I i l WAT SAMENWERKING VERMAG KRIS-KRAS door Nederland INDONESIË: EEN ENORME BLUNDER Gebeurtenissen in Guatemala hebben een opvallende gelijkenis met die in Hongarije 1949 I ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN Glêd of rüch i in üs hjoed p p to sizzen AL1 de rand van de bedreigde delta 1 van de Rode Rivier is een hevige strijd uitgebroken. DL Franse premier, Pierre Mendes- France, en de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul Henri Spaak, zijn tot dit accoord over de EDG gekomen: De ministers van Buitenland se Zaken van de „Zes” (EDG-landen) zullen bijeen worden geroepen, zodra de Franse regering de mogelijkheid van ’n compromis tussen de voor- en tegen standers van een Europees leger in de Nationale Vergadering heeft onder zocht. i arts vrij Mr Sj. Gerbrandy hoogleraar Hwat hat Cjabe Skroar Mislukking nieuwe economische politiek in Hongarije MA™ RAKOSI, de „sterke man” van het Communistische regime werd gedwongen in te grijpen om enige „misvattingen betreffende de nieuwe richtlijnen” recht te zetten. Bondselftal naar de West Broer van Berkelse Buitenlands Overzicht ■fc STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 50e Jaargang No. 51 Vrijdag 2 Juli 1954 A. A. HETTEMA PYT. Indonesische volk. L 1 r 9 1 1 r Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 1 1 r s r 3 1 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Wijnglas kapot gezongen. In zijn Am sterdamse hotelkamr heeft de heldente nor Ramon Vinay, die tijdens het Hol- „De Indonesiërs,” zo besluit de Daily Telegraph, „voelen niet veel voor deze gedachte en zullen wellicht de Unie ten slotte eenzijdig opzeggen.” Verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard. Door de cadettendrum band „Prins Bernhard” van de Koninklijke Militaire Academie werd de jarige Dinsdagmorgen een concert aangeboden. Men kin jins geheim inkeld him mar tabitouwe dy’t der net nei pinfiske hat. Boalsert hat hwat nijs bitocht: Jubileum-burden It foar en tsjin wurdt ündersocht, Soe ’t yndied hwat wurde? Twa weaget it foarstel swier, Der sil net op flamme, Troch it boun fan stêdsbarbiers En de jonge fammen. Boalsert hat hwat nijs bitocht: Jubileumgilde! Burdesier giet neist ek troch, Measte stimmen jilde. As wy nou takomd jier Groei sum burdwaer krije, Wurdt de stêd op ’t moaist forsierd. ’t Sil üs ris binije. De earsten sizz’ dat rüch om ’t kin Nimt üt it wurk üt hannen; Neist is straks üs spieling tin, Stipet elk dy plannen. Der bliuwt foar üs neat mear oer, As ’t model biknippe, Né, wy kiez’ op it aventür Foar skearmes en sjippe. Omke Jan van Zutfen sei, Nei syn miening frege: Moai sa, lju, doch my mar nei, Kom goed rüch fan wegen. Lykwols nim dit fan my oan, Hald it yn ’e rekken, Nimmen sil my nei de kroan, As burdkampjoen stekke. g 1 1 3 3 A. A. HETTEMA, Voorzitter. Twadden sizz’ dat rüch om ’t kin, Jowt üs neat as lijen; As wy mei sa’n feint straks rin, En ’t giet op in frijen, Stekk’ syn stikels üs yn ’t wang, Ros üs reade lippen. Né, wy sjogge mear bilang By skearmes en sjippe. Inbraak in bakkerij. Bijna vijf en twin tig duizend gulden is in het afgelopen weekend gestolen uit de Wester-bak- kerij van de coöperatieve verbruiksver- eniging „Vooruitgang” aan de Nieuwe Binnenweg te Rotterdam. Het geld was opgeborgen in de brandkast op het kan toor. Deze brandkast was opengebro ken. r i t Bolswards Nieu wshlai Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Burgemeester van Neede tijdens feest overleden. De heer J. C. J. Mens, bur gemeester van het Gelderse dorp Neede, is Dinsdagavond even voor hij een toe spraak zou houden onwel geworden en enige ogenblikken later overleden. De heer Mens was juist teruggekeerd uit Ostende, waar de muziekvereniging van Neede, „Crescendo” met succes had deelgenomen aan een muziekconcours. In optocht trok men na aankomst uit België door het dorp. De burgemeester liep, met enkele andere leden van het gemeentebestuur, voorop. Hij zou van de muziektent af een toespraak houden. Twaalf muziekcorpsen uit de omgeving en ettelijke duizenden belangstellenden land Festival bij de Nederlandse Opera optreedt, ten overstaan van enige be trouwbare getuigen, een wijnglas kapot gezongen. Hij deed dit met een krach tige, hoge toon, die alles deed beven, in het bijzonder het glas, dat ten slotte in stukken uiteen viel. De aan het hotel te vergoeden schade, wegens het breken van een kristallen wijnglas, bedroeg drie en een halve gulden. Maar Vinay kan zich dergelijke grapjes permitteren, want met één optreden verdient hij vijf duizend gulden. Nota over de toekomstige behoefte aan onderwijzers. Binnen enkele weken zal aan de Staten Generaal een nota wor den toegezonden over de toekomstige behoefte aan onderwijzers bij het lager onderwijs. Dit heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen medegedeeld in een nota naar aanlei ding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de kweekschoolwet. op aan die zoals nader omschreven in de rede van Revai. Zo bijvoorbeeld deelde Revai in dertijd mede dat de Hongaarse communisten aanvankelijk onder het mom van een „anti-fascisti- sche” groep waren opgetreden teneinde op deze wijze een belan gengemeenschap te kunnen aan gaan met andere anti-fascistische doch nict-commiinistische par tijen. Ditzelfde verschijnsel kan thans ook in Guatemala worden waargenomen. Corruptie. In een adem maakt zij haar verlangen bekend voor buitenlandse kapitaal-inves- teringen en keert zij zich tegen de im perialistische uitbuiters, die vette win sten persen uit het zweet en bloed van het Van de onderhandelingen die nu in Den Haag zijn begonnen kan men weinig meer verwachten dan een impasse, zo meent het blad, „omdat het gedrag van de Indonesische regering weinig hoop geeft, dat zij in staat is, welk ere woord zij ook zou geven, te houden.” De snelle toeneming van de chaos in Indonesië bevestigt slechts, dat degenen die de verdrijving van de Hollanders uit Nederlands Indië een catastrophale blunder hebben genoemd, het bij het reehte eind hebben gehad, schrijft het Britse conservatieve Engelse dag blad de Daily Telegraph. (WV), Van ■JFEVAI had namelijk ronduit toegege- v ven, dat de economische maatrege len, welke on initiatief van de Hongaar se communisten genomen waren niet bedoeld waren om het belang van het land te dienen, doch slechts om het communisme te bevorderen. Hij zeide, dat de Hongaarse Communistische Par tij de door haar te volgen richtlijnen Van de Sowjet Unie ontving, en er naar zou streven het land te hervormen van een „Volks Democratie” in een even beeld van de Sowjet Unie. Hij had hier op laten volgen, dat de boeren gecol lectiviseerd zouden worden. Voorts dat, indien deze maatregelen tot een alge mene opstand zouden leiden, hij op de Sowjet Unie vertrouwde om de orde te herstellen en het Communistische re gime in het zadel te houden. De communistische activiteiten in Gua temala roepen krachtige herinneringen /~|P 4 Juli zal Hongarije het tweede jaar ingaan van de nieuwe econo mische politiek welke het in 1953 ge dwongen werd te volgen als gevolg van het wijdvertakte passieve verzet tegen de Communistische ordonnanties. Evenwel, een jaar nadat de nieuwe po litiek in werking is getreden heerst er nog steeds oorlog tussen de regering en het volk. Inplaats van genoegen te nemen met de nieuwe politiek, hebben de arbeiders en boeren hierin een te ken van zwakheid van de regering ge zien. En het standpunt dat thans in brede lagen in Hongarije wordt ingeno- men, komt hierop neer: Daar de rege ring verleden jaar concessies heeft ge daan, is het zeer goed mogelijk, dat zij dit jaar nieuwe concessies doet. Een jaar geleden heeft de regering bij voorbeeld boetes afgeschaft als een middel om arbeidsdiscipline af te dwin gen. Doch in plaats van meer te pro duceren, spannen de arbeiders zich nog minder in dan voorheen en wachten op nieuwe concessies. De boeren houden de oogsten vast en trainen met de betaling van belastin gen in de hoop, dat de hen door de staat opgelegde verplichtingen verzacht zul len worden. TJEVAI zeide indertijd: „Wij vormden slechts een minderheid in de rege ring en in het Parlement, doch tege lijkertijd vertegenwoordigden wij een macht, welke de touwtjes in handen had en die volledige controle over het politie-rpparaat had.” „De bedrijven die reeds in Indo nesië gevestigd zjjn en eventuele toekomstige investeerders zien met verontrusting naar de snelle om zich heen grijpende inflatie, de massale, corruptie en de wille keur van de ambtenaren.” „De regering heeft weinig res pect voor de rechten van de on derdaan; dagbladen worden ver boden en tegenstanders in het parlement worden bedreigd.” In Guatemala we>rd onlangs verkondigd: De communistische Partij beschikt slechts over vier zetels in het parlement doch is reeds binnen gedrongen in lei dende politieke posities en bezet sleu telposities in de arbeidersbonden. Aan het hoofd van de Guatemalese politie staat de Minister van Binnenlandse Za ken, Augusta Chamaud Mac Donald, die eens heeft gezegd „Hij die anti communistisch is, is tegen de rege ring”. Revai sprak: De dictatuur van het pro letariaat zoals nader omschreven door Lenin en Stalin betekent.dat de arbeidende klasse haar macht niet deelt met andere klassen. Bijgevolg deelt zij haar macht niet met de boerenstand. In Guatemala is de boerenstand eveneens machteloos. Krachtens de landhervormingswet van 1952, in de totstandkoming waarvan de communisten een belangrjjk aan deel hebben gehad, kunnen de boeren geen land in eigendom verkrijgen en kunnen zij alleen toestemming krijgen om land te bebouwen indien zij zich bereid verklaren om zich achter de re gering te scharen. Bovenstaand is slechts een kleine greep uit de vel° gebeurtenissen in Guatemala welke een opvallende gelijkenis tonen met die in Hongarije voorafgaande en volgende op de communistische greep naar de macht. Volgens berichten neemt de bedreiging van Hanoi met het uur toe. Engeland heeft zijn onderdanen reeds aangeraden zich gereed te maken Hanoi te verlaten. Er wonen in deze stad 15 Britten en in totaal 150 leden van het Gemenebest. Twee divisies van de Vietminh zijn bij de Westelijke toegang van de delta in actie gekomen. De Fransen hebben hier de gehele in Noord-Indo-China gesta- tionneerde luchtmacht ingezet. Ook in de Zuidelijke punt van de delta wordt hevig gevochten. Gezien de ervaring bij kon echter op dit punt goed vertrouwen mogelijk zijn. Volmondig moet ik erkennen, dat die spontane medewerking verre de stoutste verwachtingen heeft overtroffen. Het past mij dan ook om nu op de eerste plaats warme hulde te brengen aan die velen die zo van harte meegewerkt hebben om een programma voor te bereiden, dat er zijn mag. U heeft natuurlijk al gezien, wat er zoal gaat komen. Wanneer U er even bij stil wilt staan, dat alle onderdelen van dat programma gepland, voorbereid en uitgevoerd moesten wor den, dan zult U begrijpen dat een grote groep geïnteresseerden en enthousiaste medewerkers nodig was. Het is moeilijk om hier namen te noemen, maar allen, die recht streeks of indirect hebben meegewerkt, kunnen zich overtuigd houdên van onze welgemeende dank. Wanneer tengevolge van slecht weer het programma niet die uit voering zou kunnen krijgen, die wij ons ervan voorstellen, dan nog kunnen we met volle overtuiging zeggen, dat de Heamiel- dagen 1954 van groot nut zijn geweest. De inzet van de Heamieldagen is immers het verstevigen van de band tussen Bolsward en de wijde omtrek. Deze inzet is volkomen geslaagd. Wij hebben op de meest pret tige wijze ondervonden, dat de geest van eendracht en samen werking in Bolsward en met de omgeving boven alle lof verhe ven is. De vele nieuwe contacten die zijn gelegd en de prettige samen werking voor een gemeenschappelijk doel, kunnen niet nalaten om een hechte band té vormen en oude banden te verstevigen. Wij verheugen ons er ten zeerste over, dat een nauwe samen werking met de afdelingen van de Landbouw-organisaties mede de garantie geeft, dat wij een programma kunnen bieden dat speciaal voor onze omgeving aantrekkelijk en waardeerbaar zal zijn. Bolsward maakt zich op om haar omgeving waardig te kunnen ontvangen en mede uiting te kunnen geven aan de vreugde, die het binnenhalen van de oogst toch steeds weer met zich brengt. Daarbij wil Bolsward als hoedster van Cultuur medewerken om de rijke waarden, die wij in nog zo overvloedige mate in onze omgeving kunnen vinden, mede te bewaren en te stimuleren. Laat onze vreugde daarom spontaan zijn en waarderen wij elkaar steeds meer, in het besef, dat alleen waardering en medewerking met allen om ons heen, kan leiden tot een betere wereld, vol vreugde, vriendschap en tevredenheid. Wanneer de Heamieldagen 1954 dit mogen bevorderen, zal onze moeite rijkelijk beloond zijn. Wij wensen U van harte vreugdevolle dagen en tot ziens in Bols ward met de Heamieldagen. De landen van de Benelux wilden deze vergadering in het begin van Juli hou den, maar Mendès-France heeft reeds laten weten (en nog eens beklemtoond) dat die datum hem niet gelegen komt. Franciscus O., de oudere broer van de onlangs tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde Berkelse arts, wiens vrouw door vergiftiging om het leven is geko men, is op vrije voeten gesteld. Deze onverwachte in vrijheidstelling is geschied op vordering van het O. M. Het voorarrest heeft namelijk zolang geduurd, dat het O. M. niet langer de ernst van het feit, waarvan F. O. ver dacht wordt, het schrijven van de be kende zelfmoordbriefjes, in overeen stemming achtte met de tot nu toe on dergane hechtenis. Het zou onjuist zijn dit als een erken ning van de onschuld van Franciscus uit te leggen en evenmin als een ont lasting voor de verdediger van de Ber kelse arts, mr M. H. Huygens, die op verdenking van medeplichtigheid of aansporing tot het schrijven der beide briefjes bijna een maand in voorarrest heeft doorgebracht. De zaak van Franciscus O. zal waar schijnlijk na de zomer voor de rechtbank komen en ook mr Huygens is formeel nog onder vervolging gebleven. Mr Sjoerd Gerbrandy is Woensdag be noemd tot gewoon hoogleraar in het burgerlijk recht aan de Vrije Unlversi- teit te Amsterdam. Prof. mr. S. Gerbrandy, die op 14 Juli 1914 te Sneek werd geboren, studeerde van 1932 tot 1936 aan de Vrije Univer- siteit, waar hij in 1946 promoveerde op het proefschrift „Industriële eigendom en subjectief recht”. In 1937 vestigde mr Gerbrandy zich als advocaat en procureur te Amsterdam. Buiten de advocatuur vervulde hij de functies van kantonrechter-plaatsver- i vanger, secretaris scheidsgerechten zee- ongevallenverzekering en bestuurslid van het Algemeen Werkloosheidsfonds. Prof. mr. Gerbrandy is een zoon van de oud-minister-prc kient mr. P. S. Gerbrandy. De openhartige onthullingen van een Hongaarse communist nu vjjf jaar geleden over de communistische aspiraties tonen een op vallende overeenkomst met de gebeurtenissen welke vooraf zijn gegaan aan de huidige communistische activiteit in Guatemala. In een in 1949 door hem gehouden rede, gaf de toenmalige Minister voor Volkscultuur Jozef Revai een uiteenzetting van de door de Sowjet Unie toegepaste methodes om van Hongarije een satelliet staat te maken. Zjjn rede voor de Hongaarse Arbeiders (communistische) Partij in het voorjaar van 1949 was zo’n volmaakt staaltje van open hartigheid dat de Hongaarse regering zich gedwongen zag Inder haast alle exemplaren van de „Tarsadalmi Sz.enale”, het week blad waarin deze rede afgedrukt stond, in beslag te nemen. De Nederlanders hebben zich steeds aan de letter van de RTC-overeenkomst ge houden. Zij zijn volkomen bereid van hun politieke rechten, die in de practijk steeds terzijde zjjn geschoven, af te zien. Maar, zij kunnen echter hun economi sche belangen in Indonesië niet onbe schermd laten. Daarom dringen zij er op aan, dat in geval de Unie wordt ont bonden, deze door een nieuwe overeen komst wordt vervangen, welke de nood zakelijke economische bescherming geeft. In een rede, welke hij op 11 Juli hield, legde hij er de nadruk op, dat de fun damentele doeleiden en methodes van de Communistische politiek ongewijzigd waren gebleven. Hij herhaalde de toe zegging dat het leden van collectieve bedrijven vrij stond hun lidmaatschap op te zeggen, doch liet tegelijkertijd ’n waarschuwing horen om zulks na te laten. Niettemin daalde het lidmaatschap van de collectieve bedrijven in de volgende zes maanden van 446.900 tot 263.070. Ook op industrieel gebied waren de resultaten hoogst ongunstig. In een rede ten overstaan van een Congres van de Communistische Partij in Mei j.l. gaf de waarnemend Premier Erno Gero toe dat de productiviteit was gedaald, ter wijl de productiekosten waren geste gen. Hij voegde hieraan toe, dat in het eerste kwartaal van 1954 de waarde van de productie per werkuur met 6.6 pct. was gedaald vergeleken bij de cij fers voor 1953. Het is niet eenvoudig aan het verzoek van de redactie van dit blad te voldoen, om slechts enkele gedachten te uiten bij de komende Heamieldagen. Wanneer ik immers enkele ogenblikken alles wat zich in deze tijd van voorberei ding heeft voorgedaan, in gedachten de revue laat passeren, dringt zich een zo overweldigende hoeveelheid aangename herinneringen op, dat een extra Heamiel- krante te vullen zou zijn om ze allemaal te beschrijven. Op het ogenblik, dat ik van onze steeds spontane Burgemeester de vererende op dracht ontving om te pogen ook dit Jaar de nu reeds traditionele Heamieldagen voor te bereiden, realiseerde ik me, dat medewerking van velen nodig zou zijn om te kunnen slagen. de verleden jaar gehouden „Zakenparade” Kind verdronken. Omstreeks elf uur is Dinsdagmorgen het 2-jarige meisje Janna Meyboom uit Rotterdam in het Door de KNVB zijn de volgende spelers aangewezen voor de tournée, welke 't bondselftal eind Julibegin Augustus zal maken naar Curasao en Suriname: Doelverdedigers: Steiger (PSV) en Van der Windt (VSV). Backs: Odenthal (Haarlem), Tebak (Eindhoven), Kuys (Haarlem) en Wiersma (Donar). Half spelers: Klaassens (WV), Ter- louw (Sparta), Van der Hoek (Feijenoord), Biesbrouck (RCH) en Booymans RAC Voorspelers: Wim van der Gijp (Em ma), Dillen (PSV), Van Melis (Eindhoven), Bleyenberg (Rigters- bleek), Bennaars (DOSKO), Van Beurden (BW) en Van der Kuil (VSV). Louer (NOAD), die eveneens was uit genodigd, zal de reis wegens studiere denen niet kunnen meemaken. Een ne gentiende speler zal nog worden aan gewezen. stonden daar te wachten om „Crescen do” te huldigen. Toen de heer Mens zich naar de muziektent begaf, werd hij onwel en overleed kort daarna. Alle feestelijkheden werden natuurlijk on middellijk afgelast. Grouw voor de radio. Wereldomroep en N. C. R. V. hebben in Grouw op het terras van het Theehuis opnamen ge maakt, welke in Juli en Augustus zul len worden uitgezonden. Johan Bode graven hield vraaggesprekken met o.a. de heren Benes (over het Statenjacht), Dam (over Nationale Prinsenhoftocht), Van der Berg (over watersportvereni gingen), Leenstra (over Grouw als toe ristencentrum), Sjoerdsma (eenden kooien van vroeger) en Siekmans (over ganzenflappen). Deze gesprekken zul len worden omlijst met de klankbeel den, welke vorig jaar reeds zijn opge nomen, o.a. van het Gemengd Koor. Texelaars krijgen extra noodrantsoen. Langs het Texelse strand zijn honder den blikjes noodrantsoenen aangespoeld vermoedelijk afkomstig van een openge barsten wrak van een schip, dat in de tweede wereldoorlog langs onze kust moet zijn getorpedeerd. Iedereen uit ’t dorp Den Hoorn trok er op uit om te jutten. De grootste „buit” bedroeg ze ventien stuks. De blikjes bevatten koekje®, een paar ons poederchocolade, tabletten melkchocolade, gedroogde vruchten enz. De inhoud was prima ge conserveerd.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1