TAND DES TIJDS EN VERWAARLOOSD ONDERHOUD STELLEN ZWARE OPGAVE KRIS-KRAS door Nederland üs hjoed p p to sizzen 50e Jaargang No. 42 Dinsdag 1 Juni 1954 Frisse wind in huidig monumentenbeleid De Fiskers fan Warntille r 1 Fan de Martinytoer Indo-Cliina Tj. de J. >f STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Molotov terug Hwat hat Qabe Skroar vol- PYT. in Utrecht overge- restauraties aan O 5 yn Fryslan, I En sa mist it net, wurdt elts jier it plakje Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent pei mtn Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) f f f f Veel bezoek bij de General Motors. De General Motors Automobieltentoonstel- ling in de Harmonie te Leeuwarden sloot Maandagavond j.l. haar deuren, na een succesvolle vierdaagse show. Dat deze show een evenement voor Friesland en in het bijzonder voor Leeuwarden was, bewees wel het buitengewoon grote aan tal bezoekers, n.l. 22 a 23 duizend. Meer personeel minder ongevallen. Door het voeren van systematische vei- ligheidsacties is „Philips” er in 1953 in geslaagd om het aantal ongevallen te verminderen, ondanks een vrij aanzien lijke personeelsuitbreiding in dat jaar. Er was meer personeel, doch het aantal ongevallen daalde van 2419 in 1952 tot Gjin moed forlem, de heale moarn, It stil ientoanich pielen; In lyts baksoadtsje; 't lean is skoan, Seis bleijen en twa ielen. Lykwols dizz sport hat dochs syn hert, Geduld, faeks gau forsille, Dy’t leare hwat dit wurd bitsjut: De fiskers fan Warntille. Stil! It koarkje wippelet op en del, Se skine dochs to kommen; Nou giet it oan, pas op 'e tel, De réch wurdt juskes kromme. In foarse swaei! Hwat is ’t? In bears? Meten, de measte wille In glimmende soal fan in aid lears: De fiskbüt fan Warntille. Hjoed de earste Juny it fiskseisoen Mei fan de wet bigjinne; De fêste klanten wurd’ wer sjoen, Dy’t wy al jierren kinne. Noch near© nacht hat foar har béd Neist al de wekker skille. Hja fyts’ by tropkes üt de stêd De fiskers fan Warntille. In flater, dy’t men tajowt, hat men al heal goed makke 0 Ontploffing by vuurwerkfabriek. Zater dagmiddag werd Maarssen opgeschrikt door een ontploffing bij een vuurwerk fabriek. De eigenaar, de heer J. S., die in de tuin rond de fabriek aan het wer ken was, liep ernstige brandwonden op en is in levensgevaarlijke toestand naar Longerend Longerhouw. De meest indrukwekkende Friese res tauratie vinden wij zonder twijfel in de aloude Bolswarder Martini. Welbewust laten we deze ditmaal echter achter ons om de weg naar Longerhouw te zoe ken, juist op het moment, dat kapitein De begroeide toren der Ned. Herv. Kerk te Schraard vormt een passend décor voor dit schilderachtige landschap. Eilaas.het hier afgebeelde zo pittoreske spinnekopmolentje is ook reeds slachtoffer geworden van de tand des tijds. De kerk met toren blijve als laatste bolwerk behouden ;roun, in in boer In plakje ütsocht, it angeltuech ré, Neist har ’t wyt linnen sekje; Brea üt it papier in slok lije thé, Hja draeij’ it earste sjekje. Rounom har glinsteret de natür, Yn sulverreach forstille, Hja stoarje stüf it wetter oer: De fiskers fan Warntille. Actie te Schraard. Is men te Longerhouw nog in het sta dium van het zitten in de wachtkamer, te Schraard is de (hernieuwde) operatie begonnen. Ook over deze restauratie schreven we reeds. De huidige kerk wordt zoveel mogelijk weer in de oude staat teruggebracht. Ze zal wel dateren van na 1524. Toen immers was er volgens Petrus van Thabor, een „sware fuerige blyxem, al- soe dat die keerck toe Scheraerd ver brande alheel en ganselick.” Later is er aan het gebouw geducht ge knoeid. „Moeten” van kleine rondbogige ven sters (die misschien over verloop van tijd weer in ere worden hersteld?) wij zen nog op de vroegere gevelverdeling, die zeker fraaier was dan die met de grote spitsbogige lichtopeningen van thans. Merkwaardig is het halfronde koor („koer” in de volksmond) dat over gaat door een flauwe uitmetseling in van een achthoek. De trekbalken in de kerk rusten op gesneden sleutels met diep uitgehold driedelig peerkraalpro- fiel. In de toren vindt men nog sporen van een stenen gewelf. De eiken preek stoel, thans van de vieze verflaag ont daan, toont weer de oude glorie (al moet het gezicht voor veel Schraarders eerst weer wennen). Bij de restauraties, voor zover die gereed is, zijn de gesne den eindstukken van de banken behou den, van het deel dat thans in behan deling is, zijn ze naar Leeuwarden op gezonden om „in het bad’’ te gaan. Het ryk gegraveerd Avondmaalsgerei is ook reeds oud. De oudste beker en schaal dragen resp. het jaartal 1688 en 1757. De klok werd nog in eerder da gen gegoten n.l. in het geboortejaar van Gysbert Japicx 1603 door de kinderen van Willem Wegewart te Deventer. „De doodbaar gaat niemand, o Heer, voorbij, ’t Is jong of oud, ook wie hij zij; Waak steeds en bidt en wees bereid, Voor 't naderen der Eeuwigheid” terwijl de oudste grafzerken dateerden uit 1613, waarop de namen van Gabbe Scheltes en Gabbe Schelts wijf, oud 43 en 46 jaar. schoon. Over de kunstzinnig uitgesneden preekstoel schreven we reeds eerder. Voorheen werd in de toren een lijkbaar bewaard, die de aandacht trok door de volgende inscriptie: dat hot aantal inwoners vroeger nog kleiner was. Bedroeg dit in 1890 260 inwoners, in 1840 en 1811 was dit resp. 255 en 211. In ieder geval werd ook te Schraard druk gebruik gemaakt van ’t begraven in de kerk, getuige de graf zerken van Epo Aelva 1586, Wiek Scheltema syn wyff, Epe Alva olt 72 jaren en Uylck van Aylva out 61 jae- ren, Obid den 18 April 1653. Van de laatste vindt men tevens nog een z.g. rouwbord in de kerk, waaruit blykt, dat zij een z.g. eenhoorn in het wapen voert. In 1913 vond men onder de twee grote zerken voor in de kerk op pl.m. 3 m. diepte twee gewelfde grafkelders. Daar de ingang iets lager was behoefden de stenen niet te worden opgelicht om toe gang tot de kelders te verkrijgen. De kelders stonden vol (kristalhelder) grondwater. Het was onbegonnen werk dit te verwijderen. Het eikenhout van de kisten was niet vergaan, maar de planken dreven los in het water. Har koark leit ünbiweechlik plat, Der hoeft neat aventüre. Hja stean allyk de frou fan Lot, Wachtsje, in ketier, in üre. Helje ris op, de hopk is bleat, Hja knyp’ sêft sjerpdeechpillen; „Seach stou al byt? Ik ha noch neat” De fiskers fan Warntille. Waarom zo groot? Op de vraag waarom men de oude dorpskerken in vroeger eeuwen (de mu ren van de Schraarder kerk, die des tijds bij de brand gespaard moeten zijn, dateren zeker uit de 13e of 14e eeuw) ogenschijnlijk veel te groot bouwde, wordt wel eens als antwoord gegeven, dat men dit deed om meer begraaf- ruimte (in de kerk!) tot zijn beschik king te hebben. Of dit antwoord juist is, weten we niet. In elk geval is thans een vrij groot gedeelte van de kerk in onbruik en de rest voor de Schraar der gemeente groot genoeg. Het feit, dat Afscheiding en Doleantie scheuringen teweeg brachten, speelt in Schraard nauwelijks een rol, als men bedenkt, j gen was met enkele vriendinnetjes gaan Het Franse kabinet heeft drastische maatregelen aangekondigd om aan de crisis in Indo-China het hoofd te bie den. Het voornaamste besluit is, dat het tweede deel van de lichting 1954 n.l. 80.000 man reeds in de eerstkomende weken, deels zelfs over enkele dagen, onder de wapenen zal worden geroepen, in plaats van in October. De jeugdige dienstplichtigen zullen echter niet naar Indo-China worden gezonden, doch be roepsmilitairen moeten vervangen, die dan te zamen met specialisten naar het Verre Oosten zullen gaan; men spreekt van drie divisies. Meisje door bliksem gedood. Een kort, maar hevig onweer, dat zich Zondagmid dag boven de provincie Groningen ont laadde, heeft een dode geëist. Voorts werden enkele koeien door de bliksem getroffen en sloeg het hemelvuur in op enkele bomen. De 13-jarige Fenny Schuilink van de Oosterweg in Gronin- fietsen in de richting Haren. Met vele anderen schuilde zij onder een bomen rij voor een hevige stortbui. Toen de bui iets minder werd, stak het meisje over om de fietstocht te hervatten. Op dat moment zagen velen, hoe een vuur bal zich uit de hemel losmaakte en op de grond neerstortte. Het meisje werd dodelijk getroffen. Kunstmatige adem haling door een plaatselijke arts kon niet meer baten. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad het ziekenhuis bracht. De Russische minister van Buitenland se Zaken, V. Molotov, is Maandagmor- gen vroeg onverwacht uit Genève ver- trokken en naar Moskou teruggevlogen. Achter zich liet hij een sfeer van ver warring, die zich bij vrijwel alle diplo maten bij de conferentie over het Verre Oosten uitte in de vraag: „Waarom?” In Britse kringen te Genève verwacht men echter, dat Molotov met ingrijpen de concessies uit Moskou zal terugke ren, al weet men niet precies, wat deze concessies zullen inhouden. Mogelijk zullen de Russen een compromisvoorstel doen, dat alle problemen van het Verre Oosten zal omvatten. Het vertrek van Molotov naar Moskou geschiedde met de grootste geheimzin nigheid en zelfs de Zwitserse functio narissen van het vliegveld werden eerst van de réis op de hoogte gesteld toen fan en hja wurde makk de zwarte Russische auto’s met de mi nister en de andere Russische autori teiten kwamen voorrijden. De Russische delegatie weigerde elke commentaar op het vertrek, maar vol gens leden van de Britse vertegenwoor diging in Genève zou Molotov aan Eden hebben verteld, dat hij „over een dag of twee” zal terugkeren. E. Smit bij de N.V. Hollandia met zijn 2 ton metende „Surch” van wal steekt. Bij Lonjé ((vroeger gespeld Lonjier of Lunjier) werd reeds hooi geruiterd. Dit was wel een modern contrast met het prachtige gezicht op Longerhouw, waar tegen de achtergrond van het zadeldak- torentje en de beide roodgepande plaat sen van Ruerd Boersma (1865) en Murk Falkena een drietal mannen op een hapje bouw aan het wieden was, zoals men dit voor jaren ook reeds deed. Lon gerhouw heeft als plaatsnaam waar schijnlijk weinig met het Friese werk woord „longerje” uit te staan (het zal wel een verbastering zijn van Langer- hove) „longerje” doet het wel, n.l. op de restauratie van de toren, die hoogst, hoogst noodzakelijk is. Werd deze in 192.7 nog bepleisterd (de gebroeders S. K. en J. K. hebben het jaartal en hun initialen meer documen tair dan artistiek in het pleisterwerk vereeuwigd), de wijzerplaat thans in onbruik draagt nog steeds het jaar tal 1897, als een herinnering aan het feit, dat de toren in dat jaar door de bliksem werd getroffen, waarbij het uur werk toen werd vernield en vernieuwd. De kerk die van jongere datum is, al doen de 5 rondboogjes (3 ten zuiden en 2 ten Noorden) wel oud aan, is nog be hoorlijk hecht, de toren is echter spoedig niet meer dan een ruïne: niet alleen de pleisters vallen naar beneden, hele stuk ken muurwerk worden in de val mee gesleept. Ook sneuvelde reeds een van de goten en wordt het psalmwoord: „Zelfs vindt de mus een huis, o Heer. hier letterlijk bewaardheid. Onder de resterende dakpannen hebben ze vrije toegang. Kortom, de toestand is hoogst gevaarlijk en een restauratie urgent. Rijksmonumentenzorg moge aan het bouwwerk architectonisch weinig waar de toekennen, de Longerhouwsters wil len hun toren graag houden. Daarom was het voor hen ook een verblijdend bericht, dat het gemeentebestuur van Wonseradeel niet geheel onverschillig tegenover het dreigend verval blijkt te staan. Ook de kerk bewaarde nog historisch ROMTE OM TO LIBJEN Hwer't net by komt en wol óf giet, rekket ien kear op, seit it folk torjocht. Dêr moasten wy wol oan tinke, doe’t wy fan ’e wike in dei mei de noas set wurden op it probleem fan üs libbensromte hjirre. Sünt de oarloch sjogge wy hoe hurd de romte, hwer't it Nederlanske folk op libje moat, minder wurdt. Hwer’t men ek komt, steane de oannimmers en faklju yn de oanfal. Wegen, kanalen, wenten, skoallen, tsj erken, der is driuwend forlet yn in tempo. De stêdden dogge it mei greate j kompleksen, de „Friesland is rijk aan monumenten, maar haast alle monumenten zijn door de tand des tijds aangetast en/of door gebrekkig onder houd in verwaarloosde staat. Op heel veel plaatsen is „periculum in mora”. Waar monumentenzorg algemeen wordt aanvaard als deel uit te maken van de taak der overheid, betekent dit, dat ook de provinciale overheid in de eerstvolgende jaren voortdurend voor de vraag zal komen te staan: moet hier worden ingegrepen? Zonder zeer grote offers te brengen waarschijnlijk zelfs grotere dan tot nog toe zal het werk der monumentenzorg niet kunnen worden verricht. Een Fries dorp zou echter zijn dorpskarakter ver liezen als toren en kerk verloren gingen. Het blijft gewenst er voor te waken, dat Friesland elk jaar een naar evenredigheid van zijn monumentenschat behoorlijk aandeel uit de jaarlijkse subsidiepot op de rijksbegroting krijgt toegewezen, wanneer hier grote bedra gen worden verwerkt, dan wordt daarmede tevens een economisch belang gediend.” mar hwa djipper dolt, sjocht dat in prima’re frage is foar it hide it hide Nedcrl’nyke folk. Flwant de grounclach gemeenten har- fan it folk, leit primair yn de sitcwaesje ren dan by oanslute. De fleanfjilden wur de ütwreide, greate projekten foar de skipfeart binne yn ütfiering of steane op steapel. Gjin dei giet foarby of de lodde wurdt set ”n in fruchtber stik gr< koumelker wurdt fordreaun of i moat in oar hinnekommen sykje. It tai minsken wurdt yn Nederlan elts jier mei 46.000 formeardere. Nimt men oan, dat 20 ta de agraryske sektor hearre, dan soe der foar 9000 min sken nije groun komme moatte, dat bitsjut likernóch 35.000 ha. Der is lykwols gjin sprake fan. Soe der net ófgean, dan kaem der elts jier mar 10.000 by. Dat wol sizze '5000 ha troch forbettering fan ünlan, üntginning, forkaveling, üntwettering en sa en dan jlt 5000 ha troch it droech meit- sjen fan ynpoldere groun. Fan de 5000 ha per jier wurde 4500 ha foun yn de 18.225 30.400 31.974 69.780 f205.115 f 263.495 f 3.625 Aldus het op 15 Oct. 1949 gepubliceerde rapport van de adviescommissie inzake Monumentenzorg in de provincie Fries land. Nu we bijna 5 jaar verder zijn, blijken deze woorden nog maar al te waar en ook op onze omgeving zijn ze ruim schoots van toepassing. Niet alleen zijn de restauraties te Wor- kum en Bolsward grote slokoppen ge bleken, ook in Schraard, Makkum en Piaam wordt gerestaureerd, terwijl Pingjum, Longerhouw enz. er hoogno dig aan toe zijn. Dat de restauratie als een even zware als noodzakelijke last op de schouders van de huidige genera tie drukt, vindt zijn oorzaak vooral in het feit, dat de vorige eeuw geken merkt werd door een groot gebrek aan historisch- en schoonheidsgevoel, wel licht ook wel aan een zeker verantwoor delijkheidsgevoel. Hierdoor zijn in deze eeuw veel monumenten vorgoed ver minkt, zo niet voor altijd verloren ge gaan, niet alleen wat betreft stinsen en States, maar ook wat betreft kerken en torens. Een typisch voorbeeld hiervan vinden wij te Komwerd, waar de stoere zadel dak (waarover later meer) werd ver vangen door de tegenwoordige „lange ekraits” en de kerk werd ombouwd. Friesland kwam bovendien in het be gin van de 20e eeuw slechts aarzelend over de brug. Dr. Kalf, destijds direc teur van het rijksbureau voor de mo numentenzorg, gaf eens in ’n toespraak het volgende lijstje van het totaalbe drag dat in 10 jaar tijds (1918-’27) door diverse provincies werd uitgegeven: Limburg Zeeland Gelderland Utrecht Noord-Holland Zuid-Holland Friesland Gedurende tien jaar tijd werd dus door de provinciale staten van onze provin cie gemiddeld nauwelijks drie en een half honderd gulden aan restauraties besteed, cijfers, die in het niet vallen bij de enorme bedragen, die thans nu het bijna te laat is worden gevoteerd, door rijk, provincie en gemeente. Om ons eens op de hoogte te stellen van de huidige stand van zaken, hebben we verleden week eens een rondritje ge maakt, waarvan wij in dit (en wellicht enkele volgende) artikel (s) het een en ander in „ommetje-stijl’’ weergeven. Sudersépolders en noch 500 ha büten- dyks. Mei dizze hurde realiteit foar eagen, dy troch emigraesje lang net lykwichtich bliuwe kin, fait it to bigripen, dat de oerheit mei alle krêft bisiket romte to finen. Romte om to libjen en romte om to arbeidzjen. Mannichien is him net bi- wust om hokfor yngripende foroaringen it hjir giet. Hündert jier lyn wennen yn üs lan 80 minsken op 1 km2. Yn 1900 wiene dat al 160 en nou yn 1954 binne dat 330. Dat is dan allinnich it bleate tal, mar de minsken fan hjoed hawwe hiel oare en hegere easken as eartiids. Komme der mear minsken, dan litte dy har net ynmitselje yn steger en sloppen, mar de moderne forlangens freegje soune wenten 1 snel I mei fikse strjitten, skoallen fan allerhan- ne soart, sportfjilden en gymnastiekloka- kompleksen, de dorpen mei inkelde Ier, bibleteken en sa meat, strjitten, yn Hollan mear as yn Fryslan, I En sa mist it net, wurdt elts jier t plakje mar nearne litte hja de groun mei rêst. groun lytser hwerop de agrariër rekkenje Elts gemeentebistjür, da. syn tiid forstiet, kin. Dat is yn earste opslach in boere- is oan it bouwen en de rykstsjinsten wrot- kwestje,-1-J::-->-*■ te mei alle man en macht foar it krijen dit ek i: fan it forantwurde wegennet oer it JJ-k 'D-'.-." lan, hwer’t provinsjes cn fan syn lan- en tünbou. As ünmisbere leveransier fan de earste en wichtichste libbensbihoeften kin nimmen him misse. Mear as 10.000.000 minsken moatte alle dagen har waerm en kald iten, har mol- ke, büter, tsiis, fleis, ierdappels en grien- te, har fruit op ’e tafel fine. Krekt de yndusty hat it measte bilang by in eigen apparaet foar de fiedselfoarsjen- ning fan de hünderttüzenen arbeiders. Sil dit farsk en foar in redelike priis koft wurde kinne, dan moat it üt eigen lan komme, fuort by de doar. Dêrneist mei men net forjitte, dat mannich yndustry krekt hjirtroch groeije ko.e, om’t de groun- stoffen tichteby en geskikt to krijen wie ne. Wol yn Lei jen, lear yr de Lang- strjitte, ierdappels yn Grins, strie yn Drinthe en sa mear. Moat men de groun- stoffen üt it buten 1 a.i helie, dan sliept men efter. Dan freget it destomear en komme de earstneamde faktoaren ek wer op it aljemint. Men moat dan ruilje om oan ertsen, izer, katoen, wol, kofje, cacao n oare ütlanske produkten to kommen en alwer moatte de eigen agraryske produkten dêrfoar de middels leverje. Ekonomysk binne wy oanwiisd op de yndustry, dat is wier, mar net minder wier is, dat dêrfoar de agra ryske sektor it founemint leverje moat, sille wy net topswier wurde. In iverich folk kin in bulte drage, mar de fuotten moatte stevich op ’e groun stean. Dat jildt op ekonomysk terrein mar dêr- mei is it lane net üt. De oanfier fan soune en sobere wurkkrêften is foar eltse stêd en yndustrygebiet needsaek. It geve, mear primitive lanfolk moat de rigen oanfolje, oars stjert eltse greate stêd üt. De bloed- forfarsking nei de hegerein kin net mist kei. En dêr haw ik net folie fidüsje yn. dustrialisaesje, mei it ófnimmen fan lib bensromte foar de agrariër, wurdt dit aloan nuodliker. Ek op sosiael gebiet sit yn dizze Ontwikkeling in great gefaer. Om in harmonyske bifolking to balden, dy’t forantwurdlikens haldt foar oarder en eigendom, om gjin maklike büt to wurden fan ekstremistyske streamingen, kin men de agrariër net misse. Syn lib- benserfaring, syn konservatisme, syn dre- gens en natuerlike rêst, syn üthalden en trochsetten binne boarnen fan folkskrêtt. Hwer't dy opdroege binne, leit de boel yn trewyn en libbet men op in wankele basis. Wiene der mar mear Sudersé-pol- ders, koene der mar nije provinsjes oan- makke wurde, it soe in seine wêze foar it hiele folk. Mar dat seit net bést. Hwat wy oan it Waed sjoen hawwe dizze wike, hat wol düdlik makke, dat de lanoanwinning neffens de natuer, in s adige gong giet. De sé makket nij lan, mar it duorret jier ren, der moat earst in bloedich stik wurk dien wurde foar ien nije pleats boud wur de kin. It meitsjen fan keardammen en slykdammen kostet in hiele slompe jild en de gelearden binne net botte optimis- tysk hwat d? slykfoarming oangiet. It giet to sunich, sizze hja en it kostet tofolle; leanen en lésten binne sa heech, dat it op dizze wize net Jane meat troch gean kin. It sil wol sa wêze! Mar as men dan heart, hwat hja yn de takomst op it each hawwe, it droechmeallen fan de greate sanflakten op it Waed, dan wurdt it jin grien en blau foar eagen. Hwant op de aide wize kriget men béste groun, nou I sil men kleare sésan w’nne wolle en dan hoopje dat de technyk dêr kultuergroun fan meitsje sil. Dat b’ket in bulte op de fjouwerkante sir- De huidige Ned. Herv. predikant heeft in een cahier een schat van historische aantekeningen over Schraard, ook meer op het gebied der pastoralia. Gebrek aan plaatsruimte belet ons deze allen over te nemen. Toch is het misschien wel aardig te vermelden, dat in het voorjaar van 1899 een wijnstok tegen de Zuidermuur der pastorie is geplant en in October 1900 een klimop tegen de kerktoren. In 1926 leverde de eerste 38 pond druiven, terwijl de laatste zo uit gegroeid is, dat de toren en een spe ciaal cachet van kreeg. Een cachet, dat zelfs aan het gehele landschap een zekere toon geeft. Voorlopig moesten we afscheid nemen van Schraard. De restauratie zullen we echter met belangstelling blijven vol gen. Onze „restauratietocht’’ ging verder via Wons, Kornwerd en Makkum, ter wijl ook Piaam nog op ’t lijstje stond. Hierover vertellen we echter een gende maal het een en ander. Colorado-kevers gesignaleerd. Dezer dagen zijn de eerste colorado-kevers in de gemeenten Harderwijk en Putten waargenomen. Het betrof slechts enige tientallen exemplaren, die alle gedood werden. Waarschijnlijk hebben zij als larven in de grond overwinterd. Uit de verkeerde fles.Een arbeider te Grave, dia met koude thee zijn dorst wilde lessen, kreep de verkeerde fles en dronk een giftig extract, dat hij voor het bespuiten van bomen moest gebrui ken met het gevolg, dat de man reeds op weg naar het ziekenhuis aan de ge volgen overleed. Verlaag de Omzetbelasting. De samen werkende Middenstandsbonden dringen er bij de Tweede Kamer op aan, het be drag voor de vrijgestelde fabrikanten- leveringen en diensten van f 1200 te brengen op f 5000.- De grootste. Met een export van ruim 121.000 ton consumptieaardappelen ter waarde van f31 millioen; 78000 ton pootaardappelen ter waarde van f 70 millioen, bleek ons land ook in 1953 de grootste aardappel-exporteur ter wereld te zijn. Prins Bernhard naar Surhuisterveen. Z. K. H. Prins Bernhard zal Donderdag 10 Juni een bezoek brengen aan de Am bachtsschool te Surhuisterveen. Z.K.H. zal die dag verder een bezoek brengen aan Grouw en aan Drachten (Philips- fabrieken). wurde. It iensidich yntellektuële, it de- kadente it al to teare, it bloedleaze en willeaze, it sterile fan bipaelde formid- j dens freget krêft fan ónderen op en it nlattelan soarget op ir natuerlike wize, d't hjiryn for^ioen wurdt. Mar mei it ta in immen fan de urb” lisaesje en de yn-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1