Bolsward krijgt de smaak van het Heamiel te pakken w1: schreven hierboven over de Fran- se „te laat” politiek, ook in Indo China. Door te laat de koloniale banden los te maken, hebben de Fransen daar de sympathie van het inheemse natio nalisme verspeeld, het gevolg daarvan is geweest, dat er niet tijdig een be hoorlijke strijdmacht uit deze bevolking zelf kon worden opgebouwd om mèt de Frans ensamen het oprukkend commu nisme het hoofd te bieden. Daarvan was weer het gevolg dat de Fransen neder laag op nederlaag leden en steeds ver der moesten terugtrekken, waardoor de Indo Chinese bevolking steeds meer ook het vertrouwen in de Fransen verloor en overging-naar de Vietminh. I I Uitstekende start van traditionele feestdagen NOORD-NEDERLAND BLIJFT EVENTUEEL ONVERDEDIGD KRISKRAS door Nederland roar OOM PAUL HEAMIEL-KENINGINNE-TASPRAEK üs hjoed p p to sizzen DAT het ongunstig verloop van de Franse campagne in Indo China de nationalisten in Noord-Afrika zou aan moedigen in hun verzet tegen de Franse overheersing was te verwachten. 50e Jaargang No. 53 Vrijdag 9 Juli 1954 De juiste vorm eindelijk gevonden? Buitenlands Overzicht Inschakeling West-Duitse defensie gewenst De moeilijke weg van Frankrijk STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Nieuwe loonronde ter sprake? Echtpaar gedood bij auto-ongeluk 305 of 335 Hwat bat TAE Amerikanen zijn over -L' dor 1954 1904 14 Juli I PIET. millioen. nog vr Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Us tank oan God, Dy’t üs wer joech de Rispinge mei to meitsjen. Nei it swiere wurk is it nou de tiid foar tankbrens en foar laitsjen De freonskip en de mienskipsgeast kinne nearne better tiere, As wy, boer en stedman, üs fleurige heamieldagen fiere! te doen. Een van de officiële gasten, de commandant van HMs mijnenveger „Bolsward”, luitenant le klasse ter zee kolonel A. L. van der Singel, die de be manning van dit schip vertegenwoor digde, sprak een kort woord van waar dering voor de uitnodiging en zegde toe met de gehele bemanning, die wegens een NATO-oefening, daartoe thans ver hinderd was, in October een bezoek aan Bolsward te zullen brengen. Langzaam daalde de avond over ’t park. Het heamiel naderde het einde. De voor zitter A. A. Hettemae die het slotwoord sprak, kon terugzien op een welgeslaagd begin van het heamielfeest. Nog enige ogenblikken en het park stroomde leeg. Nog enige minuten en de hoefslag van de paarden van de lan delijke rljverenigingen verstierf in de nacht. Rond de mechanische speeltuin bleef 't nog ev engezellig. Toen keerde ook hier de rust weer. De eerste heamieldag was ten einde. Weer: de onbewaakte.Op een onbe waakte overweg te Eefde bij Zutfen is Dinsdagmiddag om kwart voor viei’ ’n bestelauto, bestuurd door de 28-jaiige H. F. de G. uit Deventer gegrepen door een sneltrein uit Zutfen. De bestuurder werd ernstig gewond naar het algemeen ziekenhuis te Zutfen overgebracht. Zijn toestand was ’s avonds vrij ernstig. De auto werd zwaar beschadigd. Melk duurder en margarine goedkoper. Naar in Den Haag verluidt zal de mar garine vjjf cent per half pond goedkoper dien zou Rood China van Frankrijk als prijs voor de overeenkomst Franse be middeling hebben gevraagd om tot de Verenigde Naties te'worden toegelaten. Koningin zal standbeeld van dr ir Lely onthullen. Het comité tot huldiging van dr ir C. Lely heeft de mededeling ont vangen, dat de Koningin het standbeeld van dr ir Lely te Den Oever zal ont hullen op 23 September a.s. Op 23 Sep tember is het honderd jaar geleden, dat Lely werd geboren. Geslaagde noodlanding. Een Tiger Moth lesvliegtuig A 46 van de Marinelucht- vaartdienst heeft Woensdagmiddag om half vijf in de Madepolder bij Monster 'n geslaagde noodlanding gemaakt. Het toestel kreeg tijdens een oefenvlucht motorstoring. Thans vijftig jaar is het geleden, Oom Paul die in ballingschap stierf, Een man, eenzaam, arm en gemeden, Die eeuwig de eerkroon verwierf. Zo werd hij in vrijheid herboren, Deez’ edel en groot president, De nacht wijkt, de morgen gaat gloren, ’t Zal alles eens ,,reg kom” aan ’t end. Nu treedt er een regering op van mili tairen en grootgrondbezitters en het is de vraag of het er nu voor die bevolking beter op wordt, al heeft Washington wellicht als zoenoffer voor een min of meer ingrijpen in de binnenlandse ver houdingen van deze midden-Amerikaan- se republiek economische steun toe gezegd. worden, terwijl de prijs van drinkmelk met een cent per liter zal stijgen. De prijsverhoging van de melk is het ge volg van ’t verminderen van de rege- ringssubsidie met f 1.per 100 liter. Daarentegen zal de regering de heffing op de inkoop van margarinegrondstof- fen verlagen, waardoor er in het gezins budget een zeker evenwicht in de uit gaven blijft. By in man bliuwt oarmans geheim beter biwarre as syn eigen, in frou lykwols biwarret har eigen geheim better as in oar sines. olswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Werkloosheid blijft dalen. De werkloos heid in ons land is in Juni met ruim 5460 gedaald, wat betreft de werkloze mannen en met 4588 personen werkzaam bij door het Rijk gesubsidieerde werken. Het totaal aantal werkloze mannen was 49.572. Als werkloos waren nog 4356 vrouwen geregistreerd. De vraag naar arbeidskrachten is ruim tweemaal zo groot als in Juni van het vorige jaar en bedraagt nu 49.348. De bedrijven on dervinden nog steeds grote moeilijkhe den bij hun personeelsvoorziening. tferesseren voor de gezamenlijke verde diging van het gehele Nederlandse ge bied, opdat men zich niet neerlegt bij de huidige opvatting van de Navo-staf, welke deze is, dat als Duitse divisies ontbreken, slechts de IJssellinie kan worden verdedigd. Al zullen we dan al lemaal blij zijn wie had dat in 1945 kunnen denken? als Duitse divisies eenmaal ter beschikking van de West- Europese defensie staan. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur (K 5157) Het heamiel. Na een rondrit door de stad begaf de stoet zich naai’ het Julianapark, waar de „heamiel-skammels” stonden aange richt. Rond het eigenlijke heamiel ’t centrale gebeuren van deze feestelijke heamieldagen werd een alleraardigst programma opgevoerd. Bij toerbeurt werd hieraan deelgenomen door de drie muziekcorpsen, terwijl ook de Fleurige Trijekaert en het gemengd koor ge waardeerde bijdragen gaf. Niet minder gewaardeerd was de bijdrage van de gymnastiekverenigingen op de grasmat. Vooral de sluierdans en de massale oefening aan het slot oogstten succes. Het heamiel zelf was „streksum” en de genen die „it wisse foar it ünwisse” thuis eerst maar hadden gegeten, kre- De ouderen zullen het nog weten, Ze volgden met spanning de krant, Hoe een handjevol Boeren, verbeten, Vochten voor hun belaagd vaderland. Ze zagen het wanhopige pogen, Daar van die bejaarde president, Die in zijn verwachting bedrogen, Zich overal tot hulp had gewend. De léste weide gouden hea is nou de skuorre ynriden, Mei ark en reau dér op en yn en it meanersfolk bisiden! Al like it foarjier noch ia skrael, der is dochs wettel’ kommen! En sinne en waermte ta groei fan fruchten en fan blommen! It wie sa ynlik moai it ryk gesicht, sa oer de wide fjilden, Dy’t fan in goede en swiere frucht foar de wankende winter tilden. Hwat frucht komt ea rjucht ta syn doel, as er ’t libben der net ta jowt, Dêrom dan ek hat eltse boer, him oan de meaners tabitroud! Sa foei ek dit jier wer it nót, it gers en al dy blommen, It is troch sinne en droegjende wyn, ré wer yn de skuorre kommen! In ons parlement is nog eens door minister Staf bevestigd, dat Nederland ten Oosten van de IJssel in geval van oorlog niet ernstig verdedigd zal worden, tenzij West-Duitsland in de defensie van het Europese vasteland wordt opgenomen. Anders gezegd de provincies Friesland, Groningen, Drente en Overijssel en bovendien de Achter hoek van Gelderland zullen in geval van oorlog practisch zonder slag of stoot worden prijsgegeven, tenzij Duitse divisies in het veld komen die om Noord-Duitsland te behouden tevens de bovengenoem de Nederlandse gebieden dekken. Ten slotte: in Guatemala is de opstand geslaagd en een regering gevormd, wel ke naar de wensen van Washington zal handelen. Fraai is het zeker niet wat er is geschied. De Ver. Naties mochten op verlangen van de Ver. Staten zich niet met de gebeurtenissen in de kleine re publiek nabij het Panamakanaal be moeien. Mede daardoor kon een zekere vorm van agressie worden gepleegd, Wel ke, wannéér ze elders in de wereld was voorgekomen, stellig juist door de Ver. Staten voor het forum van de Ver. Na ties zou zijn gebracht. De toestand in Guatemala is moeilijk te beoordelen, de omvergeworpen regering had inderdaad gevaarlijke bondgenoten in de communisten, maar ze deed iets ten bate van de in zeer arme-lijke om standigheden levende bevolking. Die pronkten op machtige tronen. Ze trokken zich niets van hem aan, Eén jonge vorstin, zonder schromen, Slechts die hem terzijde wou staan. Zij kwam als gelijke hem eren, De- zwervende staatspresident, Dorst moedig de wereld trotseren, ’t Mag nu nog waarderend erkend. Hij stond als een eik in de vlagen, Van ’t herfstige stormgeweld; Zijn lot heeft hij moedig gedragen, ’t Geloof maakte hem tot een held. Gesterkt in ’t ootmoedig vertrouwen, Deez’ nobel bejaard’ president, Al zal ik de dag niet aanschouwen, ’t Zal alles eens „reg kom” aan ’t end. TIET is echter niet alleen Nederland, r dat de deelneming van W.-Duitsland aan de West-Europese defensie behoeft. Ze is onmisbaar voor geheel de Noord- Atlantische verdediging in Europa, zo dat het niet te verwonderen is, dat na het overleg tussen de Amerikaanse en Engelse staatslieden te Washington in een communiqué nog eens werd aange drongen op een spoedig aanvaarden ook door Frankrijk en Italië van de E. D. G. Bleef deze aanvaarding nog lang uit dan diende te worden overwogen West- Duitsland als gelijkberechtigd partner in de Noord Atlantische Verdrags-orga- nisatie op te nemen. Dat het ditmaal menens is met dit dreigement blijkt wel uit het feit, dat er een Engels—Ameri kaanse commissie is gevormd, welke aanbevelingen voor de Amerikaanse en Engelse regeringen zal opstellen be treffende het herstel van de W.-Duitse souver&initeit en herbewapening, wan neer de E. D. G. zou mislukken. Waar schijnlijk zullen die aanbevelingen in de richting van een Duits Navo-lidmaat- schap gaan. Sommige buitenlandse mi litaire deskundigen hebben trouwens van den beginne voor het Duitse Navo- lidmaatschap gevoeld, omdat Engeland en Amerika daarbij direct betrokken zijn en in onder Amerikaans opperbevel staande Navo-strijdkrachten het Duitse leger geen overwicht zou hebben, zoals wel het geval zou kunnen zijn in de E. D. G„ vooral nu de Franse legers in Europa worden uitgedund ten behoeve van de versterking der Franse overzeese strijdkrachten. Er wordt tijdens de be raadslagingen der bovengenoemde com missie voeling gehouden met Frankrijk over de mogelijkheden, welke zich voor doen W.-Duitsland toch een bijdrage aan de W.-Europese defensie te laten leveren als Parijs de EDG niet wenst en dat is verstandig omdat de Fransen in de Navo een vetorecht hebben als er een nieuwe partner moet worden opgeno men. De commissie staat dus Voor een moeilijke taak, want zij moet de Ame rikaanse en Engelse wensen die ook de West-Duitse zijn bevredigen, zon der de Fransen, wier bijdrage aan de W.-Europese verdediging trouwens even onmisbaar is als de W.-Duitse, voor het 1 hoofd te stoten. Officiële ontvangst. Op het bordes met haar gevolg begroet door Burgemeester J. G. S. Bruinsma, sprak de heakeninginne in vloeiend Fries niet voor niets heeft zij met goed gevolg examen gedaan in dit vak een berijmde heamiel-toespraak, die Wij afzonderlijk afdrukken. Burgemeester Bruinsma veronderstelde, dat de heamielkeninginne het wel druk zou hebben gehad en nodigde haar uit en de oliebollen naar binnen te werken, de hoofd” te rusten te leggen. Overi gens verwachtte het gemeentebestuur, dat Bolsward deze dagen met zachte hand zou worden geregeerd. Hierna werd de eredrank aangedragen, bestaande uit onvervalste karnemelk, ’n even toepasselijke als onverwachte drank. Namens de standhouders van de mechanische speeltuin ontving de hea keninginne zelfs een cadeau. A/IEN wil niet aldooi’ het slachtoffer worden van de Franse „te laat” po litiek, waarvan de wereld nu ook weer de zure vruchten plukt in Indo China en misschien nog zal moeten plukken in Noord-Afrika. De nieuwe Franse pre mier Mendes Franc© wil nu eerst de Indo Chinese kwestie oplossen en eerst de Indo Chinese kwestie oplossen en eerst dan aandacht schenken aan de E.D.G., maar hij verliest blijkbaar al te zeer uit het oog dat W.-Duitsland on geduldig en onrustig wordt. In de Benelux is dit ook gevoeld en na mens de daarin verenigde landen heeft de Belgische minister Spaak een onder houd met Mendes France gehad, waarin op onderling overleg over de E.D.G. en op spoed werd aangedrongen. Terecht zeide Spaak, dat „er geen tijd verloren mag gaan, want anders zou men niet zozeer voor een wijziging in de E.D.G. doch wel eens voor een verandering in de Europese politiek kunnen komen te staan met alle consekwenties van dien”. Zoals bekend wordt te Genève steeds onderhandeld over een wapen stilstand, men fluistert, dat er eigenlijk in het geheim tussen de Fransen en de Vietminh al overeenstemming is bereikt over de bestandslijn en dat de laatste terugtocht der Fransen verband hield met die afspraak. Laos en Cambodja zouden zelfstandig blijven, dus niet in de communistische invloedssfeer vallen, Vietnam zou worden verdeeld. Bij de huidige militaire verhoudingen lijkt dat nog eens zo gek voor de Fransen al zou dit resultaat stelligeen nederlaag voor het Westen betekenen maar men mag zich afvragen hoe lang Laos en Cambodja en het zuidelijk deel van Vietnam nog vrij van het communisme zullen blijven, als de Franse troepen een maal het land verlaten hebben. Boven- deze loop der gebeurtenissen zeer ontstemd, en zeer belangrijke figuren in het Con gres eisen, dat de Ver. Staten de Ver enigde Naties zullen verlaten als de meerderheid der leden van dat lichaam voor toelating van Rood China zou zijn. Zoals bekend is ook Engeland voor die toelating als Peking zich in de Indo Chinese kwestie verzoenend toonde en naar het schijnt zal Londen meegaan met Parijs als dit te Genève accoord gaat met een verdeling van Indo China in bovengenoemde zin, welke de Ameri kanen een „München” noemen. Het is nu wel duidelijk, dat de Engelse en Amerikaanse staatslieden het te Washington niet eens zijn geworden over hun in Azië te volgen politiek. Dat zal nog wel duidelijker worden als een eventuele overeenkomst te Genève, als ze de bovengenoemde verdeling van Indo China omvat, moet worden gegaran deerd. Koopman legt bekentenis af. De dood van de 62-jarige veehouder A. S. uit Uithoorn, die eind Januari j.l. bewuste loos en half bevroren op zijn erf werd gevonden en kort daarna overleed, heeft geleid tot de arrestatie van de 26-jarige koopman P. v. d. H. uit Vinkeveen, die inmiddels heeft bekend op de avond van de 29e Januari de veehouder in beschon ken toestand zwaar te hebben mishan deld. H. is Dinsdag door de districts recherche van de Rijkspolitie in Amster dam voor de officier van Justitie in Utrecht geleid. W/IJ hadden verwacht dat deze beves- tiging aanleiding zou zijn geweest tot meer verontrusting bij de bevolking der betrokken gebieden, dan het geval is geweest. Zij draagt mede de zware lasten, welke voor de defensie van ons land moeten worden opgebracht, haar evacuatie zal in tijd van oorlog niet worden bevorderd, doch zelfs tegenge gaan. Dat zijn een paar redenen, welke toch voedsel aan deze verontrusting zouden moeten geven. Wij weten het: de offers welke het gehele Nederlandse volk thans brengt om een slagvaardig militair apparaat op te bouwen, zijn niet verloren, ook als tijdelijk een deel van Nederland overgelaten moet wor den aan de vijand en als dat gebied in een volgende faze van een oorlog bevrijd wordt. Maar er zijn aspecten in de hui dige politieke ontwikkeling, welke ach ter dat tijdelijk soms een vraagteken doen plaatsen. Korea en Indo China hebben ons tot nog toe niet anders laten zien dan een compromis na een mili taire remisepartij, n.l. een verde ling dezer gebieden langs de be- zettingslijn. W(j weten echter dat Nederland geen Indo China of Korea is, en dat met name Enge land een groot belang heeft bij een Nederland, dat geheel vrij en onafhankelijk is. Dat moet o.i. Nederland aanleiding ge ven tot een actieve politiek binnen de Navo om de Navo-partners meer te in- In de vergadering van de Stichting de Arbeid zal vandaag het ontwerp van een nieuwe loonronde door de Raad van de Vakcentralen, bestaande uit verte genwoordigers van het CNV, de KAB en het NVV aan de orde gesteld wor den. De loop der indexcijfers, welke uitwij zen, dat de jongste loonronde gevolgd is door een grotere prijsstijging dan door de regering verwacht werd en de gun stige conjunctuur van het bedrijfsleven zijn aanleiding om een nieuwe loonsver hoging op de aoenda te doen plaatsen. Maar één ding hebben Amerika en Engeland Parijs toch duidelijk gemaakt nl. dat een Duitse bij drage aan de Europese defensie vergezeld moet gaan van een her stel van de W.-Duitse souvereini- teit. De Fransen willen eigenlijk het liefst W.-Duitsland tot een bijdrage aan de Europese Defen sie dwingen, doch het een blijven de beperking van zijn souverei- niteit opleggen, opdat Bonn geen misbruik van herbewapening kan maken. Maar de mogelijkheid om tot zo’n rege ling te komen is allang voorbij. De Eu ropese defensie gemeenschap was een idee van de Fransen zelf, om Duitsland een bijdrage in de Europese verdediging te doen leveren op een wijze, die de Duit sers geen aanstoot zou geven, omdat iedere deelnemer gelijke plichten en rechten zou hebben, maar hun tevens zou beletten hun militaire apparaat te gebruiken tot ondersteuning van een nationalistische politiek. gen een zware dobber de kop pittige soep, de rijst met rozijnen, de koffie Aan tafel zat behalve de heakeninginne nog even gezellig. Toen keerde ook hier met haar gevolg, h,et gemeentebestuur en commissieleden, tal van vertegen woordigers uit de boerenorganisaties en wat verheugend was, tal van „losse” deelnemers, die het heamiel de eer aan deden omdat ze het prettig vonden dit Dc optocht. De optocht, waaraan alle plaatselijke gymnasten deelnamen, en de drie mu- ziekcorpsenn en de twee landelijke rij- verenigingen „De Donia’s” en dë „Wa- terpoorters” vormde een schoon geheel, al was het weer, vooral vooi’ de klein tjes, wel wat guur en zette het avond zonnetje slechts nu en dan door een rosse gloed de zo zeel’ begeerde luister bij. Onbedoeld en ongezocht was deze optocht meteen een prachtige reclame voor de lichamelijke oefening, de ruiter sport en de muziek. Temidden van dit kleurige geheel reed, symbool van het feit, dat de hooiing ten einde is, nog een „léste protsje” mee, terwijl de hea-ke- ninginne de nog zachtere kussens van een deftige karos verkoos boven het zachte hooi. Gekleed in een grasgroen gewaad, met wit jasje, getooid met een diadeem van groen en bloemen, een bouquet van wit te anjelieren en gele theerozen in haar majesteitelijke handen, vormde de hea keninginne in haar gewone doen een „sljuchtwei” Tsjerkwerder huisvrouw, naar men fluisterde een wel zeer graci&use verschijning, die veel belang stelling trok. Vooral bij het stadhuis stond vele rijen dik een ware mensen- haag. Nadat we Woensdagavond het giandiose tuinfeest in het Julianapark, dat (on danks een enkele regiefout) uitstekend is geslaagd, hebben meegemaakt, weten we één ding heel zeker: Bolsward wil het heamielfeest nooit weer kwijt. Was het andere jaren steeds een zoeken en tasten om de juiste vorm te vinden, ditmaal is de commissie er in geslaagd het heamiel en wat voor een maal! lot een groot en zinvol gebeuren te maken. Nog nooit was de deelname aan het „miel” zo spontaan, nog nooit ook zo massaal, zelden zagen we ook een voorbeeldiger samenwerking rond deze inzet van de Heamieldagen, dan dit nu het geval was. Tekort EBUf 1 millioen. De Ned. Bank deelt mede, dat, blijkens de voor lopige gegevens, het betalingsverkeer met de aan de Europese Betalings Unie deelnemende landen voor Nederland ge durende de maand Juni 1954 resulteerde in een tekort van circa f 1 millioen. Hierbij is rekening gehouden met de rente over het batig saldo in de Euro pese Betalings Unie te ontvangen voor het ee-rste half jaar van 1954. - Moeder vrijgesproken, die kind strafte, zodat het bezweek. Mevr. P. H.—B. uit Amsterdam, die zes jaar nadat zij een harer elf kinderen zo’n afstraffing had gegeven, dat dit kind overleed, voor dit misdrijf terecht moest staan, is door de Amsterdame rechtbank vrijgespro ken, omdat het college juist als de raadsman R. Waser niet overtuigd was geworden van de opzet. Dinsdagavond om ongeveer elf uur is de heer Faber Jr., haardenfabrikant te Huizum, bij Scharnegoutum met zijn auto in de bocht, waar hij met grote snelheid reed, tengevolge van de glad heid geslipt en in volle vaart tegen de boom gereden. De heer Faber, die ongeveer 30 jaar is en zijn even oude echtgenote werden op slag gedood. Het 3-jarig dochtertje werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Sneek overgebracht. As gast fan de aide Gysbert-stêd hat men my freonlik noege En winske, da.t ik mei dit warber folk mij oan it heamiel foege! Mids de forneamde Greidehoeke leit de Gysbertstêd! Sa ite har togearre boer en boarger oan it Heamiel sêd! De frucht fan it wide lan rounom moat ek foar Boalsert deugd dwaen, Dat is de béste bining wer fan Boalsert mei it greidlan! Dy ban bynt ek üs Boerefolk mei de stêd en mei syn libjen, Dy ban noch fêster oan to slaeji, dêrta moatt’ wy nou stribje! TIET is duidelijk dat W.-Duitsland geen enkele vorm van samenwerking op defensiegebied meer zal accepteren welke het niet gelijkberechtigd met de partners maakt. Dr Adenauer heeft dat dezer dagen ook nog eens gezegd toen hij, nadat de Fransen hadden laten uit komen dat zij over een wijziging van het statuut voor de Europese defensie gemeenschap wilden praten, welke deze meer acceptabel voor de Fransen zou maken, verklaarde, dat de tijd voor zo iets nu voorbij was, als Ce E.D.G. ge ratificeerd was konden natuurlijk later in gemeen overleg nog wel wijzigingen worden aangebracht, maar nu was de vraag slechts öf de E.D.G. óf een eigen Duits nationaal leger, dus met dezelfde rechten voor Duitsland als de andere W.-Europese landen genieten. De Fran sen vonden deze opmerkingen van de bondskanselier nogal brutaal, maar toch is het dat niet, als men de situatie, waarin dr Adenauer door de Franse traagheid is geraakt, nagaat. Dit verzet heeft zowel in Tunis als Marokko de vorm van een zeer gevaarlijk terrorisme aan genomen. De Fransen, die ook hier het streven naar zekere zelf standigheid te laat hebben erkend moeten thans wel harde maatre gelen nemen, doch het is voor ’t gehele Westen, dat dit gebied voor zijn defensie niet kan missen, te hopen, dat Parijs alsnog een be vredigende regeling met de ge matigde elementen van ’t Noord- Afrikaans nationalisme kan tref fen. Dure druiven. De gebr. Vreugdenhil in De Lier voerden Dinsdag aan de veiling Westerlee de eerste Golden Champion- druiven aan. De vruchten brachten f 4.70 per kilo op.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1