Rabe kreeg de bloemen Zondag de fiets KRISKRAS door Nederland Sensationeel slot in Bolswarder Fan de Martinytoer üs hjoed p p to sizzen JURY HAD IN TOUR VAN BOLSWARD DE GROOTSTE TOER yyllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllN iHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ „S tadion-N oord” Koningin Elizabeth naar Nederland Hwat Hat (jabe Skroar Ruim 120.000 toeschouwers op TT 50e Jaargang No. 54 Dinsdag 13 Juli 1954 te Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Het detachement omvat 16 officieren, 38 onderofficieren en 128 korporaals en manschappen. Commandant is de ma joor Chr. Linck uit Den Haag. Nog die zelfde dag zal het detachement de te rugreis naar Nederland per trein voort zetten. In geheim bliuwt it béste biwarre, troch geheim to hélden, dat it geheim is. De prijswinnaars: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Pracht parcours. Velen beschouwden het niet meer en niet minder als een waagstuk de ronde in „Noord” te rijden. De pessimisten kregen ditmaal ongelijk. Na afloop was ieder het er over eens, dat het zo een pracht oplossing was. Men kon nu het gehele parcours overzien en er was voor de bijna 4000 toeschouwers ieder een plaats, waar hij of zij de wedstrijd ge heel kon volgen. Wij zijn er vast van overtuigd, dat de Dr Joost Halbertsma- straat hét parcours voor de toekomst zal worden. Trouwens ieder had ook ’t beste beentje voorgezet om deze ronde te doen slagen. Een woord van bijzondere dank aan gemeentebestuur en gemeen- tereiniging is wel op zijn plaats. Zelfs werd een complete bocht speciaal voor deze gelegenheid gevloerd en ’s middags was men nog bezig ook de laatste oneffen heden weg te nemen. Ook de politie en de reservepolitie komt een woord van hulde toe. De af zetting was boven alle lof. Trou wens het publiek, dat intens van deze ronde heeft genoten, heeft zich voorbeeldig gedragen. De vol ijverige E. H. B. O. behoefde daar er practise!» geen valpar tijen waren slechts eenmaal dienst te doen. Het betrof geluk kig een licht val-geval. en de ven- fan it hüs en sa Gasfles ontplofte op de kermis. Bij een patates frites-kraampje op de kermis te Harlingen ontstond Donderdagmiddag brand, toen de vlam in de olie sloeg. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat blussen niet meer mogelijk was. Nog voor brandweer en politie ter plaatse waren ontplofte met een enorme knal een cylinder met gas. Het kraampje sloeg uit elkaar en van de dichtstbij staande huizen werden de ruiten inge drukt. Wassenaar koopt buitenplaats voor vier ton. De gemeente Wassenaar heeft de buitenplaats van wijlen de heer D. Th. Ruys, grenzende aan de Pauw, waarop zich het raadhuis bevindt, voor f 400.000 aangekocht. De thans aangekochte bui tenplaats is ca 8 ha groot. Inbraak in Rotterdams kledingmagazijn. In het hartje van Rotterdam aan de Pannekoekstraat hebben inbrekers, die aan de achterzijde het kledingmagazijn Matador wisten in te klimmen, 40 cou pons stof en een paar herencostuums ontvreemd. De gezamenlijke waarde be draagt enige duizenden guldens. Ratten ondergraven Haarlems stadhuis. „Ratten ondergraven Haarlems stad huis,” klonk het Woensdag alarmerend in een mededeling van B. en W. van Haarlem aan de gemeenteraad. En de raad vindt ook, dat hierin moet worden opgetreden; zij gaf haar fiat aan het gevraagde crediet van f4000 ter be strijding van het gevaar. In en bij het stadhuis wordt op sommige plaatsen de grond door ratten zo ondergraven dat verzakkingen ontstaan. Een groot deel van de bestrating in de omgeving van de Pandpoort moet nu opgebroken wor den. tal tot uitlopen te animeren. Dit was bij de 18e ronde. Mehagnoul (21) is weer van de partij en wint opnieuw de sprint, maar ziet dan spoedig de fanatiek rij dende Noordelijke favoriet Mik van N.- Pekela (22) voorbijflitsen. Aan deze ge lukt het zelfs de Jong van Den Helder (17) die was afgezakt, in een ronde in te halen. Sommigen geven Mik reeds een kans, terwijl J. Hofland van Be verwijk het volgens vele toeschouwers die hem herkennen als de succesvolle 11 stedenrijder het lelijk laat zitten. Hij sukkelt lui achter het peleton aan en schijnt zelfs moeite te hebben het con tact met de hoofdgroep te bewaren. Als er weer een premie verreden wordt, blijkt Mik op het peleton teruggeval len te zijn en \strijkt Kaijer van Hoorn (19) met de prijs. (Een paar sokken van fa Lunter). C. Zondag, Delfzijl: Grote Plan-Noordprjjs (sportrijwiel). 1’. Degeling, Venhuizen: Elfstedenprjjs. F. M. Rabe, Amsterdam: Heamielprijs. Th. Bulten, Zwolle: W. A. C.-prijs. J. Rol, Alkmaar: Vivo-prijs. D. de Ruiter, Beverwijk: Dijlakkerprijs. A. Geldermans, Beverwijk: George Hogenkampprijs. J. Hofland, Beverwijk: Martmiprijs. C. Kayer, Hoorn: Stadhuisprijs. M. J. Stoker, Zuilen: Gysbert Japicxsprijs. De start. Slechts enkele minuten over de daartoe vastgestelde tijd loste Burgemeester J. G. S. Bruinsma het startschot. Van de 36 ingeschreven renners ver schenen er 3 niet aan de start. De eer ste acht ronden (van de 140) wisten Bloedjes uit Alkmaar (1) en Moolen- ijzer uit Amsterdam (23) zich vrijwel telkens aan de kop te handhaven. Toen de 1ste sprintpremie (doos sigaretten, aangeb. door fa. Prins) werd ingezet, liepen ze zelfs met de hoofdstedeling Mehagnoul (21) belangrijk uit. De laatstgenoemde won de sprint, terwijl Ze gedrieën hun voorsprong nog enige tijd wisten te bestendigen. De Bolswar- der Wiersma was toen al uitgevallen, nadat hij vrijwel direct achterop was geraakt. Ook Fl. Diepstraten van Dord recht (8) valt uit, terwijl het vrijwel nog geheel gesloten peleton zich weer optrekt aan de kopgroep en er een nieu we sprintpremie (schemerlamp van fa Nieuwland) nodig is om weer een drie- Vooral Hofland, die nu af en toe naar voren springt (hjj was ech ter niet bij de zes eersten) weet af en toe een premie te bemach tigen. Zo wint hij in vrij korte tjjd 2 fles Vermouth (Keizers kroon), 3. knot wol (Gebr. VVol- ke), Mondharmonica (de Harp), lepel en vork (Kramer), liter eau de cologne (fa Wijma, een rijwiel binnenband (fa. D. H. van Wieren), 3 fles ranja (fa. Y. L. Hettema), Delfts blauwe bierpul (Heinekens Bierbrouwerij), 3 Delfts blauwe vazen (fa. Venne- ma). Militairen terug uit Korea. Onvoorzie ne omstandigheden voorbehouden, de- barkeert Zaterdag 17 Juli a.s. te Mar seille een detachement ter sterkte van 182 man, dat gedurende een jaar deel heeft uitgemaakt van het Nederlandse detachement Verenigde Naties in Korea. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Bolsward houdt van tradities. Een van die tradities schijnt te zijn, dat na afloop van een wielerronde betr&urenswaardige misverstan den verhitte hoofden en een onbevredigend gevoel achterlaten. Op deze regel maakte de ronde die Vrijdagavond bij uiterst geschikt weer in plan-Noord werd gereden, geen uitzondering. Het was na afloop een geharrewar van jewelste en toen de jury de Amster dammer Rabe en de Zwollenaar Bulten met bloemen een „ere”- rondje liet rijden, was het applaus maar matig, omdat het publiek ervan overtuigd was, dat niet, zij, maar de renners Zondag uit Delfzijl en Degeling uit Venhuizen winnaars waren. En het publiek kreeg gelijk ook. Na een grondig onderzoek gaf de jury de ver gissing ruiterlijk toe. Zo eindigde deze wedstrijd toch nog met een happy end Hevig protest. Als de jury na ampel beraad deze uit slag als „officieel” heeft bekend ge maakt, ontstaat er groot tumult en dreigt er zelfs handgemeen. Vooral Zondag, zeker van zich zelf protesteert. Het feit echter, dat Degeling met de uitslag genoegen neemt, en Rabe en Bulten zich het ererondje laten welge vallen, sterkt echter de jury in haar mening. Bij nader rustig onderzoek in de Keizerskroon blijkt echter een ver gissing in het spel te zijn. Niet Zondag en Degeling zijn bij de valpartij betrok ken geweest, maar het moeten een paar andere renners geweest zijn. De uitslag wordt dan tot genoegen van renners en publiek gerectificeerd, zodat Zondag en Degeling resp. 1 en 2 worden en de an deren twee prijzen moeten opschuiven. heeft volvoerd, niet meer in het pele ton, maar practisch halverwege de baan. Hoewel uitlooppogingen van Zondag eerder op de dag waren mislukt, schijnt deze nu geslaagd. De jury verkeert ech ter in de veronderstelling, dat de beide rijders inplaats van een voorsprong te hebben behaald, achterop zijn geraakt, doordat ze bij een valpartij in „Oost” zijn afgestapt. Deze veronderstelling blijkt catastrophaal, want daar de bei de rijders in de nog te rijden ronden noch tot het peleton afzakken, noch het inhalen, blijft de jury van mening, dat ze op de zes (nu met Rabe 7) uitlo pers een halve ronde achter zijn en een halve ronde vóór op de rest. Daar er geen grote veranderingen meer zullen optreden (er zijn nog maar een paar ronden te rijden) zullen ze volgens de jury automatisch als 6e en 7e eindigen. In werkelijkheid zijn ze echter le en 2e. Rabe, die als zevende man een ronde uitliep, blijkt nog niet geheel uitgere den. Hij kromt zijn rug en presteert het als eerste van het peleton te eindi gen. In eerste instantie kent de jury hem daarmee de 1ste prijs toe. Hij wordt op de voet gevolgd door Bul ten, Rol, de Ruiter en Geldermans. Dan volgen Zondag en Degeling (die dus een ronde te veel rijden) terwijl van de overige rijders in het peleton) nog 3 prijzen worden gewonnen, resp. door Hofland, Kaijer en Stolker. Blik benzine als bom. Te Zaandam is een garage met drie auto’s uitgebrand, Sensationeel slot. Als er 100 van de 140 ronden gereden zijn, komt de spanning er pas voorgoed in. Nog 19 renners zijn in de baan, waarvan Zondag en Hofland een ver woede uitlooppoging doen. De laatste, op premies belust, offert vrijwillig zijn kans en laat zich weer afzakken tot ’t peleton, waarschijnlijk omdat de kans op premies hier groter is. De grootste verrassing levert in deze fase der strijd de Amsterdammer Ra be, die het presteert op zijn eentje een ronde in te halen. Hij heeft zich hier mee dus geplaatst bij de zes, die teza men dit kunststukje eerder hadden uitgehaald, maar bovendien wint hij nog f 20.waarvan f 10 van de LAB als waardering voor deze prestatie, terwijl het publiek hem spontaan toejuichte. Misschien is de aandacht die Rabe hier bij voor zich opeiste oorzaak geweest van het ernstige misverstand tussen jury en publiek. Zondag en Degeling bevinden zich als Rabe zijn kunststuk Koningin Elizabeth van Engeland is voornemens met haar gemaal de hertog van Edinburg een officieel bezoek aan Nederland te brengen. Omtrent het tijdstip wordt nog nader overleg ge pleegd. Sprintrijder Hofland. Het peleton is de helft van het tra ject is inmiddels afgelegd nu weer geheel gesloten. Wel te verstaan, dat de 6 zo juist genoemde renners, met een ronde vóór er in zijn opgenomen. Er wordt nu in hoog tempo gereden (pl.m. 40 km per uur). Toch is er weinig ver rassends en sprintpremies moeten voor de nodige sensatie zorgen. Wie wint de vulpen? Er zijn al meer dan 30 rondjes gereden en nog is er geen tekening in de strijd. Om wat variatie te krijgen schenkt fa. Mulder (Witte Boekhuis) een vulper. aan hem, die het zal gelukken als eer ste een ronde uit te lopen en daarbij het hoofdpeleton te passeren. De vlugge haald door Rol (met snorretje) uit Alk maar (26) de Ruiter van Beverwijk (27) en Geldermans (14). Met zijn zessen vechten ze verder met ronden en kilometers. Het gelukt het eerst aan Bulten (6) het peleton passeren. Met dit feit wint hij de toe gezegde vulpen. Ook dit peleton kent overigens nog strijdlust, dit wordt be wezen door het feit, dat er verwoed wordt gestreden om een doos bonbons van fa. Hettema. Stolker uit Zuilen (29) gaat er mee strijken. Welkom vreemdeling II. Vier Engels sprekende jongemannen hebben aan de Wingerdweg in Amsterdam-N. een taxi chauffeur overvallen, deze met ploerten doders bewerkt, waarna zij, toen de man zich verweerde, de vlucht namen. Prins naar keuring. Prins Bernhard wordt op de jubileumkeuringen van ’t F. R. S. verwacht. Hij zal waarschijnlijk des Donderdags komen tegelijk met vele buitenlandse gezanten. Jongeman sloeg met hoofd tegen via duct. De 15-jarige jongeman K. uit Gorinchem zat met zijn broer op een door zijn vader bestuurde vrachtauto. Bij het passeren van het viaduct De Deil in zijn woonplaats schijnt hij zich te hebben opgericht om naar voorbijgan gers te wuiven. Hierbij sloeg hij met zijn achterhoofd tegen een ijzeren balk van het viaduct. Hij was op slag dood. Prinses Irene opende Zondag Londense kerk. Prinses Irene heeft Zondag de nieuwe kerk van de Nederlandse kolonie in Londen geopend. Prinses Irene, die in Londen werd gedoopt, is Zaterdag met Koningin Juliana naar Londen vertrok ken. Zondagavond reisden zij weer naar Nederland terug. kin it ek in mil- dan fan eisen dan Jein u’driuw. De Engelsman Ge-offry Duke was Za terdag de snelste man, maar onze land genoot Drikus Veer de populairste bij de TT op het circuit van Drente. Het werd een TT-dag, die een 500 cc race opleverde, zo boeiend, dat geen van de ruim 120.000 toeschouwers, dit hete motorduel spoedig zal vergeten. Geoffry Duke werd ten slotte winnaar. Er is geen mens, die deze Brit, wanneer zfjn machine heel blijft, kan stoppen. In een fantastische stijl, een onwrikbaar geheel vormend met zijn machine draai de de koene Gilerajockey zijn ronden, terwijl hij het ene record na het andere sloeg. In de snelste ronde reed hij bijna 170 km per uur. in hinnehok, by in tredde in büthüsfor- nijing, by in fjirde de bimesting, by in fyfte de oanfier en óffier fan wetter, by in echte lanforbettering, by in sawnde silo’s en niters ynfiere en dan ek jit, 't bringen fan mear needsaeklik gerief yn de hüshaldingen. Dat leste giet meast oer oansluting by de wetterlieding, kald waerm wetter foar de minsken en molkwinning mar ek de slieperij, de tilaesje, bettere yndielin 1„.. mear. In sukses is rit plan al wurden yn dy sin, dat him hjirbv hiel hwat ynstansjes oan- sletten hawwe, dv t yn dizze b'weging ek Ijocht seagen. Ik neam hji de oare ryks- tsjinsten op it gebiet fan de Lanbou, it P.E.B., it Wetterliedingbidriuw, it Boun fan Koöperative Suvelfabriken de Frico, de Direksje fan de Suvel, de Shell, de Suvelbank en in pear fabrikanten fan melkmasines. Dat sil noch wol fierder groeije, hwant yn dizze sniebalbiweging sitte, as it slagget, foar mannich bidriuw wol moaije pers- pektiven. Nei’t my yn de Rcttefalle for- teld waerd, binne de forbetteringen, dy’t nou it ien mei oar al dien binne, al ticht by it millioen, dat bitsjut dus, dat der al folie meai op eigen korten dien is as mei help fan de earste ton. Aksje bringt ek wer aksje, dat blykt hjir ek. De bi- steande forienings wurde folie aktiver, mei troch dit gefal krigen hj oansluting by de wetterlieding, in nij transformator en gelegenheit foar krêftoansluting kaem nou foarmekoar, hja sille meimekoar pi- ken briede, ünkrüd bistride, setters bouwe en selekteare, wurktugen oanskaffe en jit folie mear. As de sniebal nou mar ról jen bliuwt en der genóch snie leit yn de Rot- tefalle, nou dan komt Jabik skylk alhiel yn de broek. Venoever soe wol sizze: dit liekt er op. Rijkspolitieagent verongelukt. Vrijdag avond om ongeveer zeven uur heeft men bij Etten (N.B.) het lijk van de 36- jarige agent van de rijkspolitie Van der Sande gevonden, die met zijn motor was verongelukt. De voetrem was nog ingedrukt. Van der S. had een grote hoofdwonde. Vermoedelijk is hij hij tegen een wagen aangereden. Het slachtoffer Iaat twee jonge kinderen achter. Kind door rukwind uit raam gesleurd. Een tweejarig jongetje, dat in een flat woning in. Arnhem-Zuid op een stoel was geklommen en een raam had ge opend, werd door een heftige rukwind uit het venster gesleurd. Het viel van een hoogte van zeven meter. Hoewel ’t kind ogenschijnlijk geen letsel had opge lopen, is het toch ter observatie in een ziekenhuis opgenomen. Nieuwe radiozegeis. Het Staatsbedrijf der PTT zal binnenkort nieuwe radio zegeis uitgeven, met de tekening van een radiomast met aether-golven. De bestaande zegels zullen voorlopig gel dig blijven. Nieuwe lonen in de bloemisterij. Het college van Rijksbemiddelaars keurde de wijziging van de C.A.O. in de bloemis terij goed, waardoor de nieuwe lonen met terugwerkende kracht tot 7 Juni 1954 gelden. Vreemde kerkdienst. Tussen de ruïnes van de 7-eeuwen oude Geertekerk te Utrecht werd een „hagepreek” gehou den. HWART BART DER YN DE ROTTEFALLE? Al inkele moannen wurdt der in bulte praet en skreaun oer it lytse doarpke yn de Walden, noardlik fan Drachten, hwer’t hwat bysünders geande wêze moat op it terrein fan bidriuwsforbettering. Wylde geroften oer Amearikaenske mil- lioenen, dy’t der de Waldmantsjes samar tasmiten wurde en hwermei hja in hiel nij doarp opsette koene, makken man- nichien tige nijsgjirrich. Jonge, dat wie wol hwat, tocht mannichien, .litte se hjir ek mar ris del komme mei in ponge fol jild, wy kinne it ek wol bruke. Ik krige dizze wike de kans om seis der ris to sjen en haw dêr gr :h gebrük fan makke, om it spul „ter plaatse” ris troch it gat to loeren. En doe’t ik ónder lieding fan in kollega fan de Lanbouskoalle to Drachten dy’t hjir de hiele simmer mei De Bolswarder zakenlieden hebben met het schenken van deze sprintpremies de aantrekkelijkheid van de wedstrijd zeer verhoogd. We noemen daarom nog gaar ne de volgende winnaars: Degeling: 2 fles limonade (Branden burg); Rol: sokken (fa. Faber); Stol ker: boekwerk (fa. A. J. Osinga)Kayer stadhuislepel (fa. Repko; id.: f5 (bur gemeester J. G. S. Bruinsma); de Rui ter: Knakworsten (patates frites kraam); Biel van Gieterveen (2): 5 fles ranja (B. en W. van Bolsward); Dege ling 2 x f5 (IJsver. Bolsward); Rol: volvette kaas (fa. Mobach). Welkom vreemdeling I. Twee Ameri kaanse militairen, met verlof in Am sterdam, moesten op de Ceintuurbaan aldaar constateren, dat hun motoren ter waarde van f 4000 waren gestolen. bisteld is, in fiks diel fan it wurk sjoen hie, blykte al wer ris, dat men nea mear kans hat to dwalen is fan hearren en sizzen. Om it fuort mar to sizzen, de sensaesje wie der fuort al óf, hwant de Rottefalle leit der jir krekt gelyk hinne as eartiids. Oan it doarp is neat foroare en de minsken dogge ek jit krekt gelyk as altyd. As men neat fan de saek ófwiste soe men ek neat bysünders sjoen hawwe, hwant hwat der bard en foroare is, makket it doarp net oars as in oar W 'ddoarpke, sa op it each. Jawisse, der stiet hjir en der in nij bargehok of hinnehok en op in oar plak kin men sjen, dat it büthüs in beurt hawn hat, ma» dat i. sa inkeld, dat it doarpsbyld der gjin spat fan foroare is. Né, sensaesje is der net to finen. Ek net de Amearikaenske millioenen Ek netIt iennichste is in ekstra subsydzje fan in keld ien ton, dy’t it Ministery fan Lan bou via it Marshallplan hjirfoar biskik- ber hie. Nou is it wol düdlik, dat de pear hündert buorkerijen om de Rottefalle hjir op him seis net folie better fan wurde koene. Hie men it om parten dan hie elk in fleu rige wike hawn en dèrmei üt, in ekstra kear pótjild om sa to sizzen. Dus fan dy wylde forhalen bliuwt gjin spoun oer, it leit hiel Oats. Hwant der is wol hwat aparts mei dit doarp mar it is folie ge- woaner as men op in ófstan mient. Hjir is bisocht oft men mei dizze lytse jefte net bisykje soe in maksimum oan fortu- ten to krijen. Hjir is bisocht om in aksje oan ’e gong to helpen, dy’t folie en folie bilangriker wurde kin as men op himsels mei in ton finansiere kin. Men hat in plan makke en ütfierd, dat in kans jowt op in trochgeande biweging, hwerby folie en folie mear risseltaten forwachte wurde kinne, as it slagje mochte. Men is ütgien fan dizze tins: lit üs mei dit jild op de buorkerijen forbetterin en oanbringe, dy’t sa düdlik har rentabiliteit biwiizgjc, dat Wolf van Wezep (35) voegt meteen de daad bij ’t woord en laat het wat traag geworden peleton achter zich. Hij wordt echter ogenblikkelijk achtervolgd door Stolker uit Zuilen (29), Moolenijzer en Bulten uit Zwolle (6). Als 38 ronden zijn gereden is Wolf ingehaald en legt de Jong (17) het bijltje er voorgoed bij neer. Een premie (drijfschaal van fa. v. d. Oever) wordt door Stolker voor de neus van zijn vrienden weggepikt. Be halve twee Friezen, n.l. Kootje uit Sneek (20) en v. d. Brug uit Beneden Knijpe (5) begint ook Mik (22) ernstig af te zakken, terwijl Hofland (15) even eens achter in het peleton nauwelijks mee kan sukkelen. Zonder veel sensa tie te veroorzaken suizen de renners hun rondjes. Wegens de kwelling van een steenpuist op zijn derrière (erg on gemakkelijk vooi’ ’n sprinter) moet ook Mehognoul staken. Het lijkt wel of alle favorieten zullen teleurstellen. Dan komt er nieuwe hoop. Bulten (6) en Zondag (36) schieten naar voren en weten zich enkele ronden als kop te handhaven met een voorsprong van een kwart van de baanlengte. Een doos luxe zeep plus een fles eau de cologne van Hollywood als print verreden door het peleton is voor Geldermans van Bever wijk (14). Zondag kan het niet bolwer ken en zakt weer af tot het peleton, Bulten echter zet door. Telkens duiken nieuwe sprinters op. Zo wint Rol van Alkmaar (26) twee kruidkoeken van Fabers bakkerij. De Friezen kunnen ,’t nu niet langer bolwerken, v. d. Brug is al verdwenen, de oud-Bolswarder Van der Weij (33) moet door kramp uitval len en Kootje, die nu al 2 ronden achter is, moet de baan verlaten. Ook de fa voriet Mik geeft de strijd op. Ondertussen hebben Zondag, Bulten en Degeling (7) een ferme voorsprong. De eerste wint een sprint, een kleerborstel van. De Ossekop, terwijl Moolenijzer nog eens een sprintpremie aan zijn peleton- makkers afsnoept (stel zomer-onder- goed van Wobma). De veelbelovende Wolf, die zich heeft uitgereden, verlaat totaal uitgeput de baan. Intussen zfjn de drie koprenners inge- de boer se seis graech oernimt en fuort- set. En twad moatte wy alles dwaen, dat de oaren dy’t net fan dit jild profitearje, de ütkomsten ünder eagen krije sadat diz ze ek wer hjirta oergeane. Men hopet dus, dat dit in sniebal wurde sil, dy’t al ról- jende aloan tsjokker wurdt. En mei it each dêrop is it wol bilangryk, hwat der yn de Rottefalle bart en lioenensaek wurde, mar jild. Wol men it prinsyp bigripe men it ek tapasse op eigen bidrii Lit üs oannimme, dat earne in lyts sake- mantsje wennet mei skraechwurk syn brea en in alderwetskc winkel. Der soe winlik fan alles barre moatte om dêr in flinke saek fan to meitsjen, mar it bart net, hwant hwer sil de man wei bigjinne en hwa jowt him it jild dèrta. Sa’n man draeit yn in sirkel roun hwer’t er nea üt- komme kin. Mar as in filanthroop hinne gean soe en lit him earst ris in moanne as trije advertearre op syn kosten, dan soe hy fornimme, dat hjir wo', hwat ynsiet, dan syn winkel modernisearre en syn eta- laezjes fakkundich forsoargie, syn boek- halding goed en op tiid byhalde, syn oan- keap skerp neigean litte en wit ik hwat der allegearre by in saek to forbetterjen fait. As de trochfierde forbetteringen dan fortuten bigounen to dwaen, koe hy mei de rommere ynkomsten seis de oare wer financiere en sa de smae’ to pakken krije en it fortrouwen yn in modèrnere bi- driuwsfiering. Sjoch, dat wol men it dêr slagget, ek fierder ütwreidzje nei de tsientallen Walddoarpen, dy’t der ge lyk of jit minder foar steane. In foech fiif en tweintich bidriuwen dogge der mei, hwerfan mar in stik of hwat, i yn de Rottefalle en as fie de tsientallen Walddoarpen, dy’t der ge lyk fiif oan dy’t men hielendal ünder hannen nimt. By de measten is it ien ünderdiel, hwer’t men de forbettering oanbringt. De boer seis moat minstens de helt fan d kosten bydrage en fakentiids folie meat. En dan is it by de iene in nij bargehok, by in oar zine uit elkaar spatte.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1