haar schoonheid Wijl Mgr B. J. Alfrink legde eerste steen KR1S-KRAS door Nederland Liefde deed dode materie leven Fan de Martinytoer GEEN KUNST OM DE KUNST, MAAR KUNST OM TE DIENEN Italië niet in de Tour Telefoonposten op Afsluitdijk üs hjoed p p to sizzen Friese M.L.S. start deze herfst Hwat bat Qabe Skroar 150.000 vaten haring aan Rusland verkocht ■F BJ dat 1 L STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND djipper 50e Jaargang No. 52 Dinsdag 6 Juli 1954 Vervlogen eeuwen tonen te Bolsward Tot Op Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 535 (K 5157) DE MIDDELBARE LANBOU- SIIOALLE Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie brachten. Zij proefden de essentie van de gebeurtenissen en feiten in het leven het diepst en waren in staat door hun bijzondere gaven, hieraan uitdrukking te Gesprek over rust op Schiermonnikoog. Vier officieren van de luchtbasis Leeu warden zijn Donderdagmiddag in twee Piper Cubs” op het strand van Schier monnikoog geland en hebben daarna met de burgemeester van het eiland, gelen. Gelegen op de drempel tussen Zuid en Noord, centrum van het we reldverkeer, wordt deze stad efen brand punt van geestelijke en artistieke acti viteit, waar de moderne kunstrichting zich gemakkelijk kan ontwikkelen. Eigenlijk is de nieuwe stijl de kunste naars wezensvreemd, daar zij zelf niet tot de bakermat ervan waren doorge drongen. Vooral in het Noorden open baren zich de veranderingen langzaam en het eerst in de toepassing van allerlei aan de prentkunst ontleende ornamen ten op gotische vormen. Eerst bij de generatie der zestiende-eeuwse kunste- de heer J. Anker, een bespreking ge had over de klachten van badgasten en eilanders over de schietoefeningen bo ven het eiland. Men kin in geheim it béste biwarje mei it to forjitten Te Amsterdam zullen geen Italianen aan de start van de Tour de France 1954 verschijnen. Deze beslissing is definitief bekend ge maakt nadat de president van de Itali aanse wielerbond Rodoni een onderhoud had gehad met de president van het Ita liaans Olympisch Comité, Enesti. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad easken oan de leararen steld lizze heger en foarsafier to bisetten, moatte dit alle- gearre ;reat forskil net sasear yn jierren mar yn algemiene foarming, kennis fan i i_ i_i_i1 De tentoonstelling beoogt, volgens dra Petra Clarys, die als assistente van de heer Lunsingh Scheurleer de plaatsing van de schilderijen enz. mee hielp ver zorgen, in haar inleiding die aan alle bezoekers wordt uitgereikt, een indruk geen overzicht te geven^n de kunst- de de De ANWB zal op de Afsluitdijk op on derlinge afstanden van ongeveer vijf kilometer een aantal waterdichte, te gen weer en wind beschutte telefooncel len plaatsen, die in geval van nood op gemakkelijke wijze kunnen worden be diend. Als men de microfoon opneemt, zullen zij verbinding geven met een telefoon aansluiting ter weerseinden van de dijk en daar kan men dan voor het inroe pen van hulp zorgen. De voorbereiding is nu zo ver gevor derd, dat naar verwachting spoedig tot uitvoering kan worden overgegaan, le zen wij in het jaarverslag van de Toe ristenbond. tere werkelijkheidszin, die in de schil derkunst zal leiden tot het losmaken van verschillende thema’s uit de religieuze voorstelling, in de eerste plaats het portret, verder het landschap en stil leven. Meer en meer gaan de kunste naars zich toeleggen op de’ studie van technisch-wetenschappelijke problemen zoals anatomie, lijn en luchtperspectief. De nieuwe stijl dringt eerst door in de Zuidelijke Nederlanden, waar de opvat tingen breder en het leven gemakkelij ker waren dan in het meer besloten Noorden. De kunstenaars worden ech ter niet direct geconfronteerd met de werken der Italiaanse Renaissance. Het contact kwam indirect tot stand door de aanwezigheid van Franse of Duitse kunstbroeders, die wel ter plaatse wa ren geweest, en vooral door middel van de prentkunst die voor het propageren van de nieuwe stijl dezelfde rol vervul de als de boekdrukkunst voor het ver spreiden der denkbeelden. Een belangrijk kunstcentrum wordt Antwerpen, dat als haven- en handels- plaats Gent en Brugge gaat overvleu- steden hebben in de vijftiende peuw het Zuiden gemaakt tot een centrum, dat vele kunstenaars aan het Noorden ont trok. Na de dood van Karei de Stoute (1477) neemt het hof in betekenis af; bovendien gaan de belangrijke handels- centra Gent en Brugge achteruit, ter wijl in het economisch steeds sterker wordende Noorden de kunstenaars meer en meer opdrachten worden verstrekt, zodat zij die niet meer elders behoeven te gaan zoeken. In de laatste decenniën der vijftiende eeuw vallen dart ook een Zuid- en een Noord-Nederlandse schildersschool te onderscheiden. Wat de kerkeltjke op drachtgevers betreft, die der Noorde lijke gewesten zijn minder rijk en mach tig, maar talrijk genoeg om in de twee de helft van de vijftiende eeuw een be langrijke productie aan beeldhouwwerk en handschriften te doen ontstaan, het geen werd bevorderd door de aanwezig heid van bouwcentra, zoals die der grote kerken en door die van talrijke kloos ters. Ook werden altaarstukken, muur schilderingen, goud- en zilversmeedwerk gevraagd, hoewel steeds in mindere mate dan in de zuidelijke gewesten. De late gothiek beleeft hier aldus een bloei op het tijdstip, waarop elders reeds een streven merk baar is naar nieuwe expressie en vormen. Meer en meer breken zich in de gedachtenwereld de stromingen baan van humanisme en individualisme; de hiermee ge paard gaande belangstelling voor de Oudheid doet een nieuw vor- men-ideaal ontstaan, dat het eer ste wordt verwezenlijkt in ’t land waar deze geestelijke en artistie ke vernieuwing, die men onder de naam van Renaissance samenvat, is geboren, Italië. De overgang van Middeleeuwen tot Re naissance voltrekt zich in de Nederlan den uiteraard later en trager dan in de dichter bij Italië gelegen gebieden. Zij openbaart zich niet in de eerste plaats in tastbare en zichtbare vormen, maar in het gedachtenleven. De nieuwe denkbeelden konden zich snel en alge meen verbreiden, dank zij het gedrukte boek. Of de boekdrukkunst al of niet een Nederlandse uitvinding is moge buiten beschouwing blijven, maar zeker is, dat zij van onschatbare waarde is ge bleken als technisch hulpmiddel bij het verspreiden der veranderde inzichten, die wijder perspectieven openden dan de ontdekking van een nieuw wereld deel aan de andere zijde der oceaan. Terwijl in de eerste helft der zestiende eeuw de denkbeelden van humanisten en kerkhervormers steeds dieper door dringen, blijft de kunst nog aan kerke lijke tradities gebonden en bedient zij zich nog van de overgeleverde vormen die echter langzamerhand inboeten aan uitdrukkingskracht om een meer en meer ornamentaal karakter aan te ne men, dat niet vrij is van bewegelijkheid en onrust. Ook openbaart zich een gro- De bijzondere Middelbare Landbouw school te Leeuwarden zal nog deze herfst met een eerste en een tweede klas haar deuren voor de leerlingen open zetten. Er is een bestuur benoemd, dat eenstemmig ir P. Doornbos van Gronin gen, afkomstig van Blija, heeft aange zocht om als directeur van de school op te treden. Het bestuur bestaat uit de heren mr A. Hannema (CBTB) van Hichtum, voorz., ir J. Swierstra (Fr. Mij.), secretaris; S. J. Anema (Fr. Mij.), te Tzummarum, vice-voorz., W. Tijsma (Fr. Mij.) van Workum, S. J. van Tuinen (CBTB; van Berlikum en Tj. de Jong van Bolsward als rooms-katholiek. Autobus gewassen binnen de minuut. De autobussen van de Twentse Electri- sche Tramweg-mij (TET) kunnen thans binnen de minuut worden schoonge maakt, dank zij een wasapparaat waar van er slechts zeven op de wereld be staan; vijf in Engeland, één in Nieuw - Zeeland en die welke de TET te En schedé in gebruik heeft. Dit apparaat bestaat uit een tunnel van horizontale en verticaal draaiende borstels, waaruit tevens water wordt gespoten. Zestig tot tachtig bussen kunnen per uur worden gewassen. Ekster broedde krielkuikens uit. Een ekster heeft de eieren uitgebroed van een krielkip, die de heer A. Pen uit Blesdijke in het nest van de broedende vogel had gelegd. Het was als grapje bedoeld, maar toen de ekster haar taak zo ernstig opvatte heeft de heer Pen de jonge kruilkuikentjes uit hun hoge woning gehaald. Zij worden nu verder met andere kuikens opgevoed. Schiermonnikoogs. De Deen Arne Spen- ter bezoekt sinds 1952 iedere zomer Schiermonnikoog. Met die bezoeken heeft hij een uitzonderlijk doel voor ogen een proefschrift schrijven over ’t Schier monnikoogs dialect. Spenter is lector in het Duits aan de universiteit van Ko penhagen. In 1951 kreeg hij van de Ne derlandse regering een beurs om acht maanden in Leiden te komen studeren. Hij voelde zich aangetrokken tot de stu die van het Fries en toen hij daarmee bezig was, wekte het S.chiermonnikoogs een Fries dialect zijn interesse. Indonesische order van 25 millioen. Mr. Mohammed Yamin, de Indonesische minister van Onderwijs, heeft een order geplaatst namens de Republiek Indo nesia van 25 millioen gulden voor on- derwijsbenodigdheden. Het betreft hier een groot aantal radiotoestellen en pia no’s voor scholen, physische en chemi- Tj. de J. i sche instrumenten voor laboratoria van Met deze woorden opende, na het wel kom te hebben gesproken en een over zicht van de totstandkoming van deze expositie te hebben gegeven, Burgemees ter J. G. S. Bruinsma Vrijdagmiddag de tentoonstelling „Van Gothiek naar Renaissance”, die gedurende deze en de volgende maand in het Bolswarder raadhuis wordt gehouden. En inderdaad, dit is de volle waarheid, al treft de bezoeker van deze unieke expositie, die in waarde alle andere over treft, ook de andere kant van deze zaak. Immers als één ding duidelijk op valt is het bij het aandachtig bekijken Van deze kunstwerken wel het feit, dat ze kennelijk niet werden vervaardigd met het oogmerk kunstwerken te schep pen. De tijd van Gothiek en vroegrenaissance had met de Middeleeuwen dit overeen, dat de kunst allereerst een dienende functie had. De kunst stond dat blijkt wel heel duidelijk uit deze expositie allereerst in dienst van de kerk. Altaarstukken, triptieken, zowel als het telkens terugkerende religieuze motief Hei(ige familie, Bewening, hand schriften enz.) wijzen hier op. Hier naast stond de kunst in dienst van de As de simmer mei in pear moanne foar- by is, dan sille de poarten yn Ljouwert iepengean fan in opliedingsinstitüt, hweroer al koart nei de bifrijing it ear- ste nijs de wrald yngyng. It initiatyf om ta oprjochting fan in Middelbare Lanbouskoalle to kommen is ütgien fan Deputearre Steaten fan Fryslan. Hja bineamden in kommisje, dy’t ün- dersykje moast oft hjir yn Fryslan sa’n skoalle bistean koe en komme moast. Mei greate mearderheit joech dizze kom misje nei frij koarte tiid it andert en dat Men komt onder de indruk en het stemt ons tot nadenken, als men kan ervaren hoe eeuwen geleden de scheppende kunstenaars eigenlijk hetzelfde beoogden als onze hedendaagse kunstenaars bedoelen te geven. Zij waren het die het scherpst en duidelijkst de zuivere waarden van het leven in zich bewaarden en tot uiting SANCTO MARTINO LAPIDE PRINCIPALI FRISIAE IVVENTVS CHRISTIANA IVGITER ENIXE INSTIT VATVR met vergulsel beschilderde letters op, dan krijgt men het jaartal 1954, in de oorkonde genoemd „het jubeljaar van de Allerheiligste Onbevlekte en ten Hemel opgenomen Maagd en Moeder Gods Maria. De plechtigheid, bijgewoond door tal van autoriteiten, werd besloten met een korte, maar zinvolle samenkomst in de Doele, waar na zang van de leerlingen achtereenvolgens het woord werd gevoerd door Pastoor- Dr. I. Onings, o.f.m., als voorzitter van de Titus Brandsma-Stichting, van welke stichting de H.B.S. uitgaat, pater G. Voortvelt o.f.m. directeur der school en Burgemeester J. G. S. Bruinsma. Tot slot hield Mgr. Alfrink nog een toespraak, waarin hij er met klem op wees, dat deze inrichting van Katholiek onder wijs in een zo goed als niet Katholieke .streek niet het minste bezwaar behoefde te leveren voor de onderlinge verstand houding en samenwerking met Katholieken. Een Katholiek, aldus Mgr. Alfrink, heeft evenveel respect voor de overtuiging van anderen, als het van anderen waardering voor de eigen overtuiging vraagt. De samenkomst werd beëindigd met het door Mgr. Alfrink uitspreken van de bisschoppelijke zegen. zover de inleiding van dra Clarys. Inderdaad, op deze tentoonstelling valt van veel schoonheid te genieten, al ge ven wij toe dat dit een rustig aanschou wen vraagt. De omstandigheid, dat dit jaar geen catalogus is gedrukt, maar bij elk stuk een kaartje een korte be schrijving geeft, vergemakkelijkt dit zeer. Met een vluchtig bezoek zal men geen blijvende indruk van het gebodene min der in quantiteit, hoger in kwaliteit dan bij vorige exposities) krijgen. Kon men bijv, verleden jaar de tentoon stelling „Het dier in de Kunst” in een half uurtje „doen”, zoals enige gezel schappen het presteerden, ditmaal zal men zich de tijd moeten gunnen. Dit is ook de reden, dat wij hier nog geen afzonderlijke stukken noemen. Wij ko men hier nader op terug. Wel wjjzen wij op het feit, dat ook zij, die niet zozeer van schilderijen houden, op deze expositie hun hart kunnen op halen. Er zijn behalve het beeldhouw en houtsnijwerk, ook vele gebruiksvoor werpen, antieke handschriften enz. ten toongesteld. naars ontwaakt het besef, dat, willen zij ten volle uitdrukking' geven aan dat wat er om en in hen leeft, zij moeten gaan tot de bron, die alle kunststromin gen van huntijd voedt: de artistieke pelgrimstochten naar Italië nemen een aanvang. De beeldende kunst gaat een bevrijding der overgeleverde vormen tegemoet, die zich zal voltrekken in de tweede helft der zestiende eeuw om dan ten slotte de weg te banen voor de grote opbloei die zich in de zeventiende eeuw gaat voltrekken. Het tijdperk van overgang van Gothiek naar Renaissance wordt gekenmerkt door onrust, verwar ring, strijd, verweer, angst, maar ook door vreugde om alles wat opbloeit om de talloze nieuwe vooruitzichten en mogelijkheden. Als elk tijdperk van kentering biedt het een uiterst gecompli ceerd beeld, waarvan de kunst slechts een enkel facet belicht. Zjj leert ons echter, dat te allen tjjde, ook In perioden van span ning en strjjd, de mens zich niet af Iaat houden van het scheppen van schoonheid. En van deze schoonheid logt de tentoonstelling getuigenis af. productie in de Nederlanden uit tweede helft van de vijftiende en eerste helft der zestiende eeuw. De Nederlanden bevatten toenmaals ’t gehele gebied van Zuid en Noord, dat meer en meer in de macht geraakte van de Bourgondiërs en latei- der Habsbur- gers. Politiek en economisch vormde ’t geen eenheid, maar onder het centrali serend bewind der heersende vorsten werden langzamerhand de eens zelfstan dige onderdelen geschikt onder één ge zag totdat Keizer Karel V ze allen be heerst. Desondanks blijven er vele locale ver schillen bestaan, die zich ten slotte zul len toespitsen in de tegenstelling Noord- Zuid. Deze tegenstelling zal ook in de kunst meer en meer merkbaar worden. De veelvuldige aanwezigheid van het Bourgondische hof te Brussel en de gro te rijkdom der burgerij in de Vlaamse De gemachtigden van de redersvereni- ging van de Nederlandse haringvisserij hebben met Rusland een contract afge sloten voor de verkoop van 150.000 va ten haring. Geleverd zullen worden 75000 vaten vet haring, 55000 vaten volle haring en 20.000 vaten steurharing. De bedongen prijzen liggen iets gunsti ger dan het vorig jaar. De levertijd en het stuksgetal zijn nog niet bekend. hjir en dér foar master opslane. Dat hjir gefaeren driigje, kin de resinte histoarje yn Fryslan en dêrbüten elts leare, dy’t net blyn is. De leije halde, dat wol de M.L.S. mooglik meitsje. En as tredde reden fan syn bistean kin dan jilde dat de oplieding fan de meiwurkers fan de boer en de foarljochting ja seis it lanbou-ündcrwiis dizze skoalle freget. Net elke boeresoan kin in fikse pleats krije, yn de fokkerij, it stamboek, de hannel, yn alle dingen, dy’t de boer brüke moat, de lanboumasines, de syktebistriding, de meststoffen en féfoer- hannel en produksje, moatte mannen komme, dy’t in treflike oplieding hawn hawwe moatte om hjoeddeis dit wurk oan to kinnen. In diploma fan d M.L.S. sil dêrfoar in béste kroade wurde, dat sil men sjen. En as léste jow de M.L.S. oan har ófstudearre studinten it rjocht om talitten to wurden ta de Lanbouhege- skoalle of de féartrenijkundige fakulteit to Utert. Foar in lyts diel fan de o.s. studinten in great foarrjocht as hja op lettere leeftyd dér ambvsje en talint foar hawwe. Ik bin tige bliid, dat de M.L.S. nou mei ein Septimber de poarten iepent. Har direkteur, Ir Doornbos, is bineamd, mei algemiene stimmen fan it hiele bi- stjür. Dat is in béste start. In skoalle- gebou is troch de gemeente Ljouwert bi- skikber steld en foar dit doel klear makke. De oprop om lerlingen komt dizze wike yn 'e blêdden. De earste skiep binne al oer de daem en de kans is der nou foar flinke boerejongens, dy’t Ulo-B. of trije jier H.B.S. hawn hawwe om har libbenskans to gripen. In krêftich helpiniddel is de boerestan nei folie striid en wrotten ta- skikt. Dat it mei Gods seine Fryslan riker en sterker meitsje mei. de jonge boeren in oplieding to jaen, dy’t foar foaroansteande bidriuwen winsklik is. As men sjocht dat Grins al inkelde tsientallen jierren sa’n skoalle hat en mei sukses, towyl dêrneist inkelde Grinzer boeren de folsleine akademyske oplieding yn Wageningen foDe ha om in bilangryk boerebidriw to lieden, dan mei en kin Fryslan net langer binefter bliuwe. De boerestan moat syn geve koppen net allinnich leare litte foar net-agraryske bi- roppen mar alderearst de eigen stan de stipe jaen fan itopskerpe yntellekt. Neist in praktyske kyk op lan en fé, tuk buork- jen en karakterfêst libjen, moat men de liedende jefte fan it forstan de kans jaen dit allegearre maksimael to binutten. De rendabiliteit fan dizze bettere oplieding stiet as in peal boppe wetter, al sil dêr foar mar in frij lyts diel fan de jongerein de oanliz en de tiid, it jild en de sterke wil hawwe om dêrfan to profitearjen. Dit is in skoalle, net foar de mannichte, mar foar de bésten. As üt eltre gemeente ien learling per jier komt, sil it yn earsten wol bisjoen wêze. De tiid sil dat fansels leare, mar dat it slagget, stiet foar üs fêst. Der is gjin mis op en de takomst sil it fan jier ta jier mear toane. Lykwols net allinnich foar syn eigen boerebidriuw sil dit fortuten dwaen, De boer is hjir yn Fryslan ek eigner en mei- bistjürder fan tal fan bilangrike ynstellin- gen. Hy moat tasicht en lieding jaen oan organisaesjes, stiftingen en koöperaesjes. Dat liicht der tsjintwurdich net mear om. Dat binne lichamen wurden, hwer’t in bulte om- en tagiet. Wol men foarkomme, dat de boer de leije kwyt rekket, dan kin en mei syn üntwik- keling net to fier binefter bliuwe by de lju, dy’t yn namme syn feinten binne, mar wie; Sünder mis is de tiid kommen, dat de Fryske Lanbou in folsleine Middel bare Lanbouskoalle hawwe moat en wol om trije reden. Alderearst is hjir de fok kerij en de seleksje fan sied en setters op in peil komd, dat de liedende lju tokoart komme as hja mei in Winter- skoalle folstean moatte. De Ontwikkeling en kennis, dy’t men dêrfan reedliker- wize forwachtsje mei is net breed en djip genóch om dizze bidriuwstü- ken foar to bliuwen. Dêrfoar is de talit- ting fan de winterskoallen to licht en de tiid fan learen to koart. Men soe it ün- mooglike easkje as men dat hegere peil op in Winterskoalle fan twa kear fiif moanne leartiid ferge. De foaroplieding moat dan alderearst op in heger peil lizze en minstens bistean üt Mulo-B, jit leaver trije klassen fan in fiif- jierrige H.B.S. of fjouwer jier Gymna sium. De Winterskoallen freegje net mear as in flinke Legere Skoalle mei goede risseltaten trochroun. Dat jowt daliks al in wol talen en wiskunde, biology, skiedkunde samear. Wol men breder en wurkje, dan moat it lan earst better tarie- den wêze, oars mislearret dat grif. Dan sil de Middelbere Skoa'le net twa heale jierren mar trije hiele jierren de jongelju ünderrjochtsje, hwerfan in heal jier praktyk op bipaeld< bidriuwen. Ek de d. I-L— L-’ger - - 11e- academici of M.O.B.-ers wêze. Sa’n skoalle hie Fryslan forlet fan om de foarstap, dy’t de boerestan op mannich gebiet nomd hat, ek yn de takomst to bihalden. De bidoeling is ek dat de skoal le dêrfoar alderearst tsjinje sil, dus om verlenen, in boek, en blad, met penseel of muziekinstrument, met houweel en hamer, of in zang, voordracht of dans. Zij zagen ook het zuiverst de juiste proporties der dingen, wisten het wezenlijke van het onwezenlijke te scheiden. Zij muntten uit in trefzekerheid en uitdruk kingskracht. adel enz., die zich liet portreteren, zich wandtapijten liet vervaardigen, enz. Met hoeveel liefde en hoeveel overgave is dit alles geschied! De kunstenaars hebben deze kunst geschapen, kennelijk zonder de bedoeling dit te doen. Ze de den het als „vanzelf”. Dit maakt juist deze kunst zo warm en rijk. Het is overigens geen gemakke lijke opgave geweest, zoveel waar devolle stukken bijeen te verkrij gen. Er worden in den lande veel exposities gehouden en de musea en particuliere verzamelaars zyn niet erg toeschietelijk in het uit lenen ervan. dit feit wees in zijn toespraak de heer D. F. Lunsingh Scheurleer, rijks- inspecteur voor roerende monumenten, die echter ondanks deze moeilijkheden uitstekend is geslaagd, dank zij ook het feit, dat verschillende musea we gens een gewijzigde opvatting hun loon ruimten niet meer overvol hebben, maar verschillende stukken in depót houden. Vrijdagavond had in plan-Noord bij de in aanbouw zijnde nieuwe R.K. H.B.S. een eenvoudige maar zinvolle plechtigheid plaats. Het was voor de Titus Brandsma-Stichting in het bijzonder, maar ook voor Bolsward, zelfs voor Friesland in het algemeen een belangrijk moment, toen door Zijne Hoogwaardige Excellentie, aartsbisschop coadjutor Mgr. B. J. Alfrink de eerste steen werd ingemetseld, nadat deze door Z.E. gewijd was en een eveneens in te metselen oorkonde was voorgelezen. De R.K. H.B.S. te Bolsward is immers de eerste en tot op heden enigste Middel bare R.K. school in de provincie Friesland. De eerste steen zelf vormt een chronicon, d.w.z. er is geen jaartal op uitgehouwen, maar telt men de in het opschrift

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1