F B1 gF' roar KRISKRAS door Nederland aoe Grote Kaatswedstrijd vrije samenstelling te Witmarsum EEN GROOTSE ZEGE VAN HET TWEEDE KLAS PARTUUR E. T. Zijlstra, A. Rinia en H. Zijlstra Fan de Martinytoer Grote brand in Onze dochter is vermoord us hjoed p p to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND E. T. ZIJLSTRA KONING EN HOUDER VAN DE T. ZIJLSTRA-WISSELBEKER Sneker op weg naar vacanlieoord gedood krantenpapierfabriek Een achtste deel van de Nederlandse productie aan krantenpapier is uitge vallen, doordat een zich razend snel ont wikkelende brand Zondag een van de vier papiermachines van de N.V. Van Gelder en Zonen te Velsen zo zwaar heeft gehavend, dat deze voorlopig een onbruikbaar wrak is. Van Beerta kampioen van Ned. tuigpaarden Vierdaagse 1 - 50e Jaargang No. 60 Dinsdag 3 Augustus 1954 Hwat hat en i 2. 3. 4. 5. 6. 7. van 8. Hongarije. 9. 10. Hilversum woonachtig De Tsj. de J. 4 Jild dat stom is, makket faek rjocht hwat krom is. Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) DE FRYSKE BOER EN DE KULTUER heide te Sittard zijn enige gevallen van de gevreesde konijnenziekte myxomato- se geconstateerd. Twee konijnen, die aan deze besmettelijkë’ ziekte zijn gestorven zijn voor nader onderzoek opgezonden naar de rijksse-ruminrichting te Rotter dam. Men vreest, dat de gehele wild stand van konijnen in dicht jachtgebied door deze ziekte is of zal worden aan getast. aan zijn een Pluvius mede reisgenoot, Die rijkelijk zijn verfrissing goot: Over hun lichte kleren. Deez’ Julimaand zeer dienst bereid, Maar af en toe wat nattigheid, Het zou hen heus niet deren. Daarom lacht zelfs een eerste jaars Onder de koene tippelaars. Zo’n wandelingetje maakt fit, Vooral die beroepsmatig zit, Kan er beslist niet buiten. Ook voor de slanke lijn is ’t goed, Het sterkt de longen, staalt het bloed En geeft gespierde kuiten. Wie zegt: ’k lap zoiets aan mijn laars, Die vrage 't zelf de tippelaars. bruidegom in is. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Maar bovenal, het is een sport, Waarbij niemand oneerlijk wordt, Geheel zonder gevaren. ’t Kan niet om ruwheid afgekeurd, ’t Laat enkel daarvoor niet getreurd, Misschien twee flinke blaren. Men zegt sportiviteit is schaars.. Die het tonen zijn de tippelaars. PIET. plaatste. Daarna liepen Schuil c.s. uit tot 5-1 en begon het er voor v. d. Weerd c.s., die het geluk niet mee hadden al zeer bedenkelijk uit te zien. Maar. de kansen keerden. Het partuur no. 3 kwam er beter in en Kuiper begon aan de opslag danig te knoeien. De achter stand werd in korte spanne tijd dan ook volkomen weggewerkt en ook het beslis sende eerst kwam aan v. d. Weerd en zijn maten, toen een öpslagbal op 6-2 niet werd verwerkt. In de strijd tussen de parturen 5 en 6 hadden Wassenaar c.s. het geluk niet mee. Niet minder dan viermaal werd de stand gelijk 6 genoteerd en telkenmale kwam het eerst aan Schouten c.s. Het resultaat was dan ook, dat partuur no. 5 op de stand 2-5 6-6 de flinke kaats niet wist te passeren en hiermee ver loor. De nos. 7 en 8 speelden een heel een zijdige partij. Het trio Hoekstra en de gebrs. De Haan was bij lange na niet opgewassen tegen v. d. Leest c.s. en bracht het dan ook niet verder dan een enkel eerst en 2 punten. Bij de partij tussen 9 en 10 bleek al ras, dat de gebr. Zijlstra met hun Makku- mer maat Rinia van goede wil waren. E. Zijlstra bracht steeds weer lastige huizenhoge ballen achterin en zijn bei de perkmakkers wisten wel raad met de opslagballen van Olivier en De Bruin. Meer dan 1 eerst en in het geheel 24 punten werd hen niet gegund. In de Hwat duorret it mei party dingen lang, foar’t it wezen üs klear foar eagen stiet, hwat moat der earst in lange, bochtige wei öflein wurde, foar’t wy de iepene flakte fan it kleare tinken birikt ha. Ja, de minske hat in fuortsjustere bop- pekeam&r, dat is mar al to wier en it Ijocht, dat der sa breanedich is, moat fjochtsjende wei syn paed fine. Wie it oars, hwat soe der dan mear foar de han lizze as in kulturele bloei fan de stén, dy’t sa bifoarrjochte is yn it heitelên op kultureel gebiet. De boere- stan hat dêr in plak hwer’t elk ófgun- stich op wêze kin. By him is it heite- lan faek heite-lan, de wente in famylje- pleats, de kontrij bisiedde mei omkes en muoikes, de histoarje en tradysje fan eigen famylje sterk forboun mei de skiednis fan it Fryske folk, de omgongs- taef en de faktael deselde as dy fan de Fryske kultuer, de gewoanten, de seden, de rjuchtsopfettingen, it gefoels- De finale werd dus gespeeld door de parturen 8-10. Zouden Zijlstra c.s. het bestaan voor de derde maal met zulk een groot élan te kaatsen als in de vorige partijen door hen was getoond, of zou het v.d. Leest en zijn beide makkers gelukken hen de voet dwars te zetten? Dit waren de vragen, die natuurlijk het in groten getale aanwezige publiek be heersten. Vanzelfsprekend hoopten de rasechte Witmarsumers dat hun dorps genoot en ex-dorpsgenoot met Rinia het stoute stuk zouden uithalen om ook v. d. Leest c.s. aan hun zegekar te bin den en inderdaad is hen dit gelukt in een slotpartij, waarin de felle Stienzer en zijn maten met eersten en in het ge heel 48 punten het hoofd moesten bui gen voor het, deze dag, oppermachtige drietal van no. 10. Het begin was voor v. d. Leest c.s. nogal bemoedigend. Na om beurten een eerst te hebben gekregen, verkregen zij zelfs een kleine voorsprong, doch konden het ten slotte niet bolwerken tegen het goed sluitende partuur no. 10, dat op en uit een klasse beter speelde dan hun tegen standers. In het laatste eerst werd het nog 6-6, doch Rinia maakte aan alle illusies van no. 8 een einde door een formidabele hercules te plaatsen. De algehele uitslag is: 1ste prijs, f45 plus 3 med.: E. T. Zijl stra, A. Rinia en H. Zijlstra. 2de prijs, f30: M. van der Leest, Joh. Zijlstra en A. Hiemstra. 3de prijs, f24: J. Stavinga, S. van der Zee en A. Veldkamp. Tante Pos was laat. De heer A. Alsem- geest aan de Rotterdamseweg te Delft heeft een briefkaart ontvangen, welke blijkens het poststempel op 16 October 1926 in Den Haag op de bus was ge daan. De geadresseerde moest 14 cent strafport betalen Zierikzee schenkt klok aan Almelo. Het gemeentebestuur van Zierikzee heeft aan de gemeente Almelo een klok aangebo den uit dankbaarheid voor hetgeen door deze gemeente na de ramp voor Zierik zee doet. Deze klok dateert uit 1464. Verbroken radio deed ergste vrezen. Zes uur lang heeft ’t vliegverkeerscontróle- centrum op Schiphol in spanning ver keerd over een Amerikaanse Skymaster met 72 personen aan boord, waarmee ’t radiocontact werd verbroken toen het toestel boven de Noordzee vloog. Het is later veilig op Ijsland aan de grond ge komen. Stavinga en zijn maten begonnen er beter in te komen, waren tweemaal op 6-6 de gelukkigen en wisten zich een 5-3 voorsprong te verschaffen, toen Tolsma op 6-2 kwaad sloeg, v. d. Weerd nam hierna de perkplaats van Tolsma over; sloeg bij de stand 6-6 tactisch uit en bracht vervolgens op 6-4 de partijen weer op gelijke voet. In het laatste eerst poedelden v. d. Weerd en Tolsma elk eenmaal, kregen ten slotte nog 4 pun ten, waarna Stavinga met een zitbal de partij beëindigde. In de partij tussen de nos. 6 en 8 kon het spel van partuur 6 bij lange na niet die hoogte bereiken als in de le omloop en het gevolg was dan ook, dat v. d. Leest c.s. zonder grote inspanning deze partij wonnen bij de stand 2-5 4-6. hwat, dat is ófbraek. Wy moatte bou- we, net brekke. En dan sprekt it as in boek, dat üs gearkomsten, üs sjongen, üs feestjounen ek in eigen styl hawwe, eigen, dus frysk. It kin ommers net oars. En eltse net-Fries, dy’t gjin snob is, sil him forbliidzje oer hwat er hjir fynt. Hoefolle fan harren hawwe my dat sein, as hja üs sjongen of toaniel- spyljen seagen: je kunt zien, dat dit veel dieper gaat. Sa is it! Hwant hjiryn kinne wy üssels jaen en weromfine. In eigen heit en mem, hwa kin dit bidjipje sa as de eigen bern dat kinne. Foar oaren is it ien of oare man en frou, mar foar üs is it safolle mear. Sa sille wy folie en folie mear ynhald jaen kinne oan eigen tael, oan eigen sang, oan eigen toaniel, eigen boekeskat, as oan oare net-eigen dingen. En dus is de opjefte fan de boerestan- organisaesje, neist oare wichtige dingen, dizze: Mei de hiele hüd dit karakter foarsterkje, oanmoedigje en suver bal de. Dit is ienfaldich har hege plicht en in natuerlik rjucht. Hja sille dêrmei foar harsels en har bern de erflike skat- ten fan har geastlike rykdom biwarje en respekt óftwinge fan elts earlik minske. Hwant dêrmei moatte wy bi- gjinne, mei seis great to gean op ald- faers erf en erf skip. In fiere, frije, Frys- ke boer to wezen, dy’t wit dat hy op dizze wize syn plak it béste skjinmak- ket. De Fryske boer is de grounslach fan it Fryske folk. Gjinien hat bilang by de ófbraek dêrfan, mar hünderttüzenen forbliidzje har yn syn karakterfol bi- stean. Hy mei it wol witte, dat fier boppe gearkomsten, protestaksjes en wetten, syn holding yn it libben, bislisse sil oer dit folk en syn kultuer. Dy’t him seis achtet, sil achtinge winne, mar dy’t him seis weismyt, wurdt fan de bargen opfretten. Radio-huwelijk. De programma-direc- teur van de NRU, de heer E. Bomli zal Vrijdag 6 Augustus in het huwelijk tre den met de zangpaedagoge en zangeres Martha Heemskerk. De huwelijksplech tigheid zal in het HiJversumse raadhuis libben, it keatsen en it hurdriden, de sjeas en de belleslide, it eariisder en de flagge op de nael fan de pleats, alles is fan it folk en fan syn folk, sa eigen as bern oan heit en mem. In Fryske boerehüshélding kin mear as hwa ek libje üt eigen inerlike krêft. Syn wêzen is net brutsen, alles hwat it docht en tinkt is üt ien lape snijd, it is Frysk fan ’e widze óf en as „hij” of „sij” wol, kin it dit bliuwe oant de léste gong om de aide toer nei it hóf, hwer’t hy rêste sil by de sibbe. Hoe djip dit yn syn herte leit, kin men forstean as men sjocht, dat Tetman de Vries mei syn stik: „De tiid haldt gjin skoft” mear as seishündert kear in pear hündert minsken nei seal of tinte brocht hat. allinnich omdat dit stik Fryslan en it Fryske libben earlik en sljuchtwei op ’e planken bringt. Hja kinne harren der net sêd oan sjen en deagewoane minsken rinne foar de tredde of fjirde kear nei dit stik as wle it in gratis-brulloft. As men dy freegje soe, hwat de boerestan op kultureel gebiet dwaen moat, dan kin ik dit it béste sa sizze: De boer en syn hüshalding ta it bisef bringe, hoe great it foarrjocht is, Fryske boer to wêzen yn Fryslan. Hwant syn aerd, syn wêzen, syn tinken, syn aerdichheit, syn niget kin him dan krekt dêr ütlibje, hwer’t hy thüs is. Op oare plakken kin hy faeks like folie of mear fortsjinje, mear gemakken krije en minder wetterskipslêsten, mai’ hjir sprekt alles in tael, dy’t hy nearne oars fine sil. Hjir lizze de pleatsen, dy’t him eigen binne, net fan namme en greatte allin nich, mar alles hwat der oan en yn sit, sprekt him oan. Alles! De finnen en de mieden, hwer’t er as jonge aeijen socht en sleatsjesprong, de hikken en de dam men, de mounle op mounlepóle, de Ijippen en de skriezen, de opers en de reakken, de widzjende weiden mei de swarte hynders en de rike pracht fan it skoandere Fryské fé. Hwer is er sa thüs as yn de kokenkeamer mei de krante yn in briedstoel en de sokken ticht oan it kachaltsje? f 2000 melkpoeder gestolen. De politie te Amsterdam heeft twee mannen gear resteerd, de 26-jarige chaudffeur F. M. van V. en de 33-jarige koopman J. K. H. J., beiden uit Amsterdam, die zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal resp. heling van een partij melkpoeder J-worden voltrokken, daar zowel bruid als ter waarde van ca f2000. bruidegom in I’ In de St. Annastraat te Nijmegen is Za terdagmorgen een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij ir. G. J. A. Nieveen uit Sneek om het leven is gekomen. Hij was met zijn vrouw en twee kinde ren op weg naar een vacantieoord in Zwitserland, toen zijn wagen aan het eind van de St. Annastraat in botsing kwam met een militaire wagen. De heer Nieveen werd op slag gedood. Zijn vrouw, die eveneens ernstige verwondin gen opliep, werd met haar beide kinde ren overgebracht naar het Canisiuszie- kenhuis. Een der beide kinderen kon in de loop van de dag naar huis terugke ren. Ondanks dit ernstige handicap hoopt de directie deze terugslag van ongeveer 12 procent in de productie op te kunnen vangen in de fabriek te Renkum. Een deel van het personeel te Renkum, dat Maandag met vacantie zou gaan, is n.l. bereid een deel van de vacantie op te offeren en door te werken. Terwijl Zondagmorgen de laatste hand werd gelegd aan een uitgebreide revisie van de 60 meter lange machine (een enorme kolos die vele millioenen kost en geheel alleen een groot gedeelte beslaat van een grote fabriekshal), kwam bij het laswerk een vonk bij de machine te recht. Het vuur bereikte direct het ka- toenvilt dat door bijna de hele machine loopt. Een brandwacht, die uit voorzorg bij laswerkzaamheden aanwezig is, zag de brand onder zijn ogen ontstaan, doch door de snelheid van het vuur was hij machteloos. Hij trachtte de vonk te do ven, doch dat mislukte. Veertien millioen voor hogere producti viteit. De regering heeft voorgesteld voor dit jaar nog eens bijna 14 millioen gulden uit de tegenwaarderekening van de Marshall-hulp beschikbaar te stellen voor de productiviteitsverhoging. De gelden zullen ten goede komen aan landbouw, industrie, onderwijs en pre ventieve geneeskunst. tweede omloop kwamen eerst tegen elkaar uit de nos. 1 en 3. Aanvankelijk ging de strijd vrij wel gelijk op. Het eerste eerst was op 6-6 voor v .d. Weerd c.s., doordat Bouw- ma de bal voor de kaats wist te keren. In het volgende^erst sloeg Tolsma op gelijk 6 de bal kwaad. Weer werd het 6-6; v. d. Weerd sloeg goed op en Veld kamp faalde in het perk 1-2. De partijen kwamen op gelijke voet toen dezelfde speler bij de stand 6-2 de bovenlijn pas seerde. Nogmaals en dan voor het laatst in deze partij kwam de leiding aan v. d. Weerd c.s., toen bij een schone zes de kaats werd gepasseerd. Ondanks de harde wind waren Vrijdag vele duizenden naar het grote Leeuwar der concours gekomen, waarvan het hoofdnummer was het kampioenschap der tuigpaarden van Nederland, De vele verwachtingen bleken niet goed te zijn. Het was alleen Piet van Beerta van de hger D. E. Mellema van Finsterwolde, die in grote vorm was. De bekende rijder en trainer van concourspaarden, Joh. Caspers te Groningen, reed hem op uit nemende wijze. Tweede werd Jancko van de heer P. C. C. van der Touw te Den Haag. Frits, van de heer W. K. van der Wal te Mun- nekeburen, kampioen 1952, werd derde geplaatst. Daarop volgde Gelrus van de heer E. Hemmes te Groningen, kam pioen 1951. Het was een zeer spannen de strijd, met een verrassende uitslag, waarbij bleek, dat alleen Piet van Beer ta in grotere vorm was dan op vorige concourses hippiques. Het springconcours-B werd gewonnen door Vingtaine van de heer D. J. Olink te Zelhem. Hij startte als eerste en bleef foutloos in de snelste tijd, terwijl bleek, dat na hem nog negen foutloze parcour- sen werden gemaakt. Tweede werd de heer D. Anema (Ferwerd) met Alexan dra; derde werd de heer D. T. Barlagen te Reiderwolderpolder met Leutnant. Het M.A.-parcours bracht een overwin ning voor de ritmeester J. J. Gruppelaar te Ede met Portelet; was wel foutloos, maar kreeg 2% tijdfout. De enige, die het parcours werkelijk foutloos vol bracht, was de heer M. M. Koster te Zandvoort, met Tarahumara. Maar deze startte hors concours. De luitenant-ter- zee-vlieger H. Scheren met Grey Boy van stal Soestdijk werd tweede, ontving drie fouten voor een weigering. Hackney- en Friese paarden waren naast jacht- en elegante rijpaarden de verdere onderdelen van dit buitengewoon geslaagde concours. Om de prjjzen kaatsten alzo de nos. 10-1, terwijl 8 bleef staan. De practisch algemene verwachting, dat partuur no. 10 het niet zou kunnen bol werken tegen het heus niet zwakke par tuur Stavinga c.s., kwam niet uit. Wëer was het E. T. Zijlstra, die met hoge, diep achterin geplaatste ballen Veldkamp in grote moeilijkheden bracht en weer waren het zijn perkmakkers, die in het perk zeer goed raad wisten met de opslagballen van Stavinga en Veldkamp. Wel was ’t eerste eerst voor no. 1, doch no. 10 nam de leiding over door drie bordjes achtereen in te palmen Stavinga c.s., het gevaar inziende, be gonnen zich duchtig te weren met als gevolg, dat de stand 3 eersten gelijk werd. Het daarop volgende spel was voor Zijlstra c.s., doordat Huite twee maal op 6-2 de bovenlijn passeerde. Nog gaf no. 1 zich niet gewonnen; op 6-2 plaatste Stavinga een zitbal, doch in het laatste eerst kreeg zijn partuur slechts 2 punten. Het puntenschema was als volgt: Hwer kin er better prate as by Omke Sibe ütfanhüs, hwer hat er mear wille as by muoike Tsjitske en har greate hüshalding? Is del’ op ’e wrald In smü- ker plak as in deiske boerekeamer, is der better üntwyk as in great of lyts büthüs? Kin in bern mear bigeare as in boerehiem, mei hóf en skuorreed, mei gollen en weinhok, mei heasouder en kuilbulten as boartersplak De Fryske boer is in ryk man om't hy mei syn hiele wêzen forboun is mei de groun en lansdouwe, mei de tael en de sede, mei it hüslik en famyljelibben, mei de keatsers en de hurdriders, mei de bou en de greide, de lavearjende syl- boatsjes en de roekjeijende Ijippen. Hy moat it allinnich mear sjen en wear- dearje, mear achtsje en heechhalde, hy moat der foar stride. Hy krige dit alles as in rike jefte fan God, Dy’t him sa makke en him hjir delplante, hwer’t hy thüsheart. Hy moat der greatsk op wêze, in tankbere greatskens, sa’t men wiis is mei in soun lichem, in skoander forstan en in béste heit. It is him -jown as de fiif talinten üt it Evangeelje om der noed foar to stean en om der fiif by to winnen. Dit goede, moaije en frucht- bere libben heart nije frucht to jaen troch dit alles to biwarjen en jit better en folsleiner to meitsjen. It aerd for edele troch in nobel, fynfielend minske to wurden mei in greate leafde foar oaren, binammen foar har, hwer’t wy mei om geane. De bern ündermekoar foargean yn it foarmekoar opkommen, elkoar helpen, towille to wêzen en bliid to meitsjen. Ienfaldich en biskaefd to wêzen mei boaden en arbeiders, mei keaplju en elk, dy’t de homeije ynkomt. Noed to stean foar goede seden. „Dat heart sa net” en ,,sa dogge wy hjir net” üt de müle fan heit en mem, hat in greate foarmjende ynfloed. Wy moatte üs seis bliuwe, dan bin wy op üs plak. Gjin frjemde tael, frjemde kunsten yn it gebiet, hwer’t ieuwen op üs delsjogge, hoe’t wy it erfskip fan üs folk wear dear je. Wy moatte üssels wêze, dat is üs taek. As wy üs forbrekke, dan brekt der De lijst voor deze wedstrijd bevatte 10 parturen, die door loting aldus was sa mengesteld J. Stavinga, Poppingawier, S. v. d. Zee, Leeuwarden en A. Veldkamp, Huizum. J. Galerna, J. Jansen en D. Smedin- ga, Harlingen. M. van der Weerd en J. Tolsma, Arum en S. Bouwma, Franeker. H. Schuil, Harlingen, Fr. Helfrich, Leeuwarden en R. Kuiper, Mak- kum. K. Wassenaar, Wier, JE. Halma, Assen en W. Vlietstra, Franeker. J. Schouten, Huizum, Joh. de Groot Tzum en J. Venema, Achlum. R. Hoekstra, Ternaard, P. de Haan, Akkerwoude en H. de Haan, Hol- werd. M. van der Leest, Stiens, Joh. Zijl stra, Joure en A. Hiemstra, Leeu warden. S. Olivier, Harlingen, Th. de Bruin en A. Paassen, Leeuwarden. E. T. Zijlsfra, Amsterdam, A. Rinia Makkum en H. Zijlstra, Witmar sum. Het was ruim twaalf uur toen scheids rechter D. de Vries van Kimswerd de wedstrijd in 2 perken liet aanvangen. Stavinga c.s. pakten de zaken dadelijk energiek aan, hadden tweemaal het ge luk op 6-6 het eerst te krijgen en liepen uit tot de stand 4-0. De 2 volgende eer sten waren resp. op 4-6 met zitbal en op 6-6 ook met zitbal Voor Gaiema c.s. doch verder kwam dit partuur niet, want het resterende spel was voor no. 1, nadat Veldkamp op 6-2 een bovenslag plaatste en Smedinga bij de stand 6-4 in het voordeel van no. 1 de bal buiten de kwaadlijn sloeg. In de partij tussen de nos. 3 en 4 leek het er in het begin veel op, dat Schuil c.s. een zeer gemakkelijke overwinning zouden behalen op van der Weerd c.s. Nadat no. 4 een spel voorsprong had verkregen, kwam het eerste eerst aan no. 3 toen v. d. Weerd op 6-4 een zitbal 10: 2-8-S-8-4-6-8-8-2-8 62 p. 1: 8-4-0-6-8-8-2-2-8-2 -- 48 p. Meerdere malen passeerden Rinia i Zijlstra op fraaie wijze de bovenlijn. Het publiek was zeer enthousiast. Voor aan de kop liepe Opa Schram, Die vaker al de benen nam. Nee, dat bleek niet een slome! Het is hem even lang of breed, Of dit nu de Vierdaagse heet Of de „voetreis naar Rome”. Een „Bolsward-baard” recht als een kaars, De Koning van de tippelaars. Witmarsum heeft op deze door uitermate fraai kaatsweer begun stigde Zondag de sensatie van de dag beleefd, doordat het tweede klas-partuur E. T. Zijlstra, A. Rinia en H. Zijlstra met veel machts vertoon en onbedreigd tot de finale wist door te dringen en ten slotte het heus niet zwakke partuur Van der Le-est c.s. versloeg met 3 eersten achterstand. Nederland schenkt 50.000 gulden De afgelopen weken duizenden Hongalen getroffen door overstromingsramp. In verband hiermee heeft de Nederlandse gezant in Buda pest namens zijn regering aan de Hon gaarse regering een bedrag van vijftig duizend gulden aangeboden voor de aan koop van goederen van Nederlandse herkomst ter keuze van Hongarije, be stemd voor de slachtoffers van de watersnood. ouders van Wilma Montesi hebben verklaard, dat hun dochter ten gevolge van een misdaad en niet door een on geluk om het leven is gekomen. Oorspronkelijk had da familie Montesi volgehouden, dat de 21-jarige Wilma stierf, terwijl zij aan het strand van Ostia een voetbad nam om zich te be vrijden van een voetinfectie. Door deze verklaring is thans weer een nieuwe wending gekomen in deze ge ruchtmakende affaire. Kind doodgereden. Het 4-jarige jon getje A. Heeze uit de Driek van Erp- straat te Oss is Donderdagavond ai spe lend onder een passer ende auto gelopen. Het kind werd zo ernstig gewond, dat het Vrijdagmorgen in het ziekenhuis is overleden. Benauwd moment. De 15-jarige metaal bewerker H. Beumer uit Harskamp zal zich zijn vacantiereisje naai’ het Rijn land in Duitsland nog jaren herinneren. Met een tandradbaan was hij met zijn collega’s van de fabriek naar de top van de Drachenfels gebracht. De terugtocht zou te voet worden gemaakt. Beumer kwam te struikelen en rolde langs de helling omlaag. Na dertig meter ein digde zijn tocht tegen een boompje, vlak voor een diep ravijn. Het boompje redde zijn leven. - Jongste Burgervader? Neerlands jong ste burgemeester zal waarschijnlijk de heer A. V. A. Dingemans Wierts zijn, die benoemd is tot burgemeester van Woudrichem. Hij is dezer dagen 28 jaar geworden. Ameland het droogste eiland. Wie in Juni zijn vacantie heeft doorgebracht op Ameland, is nog niet zo heel slecht af geweest. Weliswaar waren er geen zo merse dagen (in Zuid-Limburg nog al tijd 3), maar met de regen is het in verhouding tot andere streken in Neder land best meegevallen. Nes op Ameland was met een maandtotaal van slechts 39 mm zelfs het droogste plekje ons land. Jongen uit trein geslingerd. Mevrouw Van Laar uit Almelo maakte met drie van haar kinderen een uitstapje naar een bij Vriezenveen gelegen vacantie oord. Op de terugweg is het 7-jarig zoontje Gerrit, dat even naar het toilet was geweest, uit de op dat moment snel rijdende trein gevallen doordat hij een verkeerde deurkruk beet pakte. Onmid dellijk werd aan de noodrem getrokken en toen de trein stilstond, kwam het kereltje reeds ongedeerd aanrennen. Het bleek, dat het jochie door de hevige wind in een braambosje was geslingerd. Een arts kon slechts enkele vleeswonden constateren. Vanuit de Keizer Karel-stad, Gingen ze weer vol moed op pr l; Na dagen, weken, trainen. Ouden en jongen, onvermoeid, Naar eigen kleur en leus geschoeid, Ruim twintig duizend benen, Ontdaan van overtollig zwaars, Het gilde van de tippelaars. In de Graat-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1