AANDACHT VOOR SYMPATHIEK INITIATIEF roar KRIS-KRAS door Nederland üs hjoed p p to sizzen I Per touringcar langs de 11 Friese steden Grize Haeiiuoanne Fan de Martinytoer Hotel vloog in de lucht Kink in de kabel Mystere in Breskens Vetgehalte melk moet omhoog STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Chef-spion verdween s 50e Jaargang No. 58 Dinsdag 27 Juli 1954 1 i BYT. Tj. de J.’ Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Van groot belang. Niet alleen zijn deze tochten dunkt ons Van groot belang voor de 11 stedenrijders zelf, die op goedkope, gemakkelijke en Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Op deze foto tweemaal vier geslachten uit één familie, iets wat hoogst zelden voorkomt, v.l.n.r.: Brechtje de Jong, Leeuwarden, 3 jaar; Brechtje Wiersma, Kubaard, 51 jaar; Afke Wiersma, geb. Vlieger, Kubaard, 77 jaar; Afke de Jong—Hillebrandt (achter staand) Leeuwarden, 30 jaar. Adam Frederik Hillebrandt 81 jaar, Leeuwarden; Adam Frederik Hille brandt, 27 jaar, Achlum (achter staand); Hendrikus Catrinus Hillebrandt 3 weken, Achlum; Hendrikus Catrinus Hillebrandt, 56 jaar, Kubaard. (Foto Boersma, Pingjum). Rijkdom in bodem van Groningen. Niet alleen keukenzout en soda hoopt Gro ningen uit eigen grond te gaan ver werken als het soda-project werkelijk heid wordt, maar nog verscheidene an dere waardevolle stoffen. De Noordelij ke Economische Technologische Orga nisatie zegt in haar juist verschenen jaarverslag er op te hopen, dat uit de onderaardse afzettingen in de provincie Groningen een onuitputtelijke hoeveel heid chemische grondstof zal worden ontgonnen. Twee dodelijke ongelukken op één dag. Verleden week reed de 33-jarige zaken man L. Kronenburg uit Den Bosch met zijn auto in Schijndel (N.Br.) tegen een boom. Hij was op slag dood. Een 78-ja- rige landbouwer stak op dezelfde dag plotseling de verkeersweg over. De man kwam onder een vrachtauto en werd op slag gedood. - Tot opvolger van John, die de leider was van de Veiligheidsdienst BVSA, is benoemd dr Hans Jess, hij was hoofd van de federale criminele politie. Boeren klaeije, ’k woe noch haeije, 't Waer bringt alles yn trewyn. Kjeld en wiete, lit mar sitte, ’t Hea komt dochs net gaedlik yn. Alle minsken, selde winsken, Wyt twa wiken, loft gerdyn; Lit üs fiele, mylde strielen, Sa’t wy simmerfleur wer ïyn. It is makliker jild to fortsjinjen dan it to bihalden Zes personen werden gedood en 29 ge wond, toen een hotel te Blankenberghe in Noord-België als gevolg van een gas ontploffing in de lucht vloog. Het kleine hotel, dat 39 personen her bergde, werd totaal verwoest. De ramp ontstond door een lek in de gasleiding. De ondertekening van het protocol der Unie-besprekingen tussen Nederland en Indonesië is Zaterdagmiddag plotseling uitgesteld. Terwijl aan het Binnenhof alles in ge reedheid was gebracht voor de onder tekening, werd een in allerijl opgestelde verklaring uitgegeven, dat de plechtig heid niet kon doorgaan, omdat de Indo nesische delegatie nog geen volledig contact met de regering in Djakarta had kunnen krijgen. 31 Augustus een tentoonstelling „Van Gothiek naar Renaissance” wordt gehou den. Van daar bereikt men langs de Kop van de Afsluitdijk de Stenen Man, een standbeeld voor de Spaanse gou verneur Caspar di Robles (1570-1573) dat op de dijk staat. Aldra volgt dan HARLINGEN, waar Fries vee, poot- aardappelen en zaaizaden worden uit gevoerd en mosselen en garnalen wor den binnen gebracht. FRANEKER lijkt op de kamer van een professor, het is er een en al wetenschap. Vanaf een fraaie gevel kijkt de Griekse geneesheer Hippocrates op de reiziger neer, het Stadhuis evenaart dat van Bolsward en het Planetarium, gebouwd van 1774 1781 is curieus. Van Franeker voert de tocht over de hoge dijken van Het Bildt, langs Kal ium, Ferwerd en Holwerd naar Dokkum, waar in 754 de evangelist Bonifatius werd vermoord. DOKKUM is nog half Middeleeuws en daarenboven een mooi stadje, dat van 28 Augustus tot 4 Sep tember zijn 1200-jarig bestaan viert met een illuminatie van de stad. Over Oudkerk en Oenkerk keert de reis ten slotte terug naar Leeuwarden, de hoofdstad, welke tev»ns het centrum van heel Friesland is. Daar of in Sneek is het eindpunt van deze interessante tocht langs de elf Friese steden, welke stuk voor stuk zo veel eigens hebben bewaard. Op aanwijzingen van tal van inwoners van Breskens en Cadzand is een groot scheepse reddingsactie met schepen en vliegtuigen ondernomen op zoek naar een onbekend vliegtuig, dat Zondagmid dag om kwart voor twee brandend zou Zijn neergestort in de Wielingen, drie kilometer uit de kust tussen Breskens en Cadzand. Nadien is een groot mysterie ontstaan, omdat de speurtocht niets opleverde en bovendien nergens in West-Europa mel ding is gemaakt van een vermist vlieg tuig. nen vloer terecht gekomen. De man was op slag dood. Het slachtoffer was bezig op een dak en wilde bverstappen op een ander dak, waarvan de bedekking be stand uit asbestplaten. Deze konden de man niet houden, zodat hij omlaag stortte. Den man was gehuwd en had enkele kinderen. Het ei van Coloumbus. In deze leemte is nu voorzien. Het reis bureau Cebuto organiseert iedere week voortaan tweemaal (en wel op 's Dins dags en ’s Zaterdags) een autobustocht met Leeuwarden en Sneek als uitgangs punten. Niet iedereen is in staat een wandeling van ruim 200 km te maken en daarvoor een week vacantie te ne men. Niet iedereen is lichamelijk capa bel een schaatstocht over die afstand af te leggen (en hoe zelden doet zich daartoe ’n dergelijke gelegenheid voor). Niet ieder bezit een auto, motorboot, zeiljacht of paard om daarop de zo po pulaire pelgrimage te maken. Kortom, hoeveel Friezen zijn er niet, die nog nooit alle Friese steden bezochten, laat staan van in één dag? En als U er wel eens toevalligerwijs kwam, zag U er dan de bezienswaardigheden en bijzon derheden, onderscheidde U de culturele en folkloristische nuances, proefde U ’t historische aroma? Vacantiereizen per autobus zijn populair geworden in de laatste jaren. Een ge zelschap per bus is nooit zo aan afge paste tijd gebonden als eentje dat reist per trein, in een bus is men minder af hankelijk van het weer, dan op fiets of bromfiets, kan men véél zien in enkele uren en ook mensen met een „smalle beurs” kunnen zich de weelde veroor loven op deze wijze een vrije dag te be steden. Het is dan ook even simpel als het ei van Columbus, dat er thans der- gelijke tochten langs de 11 Friese ste den zijn ingelast. Het vetgehalte van de consumptiemelk dient van 2% op 3 procent gebracht te worden. Dit is het standpunt van de Fr. Maatschappij van Landbouw. Het hoofdbestuur is van oordeel, dat ’n verhoging van het vetgehalte in een zuivelland als Nederland dringend nood zakelijk is. Aanbieding van melk met een gehalte van niet meer dan 2% procent acht het bestuur niet meer verantwoord. ’t Sprekwurd learde: hftldt ’t yn wearde Wis! Nei rein komt sinneskyn! Alle dagen wurdt der klage, ’t Is al wer itselde liet: Reinboifleagen - ütgeanspleagen, Alles like klam en wiet. Grize loften, wolkenkloften, In waerbirjocht dat men wol riedt. len depresje, noch in resje Mei in lege druk gebiet. Opgeladen, sechtsjin graden, July giet slim tsjin de tried. verleiden in de afwisseling biedende Z.- Westhoek te toeven. Na Harlingen en Franker „gelooft” men het wel en wacht nog de lange rit naar Dokkum. Zou de tocht niet aantrekkelijker worden van af Leeuwarden direct naar Dokkum te rijden en vanaf hier door de Friese Wou den naar Sneek? De „lange zit” heeft men dan 's morgens als men het (uit)- kjjken nog niet moe is. Na de bezichti ging van de kleinere steden in de Zuid westhoek vindt men een aardige climax in een bezoek aan Bolsward, Harlingen en Franeker. In frije wike, ’t sil bisike, In fakansje fol fortier; Dames, hearen, üt kampearen, In simmerhüske yn ’e> hier. Suchtsje, stinne, bliuw mar binnen, Né, gjin ijsko, ek gjin bier! Fuoi sa’n simmer, ’t kin net slimmer, Dit de moaiste tiid fan ’t jier? Wêz dochs wizer, ’t kin net grizer, July wie noch noait sa skier. Wrede grootvader. Na maandenlang knap en tactisch speurderswerk heeft de Rijksrechrche een ruim drie jaar oude moordzaak te Sleen (Dr.) volledig tot oplossing 'gebracht. De 45-jarige landarbeider H. P. uit Schoonlo heeft voor de rechter-commissaris te Assen bekend, dat hij in Juni 1951 het pasge boren kind van zijn toen 19-jarige doch ter heeft vermoord door het in het var kenshok neer te leggen. voortreffelijke wijze langs het zo zeer begeerde doel kunnen worden gevoerd, niet minder zijn ze dat voor de bezoch te steden zelf. En voornamelijk geldt dit wel voor de Zuid-Westhoek waar de Friese stadjes zo dicht bij elkaar lig gen, dat zij als het ware elkaar de hand kunnen reiken. Niet alleen van belang zijn de bedoelde tochten overigens in de engere zin, n.l. dat elk bezoek van „vreemdelingen” als zodanig de midden stander welkom is. Er zit nog een an dere kant aan deze zaak. Onbekend maakt onbemind en zo worden er op tochten als deze door de deelnemers soms „ontdekkingen” gedaan, die vér gaande gevolgen kunnen hebben. De één worden de ogen geopend voor het rijke boek der Friese geschiedenis, dat wel haast in iedere stad ligt opengeslagen, een ander wordt voor het eerst op Gaas- terland als recreatieoord geattendeerd, een derde verpandt zijn hart aan de Friese volkskunst, waarvan hij te Hin- deloopen of Workum de wieg zag staan. Een aangename kennismaking met een bepaalde streek is als zaad dat valt in vruchtbare aarde. En de Friese steden hebben veel te bieden. Arms kleine. Een tweejarig jongetje stak te Kolham (Slochteren) onver wacht de straatweg over, waarbij het, hoewel de chauffeur alle moeite deed een ongeluk te voorkomen, door een vracht auto werd overreden en gedood. Het buitenkansje. De regering is een bedrag van 100.000 ter beschikking ge steld om te verdelen over ongeveer 18000 Nederlanders, die aan de beruchte Bir- ma-spoorweg hebben gewerkt. Het gevaarlijke spuiten. Een boomkwe ker te Reeuwijk overleed, doordat hij nicotine, gekocht als verdelgingsmiddel, binnenkreeg. Dodelijke val door dak. De 52-jarige bouwvakarbeider C. K. uit Nieuw-Ven- nep is door een 7 meter hoog dak ge vallen en met zijn hoofd op een beton- De Elfstedentochten zijn met recht populair. Als sportprestatie is zeker de monsterrit over bevroren vaarten en meren, in ijltempo van de ene veste naar de andere op de „izeren wjuk”, wel de meest spectaculaire. Niet minder bekendheid wordt de laatste jaren ge geven aan de tocht per rijwiel en racefiets, om over die van mo tor en en auto’s maar te zwijgen. Tevens wordt de tocht ieder jaar door enthousiaste tippelaars te voet af gelegd. Zelfs is gebleken dat de 11 parels van het Friese snoer aantrekkingskracht hebben door landelijke ruiters en af en toe voor een complete watervloot. In deze reeks vervoersmogelijkheden (te voet, per schaats, te paard, per boot, per auto, per motor, per schip) ontbrak tot op heden één der, voor onze tijd althans, meest normale: een elfstedentocht per touringcar. olswards Nieuwsblac Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad zegd het bezwaar niet gevoeld en hoe wel het geen zwemweer was, menen we toch dat ook in dit opzicht de voorlich ting niet geheel juist is, tenminste wat de zeebaden betreft. Ons is bekend, dat men getracht heeft scholjeren voor dit doel (het geven van voorlichting) te animeren, helaas zon der resultaat. Het feit, dat het houden van deze tochten blijkbaar enigszins overhaast is opgezet (om in een regen- periode toch een geslaagde dag te kun nen bieden?) is wellicht oorzaak, dat op deze onderdelen nog geperfectioneerd kan worden. Hoe dan ook, het initiatief, tot het hou den van deze tochten, juichen we van harte toe. Een regendag aan zee is een verloren dag. Ditzelfde geldt van de hooggeprezen heide, duin en bos. Een dag langs de elf Friese steden al maakt ook hier de zon de zaak wel wat fleuriger en kleuriger! geeft ook bij somber weer veel te genieten. En duur zijn de tochten allerminst: f5.50 per persoon is.ruim 2 cent per km. de J. Jager schoot in voet. Terwijl de aard appelhandelaar Lij in Dalen van de jacht terugkeerde, ging het geweer, dat hij met de loop naar beneden over zijn schouder droeg, door onbekende oorzaak plotseling af. Lij werd in de voet ge troffen en naar het ziekenhuis in Coe- vorden vervoerd, waar direct operatief werd ingegrepen. Kanon contra 2 auto’s. Twee gepar keerde auto’s geraakten in brand, toen een kanen van een legerauto losraakte op de Van Alkemadelaan te Den Haag. Het kanon reed tegen een geparkeerde auto, die geheel uitbrandde en een daar voor geparkeerde personenauto gedeel telijk. Moeder van 3 kinderen gedood. Een schippersvrouw, moeder van drie kinde ren, is in het ziekenhuis te Sittard over leden, nadat haar kleren in brand waren geraakt door het omstoten van een pe troleumkachel. Dit ongeluk overkwam mevrouw Smeets in de kajuit van het schip „Dieudonné”, ter hoogte van de brug bij Berg in het Julianakanaal. Organisatie. Op de proefreis werd te Workum nogal veel tijd verloren, doordat het hotel eerst nog ingrediënten moest bestellen voor het klaar te maken maal. Zóu het niet wenselijk zijn een eventueel etentje vooraf (of onderweg, de telefoon is wel gewillig) te bestellen? Ook werd de wens geuit de tocht aantrekkelijker te maken door het in de steden te laten afstempelen van een routekaart. Ge meentebesturen zullen hieraan graag medewerking verlenen. De tocht (hoe wel geen prestatietocht) wordt er „ech ter’’ door en de deelnemers houden een aardige herinnering. Wellicht kon als stempelkaart de achterzijde worden ge bruikt van een 11 steden-gidsje, want en dat is een andere wens zal men werkelijk niet aan de bezienswaardig heden voorbijlopen, dan is een (liefst enthousiaste en f lot te) gids wel ge wenst. Misschien iets voor de chauf feur De reizigers zullen dankbaar zijn, voor al als de voorlichting juist is. Op de proefreis was deze geïmproviseerd en daarom zullen we het niet al te euvel duiden dat bij Oudemirdum ongeveer het publiek werd voorgelicht met de woorden: „We rijden nu Gaasterland binnen. Een bezwaar van dit gebied is, dat het nogal rechts georiënteerd is, heel veel mag hier niet, bijv, gemengd zwemmen.” Van het eerste hebben we, eerlijk ge- Hwat hat Qabe Sk West-Duitslands naar het Oosten ver dwenen chef-spion, dr. Otto John, heeft een rede uitgesproken voor radio Oost- Berlijn. Hij zei: „In West-Duitsland was het mij onmogelijk met vrucht te wer ken voor het herstel van de Duitse een heid.” Hij hoopte zijn persoonlijke ideeën over de wijze waarop de Duitse eenheid zou moeten worden hersteld, binnenkort te publiceren. Personen, die John persoon lijk hebben gekend, hebben verklaard, dat het „onmiskenbaar” zijn stem was. In West-Duitse dagbladen en in rege ringskringen wordt verklaard, dat de tocht-naar-het-Oosten van deze mees terspion een ramp van de eerste orde is voor het Westen. Het gehele spion- nage-systeem van het Westen staat hier op het spel. Leidende politici eisen, dat de veiligheidsorganisaties met de fijne kam worden onderzocht. Dinsdag komt de parlementscommissie voor de be scherming van de Grondwet in Bonn bijeen om ove>r John te spreken. Wensen. De organisatoren, op wiens uitnodiging wij Zaterdag j.l. de eerste tocht mee mochten maken, vroegen ons te letten op de reacties van het publiek en vrije lijk onze critiek te geven. Uit bovenstaande resumeert U reeds, dat wij voor het initiatief weinig anders hebben dan lof. Toch zijn er wel wen sen, die wij willen doorgeven. Eerst wat de route, verder wat de organisatie, voorlichting e.d. betreft. De route werd genomen „om Zuid”. In Sneek is in de vroege morgen nog weinig te zien, al te veel laat men zich Gedachten in steen. Iedere stad is de uitdrukking van een gedachte in steen. In Friesland, waar het individualisme altijd sterk is ge weest, heeft ieder der elf steden zijn eigen karakter. In SNEEK waait de wind van de Friese meren, daar is de grootste jachthaven van West-Europa. IJLST is klein en fijn als het speelgoed dat er vervaardigd wordt. SLOTEN zou men onder zijn arm mee naar huis wil len nemen om het te pronk te zetten, zo gaaf is dit stadje. STAVEREN teert op haar legende van de gouden stoepen en aan de maquette van oud-Staveren in het Stadhuis kunt ge zien hoe welva rend de stad is geweest. HINDELOO- PEN heeft een interessant museum en Commandeurshuizen, uit de tijd, dat de Hindeloopers de vrachtvaarders waren op de Oostzee. WORKUM is de stad der spaarzaamheid, de Workumers bouwden een der grootste en mooiste kerken van Friesland en richtten als eersten in Nederland een spaarbank op. In BOLSWARD kan men de Gothiek bewonderen in de St. Martinikerk en de Renaissance in het Stadhuis, waar tot yn stie gyng de jongelju oer de hollen as wetter oer in einekop, it glinstere ef- kes, mar wiet waerd it net, de holle wie jit droech bleaun. Net allinnich dizzc jonge minsken hienc muoite om der et ter to kommen hwat nou winlik kultuer en kulturcle üntjowing bitsjut, hiel hwat greate minsken witte der ek mar och sa’n skeintsje fan, wylst dèrneist op gjin in- keld gebiet, safolle snobisme en wanbi- gripen hearskje as krekt hjirre. Dit is tige, tige spitich, hwant as men it goed bi- griep, soc elts der bilangstelling foar hawwe, mei ütsündering fan de lju, dy't yn ien opsicht noch fan de bisten t< ün- derskieden binne, namlik dat se rjuchtop rinne. Kultuer is it meast wêzentlikc fan de minske. In dier hat gjin kultuer, dy is inkcld natür, mar in minske kin net sun der kultuer. De primityfste folksstammen kenne kul tuer en it libben fan de minsken hjirre hat yn al syn uteringer de fruchten fan ieuwenlange kuituren yn him opnaem. Hwant kultuer, dat is de forbettering, de foredeling fan de natuer op alle libbens- gebiet. In wylde, dy’t yn in boskgreopel sliept en rauwe woarte’s en beamfruch- ten yt, soe in natuerminske wêze, mar sokken bistean hjir net En alle dingen, dy’t de minske hjirre docht en brükt, seit en sjongt, skriuwt en spilet, hawwe in kulturele bitsjutting. Dizze kin lyts of great wêze, mar it fait under de kultuer. As wy de apels earst skile, waskje, siede of bakke, sitte wy yn de kultuer, üs hüs is in stik kultuer, de klcan, dy’t wy drage, de krante of it boek, dat wy leze, de tsjerke, dy’t wy bouwe en brüke, de psalmen, dy’t wy bidde of sjonge, de sankjes, dy’t wy sjong en de marsen, dy’t wy spylje, de stikjes, dy’t wy foar- drage, dit alles giet boppe de natuer üt en is kultuer. It is in misbigryp, dat kultuer pas bi- syn hiel hüs mei follet as in museum, docht oan kultuer sa as in postsegelsam- ler. Dit is in hobby, mar gjin kultuer. Hwant echte kultuer is fêstknotte oan de eigen natuer en de kombinaesje: Fryske boer en Chineeske kunst, is ün- eigen en ünnatuerlik. Derom kin men sok guod wol moai fine, mar dit is gjin ütdrukking fan eigen aerd jit minder in bifrijing dêrfan. Mar as Tetman de Vries syn ienfaldige Fryske sangen oer lan en fjild, toer en tsjerke, greide en bou, maitiid en sim mer yn roune wurden stal jowt, dan tril- let yn it Fryske wezen in mienskiplik fie- len en glinster je de eagen fan echt en djip geniet. De greate fijan fan echte kukuer is oan de iene kant de massifikaesje fan de dierlike minske, dy’t giin eigen gesicht mear hat, mar troch sensaesje en tri lael amusemint de proai wurdt fan eltse moade-many. Oan de oare kant is like needlottich de kulturele snob, dy’t mei- docht en meirint omdat it „stiet”. De flok van de „cercle” fan de „society”, it neiaepjen fan de „élite”, it meipronk- jen, it meibearen en it meibügen. Jo moatte dat boek léze, dat toanielstik sjoen hawwe, dat konsert bywenne, in repro- duksje fan dy skilder yn de salon hawwe. Lju, dy’t mei meilijen delsjogge op in arbeider of boer, mar de doofpot en de earnen amer yn de salon to pronk sette. Earme, neakene, keale sielen, dy’t pron- kje mei frjemde fearen en gjin aen haw we fan hwat in rike jefte echte wiere kultuer foar in minske bitsjut. Kultuer is styl! Styl freget karakter en dat on derstelt in eigen, inerlik wezen, gjin schabloon en oppleistere grêf. Om dy echte kultuer libben to halden, der giet it om, hwant sünder echte kultuer wurdt de minske in massa-dier. cent van Goch, Rodin of Beethoven. Kultuer leit ek yn de arbeiderswente yn ’e Walden tusken de beam wallen, yn it jierdeifieren fan heit en mem yn it fa- myljerountsje, yn de b graffenis om de ald-tsjerke hinne en yn it kammenet of de knopkestuollen fan beppe. Kultuer is de libbenswize fan de biskaef- de minske, dos de minske, dy’t net by ynstinkt libbet lyk as ,t dier, mar mei de drang nei better en moaijer omdat dit syn inerlik wêzen better b'fredicht. Kul tuer moat dos pass: by it aerd fan de minske, hy moat der syn inerlik yn wer- jaen, fan binnenüt moa de drang kom- me ta kulturele foarmjowing, dan wurdt de kultuer echt en bitsjut it libbensfor- riking en libbensbifrijing. De minske kin dat net oars dwaen as yn mienskip mei oaren. Kultuer libbet allinnich mienskip lik, hwant in minske is fan aerd in mienskipslid. Kin in dier, nei de berte, him soms al daedlik seis redderen yn it slimste gefal nei inkelde wiken of moannen, de minske hat mear as tsien jier ”edich om seis it libben treast to wêzen, sünder famylje of mienskip kin hy net libje. Dêrom is syn kultuer ek de libbenswize fan de fa mylje, fan de rige fan famyljes, fan it doarp of stêd, fan it hiele folk. Hoe sterker dy mienskip is, inerlik troch de greate oerienkomst vn karakter, óf- stamming, histoarje, godstsjinst, moraql, rjochtsbisef, tael en brükmen, hoe ster ker en djipper dizze kultuer wêze kin. Hwant hjir lizze de founeminten fan in hechte mienskip en dêrr.-ei e’: de foar- wearden fan in rike, echte kultuer. Men mei nea forjitte, dat de earste eask oan elts minske is, himsels to wêzen en de twade, himsels aloan to forbetterjen en to forrykjen. Kultuer los fan de natuer is, sa seit Dr Kok mei rjocht, op stjerren nei dea. In wolsteld minske, dy’t in hiele sam- gjint by Vondel of Shakespeare, by Vin-1 ling oanleit fan Chineesk porselein, dér DE ECHTE MINSKE Dat der by ünderwiis en kursussen, by lêzings en preken in bulte dingen oer de hollen hinne gean, dat stiet wol fêst- Elk, dy’t Syn bést docht om üt to sykjen, hwat der fan al dy lessen nou echt geast- lik eigendom fan de tahearders of lear- lingen wurden is, dy sil him bisauwe. In eigen oertsjüging waeit jin samar net oan, de measte minsken prate sa’t elken- ien praet,, of hwat juster yn ’e krante stie. Dizze ünderfining makket biskieden en trunet lesjowers aloan wer skerp oan, de dingen klear. ienfaldich, düdh'k foar to stellen en hieltyd to hifkjen oft it wol „bigrepen” is. Dizze winter wie der in ploechjt jong- folk, op in kursus earne, dwaende mei lessen oer kultuer. Dy lessen wiene mei tige omtinken gearstald, mar hwat der S:

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1