RELIGIEUZE KUNST IN DE B. EN W KAMER KRIS-KRAS door Nederland Daoh. Devote Madonna’s en sublieme polychromie en Fan de Martinytoer Tour de Mendès- France Statuut aanvaard (75-19) Incident bij presidentskeuze üs hjoed p p to sizzen 1 Vóór vergoeding hoofdklasse Hwat hat Cjabe Skrocir N.V.V. breekt met K.A.B. en C.N.V. I II STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Dinsdag 20 Juli 1954 50e Jaargang No. 56 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad KIJKJES OP ONZE TENTOONSTELLING III Vier Madonna’s. PIET In het jaarverslag van 2. Tj. de J. de beste kij sp; sle Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie i Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Polychromie. Wat het houtsnijwerk betreft bevat de B. en W.-kamer enige prachtige voor beelden van polychromie: het in méér dan één kleur beschilderen van uit hout gesneden figuren. Als zodanig noemen 88.000 VOLT OVERLEEFD Een monteur van de electrische centrale Colenso in Zuid-Afrika kwam per onge luk in aanraking met de hoogsnannings- leiding, waarop een spanning van 88000 Kübler, Graf. Bobet en Wagtmans Zijn de helden van de dag, Ook een Frans minister tracht thans Of hij het doel bereiken mag. Een onverschrokken, jong getrainde Met prestaties zeer uniek, Iemand die zich onlangs leende, Aan de kopgroep-politiek. Hij heeft op contract verbonden, Dit gedaan in landsbelang. Starter der Geneefse ronde, Of de tour de Mendès-France”. Confereren, nachten, dagen, Ach, men vordert bijkans niets, Want zo’n politieke wagen Rijdt veel zwaarder dan een fiets, Molotof drukt op de rem, ja; Eden geeft wel zacht een duw, Maar het uitzichtloos dilemma Maakt voor ongelukken schuw. Vaart wordt steeds maar ingebonden, Ondanks Franse zachte drang; Deze vier ministers-ronde Lukt hij „tour de Mendès-France”? „Een bestand in Indo-China, Heb ik mij tot taak gesteld, Zal ik daar geen kans op zien dra Dan moet mijn ontslag gemeld. Twintig Juli is 't verloren. „Washington. Moskou en Londen, Toe zorg toch voor sneller gang. Veel hangt af van deze ronde: Trappen! „tour de Mendès-France”. Kübler, Graf, Bobet en Wagtmans, Namen met een verre klank, Wie verdient de grootste prachtkrans? Winnaar „tour de Mendès-France” Moedig kromt hij thans zijn rug, Met een kracht, niet te verstoren, Volhardend, verbeten stug. Men moat it jild yn jins holle ha, net yn it hert De val van het kabinet-Drees en daar door spoedig nieuwe verkiezingen zijn voorkomen. De Tweede Kamer heeft Vrijdagmiddag, tien over zes, met een verrassend ruime 2/3 meerderheid (75 tegen 19 stemmen) het statuut voor het nieuwe koninkrijk goedgekeurd. Vóór stemden de K.V.P., P.v.d.A., C.H. (behalve mr. J. J. R. Schmal), de A.R. (behalve haar voorzitter dr. J. Schou ten) en mevr. A. Fortanierde Wit, als enige der V.V.D. Tegen stemden de overige leden der V.V.D.de genoemde C.H. en A.R.leden, de Staatk. Gereformeerden, de K.N.P. en de C.P.N, Bolswards Nieuwsblad dêrfan create dogeneat. Ek de Jet hjiryn mei, feangroun Alex A. Polak 80 jaar. Ter gelegenheid van zijn 80ste verjaardag werd de heer Alex A. Polak, oud-concertmeester van het Concertgebouworkest te Amsterdam gehuldigd. Kindje door vergif om het leven geko men. Vrijdag is een 2-jarig zoontje van de loonsproeier Wolfs te Middenmeer door vergiftiging om het leven geko men. Het kind at op straat een boter ham, die ’t vermoedelijk even had neer gelegd op de sproeimachine, welke zijn vader had gebruikt voor het doodspui ten van aardappelloof. Hoewel medische hulp spoedig ter plaatse was en de klei ne onmiddellijk naar het ziekenhuis te Alkmaar werd vervoerd, is hij op weg daarheen reeds overleden. we de „Aanbidding der Koningen”, een fragment van een rltaargroep, afkom stig uit het klooster der zusters des Gemenen Levens, het „Oldenconvent der geestelijken meechden” te Groningen. Trouwens ook de van deze verflaag ontdane beeldengroepen, zoals de Kruis afneming (midden 15© eeuw) boeien ’t oog. Gelukstelegrammen naar Australië. Met ingang van 1 Aug. a.s. kunnen in het wederzijdse verkeer tussen Nederland en de Australische Statenbond gelukstele grammen worden gewisseld. In een langdurige en bewogen vergade ring heeft de vereniging van eerste klassers zich Zondag te Utrecht bera den over de besluiten van het bestuur van de KNVB om een hoofdklasse in te stellen en de a.s. bondsvergadering ’t voorstel te doen het geven van vergoe dingen aan spelers toe te staan. De mening van de vergadering werd in de volgende twee punten vastgelegd: 1. De grote meerderheid van de eer ste klassers (39 tegen 11) verklaart zich vóór het geven van vergoedin gen in enigerlei vorm. De grote meerderheid van de eerste klassers (eveneens 39 tegen 11) ver klaart zich vóór het instellen van een hoofdklasse. H. van Poelgeest overleed. In de leeftijd van 75 jaar overleed te Leiden de heer H. van Poelgeest, voorzitter van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren. van Annunciatie” van Jan Provoost (1465-1529) de reeks Madonna’s, die daarmee niet op één wand zijn te plaat sen, laat onderbreken. Uit de toon- vallend is dit schilderij im mers niet alleen wat het onderwerp, maar ook wat de wijze van schilderen (geheel in wit en grijs) betreft. Wij geloven, dat men hier meer, heeft gelet op de grootte der lijsten, waarmee men in de reeks van geplaatste stukken, een zeker rhythme heeft willen aanbren gen, dan op de chronologische volgorde van de stukken zelf. De overgang van Gothiek naar de Vroeg-Renaissance moet de bezoeker hier blijkbaar "zelf ontdekken en deze opgave zal voor me nigeen wellicht te veel inspanning vra gen, zodat men aan het mooie in en aan de zin van deze expositie voorbij gaat. Overeenkomst en verschil. Beschouwen we de vier Madonna’s met kind echter eens aandachtig. Ze hebben op het eerste gezicht veel gemeen. Alle vier meesters penseelden hetzelfde devo te zoetlieve Mariagelaat: voor de 15de en begin 16de eeuwer, hoe traditioneel het ook was, steeds weer een aantrek kelijk onderwerp. De houding en het gewaad zijn eveneens conventioneel, al hebben bij het laatste het donkerblauw en rood wel eens stuivertje gewisseld. Een andere overeenkomst is de „leef tijd” van het Christuskindje. Voor ons gevoel is dit steeds te „oud” geschilderd. Het is geen baby, maar soms veeleer een klein mensje, echter steeds met mollige vormen, blijkbaar hèt ideaal van die tijd. Maai’ hier houdt dan de overeenkomst ook op. Deze Madonna’s weerspiegelen als genrestukken en dat beantwoordt juist aan het doel van de tentoonstelling op uitnemende wijze de „geest” van hun tijd. Onder „geest" versta men hier niet alleen heel het complex van het toenmalige leven en streven, de ge dachtenwereld, maar als exponent hier van vooral ook de kunstopvatting. Als oudste en dus meest aan de Gothiek herinnerend schilderij is zonder twijfel de tweede Madonna, geschilderd door een anoniem© navolger van Rogier v. d. Weijden te beschouwen. Dit 15de eeuw- se stuk demonstreert ons duidelijk hoe nauw de primitieve schilderkunst ver want is aan het schilderen van miniatu ren in de oude handschriften. Geheel Kritiek kan men slechts hebben op de wijze van ophanging. De bedoeling van de samenstellers van deze tentoonstel ling is, in dit vertrek kennelijk met e©n aantal Madonna’s als vergelijkingsmate riaal de titel van de tentoonstelling (met de nadruk op het „van” en „naar”) te demonstreren. Wij vragen ons daarom af, waarom men de geheel uit de toon vallende „Engel de omlijsting en de achtergrond (geo metrische figuren in goud) spreken hier van. Bij het eerste schilderij (direct naast de deur dus)vervaardigd door B. van Orley (1492-1542) is de achtergrond meer neutraal, zodat de volle aandacht valt op de Mariafiguur in haar prachtig gedrapeerde gewaad. Bezien we dit goed dan ontdekken we op haar mouwen „randschriften”, n.l. respectievelijk „Est Maria Mater Gracië’’ (dit is Maria, de Moeder der genade) en „Mater Misere- cordie Totae” (Moeder van de alomvat tende barmhartigheid). Dit in het gewaad verwerken van een dergelijk opschrift heeft dit schilderij met het vorige (waar het echter min der duidelijk is) gemeen. De schilder heeft zich zó met het onderwerp ver eenzelvigd, dat het absurde van een der gelijk opschrift hem ontging. Maria zal n.l. in werkelijkheid nimmer een dergelijk „visitekaartje” hebben ge bezigd. Trouwens, die bedoelde de schil der ook niet. Hij schilderde niet wat hij „zag”, maar wat hij „wist” en wilde mededelen. Dit is nog typisch middel eeuws. Bij de andere twee Madonna’s die uit iets latere tijd stammen (1ste helft 16e eeuw) vinden we een dergelijk onreëel opschrift dan ook niet terug. Ook in ander opzicht verschillen ze met de vo rige en tonen zij de overgang naar de Renaissance. Kenmerken van de (hu manistisch georiënteerde) Renaissance zijn het trachten uitbeelden van het reële alledaagse „menselijke’’ leven ener zijds en het beïnvloed zijn door de kunst uitingen Griekse en Romeinse oudheid anderzijds. Op het eerste gezicht laat dit zich maar slecht verenigen met de devote religieuse kunst van de 14e eeuw, waarvan voorgaande Madonna’s voorbeelden waren. Men bedenke echter, dat de overgang van Gothiek naar Re naissance gcan plotselinge „gebeurte nis” is geweest, maar een proces, dat zich over jaren en decennia van jaren uitstrekt. Dit maakt de overgang uit de aard der zaak minder schokkend. Ze wordt in deze schilderijen allereerst ge demonstreerd door het feit, dat de de vote Maria plaats gaat maken voor de natuurlijke moeder in haar. Zo laat de „Meester van het geborduurde loof’’ op hét grootste van de twee schilderijen Maria een bloem voor het kindje Jezus plukken, terwijl de „meester van Maria’s dood’’ op het kleinste het Jezuskindje Nieuwe regeling Omzetbelasting. Hoe wel de opbrengst voor de schatkist vrij wel gelijk blijft, daar de heffing naar elders wordt verlegd, zal de nieuwe re geling voor de omzetbelasting 125.000 middenstanders vrijstelling verlenen, waardoor deze mensen van de admini stratieve rompslomp worden bevrijd. Vier leeuwtjes in Emmen geboren. In het dierenpark Emmen zijn Zondagmor gen vier jonge leeuwtjes geboren. De moeder, de leeuwin Edna, die in het voorjaar uit België werd geïmporteerd, maakt het, evenals haar kroost, uitste kend. Gas voor Hilversum. Ais Amsterdam in November 1955 meer gas van de Hoogovens bij IJmuiden zal betrekken, zal een deel daarvan worden doorgezon den naar Hilversum, waartoe een gas buis Hi Iversum-Baarn-Amsterdam zal TV-nota en kijkgeld in September? Wanneer de regering dit wenst, zal de Tweede Kamer direct na haar reces, dat tot 14 September zal duren, en vóór de derde Dinsdag van die maand nog de T.V.-nota en het ontwerp-kijkgeld in behandeling nemen. Baldadigheden ontoelaatbaar. Baldadig heden, in het openbaar gepleegd door militairen, wekken de rechtmatige er gernis op van het publiek en schaden in hoge mate het aanzien van de krijgs macht. Minister ir. C. Staf is van oor deel, dat daartegen met gstrengheid moet worden opgetreden. President Coty komt in ieder geval. Het bezoek van president en mevrouw Coty aan ons land, van 21 tot 24 Juli, gaat worden gelegd. Belangrijke aanwinst voor het Neder landse Postmuseum. Het Postmuseum in Den Haag heeft een collectie van meer dan 24000 brieven en briefomsla gen verworven, welke het tijdvak be strijkt van de 17de eeuw tot heden. De samenstelling hiervan heeft de bekende wetenschappelijke collectionneur P. C. Korteweg te Bennebroek vel© jaren be zig gehouden. 4 vingers afgerukt. De 62-jarige papier- bewerker G. Z. geraakte met zijn linker hand bekneld tussen een papierpersma- chine. Vier zijner' vingers zal hij moe ten missen. fan de golle. Ek binne der streken, hwer’t men it hea yn pakken parset en dan rom opsteapelt sadat men in great tal loftka- nalen kriget. Dat skynt net sa min to foldwaen. De heasügers jowe wol rissel- taet hwat de branfeiligens oangiet. Men temperatuer dêrmei omleech kin de bringe. Mar is it sügen in hoart dieft, dan rint de temperatuer wer op en moat men fannijs wer bigjinne. De broei wurdt om sa to sizzen ütrutsen, mar de forliezen fan de kwaliteit bliuwe bistean. Dy rounen by dizze proeven soms op oan’t 40 fan it aéiwyt. Der wurdt nammentlik in fiks diel fan dizze djüre fiedingsstof ünfortar- ber en dat wie nou krekt it wichtichste, hwat men foarkomme woe. Yn dat op- sicht is men der jit net. Mar men set de proeven troch en der bistiet in goede kans, dat men wurkjendewei bettere me- thoaden fine sil. Foar it momint bliuwt it jit meast op de tüke boer syn skouders resten en sille de gersdroegers en ruters harren tsjinsten jit mear biwiizgje. It kl'imaet hjirre jowt de léste jierren sokke ritige en koarte simmers, dat men for- stannich docht in goed diel fan it kost- bere gers op dy wizen feilich to stellen. It mei dan hwat mear wurk kostie, goed ruterhea sil men dizze winter tige wiis mei wêze, likegoed as mei in aerdich poarsje droech gers. Hwant de foerprizen binne wol fan dy’n aerd, dat it dêrmei net maklik buorkjen is en neat wiist der op, dat dizze leger wurde sille. Hawar, de twadde sné sil it faeks better treffe. Lit üs dat dan mar hoopje. Theodor Heuss, of „Papa Heuss”, zoals hij algemeen genoemd wordt, is in Ber lijn met 871 tegen 12 stemmen als pre sident van de Westduitse federale repu bliek herkozen. Deze uitslag was te verwachten, daar alle grote partijen zich achter de bij zondere populaire 70-jarige professor hadden gesteld. De plechtigheid in het Jaarbeursgebouw te Berlijn, waar de 1000 kiesmannen van de Federale Conventie waren bijeenge komen, had dan ook tot een demonstra tie van „eenheid achter Heuss” kunnen worden, als de officiële candidaatstelling van de president (tot dat ogenblik de enige candidaat) door de christelijk-de- mocratische leider in de Bondsdag, Heinrich von Brentano, de communisti sche leider Reimann niet een klein op roer had ontketend. Reimann liep naar het spreekgestoelte en begon een rede te houden. De voor zitter interumpeerde hem en wees er op, dat het volgens de Grondwet niet is toegestaan over een benoeming te de batteren. Maar de communist verhief zijn stem en boven het ge jouw en geschreeuw van de aanwezigen uit schreeuwde hij, dat een herverkiezing van Heuss een „nationale ramp” zou zijn. Vóór hij door zaalwach ters werd weggesleept, slaagde hij er nog in een eigen candidaat te stellen. De „gelukkige” was een sociaal-demo- craat, de Heidelbergse professor in de sociologie, Alfred Weber (85 jaar). Professor Weber verklaarde later, dat hij van niets wist en het geheel als een „flauwe grap” zag. „Ik heb geen enkel contact met de communisten,” ver klaarde hij. oaret, wurdt it in minne boel. Platsleine noten en flaechsen skrieme om droechte en wyn, sil it net forkeard gean, syktmen en kwalen driigje it fiersto geile gewaechs alhiel yn ’e bisnijing to nimmen om fan it swiere smoarge wurk mar net to praten. It is maklik to bigripen, dat under dizze omstannichheden hiel hwat hea opburgen wurdt, dat winlik noch net goed klear is. Men mient dan fan twa kweaden de minste to kiezen en kriget it forfolchfor- hael dan binnen doarren. Dat bitsjut broei en broei is skea. Ir van der Schaaf, dy’t him mei oare deskundigen nou al in jiermannich mei de heabroei-kwestje bi- muoit, hat oer syn ynsichten en erfarin- gen lêstendeis in nijsgjirrich artikel skreaun, hwerüt bliken docht, dat dizze ploech ündersikers mei alle krêft bisiket hjiryn ta in ütdragene saek to kommen. Oan de oare kant lit hy net minder düd- lik ütkomme, dat hja safier jit lang net binne en dat de minsken, dy’t mienden mei in heasüger üt alle lijen wei to wezen, harren wer ris forsind hawwe. Heabroei, seit hy, is in forskynsel, hwer- fan wy jit net folie witte. Wy witte al hoe't it bigjint, troch it sykheljen fan it gers en de wurking fan ferminten en bac teriën, mar as it gefaerlik bigjint to wur- den, dus boppe de sawntich graden bi gjint to kommen, stean wy noch alhiel foar in riedsel. Earst rint de temperatuer geleidelik op, sahwat oan’t 3 graden per ure, mar boppe de sawntich giet it folie suniger, to witten 1 of 2 graden per dei. Komt it lykwols boppe de 100 graden, dan giet it ófgriselike hurd. Wylst de ünt- branningstemperatuer fan hea by de 400 graden leit, kin it hea de ófstan fan 100 oan’t 400 graden wol yn in kertier of heal ure troch fleane. Hokfor reaksjes hjir de oarsaek fan binne, wit men net, likemin as yn de perioade fan 70 oan’t 100 graden. Men is dêrmei Meisje aangerand en gewond. Zater dagnacht is op de weg Nijmegen-Venlo onder Mook een 24-jarig meisje uit Am sterdam door een tot nu toe onbekende wielrijder aangerand. Het meisje kwam uit Nijmegen en was op weg naar haar vacantieverblijf. De aanrander heeft haar met een mes twee gevaarlijke ste ken in hals en borst toegebracht. De man is gevlucht met medeneming van het tasje van het meisje, dat na ter plaatse te zijn verbonden, overgebracht is naar het Canisius-ziekenhuis t© Nij megen. gcrs bal de kin. Ir van der Schaaf wol dêrhinne, dat de boeren dit earste hea allegearre op ruters sette sille of droegje of kuile. Wol men dochs heawinne dan is gauris oper- jen in goede methoade. Net to lang on swé lize litte, sa gau mooglik los meitsje en oan opers sette. Hat mei. lykwols it hea yn ’e skuorre, dan kin der ek wol hwat oan dien wurde. Salt yn it hea jowt gjin ris- seltaten, dat makket. Proeven mei it yn- bliezen fan koalsürgas hat men hjir noch gjin erfaring mei, wol wurdt yn mannich skuorre in loftkoker makke troch in leech fet of stric-pak to brüken by it opsetten in ieder geval door, verzekerde ons de Franse ambassadeur Z. Exc. J. P. Gar nier. Het gerucht loopt,'dat als onver hoopt de Franse minister-president Mendès-France, die 20 Juli a.s. als da tum gesteld heeft waarop hij zal beslis sen al of niet aan te blijven, zou af treden, het bezoek van president Coty zou worden uitgesteld. Een eventuele kabinetscrisis zal pas na terugkomst van de president aan de orde worden ge steld. Kiezen we bij ons derde bezoek aan de tentoonstelling van Gothiek naar Renaissance, die momenteel in het Bolswarder raadhuis wordt gehouden, de B. en W.-kamer, dan valt het ons direct op, hoe hier (behalve bij het tentoongestelde in de vitrines) de religieus^ kunst overheerst. Iemand die deze zaal op zich zelf het bezichtigen dubbel waard in ijltempo zou „doen” met de gedachte, dat het hier „toch allemaal hetzelfde” zou zijn, vergist zich schromelijk. Zo er één zaal is, die op subliem© wijze verschillende kunstuitingen in hetzelfde met elkaar confronteert, is het wel deze. Post wissel verkeer met Canada. Met in gang van 20 Juli a.s. wordt de herlei- dingskoers voor de bedragen van voor Canada bestemde postwissels gewijzigd en vastgesteld op 1 Can. dollar f3.94. Trailer reed tegen boom. Zaterdag morgen is op de rijksweg Meppel-Steen- wijk een grote truck met trailer, waar in acht renpaarden werden vervoerd, met grote snelheid tegen een boom ge reden. De vrachtauto moest plotseling uitwijken voor een tegenligger en vloog de bocht uit. De zes inzittenden van de vrachtauto werden allen vrij ernstig ge wond en werden direct naar het zieken huis te Meppel gebracht. Het ergste er aan toe was de 21-jarige Hermina Oos ting, terwijl ook de chauffeur H. Hof, diens 12-jarig zoontje Jan, een broer van de chauffeur S. J. Hof, de heer N. Oosting en H. Slagter, allen, behalve schaafwonden, een hersenschudding hadden. Enkele paarden werden licht gewond, maar zij moesten, doordat de schotten ontzet waren, worden uitge zaagd. De vitrines. De B. en W.kamer heeft een tweetal in gebouwde vitrines ter weerzijden van de pilaren. Hier zijn allerlei voorwerpen tentoongesteld, daterend uit dezelfde periode waaruit de schilderijen enz. stammen. Deze voorwerpen zijn nimmer bedoeld als kunstuiting, ze waren slechts voor het dagelijks gebruik bestemd, al zijn ze dan ook hier en daar met in scripties of symbolen versierd. Dit neemt niet weg, dat deze voorwer pen door hun harmonische vormgeving de (wellicht onbewuste) kunstzin van de schepper verraden. Als voorbeelden noemen we een lavobaketel, een vijzel, kandelaren, een bekken en een houts- koolcomfoor. Stuk voor stuk zijn deze eeuwenoude voorwerpen 't kijken waard Wij hopen dat U ze gaat zien. de J. Wil U een molen? van het Instituut Stad en Landschap Zuid-Holland wordt medegedeeld, dat in de polder Streefkerk voor een zacht prijsje vijf watermolens te koop staan die voor de bemaling geen dienst meer doen. Als uitvloeisel van het bisschoppelijk mandement heeft het N.V.V. Zaterdag de samenwerking met de K.A.B en het C.N.V. in de Raad van Vakcentralen en de Bedrijfsunies verbroken. In een officiële verklaring heeft de hoofdbesturenvergadering van 't N.V.V. gezegd, dat de samenwerking in de Raad zowel door de K.A.B. als door het C.N.V. is ondergraven, daar beide con fessionele vakverenigingen het beginsel van de eerbiediging van eikaars prin cipe hebben losgelaten. De K.A.B. door zijn warme instemming te betuigen met de inhoud van het man dement, dus ook met de passages die op het N.V.V. betrekking hebben. Het C.N.V. door de verklaring van zijn voorzitter, de heer Ruppert, waarin het N.V.V. op niet te aanvaarden wijze ge diskwalificeerd wordt. HOE KOMT IT MEI IT HEA? It bliuwt mar in sêfte winter dit jier, sei in bysfeint tsjin syn maten en ien dêrfan ander: Ja, alle dagen teiwaer! Ekskursjes en fakansjereizen treffe it striemin en al- tomets stiet der in man yn it haeilan mei de jas oan, Wibren Altena liet yn syn foardrachten de béste kij oer de Nijstêd rinne mei spande jaren en suchte dêrby: de iaren slepe oer de strjitte, dér moat in boer nou under sitte. Nou dizze üngetiid, dér sil ek mannich boer in sucht by litte, hwant sa tryst en wiet ha wy it yn jierren net hawn. Kin lykwols de greidbcer him in bytsje treast- te mei fiks hwat molke en rounom gers, de bouboer sjocht syn hiele gemaek mei greate need oan. As it net hommels for- gaat voeden met vruchten enz. Vooral in eerstgenoemde schilderij is ook de achtergrond met het verre verschiet van belang. Deze „meester” doet zijn naam alle eer aan. De boombladeren zijn stuk voor stuk gepenseeld. Mag dit minuti- euse nog aan een vroegere periode her inneren, het feit, dat Maria in een dergelijk landschap wordt geplaatst wijst overduidelijk in de richting van de Renaissance en is een stap voorwaarts, vergeleken bij de aan een miniatuur herinnerende goudvulling van de achter grond van het aan een navolger van Ro gier van der Weijden toegekende schil derij, dat wij als eerste van de vier be schreven. Het zou ons te ver voeren bij elk der overige kunstwerken zo lang stil te staan. Slaat U echter vooral de „Bewe ning” van C. de Coter (15e eeuw) aan de buitenmuur niet over. Het schilderij ontroert ons nog eeuwen nadat het werd vervaardigd. jit dwaende om’t men earst de oarsaken better witte moat om de goede bistridings- methoade to finen. Geil gers en min waer binne de twa bilangrykste oarsaken fan heabroei en dêrfan is de earste, dus 't geile gers, de grounsoarte spiïet hjiryn mei, feangroun is dêrfan it slimste. Op in heabroeikaert sjocht men dan ek düdlik, dat de lege midden fan Fryslan it measte lést fan broei hat. Flink bimeste en op tiid meane, dat it greate meartal fan de Fryske boeren docht, makket de kans op broei dus greater; dêrfandinne is it persintaezje broeigefallen hjir ek it heechst en yn 1951 wie it tal opbaernde pleatsen yn dizze provinsje 27 fan it totael yn Nederlan, dus fierwei heechst. Dêrneist jowt fyn ticht hea mear broei- kans as grof hea. Ek sille greate en hege gollen gefaerliker wêze as lytse en plattere. It is in aide erfa ring, dat mannich boer in swier stik hea as dat kin op 'e souder bringt of yn ge- dielten yn ünderskate gollen. Hea mei minder as 20 focht hat fan broeien gjin lést, mar dat birikt men net maklik mei in béste swé, dy’t op tiid meand is. It komd safier hinne, dat men sok allinnich as ütsündering sünder broei bal de kin. Ir van 1 Can.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1