I CORNWERD-CORNWERDERZAND: ALLERMINST SIAMESE TWEELING KR1S-KRAS door Nederland* üs hjoed p p to sizzen Fan de Mar tiny toer t 1 Voorpost van Wonseradeel: liet drukste verkeer en toeh het meest eenzaam Voortgang bij Indo- China-conferentie Sterftecijfer T.B.C. opnieuw gedaald STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Agressie in Guatamala Tijdens een bijzondere zitting van de Veiligheidsraad (de eerste vergadering op een Zondag sedert het uitbreken van de Koreaanse oorlog) heeft de Sovjet unie haar veto uitgesproken over een resolutie van Brazilië en Columbia, waarin werd voorgesteld een Guatema- laanse klacht over agressie naar de Panamerikaanse conferentie te verwij zen. Guatemala had verzocht een com missie van waarnemers te sturen om de beschuldiging te onderzoeken. Hwat hat Qabe Skrocir Voor of tegen de B.B.? 50e Jaargang No. 48 Dinsdag 22 Juni 1954 STEMBILJET: Stembiljet vóór de B. B.-actie. tegen de B. B.-actie. en Tj. de J. Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) sificatie zal men dan ook moeilijk op Cornwerderzand kunnen vinden, of het moest er zijn in omgekeerde richting. Hy dy’t gjin jild hat is earm, mar hy, dy't oars neat hat as jild noch eaimer. DE FORBINING: BOALSERT—HE ARRENFE AN Jen fan de wichtichste dingen yn dizze hoeke fan Fryslan hat destiids west it tastankommen fan de Rykswei 43. Hwat dit foar de fierdere Ontwikkeling fan de greidhoeke bitsjut, dat is net maklik yn wearde to skatten. Foar Snits en Boalsert en tal fan lytsere plakken hat dit meibrocht, dat hja yn de moderne tiid ynskeakele waerden en it tempo fierder ek meimeitsje koene. En nou’t dizze wei eastlik fan it Fean al mar fierder boud wurdt, sil dizze bi- tsjutting ek jit tanimme. It forkear is in machtig ding foar eltse streek en de prachtige dyk, dy’t hjir fanwege it Ryk lein is, der kin man'nich oare streek ja- loersk op wêze. Foar it oergreate diel fan üs lan bitsjut de lyn: Zwolle-Hear- Huisbrandkolen 20 cent per mud duur der. Met ingang van 1 Juli zullen de prijzen voor huisbrandkolen worden ver hoogd. Dit is medegedeeld op het jaar congres van de Bond van Nederlandse Handelaren in Brandstoffen. De nieuwe richtprijzen zullen twintig cent per hec toliter hoger liggen dan de thans gel dende zomerprijzen. Joodse kerkgenootschappen ontvangen. Vertegenwoordigers van het Nederlands- Israëlietisch en het Portugees-Israëlie- tisch kerkgenootschap en de Joodse Voogdijvereniging zijn op audiëntie ge weest bij de minister van Justitie, mr L. A. Donker. De aanleiding voor deze audiëntie was het kort geleden door de Voogdijraad te Amsterdam genomen be sluit 't onder zijn toezicht staande Jood se oorlogspleegkind Rebecca Meljado te plaatsen in een Rooms-Katholiek pleeg gezin. Vele plagen. Al klagen de bewoners van Cornwer derzand niet zij schikken zich in hun lot een feit is, dat behalve door de eenzaamheid zij worden geplaagd door menig ongerief, ’s Winters zijn zij soms door sneeuw en ijsgang geheel geïso leerd, de storm komt nergens zo woest, aanrazen als juist hier, terwijl de ver storing van het evenwicht in de natuur voor speciale plagen heeft gezorgd. Het is wel gebeurd, dat echtparen voor zij gingen slapen, ca. honderd spinnen moesten gaan vangen, wilden zij een rus tige nacht hebben en niet geheel wor den „ingewebt”. De muggenplaag is bij passeerders van de afsluitdijk welbekend al beseft men in de regel niet, wat het wil zeggen, temidden van het groene goedje te moeten „wonep”. weg naai’ dit voor hen zo luilekkerland gevonden. Het kwikstaartje komt er zelfs veelvuldig voor. Een haas is een zeldzame verschijning. Soms wordt er eentje opgejaagd voor fiets of bromfiets en belandt deze zo op „het eiland”, maar dit is toch sporadisch. Wezels zijn er momenteel wel, evenals sperwers en kraaien. Deze doen zich te goed aan de talrijke muizen, die de dijk hebben be zet. Hetzelfde zal wel het geval zijn met de egel, die men er onlangs zag. Zelf houden de bewoners wel kippen en een- den, in de oorlogstijd had ieder boven dien een schaap. Katten zijn er even eens en voor bewaking is er zegge en schrijve één hond. Bijzondere plantengroei heeft Cornwer derzand niet, al wijkt de flora belang rijk af van die van het zusterdorp Corn- werd. De bodem is er n.l. zanderig. huidige leven. Aan de woonwijk gaat dit voorbij. Behalve het feit dat alle be woners practisch werkzaam zijn aan hetzelfde object, de sluis of de dyk, en men dus één werkgemeenschap vormt, deelt men ook samen de eenzaamheid. De eenzaamheid, die nog groter is dan men aanvankelijk zou denken. ,,De sluis” is n.l. continubedrijf en men werkt in drie ploegen, zodat steeds tweederde van de mannen werkt of slaapt. Zo is de woongemeenschap op Cornwerder zand een wereldje apart, al moet men dit „wereldje” met een korrel zout ne men. Er woont geen bakker, geen krui denier, geen enkele neringdoende. Alles wat men nodig heeft moet van buiten komen. Daar de groenteboer slechts eenmaal per week komt, zwoegen som migen met hun tuintje. Maar de grond is slecht, de wind krachtig en het kost „bloed en zweet”. Moet men naar de kapper, dan wil dit zeggen, een retour tje Wieringen, Harlingen of Bolsward. Elke boodschap kost een gulden extra. Komt er onverwacht bezoek, dan is Lei den in last. Voorstanders van de klas- De Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Tsjoe En Lai (de enige staats man van het eerste plan, die na het vertrek van de ministers Eden en Molo tov en de Amerikaanse gedelegeerde Bedell Smith, nog in Genève is) heeft Zondag op de negen-landenzitting over Indo-China laten doorschemeren, wan neer deze regeringen met de (pro-com- munistische) „verzetsbewegingen’ uit beide landen tot een vergelijk kunnen komen. Zaterdagavond reeds zag de toekomst voor de Indo-China-conferentie, die Zon dag haar zevende week inging, er roos kleuriger uit, dan zij vele weken heeft gedaan. De gedelegeerden van de ne gen landen aanvaardden n.l. in een ge heime zitting een Frans voorstel voor onmiddellijke onderhandelingen tussen de Franse militaire commandanten en die van de Vietminh in Laos en Cam bodja over een wapenstilstand in deze twee Indo-Chinese staten. Zij zullen binnen drie weken een rap port over de stand van zaken bij de be sprekingen moeten uitbrengen. De dienstgebouwen. Nog niet genoemd zijn de dienstgebou wen, waar het eigenlijk om gaat. Im mers hier wordt gewerkt door de bewo ners van het „eiland”. Het belangrijkste is het bedieningsgebouw van de sluizen. Tevens is er het havenkantoor, het waterleidingsgebouw en het magazijn (tijdelijk gedeeltelijk in gebruik als kerkgebouw). Over deze gebouwen zou apart zijn te schrijven, maar ditmaal was hot onze bedoeling u een indruk te geven van de „dorps"gemeenschap, als zodanig. Misschien ziet U als U weer eens langs Cornwerderzand snort deze woongemeenschap met andere ogen, dan vóórdat U dit las. Als dit zo is, heeft dit artikel zijn nut alweer gehad. (Inzenden bij Red. Bolswards Nieuwsblad, Bolsward). Blijkens cijfers van de Wereld Gezond heidsorganisatie is het aantal sterfte- gevallen ten gevolge van tuberculose in 1953 in Nederland het laagst van de ge hele wereld. De laagste maandcijfers werden voor de maanden Juli en Augus tus geregistreerd in Denemarken, waar 5.2 doden per 100.000 inwoners voor kwamen. Over het gehele jaar heeft Nederland echter de minste doden, n.l. 9.3 per 100.000 inwoners. Het sterfte cijfer in Denemarken over het gehele jaar 9.6, in de V. S. eveneens. In 1952 werd in Nederland een getal van 9.5 geregistreerd. Uit de gegevens van de organisatie blijkt, dat er landen zijn met een sterfte cijfer van 150 per 100.000. léste jierren al mear en mear toeristen, mar de goede yndruk fan lan en folk wurdt bidoarn troch de minne forbining nei it hert fan de wettersport en de greidhoeke. En de jonges dy’t oardel- jier yn tsjinst tahalde, kinne fan dizze alf en tritichtocht wol spuije. Hoefolle tiid fan har koart forlof moatte hja noadeleas opofferje as hja har hüs by wize fan sizzen al sjen kinne? De di- reksjes moasten it kommentaer ris hearre kinne, hwat hjir jown wurdt. Hja soene read fan skamte wurde. De Direksjes fan de forantwurdlike ün- dernimmings meije ek net forjitte, dat dizze situaesje ek foar har tige skealik is, hwant hja forspylje hjir har repu- taesje en twinge ta oare wegen. It soe in hiel forkearde miening wêze, dat hja hjir troch in sekere monopoalje-posysje sa mei troch gean kinne. Dit is dilettan tisme op forkearsgebiet en gebrek oan kollegialiteit, dy’t net langer tolereard wurde kin. It roer moat yn oarewei. En de bustsjinsten moatte biseffé dat it publyk der net is foar har, mar dat hja it publyk bitsjinje moatte, reedlik en modern. En soene hja troch stikelichhe- den oer en wer, dat net meimekoar klear spylje kinne, nou hawar, der is dochs noch wol rjucht to finen yn Fryslan, soe men hoopje. Mear as hünde-rttüzen minsken ha hjir in great bilang by en ik leau fêst, dat der genoch binne dy’t de skouders der mei ündersette wolle om oan dit lijen in ein to meitsjen. Wy ha gjin bilang by de N. T. M. en net by de L. A. B„ mar wol by in goede bihertiging fan de forkearsbilangen yn midde.i-Fryslfin. Tóch geschiedenis. Schreven we zo pas, dat men te Corn werderzand tevergeefs naar „historie” zoekt, aan de andere kant is het waar, dat in het nabije verleden hier wel de gelijk geschiedenis is gemaakt. In de standaardwerken over de j.I. we reldoorlog vindt men steeds diverse bladzijden aan de strijd om Cornwer derzand gewijd. We zullen deze geschie denis hier thans niet ophalen, al zou er veel van te vertellen zijn. In 1940 wer den alle woningen öf platgebrand öf opgeblazen. Slechts een “gedeelte werd herbouwd. Maar ook hiervan bleef prac tisch geen huis onbeschadigd toen de bevrijding daar was. In beide gevallen is het critiek geweest. In de oorlogsda gen trachtte de vrouwelijke bevolking gedeeltelijk te ontkomen per schip hachelijke onderneming toen dit te Har lingen de haven werd geweigerd en weer terug moest varen. In de bevrijdingsda gen vluchtte men westwaarts. Een jon getje heeft toen te voet, zonder schoen of klomp, in de nacht de dijk gelopen tot Wieringen. ’s Avonds om 10 uur vertrokken kwam hij ’s morgens om 7 uur doodmoe op Den Oever aan. renfean-Ljouwert de ynfalspoarte foar Fryslan en in tige bilangryk diel der- fan giet fan Hearrenfean öf de Ryks wei op. Doe't de tram üt it moderne libben fordreaun waerd, fan de autobus, like it earst ek mar wakkere skoan. Jo kamen yn it Fean üt it spoar en stapten oer yn de bus, dy’t jo yn koarte tiid en op ien kaertsje nei Boalsert brochte. Tsjinstregelingen kloppen goed op oar en de greate hege bussen fan de N. T. M. wiene by it reizgjend publiek al gau populair. Lykwols op in bipaeld momint, doe’t Homerus sliepte, is hjir in raer bislüt nomd. In stik fan de al- alde forbining: Boalsert-Hearrenfean waerd ruile mei in oare ündernimming: de L. A. B. en sünt dy tiid is it fo^goed mis mei de lammen. Hwa’t nou de 30 km lange forbining lans in hypermo derne betondyk bisjocht en derneist de risseltaten, dy kin net oars as him bi- sauwe. dat soks yn 1954 jit bistean kin. It is yn ien wurd in minskegriis. Net it feit, dat men yn reade bussen krüpe moat ynpleats fan yn griene of giele, is de swierrichheit, mar hwat hjir bean wurdt oan service en hwat derneist oan tiid forgriemd wurdt, dat skriemt oan de protters. Dat roait igge noch seam. Yn twa Oren is men fan Amers- foart of Utert yn it Fean. Mar dan bi- gjint de ellinde. Is de trein hwat oan de lette kant, dan komme der soms noch ris twa Oren by foar dat skyt- eintsje nei Boalsert. Fakentiids komme jo yn Snits en dan is de L. A. B. krekt twa minuten fuortfiden, by joun jowt dat ddn soms in ü?e apart forties. En dat v'ylst d'zz? lijn tige drok is, ja vi- tael f-mr dizze st eek. In slompe folk giet dit paed lê.ns, in drok forkear is der tusken Boalsert-Snits-de Jouwer en it Fean en de ündernimmers sille, as har collega’s op oare trajekten in stik brea hawwe, op dizze lijn jild fortsjinje. Vooral in onze streek vindt men veel tweelingdorpen. Wij bedoelen de dorpen, die te klein zijn voor een volledig zelfstandig bestaan, wat hun verenigingsleven betreft, in dit opzicht geheel zijn afge stemd op elkaar, of, indien het ene dorp aanmerkelijk kleiner is dan het andere, op deze grotere broer. Wij kennen allemaal die combinaties: Spannum-Edens, Gaast-Ferwoude, Skuzum-Piaam, Achlum-Hitzum, Tjerkwerd-Dedgum, enz. Soms krijgt een dergelijke combinatie bijna het karakter van een Siamese tweeling, zoals bijv, dit het geval is bij Schettens-Longer- houw. Weliswaar heeft ieder dorp een eigen predikant, maar men gaat bij elkaar naar kerk, schuilt in hetzelfde wachthuisje en viert gezamenlijk op de Viersprong feest. schepen in de sluizen. Per jaar moeten 10 a 11.000 schepen worden doorgelaten, waaronder vele buitenlandse (samen 1.500.000 ton metende). De seizoen- visserij in het voorjaar op ansjovis, in het najaar op paling, levert ook bedrij vigheid, evenals de botvisserij en het vissen op makreel en geep. Een bijzon- dei’ visje, dat in honderdduizendtallen in de schutsluis wel wordt gevangen, is het glasaaltje (jonge nog doorzichtige palingen, die worden uitgezet in ver schillende binnenwateren). Er gaan rond 1400 van deze diertjes in een pond. ,,Net stopnaalden”, zei ons de sluis- meester. Belangrijk is ook de meteoro logische hut, waar dagelijks de tempe ratuur wordt gemeten en de regen- en zonnemeter staat opgesteld. Ter com pletering van de gegevens, waaruit het weerbericht wordt opgesteld, worden de diverse standen dagelijks doorgege ven naar het K. N. M. I. Stuwen in de AA. Het dorpsbestuur van Het stroomgebied van de Aa heeft besloten nabij Erp (N.B.) vijf stuwen te doen bouwen in de Aa ter verhoging van de grondwaterstand. Vermoedelijk zal in de zomer van 1955 met de bouw kunnen worden begonnen. De cultuur technische dienst, die de kosten op f 305.000 heeft geraamd, zal vermoe delijk subsidiëren. Ernstige rupsenplaag in Den Haag. Een ernstige rupsenplaag van een bijzonder onaangenaam soort harige diertjes, dia akelige huidirritaties veroorzaken, heerst thans in de Zuiderparkbuurt ach ter de Voorthuizenstraat te Den Haag. De gemeentelijke plantsoenendienst staat hier machteloos en volgens de Plantenziektenkundige Dienst dient het publiek deze plaag zelf te bestrijden met daartoe geëigende middelen in de win termaanden. Wereldje apart. Sedert is de rust in de wopnwijk terug gekeerd. Ja, in de woonwijk (die héél deftig twee straten telt en waar zelfs een waarschuwingsbord voor overste kende kinderen staat!) want langs de sluizen jakkert het verkeer voort en voelt men dagelijks de impuls van het Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Geen ontspanning. Een van de grootste handicaps is dat Cornwerderzand geen en kele ontspanning kent, al is het o bittere ironie een eldorado voor de sporthengelaars van el ders. Ontspanning, culturele ont spanning is er echter nihil, een leemte die zich op de duur moet wreken. Er is geen enkele vereni ging. geen enkele club, er is niets, niets. Alleen maar de sluis en de forten. En. de radio, die te Cornwerderzand méér wordt ge bruikt, dan voor het opnemen van de waterstanden alleen. Honderden muziekgezelschappen, zangverenigingen enz. trekken over de dyk. Het gaat alles aan de neus van de bewoners voorby Had het Makkumer muziekcorps, dat Cornwerd onlangs zo blij ver raste nog niet even verder kunnen gaan Een heus concert zou voor deze geïsoleerde bevolking een groot gebeuren zyn Kerk en school. Welhaast nog sterker dan op het gebied van de ontspanning doet het afgelegen zijn van deze bevolkingsgroep zich ge voelen op het gebied van kerk en school. Al is de busverbinding met de Naco prima (om het uur naar Wieringen en Leeuwarden, om de twee uur naar Hee- renveen) het geregeld bezoeken van kerk en school stelt zware problemen. Wist u bijv, dat het overgrote deel van de jeugd van Cornwerderzand* school gaat te Harlingen, terwijl één leerling het onderwijs te Makkum volgt? Kerkelijk is Cornwerderzand bovendien geen eenheid. Men vindt er Hervormd, Gereformeerd, Rooms Katholiek en on kerkelijkheid naast elkaar. Het meren deel is Ned. Hervormd en men is dol gelukkig met de bijbellezingen, die ’s winters ’s Woensdags en de kerkdien sten. die er ’s Zondags dan (voorheen op de bovenkamer van de gastvrije sluismeesterswoning, tegenwoordig in het Magazijngebouw) door de Makku mer en Cornwerder kerkeraad worden belegd. Ook gaat men wel te Cornwerd naar kerk of fietsende, of lopende van af de kop van dé afsluitdijk. Bij avond maalsdiensten rijdt er een bus. De gees telijke verzorging is tevens gebaat bij het feit, dat thans één der ouderlingen op Cornwerderzand woont. Bedrijvigheid. Cornwerderzand is een plaats met te genstellingen. Heerst er aan de ene kant de eenzaamheid, aan de andere kant is er ook de bedrijvigheid. Het enigste particuliere bedrijf, het restaurant, heeft het in het seizoen druk. Auto’s rijden af en aan. Vooral ook buitenlanders vin den het een eigenaardige gewaarwording een verfrissing te gebruiken op een plaats, waar nog geen mensenleeftijd geleden de golven spoelden. Des Zondags en op Christelijke feestda gen is het restaurant echter gesloten, hetgeen wel eens ontstemming wekt bij sportvissers e. d. die juist op deze da gen er gebruik van wensen te maken. Een andere bedrijvigheid groter en grootser vormt het schutten van Plant en dier. Deze insecten zullen zich wel zo ab normaal hebben kunnen ontwikkelen door het gebrek aan „natuurlijke vijan den”. Flora en fauna stabiliseerden zich n.l. pas over verloop van tijd. Vanzelf sprekend vindt men op Cornwerderzand veel meeuwen, al broeden ze er niet (wèl op de Makkumerwaard). Spreeu wen en mussen hebben eveneens hun Ik gun dat harren bést, mar dan sa net! Hwat hja hjir foar in tsjinst oan it publyk biede is pürmin en de arge- waesje en de üntofredenheit groeit hoe langer hoe mear. It moat de direksjes fan beide ündernimmingen dochs ek al lang düdlik wêze, dat it trochkappen fan dit traject in greate sünde is tsjin it algemien bilang. Hjir wurde de bi- langen fan de reizigers net tsjinne, mar bilangryk tokoart dien. En dat komt net fan de tariven, hwant dy binne oan de hege kant. In retourtsje Snits-Boal- sert, minder as 20 km, litte hja mei 80 sinten bitelje en sa fierder. Né, dit kin en mei sa net bliuwe. Dit docht greate skea oan de hiele streek, hwant hjir wurdt fan hünderten minsken, dei oan dei, skromelik tiid forgriemd. Wylst it spoar der alles op set om de minsken yn koarten tiid en tige geryflik to bi- tsjinjen, bidjerre dizze bustsjinsten de saek alhiel. Der hie al lang in ein kom me moatten oan dizze lijnsplitsing en der hiene snelbussen ynlein wurde moat ten: It Fean-de Koai-Snits-Boalsert yn in foech heal üre. Dat kin en dat freget de tiid, hwat hjir bart is in oanflui- ting fan it moderne forkear en in temp- taesje foar it reizgjend publyk. De ien- nigste bustsjinst, dy’t op dit traject goed wurk docht is de Naco, dat aven- seart en dy brükt ek goed materiael. By de L. A. B. is dit soms goed en soms ek sjofel. Mar dat er in ein komme moat oan it totael gebrek oan gearwurking, dat stiet dochs as in peal boppe wetter. Ik wit net hwat der binnenkeamers al dien is om dit to birikken. Mei sin haw ik der net op yn frege. mar it kin sa net bliuwe. As it net oars kin, moat de bifolking seis mar ris los komme mei in füle aksje by de tasichthaldende col leges, hwant hjir binne greate bilangen mei mank. De tiid fan fakS.nsjeha.lden stiet foar de doar. Fryslén kriget de De Raad was op verzoek van Guatemala bijeengeroepen, eerst voor Maandag, maar toen dit land op meer spoed bleef aan dringen, „aangezien wy geen vliegtuigen hebben om de aanval af te slaan”, besloot de voorzit ter van de raad de zitting 24 uur te vervroegen. Intussen bleven de rebellen oprukken, maar hoever is uit de elkaar tegenspre kende berichten moeilijk op te maken. Volgens de NBC, een Amerikaans radio station, was Zondag reeds één derde van het land in handen van de troepen van kolonel Castillo Armas, volgens ’n naar zij Gevangenis voor vrouwen in Arnhem. Het departement van Justitie is met de gemeente Arnhem in onderhandeling over de vestiging van een nieuwe vrou wengevangenis naast de totaal ver ouderde inrichting te Rotterdam. Deze laatste zal echter niet opgeheven wor den en huisvesting blijven verlenen aan de zwaarst gestrafte onder de vrouwe lijke delinquenten. In Arnhem, waar men het paviljoenstelsel wil invoeren, zal de straf vooral in gemeenschap worden doorgebracht. Nederland zal wapenverscheping tegen gaan. Het herhaaldelijk door de Ame rikaanse regering ook aan Nederland gedane verzoek, om wapenverschepingen naar Guatemala tegen te gaan, is thans ingewilligd. Hoewel er vele juridische moeilijkheden zijn, worden thans via de Nederlandse ambassade te Washington diepgaande besprekingen gevoerd. Ove rigens komt wapenvervoer door onder onder Nederlandse vlag varende schepen practisch niet voor. Zo’n Siamese dorpentweeling is de com binatie Cornwerd-Cornwerderzand al lerminst. De naam mag 'overeenkomst vertonen, de samenlevingen als zodanig doen dit in geen enkel opzicht. Lijkt Cornwerd een „vergeten” dorp, dat voörtsluimert in de rust der eeuwen en waar de torenbouw aan het eind van de vorige eeuw de laatste schokkende ge beurtenis schijnt te zijn geweest, in Cornwerderzand waar men tever geefs naar „historie” zal zoeken raast het moderne leven voorbij. Heeft Corn werd zijn vruchtbare akkers, op Corn werderzand kan met „bloed en zweet” (zoals men het ter plaatse uitdrukte) na.uwelijks een volkstuintje in stand worden gehouden. Kent Cornwerd behal ve de kerk anders geen bouwwerken, dan enkele rustieke huisjes, op Cornwer derzand verrezen wereldberoemde sluis- gebouwen, spreken grimmige forten van de ernst dezer eeuw, vindt men een modern geoutilleerde meteorologische hut. Bracht men de bezienswaardigheden uit Cornwerd over naar Leeuwarden, omdat hier meer mensen er naar zouden ko men kijken, in Cornwerderzand passe- Het volgend jaar zal Bolsward het 500-jarig bestaan vieren. Binnenskamers worden voor een grootse en stijlvolle herdenking reeds suggesties gedaan. Wat zegt U bijv, van een massale B.B.-de- monstratie? Neen, wij bedoelen niet de Bescherming Bevolking, maar het meedoen aan de actie Boalserter Burd. Het idee is n.l. geopperd, dat ter gelegenheid van het komende eeuwfeest alle mannelijke inwo ners van onze eeuwenoude stad de baard zullen laten staan. Om de kappers niet brodeloos te ma ken, wel niet de hele baard, maar zoiets als een Gysbert Japicx- sikje. Zal deze B.B., deze Boal- serter Burd-actie slagen, dan dient de gehele mannelijke bevolking er achter te staan. Voor de vacantie behoeft U er heus nog niet mee te beginnen. Maar nu reeds is het gewenst te weten of het plan kans van sla gen heeft. Daarom verzoeken wij alle man nelijke bewoners van Bolsward onderstaand stembiljet bij ons blad in te leveren. U behoeft er geen afzender op te plaatsen, ook geen reden, waarom U voor of tegen bent, alleen maar uw me ning over deze B. B. te geven. Zend uw biljet zo spoedig moge lijk in, anders vergeet U het. ander bericht reeds twee-derde; radio-Guatemala meldt, zouden slechts 14 km zijn opgerukt. Tijdens een telefoongesprek met een correspondent van de „New York Ti mes” zouden president Arbenz en de minister van Buitenlandse Zaken, dr. Guillermo Toriello, hebben gezegd, dat het leger de rebellen toestaat om op te rukken, zodat het aan de gehele we reld duidelijk zou zijn, dat er tegen Gua temala agressie wordt gepleegd. ren buitenlanders van welhaast alle na tionaliteiten bij stromen. Vindt men in Cornwerd op de memorie- borden in de kerk en de grafzerken daarbuiten steeds weer dezelfde namen als Rinia en Yntema, op ,,’t Zand” woont wel het meest wonderlijke con glomeraat van heel Wonseradeel. De in woners van de 17 woningen komen zo wel uit Friesland (Hindeloopen, Mak kum, Wons) als uit Brabant, zowel uit Zeeland, als uit Overijssel (Vollenhove, Kampen), zowel van het vasteland als van Vlieland en Urk. Zo zouden we door kunnen gaan, maar ons verhaal zou eentonig worden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1