KRIS KRAS door Nederland üs hjoed p p to sizzen Naar een Agrarisch Welvaartsplan voor Friesland te Witte Huis T)oöh. (\Q,t Vl.Q,h.Q.icLl/QJ^StQ,h. Fan de Mar tiny toer d. J. Een rijke muntvondst te Bolsward „Eden mijn opvolger STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Toestand Truman ernstig naar Renaissance” Sarcophaag bleek leeg te zijn Voor millioen op „Van Gothiek Druk weekeinde op F 50e Jaargang No. 50 Dinsdag 29 Juni 1954 De Jong’s Nieuwsblad ,99 arbeidsvoor- en re- en zje, dat it bidriuw de middels üntkearregearing jild biskikber komt om sommi- men nea forjitte. Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Z. K. H. PRINS BERNHARD DER NEDERLANDEN VIERT VANDAAG ZIJN 43e VERJAARDAG Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) DE IEPENBIERE NUTS- BIDRIUWEN de tariven fan oansluting by PROBLEMEN VAN DE OUDERDOM De problemen van de ouderdom zullen volgende maand op een internationaal Congres te Londen worden besproken. It rófdier toant syn wiere aerd, as er bloed sjocht en de minske as er jild sjocht. Reeds verscheidene jaren geleden werd bij een verbouwing van de R.K. Kleu terschool aan het Skilwyk een pot met zilveren munten uit de zestiende eeuw gevonden. Een deel werd al spoedig overgebracht naar de Oudheidkamer, ’n ander veel groter gedeelte bleef voorlo pig onder de berusting van het R.K. Armbestuur en raakte allengs in het vergeetboek. Totdat door een samenloop van omstandigheden onlangs opnieuw de aandacht op de Bolswarder zilver- schat, bestaande uit 357 munten, werd gevestigd. Dr H. Enno van Gelder, de bekwame directeur van het Kon. Penningkabinet bestudeerde de collectie met grote nauwkeurigheid en wist enkele belang rijke conclusies te trekken. De tijd van verberging van de in het algemeen zeer goed bewaarde stukken kan gesteld wor den op 1583/4, aldus dr Van Gelder, op grond van de aanwezigheid van een Brabants stuk van 1583 en de afwezig heid van de rijksdaalders van de Noor- delije provinciën waarvan de omvang rijke emissie uitgifte) in 1583 in Holland in 1584 elders (dus ook in Friesland) begonnen is. De omvangrijke vondst geeft een goed beeld van de monetaire circulatie in de Nederlanden in de jaren 1580-1583. De grote meerderheid (270 stuks) wordt gevormd door de Philipsdaalders. Deze mededelingen en nog andere interessan te gegevens heeft dr v. Gelder ook ge publiceerd in het in 1952 verschenen jaarboek van het Koninklijk Nederlands Genootschap voor Munt- en Penning kunde. STIJGEND GEBOORTECIJFER In 1953 werden in de Ver. Staten een record aantal kinderen geboren, name lijk 3.967.000. De bevolking werd daar door op 161 millioen gebracht. Het sterftecijfer was zeer laag, en wel 9.6 per 1000 inwoners. Sedert de laatste officiële volkstelling in 1950 is de be volking toegenomen met 10 millioen zielen. Het blijkt, dat de mensen op jeugdiger leeftijd trouwen en de gezin nen over het algemeen groter worden. naast werd ook de nodige aandacht be- - steed aan de Europese Defensiegemeen- schap en de'uitwisseling van atoomge heimen tussen beide landen. Op het punt van de EDG spraken Chur chill en Eisenhower over andere moge lijkheden voor de herbewapening van Duitsland, in geval Frankrijk het Euro pese legerverdrag niet ratificeert, en over het verlenen van volledige souve- reiniteit aan West-Duitsland, wat nu nog afhankelijk is van het tot stand komen van het Europese leger. SPAANSE MONARCHIE HERSTELD Generaal Franco overweegt een plan voor het herstel van de monarchie in zijn land, meldt Reuters correspondent Christopher Buckley uit Madrid. De eerste stap zou het beleefdheidsbe zoek zijn geweest, dat de 16-jarige prins Juan Carlos, oudste zoon van troonpre tendent prins Juan, afgelopen week aan het Spaanse staatshoofd heeft gebracht. f 5000 aan kleren en uitgaan. De Haagse politie heeft een 23-jarige jonge dame gearresteerd, die als kantoorjuf frouw bij een grosierderij in tabaks artikelen in enige maanden tijds f 5000 heeft verduisterd. Zij was belast met het in ontvangst nemen van gelden, die de chauffeurs ophaalden en-tevens met het verrekenen van kleine betalingen. Het geld heeft zij uitgegeven aan kleren en uitgaan. Schelvis weerprofeet. Op de Noordelijke visgronden van de Noordzee wordt zeer veel schelvis gevangen, hetgeen in deze tijd van het jaar uitzondering is. Vol gens oude vissers is dit een teken, dat er een warmteperiode op til is, die mo gelijk een hittegolf kan worden. C. Werkgelegenheid ziening. Behalve de in de landbouw bekende sei- zoenwerkloosheid speelt ook de structu re werkloosheid een rol. Met name de verborgen werkloosheid dient hier ook te worden genoemd, de aanvullende werkgelegenheid bestudeerd en de bin ding van de landarbeider aan de be drijfstak en de wijze waarop dit kan ge schieden (o.a. de woningverbetering op het platteland). D. Credietvoorziening, met name voor de kleine bedrijven. E. Openbare nutsbedrijven. F. Dienstverlening aan de landbouw, met name door de middenstandsbedrij- ven. Lage kersenprijzen. De kersentelers in de Betuwe en Limburg zijn op het ogen blik ernstig teleurgesteld in de prijzen die zij maken voor hun zeer verzorgd en dus duur product. Zij zoeken de oor zaak in het feit, dat Belgische kersen onbelemmerd mogen worden ingevoerd met als gevolg, dat de markt daarmee overstroomd wordt. Eisenhower en Dulles hebben aarzelend het hoofd gebogen voor Churchill’s en Eden’s aandringen, niet direct een con ferentie bijeen te roepen voor de vorming van een defensiepact voor Z.O.-Azië. De Britse staatslieden hebben met alle kracht hun stelling verdedigd, dat het overijld tot stand brengen van zulk een pact de bestandsbesprekingen over Indo China nadelig zou beïnvloeden. Zij zijn de Amerikanen echter in zover tegemoet gekomen, dat zij dit week einde met hen van gedachten hebben gewisseld over de voorwaarden van een Z.O.-Aziëpact en over de vraag, wie er lid van zouden moeten worden. Daar door zullen de voorbereidingen voor een eventuele conferentie over het pact sneller kunnen verlopen. Vormden Indo-China en de situatie in Z.O.-Azië de hoofdschotel van de zeer drukke en „zeer vriendschappelijke” besprekingen van dit weekeinde, daar- Na drie jaar. De Nederlandse pater H. Hermans, die in China werkte, doch van wie men in drie jaar, toen de commu nisten China in hun macht kregen, niets meer had vernomen, keerde onver wacht in ons land terug. Op het Provinciehuis in Leeuwarden zijn verleden week de subcommissies voor het Agrarisch Welvaartsplan voor Friesland geïnstalleerd door Gedepu teerde H. M. Gerbrandy, voorzitter van de hoofdcommissie, die onlangs reeds is geïnstalleerd. Ongeveer tachtig personen, vertegenwoordigers van de'pro vinciale en gemeentelijke overheid, van de betrokken rijksdiensten in Fries land, de Stichting van de Landbouw, de landbouw- en arbeidersorganisaties en deskundigen op allerlei gebied, woonden de bijeenkomst bij. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenotnen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en FRANSE PRIESTER UIT SIBERIE TERUG Uit Helsinki is te Parijs aangekomen de Franse Assumptionist pater Judicaël Nicolas, die meer dan 9 jaar in Russi sche gevangenschap in Siberië heeft doorgebracht. Sterker dijken. Vijftig zwakke punten in de dijken van Zeeland zullen in dien dit mogelijk is voor de winter in de loop van dit jaar worden ver beterd. Straaljager in zee gestort. Ten Noor den van Ameland is een Thunderjet, af komstig van de vliegbasis Folkel, af gegleden en in zee gestort. Slechts een rubberboot is teruggevonden. De piloot, sergeant-vlieger L. Koster uit Den Hel der, 25 jaar, gehuwd, vader van twee kinderen, is om het leven gekomen. 4/9 fan bitelle. Mar sa’t it him oansjen lit, kin dit bi driuw mei it each op de needsaeklike konkurrente tariven en de like needsaek like ófskriuwing net mear of binei net mear dwaen. De provinsje Fryslan is net in eilan hwer’t men de tariven mar mo- nopolysk fêststelle kin. De greate ófnim- mers binne de yndustrieën, it spoar en yn mindere mjitte de wetterskippen. It seit himsel'-, dat in provinsje, dy’t och sa noa- dich mear yndustry oanlüke wol, net hin- ne gean en bring de tariven boppe de konkurrinsje. Men mei yn de hannen klappe as it slagget se.op konkurrinte ba sis to halden. Ek kin men net forantwurd- Profs uit de K.N.V.B. De KNVB heeft op de activiteit van de Ned. Beroeps voetbalbond gereageerd door thans, overeenkomstig de eerder gegeven waar schuwing, alle' personen van wie vast staat, dat zij hun medewerking ver lenen aan de NBVB, vervallen te ver klaren van het lidmaatschapj van da KNVB. Vluchtelingen naar Nederland. Als sultaat van de campagne, welke de V.P.R.O. voerde, zullen binnenkort on geveer 100 „moeilijke gevallen” van de 4000 vluchtelingen die te Triëst vertoe ven, naar ons land komen. Radio-reportage zonsverduistering. De NCRV en VARA zullen op 30 Juni a.s. te zamen een serie reportages verzorgen gewijd aan de totale zonsverduistering. Tussen half één en twee uur zal van verschillende punten in Zweden en Ne derland een reporter over zijn indruk ken vertellen. Aan een lunch op het Witte Huis heeft Sir Winston Churchill voor het eerst naar minister Eden verwezen als zijn opvolger. Churchill verklaarde, dat Eden zo goed op de hoogte is van alle punten van overeenstemming en geschil tussen Amerika en Engeland, dat hij de aan gewezen man was, straks premier te worden. Overigens denkt de thans 80-jarige Churchill er niet aan af te treden, voordat hij daartoe genoodzaakt wordt uit gezondheidsredenen. De toestand van de oud-president Tru- men, die zich na een operatie aan de blindedarm en de galblaas, aanvankelijk niet ongunstig liet aanzien, is Zater dag verergerd, maar was Zondag weer iets gunstiger. De oud-president staat evenwel nog op de lijst van de „ernstige” zieken. Hwat bat Cjabe Skroar De taak der commissies. Dé heer Gerbrandy hield een inleiding waarin hij er o.a. op wees, dat het agra risch welvaartsplan beoogt, de studie van technische, sociale en bedrijfseco nomische aard te bevorderen, zonder daarbij de onderlinge samenhang te ver liezen. Het doel is te komen tot één lijn, waarlangs gezamenlijk kan worden ge werkt in het belang van de welvaart van Friesland. Het is uiteraard niet doenlijk, aldus de Gedeputeerde, om zo voor de vuist weg een min of meer volledige opsomming te geven van de onderdelen welke de diverse commissies zouden moeten be studeren. De deskundige commissieleden zullen Veeleer in de te voeren besprekingen zelf een werkprogramma moeten op stellen, waarin mogelijk later toevoe gingen of bekortingen kunnen worden aangebracht. Ekele punten zijn: A. Bedrflfsgrootte en sanering; ver kaveling; cultuurverbetering; landaan winning; waterhuishouding. Na een inventarisatie zou de voor de betrokken streken gewenste bedrijfs- grootte kunnen worden bestudeerd en de wijze waarop een noodzakelijke af vloeiing binnen de landbouw kan wor den nagestreefd, zulks met behulp van de bestaande regelingen. In dit verband kan aandacht worden besteed aan de sanering met behulp van nieuwe gebieden (Zwette, etc.). B. Onderwijs en beroepskeuze. Voldoet het huidige leerprogramma aan de eischen; is er een coördinatie moge lijk tussen de vorming van de jongens en de meisjes. Ook de vraag of de agra rische jongeren meer dan tot nu toe op merkzaam moeten worden gemaakt op de noodzakelijke afvloeiing naar andere bedrijfstakken dringt zich hier op. Na de ramp. Hoewel de toestand nog geen reden geeft tot groot optimisme, verwachtte de rijkscultuurconsulent voor Zuid-Holland, dat hier na de ramp in 1955 weer redelijk kan worden „ge boerd”. ge gebieten wetterüeding ta to krijen. Der bJiuwe jit hiel hwat buten, mar hwat men hjir docht kin en moat in algemien principe wurde. It hiele plattelan moat hjir sjoen wurde as in terrein, hwer’t de lju seis net yn reedlikheit opbringe kin- ne, hwat hjir foar frege wur^ len bidriuw soe winliken dit fraechstik alhiel oplosse kinne en dat bidriuw docht dit ek mei de rjochterhan. Ik bidoel de P.T.T. De post wurdt rounom foar de- selde tariven bisoarge. In brief nei Snits kost li'efolle as in brief nei Maestricht. Mar mei de tillefoan sitte hja noch yn it minder-soasiale systeem. Wennet men mear as ntich meter buten de kabel, dan komme hjir de ekstra-kosten ek noch. It is wier, dat de jongste tariven de extra- taslaggen foar abonnerhinten fan fierwen- jende abonné’s ófskaft hawwe, mar de ekstra-oanslutingskosten binne spiti- gernóch bleaun. Dat hie net hoefd, wolle wy ha. Hwant it P. .T.-bidriuw wurket nasjonael en hat it folslein yn ’e han, de tariven sa to meitsjen, d? de abonné’s allegear gelyk bihannele wvde koene. Mei de gasdistribüsje sit men noch it measte fèst op lokale omstannichheden en sil it wol it langste duorje, foar’t men hii it plattelan bitsjinje kin Mar dit is ek net sa botte needsaeklik as men de elektrisi- teit der mar earst tsjin oannimlike kon- dysjes bringe soe. Al mei al, liket it üs ta, dat der wol hwat gong yn dizze sle pende kwestje sit, mar der sil birette aksje bliuwe moatte om it plattelan syn gerak to jaen. It giet tsjin de stream yn, dat mei Goede fruitoogst verwacht. Naar het zich laat aanzien zal de fruitoogst dit jaar aan appelen bijna een kwart en aan peren zelfs een derde méér opleve ren, dan verleden jaar. Ook voor prui men en vooral kersen wordt een grotere oogst verwacht. Voor de andere fruit- soorten verwacht men daarentegen iets kleinere opbrengsten. Zoals reeds werd gemeld, zijn de vorige week de schilderijen, beelden en andere kunstvoorwerpen voor de expositie „Van Gothiek naar Renaissance” gearriveerd. Naarstig is men begonnen met de in richting van de tentoonstelling en reeds nu kan worden vastgesteld, dat Bols ward en trouwens geheel Friesland in de reeks van traditionele kunstexposi- ties in het Bolswarder Stadhuis een nieuw hoogtepunt tegemoet gaat. Wan neer men naar Amerikaanse trant ver telt, dat de waarde van de uit musea en particuliere collecties bijeengebrachte kunstvoorwerpen een waarde van circa driekwart millioen vertegenwoordigen, dan zegt dat wel iets, maar veel duide lijker taal spreken de schilderijen, tapis serieën en beeldhouwwerken zelf. Deze kunst, in hoofdzaak daterende uit de 14e, ,15e en 16e eeuw, is weliswaar iets ouder dan het stadhuis, doch past won derwel in de 17e eeuwse interieurs. De zeer oude, maar uitstekend geconser veerde schilderijen met meest religieuze voorstellingen, zijn over het algemeen gevat in de originele antieke lijsten, van welke een grote bekoring uitgaat. Alleen al een Jan van Scorel, zoals er in de voorm. B. en W.-.kamer hangt zou een gang naar de op a.s. Vrijdag te openen tentoonstelling waard zijn. Kwalitatief staat ook het Gotische vroeg-renaissance snijwerk op een zeer hoog peil, zodat alle factoren ditmaal wederom aanwezig zijn om de expositie „Van Gothiek naar Renaissance” te doen slagen. Het ligt in de bedoeling, dat aan de be zoekers van de grote tentoonstelling te vens gelegenheid zal worden geboden om de oudheidkamer te bezichtigen, waar dan een fraaie collectie Bolswarder zil ver de grootste attractie zal zijn. Foar de safolleste kear sil de jierrenlangi kwestje oer de tariven fan oansluting b] gas, elektriciteit, wetter, tillefoan ban de oarder steld wurde. Dat wol dan sizze bi- nammen foar de minsken, dy’t net under it birik fan de bisteande netten of bedin gen falie. len fan de sub-kommisjes foar it Agrarysk Wolfeartsplan sil der op ’e nij har Ijocht oer skine litte en men kin gerest sizze, dat it hiele plattelan tige binijd is, hokfor perspektiven hjirüt folgje sille. Foar in oipaeld diel fan de minsken leit dizze fraech hiel ienfaldich. Hja sizze: lit elk bitelje, hwat.it kostet, dan hat gjinien hwat to sizzen. Dat soe hji. op del komme, dat de post foar in krante of brief nei in persoan buten de ieger orgaen, dus wurde om mei de tiid mei to gean. Dan slachtet men de hin, dy’t de aeijen lizze moat of wol men it oars sizze, dan melkt men de kou droech. Elk, dy’t him yn dizze fragen fordjipt, sil meistimme, dat in sintrale yn Fryslan it helte swierder hat as in sintrale to Amsterdam, dy’t twa kear safolle ófnimmers hat n ien stêd as wy hjir yn ’e hiele provinsje en dêrneist folie mear greate gebrükers It kaptael foar it Fryske net is folie en folie greater as hwat dér noadich is en de kosten per K.W.U. dêrom folie swierder. By de elektrisiteit hat men nou ienkear hast rounom de provinsiale sintrales en netten as selsstanmge leveranciers en is men net by machte to sizzen, dat de iene mar hwat fan de oare syn lésten drage moat. En dochs bliuwt hjir hwat sitten, dat net rjocht is. Hjir moat noch ien stap set wurde, dy’t yn oar opsicht ek al dien is. De stap, dit in it Ryk, de üngelikense omstannichhe den fan har biwenners mar gelyk makket. Dizze stap is ek al dien troch de plannen foar de efterbleaune gebieten. Mei dizze konstruksje giet men al üt fan in sekere morele plicht, dat de sterkere yn vitale libbensbihoeften hwat dween moat om de swakkere to helpen. Men kin sizze en ik sil it gjin ligen hjito dat de Mars- hall-idé der mandielich oan is, mar wy erkenne dit principe yn hiel hwat opsich- ten al lang. En lans dy wei allinnich is der in oplossing to finen foar al dejingen dy’t yn it Heidenskip of Nijhuzum jit al- tyd by in oaljelampe sitte. Mei de wetter lieding giet it krekt gelyk. Ek dat is in primaire bihoefte foar elts bidriuw en de aldermeaste hüshaldingen. Mar de Interkommunale kir op eigen krêft dit probleem net plosse. Yn East- Fryslan sjocht men nou yn it kader fan de üntwikkelingsplannen dat fan de sintrale 'buorren it fiifdübele taryf freegje moast, hwant dér sil de kostpiib wol sahwat liz ze. Dér tinkt Ijtcwols gjin minske mear oan. In oar uterste soe wèze, dat elk, hwer’t er ek wennet, al dizze dingen krije koe foar deselde priis as ticht by it bi driuw wenjenden. Dizz; gedachte is folie sympathiker en as bigjinsel ek wol to for- digenjen, mar réeel is se ek net. As im- men earne oan de Snitsermar in simmer- hüske delset, kin men dochs net üthalde, dat dizze Nutsbidriuwen mar bedingen en oanslutingen dêrhinne meitsje moatte, ek al binne de kosten tsienkear sa heech as it hiele simmerhüske en al wurdt dit ek mar in moannehwat brükt. Né, dizze beide utersten binne al to ien faldich, dêrmei lost men de saken net op. In jiermannich lyn is der ris in birekken makke, hwat it kostje soe ar men alle huzen en buorkerijen oanslute soe op it elektrysk net. Dat joech in bidrach fan tsientallen millioenen goune allinnich foar Fryslan. Der is doe neigien hoefolle it P.E.B. by de bisteande tariven ófsünderje koe en dat bidrach waerd steld op f 450.000. Elts jier komt dit heale milli oen yn it füns foar Onrendabele oanslu- tingen en üt dy pot wurdt dan de birekkene ünrendabele kosten Egypte beleefde Zondag „de grootste archaeologische teleurstelling van deze eeuw”. De sarcophaag, die een maand geleden door dr. Goneim in een onvol tooide pyramide te Sakkara, 25 km ten Zuidoosten van Cairo, werd gevonden, werd Zondag geopend en bleek leeg te zijn De teleurstelling was het grootst voor de ontdekker van de sarcophaag. Go neim was er nl. vast van overtuigd, dat deze het gebalsemde lijk van een pha- rao uit de derde dynastie, met alle te kenen van zijn waardigheid zou bevat ten Hij was in deze overtuiging ge sterkt, doordat hij nabij het albasten gevaarte, dat niet minder dan zeven ton woog, 21 gouden armbanden en een aan tal andere schatten had gevonden. De sarcophaag zou binnenkort met veel ceremonieel en in het bijzijn van vele Egyptische autoriteiten, worden ge opend. Om er zeker van te zijn, dat zich geen verrassingen zouden voordoen, be sloten dr. Goneim en professor Mustafa Amer er even een blik in te werpen. De deksel werd met behulp van takels iets opgetild en beide archaeologen weken na één blik verschrikt achteruit: leeg. Men vermoedt thans, dat de pharao er gens anders is begraven, maar waar is thans nog een raadsel. In ieder geval zullen de onderzoekingen in de pyra mide aan het einde van de zomei’ met hernieuwde ijver worden voortgezet. r i -r F- - - ■t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1