Hl coriwondeiiL Hl adverleeroers roar GENEVE BOEKT WEINIG VOORUITGANG o VIER NIEUWE VERDRAGEN KRIS-KRAS door Nederland WONSERADEEL MODERNISEERT GEMEENTEREINIGING Dom. Ep; is bijv, in de Ver. Staten bij repu- blikeinen en democraten geen over eenstemming over de te volgen politiek, maar evenmin in de rijen der republi keinse dus de regeringspartij zelf en zelfs niet bij de leidende politiek en mi litaire figuren onderling. üs hjoed p p to sizzen 1 Vrijdag 21 Mei 1954 No. 39 Buitenlands Overzicht Gemenebest heeft nog niet alle inwendige spanningen overwonnen 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Het recht van burger en militair in oorlogstijd U Duizenden kilo’s vis voor consumptie ongeschikt gemaakt DE REDACTIE 50e Jaargang Hwat haf a KAMEROVERZICHT d. Door het over- k, d, Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bii vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telefoon 451 - Na 18.50 uur 505 of 535 (K 5157) de de dat om De wurde mear minsken siik troch to folie as troch to min. iten. kantonrechter tegen de leden van het kerkbestuur der St. Jozefparochie te Maastricht, die in hoger beroep terecht stonden, verdacht van overtreding van de nieuwe Zondagswet. Op Zondag 21 Maart j.I. had dit bestuur een optocht georganiseerd om een pastoor ter gele genheid van diens 40-jarig priesterjubi- leus naar de kerk te begeleiden. een de. ar ;n ir ?r >n •d se n >n a.d in id m Ie. at Bolswarils Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad rots, o.a. omdat Churchill tijdens de oorlog Gibraltar aan Franco zou heb ben beloofd als Spanje neutraal bleef. Een bewering, welke kant noch wal raakt. Inderdaad moet men constateren dat het aan spanningen in het Britse Gemenebest niet ontbreekt, maar toch maakt het geenszins een vermolmde in druk. En het is nog altijd bemoedigend voor dit Europa, waar Frankrijk blijk van zo weinig pit geeft, dat het centrum van dit Gemenebest, Engeland, naast een weer opkomend Duitsland, zijn rol in de wereldpolitiek durft spelen. Ten slotte zij het officiële Amerikaanse bericht vermeld, dat de Midden-Ameri- kaanse staat Guatemala wapens van Sovjet-zijde ontvangt. Zoals bekend was de regering van dat land reeds lang verdacht van communistische sympa thieën. De conferentie van Amerikaan se staten te Caracas heeft onlangs een resolutie tegen het communisme aan genomen en met belangstelling zien we de stappen tegemoet welke Washington thans zal doen. Pauselijke gift voor Zierikzee. De pau- selijke internuntius, mgr Paolo Giobbe, heeft in het St. Cornelia-ziekenhuis te Zierikzee namens de Paus een cheque van f 200.000 overhandigd, bestemd voor de uitbreiding van het r.-k. tehuis voor bejaarden aldaar. Kerkelijke auto riteiten en vertegenwoordigers van de gemeente Zierikzee waren hierbij aan wezig. GOEDKOPE CONFERENTIE Een V.N.-functionaris heeft verklaard, dat de conferentie te Genève „een van de goedkoopste conferenties tot op he den” is. Sedert de opening, 19 dagen ge leden, heeft zij nog pas ongeveer 125.000 gulden gekost. Na bijna een maand confereren in Genève blijkt er nog weinig vooruitgang waar te nemen. Noch over Korea, noch over Indo China is een mogelijkheid tot overeenstemming tussen Oost en West gebleken en evenmin blijken de pogingen om de Westelijke landen een sterk eenheidsfront te doen vormen al geslaagd. Dit laatste schijnt ook al het gevolg te zijn van de binnenlandse verhoudingen in enige Westelijke landen. Het personeel van de Reinigingsdienst bracht aan de ingezetenen van Wonseradeel een nieuwe asemmer, die door velen met gemengde gevoelens werden ontvangen, want het werd een beetje als een aanslag op de porte- monnaie gevoeld. Men moet er namelijk jaarlijks een bepaald bedrag voor betalen, maar als men goed nadenkt, dan zal men toch met deze nieuwe regeling gebaat zijn. De gemeentenaren wordt nu een vlot functionerende reinigingsdienst, hygiënische toestanden en moderne hulpmiddelen aan geboden. Geen slecht sluitende asemmers meer, maar een nieuwe solied uitgevoerde emmer, met automatische sluiting, vrij van brandgevaar en waar alles in mag, zijn ze rijker geworden. Men zorge er dus voor de reinigingsdienst alle afval mee te geven en niets in sloten of vaarten of elders te deponeren (foto Boersma) kaansFranse overleg, buiten Enge land om dus, maar heeft van de Ame rikanen thans de verzekering gekre gen dat hij op de hoogte zal worden gehouden. Onvoorzichtigheid kost jongen het leven. Maandagmiddag is op de Ericalaan te Ede de 14-jarige H. Roseboom met zijn fiets onder een militaire vrachtauto ge raakt en op slag gedood. De jongen kwam plotseling achter een rij bomen de weg oprijden, juist op het moment, dat een colonne legerauto’s passeer- men. Het grote voordeel is echter, dat internationaal is vastgesteld hoe het al thans met minimaal goede wil in de oorlog behoort te gaan. Geen enkele bezetter zal deze regeling straffeloos kunnen negeren. Alleen reeds het eigen belang van de bezettende mogendheid zal een gunstige invloed uitwerken, want zij weet dat overtreding van deze verdragen de nodige narigheid zal op leveren. Er zit dus een remmende wer king in. „Ondanks rechtmatige twijfel aan de realisatie van deze verdragen is er een redelijke grond om met een gematigd optimisme verbeteringen te Zo is het bekend, dat de Amerikaanse Vice-president Nixon een voorstander is van directe militaire hulp aan de Fran sen in Indo China en dat de voorzitter van het college van Amerikaanse chefs van staven aan zijn zijde staat, maar dat president Eisenhower zelve en een aantal militaire kopstukken er niet zo radicaal over denken. Vandaar dat men uit de Ver. Staten zeer verschillende opinies hoort ten opzichte der Indo Chi nese kwestie en alle van min of meer bevoegde zijde. We hebben van minister Dulles gehoord, dat hij, ook als Indo China geheel aan de communisten kwam, Z.O.-Azië nog niet voor het Wes ten verloren achtte, maar president Eisenhower heeft Indo China de kurk op Autoberover in arrest. Wederom is een agent van het bureau Leidseplein er in geslaagd een ’s nachts in de stad ope rerende autoberover op heterdaad te betrappen. De man was juist bezig uit een in de Lange Leidsedwarsstraat ge parkeerde auto een koffer te stelen toen de in burger geklede politieman, die hem reeds enige tijd was gevolgd, in greep en hem arresteerde. Zo gezond als een kip. lijden van Keimpe Piers Nijdam uit I Sneek is thans vermoedelijk de heer Jan Kip te Dreischor de oudste man van Nederland. Kip werd 18 Maart 1851 te Dreischor geboren en is dus 103 jaar; hij werd in Aug. 1937 weduwnaar. Hij verricht nog dagelijks zijn bezigheden in zijn landbouwbedrjjfje. Weer vrijspraak tegen kerkbestuur ge ëist. De officier van Justitie bij de Maastrichtse rechtbank eiste bevesti- WZAARMEE al weer niet gezegd is, dat dit Gemenebest al zijn inwen dige na de oorlog sterk toegenomen spanningen heeft overwonnen. Het enkele feit dat de Engelse vorstin India en Pakistan, welker souvereiniteit nog zo jong is dat men nog g&en herinnering wenst aan de hand met Londen, niet bezocht, wijst daar al op. In Pakistan is de laatste tijd een neiging zich meer op Amerika te oriënteren, het aan vaardde ook Amerikaanse militaire hulp wat leidde tot verdere verwijdering van India, maar of dit zo zal blijven is de vraag, want er is vooral in Oost Pa kistan sterk verzet tegen de samenwer king met Amerika. Men wil daar liever ene met India waardoor een snellere op lossing van de economische nood in dit gebied, waar nog pas bij relletjes 200 personen het leven lieten, mogelijk ge acht wordt. De moeilijkheden, welke ’t Gemenebest in bepaalde delen van Afri ka heeft, kent men en de betrekkingen tussen Zuid-Afrika en Engeland zijn niet van de beste, men schrijft Malan zelfs de wens toe de republiek te willen uit roepen, omdat hij te Londen zo weinig begrip ontmoet voor zijn anartheids- wetgeving. Hier zij tussen haakjes ver meld de eenstemmige beslissing van het Amerikaanse Opperste Gerechtshof, waarbij de scheiding van blanke en niet- blanke leerlingen bij het openbaar on derwijs in de Ver. Staten onwettig ver klaard wordt. GRETHA’S IN TREK Elke derde bruidegom in de Duitse stad Manheim is een Amerikaan. De oor zaak daarvan is, dat het stadsbestuur zeer weinig formaliteiten vraagt voor een dergelijke stap. Niet minder dan vier belangrijke ver dragen zijn deze week door de Eerste Kamer goedgekeurd. Zij hebben te ma ken met het lot van de gewonde en zieke militairen in oorlogstijd, zowel van de landmacht als van de zeestrijd- krachten en met de behandeling van krijgsgevangenen en de bescherming van burgers in oorlogstijd. Dit laatste verdrag is geheel nieuw en is samen gesteld aan de hand van de ervaringen die men in de jongste wereldoorlog heeft opgedaan. De inhoud daarvan kan men het best als volgt omschrijven: al het onrecht dat de Duitsers hebben gepleegd ten aanzien van de burgerbevolking is nu verboden. De andere drie verdragen be stonden reeds, maar zijn op belangrijke punten geheel vernieuwd. De verdragen gaan uit van het bekende Roode Kruis principe, n.l. van een menslievende be handeling zonder onderscheid van ras, huidskleur, godsdienst of geloof, ge slacht, geboorte of maatschappelijke welstand. In het eerste verdrag zijn bovendien de leden van verzetsbewegingen onder ze kere voorwaarden beschermd. Marte ling en het doen van experimenten op gevangenen, evenals het nemen van gij zelaars is uitdrukkelijk verboden, ter wijl met even grote nadruk is vastge steld, dat veroordelingen en executies zonder voorafgaand normaal vonnis door een volgens de regels benoemde rechtbank verboden zijn. Niet alleen staten, maar ook individuen zullen op grond van dit Verdrag ver antwoordelijk worden gesteld voor over tredingen, die z(j hebben begaan of toe gelaten. Het individu kan zich niet meer achter de Staat verbergen en de Staat is gehouden overtreders op te sporen en te veroordelen of uit te leveren, op dat zij kunnen worden berecht.. Het Duitse principe: Befehl ist Befehl gaat dus niet meer op. De verdragen worden toegepast met me dewerking en onder controle van de Be schermende Mogendheden. Zouden zulke mogendheden er niet zijn, dan kan een organisatie deze werkzaamheden over nemen. De verdragen zijn uitgebreid tot de bemanningen van de koopvaardijvloot en van de burgerluchtvaart. In de be palingen over de strijdkrachten ter zee is een belangrijke verbetering aange bracht. Zo worden kustreddingsboten en hun kustinstallaties en hospitaalvlieg- tuigen beschermd. Krijgsgevangenen zullen voortaan geen ongezond, gevaarlijk of vernederend werk meer mogen doen. Zij zullen voor hun arbeid betaling ontvangen boven de soldij, terwijl ook de andere arbeids voorwaarden en de arbeidsduur zijn vastgesteld. De betaling van de soldij is trouwens beter geregeld, evenals de betrekkingen van krijgsgevangenen met de buiten wereld. Vier en veertig landen hebben de Verdragen van Genève thans gera tificeerd. Nederland behoort dus niet tot de vlugste. Natuurlijk vindt men onder de ondertekenaars Zwitserland, maar ook de Libanon, Japan, El Salvador, Vietnam, Nicaraque, de Heilige Stoel en vele andere bekende landen. Maar Rusland heeft zich nog niet achter dit verdrag geschaard. Evenmin als China. En zolang dit het geval is, rijst uiter aard de vraag of deze verdragen wel waarde hebben. Die vraag heeft de nes tor van de Eerste Kamer, Prof. Anema (a.r.) in het zeer korte debat zich ook gesteld. En de conclusie van deze buitengewoon begaafde volkenrechtge leerde was positief. Men kan sympathie voor deze verdragen hebben, maar we moeten goed begrijpen dat er bijv, van de bepaling dat parti- sanen als krijgsgevangenen behandeld moeten worden, niets zal terecht ko- i ging van het vrijsprekend vonnis van de i 4~kP hun beurt zullen de Amerikanen '“iets meer willen weten van het Franse standpunt. Dat is trouwens niet gemakkelijk door het kabinet Laniël te bepalen, want de laatste maal dat het de vertrouwenskwestie in het parlement stelde had het maar 2 stemmen meer derheid. Vandaag nog zou de regering Laniël kunnen besluiten met Ameri kaanse hulp de strijd in Indo-China voort te zetten en morgen kan er een rege ring in Frankrijk zijn, welke in Indo China een vrede tot elke prijs nastreeft. Vast staat wel dat Frankrijk alleen de strijd in Indo China niet meer tot een goed einde kan brengen, hoge Franse militairen zjjn er thans een kijkje gaan nemen om over de toestand te rappor teren. Maar ook zonder zo’n rapport is wel bekend, dat de thans in Indo China aanwezige Franse strijdmacht niet op kan tegen de Vietminh troepen. Dan zou het geregelde Franse leger er aan te pas moeten komen en geen Franse regering kan er aan denken delen daar van overzee te zenden, waardoor de Duitse bjjdrage aan de defensie van West-Europa nog belangrijker en be geerlijken zou worden. De Vietminh vertegenwoordigers hebben er onder deze omstandigheden geen belang bij te Genève soepel te zijn in hun eisen, ten zij Rusland en China om algemeen po litieke redenen hen daartoe nopen, maar de. onmenselijke houding, welke deze groep al aanneemt inzake de evacuatie der Franse gewonden uit Dien Bien Phoe geeft daarop weinig hoop. Inderdaad is de positie van het Westen te Genève zo slecht, dat men kan be grijpen, dat Amerika en Franrijk reeds nu onder ogen willen zien wat er na een eventuele mislukking der bespre kingen in Indo China moet gebeuren. Minister Eden was nogal op zijn tenen getrapt door het besluit tot dit Ameri- TIET gaat echter Eden waarschijnlijk minder om de kwestie wat er zal worden besproken dan om het moment van het overleg. Engeland heeft immers van stonde af aan op het standpunt ge staan, dat men eerst het resultaat van Genève moet afwachten voor het Westen gaat overleggen over wat er moet ge beuren als de conferentie mislukt. Churchill heeft in het Engelse Lager huis dit standpunt ook ingenomen in een verklaring over het door Amerika voorgestelde veiligheidsverdrag voor Z.O.-Azië. Engeland was bereid de mo gelijkheid van dat verdrag te bestude ren, maar een definitieve beslissing kan het niet nemen voor het resultaat van Genève bekend is, waar minister Eden zijn uiterste best doet een voor beide partijen aanvaardbare oplossing te hel pen vinden, aldus Churchill. In feite is het eigenlijk zo, dat men te Londen meent dat Genève nog wel resultaat kan opleveren in de vorm van ’n deling van Indo China en dat als de Z.O.-Azia- tische staten, met name India, dan be reid worden gevonden de dan ontstane toestand mee te garanderen op natuur lijke wijze een defensiepact voor Z.O.- Azië zal kunnen groeien, dan wanneer nu bijna uitsluitend Westelijke landen, zonder de voornaamste Z.O.-Aziatische staten zo’n verdrag sluiten. Het laatste zal een te agressief karakter krijgen om bijv. India te bekoren, vooral nu Bedell Smith heeft verkondigd, dat Amerika geen genoegen zal nemen met een deling van Vietnam. Al met al kan men wel zeggen, dat Engelands stem te Genève veel gewicht in de schaal legt en dat minister Eden tracht daar niet alleen de eenheid van het Britse Ge menebest te handhaven door geen voor India niet te aanvaarden oplossing na te streven maar ook de invloed van dit Gemenebest in te zetten voor een voor het Westen minst schadelijke overeenkomst. Of hij daarin zal slagen hangt ook af van zijn Westelijke part ners Amerika en Frankrijk en van de tegenpartij, maar wel heel duidelijk is geworden dat het Gemenebest nog een belangrijke rol in de wereldpolitiek speelt, trouwens de nu geëindigde reis van koningin Elizabeth had daar ook al de aandacht op gevestigd, zij reisde de wereld rond uitsluitend via landen, die haar als souverein erkennen. 4 Met het oog op Hemelvaartsdag moeten de berichten voor het Vrijdagsnummer uiterlijk Woens- 4 dagmorgen in ons bezit zijn. j Beleefd verzoeken wij de brieven voor de redactie op zodanig tijd- 4 stip ter post te bezorgen, dat ze x met de eerste bestelling in ons bezit zijn. Pakwagen reed van dijk. Twee circus paarden moesten worden afgemaakt en acht werden gewond nadat Woensdag morgen een circuswagen bij Steenber gen van een dijk reed. 60 pet. krijgt pensioen. Voor bijna 60 pct. van de onzelfstandige beroepsbevol king in Nederland zijn pensioenvoorzie ningen getroffen. Dit blijkt uit de zo juist verschenen statistiek pensioen voorzieningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De Schutterij door de eeuwen. Ter ge legenheid van de viering van het 100- jarig bestaan van het stedelijk muziek corps „de Harmonie” te Franeker zal in het museum aan de Voorstraat een tentoostelling „De Schutterij door de eeuwen’’ worden gehouden. Brandblusser was brandstichter. De 17- jarige jongeman A. B. uit Oss is, kort nadat hij geholpen had bij het blussen van een heidebrand in de gemeentebos- sen, door de recherche gearresteerd, als verdacht van opzettelijke brandstich ting. Een politiehond apporteerde op ’t terrein van de brand een doosje luci fers, dat eigendom bleek te zijn van de verdachte. Hierop volgde de bekente nis. Torren knagen aan oude kerk. Het bo vengewelf van de 500 jaar oude Her vormde Kerk in Blaricum blijkt te zijn aangetast door een hier te lande vrij onbekend vliegend insect, een soort boktor. Deze boort zich in houtwerk en ziet kans gaten ter dikte van een vin ger te boren. Rijksmonumentenzorg heeft de kerk onder zijn toezicht. Een onderzoek bracht aan het licht dat een aantal zware balken geheel vernieuwd moet worden. DEN beslissing, waarover in de Zuide- 'LJ lijke staten van Noord-Amerika heel wat deining zal ontstaan, maar welke alle tegenstanders van rassendis criminatie welkom zal zijn. Maar om op de moeilijkheden van het Britse Ge menebest terug te komen: met enige spanning was het bezoek van koningin Elisabeth II aan Gibraltar tegemoet ge zien, omdat men er reacties van de zijde van Spanje vreesde. Er is echter niets gebeurd, alleen is in de Spaanse pers vanwege de regering nog eens gepleit voor het goed recht van Spanje op de Hemelvaartsdag wordt er in ons bedrijf niet gewerkt. Advertenties 4 oor het Vrijdagsnummer moeten 4 uiterlijk Woensdagmorgen vóór 10 uur in ons bezit zijn. Van ad- 4 vertenties die later binnenkomen T kunnen we de plaatsing in het nummer van Vrijdag 21 Mei niet 4 meer garanderen. DE ADMINISTRATIE 4 I verwachten,” zo zeide Prof. Anema. En de andere spreker over dit verdrag, de heer Wibaut (arb.) sprak dit zeker,niet tegen. Ook hij begreep, dat een totale oorlogvoering, zoals wij die reeds ge kend hebben, dergelijke verdragen noodzakelijk maakt. Een gematigd optimisme dus over het naleven van deze verdragen. Er zijn nog wel meer voorbeelden uit de vele be palingen op te sommen, waarvan men zich kan afvragen of zij ooit vervuld kunnen worden. Zo zullen burgers al leen nog maar kunnen worden doodge schoten als spionnage en sabotage is bewezen. En dan nog alleen als in het land waar deze feiten zich voordoen ook in normale tijd de doodstraf be staat. Zo’n bepaling heeft volgens Prof. Anema geen practische betekenis. Heb ben wij te maken met een brute, on rechtmatige bezetter, dan zal hij allicht de hand lichten met deze bepaling ondanks de remmende werking en is het een rechtvaardige bezetter, dan is zo’n verdrag niet nodig. De vier verdragen ondervonden dus geen enkele bestrijding. Het werd Mi nister Luns dan ook niet moeilijk ge maakt. En na enige waarderende woorden zijnerzijds verklaarden alle fracties zich zonder hoofdelijke stem ming voor deze ontwerpen. Het wach ten is nu op 24 andere landen en dan zal ongetwijfeld de vlag van het In ternationale Rode Kruis in de hoogste mast worden gehesen. Het werk van de Diplomatieke Conferentie, die werd gehouden van 21 April tot 12 Augustus 1949 te Genève, zal dan met succes be kroond zijn. Ontsnapten gepakt. De politie te Ha ren heeft in het week-ende twee man nen gearresteerd, die enkele dagen te voren waren ontsnapt uit het strafge- sticht te Veenhuizen. Het zijn de 36- jarige J. J. uit Venlo en de 38-jarige B. L. A. uit Emmen. De Ansjovisteelt is thans in volle gang en wordt te Makkum door 10 kotters uitgeoefend op de Waddenzee. De vangsten zijn alleszins bevredigend daar er reeds in de eerste veertien da gen van de teelt 62000 kg werd aange voerd. Vorig jaar kon deze vis een ge middelde prijs houden van pl.m. f 0.43 per kg. In verband met ruime aanvoeren van Ansjovis in Spanje, welk land deze vis veel goedkoper exporteert, kan de Ne derlandse Ansjovis thans geen prijs houden daar het afzetgebied voorname lijk Duitsland veel invoert uit Spanje, niettegenstaande de Nederlandse Ansjo vis beter van kwaliteit is. Reeds ver Voor de teelt een aanvang nam werden stappen ondernomen om met de han del via Het Bedrijfschap voor Visserij producten tot een minimumprijs te ko men en voor die niet werd afgenomen een opvangregeling te treffen. Van een dergelijk© regeling is echter nog niets tot stand gekomen, en be sloten de gezamenlijke vissers van Makkum en Den Oever een minimum prijs aan te houden van 0.33 per kg. waar beneden geen vis wordt verkocht. Zaterdag j.I. zijn te Den Oever 37000 kg van deze voor de consumptie zo waardevolle vis naar Beverwijk getrans porteerd om verwerkt te worden tot vismeel. Te Makkum werd ruim 15000 kg in een daarvoor geschikte kelder op geslagen en ingepekeld, met de bedoe ling deze, wanneer zij de prijs van f 0.33 per kg weer kan opbrengen aan de handel af te zetten. De Ansjovisteelt is vooral voor deze vissers van belang daar er in deze tijd dat het vissen op andere vissoorten op het Ijsselmeer weinig lo nende of verboden is een mooie over brugging tot zij weer kan beginnen aan de schieraal-visserij. Terwijl van rege ringswege voor de Noordzee- en gar nalenvisserij minimumprijzen zijn vast gesteld, ziet deze groep vissers zich ge dwongen zelf maatregelen te nemen of anders voor een zeer lage prijs te moe ten vissen, die al direct niet lonend is, doch op volgende jaren een funeste in vloed zal hebben. Door een en ander wordt er thans door het bedrijfschap gewerkt voor een bevredigende oplos sing, die waarschijnlijk deze week zal afkomen. de Z.O.-Aziatische fles genoemd en Be dell Smith, de Amerikaanse onderminis ter van Buitenlandse Zaken die te Ge nève nu Dulles vervangt, verklaarde, dat de Ver. Staten sterk gekant zjjn tegen elke oplossing van delen van Viet nam aan de opstandelingen. Een klaar inzicht in de Amerikaanse bedoelingen geven al die uitlatingen niet, integen deel, ze zijn nogal verwarrend en daar om is het niet te verwonderen, Frankrijk Amerika heeft verzocht onderling overleg, opdat het Ameri kaanse standpunt nu eens duidelijk wordt geformuleerd en vooral ook be paald wordt met betrekking tot de vraag wanneer de Amerikanen het tijd stip gekomen achten om daadwerkelijk aan de strijd in Indo China deel te nemen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1