CORNWERD: DORP VOL VERRASSINGEN KRISKRAS door Nederland Fan de Martinytoer Prins Bernhard bezocht Friesland Siamese tweeling gescheiden STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND us hjoed 2 p to sizzen 50e Jaargang No. 46 I Dinsdag 15 Juni 1954 T. Rinia, Pieter Obes en de volgende IN WICHTICH UNDERNIMMEN Tj. de J. Abonnementsprijs f1.60 per kwartaal (bü vooruitbetaling) Advertentieprijs: 12 cent pei mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Dizzer dagen hawwe in goed sechtich minsken yn Fryslên in ütnoeging krige fan Deputearre Steaten om in sit to nimmen yn ien of mear Kommisjes, dy’t meiinoar de opdracht krije to kom men ta de opstelling fan in Agrarysk Wolfeartsplan foar Fryslan. It initiatyf is komd fan Deputearre Steaten en it wurk sil ek barre under har lieding, sawol yn de Haedkommisje warden meer mensen naar komen kij ken, dan te Cornwerd. 1740 1744 1740—1750 1744—1787 1750—1765 1765—1777 1777—173Ê 1787— 1801 1788— 1801 1801—1805 1801—1821 1805—1817 1817—1823 1821—1830 1823—1856 1830—1863 1830—1846 1846—1852 1852—1858 1858— 1859 1859— 1868 1863—1873 1856—1869 1869—1888 1873—1895 1868—1880 1880—1917 1888—1913 1895—1917 1917—1919 1917—1944 Abe R. Zwaagstra Cornells E. Dijkstra Jan L. de Jong Engele H. Tjeerdema Joh. G. Dijkstra Wierd S. Wynia 1919—1927 1927—1944 1938—1952 1944 1944 1952 In sulveren hammer is by steat in izeren doar iepen to brekken. Bols wards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad it wurd: pleatsebou mar ütsprekt, sil men der gau oars oer tinke. Dizze kommisje sil ek net foarbygean oan it feit, dat de eigendom fan in pleats troch in boer mei meardere bern jit in aldernipendst probleem bleaun is. Hawar, der is genóch foer foar har yn it bakje. As fyfte ünderdiel komt dan de lanbou en de iepenbiere nutsbidriu- wen, dat wol dus sizze: elektriciteit, wetterlieding, tillefoan en sa mear. Wy meije bliid wêze, dat de léste jierren dizze dingen tige de bilangstelling krige ha, mar wy witte ek, dat de sosiale rjuchtfeardichheit it plattelan yn dizze dingen lang net genóch teld hat. Hjir leit in greate kans óm mear bigryp foar it rjucht fan it plattelan by to bringen en hjir hoopje wy, sille kon- struktive plannen ütbret wurde om dy hiel üngelokkige boel fan Onrendabele gebieten in ein hinne de wrald üt to hel pen. As leste diel komme dan de fra- gen, dy’t geane oer de meihelpers fan de boer, de smid, de timmerman, de leanwurkers en leanbidriuwen en sa mear. It greate doel is in plan to meit- sjen, dat der goede forhaldingen en ta- stannen komme foarsafier dy der jit net binne. Wy binne tige bliid mei dit greate bilangrike initiatyf en wy hoopje dat Onder lieding fan Deputearre Stea ten op in oar jier in rapport klear kom me mei, hwer’t de Fryske lêlnbou in fei- lige deskundige gids oan hat en dat by allerhanne ynstansjes de wei frij meitsje sil foar in biwAld, dat de grounslach fan it Fryske folksbistean yn sosiael-eko- nomyske sin de kans jowt ta in soune en romme Ontjowing. Dat soe foar Frys- lAn in greate seine wêze. Het werkbezoek, dat Prins Bernhard verleden week aan Friesland bracht, is in alle opzichten uitstekend geslaagd. Hoogtepunten uit het bezoek waren wel de bezichtiging van de landaanwinning in de Friese Wadden en de ontvangst te Dokkum. Prins Bernhard toonde zich hoogst ge ïnteresseerd bij de diverse problemen, waarmee Friesland heeft te worstelen, zoals de emigratie- en migratie-proble- men en de industrialisatie. Dooytse Reynders Oepke Sickes Hessel Reinders Mr. Jelger Goslinga Pieter Douwes Marten Jorkes Tjeerd Hessels Rinia Yde R. Miedema Hessel Tjeerds Rinia Obe Klaasses Jan S. v. d. Sluis Fermer Tjeerds Rinia Cornells Yntes Reinder O. Yntema Tjeerd H. Rinia Pieter S. Postma Ynte G. de Boer Doekele L. Yntema Auke S. de Witte Yde K. Miedema Albert S. v. d. Sluis Pieter O. Postma Herre T. Rinia Jan J. Yntema Douwe T. Rinia Hendrik H. Karsten Rienk A. Zwaagstra Fermer O. Oostra Tjeerd H. Rinia Jan L. Yntema Douwe D. Reitsma Cornwerd heeft ons op onze „restauratietocht” van de ene verras sing in de andere doen vallen. Hoe vaak waren we het dorpje al gepasseerd met de gedachte, dat er toch niet veel was te zien? Totdat we er eens rustig de tijd toe namen en ontdekten, dat de zo modern lijkende kerk met toren toch nog heel wat wetsenwaar- digs bevat. Een van de meest frappante „ontdekkingen” vormde wel bovenstaande foto, die ingelijst en wel, in de kerk valt te bezichtigen. Alleen de oudere generatie zal het zich nog weten te herinneren, dat de kerk en toren er zo uitzagen. En bij het zien ervan verwondert het ons des te minder, dat een van Comwerds grote zonen, Dr. Obe Postma, de eerste Friese dichter die de Gysbert Japicxprijs ontving en die met deze stoere zadeldak zijn eerst dertig levensjaren vertrouwd moet zijn geraakt, later niet zonder ironie ging spreken van „de lange skraits” van heden. I in earebaentsje sykje, moatte net mear op it Provinsjehüs forskine as se der eartiids ea boadskip hiene. Mar as der lju binne mei goede, foarmjaende idéën yn ’e holle, dy binne der tige wolkom. Ik kin se allinnich mar ien warskou- wing jaen: As se ja der ien kear haw we, en jo wolle en kinne hwat forsette, leau dan mar net, dat se jo wer frij litte. It is der in bijekoer fan minsken en Djjksfra mei syn mannen is der gau- ris mei oan, hwer’t er se allegearre ünderbringe moat. Der wurdt in heap wurk forset der op de Twiebaksmerk en hwer’t de baes der neat op sitte lit, kinne de feinten ek min yn ’e sloppe line rinne. Dit is in greate seine foar it hiele iepenbiere libben hjirre, dat de Magistraet sa’n foarbyld jowt. Tomear om’t hja de lju, dy’t hja brüke, folslein yn har persoanlikheit respektearre. De ünpartidigens, dy’t fan it Provinsje hüs ütgiet, is sa folslein, dat it alle lju wol oanstekke moat harren foarbyld to folgjen. It Wolfeartsplan lit yn syn ta- rieding wer itselde sjen. Alle ynstansjes, alle organisaesjes, alle liedende lju wur de deryn bitrutsen. Oft jo hurd prate as sunich, deftich of gewoan, Frysk of HollAnsk, skerp of sêftsedich, der lit men neat fan me>rke. Jo krije it ark yn hannen en men sjocht allinnich nei de risseltaten. Hwer’t de sfear en de op- rjuchte foargong sa irenysk is foar al leman oer, der mei men forwachtsje, dat dit bilangryk initiatyf ek like bi langrike fortuten dwaen sil. Fryslan is nou ien kear in agrarysk gewest. Dat is simpel in feit dat elk sjen kin. De lanbou yn brede sin moat it hjir op it fparsts plak dwaen, sil it wolfeart jaen klim'. De Fryske boer is fan hüs üt net in stumper, net as persoan en net yn syn bidriuw. Hy hat ek yn it forline hiel hwat presteard, al wiene doe de sosiale forhaldingen foar de agrariërs jitteris bifestige de al oanwinnende opfetting, dat it Provinsïael Bistjür in sterk stimpel drukt op it hiele iepen biere libben yn üs provinsje. Pronkjende of rintenierjende magistra ten binne foargoed üt de tiid. Lju, dy’t Moskee ifi Den Haag. Onder architec tuur van ir. J. P. Wiebenga zal weldra in de Oostduinlaan de bouw beginnen van de eerste moskee in Nederland in opdracht van de Ahmadiyya Moslim beweging. Centraal V.V.V.-orgaan afgewezen. De organisatie van het Vreemdelingenver keer in Nederland zal niet de vorm krij gen van een semi-overheidsinstelling. Het hoofdbestuur van de Algemene Ne derlandse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer (ANW), dat daartoe de plannen had uitgewerkt, heeft zo goed als alle aangesloten WV-organisaties tegen zich gevonden. Dit practisch ge meenschappelijk verzet, noopte het ANVVbestuur Donderdagavond, na een bijéénkomst in Enschedé tot de mede deling: „Van de oprichting van een centraal orgaan, waarin de overheidsin vloed tot uitdrukking zou komen, is af gezien.” Margarine wordt iets duurder. Het laat zich aanzien, dat de prijs van de mar garine per 1 Januari a.s. enigszins zal worden verhoogd. Dit hangt samen met het feit, dat de regering bij de techni sche herziening der omzetbelasting de volksvertegenwoordiging heeft voorge steld het heffingspercentage voor de omzetbelasting voor fabrikanten van 4 op 5 pet. te verhogen. Hoeveel de prijs per pakje margarine zal stijgen, is nog niet bekend, doch het behoeft niet meer te bedragen dan enkele centen. Spoorrails langer? Tussen Helmond en Venlo wordt door de Nederlandse Spoor wegen een proefbaanvak gelegd van 4 km met rails tot een lengte van 1000 meter. Een staf van ingenieurs zal er een studie maken van en ervaringen op doen met verschillende methodes van spoorwegbouw, om straks, op grond van de resultaten, de modernisering van ons nationale spoorwegnet ter hand te ne men. preekstoel draagt het steeds repeteren de jaartal 1740. Voor later eeuwen kunnen wel eens van historisch belang worden de talrijke na men van Friese soldaten uit de befaam de stelling Wons, die in de bange oor logsdagen in de kerk gehuisvest waren en die zij als „document” achter lieten aan de achterkant van de deurtjes in de lambrisering, die de reliefbeelden aan het oog onttrekken. Niet onvermeld mag ook blijven, dat naast het orgel op „de kraak” een goed geschilderd portret hangt van W. Hel- linga 18381923, hoofd der school en organist te Cornwerd van 18631904. De huidige kosteres, die ook nog weet van de torenbouw, heeft bij meester Hellinga school gegaan. Verschillende gegevens in bovenstaande zijn aan haar mededelingen ontleend. In tegenstelling met koster Jan Eversen anno 1569 wil zij uitdrukkelijk haar naam maar liever niet vereeuwigd zien. Wij respecteren die wens, maar willen haar niet de eer onthouden, dat zij als een echte „dienende Martha de kerk „sa skjin as de bran” en in de pun tjes verzorgd heeft. Apotheker inde f 15000 te veel. Voor de Zutphense rechtbank ijerd een jaar gevangenisstraf geëist tegen de apo theker C. uit Deventer, die kans heeft gezien dooi' het doen van onjuiste op gaven aan het Alg. Ziekenfonds „De venter en Omstreken” onrechtmatig gelden te innen tot een totaal, dat op f 15000 wordt geschat. De oude toren moet meterdikke muren hebben gehad. Ze dateerde blijkens Go- thische opschriften uit het einde van de 14e eeuw. Lange tijd werd nog een „ijzeren” deur in de toren bewaard, die vroeger een plaats had tussen de eerste zolder en de z.g. voorkerk. Ze was van zwaar 10 duims eikenhout en aan de kerkzfjde beslagen met duims ijzer. De deur droeg volgens een oud Cornwerder het jaartal 1391. Ook ver telde deze zegsman, dat de oude toren die op de foto dus op de eerste zolder naar drie kanten schietgaten in de muur moet hebben gehad. Deze wa ren aan de binnenzijde een meter in het vierkant en liepen zo smal toe, dat ze aan de buitenzijde slechts een hand breed ruimte boden. De antieke deur is thans te bezichtigen in het Fries mu seum, dat het waardevolle historiestuk van de kerkvoogden in bruikleen ont ving, evenals een drietal unieke relief beelden, waarvan op de grootste een afbeelding van de gekruisigde Christus met ter weerzijden Johannes en Maria. Cornwerd kreeg als vergoeding.een paar afgietsels, die thans achter de lam brisering in het koor der kerk worden bewaard! Het is wel heel jammer, dat genoemde historische documenten voor het dorp (voorgoed?) verloren gingen, enkel ge motiveerd door het feit, dat er in Leeu- Wat bleef. Gelukkig is niet alles verdwenen. Na een avontuurlijke klimpartij en geklau ter over balkconstructies gelukte het ons het klokopschrift te ontcijferen. Dit werd ons niet alleen bemoeilijkt door het feit, dat wij ons in allerlei bochten moesten wringen om het randschrift te noteren, ook het feit, dat verschillende letters in „het mal” (het negatief) blijk baar waren verschoven of weggezakt, was niet bevorderlijk voor de duidelijk heid. Onder zeker voorbehoud kunnen we voor belangstellenden echter het vol gende opschrift doorgeven: INT IAER ONS HEREN 1569 DEN XXX SEP TEMBER HEFT GEGOTEN M AETL BOISTER DESSE KLOCKE. STV DOEF GEBOREN PETER AL- BERTSE VRIESE ALS MEDEHULPER MARTEN WILLEMSEN PASTOER WIBE MEELKSOEN ENDE SITTHIE GEERTSOEN KARCKFOEGDEN IN DER TUT IAN EVERSEN COSTER GEGOTEN IN CAMPEN De klok, eenmaal door de Duitse bezet ter weggehaald, maar na de oorlog (dit in tegenstelling met de jongere neven- klok) weer teruggekeerd, draagt de beeltenis van Bonifatius. Aan de Friese apostel, wiens marteldood dit jaar wordt herdacht, was Cornwerds kerk vermoedelijk gewijd. Wat er in Cornwerd opk veranderd mag zijn, één trek is sedert de dag dat Mar ten Willemsen er pastoor was, de Corn- werders eigen gebleven: het zwak van de kerkvoogden, overal hun namen te vereeuwigen. De lange lijst waarvan Wiebe Meelkzoon de eerste is wordt mo menteel afgesloten door Wierd Wynia, bij de meeste Friezen vermoedelijk be ter bekend als elfstedenrijder dan als „kerekfoegd”, hoewel ook zijn naam reeds in gouden letters op het daarvoor bestemde bord prijkt. De hier bedoelde officiële lijst vangt aan in 1740 en vermeldt namen Trein greep vrouw. De 75-jarige wedu we C. PellegromKozijn werd j.l. Vrijdag op de onbewaakte overweg on der Waardenburg door de trein gegre pen en op slag gedood. De ongelukkige was enigszins doof. De trein kreeg be langrijke vertraging. Honderden vissen dood aan de opper vlakte. Een particulier te Harlingen, die in de „eendenkooi’ aan de Schapen- dijk grote hoeveelheden vis uitzette, is tot de onaangename ontdekking geko men, dat honderden karpers, snoekbaars en aal dood aan de oppervlakte drijven. De visstand in dit gebied is onherstel bare schade 'toegebracht, Joch tot dus ver heeft men nog niet kunnen ontsluie ren wat nu precies de oorzaak van deze vis-catastrophe is. Doffe knallen en springende autoruiten. Te Tilburg breekt men zich het hoofd over de oorzaak van een aantal myste rieuze vei schijnselen. Zo sprong plotse ling een ruit van een geparkeerde auto in de Bisschop Aelenstraat, hetzelfde deed zich voor bij een wagen, die in de richting Turnhout reed. Verder warden 1 er de laatste weken zware doffe knallen Hwat hat Qabe Skroar aanbrengen, waarop alle Rinia’s-kerk- voogden zijn vermeld. Ook op het orgel ontbreken der kerk voogden niet. We lezen daar: „Dit orgel is gesticht in ’t jaar 1865 door de fa. L. van Dam en Zonen te Leeuwarden en is door den WelEerw. Heer P. A. J. Noordink met een leerrede naar aan leiding van Ps. 150 vers la op den 16 Juli 1865 godsdienstplechtig ingewijd, terwjjl toen kerkvoogden waren Herre Postma (va der van de dichter Obe Postma?) en Albert S. van der Sluis, terwijl de to ren vermeldt: „Deze toren gesticht in 1898. Kerkvoogden Tjeerd Herres Rinia, Rienk Abes Zwaagstra, Fermer Dou wes Oostra. Bouwmeester L. Reitsma, Witmarsum. Gebouwd door J. Roosjen te Cornwerd” en een memoriesteen in de kerk deelt ons mee: „De kerk om- bouwd 1916. Kerkvoogden T. H. Rinia, R. Zwaagstra, T. P. Postma. Architect F. Raadsma. Uitvoerder J. Roosjen. De Friese Siamese tweeling Folkje en Tsjitske de Vries zijn Zaterdag in het Diaconessenhuis te Leeuwarden ge scheiden. Hoewel deze kinderen de lever gedeeltelijk gemeenschappelijk hadden, as yn de Subkommisjes. Dêrmei wurdt is de operatie, die al met al drie kwar tier in beslag nam, uitstekend geslaagd. Beide kinderen bleken afzonderlijk te kunnen leven. Naar men aanneemt kun nen ze over verloop van 3 a 4 weken het ziekenhuis ve’ laten. Wat er nog meer te zien is. Men raakt in de kerk niet spoedig uit gekeken. De „Wet des Heeren” eveneens van 1740 (vernieuwd 1809 en 1905) vin den we op een groot bord, waaromheen een tweetal trompettende en een twee tal draperende (maar alle vier poedel naakte) rose engeltjes. Op de kerkvoog denbank voor ongeveer een 60-tal jaren aangebracht en niet in harmonie met haar omgeving vinden we het wapen van „Comelis van Aylva, Griet man van Wonseradeel”. Naar verluidt woonde deze Cornelis te Hichtum (16841745) en was hij ge huwd met Juliana van Schwartzenberg (t 17J0). Ook het ornament aan de Is het waar? „Is het waar, dat na de oorlog een collectie juwelen en kunst voorwerpen, ter waarde van 50 millioen gulden, die in het bezit waren van een Duitser, in beslag zijn genomen en se dertdien spoorloos zijn verdwenen?” Dit is een van de vragen die het Tweede- Kamerlid ir. C. N. van Dis (SGP) aan de minister van Justitie over een merk waardige affaire, die haar oorsprong vindt in de oorlogsjaren, heeft gesteld. De Duitser, die de millioenenschat in zijn bezit had, is R. Liffers, die voor de oorlog vertegenwoordiger van Duitse bisschoppen in ons land was, om hier kerkelijke leningen te plaatsen. In be zettingstijd werd hij inkoper van Seys Inquart. Verloren schoon. Schreven we in ons vorig restauratie- praatje, dat er momenteel een frisse wind op dit gebied gaat waaien, niet altijd heeft men de nodige eerbied voor het historische gehad. Niet in het minst geldt dit voor Cornwerd. Graag geven we toe, dat de toren op bovenstaande foto er vrij haveloos uitziet, al zijn de gaten er expres ingekapt om te onder zoeken of restauratie nog mogelijk zou zijn. Desnoods kunnen we het dan ook billijken, dat men tot de conclusie ko mend, dat restauratie onmogelijk was, tot afbraak en nieuwbouw overging, maar het verwijt dat men het zover heeft laten komen, blijft gelden en hoe wel er over smaak niet valt te twisten, kan een kind begrijpen dat de nieuwe toren, hoe constructief en aesthetisch verantwoord deze op zich zelf ook mag zijn, alle aansluiting bij de historie mist en het dorpsbeeld op onverantwoorde Wijze naar willekeur heeft gewijzigd. Omstreeks de eeuwwisseling (de nieuwe toren dateert van 1898) telde Cornwerd met uitbuurten ongeveer 200 zielen. De „kom” van het dorp telde toen een Vijftal huisjes, het merendeel van de 30 leerlingen die het schooltje toen bezoch ten kwamen van de uitbuurten en ver spreide boerderijen (Houw, Sottrum, enz.). Bedenken we de geringheid van het dorp, dan moet men rekening houdend met het feit, dat men toen andere aesthetische principes huldigde dan wij anno 1954 diep respect heb ben voor het feit, dat men het in 1898 aandurfde een dergelijke trotse toren te doen verrijzen, die de destijds kapi tale som van f 13000.moet hebben gekost, het geld dat de kerkvoogdij wellicht bijeen had gekregen door de verkoop van de omliggende terpgrond. Niet alleen werd aan de toren de uiter st© zorg besteed, getuige bv. de mach tige lelieachtige ornamenten boven de spits, er kwam ook een kostbaar hek werk rond de dodenakker tot stand. oer fakentiids pürmin. Hy wol ek hiel wol lieding oannimme en foarljochting ha, allinnich hy wol gjin kelnersbaentsje meitsje fan syn boer-wêzen. En der hat er great gelyk oan. Lieding jaen bitsjut de lju it goe<Je paéd seis fine litte troch foarljochting en oertsjügjen- de motiven by to bringen, it bitsjut net de lju efter de bokse to sitten en se geastlik foar jin üt to driuwen. De man, dy’t by it boerefolk hwat birikke wol, moat bigjinne harren to respek- tearen dan sil er seis ek respekt werom- fine. Fan dizze opfetting binne ek De putearre Steaten ütgean en hja hawwe foar dit doel in great tal boeren, boere- lieders deskundigen op allerhanne ter rein gearbrocht om fan harren meime- koar to hearren, yn hokfor banen de Fryske boerestan de nije tiid it béste baes wurde kin. Der is dan alderearst in opjefte om nei te gean oft it mei de bidriuwsgreatte wol rounom yn oarder is en op hokfor wize deryn forbettering to bringen is. De forkaveling en fier dere üntginning, de lanoanwinning en it probleem fan de wetterhüshalding sille erby bisjoen wurde. De twadde foarmet de ünderwiis- en biropskarproblemen foar de boer en syn bern, jonges like- goed as famkes. Mei great genoegen seagen wy hjir ek de namme fan de active Direktrice fan de Boalserter Hüs- hAldskoalle. In tredde diel sil bistean yn it neigean fan de wurkgelegenheit en de forsjen- ning mei goede arbeidskrêften yn de lanbou. In fraechstik, dat mei de dei nuodliker en slimmer wurdt en dat fan it greatste bilang is. De needsakelike yndustralisaesje makket dizze fragen sa urgint, dat se in aparte bistudearring mear as wurdich binne. Dan komt der in ünderwurp, hwat oerflakkich sjoen op dit stuit, net sa noadich is: de kre- dytforsjenning. Mar as men allinnich I Oud voorwerp. Te Driene in de ge meente Hengelo is bij egalisatiewerk in een perceel bouwland een bronzen bijl gevonden die naar schatting 2000 tot 2500 jaar oud is. De lengte van de bijl is ruim 8 centimeter, terwijl de schacht zeven centimeter meet. De snede van de bijl is vijf centimeter breed en nog tamelijk scherp. Friese bedevaart naar Duitsland. Op 17, 18 en 19 Augustus zullen vele Friezen een bedevaart ondernemen naar het Maria-genade-oord te Kevelaar in Duits land. Het jaar 1740. Het jaar 1740 schijnt een belangrijk jaar geweest te zijn. We hebben het niet kunnen nagaan, maar het zou ons niet verwonderen, als de kerk in het voorafgaande jaar zou zijn uitgebrand of iets dergelijks. In elk geval heeft men het interieur toen een goede beurt gegeven, verschillende wapenborden aangebracht en de kansel van een nieu we „Statenbijbel” voorzien. Het is echter bevreemdend, dat de naam die onder het eerste wapenbord prijkt, n.l. Franciscus Holkema, leeraar tot Makkum en Cornwert, alsmede derde kerkvoogdt ANo 1740, niet op de offi ciële lijst voorkomt. Het wapen, dat onze bijzondere belangstelling inboezemt, daar (mogen we een historieschrijver geloven) we hiel’ te doen hebben met een afstammeling van Jacob Gysberts, een van Bolswarders burgervaders en vader van de Friese dichter, toont in vier kwartier resp.: a. een stralende zon (verguld op veld van blauw)b. ’n vogel (sperwer, duif, zwaluw?); c. een vergulde haan op een rood veld d. een boom in volle bladerdos. Het wapenbord wordt geflankeerd door dat van Dooytse Reynders, waaronder men heeft aangeteekend, „overleden de 15 Maey 1741”. Dooytse voert resp. de heistelling, ram en paard in het wa pen. Verondersteld is wel, dat hij een aannemer zou zijn van dijkwerken en tevens bezitter van schapen. Oepke Sikkes’ wapenbord toont ons een brood en korenschoof. Hij zal wel bak ker geweest zijn. Het meest ingewikkelde wapenbord is dat van S. H. Krijtenborg „ontvanger voer Cornwart (een Gerrit Krijtenborg was dorpsrechter van Makkum). Merkwaardig is dat we nadere gegevens over de Krijtenborgs vinden in.de Statenbijbel op de kansel. Deze blijkt n.l. een familiestuk uit dit geslacht te zijn en is zonder twijfel in het merk waardige jaar 1740 aan de kerk ge schonken. Met een thans zeer moeilijk te ontcijferen handschrift lezen we n.l. op de voorpagina: „1698 den 10 April oude stijl ben ick Cuyck Aryans getrout met Uyge(?) Crytenborg voor Domyno Rondmans tot Harlingen. 1699 2 Oct. op Maandagmorgen is geboren Arjan Cuyckes en in de oude kerk gedoopt door Domyno Rondmans(?). 1700 den 13 Febr. is Arjan Cuyckes ges.. .(tor- ven). 1700 den 23 Nov. op Sondagmor- gen tot 4 uur is geboren Arjan Cuyckes en in de oude kerek gedoopt door do myno Rondmans. 1703 den 28 Oct. op Sondagmorgen is geboren Maatje Cuyc kes enz. Uyge(?) zal wel een dochter van de Conwerder ontvanger geweest zijn. De Bijbel zelf dateert uit 1660, toont ons op de titelplaat Elia door de raven gevoederd en ligt permanent opengeslagen bij Jesaja Cap. XXIII. Van kerkvoogden gesproken. Wij lieten reeds doorschemeren, dat hen ’n zekere ijdelheid niet vreemd is, al geeft deze het nageslacht prachtige gegevens. Zo liet de laatste der Rinia’s, Tjeerd Her res (t 1935) in 1917 nog een wapenbord

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1