogen. Zilverstroom. In de loop van dit jaar zullen de nieuwe zilveren guldens nog in omloop worden gebracht. 29 Mei wedloop naar zee. De traditio nele wedloop naar zee, welke feitelijk het badseizoen pleegt in te luiden, wordt ditmaal op Zaterdag 29 Mei door Zee bad Scheveningen op de Noordzijde van de Boulevard gehouden. Niet alleen de jongeren komen aan de beurt, meisjes en jongens onder de 14 jaar in aparte groepen, dames van 14 tot 25 jaar en ouder, maar daarnaast zal een aparte „veteranenrace” worden georganiseerd voor heren boven de 50 jaar. Onze helden. Nanda Vermaak te Woer den, die een tweejarig meisje uit de Oude Rijn redde, kreeg van het Carnegie Heidenfonds een armbandhorloge met inscriptie. Voor het verkeer. De gemeenteraad van Den Haag besloot ter verbreding van de Laan van Meerdervoort 55 ka pitale huizen ter waarde van 4 millioen gulden te doen slopen. „Friesland” bracht apen mee. Met on der meer apen voor Klant’s Dierentuin in Valkenburg en pythons voor Hagen beek in Hamburg is het s.s. „Friesland” van de Kon. Rotterdamse Iloyd uit In donesië te Rotterdam aangekomen. Meeuw met plaatje. Steenzetters von den aan de Zuiderpier bij Harlingen een dode kopmeeuw, slachtoffer van stookolie. Het dier was gemerkt met een blikken plaatje van het Zweedse Jagersverbond. Daarheen is het plaatje thans opgezonden. Een aparte stierkalverenkeuring. Het Fries Rundveestamboek, dat thans meer dan 6000 leden (op 1 Mei j.l. 6063) telt, heeft besloten om de stierenkeuring, die op 8 September tijdens de jubileumkeu- ringen zal worden gehouden, te beper ken tot stieren geboren voor October 1953. De stierkalveren doen er dus niet aan mee. Hiervoor zal, zo is de bedoe ling, in October een aparte keuring ge organiseerd worden. Koning Haakon komt 16, 17 en 18 Aug. Het staatsbezoek van koning Haakon van Noorwegen aan Nederland is be paald op 16, 17 en 1 8 Aug. De Koning komt per eigen jacht naar Amsterdam en zal daar in het Paleis op de Dam zijn intrek némen. net wier to wezen, hwant dy sitte mei in de earste kontrakten ófsleat, dat koe lytse en i moatte earstdeis oergean ta a nij sys- yn it bisusjen De Raad der gemeente Bolsward be sloot in zijn vergadering van gister avond gunstig te beschikken op het ver zoek van het bestuur dei’ vereniging Voor Chr. Nijverheidsonderwijs te Bols ward, om de instelling van een Christe lijke Opleidingsschool voor Landbouw- huishoudleraressen in de huishoudelijke vakken (akte N XIX) aan deze school nodig te verklaren. Behoudens de ministeriële goedkeuring zal deze qpleiding met September a.s. aan genoemde school worden verbonden. Dit is voor de Chr. L.B.H.S. te Bols ward een prachtig succes en niet alleen voor de stad Bolsward, maar voor ge heel Friesland en het Noorden van ons land een belangrijke gebeurtenis. Dat de opleiding te Bolsward wordt ge vestigd, is een gelukwens waard. Tot nu is er slechts één Christelijke opleiding voor genoemde akte in geheel Nederland, n.I. de Christina Hermine- school te Zetten. Deze school kan ech ter onmogelijk voldoende leraressen af leveren om in het schrijnend tekort aan leerkrachten, ontstaan door het vooral in het Noorden steeds groeiende land- bouwhuishoudonderwijs, te voorzien. Ook de voor het Noorden minder gun stige ligging van Zetten weerhield ve len, mede gezien de grote kosten, deze opleiding te volgen. Verleden jaar werd aan de Chr. Land- bouwhuishoudschool reeds ’n Vormings- klas verbonden. Het diploma daarvan geeft toegang tot de leraresopleiding. Na de Vormingsklas, die één jaar duurt, is nog een studie van 3% jaar nodig, met inbegrip van ca. jaar practijk, om de akte N XIX te kunnen verkrij gen. Tot de Vormingsklas kunnen wor den toegelaten meisjes, die met Mulo- diploma A of B bezitten of een 3-jarige HBS-opleiding hebben gevolgd. Het bestuur der school hoopt en ver wacht, dat vele meisjes, voor wie het tot nu toe misschien om financiële en/of andere redenen bezwaarlijk zou zijn om de studie voor lerares bij het Land- bouwhuishoudonderwijs te gaan volgen, thans deze richting van onderwijs zul len kiezen, daar dit bij uitstek vrouwe lijk beroen zeer prettige en ook finan cieel gunstige toekomstmogelijkheden biedt. Wat de kosten van deze opleiding betreft, dient er ook nog te worden ge wezen op de mogelijkheid van studie toelagen en eventuele Rijksvoorschotten, die tegenwoordig worden verstrekt aan degenen, die wel ambitie en capaciteiten voor deze studie hebben, doch voor wie het financieel nog overwegende bezwa ren zou opleveren. Russische order voor „De Schelde”. Als onderdeel van de aanvullende handels- overeenkomst tussen Nederland en Sow- jet-Rusland heeft de Kon. Mij. „De Schelde” te Vlissingen de opdracht ont vangen van „Transmach Import” te Moskou voor de bouw van drie motor- vrachtschepen van 6500 ton met ijsver- sterking. Nieuwe ster. Adri Voorting, het vorig jaar nog jongmaatje in de Tour de France-ploeg, ontpopte zich Zondag tij dens het wegkampioenschap van Neder land in Valkenburg als een volleerde renner, die zijn grote rivalen Van Est, Wagtmans en zijn broer Gerrit Voor ting te glad af was. Na de hele rit reeds de strijdlustigste renner van de dag te zijn geweest, bracht een sterke eind sprint hem als eerste door de finish. Weer pseudo-vogelpest. Te Oldebroek zijn twee gevallen van pseudo-vogelpest geconstateerd, waardoor 600 kippen af gemaakt moesten worden. De burge meester heeft voor een bepaald gedeel te van de gemeente het ophokgebod af- gekondigd. Verkeersongeval. Te Tilburg is de 5- jarige Peter Sijbers, toen hij plotseling de rijweg overstak, tegen een vracht auto opgelopen. Het knaapje kwam on der een wiel terecht en overleed vrijwel onmiddellijk. Ir Minderhoud directeur Noordoostpol- derwerken. Bij Koninklijk Besluit is Het grootste aantal echtscheidingen ter wereld vindt men in Egypte: 209 van elke tienduizend huwelijken worden daar ontbonden. Dit blijkt uit het zojuist ver schenen demografisch jaarboek 1953 van de Ver. Naties. Het aantal echt scheidingen in Egypte is nog altijd twee maal zo groot als in de Verenigde Staten, waar op tienduizend huwelijken „slechts” 104 echtscheidingen voorko men. In West-Berlijn weerspiegelen zich ook in dit opzicht de gevolgen van oorlog en bezetting. Alleen al in de periode van 1949 tot 1951 eindigden in deze stad 189 van alle 10.000 huwelijken door echtscheiding. Voor de overige Europese landen ligt dit cijfer veel lager. In Bel gië werd ten aanzien van 30 op elke 10.000 huwelijken, in Luxemburg 20, in Frankrijk 49, in West-Duitsland 64, in het Verenigd Koninkrijk 26, in Dene marken 68 in Zweden 49 en in Noor wegen 32. Wat Nederland betreft is volgens het jaarboek een daling in het aantal echt scheidingen te constateren, namelijk van 45 in de periode 19461948 tot 28 in de periode 19501952. Terwijl vrijwel alle landen een verhoging van het aan tal echtscheidingen te zien geven, is dus in Nederland een omgekeerde ten- denz merkbaar. j men minder rationele droeger. Hja net foarütsjen. Yn it omgean mei it folk, i en bidarjen fan Ongeduldi ge boeren, dy’t allegearre tagelyk holpen wurde wolle, yn it forbetterjen fan de masinerie, it handich ynpikken fan de wurksumheden, dêryn leart men de mas ter kennen. len dy’t nc tofreden is mei it bisteande, mar altyd op e ütkyk stiet om de saek fierder to forbetterjen, dêryn herkent men de bihearder fan klasse. It komt mar inkeld foar, dat in jonge man sa syn kans fynt en grypt en dat hy sa syn farwetter fynt, dat er rom sile kin. Warkum is der gelokkich mei en wy hoopje, dat de prachtige droegerij der op it stran jit lang it foarrjocht halde mei fan syn tip-top-bihearder. Op ’e swiere klaei wol it sa goed net. Deinum en Idaerd komme net oan e tüzen tune ta, wylst Mantgum en Easterein sahwat 1300 helje kinne. Idaerd kin skoan meikomme yn ’e priis, Mantgum ek wol, mar Dei num moat goed 13 st. ha, wylst de droe ger to Easterein op dit stuit wol de swier- ste sile draecht. Der sil trochbiten wurde moatte, wol men op ’en dür hwat yn 'e rige komme, mar as de boeren dêr sa dreech binne as de groun, komt dit mei- dertiid wol goed. It lit him wol oansjen dat de droegers ek in taek hawwe, as it mei de haeijinge tsjin rint sa as forline jier. Doe is der net allinnich gers droege mar ek hea of sahwat hea. Gjin minsk wit hoe’t de üngetiid him dit jier ünjaen sil, mar rnocfF it tsjin rinne mei it waer, dan moat men dizze mooglikheit net ut it each forlieze. Hwant de ütkomsten fan dit headroegjen foelen net óf en de priis kin bilangryk leger as by it gersdroegjen. Wy hoopje lykwols, dat it net aoecht en dat wy nei in fikse wiete rite yn de twadde helte fan Maeije Bonifatiuszegel. Van 16 Juni tot en met 14 Aug. zal de Nederlandse PTT een „Bonifatiuszegel” van 10 cent in lichtblauwe kleur verkrijgbaar stellen, ter herinnering aan de marteldood van de apostel Bonifatius, die nu 1200 jaar geleden bij Dokkum werd vermoord. Koekblikkenconcours.. Het Vlaarding- se vacantie-comité heeft besloten in de zomervacantie als noviteit een „koek- blikken-concours” te houden voor kin deren van alle leeftijden. De bedoeling is, dat een groepje kinderen, bijv, uit één straat, school of klas, samen een soort drumband vormt. De instrumen ten kunnen bestaan uit koekblikken door vaardige vadervingers omgetoverd in trommels „echte” trommels, dek sels, eventueel mondharmonica’s. Rode Kruis wil helicopter. „Als ideaal Prinsesjes wonnen prjjzen. In tegen woordigheid van koningin Juliana von den Zaterdag in Rhenen hippische wed strijden voor meisjes plaats, waaraan door de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet werd deelgenomen. Met haar paard Barbaro won prinses Margriet zowel het nummer lichte dressuur met 98 punten als het lichte springconcours met 0 fouten en 47% als beoordelings- cijfer. Het was haar tweede wedstrijd en haar eerst succes. De prinsessen Beatrix en Irene namen deel aan de zware wedstrijden. In het nummer zware dressuur werd prinses Beatrix op Do- naji tweede met 109 punten achter Carla Siem (Bilthoven) met 109% pnt. Prinses Irene werd hier zesde op Ko- ralle met 97% pnt. Jongen in beerput omgekomen. GERSDROEGJEN Hie it der yn it earstoan alles fan, dat de gersdroegerij in oarlochsbern wêze soe en hat mannichien der tige tsjinoan hongen om der jild yn to stekken of lid fan to wurden, de tiid hat leard, dat de saek him üntwikkele ta in bliuwend underdiel fan it moderne boerebidriuw. Der binne op dit stuit 42 gersdroegerij en yn coöpe- ratyf forban yn üs lan, hwerfan 19 allin nich yn Fryslan. Dêrneist binne der jit hiel hwat net-coöperatyf wurkjende bi- driuwen, mar dêrfan wurde de omsetten en risse aten net publyk makke, sadat wy dizze hjir net fierder neigean kinne. Yn Grins binne 4, yn Drinte ek 4 yn Oerisel wer 4, yn Noard-Hollan 3, yn Süd-Hol- lan 5, yn Utert 1 en yn Sélan 2. Yn de Foriening fan Nederlanske Gersdroege- rijen steane dan jit 28 droegerijen yn- Er vielen vorig jaar Rond dertienhonderd doden. PIET. Een Russisch vliegtuig heeft 10 dagen geleden tot driemaal toe laag gevlogen over een Amerikaanse post voor weer kundige waarnemingen op een drijvend ijseiland bij de Noordpool. De Russen kwamen blijkbaar foto’s nemen. Het Sovjet-vliegtuig werd door de dio verzocht zich bekend te doch er volgde geen antwoord. Thans heeft een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht meegedeeld, dat er geen protest zal worden inge diend, aangezien nu eenmaal geen en kel land eigendomsrechten op de Noord- pool kan doen gelden. „De Noordpool” in skoandere Juny-moanne to wachtsjen is van niemand, en de top-van-de-we- -Tj. de J. reld wordt dan ook beschouwd als een open zee,” verklaarde hij. Wat is, wat doet het Roode Kruis en wat heeft het nodig? Om deze vragen te beantwoorden, heeft het Ned. Roode Kruis de vertegenwoordigers van de pers uitgenodigd, om in het Henri Dunanthuis te Zeist de verrichtingen van deze menslievende organi satie te horen en te zien uiteenzetten, om tevens het besef over te dragen, dat het Ned. Roode Kruis een bezit van ons volk is en wij dit grootse bezit met alle krachten tot nog bredere ontplooiing moeten brengen. Er zijn, zoals de voorzitter, ir. F. C. C. baron van Tuyll van Zuylen, opmerkte, nog obstakelen op te ruimen van onverschil ligheid, onwetendheid en van egoïsme. Het grote huis van het Roode Kruis wordt beheerst door de geest van het dienen, onge acht wie gediend wordt. Het werk wordt gedaan uit liefde tot de naaste, ontsproten aan de liefde van God veor de mens. teem en faeks wol in hiele nije droegerij. Hwant it is moai, dat hja alles lyk ha, mar it komt der op oan, hwat hja pres- teare. Sa sjocht men yn Roon yn Drinte in foarbyld fan in droegerij, alhiel sun der skuld, dus allinne me: in heale sint ünderhaldskosten, mar oan leanen jowe hja 6.22 st. üt, dat is twaris safolle as normael, oan branje ek in sint mear as in oar, sadat de totael-ütkomst noch op 14 sinten komt. Der binne yn totael mar twa droegers, dy’t it slagget de kostpriis under it dübel- tsje de kilo to halden en dy meije hjir mei eare neamd wurde, dat binne Heech en Warkum. Heech stiet op 9.86 en Warkum seis op 9-55 st. Heech hie in produksje fan 1774 tune droeg gers, wylst Warkum 3158 tune helle, op ien nei de greatste fan allegearre. De greatste stiet yn Avenhorn mei 3587 tune, mar sjocht men tagelyk de kosten, dan hellet Warkum fierwei de priis. Hwant yn Avenhorn kostet it droegjen 3 sinten mear de kilo. Foar dizze bütengewoane ütkomsten fan Heech en Warkum binne fansels hiel hwat oarsaken oan to wizen. It plak, de lizzing, de bidriuwen, it bou- jier, de meiwurking fan de leden, mar net it minst de hannelsgeast fan de bi hearder. It is in hiel nij fak en de lju, dy’t nou bihearder binne, hawwe it har ren seis leare moatten, foargongers hiene hja net. Doe’t Warkum üt ein sette mei Harmen de Jong hiene hja in boeresoan, sa’t der op it each wol hünde ten wene. Dat er him yn de rin fan de jierren ünt- popte as in earsteklas baes-keardel foar dit wurk, dat koe men net foarsjen. Dat er daliks yn ’e rekken hie, dat de droechkosten tige drukt wurde koene troch foar de polders klaver en lucerne to droegjen, dat er dêr fuort hinne gisele en skreaun, dy’t meast yn it Suden en Easten wurksum binne. Meiinoar komt men dan op sa’n foege tachtich. Yn de V. C. G. sitte alle Fryske droegerijen, dy't coöpe- ratyf wurkje n hja fine yn dit mienskip- lik lichem in greate stipe om aloan wer de saek to forbetterjen troch it ark jim- meroan op to skerpjen. Dat dit fortuten docht, lit elts jier wer it jierforslach sjen. De tiid, dat der grof learjild jown waerd is nou foar de measte droeger wol foar- by, mar der moderne bidriuwsekomy bringt har op it spoar fan lytsere en grea- tere forbetteringen, dy’t de kostpriis drukke kinne. It féfoer bliuwt tige djür en dêrmei halde de droegers in skoandere kans. Nei it my foarkomt wurdt dy kans alle jierren noch better, hwant de technyk fan it droegjen makket it produkt fan eigen bidriuw ge leidelik oan jit mear weardefol. Tige nijs- gjirrich is it oersjoch fan de ünderskate droegers, hwerby in analyse jown is fan de kostpriis. Hoefolle forskaet der dan blykt to wezen yn de diverse droegers is frappant. De kosten fan it droegjen wurde hjir splitst yn 9 ünderdielen, to witten: Rinte en óf- skriuwing gebouwen en masines; ünder- hald derfan; forsekering; leanen en so- siale lésten; branje; electriciteit; paktrie; strie en forpakkingsmateriael; gersforfier en as léste algemiene kosten. Gemiddeld komme dy kosten op 12.6 st. per kilo droeg gers. Hjirfan freegje de fêste lésten: 2.7 st., leanen 3.14 st., branje en stream 4.1 st., forpakking en forfier 2.1 st. en algemiene kosten 0.6#st. As men lykwols de sifers hwat t'c1-'k: o ht, komme der grea te for k;l' Per binne inkelde lytse droever’, dy't jit mei in Hubert-ynstal- laèsje wurkje dat wiene de earsten dy’t gjin fêsje lésten mear hawwe om’t hja alles lyk ha. Men so*1 dan wol goedkeap draeije,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1