Vier maal Haitsma (twee maal Sjerp twee maal Bouke) en GUATEMALA, BOLWERK VAN HET WERELDCOMMUNISME OP HET WESTELIJK HALFROND De „grote vijf GEEN DUITS-BENELUXLEGER van Minister Staf DL broederstrijd in Guatemala heeft zich na enige dagen uitgebreid tot een twist in geheel Latijns-Amerika over de brandende kwestie: Wie moet er gesteund worden, de regering of de rebellen DL conferentie van Genève stond Woensdag feitelijk stil in afwach ting van het resltaat der besprekingen die de Franse premier Mendès-France en zijn Chinese collega Tsjou En-lai die dag te Bern aanvingen. DL zijn de gewone communistische U practijken, ingesteld door een „niet- DL internatonale spanningen, die wor- den veroorzaakt door de huidige si tuatie in de Midden-Amerikaanse Repu bliek Guatemala, zijn een uitvloeisel van het imperialisme van het Kremlin, dat zijn vangarmen ook naar dit wereld deel uitstrekt. Buitenlands Overzicht Mendès-France ontmoet Tsjou En-lai Tweede Kamer aanvaardt vijf divisiënplan Geeft U de doorslag? Weidloegje us hjoed p p to sizzen Interessante ontdekkingen in de Martinikerk STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat bat Qabe Skroar I '1 50e Jaargang No. 49 Vrijdag 25. Juni 1954 PYT. plaats i. 2.. 3. 4. 5. i' Stembiljet B. B. vóór de B. B.-actie. tegen de B. .B.-actie. N.B.: I 5 MM I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Bovenstaande foto toont ons vier geslachten Haitsma, resp. Sjerp Haitsma (86 jaar, Heidenschap), Bouke Haitsma (51 jaar, Bolsward), Sjerp Haitsma (27 jaar, Bozum) en Bouke Haitsma (6 jaar, id.). Ik gryp, goai ’t hea to plak en skik, It foar en efter, stik foar stik, As mitsele ik in muorre. Ik tear se dübel mei de ham Seis tsjokke lagen en hwat bên, Dan ryd’ wy nei de skuorre. De pounterpeal wurdt leih, men sjocht, In hege weide kant en rjocht, ’t Leegjen sil skoan biteare. Bin nou de „sleepkes” mear yn tel, Sa’n weide „alderwets model, Dat bliuwt de boere-eare”. Mar froeger in aparte kunst, Stie in puike loeger yn 'e gunst; Mear as in dreeg’ opstekker. Hy taestte - yn 't fak goed ünderlein, Somtyds twa reakken op ien wein, Sa’n mantsje wie goed wekker. Guods binne foar jild ta alles yn steat, seis ta in goede die. voor Nederland, België, Duitsland, dan konden reeds verklaren daarvoor Nek aan nekrace inzake de B. B. KAMEROVERZICHT Weidloegjen rekket üt de tiid, Nou't elk hast mei de „sleepkes” rydt, Men sjocht nou roune protsjes, In frachtsje ófpast foar ien net, De kanten hoef net mear opset, Model: in dameshuodtsje. Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Nederland op belangrijke een nationale politiek kun- van de com- H. M. de Koningin in het voormalige rampgebied in Zuid-Holland. H. M. in de gemeente Strjjen in de Hoekse Waard in gezelschap van burgemeester Th. W. Bolman. op touw waren gezet. De leuze „tegen het imperialisme” en „tegen de Ver enigde Staten” kan men er herhaalde lijk in aantreffen. Met veel lawaai vetzet het zich tegen ,,de samenvoeging van kléine naties tot grote naties”, in de taal der communisten betekent dit dat de partij er zich tegen verzetten zal dat kleine staten zoals Guatemala zich met andere Latijns-Amerikaanse staten ver binden tot samenwerking die ten doel heeft de opmars van het communisme op het Westelijk Halfrond tot staan te brengen. Vijf belangrijke punten waren er in de anderhalf uur durende rede, welke minister ir. C. Staf Woensdagmiddag in de Tweede Kamer gehouden heeft na de discussies over zijn derde defensie-nota: De Ned. regering wijst een gedeeltelijke E. D. G. (Benelux met W.- Duitsland, dus zonder Frankrijk) onvoorwaardelijk af. Zonder Duitse troepen kan Noord-oost-Nederland niet worden verde digd. Dit deel van ons land zal niet geëvacueerd worden. Op Nieuw-Guinea zal de Kon. Landmacht door Mariniers vervangen worden. De Kon. Marine wordt met een torpedojager versterkt, om op verrassingen van Indonesische zijde voorbereid te zijn. „Polynorm” heeft de order van f4 millioen voor de levering van rollend materieel gekregen, omdat dit bedrijf verreweg de laagste prijs vroeg en de calculatie daarvan geheel normaal is. De Amerikaanse straaljagers komen in October in ons land. Hy róp: „Kom op mar mei jim hea, Forblikke boppe doch ik nea. Al tsjusteret de sinne. Fan stikken gans ünbidich swier,, Ik hald it tiksel yn ’t fesier, Jim hearre my net stinnen. De strjjd in Guatemala vertoont verscheidene punten van overeen stemming met de revoluties, die op gezette tijden in Centraal- en Zuid-Amerikaanse staten losbreken. Het is doorgaans een strijd om de macht van bepaalde cliques, welke in hoofdzaak buiten het eigen lijke volk omgaat. Ook Guatemala zelf heeft verscheidene van deze revoluties gekend. In 1944 werd de toenmalige dictator generaal Jorge Ubico uit zijn ambt verdreven, vervolgens kwam een onderwijzer aan de macht, die op zijn beurt in 1950 werd opgevolgd door de reVolution- naire kolonel Arbenz. TIET is nog niet zo heel lang geleden **dat de V. S. openlijk in Centraal- Amerika intervenieerden. De staat Pa nama (en het Panamakanaal) zouden nimmer in 1903 tot stand zijn gekomen, als de toenmalige Amerikaanse presi dent Theodore Roosevelt de Ameri kaanse marine geen opdracht had gege- Kon kortgeleden worden gemeld, dat in de Sacristie bij de Martinikerk fragmen ten van een muurschildering waren ge vonden, thans is opnieuw een bijzonder interessante ontdekking gedaan. Men is momenteel bezig de over het alge meen zeer grote grafzerken in het chqor op de juiste hoogte te brengen en stuit te daarbij op een afsluitsteen van één der grafkelders. Bij nadere beschouwing van deze uit Rode Bremer zandsteen bestaande dekplaat, bleek het een mid deleeuwse altaarsteen te zijn, kenbaar aan de vijf ingegrifte wijdingskruisjes. Daar deze stenen uiterst zelden de eeu wen hebben overleefd, en bijna in geen enkele oude kerk meer worden aange troffen, mag Bolsward zich gelukkig prijzen binnen de Martini zelfs een twee tal altaarstenen te bezitten. Een paar jaar geleden werden door twee genea logen bij de registratie van de graf schriften tussen de zerken een uit twee delen bestaande lange altaarsteen her kend. Behalve de wijdingskruisjes waren er evenwel ook andere opschriften in aan gebracht, daar zij tweemaal tevens als grafzerk was gebruikt. Het nu gevon den exemplaar is iets kleiner en heeft naar alle waarschijnlijkheid dienst ge daan op een zij-altaar. Zo worden tot in de laatste fase van de restauratie nog steeds waardevolle vondsten gedaan. Steeds schoner wordt onze onvolprezen Martini; men kan veel bewondering koesteren voor de ambachtslieden, die met veel gevoel het koor op voortref felijke wijze hebben gepleisterd. Alle contouren en welvingen komen, ondanks het opgebrachte pleisterlaagje nog vol ledig tot haar recht. Wanneer het late avondlicht nog even in de ruimte van het kerkschip blijft toeven, ontstaat een betoverend geheel: de Bolswarder Martini ziet men dan op haar allermooist. Niet alleen zijn de republieken onderling sterk verdeeld, maar ook in de verschil lende landen staan de partijen scherp tegenover elkaar. Zo heeft Uruguay’s parlement met een meerderheid van slechts twee stemmen een socialistische resolutie aangenomen, waarin de „agressie tegen Guatemala” wordt veroordeeld. Argentinië’s minister varr Buitenlandse Zaken heeft „zijn grote bezorgdheid” over de situatie uitgesproken. Studen ten hielden betogingen tegen de „Yan kees”. Chili’s parlement komt op voorstel van dertig linkse afgevaardigden bijeen om de toestand te bespreken. Eveneens op voorstel van deze volksvertegenwoordi gers zal in Juli in Santiago een confe rentie van parlementariërs van de La tijns-Amerikaanse landen worden gehou den. Equadors studenten roepen vrijwilligers oop om de regering-Abrenz te steunen. Cuba’s Federatie van Studentenorga nisaties heeft de Guatemalaanse pre- 7 Bols wards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Tegen de verwachtingen van pessimis ten in stromen de BB-stemmen ons re- dactiebureau binnen. Trouwens pers en radio hebben er reeds voor gezorgd, dat deze B.B. (Boalserter Burd-actie) in ’t centrum van de belangstelling staat. Daar zich evenwel in vele gezinnen meer baardrijke mannen of jongelingen bevinden, geven we nogmaals de gele genheid te stemmen, vertrouwende dat niemand tweemaal een stembiljet zal inleveren. Over de definitieve stand valt nog wei nig te zeggen. Dan weer zijn de voor stemmers in de meerderheid, dan weer de tegenstemmers. Doet U mee en geeft U de doorslag! Overigens hebben baarddeskundigen uitgemaakt, dat het beter zou zijn pas na Pinkster de stoppels te laten staan. Ook dan is het nog best mogelijk voor de zomerfeesten een B.B. op te fokken. Afgesproken dus. En wist U al dat fa L. J. de Haan een Philishave (dubbel scheerhoofd f49.50) gratis beschik baar stelt aan hem die te beginnen na Pinkster hem het eerst een baard van 10 cm kan tonen? Zo’n krachtige baard behoeft een krach tig apparaat, aldus de heer De Haan en dat is een Philishave. Onderstaand biljetje kunt U alsnog in zenden tot en met Zaterdagavond. Gewoon door de brievenbus werpen mag ook. sident Arbenz benoemd tot ere-presi- dent. Daarentegen heeft de Cubaanse minis ter van Voorlichting opgeroepen de re bellen als „oorlogvoerenden” te erken nen. Intussen heeft het Guatemalaanse op perbevel tijdens een radio-uitzending verklaard, dat „de overwinning op de rebellen nabij” is. In drie veldslagen zouden de opstandelingen verslagen zijn en zware verliezen hebben geleden. Te Gualan, nabij Zacapa aan de weg van de hoofdstad naar de Caraïbische Zee zijn de rebellen, aldus het communiqué, zwaar geteisterd door vuur van artille rie en mortieren. Verder zijn de rebellen volgens de uit zending uit Puerto Barrios geworpen, waarbij een Hondurese schoener, die landingstroepen van het „bevrijdings leger” had vervoerd, werd overmees terd. De betekenis van deze ontmoeting er kennend, heeft de conferentie besloten geen zitting te houden. Dinsdag heeft men ruim vier uur vergaderd over de vraag, hoe een contróle-systeem voor een Indo-Chinese wapenstilstand opge zet zou kunnen worden. Tsjou En-lai liet zich vervangen. De gedelegeerden bepaalden zich er hoofdzakelijk toe de standpunten te herhalen die hun chefs eerder in Genève hebben uiteengezet. De Franse vertegenwoordiger, Chauvel, deed het voorstel om door een commis sie van deskundigen de verschillende denkbeelden tot een synthese te laten maken. Maar tot enig besluit kwam het niet. derde Defensienota vroeg, zodat aan de hand van concrete gegevens het vijf di visiënplan zou kunnen worden besproken. Nu, de nota is er gekomen; zij telt maar liefst 278 pagina’s en wat belangrijker is, de critiek is verstomd. Alleen de heer Korthals (vvd), sputterde nog geducht na, zonder echter uit te spreken, dat hij in het geheel geen vertrouwen heeft in de plannen van de voortvarende minister. Zijn grief was, dat de nota te veel de historische noodzaak aantoont om tot het vijf divisiënpla nte komen, maar bij de doelmatigheidsgronden buiten beschou wing laat. De Minister had naar zijn me ning in felle kleuren de overmacht van de bedreiger moeten aantonen om daarna te vertellen wat het Westen daar tegenover moet stellen. Dan zou het Nederlandse aandeel in deze verdediging beter tot zijn ,ook voor anden recht zijn gekomen. In deze critiek schuilt I supra-nationaal ven te landen op het gebied, dat toen nog aan Columbia behoorde. Wij zijn thans vijftig jaar verder en weer staan grote Amerikaanse belan gen op het spel. Weer is het Panama kanaal in het geding, de United Fruit Company, die in Guatemala enorme ba nanenplantages, spoorwegen etc. heeft aangelegd, wordt benadeeld, en.er is de strijd tegen het communisme. Maar al behoeft over de Amerikaanse belangen en sympathieën geen enkele twijfel te bestaan, dit zou de V. S. nog niet het recht geven, in te grijpen in de binnenlandse aangelegenheden van een onafhankelijk land. TAEZE zette met kracht de strijd van zijn idealistische voorganger voort tegen de eigenaren der uitgestrekte koffieplantages en de Amerikaanse United Fruit Company met haar grote bezittingen in het land, en zocht, toen deze strijd hem te zwaar dreigde te worden, steun bij de communisten. Deze politiek bezorgde hem echter ook veel vijanden onder het gematigde deel van de bevolking, zodat langzaam maar ze ker de tijd rijp werd voor een nieuwe revolutie. Tot zover zou men de toestand als „normaal’’ kunnen beschouwen, mede omdat de gevoelens van de grote meer derheid der arme, apathische en half- feodale bevolking moeilijk tot uitdruk king komen. Het is echter niet b(j een binnen landse stryd gebleven. De aan grenzende staten, zoals Honduras, bljjkbaar bevreesd voor commu nistische repercussies in hun land, hebben toegestaan, dat dg Gua temalaanse uitgewekenen zich op hebben tooegestaan, dat de Gua temala ging er toe over, wapens in Tsjecho-Slowakije te kopen. Het werd tevens duidelijk, dat de V. S. niet alleen ideologisch tegenover de re gering van Guatemala stonden. O.a. uit vrees voor het Panamakanaal werden door de Amerikaanse marine buiten landse schepen in de Caraïbische Zee op wapens onderzocht en er vonden Amerikaanse wapenzendingen naar'Honduras en Nicaragua. J;. gacta&ft $#$4* y, tegask' y -.>.v j a»' "s. O J'-.::-.-. 1 '5-7' Si 7 communistische” regering. Daardoor is het zo moeilijk een oordeel te vormen over de wettelijke anti-communistische gevoelens in Guatemala. Het is echter een belangrijk feit, dat de Communistische Partij een minder heidsgroep is gebleven. Hoe kon deze minderheidsgroep aan de macht komen? Dit kon gebeuren om dat het politieke klimaat zo bijzonder gunstig was voor het groots opgezette plan dat het voeren van communisti sche activiteit beoogt. Dit klimaat werd allereerst geschapen door de revo lutie van 1944 van de „salon-socialist” Juan Jose Arevalo, die tot president Werd benoemd om zijn nationalistische „sociale hervormingen” uit te voeren. Doordat dit programma op be paalde punten met de Marxisti sche theorieën overeenstemde, werden communisten uit alle La- tjjns-Amerikaanse landen naar Guatemala aangetrokken. Zjj be gonnen zich daar in het geheim tot clandestiene groepen te orga niseren. Onder de regering van Arbenz traden z(j onder een an dere naam als de officiële Com munistische party en haar neven organisaties voor het voetlicht. Er is een voortdurend gaan en komen van Latijns Amerikaanse communisten in de hoofdstad. Het dagblad „Octubre” getrouwe copie van de Russische Prawda volgt stipt alle voorschriften van de Moskouse Partij op: zo werden er lange tijd een „vredesoffensief” in gevoerd en andere propaganda-campag- nes in gepropageerd, die door Moskou B. B. is Boalserter Burd oftewel Bebaarding Bevol king ter gelegenheid van het 5de eeuwfeest van Bolsward als stad. Minister Staf heeft goede dagen beleefd in de Tweede Kamer. De besprekingen van de lijvige defensienota, waarin uit eengezet wordt, waarom een legercorps, bestaande uit vijf divisiën, noodzakelijk is, verliep voor hem zeer prettig. Bij de behandeling van de laatste Oorlogsbegro- ting op 3 December j.l. is er op korzelige toon twijfel uitgesproken over de mogelijkheid van dit nieuwe leger-op- bouwplan. Zijn vijf divisies mogelijk? Is er voldoende materiaal? Hoe zit het met het beroepskader? Al deze vragen wer den toen op Minister Staf afgevuurd. En of hij ook al beweerde, dat dit nieuwe plan in overleg met de Nato tot stand was gekomen en dat de Amerikanen de nodige steun hadden toegezegd, de Kamer was niet te overtuigen. Of beter gezegd, zij geloofde de Minister maar half. Het was de heer Fens (kvp), die hem om een Amendement Richards Bestond er op 3 Dec. j.l. twijfel over de vraag of de Amerikanen het noodzakelijk materiaal zullen leveren, tot vorige week was deze twijfel geheel verdwenen. De Amerikaanse reizen van onze Min. van Oorlog hebben ons geen windeieren ge legd. De Amerikanen waarderen de Hol landse degelijkheid zeer. Zij weten, dat als wij wat beloven, wij het ook nakomen. De gang van zaken met het E.D.G.-ver- drag laat echter de Amerikanen niet ge heel onberoerd. En zo is er verleden week op de tafel van 't Huis van Afgevaardig den een amendement Richards terecht ge komen, waardoor als het aangenomen zal worden Frankrijk en Italië, de landen, die de E.D.G. nog niet hebben aanvaard, voortaan uitgesloten zullen wor den van Amerikaanse steun, terwijl de overige landen, Benelux en Duitsland zullen worden uitgenodigd om nieuwe initiatieven te nemen. Als deze door President Eisenhower worden goedgekeurd, dan krijgen de vier landen belangrijke militaire steun. Daar tegen had de Kamer unaniem bezwaar. In de eerste plaats wilde men weten wat de heer Richards bedoelde met zijn initia tieven. Zou hij denken aan een soort E.D.G.-leger voor Nederland, België, Luxemburg en Duitsland, dan konden alle fracties niets te voelen. Duitsland zou dan veel te machtig worden. „Het is niet onze taak op die manier het Duitse militairisme te beteugelen”, zo zei de heer Fens. Maar -ook voor andere samenwerking niet op 1 niveau voelde men De regering onder President Jacobo Arbenz Guzman heeft geen officiële communisten als ministers en zij houdt hardnekkig vol dat zij een niet-commu- nistische en nationalistische regering is. Inderdaad, de samenstelling van de Communistische Party en de staat een der kenmerken van een totalitair bewind heeft niet openlijk en officieel plaats gevonden. Tot op zekere hoogte is dit niettemin het geval door de in vloed, die de communisten in de regering uitoefenen. De Communistische Partij bezet slechts vier van de 56 zetels in het Guatema laanse Parlement: dit komt doordat de Partij slechts een maand voor de laatst gehouden verkiezingen in 1953 van on dergrondse beweging zich als politieke partij ontpopte. Het Parlement geeft echter geen nauw keurige afspiegeling van de volksgezind heid in communistische of anti-commu nistische zin. Hoewel de communisten dus slechts een zeer klein deel van de zetels bezetten oefenen zij echter sterke invloed uit op de wetgeving. Door mid del van het Nationale Democratische Front, een crypto-communistische or ganisatie, schrijft de Partij de candida- turen voor en strekt haar invloed daar door uit tot in de Tweede Kamer. Aan de andere kant heeft de oppositie waarvan de leiders reeds lang tot zwij gen gebracht, gearresteerd of verbannen zijn, weinig invloed in het Parlement. De opheffing van de grondwettelijke vrijheden op 8 Juni 1954 is niets anders dan de formele bekrachtiging van de reeds gangbare onderdrukking van de oppositie. stellig een billijk element, maar ander zijds kan men het de minister niet kwa lijk nemen, dat hij zich tot 278 bladzijden heeft beperkt. Bovendien mag men niet vergeten dat de vvd oppositiepartij is. En hoewel we in 11 -’ - punten steeds nen voeren met uitzondering munisten, is het toch goed, dat er één partij is, die de zaken van een andere kant benadert. Want voor geen enkele re gering en voor geen één minister is het op den duur goed om steeds in een „hoe- ra”-stemming te worden ontvangen. Nu wil dit niet zeggen, dat de andere spre kers geen critiek hadden. O zeker, zij allen aanvaaren dit vijf divisie i plan. Ook de heer Fens (kvp), die destijds de grote tegenstander van de minister was. En de heren Vermeer (arb), Aelter (knp), Bruins Slot (ar) en Tilanus (ch) waren het met hem eens. Maar bijn alle afge vaardigden klaagden over het feit, dat de opbouw van de luchtmacht geen gelij ke tred houdt met de uitbreiding van het aantal divisies. Het was de heer Visch (kvp) die als luchtmachtkolonel daarover de meest gezaghebbende speech kon hou den. Als men op de grond erg sterk is, dan zal de vijand juist pogen door lucht landingen de sterkte op de grond te ver breken. Per divisie zijn eigenlijk 3 squa drons vliegtuigen nodig, terwijl Minister Staf voor zijn 5 divisies slechts over 6 squadrons zal beschikken. Dit is dus vol gens het boekje niet voldoende. De minister vertrouwt in dit opzicht ech ter geheel op de bondgenootschappelijke samenwerking.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1