I I GENIET UITSTEKENDE PERS KRIS-KRAS door Nederland i „VAN GOTHIEK NAAR RENAISSANCE” 1 HAAKON VII Lytse Romke waerd G t Enkele juweeltjes op de oude B. en W. kamer Fan de Martinytoer STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND üs hjoed to sizzen 1 Volksdans- en V olkszangcongres Stakingsgolf in West-Duitsland Hwat hat Qabe Skroar Greate Romke 50e Jaargang Dinsdag 10 Augustus 1954 No. 62 KIJKJES OP ONZE TENTOONSTELLING VI de J. j PIET. Noord- ;b :k id ij le it Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bols ward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) It is maklik in sikenien in goede rie to jaen, als men seis soun is. Witte spreeuw. In de buurt van de boer derij van de veehouder S. de Roos in de Zuidermeer bij Staveren is een witte spreeuw waargenomen. sers. In hetzelfde gebouw waar een groot gedeelte van het Congres zal worden gehouden, zal tevens een tentoonstelling worden georganiseerd van Ambachts- kunst uit de verschillende gewesten. zich van een vreselijke dood te red den. Huiseigenaars. Uit een onlangs ingestel de enquête is gebleken, dat 28 van de Nederlandse gezinnen een eigen huis bezit. Gelouterd in de oorlogsbrand, Binnen dezelfde lijnen, ’t Verinnigt vaak in vriendschapsband Volken en souvereinen. Ze wisselen bezoeken uit, Getuigen aan banketten, Maken een decoratie buit Naar officiële wetten. Thans staat de hoge Norenzoon In dit centraal behagen. Haast vijftig jaar mag hij zijn kroon Als aller dienaar dragen. Rijzig, nog kaarsrecht van postuur Met ’t jaartal der zeer sterken, Een koning, die met jeugdig.vuur Voor landsbelang blijft werken. Nederland roept hem welkom toe, Drie dagen in extase, Toch is dit officieel gedoe, Meer dan een holle fraze. Het geldt voor beiden, man of vrouw, Men moet de kronen wegen, Een vorst vol liefde, plicht en trouw Wordt voor het volk ten zegen. en G. »f >P >r k g n k k n, >r d k f- Bols wards Nieuwsblad De Jong’s Nieuwsblad ,n ‘b •n ft E- ij. it Voormalige B. en W.-kamer. De serie artikeltjes, onder het motto „Kijkjes op onze tentoonstelling”, die we hiermede besluiten, heeft niet anders bedoeld te zijn dan een eenvoudige weg wijzer. Om het gebodene goed te kun nen begrijpn en genieten Zoudt U on der deskundige leiding de tentoonstel ling moeten bezoeken. Nu dat veelal niet mogelijk is, willen deze schetsjes in deze leemte enigermate voorzien, zonder de pretentie te hebben deskun dig te zijn. Na een bezoek aan Raadszaal, Burge- Schilderpen. Schilderijen vindt men op dit zaaltje van meesters van naam als Lucas van Lei den, Jan Mostaert, Jan van Scorel enz. Van de eerstgenoemde (1474-1538) is zijn ,,Lot en zijn dochters” geëxposeerd. De voorstelling is hier in menig opzicht meer Middeleeuws dan in Renaissance stijl. Men zie het brandende Sodom op de achtergrond: een middeleeuwse ves ting. Overigens kan men de manier van schilderen van Lucas van Leiden, die welhaast Rembrandtsiaans aandoet, be wonderen. Let in dit verband bijv, op Schip zonk in IJselmeer. Het Duitse m.s. Willie-Marie, geladen met staaf- koper en soda raakte bij Urk aan de grond en zonk, waarbij de schipper, zijn vrouw en twee kinderen tijdig door een andere boot konden worden overgeno men. U de inhoud van deze artikeltjes hebt gevolgd, vinden we dit vererend en pret tig, maar.U kunt er natuurlijk niet mee volstaan. U moet de tentoonstelling zelf gaan zien. Dan pas zult u er een unieke kijk krijgen op een deel van onze beschavingsgeschiedenis. Een gelegen heid als deze U hiertoe geboden, ontmoet U slechts zelden. Bovendien verdient het initiatief van het gemeentebestuur het raadhuis zo mer aan zomer voor een cultureel doel af te staan menen wij uw warme waardering. Deze waardering kunt U niet beter tot uitdrukking brengen, dan door een bezoek aan de tentoonstelling en een aanbeveling hiervan aan vrien den en bekenden. De Hermandad is zo ongelovig. Zij stap ten nogal zelfbewust het politiebureau in de Duinstraat te Den Haag binnen, de 29-jarige J. R. en de 24-jarige L. J. B. Zij kwamen eens even vragen waar om men hen verdacht van een inbraak in een kledingmagazijn in de Keizer straat te Scheveningen, waarbij o.m. tien colbertjasjes, negen pantalons en drie coupons stof werden gestolen. De politie deed meer dan alleen maar antwoord geven. Zij raadpleegde de re gisters, waarin vermeld stond dat R. nog drie maanden gevangenisstraf te goed had. Hij werd onmiddellijk in ar rest genomen. Daarna bekende hij ook en nog wel samen met B. de in braak te hebben gepleegd. Nu zitten zij beiden! In tegenslag, rouw en verdriet, Kon hij zich moedig schikken. Hard als een ruig stuk fjordgraniet, Dat niemand zou verwrikken. Hij tartte, de oorlog lijfsgevaar Verbeten, zonder bukken, Verdreven door de plompe laars, De dictatuur der leugen. Zo kon volkshoop nieuw opgeveerd En mocht zijn naam geprezen, Steeds dieper, sterker gewaardeerd Om de eenvoud, heel zijn wezen. Een Viking van ’t veredeld ras, De zeeroep jong verstaande. Een Koning, die recht in de pas De weg tot eenheid baande. Beeldhouwwerk. Bovenstaande geldt echter meer voor de schilderijen dan voor ’t beeldhouwwerk. Na hetgeen we op dit gebied reeds za gen levert dit vertrek niet veel nieuws meer, al is dit toch nog wel iets. Het in het begin van de 16e eeuw te Antwerpen gesmede stuk „Besnijdenis” dat van deze rituele handeling een vrjj realistische voorstelling geeft, trekt misschien wel ’t eerst de aandacht. Op vallend is ook hier zoals trouwens op meer stukken in dit vertrek het ge val is hoe de schepper zich zo vol komen in zijn onderwerp heeft geleefd, dat hij zich niet realiseerde, dat hetgeen hij uitbeeldde plaats vond buiten het eigen milieu. Zo zien we Jozef gehuld in een soort monnikspij en draagt de priester een soort bisschopskleed. Bij ’t andere houtsnijwerk, dat een vrouwe lijke heilige voorstelt is vooral het dui- velsfiguurtje, dat door haar vertreden wordt, interessant. Een nieuw genre - dat overigens op deze veelzijdige expositie geenszins uit de toon valt is een midden 15e eeuwse gewelfsleutel, afkomstig uit de St. Ni- colaaskerk te Utrecht, die ons een pri mitief, maar vaardig gehakt relief voor stelt. Goed afgelopen. Een autobus uit En schedé, met 40 passagiers, geraakte in Duitsland in brand, doch alle inzitten den konden, evenals de bagage, worden gered, hoewel de bus geheel uit brandde. Slot. Dit is het slotartikel over dit onderwerp. Er is op deze tentoonstelling bij rus tige serieuze beschouwing zoveel te zien en op te merken, dat wij er meermalen over schrijvende nog maar slechts hier en dadr iets konden aanwijzen. Indien Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en ren yn de polders hawwe it sa forkoft foar twatüzen goune per ha oan de Belgen. Hja binne dan mei ien klap fan de noed en soargen óf en barre in skoan stik jild. Garen hawwe it per kilo forkoft en roepelje it earst. It sied is dan foar de boer, mar it meardere wurk ek. Ik hearde prizen fan 39 en 40 sinten per kilo en in inkele krige 41. It wie yn de Noardeastpolder dizze wike allegearre Belgen. Neat gjin wón der fansels, hwant der stiet foar dy mannen hiel hwat op it fjild. Meastal yn in aid jeep, inkele mei in aid bus, jagen hja fan boer ta boer om rounom sa gau mooglik de flaechshokken yn greate skünen op to bouwen en mei dekkleden yn feilichheit to bringen. Mei dizze prizen kin men op ’e fingers wol ütrekkenje, dat it linnen net goed- keap wurde sil. Yn e’ foarige oarloch wie it measte hwat de Belgen doe joe gen, seishündert goune per ha. en dan aljinnich foar earste soarte blaubloei. Nou sjocht men hast net oars mear as wytbloei, hjire net en yn 'e polder net. It opmerklike is dêrby, dat it ras, dat jierren en jierren hjir de toan oan- joech, swiere konkurrinsje krigest fan in nij ras: „Wiera” fan de jonge kweker J. P. Wiersma üt Spyk yn Grins. It is nou krekt 25 jier lyn, dat hear Dr Dorst mei syn ras: ,,De Concurrint” in boppeslach makke. Dat hat oer üs hiele lan de toan oanjown en fier dêr- büten. Al dy tiid wie it ünbistriden de béste wytbloeijer en syn kweker, dy’t him by tafal form hie by in boer yn de Fryske bouhoeke, hat it gjin wynaeijen lein, sünt it Kwekersfüns oprjochte is. Mar nou moat er it forlieze. De Wiera is troch Wiersema kweekt üt de Con currint mei Hercules as oare partner. It is hjir dus ek al krekt as yn it minskelibben: de kening is dea, mar libje de nije kening. i Mei de earte giet it net oars. Lange „IT MINNE WAER WOL TREAST!” De wike knap waer, dy’t wy hawn hawwe, kaem op it léste nipperke om de earte en it flaechs fan de bouboer foar ündergong to hoedzjen. Yn de Wieringermar wie it doe al sa fier, dat party stikken earte, dy ston ken der oer. Yn de N.O. Polder wie it sa slim net, mar klage men mear oer it flaechs, dat tige lijdde. De greate kran ten skreauwen fan millioenen skea, mar dat is fan gjin minske to sizzen. Ik leau net, dat it sa bot oankomd is e.I like de kleur minder fris en wie der ek wol ris in strinkje rot. Fan ’e wike is der in soart goed makke en sil it wol hwat tafalle. Der is in bulte flaechs forboud dit jier, ek hjir yn Fryslan sjocht men it noch mear as oare jier ren. De Belgen biede goed jild, sawol yn e rüs as per kilo. Hiel hwat bouboe- Zaak-Vinkeveen. De waarnemend pro cureursgeneraal in Amsterdam, mr W. P. Bakhoven heeft de rijksrechercheur Udo opdracht gegeven een nader on derzoek in te stellen naar de oorzaak van het incident te Vinkeveen. meesterskamer, Vierschaar, nieuwe B. en W.-kamer en de grote commissieka mer, rest ons thans nog een kleine oriëntatie in de voormalige B. en W.- kamer. In dit kleinste expositielokaal is dit ziet men reeds bij eerste ken nismaking veel schoons bijeenge bracht, hoewel de kwaliteit van de ten toongestelde stukken hier domineert over de kwantiteit. Trouwens dit is waardevoller, dan het omgekeerde. In de vreemde verongelukt. In de om geving van Tschagguns, Vorarlberg (Oostenrijk) is de 24-jarige Peter Sjoerd Foekens uit Oosterbeek van een 200 m. hoge steile rotswand afgevallen, tengevolge waarvan hij is overleden. Van Gelder Zonen experimenteert. De Kon. Ned. Papierfabrieken Van Gel der Zonen hebben een overeenkomst aangegaan met de Surinaamse rege ring, om daar pijnbomen te verbouwen ten behoeve van de papier-industrie. Slaagt de eerste phase dan wil de N.V. in Suriname een cellulosefabriek stich ten. Frankrijk of Vlaanderen in de 2de helft der 15® eeuw, is vooral merkwaardig wegens de voorstelling. De ontwerper heeft waarschijnlijk allerlei exotische dieren willen uitbeelden, zonder dat hij deze dieren voldoende wellicht alleen van horen zeggen kende. Zo zien wij een aapachtig mensje (of mensachtig aapje?) vreemde dieren en vogels. Wel licht heeft de ontwerper ook gedacht aan mythologische dieren of figuren uit de een of andere sage. De gang. Op de bovengang, die bij vorige expo sities wel eens overvol was gehangen, vindt men nu slechts een overigens prachtig gepolychromeerd apostelbeeld en een typisch wandtapijt. Het laatste, vervaardigd in Op 3 en 4 September a.s. zal te Leeu warden door Nationaal Overleg in sa menwerking met Nederlands Cultureel Contact en het Prins Bernhard Fonds een congres worden georganiseerd. Een uitgebreide folder over dit Congres met manifestaties werd ons toegezon den. Zowel de Stellingen betreffende „Het wezen en de toepassing van het amateurisme en zijn organisatievorm”, die door Dr. P. H. Schröder zullen wor den ingeleid, als de syllabus van de in leiding van Prof. L. J. van Hoik over „Traditie en Vernieuwing in het Cul tuurleven’’ zijn daarin afgedrukt. Beide te behandelen onderwerpen zijn voor al degenen die in hun provincie, gemeente, organisatie of vereniging met het culturele leven te maken hebben, van groot belang. Als thema voor de manifestatie heeft men dit jaar gekozen volkszang en volksdans. Op de avond van de derde September zal daarom een uitvoering worden gegeven door de Leeuwarder Or kest Vereniging en het Ballet der Lage Linden, gewijd aan volksliederen en volksdansen. Bijna alle gewesten hebben toegezegd om op Zaterdag 4 September een volks- zang- of volksdansgroep te zullen zen- dfen zodat naast de inleidingen en dis cussies er ook voldoende gelegenheid zal dijn om kennis te nemen van hetgeen er ito de verschillende provincies op het gebied van volkszang en volksdans ge daan wordt. Men zal daar van elkander kunnen leren, terwijl het gezamenlijk hingen en dansen van zeer grote waar- Twee broers verdronken. Twee broers zijn Zaterdagmiddag in de Amstel ver dronken, toen een van hen de ander, die te water was geraakt, poogde te red den. Een derde broer, die het ongeluk zag gebeuren en zich eveneens te water begaf, maar niet kon zwemmen, is door omstanders met moeite op het droge gebracht. De broers de 24-jarige C. Zijlstra en de 15-jarige A. Zijlstra, van de Nieuwe Prinsengracht te Amster dam keerden met hun motorbootje, de „Anna’ terug van hun vacantie- tochtje. De „Meer loon of wij staken”-actie, vorige week onverwacht begonnen in Hamburg, grijpt in geheel West-Duits- land snel en gevaarlijk als een bosbrand om zich heen. Meer dan vier millioen arbeiders laten in koor hun eisen horen. En elk uur groeit hun aantal. De meeste vakbonden volstaan met een eis van 10 loonsverhoging maar een en- ke,le vraagt zelfs 50 Terwijl de staking in Hamburg (geen trein, tram of bus, weinig gas en water) in verscherpte vorm verder gaat, is in Beieren een staking uitgebroken, welke aldus onze correspondent die van Hamburg verre in de schaduw stelt: Tweehonderdvijftigduizend metaalbe werkers hebben daar het werk neerge legd, nadat ook de laatste verzoenings poging mislukte. Deze Beierse staking zal de industrie dagelijks 6 millioen Mark (S1/? millioen gulden) kosten. Allerwegen elders dreigt hetzelfde: In het Ruhrgebied vragen bijna 1 millioen metaalbewerkers 10 meer en hun collega’s in het Rijngebied ook. In de steenkool-industrie (300.000 arbeiders) klinken eveneens looneisen. En wat de arbeiders bij „transport en nutsbedrij ven” betreft: In geheel West-Duitsland dreigen zij het Hamburgse voorbeeld te volgen. Doe’t ik as jonge de bou yngie om hwat fan de praktyk to learen, wie it noch tige faek sa. dat de boer op myn fraech hwat soart weet, hjouwer of koarn dat wie, as andert joech: „Us eigen”. Of by in oar: dat wit ik net of jit noch slimmer: „Soart, soart, weet fansels, kin jo dat net sjen”. Op 'e sangrounen wie it doe jit folie slimmer, dér brükte men jier op jier mar fan itselde ütboude guod. Mar de bouboer fan nou, is in oar man, dy’t de bocht wol nimme kin. Hy haldt kontakt mei de foarljochtingstsjinst en folget syn fakblêdden goed. En it ge- folch is, dat de opbringsten rounom in hiel stik de hichte yn giy binne. Op alle gebiet laket men om de opbringsten fan it foarich geslacht. By ierdappels en biten, weet, hjouwer, koarn flaechs en earte is men folie fierder kaem en seis dizze pürminne simmer, hwat it waer oanbilanget, sil de risseltaten net folie minder meitsje. De modernisearring fan it bidriuw fan de Nederlênske bouboer bigjin syn fruchten to jaen. De üntwik- kelde jonge bouboer mei help fan prak- tyske masines en lükers, stiet folie ste viger as syn foargongers. Al wurdt der dan ek in bést stik jild oan de arbeiders jown en jitteris in grou stik jild oan soasiale forsjenningen, de ütkomsten foar him seis binne folie better as syn heit en pake ea kend hawwe. De rispinge is yn folie gong, der kin jit hiel hwat bidjerre, mar as de neisimmer net to folie tsjinfalt, sil it mei de bou boer ek dit wiete jier wol gean. En dat seit mear as lange forhalen, hwant it lit düdlik sjen. dat yn in jier, dat de sinne hast net oan ’e loft west hat, de bidriuwsfiering en de soarten sa goed keazen binne, dat hja meiinoar de soarch foar de fruchten alhiel treast binne. En dat is foar de boer en it hieie folk in lokwinsk wurdich. Tj. de J. jierren hawwe de kwekers: Hylkema en Mansholt de striid tsjin mekoars rassen fiert. De Unica en de Gekruiste Mansholt Korstro soene it ütfjochtsje op libben en dea, mar it is hiel oars ütkomd. It Sintrael Bureau to Rotter dam kaem mei in nije soart, dy’t beide fan ’e kaert holp. „De Rondo” sjocht men rounom; binammen om’t dit ras hast gjin lést hat fan fuotsykte (fusa rium solani). En ek hjir is opmerklik, dat dit nije ras kweekt is üt de Unica en inkele oare rassen. Forline jier wie al 65 fan alle griene earte Rondo en dit jier wurdt it noch heger. Mei de weet is it net in soad oars. Alle aide bikenden fordwine: de Juliana, Lo- vink, Mendel, Carsten. Minister, ja seis Alba en Staring sakje nei ónderen en allinnich de weten fan it Dütske Kweekbbidriuw fan Heine yn Hannover stean fier boppeoan. Ien fan de outsi ders ónder de weetkwekers, dy’t foar de oarloch alhiel ónbikend wie, slacht Mansholt en it institüt Svalof, de kweekinstituten fan Wageningen, Leu ven en Gembloux, ja, wurdt hear en master yn Noard en Süd. En net allin nich mei de winterweten, ek mei de simmerweet is it krekt allyk. Syn „Peko’ is yn trije jier de ünbistriden kampioen op de simmerweetfjilden. Dizze greate foroaringen yn it sorti ment rassen wiist der ek op, dat Ne- derlanske bouboer net folie lést mear hat fan konservatisme. As it slagget om alle rassen yn tiid fan trije jier troch oare to forfangen, dan lit dat düdlik sjen, dat de Nederianske bouboer in man wurden is, dy’t net mear fuort- sjokt yn de aide skuon fan heit of pake. It tempo wurdt aloan hurder. Der hoecht mar ien twa jier mear in better soart oan ’e merk to wêzen of prak- tysk alle bouboeren tuge de nije soart oan. En dan sjocht men klear, dat der in bulte foaroare is yn koarte jierren. Nog een drietal weken en het fraaie, historische raadhuis te Bols- ward zal haar poorten weer sluiten. Tenminste wat de tentoonstelling betreft. De tentoonstelling, dat is in dit verband natuurlijk de expo sitie „Van Gothiek naar Renaissance”, die intussen in de provinciale en landelijke bladen een uitstekende pers geniet. Het gure weer van de Julimaand zal er wel schuld aan hebben, dat het bezoek al kwamen reeds duizenden de tentoonstelling bezichtigen nog geen records geslagen heeft en nog niet evenredig is aan het belang van deze expositie. Niet genoeg kunnen we de lezers van ons blad uit Bolsward, maar ook die uit de omgeving adviseren zich op deze expositie te gaan confronteren met de Middeleeuwse kunst. voorbereidende het nieuwe Hoop’. De kiel zal worden gelegd zodra een op deze werf in aanbouw zijnde korvet voor de Braziliaanse regering van sta pel is gelopen. Afsluiting der zeegaten. Wanneer dit jaar de beslissing inzake de Deltawet kan vallen, kan men de sluiting der zee gaten, die bij het drie-eilandenplan be horen, op zijn vroegst in 1959 verwach ten, aldus verklaarde Ir H. A. M. C. Dibbits, hoofdingenieur-directeur van de Techn. Dienst der Domeinen. Man, verbrand op vuilnisbelt. Op de vuilnisbelt te Lekkerkerk heeft de po litie het .verbrande lijk gevonden van een 45-jarige inwoner dier gemeente, de heer M. van Vliet. Deze geestelijk 'de zal zijn voor volkszangers en dan niet volwaardige maakte er zijn gewoon te van de stortplaats van afval, welke na iedere storting in brand gestoken werd, af te zoeken. Men neemt aan, dat zijn kleren in brand zijn geraakt en dat de ongelukkige er niet in geslaagd is, „De Hoop’ weldra op stapel. Op de werf van de Zaanlandse Scheepsbouw Mij te Zaandam is een begin gemaakt met de werkzaamheden voor hospitaalkerkschip „De Lekenvraag. Zou er met onze statistie ken, die gebruikt worden om tot allerlei conclusies te komen,’ toch iets niet in de haak zijn Deze vraag rijst, als men het volgende in overweging neemt. Volgens de statistiek is het prijsniveau in een bepaalde, achter ons liggende periode, gestegen. In diezelfde periode, aldus de statistiek, is de gemiddelde omzet in het middenstandsbedrijf even eens gestegen. Maar bovendien is in die periode het spaartegoed in ons land ge stegen. Scheepslading meisjes gevraagd. Er zijn in Victoria (Australië) ongeveer 1500 Nederlandse immigranten, die geen meisje kunnen vinden, deelde dominee Japob de Vries Zondag van zijn kansel te Mirboo mee. Hij zeide Den Haag te zullen verzoeken een scheepslading meisjes te sturen. de lichtvalling, veroorzaakt door de vuurmond voor zijn tent. Het mansportret er naast, toegeschre ven aan J. Mostaert (1475-1555) toont ons reeds Renaissance-kenmerken. De persoonlijkheid komt naar voren en het onderwerp is nu eens niet-religieus. De achtergrond is echter nog in een vlakke tint. Hoe meer de invloed van de Re naissance zich doet gelden, hoe meer in de achtergrond bij voorkeur uit de oud heid stammende ruïnes, zoals men die in Italië aantrof, ging verwerken. Dit is op dit schilderij nog niet het ge val. Interessant is het middeleeuwse schrijfgereedschap, dat op het schilderij staat afgebeeld. Het op de manier van D. Vellert in de le helft van de 16e eeuw geschilderde „De lofzang Van de profetes Anna in de tempel” verdient eveneens de aan dacht, al is het in dit geval meer om de manier waarop de schilder zich deze gebeurtenis voorstelde, dan om een ka rakteristieke schildertrant. Een van de fraaiste stukken van ge heel de expositie is zeker de gave en wat de éompositie betreft de harmoni sche Madonna met kind, van Jan van Scorel (1495-1562). Bovendien is dit schilderij een typisch voorbeeld van de in de expositie uitgebeelde overgangs periode: enerzijds het Gothische ele ment in de Mariafiguur, anderzins de achtergrond (met ruïnes!) die duidelijk de invloed van de Renaissance vertegen woordigt. Het laatste geldt ook voor een door de school van genoemde schilder vervaar digd vrouwenportret. Traditioneel in dit kader althans is het „Laatste Avondmaal” van Anthonie Blocklandt van Montfoort (1534-1583), waarbij o.a. het typische miniatuurhondje (kleiner dan een mannenvoet) opvalt. Om meer dan één reden is verder de boetvaardige Maria Magdalena merk waardig. Allereerst reeds om het ty pisch aangebrachte randschrift: VALS IS DIT GRACIEUSHEYT ENDE YDEL DIE SCHOO(N)HEIT, MAAR EEN VROU(W) GOD VREESENDE salmen prijsen. Prov. 31 De tussen haakjes geplaatste letters, juist op de hoeken, zijn in de loop der jaren verloren gegaan. Weinig aannemelijk is het, dat het pri mitief aangebrachte randschrift van de zelfde hand is als de technisch zeer ze ker vaardige schilder. Evenals men dit ook herhaaldelijk ontdekt bij rand schriften op grafzerken, heeft de aan brenger ervan eerst geen ruimteverde- ling aangebracht. Toen hij met ruimte gebrek te kampen kreeg, heeft hij het laatste gedeelte van deze uit de Spreu ken van Salomo genomen tekst maar met kleine letter gepenseeld. Maar nu het schilderij zelf. Na alles wat wij schreven, zult U het vermoedelijk niet vreemd meer vinden de boetvaar dige Maria te zien knielen voor een kruisbeeld. Ook hier geldt, dat de kun stenaar zich niet los kan denken van zijn eigen tijd. Moarn, de lie Aug. is it wer „Freule-keatsen” yn Wommels. Ien fan ’e winners fan ’e gouden horloges wie yn 1924 Romke Pa gels. „Lytse Romke’’ waerd er destiids neamd. Hwant och, ’t wie fek mar ’n poarre, alhoewol’t er goed yn en oar siet. ,,Fül’’ wie er ek en hy wist mei syn maten fan „trochsetten”. Dat aerd fan „trochsetten” hat er ek yn syn fierdere libben hólden. Ar- beidersjonge syn heit wie tsiis- k makker oan ’e suvelfabryk to Wommels gyng er earst nei de ambachtsskoalle to Ljouwert, hwer’t er syn diploma helle. Doe k nei Vlissingen, yn oplieding by de Kon. Ned. Pakketv. Mij. foar „werktuigkundige”. En sa kaem er op ien fan ’e greate boaten fan k dy Mij. yn ’e praktyk. Der bleau it net by. Hy helle mear diplo- k ma’s en is nou dan „hoofd-werk- tuigkundige” en fart as 1ste ma- k sjinist op ien fan ’e skippen fan boppeneamde Mij. |k Yn ’e oarlochsjierren hat er mei syn frou kritieke jierren troch- makke, mar nou moat er dan 25 jier by de K. N. P. M. west en t nei’t üs trochdien waerd, wurdt er moarn, de lie Aug., krekt t Freule-keatsersdei, troch syn di- reksje oan board huidige. Hwa wit, mei er dan, krekt as 30 jier lyn, jitris ’n gouden horloazje yn üntfangst nimme. Romk® Pagels, foarhinne „lytse Romke”, nou noch, as er fan syn reizen nou en dan oan ’e wél is t hy wennet mei syn hüshalding yn Boalsert de ienfaldige, golle Fries, Wommels winsket jo lok J mei dit 25-jierrich jubileum en k fierder.far sa fuort. I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1