s 1 ZAL VERZOENING ROND TRIEST E.D.G. VERSTERKEN? SURINAME EN ANTILLEN: GELIJKWAARDIGE PARTNERS IN HET KONINKRIJK l Buitenlands Overzicht Gordel met hiaten. Geneve blijft praten Ministers zeggen te vaak „onaanvaardbaar” IDYLLE OP 1IARKEZIJL Ierse houding: doorn in ’t oog van Amerika De meanmasjine r. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat hat Cjabe Skroar üs hjoed p to sizzen Hoe langer hoe vreemder U 50e Jaargang No. 45 Vrijdag 11 Juni 1954 4 te .voelen voor samenwerking met de regeringscoalitie. KAMEROVERZICHT l, PYT ;n ie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent pe: mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie s- J. Dy't arbeidet spint in gouden tried at >g id Haar oordeel kon Amerika wel eens de loyale medewerking van een groot deel der knapste koppen in de Ver. Staten kosten, die ze zo nodig heeft om op het gebied der atoomenergie gelijke tred met Rusland te houden. met een i met de Neat jowt de boer in sa great geniet, As it rikke tik masjineliet, Dat knisteret finder ’t meanen; Fallende raei, dy’t efkes wiuwt, lentoanich, mar it rhytme bliuwt, Muzyk dy’t hja forsteane; De meanmasjine, kleare klik, Rik tikke tik. De hynders trêdzje yn it span, Koppen foaroer de leijeman Der yn ’e izeren panne, Hy ropt oan ien wei „hou” en „fuort”, Soms wurdt der tige gysten skuord, It swypke yn ’e hannen; Rin hynders rjocht hy jowt gjin kik, Rik tikke tik. It gers fait om yn swéën breed, In weagjend raeijich brüngrien kleed, Mei wite püsterplommen; Leit ringen flaksnijd tsjin ’e groun, Masjine giet de ikkers roun; De fuorgen moatte romme, It selde liet, elk eagenblik, Rik tikke tik. r a k a De boeren komm’ wer ffil yn ’t spier, Dizz’ drokste moanne fan it jier; De skuorren moatte folie, Al stean de greiden net sa ticht, De fingetiid komt dochs yn ’t sicht; 'k Ha meanen yn ’e holle! Fan ’e moarn der óf, it hiele stik, Rik tikke tik. f- s- 0, st ie >.t >t n Ie >n el •t. s. se in t. r- k sn ïii st >P Bols wards N ieu wsblat Waarin opgehomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Is jr ir a t- t, tg 4. te in ,n 1 et ;n ’s ir 3r Nationale sportwagenraces in Zandvoort op Tweede- Pinksterdag. In de klasse tot 2000 cc reed ook een dame medef n.l. Joke Maasland (48) met B.M.W, MEN hoort echter nu in Washington minder spreken van het zenden van troepen waarvoor het congres zijn toestemming moet verlenen dan over het gebruik van atomische wapenen in Indo China. Die echter dan toch ook door Amerikanen zouden moeten wor den bediend, want Washington onthoudt zijn bondgenoten nog altijd inlichtingen deel van zijn vacantie te gaan doorbren gen in Moskou ten huize van de Zweed se ambassadeur. Dit betekent natuurlijk iets meer dan een gewoon vacantiever- blijf, maar Westelijke commentatoren troosten zich met de gedachte, dat als straks het Zweedse koningspaar naar Engeland gaat minister linden het zal vergezellen. En misschien is de Mos- kouse vacantie ook maar alleen be doeld als tegenwicht tegen dit bezoek aan Londen. Dus toch een demonstratie van neutraliteit. /AFSCHOON er in Europa dus hiaten zijn in de defensiegordel, welke het vrije Westen om Rusland heeft gelegd, is de toestand daar toch veel beter dan in Azië, waar nog helemaal geen sprake is van een gordel. Zoals bekend, trach ten de Amerikanen er een te vormen door middel van een veiligheidspact voor Z.O.-Azië dat zou aansluiten bij de Anzus, het defensief verbond voor de Pacific, dat de Ver. Staten met N.- Zeeland en Australië sloten. In ons vorig overzicht hebben wjj een en ander over het Z.O.-Aziatisch pact geschrevende Amerikanen hebben hoop dat het militair overleg over de defensie van Z.O.-Azië dat in deze dagen te Washington tussen de stafchefs van de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk, Australië en Nieuw-Zeeland wordt ge voerd de inleiding zal vormen tot poli tiek overleg over het genoemde pact. Maar de kans daarop is niet heel groot omdat Engeland er weinig voor voelt. Londen vreest, dat dit tot grote span ningen in het Gemenebest zou leiden, daar bijv. India niets voelt voor dit pact. De kwestie is echter actueel, omdat ter conferentie te Genève geen vorderingen worden gemaakt. Wat Indo China be treft, zit men te harrewarren over de vraag hoe de neutrale commissie van toezicht op de wapenstilstand moet zijn samengesteld. Het Westen kan mee- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: v Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) gaan met het denkbeeld dat de z.g. Colombo-eilanden (India, Pakistan, Cey lon, Birma en Indonesië) die commissie zullen vormen, Rusland wil er een com munistisch land bij, terwijl er dan ook een uitgesproken anti-communistisch land in mag. En dan is er de verhouding tussen deze commissie en de gemengde commissie van Franse en Vietminh mi litairen die plaatselijk toezicht moeten houden, die ook al aanleiding tot moei lijkheden geeft. Het Westen wil dat de laatsten onderworpen zullen zijn aan de eerstgenoemde commissie. De Westelij ke landen hebben in Korea ervaring op gedaan met commissies waarin commu nisten zitting hebben, die nimmer on partijdig oordelen. yO sleept zich de discussie te Genève ook over Korea en daarmee de conferentie voort. Amerika wordt ongeduldig, een invloedrijk man als se nator Knowland meent dat het Westen nu maar eens binnen een maand een beslissing moet forceren. En deze repu blikeinse senator behoort nog wel tot de gematigden, hij heeft meer dan eens betoogd, dat het Westen te Genève nu een compromis moet aanvaarden, om zich daarna ook in Azië via een vei ligheidspact sterk te maken voor de eindstrijd met de communisten, welke hij onontkoombaar acht. De Indo Chi nese kwestie houdt ook de hoge mili taire kringen in Amerika sterk bezig, generaal van Fleet, bekend uit de Korea-oorlog, is voor een onderzoek naar de toestand in Indo China daarheen ver trokken en men schijnt als de toestand voor de Fransen daar nog slechter wordt op een Amerikaanse stap te moe ten rekenen. Welke dat zal zijn, hangt echter ook van Frankrijk zelf af en of in de nationale vergadering, waar de Indo Chinese kwestie nu weer aan de orde is de voorstanders van vrede tot elke prijs het zullen winnen. In welk geval de regering Laniël, welke zoveel mogelijk met Amerika wil samenwer ken, zou moeten aftreden, en de confe rentie van Genève misschien met een volledig fiasco voor het Westen zou eindigen. Tussen twee haakjes zij ver meld, dat men de Russen plannen toe schrijft, om, hoe de conferentie ook ein digt, deze weer te doen volgen door een nieuwe conferentie over Duitsland, ken nelijk om de Franse tegenstanders van de Europese Defensie Gemeenschap in de kaart te spelen. Maar als de Franse regering de aanval in het parlement doorstaat, is het wel waarschijnlijk, dat ze op meer militaire bijstand van Ame rika zal aansturen, terwijl zoals we hier boven reeds schreven, ook in de Ver. Staten de neiging tot interventie in Indo China weer toeneemt. Amerika is thans druk bezig met bemiddelingspogingen tussen Italië en Joego-Slavië inzake de kwestie Triest, mede omdat deze het struikelblok vormt voor de aanvaarding door Italië van het E. D. G.-verdrag. De kans, dat de Italiaanse Kamer dit verdrag, na een bevredigende regeling zal aannemen is iets toegenomen, nu in de monarchis tische partij die tot nog toe in haar geheel tegen was, een scheu ring is opgetreden. Het meer gematigde deel van die partij schijnt Zoals de zaken er momenteel in Neder land voorstaan, zal het Statuut stellig worden aangenomen. Er is slechts één man uit de Nederlandse delegatie, die zijn bezwaren heeft laten blijken. Het is niemand minder dan de a.r.-fractievoor- zitter dr J. Schouten. Van harte stemt hij in met het gehele Statuut, echter met één over deze wapenen, al heeft president Eisenhower’ thans het congres voorge steld het verschaffen van inlichtingen op het gebied der atoomenergie aan bondgenoten mogelijk te maken. Het wordt tijd ook, want men fluistert dat als die informaties loskomen, heel wat Europese legerplannen zullen moeten worden gewijzigd en veel meer de na druk op het gebruik van heel kleine eenheden zal moeten vallen, dan thans in die plannen, waarin altijd nog met divisies gerekend wordt, het geval is. Nu wij over atoomwapenen schrijven, mogen wij het geval-Oppenheimer niet onvermeld laten. Deze professor die het in 1945 mogelijk maakte dat Amerika de atoombom kon gebruiken en onlangs Verdacht werd inlichtingen over atoom geheimen aan communisten te hebben verschaft, is thans door een /commissie volkomen loyaal bevonden, maar de pro fessor mag toch niet meer toegelaten worden tot de geheimen van de rege- ringslaboratoria, omdat hij het water- stofbomprogramma „niet voldoende geestdriftig zou hebben gesteund”. De commissie achtte dus loyaliteit niet voldoende, slaafs instemmen met wat de Amerikaanse regering wil, is blijkbaar eis in deze tijd van het Mc Carthyisme. De commissie is op een gevaarlijke weg. Het onaanvaardbaar. Laten we echter terugkeren naar de Tweede Kamer, die thans weer volop,ver gadert en die bijna tijd te kort komt om de uitvoerige agenda te kunnen af werken. Zij is begonnen met enkele eenvoudige wetsvoorstellen, maar het is de bedoeling, dat nog voor het recès de defensie en TS het mede hierdoor, dat premier Scel- ba zich wat veiliger voelt en de vóór de vorige verkiezing ingevoerde, veel gesmade, kieswet gaat intrekken? Deze kieswet gaf de partij, die de ab solute meerderheid, wat stemmental betreft, bij verkiezingen verwierf, een zeker aantal zetels in het parlement als toeslag. Bij de laatste verkiezingen heeft trouwens die wet niet geholpen, daar de chr. dem. partij even onder de abso lute meerderheid bleef en zo ontstond een zwakke coalitieregering. Premier Scelba wil thans een kieswet op basis van evenredige vertegenwoordiging in voeren. Als Italië en Joego-Slavië verzoend zou den kunnen worden en eerstgenoemd land ook in het nieuwe militaire verdrag dat Tito met Griekenland en Turkije sluit, werd opgenomen, zou de zuide lijke vleugel van het Noord Atlantisch Pact een sterke zijn. Dat moet volgens de Westelijke strategen ook, omdat men deze vleugel als de offensieve beschouwt Welke met Amerikaanse en Engelse steun tegen de Zuidflank van de Sovjet unie of zoals men het wel noemt de buik van Rusland zou opereren, als er eens een oorlog uitbrak. Men zou dan, met het sluiten van dit verdrag in het Zuiden van Europa heel wat verder zijn dan elders in ons werelddeel. De Euro pese Defensie Gemeenschap is er nog niet, al is de kans dat ze er ten slotte zal komen, iets toegenomen door het besluit van het Franse socialistische congres dat de socialistische parlements leden voor de E. D. G. moeten stem men. Maar de Amerikaanse minister Van buitenlandse zaken Dulles heeft toch nog eens gedreigd dat de landen, die weigeren aan de E. D. G. mee te doen, geen Amerikaanse hulp voor hun militaire uitrusting meer zullen ontvan gen. W. Duitsland en de Benelux zou den, daar ze de E. D. G. accepteer den, die steun echter behouden. Tussen „Kat en Harke” gebeuren soms vreemde dingen. Deze idyllische foto toont ons de hond van de heer J. de Witte, veehouder op Harkezijl te Witmarsum. Zoals bekend zoogt deze hond twee jonge poesjes. De oude poes was de tragische schaduwkant van deze idylle door een auto doodgereden. Het eigenaardige van deze zaak is, dat de zogende hond zelf nog nooit jongen heeft gehad. Wel had dit beest uitzonde ringen bevestigen steeds de regel steeds een Voorliefde voor katten, voorzover deze hem tenminste niet aanvielen, want dan waren zij ten dode opgeschreven. Hij knapte ze dan onmiddellijk. De kattenliefde van de hond kennende, zijn deze jonge poesjes er bij gelegd, en.de stief moeder nam ze onmidellijk aan. De beestjes hebben de hond z.g. „opge dronken”, zodat de foto toont het ons zij groeien als kool. (Foto Boersma, Pingjum) 'schillende punten gaan wijzigen i gewone meerderheid inplaats van tot nu toe vereiste tweederde meerder heid. En wie aan de grondwet vasthoudt als de hoogste wetgeving zal dit bezwaar voelen. In dit opzicht staat dr Schouten stellig niet alleen. Het is alleen maar de vraag of men daarom tegen het Statuut moet stemmen. Dit is een kwestie van beleid, want het gaat hier niet om de schending van de grondwet, maar om de mogelijk heid haar gemakkelijker te wijzigen. Tot nu toe staat dr Schouten met zijn fractie alleen. Het liikt ons echter niet onmogelijk, dat enkele c.h.u.ers hem nog zullen volgen. In Suriname is dit Statuut gunstig ont vangen. Maar hoe de reacties zullen zijn in de' Nederlandse Antillen, is nog een groot vraagteken. Verscheidene delegatie leden hebben zich reeds tegen verklaard. Er is echter hoop, dat het Statuut ook daar de vereiste meerderheid zal kunnen behalen. In enkele weken tijds heeft men dit verheugende resultaat bereikt. Dit is voor een groot deel het werk van de Mi nisters Beel, Donker en Kernkamp, die in opdracht van het Kabinet deze zaak hebben voorbereid. In verband hiermede hebben de laatste twee ministers nog on langs enige weken in de West vertoefd. Verscheidene tere punten moesten nog worden uitgewerkt. Zij zijn daarin ge slaagd op een voortreffelijke wijze, De verwachting is, dat dit Statuut nog voor het zomerreces in onze Staten-Generaal zal worden behandeld. Dus nog vóór 15 Juli. De komende weken is er dan ook alle aanleiding om er nader op terug te komen. uitzondering. Zijn bezwaar is, dat de mo gelijkheid wordt geopend om door wij ziging van het statuut te komen tot ver andering van de grondwet met een ge wone meerderheid. Inderdaad is dat een bezwaar. Men kan de grondwet op ver- vertrekken voor de besprekingen over ’t opheffen van de Nei sche Unie”. Noch over de wens tot onderhandelen, noch over de komst van een Indonesische delegatie is bij de Nederlandse regering iets bekend. Een diplomatieke woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken noem de de gang van zaken zoals die thans door Indonesië wordt gevolgd: „bevreem dend”. 17 EN doorn in het oog blijft de Ameri- kanen, dat Ierland, waarvan de ha vens voor de zee-oorlog zo belangrijk Zijn, geen deel wil hebben aan de Noord Atlantische verdediging. Maar voor dit probleem is geen, oplossing. Ook de nieuwe Ierse regering, welke onder pre mier Costello, de leider van de conser vatieve partij, de Fine Gael, is ge vormd, staat weigerachtig tegenover deelneming aan het Atlantisch Pact, Zolang de Noordelijke graafschappen Van Ierland (Ulster) niet zijn „bevrijd”, d. w. z. zolang deze onder Engelse sou- Vereiniteit staan en niet onder Ierse. Even weigerachtig als Ierland, zij het om geheel andere redenen, is Zweden als het op de Atlantische samenwer king aankomt. De Zweden, die Rusland als buur hebben, en dus in geval van oorlog mede de eerste stoot zouden moeten opvangen, bevinden zich ’t best bij een neutraliteit, die hen door twee Wereldoorlogen heen hielp. Wat hun militaire paraatheid betreft, schijnt alles in orde te zijn, en daarom zouden de beide andere Scandinavische landen, Denemarken en Noorwegen, wèl Nato-ledën, Zweden gaarne als partner in dat pact begroeten. De Zweedse minister van buitenlandse zaken Unden heeft echter dezer dagen nog eens laten uitkomën, dat dit uitge sloten is. Hij had het veel beter gevon den als alle drie Scandinavische lan den neutraal gebleven waren en één sterk onafhankelijk blok hadden ge vormd. Zich hun lot uit de tweede we reldoorlog herinnerend, hebben Dene marken en Noorwegen niet daaraan ge wilde doch zien bij de landen van het Noord Atlantisch Pact aangesloten om in geval van nood op Amerikaanse en Engelse steun te kunnen rekenen. Washington en Londen geven die gaar ne, omdat Noorwegen en Denemarken de toegangswegen tot Noordzee en At lantische Oceaan beheersen, welke in oorlogstijd een grote rol in de duikboot- oorlog en zeeoorlog in het algemeen zul len spelen. Enige bevreemding heeft, gezien de neutrale houding van Zweden, gewekt het besluit van minister Unden om een In de afgelopen weken is de politieke belangstelling ongetwijfeld het meest ge richt geweest op de Ronde Tafel Confe rentie met de West. Na zes jaren onder handelen is er eindelijk een resultaat be reikt, dat door de drie delegaties aan vaard kon worden. Van Ronde Tafelcon ferenties heeft Nederland niet veel ple zier gehad. De overeenkomsten die met Indonesië zijn gesloten, worden door de tegenpartij amper nagekomen en het is eerst de tweede overeenkomst met de West die twee jaren lang onderbro ken is geweest die eindelijk tot goed gevolg heeft geleid. Suriname en de Ne derlandse Antillen zullen als het ont worpen Statuut door de drie landen is. aanvaard gelijkwaardige partners in het Koninkrijk zijn. Er is een eind geko men aan het historisch samengaan. Er wordt een begin gemaakt met het vrijwil lig samengaan als gelijkwaardige, zelf standige delen in het Koninkrijk. De band tussen Nederland en de West blijft dus bewaard. De onderhandelingen heb ben lang geduurd, maar zij zijn niet voor niets geweest. Er is bewezen, dat men het Koninkrijk ook langs de weg van evolu tie kan hervormen en niet alleen via de revolutie. Noch op Suriname, noch op de Antillen is dwang uitgeoefend om in het Koninkrijk te blijven. Zij hebben in 1946 in volledige vrijheid de wens te kennen gegeven in het Nederlandse Koninkrijk opgenomen te willen blijven. Het zelfbe stuur, dat zij reeds hebben krachtens tij delijke interim-regelingen, wordt nu de finitief verankerd. Zij worden baas in eigen huis, behalve op het gebied van de Defensie en Buitenlandse Zaken, want op dit tererin is een innig samenwerken tussen de drie delen van het Koninkrijk natuurlijk een eerste vereiste. De zelfstan digheid, die Suriname en de Antillen mo menteel hebben gekregen, is zo groot, dat er volgens de Surinaamse delegatie-voor- zitter weinig verschil meer is tussen deze zelfstandigheid en de volledige onafhan kelijkheid. Dr Da Costa Gomez drukte dit onlangs op een persconferentie als volgt uit: „Op basis van gemeenschappe lijk overleg kunnen wij nu een zeer aan trekkelijke positie in het Koninkrijk in nemen. Deze positie is voor ons volk van onschatbare waarde, zij zal op de duur leiden tot een verdergaande economische en sociale ontwikkeling van ons land”. Nu is het niet zo, dat het Statuut zal gelden voor lengte van jaren, want vol gens de toelichting op art. '55 is de rechtsregeling van het Statuut geen eeu wig edict. Het is een vastlegging van de rechtsorde, die thans onder de tegen woordige omstandigheden als juist en re delijk wordt gezien. De ontwikkeling van de landen zal voortgaan, de weg moet open zijn om de rechtsorde hierbij aan de middenstandsnota worden behandeld, terwijl tevens getracht zal worden het te levisie- en radiobeleid vóór 15 Juli onder de loupe te nemen. Maar of dit zal luk ken, is lang niet zeker. Zo heeft zij af gelopen week een paar wetsontwerpen aangenomen om de salarissen van de rechters, van de leden der Rekenkamer en van de Raad van State te verhogen. Hier bij deed zich een incident voor. De heren Van Rijckevorssel (k.v.p.) en Verkerk (a.r.) baden een amendement ingediend om de wedden van de rechters bij de rechtbanken enigszins meer in over eenstemming te brengen met de waarde en de betekenis van het rechtersambt. Maar Minister Donker verzette zich te gen deze salarisverhoging, omdat hij vreesde, dat daardoor de onderlinge ver houding in de salariëring van de rech ters zou worden scheefgetrokken. Maar toen de beide voorstellers hun amende ment handhaafden, klonk plotseling het „onaanvaardbaar”. Dit betekent niet minder Prof. Oud (v.v.d.) wees daarop, dat of het gehele ontwerp zou worden ingetrokken, als het amendement toch zou worden aangeno men, of dat de Ministers bij aanneming zouden aftreden. Nu, dit laatste waren zij niet van plan. Dat verklaarde Minister Donker, namens de Ministers Beel en V. d. Kieft, heel duidelijk. Maar de Kamer was ontstemd over het feit, dat over een zakelijk ver schil van mening het „onaanvaardbaar” werd uitgesproken. Het komt steeds meer voor in ons Parlement, dat de Ministers „onaanvaardbaar” zeggen inplaats van argumenten te gebruiken. De Kamer was boos. Dat was heel dui delijk te merken. Minister Donker deed toen maar een beetje water in de wijn en tijdens een geheim overleg verklaarde hij zich tenminste bereid om gedeeltelijk aan Zonder de Nederlandse regering van te voren op de hoogte te stellen en daarmee handelend tegen alle normen van diplo matiek fatsoen heeft de Indonesische regering aan de pers in Djakarta de sa menstelling bekend gemaakt van de dele gatie die „binnenkort naar Nederland zal sprekingc.. nerlands-Indonesi-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1