PI AAM: Zwijgende eeuwen uiten gedachte in steen HET ROMAANSE ZAALKERKJE ZIET RESTAURATIE EERSTDAAGS VOLTOOID KRIS-KRAS door Nederland üs hjoed p p to sizzen I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad II II r Kerkje bleef kerkje, dorp bleef dorp 0 I Frans kabinet keurt Fan de Martinytoer r I F 1 id >p :t I Keninginnen E. D. G. goed Tragisch einde van vacant iereis Hwat hat C/cibe Skroar 50e Jaargang No. 64 Dinsdag 17 Augustus 1954 tr e- opnieuw geplaatst. Nijgêrs is rij gêrs 1 en ge- Bliuwend as Keninginne. PYT. werd gedood. De restauratie. schilden wierden be- de goede wei, net? Hwat hjir jierren- i Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) IT SANATORIUM IS AI.HIEL UNDERMYND die werd opschrift Goede fruitoogst. De fruitoogst 1954 vooral de appeloogst belooft dit jaar groter te worden dan wij de laatste ja- ren gewond zijn geweest. Gebroken, gelouterd, Herrezen uit stof, O mens, wees indachtig, Geef Gode de lof, Dan lizze hja har glans wer óf, Typiste, stewardess, hüsfrou, Hja witt’ har bloed dit is net blau, Yn lytse kring moat tsjinne. Hja fiel’, nim dat, nei wierheit oan, Wis, sa’n forsetsje is wol skoan, Mar 'k draech net leafst in gouden kroan, a- <s Bolswanls Nieuwsblad Het was gecombineerd met Idsegahui- zum (thans wat de Ned. Herv. gem. betreft tevens een combinatie met Mak- kum en Kornwerd vormend). In kor- kelijk opzicht is Piaam bovendien niet (meer) een eenheid. Aan de weg van de dijk naar ’t dorpje staat het (archi tectonisch weinig fraaie) Gereformeer de kerkje (thans vergroot) dat deze in scriptie op de „eerste steen” als ge boortebewijs meekreeg: „De eerste steen gelegd in 1889 door G. Haarsma, ouder ling, als getuige, dat Jezus is de Ho ning der Kerk. En heeft alle dingen Zijner voeten onderworpen en heeft de gemeente gegeven tot een hoofd boven alle dingen. Het Hervormde kerkje droeg geen en kele inscriptie. Het was op zich zelf een gedachte in steen. Het lag te midden van de dodenakker, waarover rond de eeuwwisseling een bezoeker van Piaam het volgende rijmpje aan niemand min der dan de Friese dichter Piter Jelles ontleende In November 1953 kreeg Piaam zijn torenspits terug. Minne de Boer hijst aan het touw en Rudi Postma houdt de kap vast. As op Woansdei 22 Septinïber it doek opgiet foar de algemiene gearkomste fan it Sanatorium to Appelsgea, dat in generaesje lang in bysünder plak yn Fryslan ynomd hat, dan sil bliken dwaen dat alle founeminten fan dizze stich ting deskundich en systematysk ünder- mynd binne. Der is gjin spoar fan twifel mear oer. Fryslan forliest dizze striid en Grins wurdt de winner. Alle faits et gestes” fan de léste jierren wiisden dy kant üt en men hoecht it léste jierforslach mar op to nimmcn, om foar de safolleste Hóf, hóf, dou hege hóf, Hwat leist der drógjend hinne, Hwa wit hwat ünk en wé Yn dy bisletten binne. de Rijkssubsidie, groot f 23.200, even eens door het gemeentebestuur (April 1953). Het Rijk, de Provincie, de ge meente Wonseradeel en de Synode der Ned. Herv. Kerk subsidiëren resp. met 65, 15, 10 en 7% terwijl de rest (pl. bijkomende kosten) door de gemeente leden zelf en uit giften van derden moe ten worden bijeen gebracht. Hoewel de laatsten van velen toestroomden, zelfs vanuit Amerika, waar Lolle Piers de Boer een vorstelijke gift afzond, is het bedrag nog niet geheel bijeen. Zolang heeft men echter niet gewacht. Integen deel, met voortvarendheid heeft men de hand aan de ploeg geslagen, zodat de restauratie een vlot verloop heeft ge had. Al hebben sommigen wel het hoofd geschud, thans, nu het kerkgebouw bij na is voltooid, is iedere Piamer blij, dat deze is tot stand gekomen en dat men destijds niet is ingegaan op het oven- gëns verleidelijke aanbod de kerk over te doen aan een vereniging voor lijkver branding, die te Piaam een cremato rium en in het Romaanse zaalkerkje een aula wilde stichten De Keningen forliez’ har glans, Diktators toane har oermans, Hja wurd’ forjage bütenlans, Witte: it tij kin forrinne. Mar dy’t yn tal nei boppen gean, Yn elke soart en sier opstean, Meast sünder macht, faek sünder lean. Dat bin de Keninginnen. Hja blinke om har ranke lea, It symboal fan blommen as fan 't hea. Fan it sylleavjend Fryske gea, Hja komme en oerwinne. De kranten tsjoen’ har blier portret, Hja wurde op it stuoltsje set; Al ken men faeks har nammen net, Dy nije Keninginnen. Hja gean in dei twa op en paed, Mei in sjarmante magistraet, Har deistich plak fait wei yn ’t skaed, Hja prealje yn ’e sinne. Hja sprekke, laitsje en proklamear’, It sljuchte folk biwiist har ear; Heechstens in wik©, foar ien kear, Neamt men har Keninginne. Na de ramp. Medegedeeld werd, dat de oogst op Goeree-Overflakkee meevalt en van matig tot goed zal zijn; dat hij in de overige rampgebieden normaal mag worden genoemd, doch dat van Schouwen-Duiveland en de Kruiningen- polder, die het langst onder water heb ben gestaan, nog geen oogst is te ver wachten. twee drooggemaakte meertjes tussen Gaa,st en Piaam. Toch bleef het dorpje klein, al groeide het in de vorige eeuw van 67 tot 136 inwoners (de uitbuurt Kooihuizen inbegrepen). De pastorie- landen van Piaam waren op 5 Nov. 1762 echter reeds verkocht en kerkelijk leid de het dorpje geen zelfstandig bestaan. Het Franse kabinet is het Vrijdagavond, na lange beraadslagingen, eens gewor den over het compromis-plan van pre mier Mendês France betreffende de Europese defensie gemeenschap. Na een stormachtige kabinetszitting, die onder strikte geheimhouding werd gehouden, en die zes uur duurde, namen, niet geheel onverwachts overigens, drie van de vijf Gaullistische ministers ont slag. Defensie, Openbare Werken en Wederopbouw. Deze ministers besloten tot hun aftreden na een korte bespre king met generaal De Gaulle, die als een onverzoenlijk tegenstander van het verdrag bekend staat. De afgetreden ministers zullen voorlopig niet worden vervangen. Hun portefeuilles zullen ad interim worden beheerd. Inderdaad, het „ünk en wé” is ook Piaam niet gespaard. Een groot „ünk” zou echter geweest zijn als het kerkje verloren was gegaan. De toestand is critiek geweest. Uiterst critiek. Geluk kig geldt thans voor het kerkje het al oude Bijbelwoord, dat sommige laatsten de eersten zullen zijn. Aanvankelijk stond het gebouw n.l. niet op de voor lopige lijst van monumenten, daar men het. had vergeten. Thans echter is de restauratie bijna vol tooid, terwijl tientallen andere monu menten, waarvan ook uit onze omge ving, die reeds lang op de „lijst” prijk ten nog steeds op hun beurt wachten. Dat het in Piaam zover is gekomen, is menselijkerwijs te danken aan het feit, dat men geducht de trom heeft geroerd of misschien stijlvoller uitgedrukt: de alarmklok heeft geluid. De Kerkvoog den, waarvan de heer Jac. Feenstra, thans te Allingawier, die ons vele ge gevens verschafte, administrerend was, Zaterdagavond omstreeks half negen in het gevaarlijke uur tussen licht en don ker, is op de rijksweg Venlo-Nijmegen tussen Afferden en Bergen de 39-jarige heer J. Paddenburg met zijn wagen in volle vaart op een juist weer gestarte vrachtauto gereden. Hij zelf, zijn vrouw en vier inzittende kinderen werden op slag gedood. Esn vijfde kind overleed in het ziekenhuis. De kinderen waren het 11-jarige zoon tje van de familie Paddenburg, haar 7- jarige dochtertje Yvonne en een 3-jarig zoontje Rudi. De twee andere kinderen waren een 11-jarig jongetje en een 14- jarig meisje van de familie Janssen uit Apeldoorn. tribüsjes, bydragen en jeften, dat is ek net mear fan üs tiid. Dy 8 miljoen kinne wol üt de steatskas komme, der hoege lytse lju op it lést ek net mear foar to offerjen? En dy lju üt de Wél den, dy’t har pleats of pleatske oan it Frysk Folkssantorium jown hawwe, kinne har spul werom krije. Yn Grins sit jild genóch. Dêrom, lit it üs nou fuort goed dwaen en net heal. De lju earst nei Appelsgea stjüre om se dan in wike letter nei Grins to brin- gen, is dochs mar apekoal. Grins lelt folie, folie tichter by en wurdt hoe lan ger hoe mear it sintrom fan alles, hwat wittenskiplik en modern is. Hoe gau wer men derby oanslüt, hoe better. Al dat krewearjen om hjir yn Fryslan mei eigen krêft hwat op to bouwen, is chauvinistysk en lyts gepiel. Fan dat soarte as dy nije Middelbere skoalle yn Ljouwert, wylst der yn Grins nota bene, al ien stiet. Healwiis fansels. En dat feest yn Septimbermoanne fan it Frysk Stamboek, ek wer sa’n domme apar- tichheit. Nou moatte al dy binnen- en bütenlanners nei dat ófhannige Ljou wert ta. Der is gjin akkomodaesje, der is gjin nachtklub, der is gjin „high life” Hwat soe soks folie better ta syn rjucht komme yn Den Haech. En hwat in feest al üs Fryske boeren mei forsierde fé- weinen nei it Lange Voorhout en de „Laan van Mindersoort” of sokssahwat. Nou wurdt it in bikrompen, lyts ge- doch yn in provinsjestedtsje. Libje de sentralisaesje en lang, lang libje de Universiteitsstêd Grins. Oer Appelsgea waeit de ilagge healstók. Tj. de J. Dit, voorzover ons bekend, enigste dichtje over Piaam, werd geschreven, toen de oudste zerk te lezen gaf: Jaco bus Ybema, bysitter van 't Gerechte over Wonseradeel, oud 86 jaar. Naast hem rustten zijn vrouw en vijf kinde ren. Aan de bezoeker die constateerde dat namen als Dijkstra, Kooistra en Visser, die hij op de zerken ontdekte, herin nerden aan de landaard en omgeving werd destijds op het kerkhof door zijn geleider toegevoegd: „Daar ligt de Kooiboer, die zich heeft doorgeschoten, toen hij zijn plaats in de achteruitgaan de tijd moest verkopen en hier een Rein- sma, die van Leeuwarden komend met zijn rijtuig, door een schop van ’t paard* f Zo werd de restauratie een feit. De klimop werd weggenomen. Op 8 Juni '53 kon de spits worden verwijderd, waarbij de thans 83-jarige Pieter Post ma, die heel zijn leven achter de kerk heeft gewoond, zelf geducht heeft ge holpen en deze vóór de winter op 7 Nov. van hetzelfde jaar weer worden her plaatst. Meteen werd toen de klok, omgegoten en thans tot draagt: hebben bergen work verzet. Hoogtepunten uit de restauratie-ge- schiedenis zijn wel de raadsvergadering van de gemeente Wonseradeel van 27 Juni 1950, waarin z. h. st. (hoewel na breedvoerige gedachtenwisseling) het principebesluit tot subsidieverlening viel en het geven van een voorschot op kear to lézen: „Het tekort aan vol doende, betrouwbaar personeel werd steeds nijpender, zodat op het ogenblik een aantal bedden leeg staan, terwijl de wachtlijst onverminderd groot is. Naast dit ernstige nadeel namen de las ten, die de onpractische, oude gebou wen opleveren, in versterkte mate toe. Hierdoor kan steeds moeilijker worden gewerkt en wordt de qualiteit van de verpleging ongunstig beïnvloed”. Sjoch, as dat de tael is fan de kaptein fan it skip, net yn in tsjinstrapport oan it Bistjür, mar yn it publieke jier forslach, dan is it düdlik, dat men al finael mei it skip ófrekkene hat. Efkes letter wurdt it jubileum bitocht fan de skilder fan it sanatorium, „die voor de ondankbare taak staat de oude gebou wen door wat kleur een vriendelijk aan zien te geven”. „C’est le ton, qui fait Ia musique”. Men soe sa sizze, hwat is it Bistjür fan Beatrix-oord dan wol oan alle einen to- koartsketten as hja dizze materiële for- sjenningen safier sakje lieten. Of moast de saek sa yn de ünderklean komme om de greate sprong mear kan sen to jaen? Appelsgea is in sinkend skip, it is oan alle kanten lek. Witten skiplik hawwe fjouwer direkteuren fan Sanatoria it gefal kreake. Dit ünder- diel fan it dossier jowt ienstimmich oan, dat it sanatorium nei de neiste omjowing fan Grins ta MOAT, sil it syn wurk goed dwaen kinne. Net allinnich om de spesialisten en de dokters, de forpleechsters en de oare technici, mar alle faktoren pleitsje foar Grins. Gjin inkeld tsjinargumint hat yn dit rapport in plak foun. ALLES is der foar en neat is der tsjin. En dit binne seis di rekteuren fan sanatoria, dus minsken, dy’t it hiele fraechstik theoretysk en sinten fan it Ryk. Dat is op it lést ek praktysk bisjen kinne. Bosken en rêst, konsintraesje op har lang dien is foar Beatrix-oord, mei kon- wurk, wurde net neamd, dat telt net mear mei en hat net de minste bi- tsjutting mear foar de t.b.c.bistriding. De Universiteit én de greate stêd, dat binne de positive faktoaren. Yn in stêds- sikenhüs sizze hja, kin men de t.b.c, like goed bistride as yn de „geïsoleer de bossen”. Dêrmei is de saek dus bir slist. Fryslan hat gjin universiteit ep Ljouwert is net great genóch, dus i|t spul moat nei Grins. De architekt doch|t hjir sines by en birekkent, dat it ek jit goedkeaper is om dér in nij spul to bouwen as Appelsgea to fornijen. Hja dogge der dan gratis noch in listke by, hwerüt bliken docht, dat de famylje- leden fan de patiënten, dy’t it sanato rium opsykje, foar 84 foardiel haw we fan in forpleatsing nei Grins. Summa Summarum: èn de dokters, èn de forpleechsters, èn de technici, èn de patiënten, èn de famylje fan de patiën ten, sille der gans foardiel fan hawwe as hja nei Grins ta gean. Dér komt de t.b.c.bistriding op forantwurde wize op- timael ta syn rjucht, wylst it yn Ap pelsgea in prutsboel bliuwt. Hwa yn de goedichheit kin der op tsjin wêze? Mei hokfor arguminten wol men hjir tsjin yn gean? Dan soe men wol in ekstreem soarte fan fanatikeling wêze moatte. Né, dat is tiid en jild forgriemen. Lit men Appelsgea mar sa gau müglik likwi- deare. En lit Grins dan syn nij sanatorium bouwe, pardon, syn longsikenhüs. Wie dat der al? Hat it akademysk sikenhüs al in longófdieling’ Nou dat is hielen dal moai. Dan is men klear. Dan kin dy ófdieling greater makke wurde mei Geslaagd. De restauratie, waarbij we bij de ope ning, (die misschien nog in September van dit jaar zal geschieden) nader ho pen terug te komen, is onder leiding van architect A. Baart door fa. Draisma in vele opzichten geslaagd. Prachtig, har monisch van vorm en warm van kleur zijn het dak en de muren. De typische koorafsluiting met de unieke spaarbo- gen vormen een bezienswaardigheid op zich zelf. De oude ingangen (Noord en Zuid) zijn dichtgemetseld, terwijl een nieuwe ingang aan de Westzijde is af gesloten met een prachtige eiken deur. De te Bolsward gerestaureerde preek stoel is van plaats verwisseld, zodat het koor als liturgisch centrum weer vrij komt. Hier in de muur gevonden nissen zijn behouden. De eikenhouten trekbal- ken zijn in donkergroen geschilderd. Naar verluidt is dit een erfenis uit de Napoleontische tijd, toen het eikenhout zwaar belast was en werd weggemof feld. Een prachtige lambrizering is be waard gebleven. Voor velen zal het achter tralies wegwerken van het orgel echter minder aanvaardbaar zijn. Waar om men hier geen eenvoudige „kraak” heeft gecreëerd is ons niet duidelijk. Overigens gaat er ook door deze op lossing van het kerkje, zelfs nu het er nog rommelig is, een wijding en rust uit, die geheel is afgestemd op het doel waar dit gebouw voor is bestemd, n.l. de eredienst. Piaam mag zich met deze restauratie gelukkig prijzen. Niet alleen behielden de Hervormden hun kerkgebouw, het dorpje behield ook zijn sylhouet en daar mee zijn dorpskarakter. Nederlandse jongeman in Frankrijk verdronken. De 23-jarige Adri van Hoof uit ’s Hertogenbosch, die met en kele vrienden een vacantietocht doör Frankrijk maakte, is te Lourdes ver dronken, toen hij direct na het eten was gaan zwemmen. Het Nederlands op de Spaanse scholen. Het Nederlands zal in Spanje straks op de scholen een bijvak worden voor het Germanisme. Men zegt, dat Sinterklaas hierop heeft aangedrongen Jeneveedieven. Drie mannen te Delft, L. L. en R„ zijn door de politie aldaar gearresteerd wegens diefstal van 110 flessen jenever in de distilleerderij waar zij werkzaam waren. Nadat tegen hen proces-verbaal was opgemaakt, zijn zij op vrije voeten gesteld. Meisje wondde aanrander. Er blijken in Hilversum en omgeving 4veer enkele individuen actief te zijn, die gevaar op leveren voor vrouwen en kinderen. In de bossen onder Baarn, waar steeds groepen meisjes en jongens kamperen, is een 16-jarig Amsterdams meisje, dat bij het houtsprokkelen wat van de ove rigen was afgedwaald, door een man aangerand. Het meisje verzette zich, hevig gillend, en de aanrander nam de vlucht, echter niet zonder enkele bloe dende verwondingen te hebben opgelo pen. Een paar jaar nauwelijks geleden hadden regen en wind geregelde gasten in ons zeeklimaat niet alleen rond, maar ook i n het historische, vermoe- deljjk uil de 12e eeuw stammende Romaanse zaalkerkje te Piaam vrij spel en groeide de oersterke klimop, die de vervallen muren omarmde, dwars tussen de verweerde voegen van de Friese kloostermoppen door, zodat aan de binnen zijde groene guirlandes de wanden meer pitoresk dan architectonisch op verant woorde wjjze sierden. Wie eenmaal de architect van dit juweeltje van bouwkunst was? Het is niets anders geweest dan de vroomheid van een oud geslacht. Wie het kerkje zo zeer in verval deed komen? De wrede tand des tyds, die zich er in vastbeet als in een welkome prooi. Gelukkig kunnen deze regels worden geschreven in de verleden tijd. Wind regen hadden vrij spel, de klimop woekerde, het verval was groot. Nu niet meer. Even solied als sierlijk opgetrokken muren weren thans de ruwe wind, warmrood gekleurde holle Friese dakpannen en fijngevormde glas in loodraam- pjes laten de zilveren regendroppels langs zich heenglijden en de klimop is lutgeroeid: de restauratie van het kerkje is bijna voltooid. Konijnenziekte op Walcheren. De ko nijnenziekte Myxpmatose is overgesla gen naar Walcheren. Honderden tamme konijnen zijn reeds afgemaakt. De be smetting geschiedt waarschijnlijk door muggen en vliegen. Keizer Haile Selassie nog dit jaar naar Nederland. Ons land staat dit jaar nog een staatsie-bezoek te wachten. Het is thans namelijk zeker, dat in het najaar, vermoedelijk eind October, of begin No vember keizer Haile Selassie van Ethi opië naar Nederland zal komen. Te veel water bij Giethoorn. Mede ten gevolge van de sterke regenval zijn de gronden in het Woltse stroomgebied van de rivier de Steenwijker Aa onder wa ter gelopen. Het oogstwerk wordt hier door buitengewoon bemoeilijkt. Het ge bied heeft in de wintermaanden steeds met wateroverlast te kampen, doch in de zomermaanden is dit sinds mensen heugenis niet voorgekomen. Panter-babies in Artis geboren. Corrie, de panter, die ruim zes jaar in Artis woont, heeft na jarenlang kinderloos te zijn geweest, drie welgeschapen jongen ter wereld gebracht. Corrie heet eigen lijk Cornelia Evertsen, naar H.M.'s tor pedojager Evertsen en naar de vroe gere zeeheld. De bemanning van de „Evertsen’’ heeft in 1948 Corrie drie maanden oud en zo groot als een poes van Ceylon meegebracht. Rokkensnijder. In de straten van Zwolle opereert reeds enige dagen een rokkensnijder. De man maakt van de feestdrukte in de stad gebruik om de rokken van op straat lopende dames met een scheermes te vernielen. Reeds tien slachtoffers daarvan hebben aan gifte bij de politie gedaan. De man is nog niet gepakt. Oorlogsinvaliden naar Friesland. On der auspiciën van de Moveo komen op Maandag 23 en Dinsdag 24 Augustus tweehonderd militaire oorlogsinvaliden uit negen districten naar Friesland. De eerste dag wordt hen een boottocht be reid, de tweede dag zal men met zestig auto’s een rondrit door Leeuwarden hou den. Op de vliegbasis zal hen een diner en een gezellige avond worden aangebo den. De gasten zullen in de kazerne worden ondergebracht, terwijl voor de vrouwen van de invaliden plaats bij par ticulieren wordt gezocht. Negen mensen uit Geleen zijn gewond, toen hun Volkswagenbusje tussen Mün chen en Augstburg plotseling van de weg geraakte. Prinses Wilhelmina is voor een vacantie van vier weken naar Noorwegen ver trokken. Daar zal ze haar verjaardag ook vieren. -1— Pech gehad. Een zakkenroller, die op het Centraal Station te Amsterdam een portefeuille uit het handtasje van een reizigster stal, werd op heterdaad be trapt door een toevallig langskomende rechercheur die de man arresteerde. Geschiedenis. Is Piaam arm aan geschiedkundige feiten, de geschie denis van de res-, tauratie is een boeiend hoofdstuk op zich zelf. Het uit historisch en architectonisch oogpunt zeer merkwaardige kerkje stond „oud en geduldig” ver scholen in ’n van vervlogen eeuwen dromend en zich achter de zeedijk veilig schuilend dorpje. De tijd dat het ge bouwtje als pa rochiekerk onder het Dekenschap v. Bolsward 90 goud guldens aan in komsten genoot is voor de meeste Piamers voorgoed in het vergeetboek geraakt. Rijk (met aardse goederen althans) was de parochie toen ook al niet gezegend, want van de 90 gouden munten trok de Vicaris er jaar lijks 55, „terwijl den Proost 6 taalt”. Piaam, bij ouds Pyangum, in 1543 Pyam, ook wel Peangum of Peaam geheten, telde onder zijn inwoners weinig edelen. Men leefde in de luwte van de zeedijk van het bouwland, terwijl de verschei dene vogelkooien in het laagland duizen den watervogels vingen, die naar Hol land werden verzonden. De strijd tegen het water bleef de Pia mer bevolking niet onbekend. De Af sluitdijk is nog jong, vroeger had de zee vrij spel en in de loop der eeuwen is er menige dijkdoorbraak geweest. Volgens overlevering schuilden mens en beest als de nood op het hoogst was, rond of in de kerk. De zee was vaak ver bolgen en was ze rustig, dan knaagde de gevreesde paalworm aan de zeewe ring. Is het wonder, dat er in het Pia mer kerkje vaak bidstonden werden ge houden tegen deze gevaarlijke vijand? Toch bleef men niet lijdelijk. De dijken werden allengs verhoogd en versterkt, terwijl de poelen en plassen achter de dijk werden ingedamd. Op 12 Sept. 1711 ontving bijv, weduwe Le Pla (Franse namep in deze streek herinneren aan de tijd der Hugenoten) verlengd oc trooi en 25 jaar vrijheid van lasten voor

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1