I H.H. Adverteerders KOEMELKERIJ SCHAARSE ZONNESTRALEN BIJ FRISO’S OVERDRACHT KRIS-KRAS door Nederland üs hjoed p p to sizzen „SALMIAKFABRIEK” WERD 4' u lil Lijkt Altenburg ouder dan liet is? Blommemoanne 1 III Statenjaclit hees provincievlag op Pikmeer Fan de Martinytoer DE REDACTIE Tj. de J. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND de lêste h<n oan ,44444444444444444444444444 dernimmings geane hjir foar: Philips, Ke- 1 sjen fan de keallen. Tusken Hwat hat Qabe Skroar 50e Jaargang No. 40 Dinsdag 25 Mei 1954 De Jong’s Nieuwsblad het plaatseljjk verwerkingsbedrijf op BOLSWARDS VOORSTEDEN III. l 5 PYT daliks düdlik. De greate yndustriële ün- Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent pei mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie „Altenburg”, zoals het er uitzag toen het door de tegenwoordige eige naar, de heer E. Bootsma, werd aanvaard. Het houten hok, rechts, is door een stenen vervangen, terwijl de bedrijfsruimte ook op andere wijze werd vergroot. Men moat ite om to libjen en net libje om to iten. Via het draaibruggetje (Plantsoen-Mo- lenbuurt) over de stadsgracht, de Werk- mansbloei, vervolgens langs een tegel- en sintelpad bereikt men het uit archi tectonisch oogpunt wel zeer eigenaar dig bouwsel, dat als een reuzenetiket trots als naam aan de voorgevel draagt ALTENBURG. Bolswards Nieuwsblad begon het carousselvaren door 12 klas gen, ieder van 5 schepen, hetwelk een schitterende aanblik bood. Vervolgens en ten slotte werd het zeil gehesen op de „Friso” en met de Com missaris aan het roer, doorkliefde het Statenjacht de „weagen” van de Pik meer, gevolgd door tal van zeil- en motorboten, geflankeerd door de boten der Waterpolitie. Een talrijk publiek woonde de plechtigheid bij. Hoewel Bolsward als oude stad nog het verschijnsel kent van de „boerderij binnen de gracht”, denk bijv, maar aan de boerderij van Wed. Spijksma in het voormalige Heeremahuis en die van de heer Deinum in de Witherenstraat, als groeiende en zich uitbreidende stad zijn ook reeds agrarische offers gevallen aan de moderne stedebouw, zoals de trotse boerderij van fam. Noordenbos, die to taal door het uitbreidingsplan Noord werd opgeslokt. Het is nu eenmaal het lot van boerderijen in de onmiddellijke nabijheid van de stad vroeg of laat ten onder te moeten gaan, vooral als de industrievestiging het eist: Ook het omgekeerde komt echter voor. Zowel „de Tijdgeest” als „Altenburg” moeten beschouwd worden als „heroveringen” van agrarische zijde. Was voorheen in deze panden industrie gevestigd, thans melkt men er weer de koeien. Altenburg werd van teerwater voorzien door de gasfabrieken van Workum en Harlingen. Lammertsma heeft met zijn 16 tons praam menige vracht afgeleverd. De opvaart (waarover eens ’t „ganghout”) bestond toen nog. In deze opvaart kwam bij het slatten eens een grote hoeveel heid landbouwzout te voorschijn. Pieter Wobkes in Hichtum heeft zijn tuin er jarenlang van laten profiteren. Thans is de opvaart gedempt, waardoor een klein stukje land (het „mêd”) eigen lijk geen reed meer heeft. Jan Ottes Postma heeft Altenburg nl. tot 1936 beboerd, waarna het door de huidige bewoner, de heer E. Bootsma, werd gekocht. Onze foto stamt uit deze tijd. In later jaren is er wel zo het een en ander ver- vincie Friesland, merkten we verschil lende genodigden o.a. Commandant Zee macht Nederland, Mevr. Mesdag, vroe gere eigenaresse van het Statenjacht, oud-Commissaris in de Prov. Friesland, Baron van Harinxma thoe Slooten, tal rijke leden der Prov. Staten in Fries land, terwijl ook een groot aantal Bur gemeesters van Friese gemeenten van hun aanwezigheid blijk gaven. Klokslag 2 uur sprak de heer J. Benes, voorzitter van het Departement Leeu- De moaije Maitiid, swiid forneamd, It nij üntweitsjend libben streamt In bünte prael fan blommen. It sintsje gluorket myld troch ’t rüt. De minsken sjogg’ fol langstme üt, O, hoenear silstou komme? Bezoek van Negus uitgesteld. Het be- zoek van de keizer van Ethiopië, Haile Selassie, aan ons land, dat oorspronke lijk was vastgesteld op eind Augustus, is thans uitgesteld tot eind October be gin November. De keizer, die ook een bezoek aan president Eisenhower brengt, zal daarna nog de gast zijn van de Britse regering voor hij naar Neder land oversteekt. soene en net-koöperativc mei de Provinsiale Sounheitstsjinst en féartsen yn de mande de forplichte Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en anderd. Voor het houten hok kwam er een stenen in de plaats, terwijl ook op het erf „levensruimte’’ werd gecreëerd. Altenburg is n.l. wij noemden het reeds architectonisch een wonderlijk geval. Men krijgt sterk de indruk dat het is opgebouwd met de afbraak van de vroegere stelphuizinge en wie weet wat voor afbraakresten meer. De koeien staan in het wel wat erg platte büthüs, met de kop naar de „golle” gekeerd, het andersom dan bij de Friese stal. Een „skuorreed” ont breekt. Al de ruimte wordt gebruikt voor hooiberging, terwijl Bootsma steeds een hooiberg tegen zijn „schuur” bouwt. Het is hem n.l. gelukt enige per celen weiland aan te trekken, zodat de voormalige salmiakfabriek-zeepziederij veel te weinig ruimte biedt voor zijn groeiende veestapel. Prins Bernhard bezocht koning Boude- wijn. Prins Bernhard vertoefde dit weekend in Brussel. Voordat hij Zater dag deelnam aan een internationaal concours-hippique, werd hij ’s morgens in het paleis door koning Boudewijn ont vangen. W. J. R. Dreesmann overleden. Zater dagmiddag is te zijnen huize te Am sterdam in de ouderdom van 68 jaar overleden de heer W. J. R. Dreesmann, De Prins legt 1ste steen industriehallen. Zoals bekend zal Prins Bernhard op 10 en 11 Juni een werkbezoek aan Fries land brengen. Tijdens dat bezoek zal de Prins o.m. de eerste steen leggen voor de drie industriehallen, die thans aan het einde van de Snekertrekweg te Leeu warden worden gebouwd. H.H. Correspondenten X Met het oog op Hemelvaartsdag 4 moeten de berichten voor het Vrijdagsnummer uiterlijk Woens- X 4 dagmorgen in ons bezit zijn. 4 4 Beleefd verzoeken wij de brieven voor de redactie op zodanig tijd- 4 4 stip ter post te bezorgen, dat ze 4 4 met de eerste bestelling in ons bezit zijn. X Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IJ Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) warden van de Ned. Maatschappij van Nijverheid en Handel, zijn welkomst woord en vertelde dat heden een zeer bijzondere dag was aangebroken, want het gehele Friese Bedrijfsleven, van groot tot klein, heeft meegewerkt om dit grote gebeuren tot stand te bren gen. Dank is hiervoor verschuldigd aan het gehele Friese volk. Hij hoopte, dat het Provinciaal Bestuur een veelvuldig gebruik minstens 50 dagen per jaar van het Statenjacht zou maken, zowel in als buiten onze Provincie. Hierna beklom de 80-jarige, maar zeer krasse heer Buisman, voorz. K. Z. V. „Oostergo, tevens voorzitter Boeier- comm., het podium, die de officiële over dracht zou verrichten. Spreker getuig de van de goede verstandhouding tus sen de verschillende groepen en memo reerde, dat van de 82 aangezochte in stanties 79 spontaan hun toezegging hadden gedaan, zodat binnen 14 dagen reeds tot aankoop van de „Jean Bart” kon worden overgegaan. Aan het ver zoek van mevr. Mesdag om het schip de oude naam „Jean Bart” te laten be houden, kon evenwel niet worden vol daan, maar thans prijkt deze naam op een koperen schild in het schip. Met de wens, dat de „Friso” de Friese wateren en ver daarbuiten zou bevaren, met als toonbeeld dat de provincie Friesland een der voornaamste pijlers is in de bundel gehouden in de klauw van de leeuw in het Ned. wapen, verzocht hij de Commissaris der Koningin in Fries land het Statenjacht wel te willen ac cepteren. Hierna werd de Oostergovlag naar be neden gehaald. De Commissaris sprak namens het Pro vinciaal Bestuur zijn zeer grote dank baarheid uit aan allen die op enigerlei wijze hebben meegewerkt aan dit fraaie geschenk. Hij hoopte, dat dit jacht zou tonen, dat Friesland een schoon oord is voor re creatie en verpozing, maar ook om er te leven en te werken. Na het spelen van het Wilhelmus en het Frysk Folksliet gingen de autori teiten zich inschepen op de „Friso” en de andere boeiers, thans met de Pro vinciale standaard in top. Nadat de ronde jachten midden op de Pikmeer het anker hadden laten vallen. voorzitter van de V en D Nederl. Coöp. Handelsvereniging G. A. en daarmee in feite hoofd van het grote filiaalbe drijf. Een van Meegeren verkocht. Het schil derij van Han van Meegeren, „Christus onder de schriftgeleerden’’ is aange kocht door de diamant-koning Sir Er nest Oppenheimer en ten geschenke ge geven aan de kleine Anglicaanse kerk achter het gerechtshof te Johannesburg. Het schilderij heeft in de kerk ’n plaats gekregen. Voetballeed in Sneek. Bij de zeven eer ste klassers, die reeds voor degradatie waren aangewezen (RCH, Oosterpar- kers, ’t Gooi, DHC, HBS, WH T6, en Maurits) voegde zich op deze laatste, competitie-Zondag nu ook Sneek. Doodskoppen als mene tekel. De La- rense politie merkte in de nacht van Za- terdam op Zondag, dat zich bij het be ruchte kruispunt drie mannen verdacht ophielden. Het drietal werd gearresteerd en meegenomen naar het politiebureau. Een van hen had een pot met verf bij zich en zij bekenden van plan geweest 1 te zijn op de Rijksweg een aantal doods koppen te schilderen, omdat „er niets gebeurt om het gevaar te voorko men”. Met traangas beschoten. Een verte genwoordiger, die in een garage te Am sterdam ruzie kreeg met een chef van die garage, trok een traangaspistool en schoot dat af, met het gevolg, dat de chef zijn bewustzijn verloor en de ver tegenwoordiger thans door de politie wordt opgespoord. - Oud kasteel verwoest. Het uit 1770 da terende kasteel te Obbicht, bij Sittard, werd voor het grootste deel door brand verwoest. „ABORTUS BANG” I Foar de Ljouwerter finzenis oer leit men l.L. in mansk gebou, hwat plak jaen sil oan it laboratoriumwurk fan it Boun fan Koöperative Suvelfabriken. De chemici en bacteriologen hawwe drok wurk en de tiid, dat de apothker soks die yn syn frije tiid of de féarts op in sou- derkeammerke, is praktysk foarby. 1 as kontróle op kunstmest as om to witten hwat de gewassen oan fiedsel bifettet, ündersyk nei kwalen en krupsjes, under om nije dingen en nije mooglikheden to finen, binne nei de oarloch op alle lib- bensterreinen gans yn bitsjutting tanomd. Het is er volop voorjaar. De lammetjes dartelen in de wei, een kalfje zit aan het „tsjoar” een kloek met kuikens klokt goedmoedig over het erf en zelfs poes koestert haar jong. De koestal is al enige tijd leeg en de bejaarde klim op loopt met jong groen uit. Toonbeeld Van landelijke rust. Toch heeft Alten burg andere tijden gekend, al is het waarschijnlijk geen historische plaats, waarvan de geschiedenis teruggaat tot overoude tijden of zelfs tot vóór het begin van onze jaartelling, zoals dit met Groot Equard het geval was. De naam Altenburg, hoe kolossaal groot die ook is aangebracht, schijnt trou wens niet eens oud en origineel te zijn, maar is vermoedelijk ontleend aan een der vorige bewoners. In elk geval is het zo, dat een vraag naar Altenburg aan de eerste de beste bejaarde inwoner van Bolsward gesteld, veelal onbeant woord blijft. Spreekt men daarentegen van de „salmiakfabriek”, dan komen de tongen los. Wanneer wij met de tegenwoordige eige naar, de heer E. Bootsma, in loco over deze dingen praten, komen al spoedig oude foto’s en wat voor ons nog meer waarde heeft vergeelde koopacten op tafel. De oudste acte dateert van 21 Sept. 1870 toen in het logement de Wijnberg (thans fa Van der Plaats) ten overstaan van notaris Wigger Arnoldus Peereboom verkocht werd „de goed onderhouden Stelphuizinge en Schuur, met hieming en erve, vrij van dijkschatting, bevoor- regt met vrij voetpad over landen, eigen aan derden van en naar Bolsward, al leen bezwaard met het onderhoud van eigen hiembevrijding, waaronder begre pen het ganghout met leuning ten Zui den.” Bij de stelphuizing hoorde toen o.a. „een stuk vruchtbaar Greidland „de Vijf” genaamd, belast met 2 floreen en drie gulden vijf en zeventig cent jaarlijks maalgeld aan de molen der Zathe van den heer Otte Tjebbes Hettinga. Met nog een derde perceeltje was de koop som f 9742.75 te betalen met „goede, alhier gangbare grove zilveren munt specie, waarna de vastigheden „voor rekening, hoed, noed, risico, gevaar en onderhoud” in handen van de nieuwe eigenaar overgingen. Namens de vorige eigenaars trad bij de koop op de secretaris van de gemeente Bolsward Sytze Westerbaan Fennema, daartoe gemachtigd door Wiepkje Muur- ling, echtgenote van Dr. Abraham Kue- nen, hoogleraar te Leiden; Tjitske Muur ling, e.v. Dr Jan Carel Matthes, leraar HBS te Groningen; Maria Wibina Muurling, e.v. Jonkheer Dr Bernard Hendrik Corn, van der Wyck, hoogleraaar te Groningen; Mej. Johanna Dorothea Muurling, bui ten beroep; Dr Joachim W. Muurling, Dir. van de Vennootschap Het Noorden te Vlaardin- gen; en Ido Jan Reinhart Muurling, in dienst Levantse Ver. Rotterdam; kennelijk te zien als de gezamenlijke erven Muurling. Getuigen waren Haije Hendriks van der Nadat Vrijdag 21 Mei j.L èin het Provinciehuis te Leeuwarden verschillende bijpassende cadeaux aan het Provinciaal Bestuur Van Friesland waren aangeboden, was het Zaterdag 22 Mei de hoogtij dag van de officiële overdracht van het Statenjacht „Friso”. Met de Oostergovlag in top, fier en zich van zijn waardigheid be wust, lag deze prachtige boeier, een juweeltje van Friese scheeps bouwkunst, aan de steiger bij het Theehuis te Grouw gemeerd. Het koperwerk en het spiegelglad gelakte blank eikenhout weer kaatste de schaarse zonnestralen, die af en toe door de dreigende wolken schenen. LA-UJl'.Ll VlllVLl gO.113 yn M1L3J ULLILI^ LdllUHJU, Xd.ll. A^llllLt. IO 11J1L <1 I 111 HJC1 Cl 11 111C1 En dêrmei wurdt de groei fan laboratoria streek. Alderearst is dêr de forolichting uuu.-~. .k k..k w J V. I Oer L). f k JVL De moaije Maitiid, ja de boer Eaget syn keale greiden oer, ’k Koe fline jier al meane. Nou waekst der amper foar ien kou, Wy freezje dat foar üs bidriuw Straks de üngetiid net leanet. De moaije Maitiid, sinneskyn? In dichter, hündert jier forlyn, Ha wy ’t al fan fornommen. De Genestet wurdt hjoed wer nij, Dy frege ek, Blommemoanne lij, O, hoenear silstou komme? 4 Hemelvaartsdag wordt er in ons bedrijf niet gewerkt. Advertenties 4 voor het Vrijdagsnummer moeten uiterlijk Woensdagmorgen vóór 10 uur in ons bezit zijn. Van ad- 4 vertenties die later binnenkomen kunnen we de plaatsing in het 4 nummer van Vrijdag 28 Mei niet X meer garanderen. DE ADMINISTRATIE I Ündersyk sa wol 1 en fouraezje, i groun of de gi Ü.J syk Nederlan en binammen Fryslan hat by de fé-eksport, de skea, dy’t eltse boer ünder- fynt fan dizze nare kwael roppe om op lossing. Der is gjin boer, dy’t hjir net bilang by hat en men kin net wachtsje oant alle lju frijwillich dwaen sille, hwat it algemien bilang freget. Dan komt men der nea üt. Us tinkt de tiid is der nou wol ryp foar en elts ütstel is ünforant- wurde. De t.b.c.-bistriding hat üs wol leard, hwat der presteard wurde kin op dit terrein, nou is de Abortus oan bar. Hy moat op ’e swarte list as fijan nümer ien. Denemarken is üs op dit terrein al in hiel ein yn it foar, wy kinne net langer wachtsje'sünder greate kans to rinnen de fé-eksport yn gefaer to bringen. As straks de foarsimmer Fryslans greide yn folie pracht set en it skoandere swart-bünte fé, dat yn de hiele wrald syn gelikens net fynt, rint to weidzjen, dan mei dizze hear- like pronk net mear bislüpt wurde fan dy lytse fijan fan wolfeart en boereryk- dom, de Abortus-Bang-bacil. Wy moatte him ienriedich to liif mei alle middels, dy’t üs jown binne, ek mei de macht fan üt organisatoarys'ke krêft. Suverje it bi slach fan Abortus-lijers, intsje itrgguod en keapje net oars as Abortus-frij fé; iso- learje daliks in nij gefal en roei de rom mel üt, dy’t de merken hjir en dêr meit- sje ta in kweade boarne fan bismetting. Wy hawwe de middels om dizze kwael j baes to wurden, wy hawwe de minsken I en wy hawwe fpar üssels en it algemien de plicht om dit ek iendrachtich to brü- ken. Lit Fryslan wer ris foaroan yn de krite stean gean en op dit wichtich ter rein in boppeslach lever je fier yn de tri bune. It aide fjochtersaerd is him dochs net üntstoarn. Hwa nimt in moedich en breed initiatyf? De slach tsjin de „Abor tus Bang” kin en mei net langer wachtsje. Rondom dit prachtige schip lagen ook een aantal kleinere broertjes en zusjes van de „Friso”, n.l. de boeiers van Hal- bertsma, Bokma enz., alle in hun feest- kledij uitgedost. Verder heerste op de Pikmeer een gezellige drukte van al lerlei zeilboten, terwijl in de verte, als een dreigend maar tegelijk rustig ge voel drie mijnenvegers van de Konink lijke Zeemacht, keurig gepavoiseerd voor anker lagen. Buiten het voltallige bestuur der Pro- De moaije Maitiid bleau mar wei, Elk roun noch om, midswinters klaeid, Of sit yn hüs to klomjen. lishilligen wien ’net sa mak, 't Forstannichst foar de kachel ’t plak, Mar op ’e nij to romjen. Werf, koopman en landbouwer en Ber nardus Sjoerds Oosterbaan, logement- houdersbediende. Koper van de huizing met twee per ceeltjes land werd Hessel Boschma. De overige percelen kwamen in andere handen. Vermoedelijk is de bestaande stelphuizinge nu te groot voor de enkele overgeblevene* pondematen in de loop van de volgende jaren afgebro ken en het tegenwoordige Altenburg herrezen. (De naam Altenburg komt echter evenmin voor in een later koop contract van 1903, als in het eerstge noemde). In 1903 is er reeds sprake van een wo ning met schuur en fabrieksgebouw. Verkoper was toen de heer Rinke Jans- zoon Vos, handelaar in galanterieën te Bolsward, koper de heer Jan Ottes Postma, koemelker te Bolsward. Als bijzondere bepaling gold, dat de zeepketel, die buiten de verkoop bleef, een jaar lang mocht blijven zitten. Jan Ottes werd n.l. weer koemelker, nadat de heer Vonk een zeepziederij in het pand had geëxploiteerd. Een zoon van de heer Vonk (die gold als een prima vakman, nu zelf ook al weer ge- pensionneerd, kan er nog smakelijk van vertellen. Met loog en lijnolie als voor naamste ingrediënten werd de bekende I groene, zachte zeep vervaardigd. De I groene kleur door de huisvrouwen zo gewenst was maar product van een kl&urmengsel. Oorspronkelijk was de zeep geel. Vader Vonk leerde het zeep- zieden bij fam. Kingma te Makkum, waar eind vorige eeuw het vak van zeep- zieden ook werd beoefend. De kalkovens leverden de grondstoffen daartoe. Voordat Altenburg dienst deed als zeepziederij was er een niet onver maard „salmiakfabriek” in gevestigd, al moet U in dit verband niet denken aan hoestmiddelen enz. „Salmiak” is een verbastering van Am moniak. Over dit bedrijf hebben we ons licht eens opgestoken bij Bertus Lam mertsma, thans rustend schipper-arbei- der op de „Polle”, die in zijn jonge ja ren de „salmiakfabriek” vaak van de nodige grondstoffen heeft voorzien. Leverde het Bolswarder Gasfabriek het teerwater aan industrieën „om utens”, en tsien moanne aid moatte dy allegearre inte wurde. Dat is al in fikse stap, mar net genóch. It Jelsumer fabryk jowt in twadde fase: gjin fé mear keapje sünder abortus-papieren, hwant de bismetting komt der meast wei. De lju, dy’t faken- tiids fé keapje, witte wol, dat men op dizze wize sa mar under de kealforsmi- ters komt to sitten. En in bulte lytse lju moatte gauris in pear bistjes keapje. Yn Drinte binne nou 33 fan de 52 coopera tive suvelfabriken ta dizze groepsbistri- ding oergien, dat is in prachtich bigjin, hwer’t mannich provinsje noch lang net oan ta is. Men kin lykwols net al to lang mear wachtsje mei dizze kollektive bistri- ding, hwant trochdat der mear en mear abortusfrije bidriuwen komme en gebie- ten oan it suverjen slaen, sil de rest hoe langer hoe gefaerliker wurde by it keap- jen fan fé. Fryslan naem op mannich ge- biet de foarstap. Dr Veenbaas, de greate man op dit geniet hie al yn ’e holle Frys lan frij to meitsjen fan dit lijen, mar it greate initiatyf bliuwt oan diz tiid üt. Alle fabriken soene byinoar stappe moatte, koöperative en net-koöperative en 1 ■■■- - de en konsekwinte bistriding oanpakke, hwerby in Provinsiale „Verordening” krêft by sette koe om de ünwillige en dwerse ien- lingen to twingen. Hwant sa’t it nou giet wurdt der hiel hwat jild mar heal brükt en docht de iene wer toneate hwat de oare opbout. Wy witte skoan, dat op dit terrein hiel hwat swierrichheden to oerwinnen binne, de kwael seis hat frjemde kueren, de bi striding is net j immer ófdwaende, de mid dels binne jit gjin hündert persint, mar der is gjin oare wei, dan mienskiplik de skouders der ünder to setten, dan giet it oer de hiele provinsje ynfierd fan it int-1 op it hurdst en wurdt men de swierrich- fan de keallen. Tusken in heal jier'heden it gaust baes. It greate bilang dat ninklike Shell, Ford en safolle oaren yn- festearden millioenen yn dizze research, mar ek yn de agraryske sektor wurdt hoe langer hoe skerper ynsjoen, dat men op dit terrein net binefter bliuwe kin. By gelegenheit fan it 50-jierrich bistean fan de Ryksserumynrjochting hawwe wy hjir al in wurdmannich fan sein, mar alle da gen blykt it mear, dat wy tige forlet hawwe fan de wittenskiplike stipe fan dit wurk. Okkerwyks hat de coöperatieve suvelfabryk fan Jelsum it ütstel oannomd om tonei gjin fé mear oan to keapjen, hwat net perfoarst frij is fan Abortus Bang. Sa’t men wit is dat de namme fan de tige skealike kwael, dy’t hjir as kealforsmiten bikend stiet. In aide krupsje by it fé en ien, dy’t tige folie skea docht. Nei skatting kostet dit jierliks oan üs lan wol tritich millioen goune. Al jierren is men mei de bistriding dwaende, mar oant nou ta wie dit altyd persoanlik, net as groep of as provinsje. En it is nou ien kear in feit, dat de persoanlike bistriding net ta in slutend doel komme kin, om’t de iene wer bidjert, hwat de oare forbettert. De fabriken wurkje al in hiele set mei troch oan to jaen, hwannear de molke net smetfrij is, mar it wurdt oan diz tiid ta oan de boeren en keaplju oerlitten hokfor maetregels hja treffe sille. Sa komme wy lykwols der nea alhiel üt. Dit is in fallen en opstean mei alle arge- waesje en fortriet, dat in boer fielt as him de boel wer by de hannen ófbrekt. Wy moatte komme ta groepsbistriding en wy moatte via de provinsjes komme ta suve- ring oer it hiele lan. Mei minder kin men net ta, omdat hjir mar ien wei klear en düdlik iepen leit: in abortus-frij Neder lan. Drinte is hjir al in hiel ein mei op

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1