s 0 in DIPLOMATIEK OFFENSIEF VAN DE RUSSEN KRISKRAS door Nederland VERHOGING LEERPLICHTIGE LEEFTIJD Cjabe Skroar t V L (■Mf L, üs hjoed p p to sizzen •w f I 1 Buitenlands Overzicht Nieuwe vriendschapsbanden niet *t Oosten? Installatie Voor meisjes moeilijker dan voor jongens Neder lands- Indonesische Unie Poging om Frankrijk van de E.D.G. af te honden Mendes France heeft nog vele moeilijkheden te o ver winnen Burgemeester Oosterhoff Beatrixoord gesplitst? Het hoofdbestuur van het sanatorium Beatrixoord te Appelscha heeft de al gemene vergadering van het sanatorium een crediet gevraagd van acht millioen gulden om de plannen voor een nieuw sanatorium te verwezenlijken. In het prae-advies van het hoofdbestuur wordt als toekomstige plaats voor het sanato rium Beatrixoord genoemd Glimmen of Paterswolde, in ieder geval een plaats in de onmiddellijke nabijheid van Gro ningen. Voorts wordt geadviseerd, het bestaande complex te Appelscha te restaureren en te bestemmen tot op vangcentrum voor het nieuwe sanato rium. De kosten van nieuwbouw en res tauratie worden geraamd op bijna ze ven millioen gulden, maar men houdt opgelieven j* clfil - w h, 50e Jaargang No. 63 Vrijdag 13 Augustus 1954 De Jong’s Nieuwsblad naud, Nije weinen kreakje altyd. KAMEROVERZICHT van en dat is T Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IJ Telefoon 451-Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Zware slag voor Nederlandse handels- huizen. De invoerhandel van Indonesië zal voortaan voor het overgrote deel aan Indonesische handelshuren worden toegewezen, ten nadele van de buiten landse (voornamelijk Nederlandse) hui zen, welke tot nog toe deze import in handen hebben. Dit betekent voor deze laatste groep een zeer zware slag. De hierboven geschetste mogcljjk- rekening met een totaal aan kosten van heden voor het scheppen van nieu we vriendschapsbanden tussen Perr zie en het Westen, zijn ook aanwe zig in Zuid-Oost-Azië. Men weet dat de Amerikanen, na het gebeurde in Indo China, er fel op uit trokken, om een Z.O.-Aziatisch defen- slepact te scheppen, waaraan ook de vrije Z.O.-Aziatische staten zouden die nen deel te nemen om met vrucht ver dere communistische penetratie te voor komen. Deze vrije staten en met name India en Indonesië tonen echter geen lust om tot zo’n pact toe te treden, waarin zij een poging vermoeden tot be scherming der Westerse belangen. Op Engels initiatief hebben thans echter Londen en Washington plannen opge steld voor een economisch hulpprogram ma ten bate van Azië, een soort Mars hallplan. Men zou de vrije Aziatische naties krachtige economische hulp wil len verlenen, opdat zij zelf hun welvaart kunnen ontwikkelen, wat de betrokken volken min of meer onvatbaar zou ma ken voor het communisme en hen het Westen meer zou leren zien als helper dan als uitbuiter. Van zo’n Marshallplan verwacht men dan een groei van nieuwe banden tussen het Westen en de Z.O.- Aziatische staten, waarvan ten slotte dan weer een gemeenschappelijk defen- sie-pact het gevolg zou kunnen zijn. Dit is echter een politiek op lange termijn en de Amerikanen blijven daarnaast streven naar de onmiddellijke verwezen lijking van een defensie-organisatie in Z.O.-Azië met deelneming van die Aziatische staten, welke nu daartoe al bereid zijn. Blijven India en Indonesië daar voorlopig buiten dan is dat hun zaak maar naar Amerikaans inzicht zullen zij toch onder bescherming van het Westen moeten staan, d.w.z. com munistische expansie ook in hun rich ting mag door het Westen niet meer worden geduld. Driejarig meisje gestikt. De 3-jarige Rika Herders in de Borgerstraat te Am sterdam heeft tijdens het eten een korstje brood in de keel gekregen. Toen de moeder het stukje uit de keel had gehaald, bleek het kind reeds te zijn overleden. acht millioen. Men verwacht uit eigen middelen 750.000 gulden te kunnen op brengen. Het resterende deel zou ge leend kunnen worden van de Rijksver- zekeringsbank te Amsterdam. Men heeft evenwel voldoende garanties no dig voor het lenen van zulk een groot bedrag, en daarvoor zal men zich rich ten tot de provinciale besturen van Gro ningen, Friesland en Drenthe. Zoals te verwachten was zetten de Russen met onverflauwde ijver en grote geslepenheid hun pogingen voort de totstandkoming van de E.D.G. te verhinderen. Dat zij hun diplomatiek offensief daarbij in de eerste plaats richten op Frankrijk, waar het lot van deze gemeenschap nog zo onzeker is, is begrijpelijk, maar al heeft het W.-Duitse parlement moet toch oppassen. Want de Russen blijven hengelen met het toch moet toch oppassen. Want de Russen blijven hengelen met het gevaarlijke Ipkaas van de hereniging van Duitsland in een geneutrali seerd Reich, welke gedachte zo grote bekoring ook voor vele W.- Duitsers heeft. De Russen hebben na hun voorstel om een conferentie over een Europees veiligheidsverdrag te houden, nu ook voorgesteld deze conferentie in Augustus of September te doen voorafgaan door, een ontmoeting van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier. Bols wards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Wegenwachthulp in de Noord-Oost Polder. Op Zaterdag 21 Augustus zal de Wegenwacht zijn entree maken in de Noord Oost Polder. Met ingang van die datum zal n.l. de steeds in belangrijk heid groeiende route Kampen-Emmel- oord-Lemmer in de W.W.-service van de A.N.W.B. worden ingeschakeld, een gebeurtenis, die in het Nieuwe Land’ met feestelijke luister zal worden ge vierd. De sterk toegenomen verkeers drukte op deze doorgaande verbinding en het feit, dat bij pech de mogelijkhe den tot het verkrijgen van hulp hier uiterst beperkt zijn, hebben hiertoe de doorslag gegeven. Voorlopig zullen twee wegenwachten op deze route dienst doen. drijfsverbod. Het heeft geen zin fabrieks arbeid te verbieden zonder daar iets te genover te stellen. Het jonge meisje moet de gelegenheid hebben om na de beëin diging van de leerplichtige leeftijd nog onderwijs te genieten, dat niet zal zijn afgestemd op het vergaren’ van kennis, ig. Een verhoging ■plichtige leeftijd tot 15 jaar De Regering zal n.l. binnen enkele maan den ook dit heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken, de heer Van Rhijn medegedeeld een voorontwerp van wet aan de S.E.R. aanbieden om huisarbeid te regelen. Men zal begrijpen, dat dit een zeer moeilijke materie is en het zal dan ook stellig geruime tijd duren voor deze zaak in kannen en kruiken is. De Sociaal Economische Raad moet een advies uit brengen over het voorontwerp. Is dat advies er dan moet de Regering zich gaan afvragen welke gedeelten zij daarvan moeten overnemen. Eerst daarna komt er een normaal wetsontwerp, dat beide Kamers der Staten-Generaal seren. meestal langzaam, een heel enkele keer gaan zij snel, maar d’t r met het ont werp tot regeling van de huisarbeid ze ker niet te verwachten. moet pas- De parlementaire molens draaien een nog een vrij gegaan. De en de journa- film-operateurs opnieuw een kink lijk beslag op hem legt ook al verkreeg hij vati de nationale vergadering een tweetal weken uitstel van het debat over Tunis en Marokko. Het was te verwachten dat de overeenkomst welke Frankrijk met de gematigde nationalis ten in Tunesië sloot, en die daar voor lopig in ieder geval tot rust leidde, bij de Marrokaanse nationalisten de wens hebben doen ontstaan naar Franse con cessies ook ten opzicht van hun eisen. De zaak ligt hier echter moeilijker, om dat het Tunesische nationalisme zich door veel groter eenheid kenmerkt dan het Marrokaanse en de Fransen dus voor de moeilijke keuze staan met een be paalde groep in zee te gaan. Maar ondanks alle moeilijkheden op ander gebied doet Mendès France, zijn belofte, enige weken geleden gedaan, dat hij na de volmachten voor economisch herstel van zijn vaderland verworven te hebben, de zaak van de E.D.G. zou aanpakken, gestand. In de eerste dagen van deze week presi deerde hij de ministerraad, waarin de kwestie werd behandeld en waar voor- en tegenstanders aan het woord kwa men. Zoals bekend is de Franse premier zelf een voorstander maar dan van een enigszins gewijzigd E.D.G.-verdrag. Op 19 Augustus zal hij naar Brussel gaan, waar hij de ministers van de andere E.D.G.-landen zal ontmoeten en hun mededelen, welke wijzigingen hij en de Franse ministerraad gaarne in het E.D.G.-verdrag zouden zien aange bracht. De Beneluxlanden en W.-Duits land, die allen dit verdrag reeds aanna men, zijn er niet zo erg op gesteld nu wijzigingen te aanvaarden, zij vinden dat de Fransen en de Italianen het (on gewijzigde) verdrag eerst moeten goed keuren voor over wijzigingen kan wor den gesproken. Hoogstens zouden zij door een elastische uitlegging van en kele bepalingen van het verdrag, het Mendès France wat gemakkelijker wil len maken als hij er mee voor de natio nale vergadering komt. Zowel voor- als tegenstanders van de E.D.G. in de nationale vergadering zul len het beleid van Mendès France scherp in het oog houden. Oud-premier Paul Reynaud heeft daar reeds felle critiek op hem geoefend, om- Het bedrijfsarbeidsverbod voor veertien jarige meisjes heeft nog heel wat voeten in de aarde. Niet het wetsontwerp, dat onlangs zonder hoofdelijke stemming in de Tweede en de Eerste Kamer werd aan genomen. Maar hieraan zitten problemen vast, die groter zijn dan menigeen zal vermoeden. Temeer omdat er de algeme ne wens bestaat om dit verbod voor fa brieksarbeid e.d. op den duur ook te doen gelden voor meisjes van 15 jaar. Staatssecretaris Van Rhijn heeft die moeilijkheden onlangs uitvoerig geschil derd. De verhoging van de leerplichtige leeftijd houdt direct verband met dit be- Door adder gebeten. Dezer dagen werd mevr. H. te Uffelte door een adder ge beten. Onmiddellijk stelde zij zich onder doktersbehandeling. Zij werd naar een ziekenhuis te Groningen vervoerd, waar haar een serum werd toegediend. Wilsterflappen verlengd. Inplaats van 15 Dec. mag het wilsterflappen nu be oefend worden tot 31 Dec. De Bond van Vogelflappers in Friesland heeft lang voor deze verlenging geijverd. Men heeft de beweringen als zou door het wilsterflappen grote schade aan de vo gelstand worden toegebracht met feiten weten te weerleggen. Te weinig leraren namen deel aan het 1 .b.c-onderzoek. In het jaarverslag 1953 van de Hilversumse G.G.D. deelt de di recteur mede, dat het aantal leerkrach ten van de middelbare scholen en de kweekscholen, dat aan het algemene t.b.c.-onderzoek heeft deelgenomen, zeer veel te wensen overlaat. Van de 259 leerkrachten bij het m.o. lieten er 78 verstek gaan, terwijl van de 46 docen ten aan beide kweekscholen er 21 niet voor het onderzoek zijn verschenen. Dader van moord vrijgesproken. De 28- jarige W. Hh. H., die vorig jaar in de duinen bij Castricum zijn meisje, de 23- jarige Mirjam T. op haar eigen ver zoek door een pistoolschot van het le ven heeft beroofd, is door de Alkmaarse rechtbank conform de eis van rechtver- volging ontslagen en ter beschikking van de regering gesteld. Van de primair ten laste gelegde moord werd H. vrijge sproken. Muur waaide om. jongen gedood. Ten gevolge van een hevige windstoot is aan de Oostzijde te Zaandam een oude ste nen muur omgewaaid. De 12-jarige Frans Dik geraakte onder de vallende stenen. Met zware verwondingen is hij naar het St. Jans-ziekenhuis vervoerd, waar hij na aankomst is overleden. Nederlandse haringuitvoer. De Neder landse uitvoer van pekel- en steurha- ring heeft in het tweede kwartaal van dit jaar volgens de dienst Nederlandse haringscontróle te Den Haag 11.029.365 kg netto bedragen tegen 10.108.225 in het tweede kwartaal van 1953. De waarde bedroeg resp. 5.955.415 5.201.893 gulden. De Sowjet-Unie was in het afgelopen kwartaal de grootste afnemer met bijna f>'/2 millioen kg ter waarde van ruim 3 millioen gulden, gevolgd door' Oost- en West-Duitsland, die te zamen ruim 2.14 millioen kg hebben afgenomen ter waarde van 1.34 millioen gulden. Geen ryproef voor militairen met rybe- wjjsl Militairen, die in het bezit zijn van een militair rijbewijs kunnen voort aan voor het verkrijgen van een burger- rijbewijs worden vrijgesteld van het af leggen van de rijproef. De regeling zal per 1 September van kracht worden. De Oost-Duitse premier Grotewohl heeft daarbij voorgesteld dat beide delen van Duitsland de grote Vier zullen verzoe ken geen stappen te doen een van de beide stukken van Duitsland in een mi litair bondgenootschap op te nemen zo lang de voorgestelde conferentie over het Europees veiligheidspact en over Duitsland niet is geëindigd. Moskou heeft bovendien besloten alle verorde ningen en reglementen betreffende het politieke en culturele leven van Oost- Duitsland, die door het Russische be stuur daar zijn uitgevaardigd, te annu leren. Er is kennelijk de Russen alles aan ge legen de indruk te wekken dat Moskou bereid is Oost-Duitsland los te laten als men het maar de gelegenheid geeft zich met W. Duitsland te verenigen tot dat neutrale rijk. Dr Adenauer heeft de za ken nu nog vrij goed in de hand, zodat al sympathiseren grote groepen W.- Duitsers met het Russische voorstel eerst nog eens te praten voor W.- Duitsland zich inschakelt in het Wes ters defensiestelsel, daarvan niet veel zal komen als de Fransen nu ook spoe dig beslissen tot de E.D.G., zij het in enigszins gewijzigde vorm, toe te tre den. Maar als het Franse parlement met die beslissing weer talmt, is het de vraag of de W.Duitse bondskanselier de oppositie tegen zijn politiek, welke er op neerkomt dat hij W.-Duitsland in schakelen wil in de Westerse verdedi ging en dan eventueel praten over een hereniging van Duitsland, nog wel in toom kan houden. Vooral nu Dr Aden auers gezag door verschillende andere oorzaken is aangetast. Daar was de verdwijning van het hoofd van de W. Duitse contra-spionnagedienst, John, naar Oost-Duitsland, wat men wijt aan nazistische elementen, die achter de schermen te Bonn intrigeren en John ’t leven zuur maakten. En daar zijn ook de stakingen van millioenen arbeiders die hoger lonen verlangen, nu dank zij een enorme export de welvaart in W.- Duitsland sterk gestegen ife. Deze actie gaat in wezen tegen de economische politiek welke de regering van Dr Adenauer voert en ook dat ondergraaft diens positie. Wij hebben in ons vorig overzicht reeds geschreven dat wat Frankrijk betreft het E.D.G.-verdrag een der moeilijkste obstakels is welke Mendès France moet nemen. De premier heeft deze week de vol machten van de Franse nationale ver gadering gekregen voor de uitvoering van zijn economisch herstelprogramma, waarvan de kern is de Franse industrie het pad van de sleur te doen verlaten welke ze kon volgen, dank zij een stel sel van prijsafspraken, staatssubsidies en bescherming tegen buitenlandse con currentie. Geleidelijk wil Faure, de mi nister van financiën, dat selsel af schaffen opdat de bedrijven zelf weer hun lot in handen nemen en door zich te moderniseren en op nieuwe producten te werpen, hun bestaan te rechtvaardi gen. Ook aan de landbouw wil men der gelijke eisen stellen. De overproductie van wijn b.v., wat de staat millioenen subsidie kost, moet ophouden, een deel van de wijnbouw zal op andere gewassen moeten overgaan. Dat ook maatregelen tegen de belastingfraude, welke in Frankrijk schrikbarend is, worden over wogen, spreekt. Mendes France heeft nu zijn volmachten tot deze sanerings maatregelen gekregen, en men moet af wachten wat er van zal terecht komen. De Franse premier zou dus nu zijn handen geheel vrij hebben om zich vol komen aan de zaak van de voorberei ding van de behandeling van het E.D.G.- verdrag te wijden, ware het niet dat de crisis in Marokko nu weer gedeelte- dat hij op de militaire begroting wilde bezuinigen. Wil dat zeggen dat u rekent op de goede wil van het Kremlin, of zult u blijven vertrouwen op het Atlan tische bondgenootschap’, zo vroeg Rey- die Mendès France er van be- schudigde, dat hij speculeerde op de vredelievende bedoelingen van de So- vjet-Unie. „Ik persoonlijk ben niet van plan het leven van Frankrijk in de waagschaal te stellen’, aldus de oud- premier. Nu wij het over de Europese defensie hebben zij nog gemeld, dat het militaire verdrag tussen Turkije, Grie kenland en Zuid-Slavië getekend is, waarmee de verdedigings- zowel als de aanvalsmogelijkheden in het Zuiden van Europa aanmerkelijk zijn toegenomen. Geheel voldaan is Zuid-Slavië niet om dat het pact geen automatisch bijstands- bepaling bevat. Maar in ieder geval betekent dit Bal- kanpact een militaire versterking voor het Westen, en de Russen zullen met wat meer bezorgdheid naar hun kwets bare Zuidflank zien. Te meer omdat ook in deze omgeving een andere kwestie is opgelost. Het Perzische oliegeschil dat de betrekkingen tussen dat land en het Westen vergiftigde is gelikwideerd. De nationalisatie van de Perzische olie- productie is erkend, de Anglo Iranian maatschappij wordt schadeloos gesteld, gedeeltelijk door de Perzische regering, gedeeltelijk door andere oliemaatschap pijen die nu mede zullen werken aan de productie en distributie van de genatio naliseerde olie. Engeland verliest 500 millioen gulden per jaar, welke het kreeg uit de deelneming in de Anglo Iranian veel meer dan Perzië zelf voor zijn olie kreeg maar als daar mede de oude vriendschapsbanden kun- worden hersteld, zal het Londen dit of fer wel waard zijn. Perzië zelf krijgt in het vervolg 50 procent van de gemaakte winst en komt daardoor wat ruimer in het geld te zitten. Als de regering-Za- hedii dit besteedt aan de economische ontwikkeling van haar land en de wel vaart van het gehele volk, zal ook de gewone Pers misschien de Westerse medewerking leren zien als een zegen voor hem en zijn land en niet als een uitbuiting. En dan zal de tijd rijpen dat de banden tussen Perzië en het Westen weer nauwer kunnen worden aange haald. De installatie van de heer A. Oosterhoff als burgemeester van de gem. Wonse- radeel zal plaats vinden in een officiële raadzitting op Dinsdagmiddag 17 Aug. a.s. in het gemeentehuis te Witmarsum. Het is de vraag welk soort onderwijs de veertienjarige meisjes en later de vijf- |-|wat hat tienjarigen moeten genieten. Voorop staat het vormend karakter. Zullen de ondernemingen dit onderwijs ter harte I kunnen nemen? Deze vraag is gesteld. En na de goede ervaringen, die de grote industrieën hebben opgedaan met hun eigen bedrijfsscholen, is dit te begrijpen. Maar het onderwijs voor de jonge meis jes zal een ander karakter moeten dra gen, het moet algemeen vormend zijn. En vormend onderwijs houdt nauw ver band met het uitgangspunt in levensbe schouwing. De principiële opvattingen der ouders moeten worden geëerbiedigd Zo is ons onderwijs nu eenmaal geregeld. Zal een onderneming daaraan kunnen voldoen Dinsdag om tien minuten voor half ze ven namen de voorzitter van de Neder landse delegatie, de minister zonder por tefeuille mr J. M. H. A. Luns, en de voorzitter van de Indonesische delegatie, de minister van Buitenlandse Zaken mr Soenarjo, in de Lairessezaal on het Bin nenhof achter een speciale tafel, tussen de tafels van beide delegaties in, plaats om ieder voor zich twaalf handtekenin gen onder de documenten te zetten, welke de belichaming zijn van de overeenkomst, welke thans tot stand is gekomen. Aan de ondertekening was i langdurige zitting vooraf g~ buiten de Lairessezaal wachteni listen, fotografen en vreesden reeds dat er in de kabel was gekomen. Maar achteraf werd toch duidelijk, waarom de onder tekening zo lang op zich had laten wach ten. De voorzitter van de Indonesische dele gatie, mr Soenarjo, had nl. een vrij uit voerige rede gehouden, welke door mi nister Luns, die deze laatste bijeenkomst presideerde, bijna even uitvoerig werd beantwoord, en waarin nog eens de punt jes op de i's zijn gezet. De delegaties waren voltallig aanwezig. Van Nederlandse zijde waren, behalve minister Luns, aanwezig de minister van Economische Zaken, nrof. Zijlstra, de mi nister van Justitie, mr Donker en de mi nister van Financiën, de heer Van de Kieft. Van Indonesische zijde waren, behalve minister Soenarjo, aanwezig de wnd hoge commissaris Soesanto en de ministers Ya- min, Iskav en Soepomo. Op 2 November 1949 werd in de Ridder zaal het resultaat van de Ronde Tafel Conferentie getekend; bijna vijf jaar la ter werden in hetzelfde gebouw de hand tekeningen geplaatst onder de documen ten, welke aan de Nederlands-Indonesi- sche Unie een einde hebben gemaakt. maar op haar vormin van de leer] dit zou de meest ideale toestand zijn is echter niet mogelijk, want daarvoor ontbreken de gebouwen en de leerkrach ten. Het is daarom noodzakelijk deze ver hoging van de leerplichtige leeftijd ge leidelijk aan te doen geschieden. De klassen zijn nu reeds overbevolkt en a.s. September zal dit nog erger worden om dat dan het aantal leerlingen maar liefst met 70.000 toeneemt. Een gevolg van het hoge geboortecijfer gedurende de eerste jaren na de bevrijding. In percentages be tekent dit dat het aantal leerlingen per klas zal stijgen van 35.6 tot 36.1. Onoverkomelijk is dit echter niet. Als dit wetsontwerp van kracht is geworden, zullen 6500 meisjes van veertien jaar niet meer in fabrieken mogen arbeiden. Dit aantal is nog wel op te vangen maar een uitbreiding van het bedrijfsarbeidsverbod tot 15-jarigen zal veel moeilijker zijn. Daarbij zijn niet minder dan 17.000 meisjes betrokken. Zorgvuldig dient te worden nagegaan welke gevolgen dit zal hebben, ook voor de industrie. Nu is het een verheugende omstandigheid, dat men ook in België overweegt om de leerplicht uit te breiden tot 15 jaar. Gezien de Be- neluxverhoudingen is dit uiteraard van belang. Voor de jongens ligt dit probleem veel gemakkelijker. Reeds nu is het zo, dat 72% van de veertienjarige jongens vol ledig dagonderwijs geniet. En dit aantal stijgt nog jaarlijks. Het schijnt niet de bedoeling van de Regering te zijn om eerst het arbeidsverbod uit te breien tot de 15-jarigen en daarna pas de leerplich tige leeftijd te verhogen. Staatssecretaris Van Rhijn heeft medegedeeld, dat dit juist andersom zal geschieden en dat is ook de normale weg. Een grote onderneming is een „vergaar bak” van personen met verschillende le vensovertuigingen. Het zal moeilijk zijn het vormend onderwijs zo te geven, dat iedereen voor de volle honderd procent tevreden kan zijn. De Regering gelooft niet in deze mogelijkheid. Hoogstens zullen in het zuiden de veertienjarige meisjes in de bedrijfsschool worden ge vormd. En dan nog maar alleen in stre ken, die volkomen Rooms-Katholiek zijn. Behalve de levensbeschouwelijke kant is er nog een ander vraagstuk aan deze opleiding verbonden. Er mogen dan levensbeschouwelijke verschillen z n, maar dit wil nog niet zeggen, dat er cc- experimenteerd mag worden. Een zekere uniformiteit in de opleiding zal er moe ten zijn. Momenteel wordt nagegaan welke opleiding het meest te verkiezen is. Zo staan de veertien- en vijftienjarige meisjes in het middelpunt der politieke belangstelling. Ongewild wellicht, maar niet zonder noodzaak. Maar behalve dit bedrijfsarbeidsverbod staan nog andere belangrijke maatregelen te wachten. De bloemenkoningin van den Haag, de K.L.M. stewardess Gusta van de Leuv, deed Maandagmiddag in den Haag haar intocht. f i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1