MENDES FRANCE HAALDE INDO-CHINESE „BUIT” BINNEN SURINAME EN DE ANTILLEN GELIJKWAARDIGE PARTNERS IN HET KONINKRIJK KRIS-KRAS door Nederland üs hjoed p p to sizzen Buitenlands Overzicht Fatale datum F.IM». natiert Xa spannend debat liet Statuut aanvaard t f r Hwat bringt üs de R.O.N.? STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Drie maanden geëist tegen buschauffeur Theodor Heuss weer president van de Bondsrepubliek JJET is te hopen dat Bonn en Parijs DE communistische landen waren uiteraard wantrouwig door deze Amerikaanse weigering, maar schenen bevredigd, toen Bedell Smith, de Ameri kaanse vertegenwoordiger op de Ge- neefse Conferentie, verklaarde, dat de Ver. Staten de regeling zouden eerbiedi gen, m. a. w. dus niet zouden trachten vroeg of laat deze overeenkomst met wapengeweld ongedaan te maken, en toen Eden daarover heen nog toezegde dat Laos, Cambodja en het niet commu nistisch deel van Vietnam geneutrali seerd zouden worden, wat betekent dat er geen militaire bases van Amerika zullen mogen worden gevestigd, hetgeen op de duur het lot van deze geneutra liseerde gebieden echter vrij onzeker maakt. Want aan de andere zijde van de 17e breedtegraad ontstaat nu de Indo- Chinese volksrepubliek van de Vietminh, die grenst aan China en van daaruit di recte militaire bijstand zal kunnen ont vangen. Te onzekerder nog is dit lot omdat ook in Zuid-Vietnam, dat nu in nationalistische handen blijft, het com munisme heel wat aanhang heeft. Duitse graaf eist Schier monn ikoog Hwat hat Qabe Skroar 50e Jaargang No. 57 Vrijdag 23 Juli 1954 KAMEROVERZICHT e. f. zijn er wellicht synische lezers, die n l. e Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) aangemoedigd hebben en zeker de chaotische politieke toestand in Frankrijk hebben bevorderd. zou nog de vraag geweest zijn of Z. K. H. Prins Bernhard nam deel aan de Internationale paardenten- toonstelling. Z. K. H. Prins Bernhard bevond zich onder de deelnemers voor de Dressags tests van de Internationale paarden- show gehouden te Hanstead House, Bricket Wood Herfortshire. Foto: Z. K. H. Prins Bernhard opgewacht door zijn dochters Beatrix en Irene. door de herkiezing met zeer grote meer derheid van Theodor Heuss tot presi dent der bondsrepubliek zijn bereidheid tot het voeren van een democratische en Europese politiek nog eens heeft beves tigd. Men mag hopen dat Mendès Fran ce, die de likwidatie van de onhoudbare Indo Chinese positie in ieder geval met bekwaamheid heeft geleid, staatsman genoeg is om een dergelijke ramp te voorkomen. Rode Kniiswedstrjjd te Alkmaar. Zater dag wordt in Alkmaar de jaarlijkse na tionale wedstrijd voor helpsters en hel pers van het Rode Kruis gehouden. Ploe gen uit tal van plaatsen zullen daar wedijveren in het verplegen en vervoe ren van gewonden. Het gaat om wissel- bekers, die vorig jaar door de helpsters van Wolvega en de helpers van Heusden zijn gewonnen. De minsken meitsje wol falsk jild, mar it jild makket noch mear falske minsken h g s P e t t e i r T I r 8 C. d. i. e ti 1. e n Bols wards Nieuwsblad 380 ton d.w. en werd in 1951 gebouwd bij de scheepswerf Apol te Wirdum (Gr.). Ede heeft 50.000 inwoners. Woensdag morgen is te Ede de 50.000ste inwoner in de registers van de burgerlijke stand ingeschreven. Toen de 30-jarige C. A. Kuipers aangifte kwam doen van de ge boorte van zijn dochter, heeft burge meester H. M. Oldenhof hem een fraai gecalligrafeerd en van het wapen van Ede voorzien spaarbankboekje aangebo den, waarop reeds een bedrag van f 100 was gestort. Tegen de 39-jarige chauffeur, door wiens schuld op 25 Mei j.l. een autobus met ongeveer 25 inzittenden op de onbe waakte overweg bij Zandbulten door een trein werd gegrepen, tengevolge waar van zes personen de dood vonden, heeft de officier van Justitie Woensdag voor de rechtbank te Leeuwarden wegens dood dooi- schuld drie maanden gevan genisstraf geëist. Ter zitting gaf ver dachte toe, dat het ongeval volkomen aan zijn onoplettendheid moet worden geweten. Uitspraak over 14 dagen. De Franse premier Mendês France is er in geslaagd op de fatale datum, 20 Juli, de Indo Chinese buit binnen te halen. Als men tenminste mag spreken van buit, na een verloren oorlog, welke in ieder geval een belangrijk deel van Vietnam de wapenstilstands- lijn op de zeventiende breedtegraad zal ook wel de verdelingslijn bij een eventuele vrede blijven aan de communisten prijs geeft. Canada, India en Polen zijn de landen welke een commissie zullen vormen welke toezicht zal houden op de naleving van de wapenstil- standsbepalingen. Zoals verwacht werd, zullen de Amerikanen geen garantie-overeenkomst tekenen; zij wensen geen verantwoordelijk heid te dragen voor de overlevering van een deel van Indo China aan de communisten, hoewel zij in feite toch mede verantwoordelijk zijn omdat zij Frankrijk daadwerkelijke militaire hulp om de oorlog voort te zetten, hebben geweigerd. Groninger houtboot voor Finse kust ge kapseisd. Het m.s. Regina van de gebr. K. en G. Leinenga te Delfzijl is kort na dat het schip de haven van Kotka in Finland met een lading houtboard had verlaten, door tot dusver onbekende oor zaak omgeslagen. De bemanning, onder wie enkele vrouwen en kinderen, kon worden gered. Het schip drijft met de kiel omhoog en de mast zit waarschijn lijk in de zeebodem. Men heeft goede hoop ’t schip te bergen. De Pegina meet wetensconflict. De bezwaren van dr Schouten tegen het gemakkelijk wijzi gen van het Statuut deelden zij wel. Maar deze bezwaren vonden zij niet zo overwegend, dat zij de ramp van de verwerping moesten inhouden. En met deze ommezwaai die pas bij de stem ming bleek was de spanning verdwe nen. Het Statuut werd aangenomen met 75 tegen 19 stemmen. De balans was als volgt: Vóór stemden: p.v.d.a., k.v.p., c.h. (met uitzondering van de heer Schmal), a.r. (behalve de heer Schouten) en Mevr. Fortanier-de Wit (v.v.d.). Alle andere Kamerleden stemden tegen. Afwezig waren de heren Koersen en De Graaf (k.v.p.), v. d. Heuvel en Gerbran- dy (a.r.), Vorrink (arb.), en De Groot (c.p.n.). Het zal niet veel voorgekomen zijn, dat op de laatste dag voor de zomervacantie 96 Kamerleden aanwezig waren. Een bewijs, dat het debat een spannend ver loop heeft gehad. Opgelucht is de Ka mer nu aan haar reces begonnen, zij heeft dat stellig verdiend. Maar de meest opgewekte man, die de Kamer op die 16de Juli heeft verlaten, was ongetwijfeld Minister Kernkamp, die zijn politieke carrière bijna zag mis lukken, waardoor het resultaat van een belangrijk stuk levenswerk nog op het laatste moment vernietigd zou worden. 18.52—19.00. a. 19.08—20.00. b. Sneker zeilfestijn. „Het was de Natio nale zeilkoningin in Sneek te nat,” schreef'de Volkskrant en inderdaad, Za terdag viel de regen in stromen neer. De inhuldiging van de Zeilkoningin zal thans plaats hebben Zaterdag 24 Juli a.s., nam. om 1 uur vanaf de Jacht haven. Per luxe motorboot gaat het dan door de grachten naar het Martiniplein waar de stoet van praalwagens klaar staat. 31 Juli vinden de Nationale Zeil wedstrijden voor dames plaats ter aan wijzing van de Nationale Zeilkoningin 1955. In dit belangrijke statuut wordt de ver houding geregeld tussen Nederland, de Nederlandse Antillen en Suriname. De twee laatste gebiedsdelen hebben sinds 1946 met ons onderhandeld om een zelf standig leven te kunnen leiden. Daarop hadden zij recht. Vanuit Londen was dit beloofd. Maar de situatie in Indonesië bracht een kink in de kabel. De Indo nesische politiek slokte de Regering der mate op, dat de West er de dupe van dreigde te worden. Men heeft toen een aantal tussen-regelingen van kracht la ten worden, waardoor aan deze gebieds delen toch zelfbestuur werd geschonken. En nu is in dit statuut, waar heel lang over onderhandeld is, dit zelfbestuur de finitief geworden. Zowel Suriname als de Antillen is baas geworden in eigen huis. Zij kunnen zelf orde op zaken stellen. Maar op enkele belangrijke punten, bijv, het buitenlands beleid en de defensie, zijn zij niet vol ledig autonoom en moeten zij met ons samenwerken. Zo zijn Suriname en de Neder landse Antillen gelljkwaardige partners in het Koninkrijk gewor- Jeugdige vandalen. Een aantal knapen heeft te IJmuiden Dinsdag huisgehou den in een z.g. Konijnenberg, door een liefhebber aangelegd aan de voet van de duinen. Nadat eerst de afrastering was verbroken, en enkele dieren waren ontsnapt, zijn de vandalen later terug gekomen om 20 jonge konijnen dood te knijpen. De dode dieren hadden zij in Duitsland zouden handhaven, in ’n onmogelijke positie zouden ko men en zich zouden isoleren. Opheffing van het bezettingsstatuut be tekent natuurlijk niet dat de Engelse en Amerikaanse troepen W.-Duitsland zou den verlaten, Bonn krijgt echter zijn souvereiniteitsrechten terug, behalve dat het nog geen leger mag hebben, maar het zou maar een kwestie van korte tijd zijn of W.-Duitsland had ook dit terug als de E. D. G. niet tot stand komt, op nationale basis. Terecht heeft dr Adenauer Frankrijk nog eens een laatste waarschuwing op dit gebied ge geven en aangeboden met de Franse re gering zekere veranderingen in het E. D. G.-verdrag te bespreken. Hier wordt de Fransen waarschijnlijk een eervolle uitweg geboden uit een impasse. Want een leger krijgen de W.-Duitsers toch, ook de West-Duitse sociaal-democraten zijn nu daarvoor, al blijven ze tegen de E. D. G. in de huidige vorm. 1 elkaar alsnog op het laatste mo ment vinden op het gebied van dit ver drag, want het zou toch wel een ver bijsterend feit zijn als W.Duitsland zijn souvereiniteit uit handen van twee der vroegere Westelijke geallieerden ontving terwijl de derde zich afzijdig hield. Dat zou de nationalistische elementen in West-Duitsland slechts aanmoedigen, juist op een moment dat dit Duitsland André Roosenburg weer amateur. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft besloten de uit het buitenland teruggekeerde ex- profvoetballers Joop Stoffelen, Wim La- kenberg en André Roosenburg, direct ingaande en Theo Timmermans met in gang van 28 Juli a.s. weer tot amateur te verklaren. André Roosenburg hoorde dit bericht tijdens de training van de hoofdgroep van Sneek op het Sneek- veld. TN Italië is de aanvaarding van het r E. D. G.-verdrag een stapje vooruit gekomen, doordat er in een commissie van het parlement een meerderheid voor bleek te zijn. Maar, zoals bekend, wenst de Italiaanse regering een oplossing van de Triëst-kwestie voor ze de E.D.G. in de Kamer zelf brengt. Deze oplos sing heet aanstaande te zijn, maar er schijnen op het laatste ogenblik nog enige moeilijkheden gerezen te zijn. Men vermoedt, dat in verband daarmede ook de ondertekening van het Balkanpact tussen Zuid-Slavië, Griekenland en Tur kije is uitgesteld. Maarschalk Tito heeft over dat uitstel reeds zijn misnoegen te kennen gege ven, maar het schijnt dat Turkije en Griekenland, die beide met Italië leden van ’t Noord Atlantisch Pact zijn, graag eerst een verzoening tussen Italië en Zuid-Slavië zouden zien voor zij met laatstgenoemd land in zee gaan. Het de Franse nationale vergadering Mendês France toegestaan zou hebben dienst plichtige soldaten naar Indo China te zenden, als de oorlog werd voortgezet. Misschien vreesden de communistische landen er echter voor, dat de Franse Nationale vergadering toch het plan van Mendês France zou hebben aanvaard en dat Engeland en Amerika dan toch wel degelijk directe militaire hulp aan de Fransen zouden verlenen ook. AJaar waarschijnlijker is het, dat de commu nistische landen rekening hielden met de stemming bij de Colombo-landen, dus India en andere vrije Z.O. Aziatische staten, welke niet gediend zijn met het voortduren van de oorlog in Indo China. India stelde zich dan ook beschikbaar als lid der wapenstilstandscommissie. Zoals bekend wenst het echter niet deel te nemen aan het defensiepact voor Z.O. Azië omdat het daardoor de partij van het Westen zou kiezen. Woensdag 28 Juli: 18.4519.00. Landbouwkwartier. Een gesprek over „De gevolgen van de huidige industrialisatie voor de land bouw”, m.m.v. drs G. de Groot en drs A. Kooiker te Leeuwarden. Tiisdei 27 July: Fryske ütstjüring. „De founling en de prinsesse”. Forfolch Fr. ütstjüring. Meditaesje fan Ds H. Groeneveld fan Akkrum. In lietsje. „It kin de master misse”, fragen oer Fryske skiednis wurde biandere fan Ds J. J. Kalma en drs H. Ol denhof, under lieding fan J. J. Krips. „Rólje wetterweagen”, in lüdbyld oer it skütsjesilen fan Y. C. Schuit maker. Keatspraetsje fan C. S. Roersma fan Frentsjer. den. Er is een einde gemaakt aan het historische samengaan. Een vrjjwillig samengaan is daarvoor in de plaats gekomen. En het be hoeft geen betoog, dat dit vrij willige samengaan voor ons waar devolle elementen bevat. De Duitse graaf Bechtold Eugen von Bernstorff te Jasebeck aan de Elbe, tot voor de oorlog eigenaar van het eiland Schiermonnikoog, zal dit eiland niet te rug krijgen. Het Nederlandse Beheersinstituut tot wie de Duitse graaf op 26 Mei 1951 een verzoek indiende tot ontvijanding van het eiland Schiermonnikoog, heeft ge concludeerd, dat de graaf als Duitser geen verdienste heeft gehad voor de ge allieerde zaak. De Nederlandse Staat is destijds over gegaan tot het in beslag nemen van bezittingen en vermogen van vijandelij ke personen, w.o. ook het eiland Schier monnikoog viel. De graaf heeft thans beroep tegen dit besluit van het Nederlands Beheersin stituut ingediend. TTAAROM hebben de Westelijke mo- gendheden ook alle voorstellen van de communistische landen, om nu di rect verkiezingen in heel Vietnam te houden en daarna het gebied onder één regering te verenigen, afgewezen. De uitslag dier verkiezingen zou in het com munistische deel van Vietnam vast staan en in de rest hoogst twijfelach tig zijn, zodat het resultaat wel eens een geheel communistisch Vietnam had kunnen zijn. Nu zullen er verkiezingen binnen 2 jaar worden gehouden en mis schien zullen ze wel nooit worden ge houden. Zoals het zich thans laat aan zien blijft Indo China immers verdeeld. Eigenljjk baart het verwondering, dat de communistische landen zich voor deze wapenstilstand hebben laten vinden, hun zaak stond er in Indo China niet slecht voor en bovendien zou het aan houden van de oorlog de verdeeld heid in het Westen misschien Nu menen, dat Nederland zijn wil aan de West heeft opgelegd en dat Suriname en de Nederlandse Antillen van meet af aan naar de pijpen van de Nederlandse regering hebben moeten dansen. Niets is echter minder waar, de feiten bewijzen dat. In 1946 hebben de gebieds delen in de West vrijwillig hun keus mogen bepalen. En die keus was dui delijk. Zij wilden bij Nederland blijven. Hoewel de onderhandelingen vaak een moeilijk verloop hebben gehad, valt het niet te ontkennen, dat men in de West aan dit uitgangspunt getrouw is ge bleven. Ook daar is wel een bewijs voor te leveren. Nederland moet elk jaar aan de Verenigde Naties rapporten over de Antillen en Suriname uitbrengen. Het staat nu eenmaal in het Handvest, dat landen, die niet-zelfbesturende gebieden besturen, daarover rapporten moeten uitbrengen. Maar zeer terecht hebben wij ons op het standpunt gesteld toen de interimregelingen van kracht waren geworden dat men in de West wel degelijk zelfbestuur heeft. De Verenigde Naties bleven echter van mening, dat wij tot rapportage verplicht bleven. Wij weigerden evenwel en de vertegenwoordigers van de West ver dedigden ons standpunt op de Algemene Vergadering. In deze tijd, die voor ons heel moeilijk was, zou de West gemak kelijk het aanvankelijk ingenomen standpunt hebben kunnen prijsgeven door mede te delen, dat men de vol ledige onafhankelijkheid verkoos boven het gelijkwaardig partnerschap in het Koninkrijk. Dit is niet gebeurd. Wie zo de zaken ziet, zal begrijpen, dat de gehele Kamer, uitgezonderd de communisten, van harte instemde met de overeenkomsten, die met de West zijn gesloten. Daarover bestond geen enkele twijfel. Wel was reeds gebleken, dat de heer Schouten (a.r.) bezwaren had tegen het derde lid van artikel 55 van het Statuut, waardoor het Statuut en de Grondwet gemakkelijker gewijzigd kunnen wor den. Bij grondwetswijziging heeft men in tweede lezing tweederde van het aan tal stemmen nodig. Voor de wijziging van het Statuut, dat boven onze Grond wet uitgaat, heeft men die tweederde meerderheid laten vallen. De Regering meent, dat een enkelvoudige meerder heid voldoende is. De heer Schouten nu was van oordeel, dat daardoor de Grondwet in de toekomst te veel gewij zigd zal worden. Een standpunt, dat hij reeds had ver kondigd op de slotzitting van de R.T.C.- conferentie met de West; Dat was dus niets nieuws. Het eerste nieuwe element, dat in dit debat werd gebracht, was het betoog van Prof. Oud (v.v.d.). Deze zag strijd met de Grondwet. In het Statuut wordt ook gesproken om maar eeri voor beeld te» noemen over de troons-op- volking. Het Statuut gaat boven de Grondwet uit, het Statuut kan gemak kelijker gewijzigd worden dan de Grondwet. Dus kan men over troons opvolging met een gewone meerderheid beslissen En niet met een tweederde meerderheid, zoals de Grondwet bepaalt, terwijl bovendien in onze hoogste wet staat, dat de bepaling van de troonsop volging niet gemakkelijk gewijzigd mag worden. Dat was één uitleg. De heren Schouten (a.r.) en Lemaire (k.n.p.) sloten zich daarbij aan. Maar anderzijds stonden Prof. Romme (k.v.p.) mr. Burger (arb.) en Minister Kern kamp, die er op wezen, dat volgens de Grondwet tijdens de overgang naar de nieuwe rechtsorde niet van de grondwet mag worden afgeweken. Maar nu gaat het niet meer om de overgangsperiode maar om de totstandkoming van de nieuwe rechtsorde zelf. Dus mag er wel worden afgeweken. De troonsopvolging mag in het Statuut in strijd met de Grondwet worden gere geld. Ziehier in het kort de verschilpunten. Het verloop van de strijd was toen dui delijk. De heer Oud (v.v.d.) zeide te moeten kiezen tussen schending van de grond wet (hij heeft de eed daarop afgelegd) en verwerping van het Statuut, wat een ramp zou betekenen. Volgens Minister Kernkamp zou door verwerping slui pend vergif in de samenwerking tussen de gebiedsdelen worden gespoten. Het vertrouwen zou weg zijn. Van schen ding van de grondwet was er naai’ zijn mening geen sprake. Ook de Ministers hebben de eed op de grondwet afge legd. Daarom was de Regering niet be reid om een andere procedure op te stellen, zoals wijziging van de grond wet, waardoor verkiezingen nodig zou den Dodelijke val van trap. In de Gerrit van der Veenstraat te Amsterdam is Dinsdagavond omstreeks 11 uur de 16- jarige dienstbode» E. Zondervan in het trappenhuis van de derde verdie ping naar beneden gevallen. Het meisje overleed ter plaatse. Het stoffelijk over schot is naar het W.G. overgebracht. Kruistocht tegen afbetaling. In de drie Noordelijke provincies zal in September een actie worden ingeluid tegen het klantencrediet-systeem. De Kamers van Koophandel in Groningen, Leeuwarden Meppel en Veendam zullen aan alle win keliers een biljet uitreiken met het mot to „Betaal contant”, dat op deuren enz. geplakt kan worden. De Kamers zijn ook van mening, dat betalingen door Rijk, provincies en gemeenten maar al te vaak te lange tijd op zich laten wach ten, nadat de nota is ingediend. Ook dit zal nog eens nadrukkelijk onder de aan dacht van de overheid worden ge bracht. Op 16 Juli j.l. heeft voorzitter Kortenhorst de laatste vergadering voor het zomerrecès gesloten. Dus nog nfet de laatste vergadering van het zittingsjaar, dat op de derde Dinsdag in September altijd weer een nieuw begin vindt. Neen, op veertien September komt de Tweede Kamer nog voor ee»n paar dagen bijeen om de Midden- standsnota te behandelen. Dat wordt dus voor onze middenstan ders een belangrijke dag. De laatste vergaderdagen voor het zomerrecès zijn overigens de spannendste geweest van het gehele seizoen. Niemand had ver wacht, dat de behandeling van het „statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden’’ een zo onverwacht verloop zou hebben. Het debat, dat twee dagen duurde, heeft van het begin tot het einde een sensationeel karakter gedragen. zijn. Voor de aanvaarding van het Statuut was tweederde van he.t aantal uitgebrachte stemmen no dig. Het lot van het ontwerp hing aan een zijden draadje. Zo dacht men althans. Zieke Kamerleden werden haastig opgetrommeld. Vacanties werden plotseling on derbroken. De heer Nederhorst (arb.) spoedde zich per vliegtuig uit Toulon naar het Binnenhof, want zijn stem zou de doorslag kunnen geven. Maar toen eenmaal die eindstemming werd gehou- bleek dr Schouten in zijn frac tie geheel alleen te staan. Geen een andere a.r. deelde he»t grond wettelijk bezwaar. Deze leden zullen wel geredeneerd hebben, dat meer sprake moet zijn van juristerij dan van een ge- TtAENDES France kan als hij voor de x overeenkomst in Indo China de goedkeuring van de Nationale Vergade ring krijgt, zijn aandacht aan andere problemen wijden. En dit zijn vele en moeilijke. Daar is de verbetering van de economische en sociale toestand in Frankrijk zelf, die zo moeilijk te berei ken is omdat de Franse kabinetten over geen stevige meerderheid in de Natio nale Vergadering plegen te beschikken. Daar is een nieuwe politiek in Noord- Afrika, waardoor in deze Franse over zeese gebieden de nationalisten met 't moederland zouden moeten Worden ver zoend. Mendês France schijnt de eerste stap daarvoor te» hebben gedaan door de verbannen Tunesische nationalistische leider Bourguiba een kasteel nabij Parijs als verblijfplaats aan te wijzen, waar gemakkelijk besprekingen met hem kun nen worden gevoerd over een regeling in Tunis, welke dan gevolgd zou worden door ene in Marokko. En dan is daar de E. D. G. En geland en Amerika hebben Parijs doen weten dat als Frankrijk niet uiterlijk 15 Augustus ’t E. D. G.- verdrag heeft getekend, zij in Sep tember zelfstandig het bezettings statuut voor W.-Duitsland zullen opheffen, zodat alleen de Fransen nog hun bezettingsrechten in

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1