SCHITTEREND GESLAAGD MUZIEKCONCOURS Elfstedentocht als nimmer te voren Hofland, Jongstra en De Haan winnaars lil De beste marsweilstrijd sedert jaren I r" Fan de Martinytoer i 5 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND De prijswinnaars vanaf 1947 $0e Jaargang No. 44 Dinsdag 8 Juni 1954 99 In Bolsward liepen vijl uur alle wekkers af I men ze 5e I De Wor ts goed „STRIID OP TWA FRONTEN” 1954 sen, i Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent pet mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie De Toertocht. niet minder dan 350 toertochters 99 99 99 99 99 De wegwedstrijd. Over de wedstrijd zelf het volgende: De eerste kilometers worden door de renners in de amateurgroep in gesloten peleton afgelegd. Bij Witmarsum ech ter demareren onverwachts een drietal renners, n.l. E. Bellis en J. P. Bloetjes van Alkmaar en J. M. Rijkers van Am sterdam, welk drietal tot Franeker een voorsprong van 40 meter weet te be houden, maar dan moet Bellis wegens bandenpech het veld ruimen, waardoor de 2 koplopers voor een zware taak ko men te staan. Tot voorbij Dokkum we ten ze prachtig stand te houden, doch hier krijgen ze met zware tegenwind te kampen en dit betekent voorlopig het einde van alle illusies. Vier man voegen zich bij het tweetal, die met een flinke voorsprong in Leeuwarden arriveren. 1947 1948 1949 1950 1951 1952 1953 1951 1952 1953 1954 1947 1948 1949 1950 1951 1952. 1953 1954 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Wegwedstrijd T. de Boer, Harlingen B. Andriessen, Leeuwarden W. Dielissen, Beek en Donk Idem Idem J. Bruggenkamp, IJmuiden A. J. van Steenselen, Mijnsherenland J. Hofland, Beverwijk Nieuwelingen: A. van Andel, Harlingen M. Edelenbos, Enkhuizen P. Post, Amsterdam E. Jongstra, Hoogeveen 5.55 5.55 8.21 7.51 7.38 7.21 7.20 7.21 7.00 6.35 2de 3de 4 de 5de 2e 3e 4e 7e 8e 9e 10e 11e 12e No. 3e 4e 5e 6e was niet 4.25 4.11 3.32 3.40 Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Naast de 11-stedentochttraditie maakt Bolsward de laatste jaren op Pinkstermaandag naam door de concoursen met marswedstrijd en avondconcert. Vooral de laatste trekken duizenden bezoekers en zelden zal het de laatste jaren in Bolswards goed afgezette straten zo druk zijn geweest, als tijdens de schitterende marswed strijd. Het Julianapark dat gelukkig door de bezoekers van het concours zo veel mogelijk is ontzien bleek ondanks het regentje van de vorige dag een uitstekende plaats voor het jaarlijks muziek festijn, ditmaal voortreffelijk georganiseerd door de Schutterij- muziek. hwant as men it sa mei de mingt, dan wol der yn Vaardigheidsrit D. Zoek, Babberich G. N. v. d. Poel, Oude Ade N. H. Dickentman, A’dam A. Verhoeven, Dussen H. Wesselius, Halfweg Idem Idem M. de Haan, Ouderkerk De Nieuwelingen. Ook in de wedstrijd van de Nieuwelin gen is prachtige strijd geleverd. Bij Witmarsum trekt Stek van Leeuwar den er tussen uit, direct gevolgd door Ooijevaar, Oud-Karspel en Punter van Hoogkerk. Bij St. Anna Parochie en Ak- kerwoude brengt een valpartij nogal wat verwarring onder de renners. Stek moet opgeven en daar hij toch van de kaart is, leent hij sportief een achter wiel aan Bakvis van Amsterdam. Ondanks een flinke achterstand weet deze Amsterdammer nog vóór Dokkum opnieuw aansluiting te krijgen. Na Dok kum komt P. Kroon uit Den Haag al leen op kop, lang heeft hij hiervan ech ter geen plezier, daar Koning van Olde- markt er even later ook tussen uitgaat om na een prachtig gevecht de Hage naar ten slotte op de knieën te krijgen. In Leeuwarden moet dit tweetal ten slotte weer het hoofd buigen en dan gaat het 35 man sterke peleton op Bolsward af, waar het precies 9.51 uur arriveert. De sprint brengt de volgende uitslag: le prijs: E. Jongstra, Hoogeveen. 2e H. Bakvis, Halfweg. ook voor velen uit de wijde omtrek. Wanneer hef feest in Bolsward is, is het dit niet alleen voor ons, Bolswar- ders, doch wij zijn er trots op velen uit de omtrek in ons gastvrije Bolsward te mogen ontvangen. Dit jaar heeft het wel een bijzonder ca chet aan dit Concours omdat na veel inspanning de zolang gewenste unifor men zijn verkregen en wij stellen het bijzonder op prijs dat hedenmiddag al zij het dan onzerzijds zonder mededin ging, de vreemdelingen de uniformen van onze schutterij bij de marswedstrijd zullen kunnen bewonderen. Ik zou dit kort openingswoord willen besluiten met een woord van dank aan het Gemeentebestuur’ voor het ter be schikking stellen van het Julianapark en wens U allen een geslaagd concours toe. Eentje liet verstek gaan: Pluvius. Hoeveel liefhebbers van racen en blaas muziek zullen Zondagmorgen, toen een regenfront de Bilt verraste, triest ge stemd zijn geweest? Maar gelukkig het weer hield zich goed, al was het dan gis termorgen kil, zo niet koud en stond er een straffe Zuid-Westewind, die een flin ke steun in de rug was tot aan Dokkum maar van de Bonifaciusstad tot die van de eens zo trotse rijke weduwe een le lijke handicap. Overigens was het ide aal fietsweer, niet te koud en niet te warm. 7.04 6.56 6.25 6.26 6.23 6.25 De hebben, naar verschillende rijders ons mededeelden een voorspoedige en zeer fronten, by moat it lykwicht sjen to hal- j__ ,.i1 conservatis. en de deelnemende corpsen, die uit alle delen van het land naar hier zijn geko men en U bestuur en leden van de orga niserende vereniging van harte welkom te mogen heten in ons mooie Juliana park. Hier in dit mooie stukje Bolsward, waar wij als Bolswarders trots op zijn, zullen vooral de muziekliefhebbers hedenmid dag weer kunnen genieten en gezien de kwaliteit der corpsen geloof ik dat zij in dezen niet teleurgesteld zullen wor den. De 2de Pinksterdag is niet alleen voor ons Bolswarders een hoogtijdag, maar i en it is oft dit de moderne minske heechmoedich mak- TT mea - en natuer, hy forseart al- Evenement. De Friese Elfstedenrijwieltocht is niet alleen een evenement voor Bolsward en heel Friesland, ze is dat ook voor de deelnemers individueel. Nooit beseft men zoiets beter, dan bij het aanhoren van een triest verhaal als dat van de Am sterdamse leerling-etser H. Scheer- meijer, die we bij Kimswerd bij ons in de „brokkenwagen” namen. Hij was een van de slachtoffers van Arum, waar een (naar men zegt gewaarschuwde) melk wagen niet voldoende uitweek en ver schillende jongens noodlottig werd. Zo ook de sympathieke Scheermeijer, die het nog volhield tot Kimswerd. Hij biechte eerlijk op hoe hij heel zijn hart had gezet op deze grote wedstrijd. Al de „kermisrondjes” waren eigenlijk niets anders geweest dan voorbereiding. Hij werkte in de grote clichéfabriek van fa Schnabel te Amsterdam en de baas had hem vaak vrijgegeven om te kunnen trainen. Kunt U zich voorstellen, dat de tranen de jongeman in de ogen stonden toen hij te Arum strandde? Trouwens de EHBOers, die zich zo dapper weer den en Sjouke de bestuurder van de brokken weten er van mee te praten, hoe een klein beetje meer voorzichtig heid en een ietsje meer attentie veel leed had kunnen voorkomen. Een goede dag. Zo werd deze tocht tot een goede dag. De organisatie was over het algemeen prima, de afzetting in de dorpen tip top (al stond er volgens een jurylid in Leeuwarden maar één politieman) en de finish bij de Keizerskroon was een aardige vondst. Een woord van hulde aan de politie en niet te vergeten de reservepolitie is ze ker op zijn plaats. Sil it ienkear slagje mei help fan papier- óffal minne sangroun to bringen ta fruchtberens en goede struktuer? Alle kranten bringe moedjaende birjochten oer de risseltaten to Eerbeek op de Veluwe mei dit papierpulp. Mar dêrmei hat men noch gjin haldfêst, hwant me 1 is mei dit spul as forlegen en moat dus in ütwei De opening Het concours werd het bezoek was op dat moment zoals dat ook wel be grijpelijk is geopend door de heer H. Gaarman, namens het concoursco mité. Deze sprak ongeveer als volgt: Als voorzitter van het Ere-comité is het mij een groot genoegen op deze stralende 2de Pinksterdag het te Bols ward traditioneel geworden muziekcon cours te mogen openen. Het is mij tevens een genoegen, de he ren van de jury, die vandaag weer een zeer moeilijke taak hebben te vervullen Burgemeester Bruinsma beschermheer Bolswards eerste burger, Burgemeester J. G. S. Bruinsma, had een goede dag. Des middags bij de officiële ontvangst van de Calvé Harmoniekapel uit Delft werd hem reeds mede als oud-Delfte- naar een fraai wandbord van Delfts blauw vereerd, terwijl ’s avonds tijdens het concert de officiële benoeming van Burgemeester Bruinsma als bescherm heer werd benoemd. op it gebiet fan nije middels en nije me- thoaden, mei like folie klam moat wiisd wurde op de libbenserfaring, dat hiel hwat dingen mei enthousiasme bigoun binne en op neat of hast neat ütroun bin- ne. De greate minske is oan de oare kant i en dan t en atoom-energy de sawn jeften fan de Hil- lige Geast krije meije, dy’t allinnich by steat binne minske en wrald yn goede ba nen to halden. Veni, Sancti Spiritus Tj. de J. mooie tocht gehad. Vooral de niet-Frie- zen hebben genoten van ons prachtige Friese landschap en daar bovendien het weer voor een dergelijke tocht goed was te noemen, is het begrijpelijk, dat er over het algemeen zeer weinig uit vallers zijn genoteerd. Dit laatste gold ook het 14-tal dames die 'practisch allen weer arriveerden. De verstwegkomende toertochters wa ren waarschijnlijk de heren Vemenade uit Liesel (N.B.) en zijn vriend Van der Steen uit Eindhoven. In de toertocht zijn ook individuele prestaties geleverd, al willen we die persé niet vermelden. Het ging in deze tocht immers niet om snelheid (al maakten sommigen er een onderlinge wedstrijd van), maar om al les wat Friesland in voorjaarspronk bood. En dat was veel. Eén prestatie willen we echter niet verzwijgen: Een inwoner’ van Leeuwarden, zijn zwak kennende, plaatste de wekker bij wijze van voorzorg in een etensbord, com pleet met mes en vork. Hij werd wak ker om kwart over acht, het moment, dat de eerste toerrijders zich al tussen Ferwerd en Blija bevonden. Evenwel, onze vriend schoot in de kleren, fietste naar Bolsward, starte hier omstreeks 10 uur, fietste de 11 steden langs en. was half zeven weer in Bolsward, net te laat voor de bus, die juist, afgeladen met fietsen, naar de hoofdstad vertrok ken was. Het zijn F. Scheuneman, Veendam, M. v. d. Heuvel, Hengelo, C. Zondag, Delf zijl en Hoving van Hoogkerk. Ondertussen jaagt de 2e groep met de winnaar van vorig jaar, Van Steense- len, aan het hoofd, hardnekkig achter de vluchtelingen aan en zowaar pres teren ze het nog vóór Bolsward aan sluiting te krijgen. Om de sprintprijs voor de eerst doorkomende renner in Bolsward wordt door de uit 20 man be staande kopgroep een hardnekkig ge vecht geleverd. Het is J. Rijkers van Amsterdam, die als eerste over de fi nishlijn bij de Keizerskroon flitst. Al spoedig hierop wagen v. d. Heuvel, v. d. Pluijm, van Dussen en Scheuneman een uitlooppoging. Het lijkt er op, dat deze zal slagen, maar de gesloten spoorbo men bij IJlst gooien roet in het eten en weer is het peleton bijeen. Opnieuw echter trekt het drietal er tussen uit, maar spoedig kan Scheune man het tempo niet meer volgen, wat voor het overgebleven tweetal een har de noot betekent. Prachtig houden zij echter- stand en in Gaasterland is hun voorsprong nog ruim 50 schreden. Dah echter toont van Steenselen zijn kracht, met een felle trap op de peda len maakt hij zich uit de grote groep los, neemt hierbij Mik van Nw.-Pekela, Hofland van Beverwijk, Zondag van Delfzijl en v. d. Heuvel in zijn kielzog mee. Het gaat nu zeer hard, te hard voor de 2 vluchtelingen, die dan ook 3 km voor Staveren worden ingehaald. In Staveren gaat Fré Mik er tussen, hij neemt 100 meter, 200 meter en vlak vóór Hindeloopen bedraagt het verschil al 700 meter. Reeds zien we een overwin ning voor de sympathieke Groninger in het verschiet, maar het blijkt niet zo te mogen zijn. In Hindeloopen krijgt hij plotseling een lekke band en verdwenen zijn alle illusies. Van den Heuvel en Zondag komen nu op kop, direct gevolgd door Hofland en Van Steenselen. Laatstgenoemde heeft echter te veel van zijn krachten gevergd en moet Zondag en Hofland loslaten. De Delfzijler zet alles op alles de twee vluchtelingen te achterhalen, 2 maal wordt hij teruggeslagen, maar verbeten zet deze jonge knaap door. Niet alleen laat hij Hofland de hakken zien, ook de 2 op de kop moeten voor hem bui gen en zo gaan ze met hun drieën op de finish af. Tenminste dat denken we, maar als we 4 km vóór Bolsward een blik achter ons slaan, zien we de Be- verwijker Hofland een felle sprint in zetten, en zowaar krijgt hij ruim 3 km voor de finish het drietal weer te pak ken. Met een snelheid van pl.m. 60 km stor- op de eindstreep af, waarbij Hofland de snelste blijkt te zijn, op 1 meter afstand gevolgd door Van der Pluym, Zondag en Van den Heuvel. De uitslag is: 1ste prijs: J. Hofland, Beverwijk, aan komst 11.15 uur. L. v. d. Pluym, Dussen. C. Zondag, Delfzijl. M. v. d. Heuvel, Hengelo. A. van Steenselen, Mijns herenland. 6de J. M. Rijkers, Amsterdam. 7de Fré Mik, N.-Pekela. 8ste Th. Bulten, Zwolle. 9de F. Scheuneman, Veendam. 10de Y. Matena, Den Haag. 11de M. van Dekken, Hoogkerk. 12de P. Degeling, Venhuizen. Over het algemeen is er prachtig strijd geleverd, de eerste helft was weliswaar niet bijzonder spannend, maar in de Zui delijke route viel men van de ene sen satie in de andere, zodat ook deze elf stedenwedstrijd weer volkomen geslaagd kan heten. Vaardigheid. De Vaardigheidswedstrijd is een van de spanenndste geworden van de laatste 3 jaar. Nu de favoriet Wesselius ver stek liet gaan, was het onderlinge krachtsverschil niet noemenswaard groot en dit is de vaardigheid ten goede gekomen. Hier kwamen de volgende prijswinnaars uit de bus: le prijs: M. de Haan, Ouderkerk a. d. Amstel. J. Trompetter, Den Haag. H. Dickentman, Sloten (N.H.) C. Bakker, Ouderkerk a. d. Amstel. Tommy de Boer, Harlingen. Het concours De deelname aan het concours was niet overgroot. Dit had natuurlijk vóór, dat men het programma in een rustig tem po kon afwerken, om toch prompt op tijd klaar te zijn. Tien corpsen namen aan het concours deel, waarvan de helft een le prijs in de wacht sleepte. De le afdeling fanfare en idem harmonie waren iets tc zwak, zodat de corpsen uit deze afdelingen zich met een tweede prijs tevreden moesten stellen. Veel aanwezigen hadden het Vendelcorps van Wormerveer graag iets meer ge gund dan de 110 punten, die door de jury werden toegekend. Doch dit doet niets af aan de prestatie. Het was n.l. zo, dat dit corps anders moest worden beoordeeld. De corpsen kregen een be oordeling van één nummer over 10 ru brieken, terwijl van het Vendelcorps dit geschiedde van twee nummers over slechts 4 rubrieken. Faforiet was Blija, terwijl er merkbare spanning heerste nadat Bolswards „Oranje” en het Mak- kumer „Hallelujah” op de planken wa ren geweest o.a. met hetzelfde num mer. Het Makkumer corps, ontstaan uit samenvoeging van de twee bestaan- de, slaat thans een uitstekend figuur en toonde zich van „Oranje” de meerdere. Terwijl „Hallelujah” nog een paar mar sen ten gehore bracht, werden de laat ste puntenlijsten opgemaakt en had daarna de uitslag plaats. Deze is als volgt: 3e Afd. Fanfare. „Us Nocht”, Akker- woude” 160 punten, le prijs. 1c Afd. Fanfare. „Excelsior”, Burgwerd 157 punten, 2e prijs. .Concordia”, Welsrijp 157 punten, 2e prijs. „Wilhel mina” Oosterend (Fr.) 153 punten, 2e prijs. le Afd. Harmonie. „Crescendo” Me- demblik 153 punten, 2e prijs. Afd. Uitmuntendheid Fanfare. „Excel sior”, Scharnegoutum 163 punten, le prijs. Drumband - Afd. Uitmuntendheid. „Wormerveer's Vendelcorps”, merveer 110 punten, 3e prijs. Ere-afdeling Fanfare. „Soli Deo Glo ria”, Blija 181 punten, le prijs (met lof van de jury). „Oranje”, Bolsward, 163 punten, le prijs. „Hallelujah”, Makkum I67I/2 punten, le prijs. Marswedstrijd. De marswedstrijd trok een overweldi gende belangstelling en terecht. Nog afgezien van de muziek, bood deze dit maal een show als nimmer te voren. Uniformen schitterden in de avondzon, de kwieke tambour-maitres hanteerden hun staven om strijd, de afzetting was prima verzorgd. De uitslag luidde: „Excelsior”, Scharnegoutum 58 punten, 2e prijs. „Wormerveer’s Vendelcorps”, Wormerveer 59 pnt. 2e prijs. „Oranje”, Bolsward 66 pnt. le prijs. „Hallelujah”, Makkum 54?pnt. 2e prijs. (De Schutterij-muziek nam aan deze marswedstrijd deel buiten mededin ging) gjin jierren meat hwat groeije, alles giet dea. Troch dit j ket. Hy sjocht net pulp mei stikstof to formingen en in gong fan libben en aparte biwurking fan de groun ta to pas- les ta technyk. Hwer’t ien kou rint, kin- liket it nou better. Men sil nou bi-1 ne wol twa rinne, seit er, wol trije kij, Als er één ding is, dat allen, die van verre komen treft, zo niet ontroert, is het wel de intensiteit, waarmee heel Bolsward, ja bijkans heel Friesland, meeleeft met dit sportief evenement. In Bolsward lopen Pinkster-Maandag ’s morgens 5 uur alle wekkers af. Niemand wenst op het appèl te ontbreken. Het fleurig en kleurig jaarlijks festijn boeit telkens weer het oog. De sfeer is even onbe schrijfelijk als onvergetelijk. Gescharrel met nummers, een praatje hier, een vergissing daar, de scherpe reuk van vet (niet afdrogen met beddelakens, aldus wordt verzocht), traditionele gejaagdheid, traditioneel gefoeter, idem getoeter, een mars met muziek, een schot: als hazewinden een stormen over de startstreep. Wisselbekers. De wisselbekers werden gewonnen door: L. A. B.-wisselbeker: J. Hofland, Be verwijk. Holl. Melksuikerfabriek wisselbeker: E. Jongstra, Hoogeveen. Wijnberg-wissélbeker: M. de Haan, Ouderkerk a. d. Amstel. sykje minne sangroun better to meitsjen. Yn Amearika is men al tsientallen jierren dwaende mei itselde probleem, de groun better to krijen. Tsjin de erosy, dy’t mak- ket, dat hiele streken weisniele of wei- waeije docht men dér alle war en dat is tige lokkich. Hwant de minske hat nou ien kear de taek krige om mei en tsjin de natuer to arbeidzjen en aloan komme der nije kan ten oan dizze ieuwenalde striid. Mar hoe bliid wy ek binne mei dizze pyoniersgeast i It bisykjen W. de Boer, Heemskerk. J. Elias, Halfweg. C. Tienstra, Halfweg. M. van Manson, Ouderkerk a. d. Amstel. H. Nankman, Groningen. J. Edelenbosch, Enkhuizen. J. Meegdes, IJmuiden. B. Honig, Heemskerk. Th. Honing, Kwadijk. H. Langelaar, Amsterdam. 13 werd hier onze jeugdige Bols- warder renner Geert van der Weij, die ondanks zijn prima rijden, juist buiten de prijzen viel. léste boek: „Energie bestormt‘de wereld” in gigantyske byld jown fan de foroarin- gen dy’t de wrald yn hündert jier ünder- gien hat en dy’t foar de doar steane. En wier it stoarmet op jin ta dizze floed fan minsklike suksessen en technyske oerwin- nings. Mar al sit der in biklemmende lo gica yn dit en soartgelikense boeken oer de triomf fan wittenskip, technyk en or- ganisaesje en al sille der ek greate foroa- ringen ut folgje it libben seis sil oanfoane hoefolle fan dizze dingen bli-iwend bi- steansrjocht krije sille. Hwant dizze fana tici op har terrein, hawwe to min bigryp fan de folsidichheit fan it libben en de krêft fan de natuerlike forhaldingen. Hja sjogge tofolle nei de wittenskip en to min nei it libben seis. Har birekkens kloppe presies, mar komme yn libben nea goed üt, hja binne geniael fakentiids, mar ien- sidich en monOmaen. Hwant der binne mar inkelde minsken, dy’t men wiis nea- me kin alhoewel der hünderten tige knap en geleard binne. Hoe’t minske en natuer de stoarm fan nije ütfiningen en Ontdek kingen opnimme sille en hwat troch dit sou trochrügelje sil, dat kin inkeld de tiid seis leare. De boer fiert in striid op twa Uitstekend concert Voor het concert van de Harmonie kapel van de Kon. Ned. Gist-, Spi ritus en Oliefabrieken Calve-Delft te Delft, onder leiding van P. A. van Mever, be stond een grote belangstelling. Er werd r. et zeer veel aandacht naar deze prima uitgevoerde muziek geluisterd. En we sluiten ons dan ook gaarne aan bij de woorden van de voorzitter van het uit voerend comité, toen deze na afloop van dit schitterend geslaagd muziek festijn, sloot met een tot weerzien van deze prachtige kapel. den tusken aid en nij, tusken me en progressiviteit, tusken natuer technyk, tusken kennis en wiisheit. It is nou Pinkster én wy gunne him alle minsken neat betters tawinskje 1 dat hja yn dizze tiid tusken spierkrêft sawn is yn mannich ding dochs sa ünwittend, dat men each balde moat foar de objekti- ve wearde fan it nije, oars rekket men op in dwylspoar. Hwant neist de fraech oft it kin, komt in hiele trits fan fragen oer de financiële, ekonomyske m geologyske kanten fan dizze Eerbeekse proeven. Al les is noch sa ünwis, dat men goed docht de kat rêstich üt de beam to sjen. Der is nei de oarloch by party minsken in mentaliteit iepenbier wurden, dy’t men op alle libbensterreinen n erkbite kin en dy’t net sunder gefaer is. Men wol de saken twinge, men hat gjin each meat foar groei, rêst en wachtsjën, mar allinnich foar aksje. As men mar oanpakt, kin al- En de foroaringen en forliezen, dy’t men ek wer sa n lytse^stakkert.^De wize minske oars krjget by it heawinnen, kuilen of „1. gersdroegjen soene fordwoun wêze. Bop- pedat rekket der by de omsetting fan it gers yn de kou jitteris hiel hwat wei, ek dat soe oerboadich wurde, men koe de kij wol misse. Sommigen sizze: alle grie- ne plantendielen, fan gers oant brannet- tels, wurde nei de pers brocht en oan de oare kant komme de soppen der üt en dy klnne yn tablet- of floeistc -foarm fierder klear makke wurde. Molke, fleis of aeijen fordwine en dit komt ner foar y it plak. Boeren en kij. bargen en hinnen, pleatsen en doarpen, aller sil fordwine. Ien great fleanfjild mei gers en sa as nou de gers- inasjine yn in park alle dagen efkes oer de gazons giet, sille dan de greate com- dizze flrktes oer- ride en jouns har lading nei de fiedselfa- bryk bringe om der in hiel sortiment fan fiedselpreparaten fan to meitsjen. „Quo Vadis” hwer gean wy hinne mei de moderne wittenskip op de bok en technyk foar de wein. Anton Zischka hat yn syn as men mar wol. De opbringst fan in stik lan kin wol twa, wol trije kear sa beech, as men mar wol. Sykten kin men ütroegje, gewassen mear gehalte jaen, de groun mear bimeste, de dieren mear fuorje, de arbeid mear en gauwer dwaen litte as men mar wol. Mei de K.I. kriget de fokkerij in hiel oar gesicht, lyk as de briedmasine de hinnen fan it nést forballe hat, sa for- driiiwt de motorman mei fles en spuit de bolle fan it tsjoar. 1 en prebearjen giet aloan fier der. It gers kin ek buten de kij om brükt wurde, sizze hja. Yn Ingelan en nou ek by Pref. Sprenger yn Wageningen hellet men it aeiwyt troch in greate pers üt it gers. En de foroaringen en emoat dus in ütwei rw sykje. Hoe dan ek, it km der net bliuwe, les! De wittenskip bilibbet op technysk bines, tegelyk ütparsers, groun for- 1 terrein hiel hwat suksessen j, J1-u de harmonyske

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1