DE WERELD BELEEFD SPANNENDE EN KRITIEKE DAGEN WIJZIGING OMZETBELASTING ZONDER IIOOFDELIJKE STEMMING AANVAARD J Buitenlands Overzicht De Fransen zitten onder zware druk Fries Rimdvee- Evenals de landarbeiderswet Amerika dringt Japan er toe zich opnieuw te bewapenen Tour de France Hwat bringt üs de R.O.N.? STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Burgwerder chauffeur ongeluk stamboek 75 jaar üs hjoed p p to sizzen Hwat hat Qabe Skroar 50e Jaargang Vrijdag 16 Juli 1954 No. 95 Men PYT. KAMEROVERZICHT i. i r s i e t Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat IJ Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Na acht dagen vergaderen heeft de Tweede Kamer de wijziging van de om- zetbelastingwet zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Niemand verklaarde zich tegen de vele veranderingen, die nu in deze indirecte belasting zijn aange bracht. De Kamer heeft zich gehouden aan de wens van de Regering, dat haar verlangens niet meer dan ongeveer f 10 millioen mochten kosten. Het eindresul taat was, dat Minister v. d. Kieft en Minsken, dy’t hwat greats forrjochtsje, Slacht men faeks mar amper acht, Dy’t de giele trui bifjochtsje, Sleep de eare yn ’e wacht. Linige forneamde renners 't Mantsje mei de lauwerkrans, Alles bücht foar de oerwinner Fan dy greate Tour de France. F’line jier waerd gans presteare, Nederlên dielde yn ’t sukses, Dizze tour ek strielje stjerren, Breenen, Wagtmans en Van Est. Bliuw s’ yn ’t klassemint meitellen, Wurde oaren har oermens? Nimmen kin it noch forspelle, De ófrin fan de Tour de France. zien de houding van de k.v.p. en de p.v.d.a. En zij kunnen het weten, zo sneerde zij. I, P t Nofter-flegmatike herten Sloegen üt yn geastdriftflam, Doe’t de trainde ploech ófsette, By it stadion Amsterdam. Linige, forneamde renners Jow’ elkoar der wer fan l&ns, It sport-festijn fan alle simmers, Is bigong, de Tour de France. n t r r 1 t r s r r e. f. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad c. d. Het zijn spannende en kritieke dagen welke de wereld thans be leeft. De Ieders van de delegaties, die te Genève onderhandelen over de Indo Chinese kwestie, zijn naar die stad teruggekeerd op die van de Ver. Staten na. Noch minister Dulles, noch zijn plaats vervanger Bedell Smith, wensten verdere besprekingen te Genève mee te maken, zolang de vertegenwoordigers der communistische landen er geen verzoenender houding aannamen. Hoezeer de Franse en Engelse staatslieden ook by Washington aandrongen op aan wezigheid van de hoogste verantwoordelijke Amerikaanse staats lieden op dit kritieke moment te Genève, omdat de Westerse positie door hun afwezigheid nog verder werd verzwakt, Washington bleek ten deze onvermurwbaar. Wel kwam minister Dulles toch vrij on verwacht naar Europa, maar niet naar Genève, doch naar Parijs, waar hij een onderhoud had met de Franse premier Mendès France en de Engelse minister Eden. Hij kwam, zoals hij zeide, om zijn diepe bezorgdheid te bewijzen over de gang van zaken in Europa en Indo China en blijkbaar vooral om de rol, welke Frankrijk daar bij speelt. •jlTEN weet dat Mendès France de 151. pranse nationale vergadering heeft beloofd te zullen aftreden als op 20 Juli te Genève geen bevredigende op lossing inzake Indo China is verkregen en er heerst zekere vrees in het Westen dat de Franse premier om tot die op lossing te komen, gehoor zou geven aan Russische aandrang om de Europese Defensie Gemeenschap op te geven en zich te blijven verzetten tegen de Duit se herbewapening. Het is best mogelijk dat dit de communistische toeleg is; deze landen nemen te Genève nu een maal een zeer sterke positie in; dat de Chinese minister Tsjoe En lai over Mos kou naar Genève terugkeerde wijst er op, dat er in de Sovjet-Russische hoofd stad nog is overlegd en er zijn geen te kenen dat er enig verschil van mening tussen de Russische en Chinese staats lieden bestaat, wat aan Westelijke zijde zo geheel anders is. Het is dus mogelijk dat Dulles de Franse premier te Parijs nog eens op het hart heeft gedrukt te Genève niet te veel toe te geven en hem de ogen heeft trachten te openen voor de gevaren en alternatieven als de Fransen de Europese Defensie Gemeen schap verwerpen of met de aanneming er van nog lang talmen. dat het verdrag over de Europese De fensie Gemeenschap door de Italiaanse Kamer zal worden aangenomen, ook is toegenomen. Ook de onderhandelingen tussen Engeland en Egypte over de Suezkanaalzóne zijn hervat in een veel belovende sfeer. De belofte van Ame rikaanse militaire en economische hulp aan Egypte schijnt daarbij een rol te spelen en men hoopt zelfs dat, als Egypte met Erigeland en het gehele Westen verzoend is, het zijn krachten zal inspannen om ook de betrekkingen tussen Israël en de Arabische landen te verbeteren. Maar Churchill ontmoet inzake de ontruiming der Suez-zöne verzet bij een deel der conservatieven in het Lagerhuis, hetgeen zelfs tot een regeringscrisis zou kunnen leiden. voor Engeland, dat in het Gemenebest twee partners, Australië en Nieuw Zee land heeft, die voor een dergelijk mili tair verbond zijn en een in Azië zeer invloedrijke partner, India, dat er niet voor voelt. En daarom is er ook aarze ling in Londen, zeer ten ongenoegen van Washington. Er is tussen Londen en Washington echter naar uit de nadere mededelingen omtrent het bezoek van Churchill en Eden aan de Ver. Staten blijkt, tijdelijk in ieder geval, een steen des aanstoots verwijderd. De Engelsen zijn voorlopig niet geneigd de toelating van communistisch China tot de Ver. Naties te steunen. In Amerika was door het vermoeden dat Engeland daartoe juist wel bereid was, hevige beroering ontstaan, nog versterkt door het feit, dat ook Nieuw-Zeeland eventueel ge neigd zou zijn de toelating van Peking te steunen. Deze kwestie lijkt echter voorlopig van de baan, de houding van rood-China te Genève geeft ook geen aanleiding tot tegemoetkoming van het Westen. It füle langstme nei sensaesje, Komt by tüzenen wer bleat; ’t Nijs fan de „Foriene Naesjes” Nimmen dy’t noch yntresseart. Dulles nei Parys! En Eden Skielk op „prime menister’’ kêms? Elk birjocht docht - net to üntstriden, Under foar de Tour de France. Hwer’t dy lju de wei oer toerkje, Wurd’ wy elke joun gewaer. Elk sil neist mei spanning harkje, Nei ’t forslach fan Jan Cottaar. Dit ketier kin net forsomme, ’t Each blinkt mei in mylde glans, Der moat üs gjin wurd üntkomme Fan dy greate Tour de France. Woensdagmorgen werd per telefoon bij de heer J. Cuperus medegedeeld, dat de chauffeur Marinus van Ceen van Sneeft i,in de volksmond Rienus, chauffeur) in dienst van de export-slagerij J. Cuperus en de Wilde, met zijn veeauto in Apel doorn was verongelukt en dat de toe stand ernstig was. Naar men ons meedeelde, zou hij uitwij ken voor een fiets, en reed zo in volle vaart op een grote bus, waarbij de vee- auto geheel werd ingedrukt. De gevol gen waren vreselijk. De chauffeur, die inwendig ernstig was gekneusd werd ter plaatse in het ziekenhuis opgeno men. Het Fries Rundveestamboek heeft in ’n Maandag te Leeuwarden gehouden bij eenkomst herdacht, dat precies 75 jaar geleden dit stamboek werd opgericht. De voorzitter, de heer J. N. Wassenaar, zei in zijn herdenkingsrede, dat men van dankbaarheid en bewondering vervuld moet zyn voor de mannen, die 75 jaar geleden het initiatief tot oprichting van dit stamboek namen. Vooral de vroe gere secretaris, de heer E. van Welde- ren baron Rengers, heeft zeer veel voor het stamboek gedaan, dat het Fries Rundveestamboek met de Gezondheids dienst voor vee een overeenkomst aan ging, die een nieuw werkterrein afba kent op het gebied van wetenschappelijk onderzoek in de richting van de bestrij ding van bepaalde erfelijke eigenschap pen van het vee. Ook zal men trachten te voldoen aan de wenselijkheid, een nog volkomener registratie op vaktech nisch gebied te bereiken. Namens de leden sprak de heer J. van der Burg, het bestuur toe. Op 7, 8 en 9 September zal het jubileum worden gevierd met grote keuringen en een tentoonstelling. Een medaille hier voor is aangeboden door H. M. de Ko ningin. 19.12 20.00. b. Tiisdei 20 July: 18.52—19.00. a. moet echter hier zeer voorzichtig zijn, want terwijl de indruk veld wint, dat in West-Duitsland de democratie vast wortel geschoten heeft, is dat in Japan niet het geval, daar is ze slechts een vernisje, bovendien neemt het anti- Amerikanisme in Japan toe, zodat Washington nauwlettend moet toezien. Om het verdere nieuws samen te vat ten vermelden we nog in het kort, dat het geschil tussen Italië en Zuid-Slavië over de verdeling van het Triëstgebied door bemiddeling der Westelijke Grote Drie, in banen is geleid, die een oplos- Chink ,sing doen verwachten, waardoor de kans haar rapport gereed gekomen en of schoon men het naadje van de kous niet precies weet, staat het wel vast, dat aanbevolen wordt W.-Duitsland zo spoedig mogelijk te doen herbewapenen wat dan vooral zou gaan door hst her stel van de Duitse souvereiniteit, met bepaalde beperkingen ten opzichte van zijn vrijheid op militair gebied en het gebruik van een nationaal leger. De Fransen verzekeren wel dat de W.- Duitse souvereiniteit niet kan worden hersteld, zolang de E.D.G. niet in wer king is getreden, maar zoals wij vorige week reeds schreven, is in W.-Duitsland een dergelijk ongeduld merkbaar, dat Washington noch Londen het risico van langer uitstel willen nemen, de West- Duitsers verwachten hun souvereiniteit vóór eind van dit jaar te hebben her wonnen en het officiële bezoek van de zuster van de Engelse koningin, prinses Margaret aan de president van de W.- Duitse republiek Theodor Heuss wijst er wel op, dat Bonn inderdaad dicht bij het herstel van zijn souvereiniteit staat. In Washington heet men trouwens reeds bezig te zijn met het ontwerpen van een resolutie, welke het Congres zou moeten aannemen om van Ameri kaanse zijde West-Duitsland in zijn sou- vereine rechten te herstellen en het op de been brengen van een nationaal le ger te veroorloven als Frankrijk de E. D. G. niet zou aanvaarden. Premier Churchill heeft trouwens zijn Franse bondgenoot ook een waarschu wing laten horen toen hij in het Lager huis verklaarde, dat het waanzin zou zijn de actieve mannelijke Duitse natie geen anders keus te laten dan weer een nationaal leger te vormen en de ver bintenis van Duitsland met de Weste lijke wereld te verwerpen. Het is waar schijnlijk dat Dulles te Parijs met de Franse premier over deze kwestie voor al heeft gesproken, nadat de Amerikaan se regering enigszins de weg voor dit gesprek had geopend door een scherpe resolutie welke in 't congres was voor gesteld waarin Frankrijk en Italië be dreigd werden met intrekking van alle economische, en militaire hulp als ze de E. D. G. niet spoedig aannamen wat te verzachten. Bovendien zou minister Dulles overwe gen toch nog naar Genève te gaan als de Fransen handelbaar bleken, aldus werd tijdens het samenstellen van dit overzicht gemeld. De Fransen zitten dus thans on der zware druk; te Genève van de zijde der communistische lan den, te Parjjs van Amerikaanse Landarbeiderswet. Verder dient van deze week nog ver meld te worden, dat Dinsdagavond een ontwerp is aangenomen, waardoor de arbeidstijd van de landarbeiders geregeld kan worden. Dit zal geschieden bij Al gemene Maatregel van Bestuur, maar wellicht zal dit niet nodig zijn als het landbouwschap, dat onlangs in het leven is geroepen, met een verordening komt. Daardoor krijgt het ongeveer een jaar de tijd. In ieder geval was dit ontwerp de zesde poging in 48 jaar om een be vredigende oplossing te vinden voor deze moeilijke zaak. Een poging', die met succes is bekroond daar het ontwerp z. h. s. is aangenomen. Staatssecretaris Van Rhijn heeft er op gewezen, dat men op den duur niet kan volstaan met een C. A. O. voor de land arbeiders. Daardoor blijft de werktijd een kwestie van onderhandelen. En dat is een achteruitstelling van de landar beiders bij de werknemers in andere bedrijfstakken. Bovendien kunnen de werkgevers nu vaak eenzijdig beslissen, dat er langer gewerkt moet worden. Een ander argument voor een publiekrech telijke regeling was de economische toestand. Momenteel is deze nog goed, maar als de conjunctuur zal omslaan, zullen de landarbeiders daarvan de dupe kunnen worden. De Kamer is enige dagen bezig geweest met de financiële verhouding tussen Rijk en Gemeenten voor de jaren 1953 tot en met 1957. In de nachtelijke uren begroef men zich nog in de vraag of er in Nederland een kernreactor ge bouwd moet worden. Dit kost het Rijk f 8.5 mln. En hoewel niemand de draag wijdte van dit voorstel kon overzien, ging men toch met dit ontwerp accoord, omdat het noodzakelijk is, dat de Ne derlandse geleerden ervaring opdoen op het gebied van de kernphysica. Dit is in de eeuw van het atoom zonder meer noodzakelijk. Het is, gezien de ontwikkeling in Azië niet te verwonderen, dat Amerika Japan heeft toegestaan ja, opgedrongen, zich te bewa penen. Sedert 1 Juli heeft het land van de Rijzende Zon weer zijn eigen leger, vloot en lucht macht ztf het in beperkte omvang en onder Amerikaanse controle. Als de zaken zich in Azië echter ook verder ontwikkelen in de richting, waarin ze nu gaan, dan is het niet onmogelijk dat het met de herbewapening van Japan net zo zal gaan als met die van W.- Duitsland, nl. dat ze door Ame rika zo onmisbaar geacht wordt, dat ze steeds omvangrijker zal worden. OVERSTROMING IN BEIEREN. Met boten wordt het verkeer in stand gehouden en bewoners die in gevaar zijn, geëvacueerd. Jild is in goede feint, mar in minne master. Fryske ütstjftring. „De founling en de prinsesse” ra- dio-forfolchforhael foar de bern, fan Dam Jaarsma. Twade ütkomste. Forfolch Fr. ütstjüring. Folksforhalen, neiforteld fan E. B. Folkertsma. Ut üs lietesamling. „Ds Sipke Huismans” (f 19 Juli 1924) troch S. E. Wendelaar Bonga. „Sjolle Kreamer en Tetke”. „Koart om ’e hoeke”, nijs fan it kulturele mêd. TAE Engels-Amerikaanse commissie, die we schreven er in ons vorig overzicht over aanbevelingen moest opstellen voor haar regeringen hoe in een dergelijk geval te handelen, is met kant. Dat het te Genève zo is ge lopen ligt overigens niet alleen aan de Fransen. De Engelsen wensten ter Geneefse conferentie eerst eens de Chinese verzoenings gezindheid te peilen, en weiger den daarom mee te doen aan een gemeenschappelijke Westelijke militaire tussenkomst in Indo China toen Frankrijk dat Was hington had verzocht. Bovendien bleek er in het Amerikaanse Congres geen meerderheid te zijn voor een plan troepen naar Indo China te zenden. Daarom moest de Franse regering te Genève wel trachten het met de communistische landen eens te worden, al heeft Mendès France ver klaard, dat hij niet alles zal slikken en als ’t moet de Franse nationale verga dering zal verzoeken een deel van het Franse dienstplichtige leger naar Indo China te zenden. Het is echter wel zeer twijfelachtig of die vergadering daar toe toestemming zal verlenen en zo moet de huidige Franse regering wel trach ten tot een compromis in Indo China te komen, dus tot een verdeling van het land in een communistisch en niet- communistisch gedeelte, er staat geen militaire macht achter haar, ook geen Amerikaanse, welke een andere oplos sing kan afdwingen. Dat op haar beurt de Amerikaanse regering geen deel aan dit compromis wil hebben, en dus haar Voornaamste staatslieden niet meer wil laten deelnemen aan de Geneefse be sprekingen, is ook al weer begrijpelijk; het Amerikaanse Congres is er zeer be slist tegen nog delen van de vrije we reld aan de communisten prijs te ge ven, maar, en dit is het tegenstrijdige in zijn houding, was in het geval-Indo China niet bereid daarvoor Amerikaan se strijdkrachten in te zetten. Als er dus een compromis te Genève wordt ge sloten, zal misschien de- handtekening van Amerika daaraan ontbreken en zal Washington de gesloten overeenkomst niet garanderen. Naar men zegt zou In dia thans wel tot zulk een garantie bereid zijn, doch dit beschikt niet over de krachten, welke de Ver. Staten ter beschikking staan. Daar India echter lid van het Britse Gemenebest is, heeft het Engeland achter zich, dat allicht zelf ook bereid is een compromis in Indo China dat Frankrijk aanvaardbaar acht te onderschrijven. En als Engeland ge roepen werd met zijn militaire macht de overeenkomst omtrent Indo C’ te Genève getroffen, te handhaven, zou den op hun beurt de Ver. Staten toch weer niet werkloos kunnen blijven toe zien. In feite gaat het er het Westen nu om de toestand in Azië, welke na Genève zal ontstaan te consolideren en een defensief verbond voor Azië te slui ten. Maar de vorm daarvoor is uiterst moeilijk te vinden. Amerika, Australië en Nieuw Zeeland mogen een sterk militair verdrag wil len, voor de vrije Z.O. Aziatische sta ten is de garantie van een compromis in Indo China toch wel iets heel anders dan een militair verbond met de groep der Westelijke mogendheden, waardoor zij hun neutraliteitspolitiek zouden op geven. Deze kwestie is ook uiterst moeilijk punt hadden de heren Van de Wetering (c.h.), Hofstra (arb.) en Hooy (k.v.p.) verscheidene wensen geuit, waarvan de een nog verder ging dan de ander. Ten slotte is men met een gemeenschappe lijk amendement gekomen met boven vermelde inhoud, dat toen z. h. s. kon worden aanvaard. De kosten van dit amendement bedroegen f2% mln. Ook heeft de Regering er in toegestemd om de omzetbelasting op „menselijk leed” aanmerkelijk te verzachten. Be halve dat het amendement Van Leeu wen (v.v.d.) om de begrafensonderne- mers vrij te stellen van omzetbelasting werd aangenomen, hebben ook andere groepen personen geprofiteerd van de neiging om zoveel mogelijk een einde te maken aan deze onpsychologische be lastingwetgeving. Vrijgesteld zijn nu artsen (met uitzondering van dieren artsen), tandartsen, verpleegt st )ers, vroedvrouwen, alsmede het vervoer van zieken per ambulance. Een beperkte vrijstelling geldt voor psychologen, logopaedisten, masseurs en voor de levering van geneesmiddelen en verbandmiddelen. Deze beperkte vrij stelling geldt o.a. voor ziekenfondshulp. De kosten van al deze wijzigingen be droegen f 4.6 mln. Staatssecretaris Van den Berge was dus wel vrijgevig op dit punt, maar anderzijds waarschuwde hij er voor om geen nieuw element in de omzetbelasting te introduceren. Het be grip „menselijk leed” is n.l. zeer ruim op te vatten. Waarom zal de dokter van omzetbelasting vrijgesteld worden en niet zijn instrumenten en zijn auto? Waarom wel geneesmiddelen en niet brillen en steunzolen? Er waren legio van zulke vragen te stellen. Omzetbe lasting is nu eenmaal een verbruiks belasting, zij moet drukken pp het ge hele volk en elke vrijstelling is daarom naar de mening van de Regering een uitzondering. Met het begrip „menselijk leed” bevindt de Kamer zich op een hellend vlak, al dus de staatssecretaris. Een klein, doch smakelijk succesje boekte tenslotte nog de heer Van de Wetering (c.h.). Ge rookte paling wordt van omzetbelasting vrijgesteld. Voor verse paling was dit reeds het geval. Volgens de heer Van de Wetering zou de omzetbelasting op ge rookte paling fnuikend zijn voor het pa- lingrokerijbedrijf, dat toch reeds de dupe is van de inpoldering van het Ijssel meer. Bovendien ontging hem de logica dat verse paling geen luxe zou zijn en gerookte paling wel. De staatssecreta ris scheen dit achteraf ook niet best te begrijpen en daarom was er over dit amendement zelfs geen stemming no dig. Het werd zonder meer door de Re gering overgenomen. Bedryfsarbeidsverbod. De twee grote Regeringspartijen (k.v.p. en p.v.d.a.) hebben elkaar deze week behoorlijk dwars gezeten. Op het wets ontwerp om de bedrijfsarbeid voor 14- jarige meisjes te verbieden dit geldt voor fabrieksarbeid e.d. had mevr. PloegPloeg (arb.) een amendement ingediend om dit verbod langzamerhand ook te doen gelden voor 15-jarige meis jes. De heer De Kort (k.v.p.) daarentegen had een motie ingediend, waarin de Re gering werd uitgenodigd om maatrege len te treffen teneinde op den duur tot hetzelfde verbod te komen. De k.v.p. was dus tegen het amendement Ploeg-Ploeg om de formele reden, dat de Regering dan een blanco volmacht zou krijgen. Liever wenst de k.v.p.fractie, dat deze zaak bij wet geregeld zal worden. De methode van amendement werkt echter vlugger. Het was duidelijk een strijd om de eer. Wie zouden de grote be schermers zijn van het 15-jarige meisje Een politieke schermutseling, zoals men nu eenmaal vaak in de Kamer aantreft. De twee andere regeringspartijen (a.r. en c.h.) stelden zich op het standpunt, dat zowel het amendement als de motie verworpen diende te worden. Voor het amendement voelden zij niets, want evenals de heer De Kort wensten zij geen blanco volmacht te geven. De Ka mer moet nog eens uitvoerig over deze kwestie kunnen spreken omdat er veel problemen aan vastzitten, zoals bijv, de leerplicht. En de motie werd afgewezen omdat zij volgens de heer Stapelkamp (a.r.) een slag in de lucht was. Men dient moties in als er verschil van mening is tussen Regering en Kamer, maar niet als er overeenstemming is. Staatssecretaris Van Rhijn had n.l. be loofd spoed te zullen maken met het bedrijfsarbeidsverbod voor 15-jarige meisjes. Hfet lot van het amendement Ploeg- Ploeg was daarmede bezegeld. Maar nauwelijks was dit amendement ver worpen of de p.v.d.a. kwam verklaren, tégen de motie-De Kort te zullen stem men. Toen kreeg ook dit k.v.p.-voorstel niet de vereiste meerderheid. En zo wa ren het de kleine regeringspartners, die de onderlinge ruzie tussen de twee grote fracties in wezen onbeslist lieten eindi gen. De v.v.d. speelde haar oppositio nele rol tot het einde toe. Onder grote hilariteit kwam Mevrouw Fortanier-de Wit (v.v.d.) verklaren voor het amen dement en voor de motie te zullen stemmen. D<- Regering blijkt n.l. met het bedrijfsarbeidsverbod voor 15-jarige meisjes geen haast te willen maken, ge staatssecretaris Van den Berge in totaal 12.1 mln gulden hebben prijsgegeven. Maar over die twee millioen werd niet gevochten. De Kamer heeft dus verscheidene suc cessen geboekt. Het voornaamste was ongetwijfeld de vrijstelling van adver tenties. Dit was een amendement van de heer v. d. Heuvel (a.r.) dat werd aangenomen met de stemmen van de socialisten tegen. Met dit amendement was f 2.8 mln gemoeid. De eindstrijd ging tussen de advertenties en de mengvoeders. De heer v. Koevorden (k.v.p.) had n.l. een amendement ingediend om ook de mengvoeders van omzetbelasting vrij te stellen. Voor deze wens bestond een meerderheid. Maar dit amendement kostte f 5 mln. En de advertenties èn de mengvoeders van omzetbelasting vrij stellen zou te veel van de schatkist ver gen. De Kamer koos ten slotte voor de advertenties. En de heer Van Koevor den, die wei begreep, dat zijn amende ment daarna geen schijn van kans meer zou hebben, koos de juiste oplossing en hij trok zijn voorstel in. Voor de perio dieken in ons land is het niet heffen van omzetbelasting op advertenties van de grootste betekenis. De Kamer heeft daardoor bewezen, dat zij het culturele belang van de periodieken voor geheel ons volk terdege inziet. Ook zijn nu van omzetbelasting vrijgesteld de leveringen van uitpootplanten aan ondernemers, de diensten van begrafenisondernemers en on+bijt-, peper- en snijkoek. Het is stellig ook van belang, dat de kleinhandelaar-fabrikant, wiens fabri- kantenomzet niet meer dan f 12000. omvat, geniet dezelfde faciliteit. Op dit

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1