BELANGRIJK NIEUWS LANGS DE MIDDELLANDSE ZEE OOK EERSTE KAMER AANVAARDT SODA-PROJECT KRIS-KRAS door Nederland n üs hjoed p to sizzen Buitenlands Overzicht Zelfbestuur voor Tunis Het incident niet de Chinese jagers Pensioenen worden verhoogd voor 1 J^JAAR wat op Cyprus gebeurt is slechts klein gedoe bij wat er zich afspeelde in Tunesië. Die voortvarende Franse staatsman Mendès France heeft daar de koe bij de horens gepakt en het roer ten opzichte van de verlangens der Tunesische nationalisten volkomen omgegooid. Hebben vorige Franse ka binetten deze nationalisten steeds met een kluitje in het riet gestuurd en veel beloften inzake zelfstandigheid gedaan, als het er op aankwam kregen de in Tunis wonende Fransen (150.000 op de 3 millioen inwoners) altijd weer hun zin, zij bleven de teugels in handen houden en het politieke streven bleef het tra ditionele Franse nl. alle overzeese ge bieden in staatsverband te houden. DIE verdeeldheid van mening kwam vorige week nog eens even om de hoek kijken toen de Amerikaanse lucht macht 2 Chinese jagers neerschoot. Volgens Amerikaanse berichten hadden deze twee Amerikaanse reddingsvlieg- tuigen aangevallen die naar overleven den van een door de Chinezen neerge schoten Brits passagiersvliegtuig zoch ten. Men vroeg zich te Londen, maar vooral te Parijs met bezorgdheid af of de Amerikanen niet te impulsief en te agressief waren opgetreden. De 51ste Freulepartij Op Wommels fraai gelegen sportterrein zal op Woensdag 11 Aug. a.s. de 51ste Freulepartij worden gehouden. DIT omdat als het Balkanverdrag een- maal getekend was, Z.-Slavië’s po sitie tegenover Italië ietwat zou zijn versterkt en Belgrado misschien niet meer zo handelbaar zou zijn. Nu echter de Natoraad het concept-verdrag heeft goedgekeurd, kan Turkije moeilijk meer dralen met de ondertekening. Het is dus waarschijnlijk, dat deze ondertekening zowel als de oplossing der Triëstkwes- tie nabij zijn, en het laatste mag met te meer waarschijnlijkheid worden ver wacht omdat nu alle commissies van de Italiaanse Kamers het E. D. G.-verdrag hebben goedgekeurd en in die comrnis- Amerikaanse projectielen Europa Een millioen dakloos in O.-Pakistan STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat hat Qabe Skroar 50e Jaargang No. 61 Vrijdag 6 Augustus 1954 tien, ook KAMEROVERZICHT ’de en i,” Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Zui- nter de om- oor lej. de te iej. te Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) S.O.S. een nieuw draagbaar reddingbootstation. Dit toestel is zo vervaardigd dat het waterdicht is, auto matisch s.o.s. uitzendt en bo vendien ontvangen kan. Het is vervaardigd van een materiaal, zodat het toestel kan blijven drijven. Sndd-project. Minister Zijlstra nam de meeste tijd in Zweeds schip liep op mijn. Dinsdagmid dag omstreeks vier uur is het Zweedse kustvaartuig Sigyn, groot 395 bruto reg. ton, dat zich op weg naar Antwerpen bevond, nabij Terschelling op een mijn gelopen. Voor zover bekend hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorge it lok hinget net óf fan hwat men hat, mar fan hwat men is Algra, dat de noordelijke sterk agrarisch karakter 0 j. lak- rgel >en m: is (v.v.d.) hiermede :rste van naai .den .era- ar te af- de ar Bt, ?en, van Se’ er- Tït- oh. te er- ise- >m- ler iet ?re ste m- LU- .at Ze ir- ze >k. lij- te 3.50 ols- ard f 3 em. op .cht te ich- B. 1. h. :sen B. ats, erd ito. f5 ter an m- hij ad, je- van >ord land de W.-Duitse souvereiniteit her stellen. zonder dat Parijs een stem in het kapittel zal hebben als het niet eerst de E. D. G. heeft aanvaard. Men ver moedt dat Mendès France een meerder heid in zijn parlement zal trachten te vinden voor een plan om de overgang van nationale legers naar een volledige Europese Defensie Gemeenschap met bo- ven-nationale organen tegen deze laatste vooral zijn vele Fransen gekant langzamer te doen verlopen dan in het oorspronkelijk E. D. G.-verdrag is voorgesteld. Wat het lot van de E. D. G. in het Franse parlement zal zijn is niet te voorspellen, maar het is in ieder ge val verheugend, dat deze kwestie thans in handen is van een Franse premier die in korte tijd zowel groot gezag in zijn eigen land als daarbuiten heeft verwor ven. Ook bij de grote bondgenoot, de Ver. Staten, al is men het daar dan niet in alles eens met de Franse staatsman, evenmin trouwens als met hen die in Londen regeren. Daar speelden zich in de afgelopen overzichtsperiode belangrijke dingen rond de Middellandse Zee af. De raad van het Noord Atlan tisch Pact keurde het voorgestelde militaire verdrag tussen Grie kenland, Turkije en Zuid-Slavië goed. Dit besluit is op zich zelf van belang, maar schijnt er ook op te wijzen, dat men aan de vooravond van de oplossing van de Triëst-kwestie staat. Het was n.l. bekend, dat Italië als Natoland zijn toestemming aan dit ver drag zou weigeren zolang de kwestie Triëst tussen Italië en Zuid- Slavië niet was opgelost, terwijl Engeland en de Ver. Staten Turkije hadden verzocht te wachten met de ondertekening van het verdrag tot Rome en Belgrado tot een vergelijk waren gekomen over Triëst. Baas en bovenbaas. De heer J. A. Spaans, leerling van de gemeentelijke Zeevaartschool te Den Helder en wonen de te Alkmaar, heeft het beste eind examen A. S. 1954 voor sturmansleer- ling in Nederland afgelegd. Genoemde leerling komt nu in aanmerking voor de prijs, welke door het College Zeemans- hoop te Amsterdam telken jare voor de best geslaagde leerling in het land be schikbaar wordt gesteld. Het is voor de derde maal achtereen en voor de vierde maal sinds 1948 dat deze prijs door een leerling van de Helderse Zeevaartschool is gewonnen. 116 millioen voor bouw straaljagers. De Ministers ir. C. Staf en J. v. d. Kieft hebben voor de productie van militaire vliegtuigen ruim f 116 millioen uit de tegenwaardefondsen aangevraagd. Daar voor is ruim f 100 millioen bestemd als eerste gedeelte voor de meerjarige pro ductie van 204 Hawker-Hunterdagjagers en ruim f 15 millioen voor Fokker- straaljagers S. 14. Mendès France heeft nu een geheel an der principe voor het samenleven van ’t moederland en de overzeese gebieden naar voren geschoven, dat op het En gelse lijkt: Tunis krijgt nu volledig zelfbe stuur wat de binnenlandse aange legenheden betreft, alleen het be leid inzake de buitenlandse be trekkingen en de militaire aange legenheden blijft in Franse hand. Er zal een Tunesische regering worden gevormd onder leiding van de Bey, wel ke regering verantwoordelijk zal zijn aan een door de inheemse bevolking te kiezen wetgevende vergadering. Wel zijn er zekere bijzondere rechten Voor de Franse minderheid gereserveerd, maar de plannen beantwoorden aan de eisen der gematigde Tunesische natio nalisten, die er zich dan ook achter ge schaard hebben, zodat de Bey een kabi- President Eisenhower verklaarde echter Het gouden jubileumjaar 1953 bracht een alleszins boeiende en zeer spannen de wedstrijd en vond mede haar bekro ning in het feit, dat ook aan de diverse prijswinnaars van 1942 (het enigste jaar, waarin sportbekers werden uitge reikt) nog de traditionele „Freule-hor- loges” werden uitgereikt. Voor de jongenswedstrijden van 13-18 jaar bestaat een enorme belangstelling. Het aantal uitgeschreven partijen over treft ver dat van vorige jaren. Een en ander wettigt de veronderstel ling, dat de deelname aan deze „Bonds dag van Jong Friesland” groter zal zijn dan ooit en dat ook de publieke belang stelling voor dit kaatsevenement zich nog steeds in stijgende lijn beweegt. Aan verrassingen zal het ook ditmaal niet komen te ontbreken. Al mag dan Harlingen op papier het sterkst zijn, ook afdelingen als Arum, Pingjum, Witmar- sum, Franeker, Oosterlittens e.a. spre ken een woordje mee. We hopen op een sportieve en spannende wedstrijd onder gunstige omstandighe den. Het eerste Amerikaanse bataljon met I geleide projectielen van het type .Cor poral” vertrekt spoedig naar Europa. Het bataljon heeft tien lanceertoestellen voor de zware projectielen, die zowel van atomische als van andere springla dingen kunen worden voorzien. De „Corpora!” heeft een actie-radius van minstens 160 km en kan tot zijn doel worden geleid met een snelheid, ver scheidene malen groter dan van het ge luid. Het „Corporar'-projectiel is ongeveer 90 cm in middellijn en heeft een lengte van. 9 tot 15 m. JVTU we van India spreken mag niet onvermeld blijven de koude oorlog, welke die mogendheid tegen Portugal voert om de kleine nederzettingen, wel ke laatstgenoemd land er bezit, in han- l Roman over Harlingen? De Engelse ro manschrijver Peter Temple, vooral ook bekend door zijn boeken over land- en volkenkunde, vertoeft momenteel te Harlingen. Hij logeert in hotel „De Beurs” en is zo op Harlingen gechar meerd, dat hij aankondigde zijn volgen de roman in Harlingen te zullen laten spelen. Met bromfiets tegen locomotief. Een be woner van Uithoorn, die zijn eerste rit maakte op een nieuwe bromfiets, reed bij een onbewaakte overweg tegen de locomotief van een werklorrie, met het gevolg, dat de man dodelijk werd ge wond. Azië kent op het ogenblik twee grote rampgebieden ten gevolge van overstro mingen: Perzië en Oost-Pakistan. Volgens het blad te Teheran „Etelaat” zijn reeds in het eerste land 445 lijken geborgen. In de getroffen gebieden heerst hongersnood, zo zelfs, dat vrachtauto’s met voedsel worden geplun derd en de boeren giftig gras eten, hoe wel zij er in vele gevallen aan zullen sterven. In Oost-Pakistan staan ruim 37000 vier kante km land onder water door over stromingen van de rivier de Brahma- poetra (de oppervlakte van Nederland is 33000 vierkante km). Reeds is meer dan een millioen perso nen dakloos. De slachtoffers wachten op daken en in bomen op redding. Ze heb ben geen voedsel en worden bedreigd door giftige slangen. Velen zijn reeds aan beten gestorven. De telefoon-, telegraaf- en spoorweg verbindingen met het Noorden van de provincie Riverine zijn volkomen ver broken. De enige berichten, die in de hoofdstad Dacca worden ontvangen, ko men via een radiostation van de rege ring. Op internationaal niveau. In „De Hoe ve’’ te Laren (N.H.) wordt tot 7 Aug. een internationale onderwijzersconfe- rentie gehouden, waarvoor ongeveer 60 afgevaardigden uit de Scandinavische landen, W.-Duitsland, Zwitserland en Nederland bijeen zijn. Schip zonk in IJsselmeer. Het Duitse m.s. „Willie-Mane’, geladen met staaf- dat Amerika van plan was zijn rechten en zijn burgers te beschermen en be toogde dat de Chinezen er met deze vliegtuigincidenten alleen maar op uit waren verdeeldheid onder de Westelijke geallieerden te zaaien, waarom Peking Engeland ook excuses aanbood voor het vliegtuigincident, maar de Amerikaan se protestnota’s niet eens in ontvangst wilde nemen. Het gebeurde tekent echter wel hoe gespannen de toestand in Azië is; het scherpe Amerikaan se optreden schrjjft men vooral toe aan de wens van Washington een indruk van vastberadenheid te wekken en daarmede een te genwicht te vormen tegen het prestige-verlies door het gebeurde in Indo China. Intussen is Amerika wel soepeler gewor den wat zijn eisen inzake een defensie- pact voor Z.O.-Azië betreft, het zou nu voorlopig genoegen willen nemen met een garantieverklaring van de belang hebbende landen tot handhaving van de thans bestaande toestand. Dit tot onge noegen van een aantal Amerikaanse congresleden, die een geheid defensie- pact willen, waarin zelfs het nationa listisch Chinees regime op Formosa zou moeten worden opgenomen. Maai de Amerikaanse regering wil blijkbaar in dit opzicht thans weer in de Engelse koers varen, waarmee men India voor zo'n garantiepact hoopt te winnen. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad den te krijgen. Portugal heeft steeds ge weigerd over deze afstand te onderhan delen en India tracht ze nu door „vreed zame vrijwilligers” te doen bezetten. Geen mooie methode, vooral niet voor ’n land dat nogal prat gaat op de sterk zedelijke inslag van zijn politiek. Maar de praktyk is soms wel eens heel an ders dan de theorie, dat leert ook de jongste verhoging der invoerrechten op Zwitserse horloges door de Ver. Staten. Zwitserland wordt daardoor zwaar ge troffen, president Eisenhower zegt, dat hij voor vrijhandel blijft, maar dat het hier een uitzonderingsgeval betreft, om dat een Amerikaanse industrie anders in haar bestaan wordt bedreigd, die in oorlogstijd niet kan worden gemist. Er wordt echter gezegd, dat de presi dent bezweken is voor de druk van groe pen, welker steun de republikeinen bij de a.s. congresverkiezingen niet gaarne zouden missen. Tenslotte zij nog ver meld, dat er weer een korte strijd om de macht in Guatemala is geweest. Een aantal officieren kwam in opstand te gen de regering van kolonel Castillo Ar mas, maar het geval was spoedig bij gelegd. Intussen wordt ook gemeld, dat de republiek Nicaragua, welker regering kort geleden deze Armas in Guatemala aan het bewind hielp, nu troepen samen trekt aan de grens van Costa Rica. Men vreest, dat president Somoza ook daar wil ingrijpen en president Figuere-s Ferrer wil verwijderen. Deze kan echter niet verdacht worden van communisti sche sympathieën. Men zegt, dat So moza een groot vriend is van de beken de Amerikaanse maatschappij de United Fruit Company en in Costa Rica ook zo iemand aan het bewind wil helpen. cies tegenovergesteld listen. Eigenlijk vond hij de staatsinvloed nog te groot. Maar overwegend was dit niet voor hem, veeleer vreesde hij, dat de nieuwe sodafabriek er niet in zal sla gen de exportmarkt te veroveren. Er moe ten onderhandelingen worden gevoerd met het grote internationale sodacon- cern. Ook dit vond de heer Hellema be denkelijk. Lukt dit gesprek, dan wordt met staatssteun het kartel uitgebreid met een Nederlandse fabriek, maar komt er geen samenwerking, dan is bet de vraag of de nieuwe fabriek wel rendabel is. Volgens zijn conclusie is dit ontwerp „weinig aanlokkelijk”, een ander bezwaar van hem was, dat de investeringen niet opwegen tegen het nut van de werkgele genheid. Het sodabedrijf is zeer kapi taal intensief. De bevordering van de werkgelegenheid is gering. Minister Zijlstra zal dit afwijkende ge- beslag met zijn soda-nroject. Dit wets ontwerp heeft destijds in de Tweede Ka mer veel stof doen opwaaien, zowel de socialisten als de communisten betoon den zich principiële tegenstanders dit ontwerp, dat grote vrijheid laat het particuliere initiatief. Ze bleven daan, maar het schip moest wegens schade aan de machinekamer drie uur later door de sleepboot „Zuidzee” van de rederij Doeksen, Terschelling, op sleeptouw worden genomen naar zjjn bestemming. net kon vormen, dat de onderhandelin gen met Frankrfjk over de definitieve vorm der verdragen kan voeren. Dat moet snel geschieden omdat er ook Tu nesische extremistische elementen zijn die van verdere betrekkingen met Frankrijk niet willen weten en een ter reur uitoefenen. Voor hen had. Mendès France de waarschuwing, dat deze ter reur als ze werd voortgezet met ijzeren hand zou worden bedwongen. Mendès France heeft voor het slagen van zijn nieuwe politiek die natuurlijk als ze succes heeft in Tunis ook voor Marokko zal gelden niet alleen de medewer king der Tunesische nationalisten nodig doch ook die van de Franse nationale vergadering. Hij kan daar op tegen stand van conservatieve zijde rekenen, doch waarschijnlijk zal deze vernieuwer van de Franse politiek na zijn geslaagde likwidatie van de Indo Chinese kwestie toch voldoende steun krijgen om zjjn plannen voor Noord-Afrika, de enige die kans op succes beloven, door te zetten. Lukt dat, dan is dat niet alleen een groot succes voor Mendès France per sonlijk, maar ook voor Frankrijk, dat dan een nieuwe stap heeft gedaan op de weg, welke het naar weer groter in vloed op het wereldgebeuren, speciaal ook in Europa, zal voeren. :rm. I lov. ond itste Kh- ind. Dr lak- l sies heel wat meer verzet zou zijn gere zen als men niet overtuigd was, dat de Triëstkwestie een ook voor Italië bevre digende oplossing zou krijgen. Ziet het Westen dus aan de Noordkant van de Middellandse Zee zijn positie versterkt, ook aan de Zuidkust is dat het geval nu de Engels-Egyptische onderhandelingen over de Suez-kanaalzóne tot resultaat hebben geleid. Het Engelse Lagerhuis aanvaardde dit verdrag het verzet van een aantal conservatieve leden legde geen gewicht in de schaal en Egypte is nu blijk baar bereid tot samenwerking met het Westen, waarom het dan ook Ameri kaanse militaire en economische hulp is toegezegd. Cyprus, het onder Brits bestuur staande eiland in de Middelland se Zee, wordt de nieuwe basis van het Engelse militaire apparaat, dat uit Egypte moet verhuizen en krijgt een nieuwe grondwet en meer zelfstandig heid, om er de Cypriotische nationalis ten, die aan sturen op aansluiting bij Griekenland, de wind uit de zeilen te ne men. Toch wint deze aansluitingsge- dachte, aangewakkerd door de Griekse regering, die haar zelfs voor de Ver. Naties wil brengen, veld. De Eerste Kamer gaat met vacantie tc 14 September a.s. Maar zoals we vorige week reeds schreven, moet er de laatste dagen vóór het recès hard gewerkt wor- tk... T„1 van ontwerpen, die van spoed eisende aard zijn, passeren nog ijlings de hamer van voorzitter Jonkman. Een van de meest sympathieke voorstellen, die z.h.s. werden aangenomen, was het ontwerp van Minister Beel om de pen sioenen te verhogen met een aanpassings- toeslag vanaf 1 Januari j.l. Destijds had de Tweede Kamer dit ontwerp in een ijltempo aanvaard, in de hoop, dat ook de Eerste Kamer dit zou doen. Maar de wijze mannen in de Senaat zullen deze wenk wel niet nodig hebben gehad, zon der meer zullen zij hebben begrepen, dat de gepensionneerden hopen op een spoe dige uitbetaling. De nood in de meeste gepensionneerde gezinnen is hoog. En daarom was het begrijpelijk, dat dit wets ontwerp veel instemming ondervond. Hoogstens was er de klacht, dat de ver beteringen nog niet voldoende waren. Doch men koos het weinige boven het niets want Minister Beel had reeds dui delijk laten merken, dat hij geen verdere concessies wenste te doen. De f 19 mln, welke met dit ontwerp zijn gemoeid, vond hij werkelijk het uitertse en men moet toegeven, dat de verbeteringen niet van weinig belang zijn. Niet minder dan 175.000 gepensionneerden zullen hiervan profiteren. Het debat in de Eerste Kamer over dit ontwerp duurde slechts kort. Minister Beel beloofde, dat binnenkort de toesla gen op de kerkelijke pensioenen zullen worden verhoogd; deze ziin de laatste ja ren achtergebleven. Het was de bedoeling om deze kwestie spoedig definitief te regelen, maar de commissie, die hiermee bezig is, heeft medegedeeld, dat dit nog niet zo eenvou dig is, vandaar deze tijdelijke regeling. De budgetaire voorzieningen worden hiervoor voorbereid. Wat de Indische pensioenen betreft, zeide de bewindsman, dat hierover overleg wordt gepleegd met Buitenlandse Zaken. Binnenkort zal hierover nadere medede lingen worden gedaan. Ook deze groep zal dus wel geholpen worden. De heer Derksen (k.v.p.) had nog ge vraagd of de staatscommissie Van Poelje, die de vereenvoudiging van de Penioen- wet voorbereidt, spoedig gereed zal ko men. Men schijnt hiermede aardig op te schieten. Maar de meest voor de hand liggende vraag leverde een teleurstelling op. Zal men de Pensioenwet nu ook kun nen lezen? zo vroeg de k.v.p.-afgevaar- digde. De Minister van Binnenlandse Zaken gaf ten antwoord, dat dit el erg moeilijk zal zijn want er moeten zoveel overgangs bepalingen gemaakt worden, dat „een voudig” wel heel sterk is uitgedrukt. Zo zal onze pensioenwetgeving dus wel zeer moeilijk blijven en dat is te betreuren, want bijna geen sterveling in ons land kan nog uit dit wettelijk doolhof wijs worden, zelfs de meeste ambtenaren niet. luid wel niet erg op prijs hebben gesteld, gelukkig voor hem stond er nog een an dere a.r. op en wel de heer Algra. Deze Noorderling steunde d. Minister door dik en dun, hij was vóór dit ontwerp. Vooral omdat het een project betreft, dat in het Noorden van ons land is gelegen. De industriële ontwikkeling in onze drie noordelijke provincies is vergeleken bij het zuiden van ons land sterk ten achter, Brabant en Limburg profiteren in steeds grotere mate van de Benelux. Nu er een kans is om het noorden tot grotere ont wikkeling te brengen, moet deze worden aangegrepen. Men kan niet zeggen, al dus de heer provincies een dragen. Dit argument gaat niet op want ’t aantal arbeiders in de landbouw wordt steeds minder. Hulp aan het noorden is een nationaal belang net zo goed als de ontwikkeling van het zuiden. Men mag bet niet zo stellen, dat men in de noor delijke provincies maar moet emigreren, dit wordt trouwens reeds in voldoende mate gedaan. De heer Algra noemde het oprichten van een sodafabriek in Delf zijl een gezonde gedachte. En de heren Regout (k.v.p.), Molenaar (v.v.d.) en Vixeboxse (c.h.) waren het van harte eens. De v.v.d.- fractievoorzitter sprak echter niet namens zijn gehele fractie. Enige liberale afge vaardigden twijfelden aan de rentabili teit van deze nieuwe onderneming. Maar voor prof. Molenaar wogen de voordelen veel zwaarder dan de nadelen. Er ontsppn zich nog een klein debat over de Beneluxverhouding. De heer Regout had n.l. opgemerkt te vrezen, dat er han delspolitieke moeilijkheden met België zouden rijzen, het land, waarin het grote Solvay-concern is gevestigd. Zal België de grenzen sluiten voor bepaalde Neder landse producten als Nederland geen Solvay-soda meer afneemt? Prof. Molenaar nam de k.v.p.-afgevaar digde deze vraag kwalijk. Volgens de Beneluxverdragen zijn wij gerechtigd de nieuwe sodafabriek te vestigen, onze po sitie is dus sterk. Een vraag, zoals de heer Regout stelt, kan slechts de positie van de Regering ondermijnen. QVERIGENS heeft Mendès France v nog een paar zware hindernissen te nemen voor hij Frankrijk gereed zal hebben om zijn belangrijke rol in de we reld te spelen. Nog deze week zal de Franse premier de volmachten van de nationale vergadering vragen om op so ciaal en economisch gebied orde op za ken te stellen. Als de volksvertegenwoor diging hem die toestaat ook in deze is er verzet bij conservatieve groepen komt dan de volgende week het aller grootste obstakel aan de orde, dat de dynamische figuur, die Mendès France is, moet nemen, n.l. de E. D. G. Voor speld wordt dat hij daarbjj in de natio nale vergadering op het meeste verzet zal stuiten. De Russische voorstellen om een Europees veiligheidspact te sluiten, hebben nogal wat indruk op bepaalde groepen in het Franse parlement ge maakt, ze zouden de behandeling van de E. D. G. nog maar eens willen uit stellen tot men meer omtrent Moskou’s bedoelingen weet. Maar dat zal niet gaan, want zeer binnenkort zullen de Ver. Staten en waarschijnlijk ook Enge- l..T-t.-—....-„-F-.;--:*. 1 uCH. lal Tenslotte was er nog de heer Vixeboxse (c.h.), die niet begreen waarom de so cialisten de kans laten glippen om mee te werken aan de versterking van onze economie. Minister Zijlstra, <Jie zij vacantie voor dit debat had onderbroken, heeft het iets moeilijker gehad dan in de Tweede Ka mer. Maar hij heeft zich er vlot door heen geslagen. Ook al is er een overcapa citeit, er is altijd een behoefte aan een betere fabriek, zo zeide hij. Het project was naar zijn mening zakelijk geboden en moreel verantwoord. En daarom moet de poging gewaagd worden om de indu striële ontwikkeling in het noorden op gang te brengen. Wil de industrialisatie slagen, dan zal af en toe een groots pro ject gewaagd moeten worden. In meerderheid was de Kamer het daar mede eens, het ontwerp is aangenomen met 28-16 stemmen. Tot de tegenstem mers behoorden Prof. Hellema (uit be drijfseconomische overwegingen) en de fracties der p.v.d.a. en c.p.n. van aan van mening, dat de Overheid op dit terrein grotere zeggenschap moet hebben. De Overheidsgarantie van f21 mln is naar hun oordeel stellig niet voldoende, zelfs tot in het kamp van de Minister was de tegenstand doorgedrongen. Prof. Helle ma (a.r.) een partijgenoot van Minis ter Zijlstra had grote bedenkingen te gen dit ontwerp. Zijn conclusie was pre- 1 aan die der socia- |k f®

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1