II i ill w üs hjoed p p to sizzen Hiel Wünseradiel libbe mei en fan alle tuorren waeide de flagge ).L Motto fan de nije grytman: „Nou gjin warden mear, mar dieden’’ Fyftich sinten. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND t Hwat hat (jabe Skroar 50e Jaargang No. 65 Vrijdag 20 Augustus 1954 De Jong's Nieuwsblad Oart kin foer wurde it en PYT. En :n st oare t- (Forfolch op pag. 1 Twadde Blêd) :e r- n it Ynstallaesje hoargemaster A. Oosterhoff waerd stylfol barren Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie st ar er er Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Koen’ wy sa’n neiste, tear, Dy’t stadichoan weitarde, Op betterskip net mear, Hast net mear hoopje doarde. Dy’t mei in dóve glim It stil birêsten learde. Hwaens flüsterjende stim Ta toiler klank nea kearde? Hoe krêftich streamt üs bloed, Wy fiel’ üs jong en trinten, Hoe faek foar ’t heechste goed, Jow wy dy fiiftich sinten. It Boalserter Griene Krüs Wol hjir de kans ta biede, It antwurd is oan üs, K. N. C. V. hat lotten. Keapje oer üs hiele lan, De wearde is net to skatten. It jild deroan bisteed, Docht tankber, hege rinte. Forsêftsje ’n carmans leed, It kin foar fyftich sinten. „Yn rein en wyn, Droech waer en sinneskyn, It kin sa moai of mül net barre, Hja wolle jerne mei Jo farre.’’ De hear A. Oosterhoff, omhongen mei H ambtskeatling, Onder it ütspre.kkm fan de ambtsrede. 4. na lef ik ’e ar ve in ►ai ke lf, d. in te te te en it, at is a- :e; k Jt n e Tiisdel de 17e Augustus sil by mannich ynwenner fan Wünseradiel lang yn ünthald bliuwe: Op dizze fleurige simmerdei waerd de njje boargemaster, de Sld-Siktaris A. Oosterhoff, op plechtige wize ynhuldige. Fan alle tuorren waeide de trjjekleur, fan de rüge Skraerder, de ranke Koarn- werter, de stoere Parregeaster, fan de Wünser koepel, de Skettenser spits, de scaltek fan Hichtum, ja fan hiel de rike rige doarpen, dy’t Wünseradiel telt. En fan mannich hüs en gebou, binammen yn de „residinsje” Wytmarsum. It wiene like folie biwizen fan meilibjen as fan freugde mei en oer dizze dei: in eigen ynwenner waerd ynstallearre ta earste boarger. En dy ynstallaesje wie yn alles stylfol, al hie de rige sprekkers koarter wêze kinnen. Hwerom it goede foarbyld fan de riedsleden en boargemasters net folge troch ien üt it eigen formidden sprekke to litten foar allegearre? Binammen de siktarissen, oars aimeast skriuwende en swijende personaesjes, sprieken mar ta. Wol fiif fan harren kamen oan it wurd. Stylfol wie de gearsit, binammen troch it rjochte en sljochte. De moerstael waerd aldergeloks net buten de muorren keard en sadwaende waerd dizze yn stallaesje faeks wol ien fan de meast Fryske, dy’t ea yn Fryslan balden binne. Dy wiersizzing is ütkaem. Jimme stie- ne klear en ünder Jou lieding is de geast, is de sfear, is de wurklust en wurkkrêft stees heger gien. Jo kinne ek nou, nou’t Jo it plak fan üs bitreure boargemaster Reitsma ynnim- me, op harren oan. Hja steen? allegearre foar Jo klear, erf om it nou ek yn wurden op rym to sizzen: Folksfijan nümer ien, De t.b.c. to witten, Hat jierliks ryp en grien, Tüzenen falie litten. Fül waerd de striid oanboun, Om dizze kwael to timmen, Sims is al folie woun, ’t Sil elk ta tank grif stimme, Seit ien: hwat kin ik dwaen? Fieróf yn de bikindte, Hoe kin ik stipe jaen? Offerje fyftich sinten. Toan it mei lytse dieden. Yn nasjonael forban. i X B 3 •T 5 Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en „It keallet swier”. „Nou’t it sa lang duorret, sil it wol in bésten wurde!’ Soksoarte fragen en opmerkings hearde men foar en nei. En doe’t, treddelwike lyn Jo bineaming, mynhear O. ófkaem, briek de spanning, ’t Sprekt fansels, dat doe’t wy it hear- den. wy mei sawn hasten, Jo nammens it gemeentebistjür en persoanlik per tried lokwinsken. De stimming yn Jins fekansjeforbliuw „De doarmjende nünder” sil dy deis wol in bisündere hichte birikt hawwe. Hjoed de dei, op dit stuit, nou’t ik Jo yn Jou nij ambt bifêstigje mei, wol ik Jo en mefrou en de iennichste noch libjende alder jitteris mounling, myn hertlike lokwinsken oanbiede mei dizze bineaming, dy’t ik mien sjen to meijen as in bikroaning fan it troch Jo for- rjuchte wurk, de léste 14 jier as Sikta- ris fan Wünseradiel. Dy 14 jier, in pear oarlochsjierren gean der óf, haw ik mei Jo jjn nau forbün beide yn tsjinst fan de gemeente Wün seradiel, oparbeide. Yn dy tiid haw ik Jo net allinne kennen, mar ek weardearjen leard. net allinne ik, mar ek myn maet, Ambtsrede boargemaster Oosterhoff. Nei dizze plechtige ynstallaesje sprekt Boargemaster Oosterhoff de neikommen- de ambtsrede üt: Mijnheer de Voorzitter. Voor ik er toe over ga, de onder punt 9 van Uw welvoorzien programma met een weidse benaming aangekondigde „ambtsrede” te houden, wil ik gaarne enige woorden van oprechte dank uit spreken. Allereerst aan Hare Majesteit de Ko ningin, wie het behaagde, mij te benoe men tot burgemeester van Wonseradeel. Dan aan Zijne Excellentie de Minister van Binnenlands© Zaken, die de tot deze benoeming strekkende voordracht aan Hare Majesteit heeft aangeboden. Ook aan de HoogEdelGestrenge Heer Commissaris der Koningin in Friesland, die door het indienen van de voordracht in zeer belangrijke mate bydroeg tot het verkrijgen van het resultaat, hetwelk ons vandaag in zo blijde stemming bijeen doet zijn. Van velerlei zijde, uit alle groeperingen van onze samenleving, is, bij verschillen de autoriteiten, op spontane en nadruk- keljjke wijze aan mijn sollicitatie steun verleend. Aan allen, die daartoe bjjdroegen, te veel om hen hier brj name te noemen, zij hier, publiekelijk, zeer hartelijk dank gebracht voor alles, wat tot mijn aan beveling werd in het werk gesteld. Bij enkele van deze activiteiten wil ik graag, omdat ik ze in het bijzonder waardeer, stilstaan in mijn ambtsrede". Ik ben daar nu aan toe en myn hear de foarsitter, dêrom skeakelje ik nou oer op de Fryske klanken. Hwant al binne Jo, mynhear de Jong en ik it der wol oer iens, dat yn it ambt- lik forkear yn Fryslan it Nederlansk rjucht hat op gebrük nou’t Jo üt namme fan Wünseradiel my yn Jins memmetael tasprutsen ha, gebiedt my it fatsoen om to bisykjen Jo yn dy tael to antwurdzjen.(Wy Nederlanners fine it fanselssprekkend, om in Brit of in Deen yn har eigen tael to wurd to stean en hwerom sil men dat dan net dwaen tsjinoer in Fries?). Jo hawwe nochal hwat sein, mynhear de loko-boargemaster, mear miskien, as wol goed foar my wie om oan to hear- ren. Ek üt krantestikjes en üt brieven for- nim ik, dat men de forwachting wol hwat rikelik heech opskroefd hat en dan wol ’t graech óffalle. Lyk as ’t ynder- tiid ris mei in wierlik great man barde. Net, dat ik my ek mar yn ’e fierste fierte forgelykje wol mei in geweldige as Dr Abraham Kuyper, mar al bin ik seis syn folgeling net, dochs wol ik graech fan him leare. Nou barde 't op in kear, dat Kuyper oan- siet oan in great miel mei partijgenoa- ten en dat men him as hege gast frege om foar to gean yn gebet. Hoe giet soks: allemanseach wie mar heal ticht en meast rjochte op ’e greate man hoe moai hy it de Heare fortelle soe.Hy die de hannen gear.en sei net oars as de simpele bea: „Here, zegen deze sp(jze, Amen.” Ik haw dit ünthalden, om mysels der foar to hoedzjen mear op in minske to sjen as op God. Sa moatte wy allegear der wol foar op- passe, dat wy üs forwachtings net stelle op hwa dan ek, dy’t ta in liedend ambt roppen wurdt, mar dat wy biseffe, dat allinne troch Gods genede de minske treflike dingen dwaen kin. Foar sa fier men it net wist, waerd men doe gewaer hwersanne Jo oant nou ta hüsmanne hiene en hwat haed- en by- funksjes Jo al sa by de han hawn hiene. Ek koe men sjen op hokker wize Jo sa- hwat wend binne om de kou by de hoar- nen to pakken. Yn dy artikels stie gjin wurd Fransk. As ik der les, dat de hear Ooosterhoff in man is mei in brede fisy en greate organisatoaryske talinten, dan siz ik: bravo, dat is wier! En as ik lés dat de nije grytman bikind stiet yn syn omkriten, as in minlik minske, dan siz ik wer: dat is wier! al is it like goed wier, dat hy der net nei stribbet of der om flaiket om to wêzen in allemans freon, hwerfan in sizke sa just seit, dat dat is: in allemans gek. En wer op in oar plak mei oare wurden, dat Jo, mynhear Oosterhoff, troch Jou wurkjen en Jou wize fan omgean mei oaren en troch Jou aerd it sa makke hawwe, dat de ynwenners fan Wünse radiel Jo weardearje en fan Jo halde, dan siz ik: akkoard. Sa soe ik noch wol hwat trochgean kin ne. Ik doch dat net en folstean mei dit der fan to sizzen: Wy yn Wünseradiel binne bliid mei dizze bineaming yn it foarste plak om de gemeente, mar ek daliks dêrneist ek om Jou persoan. Yn ien fan de formulieren, yn gebrük by de tsjerke hwerta ik bihear, stiet dat immen, dy’t roppen wurdt ta in bi- paeld ambt, syn eigen hüs goed regearje moat. Ik siz net to folie as ik ünthald dat in gemeente allinne mar forlet hawwe kin fan goede bistjürders, en dat it hiel slim is om fan immen, dy’t syn eigen gesin net goed bistjüre kin, to forwacht- sjen, dat hy it dan by in greatere ien- heit, lyk as bygelyks in gemeente is, wol opknappe sil. Wolnou, mynhear Oosterhoff, de hulde dy’t ik Jo nou bring, jildt yn net minder mjitte Jou frou, dy’t Jo yn it bistjüren fan Jimme hüshülding bystien hat. Wy binne greatsk op gesinnen lyk as jimmes. Acht bern hawwe jimme kri gen, mei sykte en üngemak hawwe jimme ek fan dwaen hawn, it leed is ek jimme doar net forby gien. En nou stiet der dat gesin, dat der ün der de hoed fen noed an heit en mem opgroeide, natuerlik net as in gesin sün- der lek of brek, natuerlik net as in ge sin hwaens leden ünwezenlike ingeltsjes binne, mar wol as in gesin, hweryn wy mei, in waerboarch miene to finen foai’ „Of’t Jo üs roppe om in ried, Of’t Jo üs fergje op in died, Of’t Jo üs noegje op in reis, Hwer’t Jo üs brek bin, Sneins of deis, Oan diken, op ’e mar, yn ’t lan, Yn waer en wyn, yn need, by bran, Jo sizze it mar, yn hear en fear, Hjir binn’ wy grytman, wy stean klear.” TAE hear en mefrou Oosterhoff waer- den troch de hear Deinum en wet- halder Tichelaar fan hüs helle (sjoch foto). Yn in iepen landouwer gyng it nei it gritenijhüs, wylst mefrou Ooster hoff blommen oanbean waerden. Wylst wie de riedseale sa fol as in aei, der wie gjin inkelde stoel mear ünbiset. Foar en alear de ynstallaesje pleats hawwe koe, moast in koarte, mar yn dit forban tige simpele, wurklist êfhan- nele wurde. De riedsgearkomste, iepene mei it for- muliergebet, stie ünder lieding fan de loko-boargemaster H. N. H. K. de Jong. Hoewol it net de gewoante wie om by it bigjin fan in riedsgearkomste de tiid fan de dei to sizzen, moast der ditkear in ütsündering makke wurde en róp de FOARSITTER in hertlik wolkom ta ün- derskate offisiële persoanen, lyk as De- putearre Van Abbema, de ambtners en it personiel fan de gritenij, de fortsjint- wurdiger fan de ófdieling fan it boun fan Nederl. Gemeenten, de buorlju, nots. Faber, ünderskate boargemasters en siktarissen, ald-kollega’s, de geastlik- heit, fortsjintwurdigers fan de Fryske Akademy en it Fryske Gea, underwiis- Iju, fortsjintwurdigers fan it maetskip- lik wurk, de pleatselike dokters ensfh. As ynkommen stikken waerden bihan- nele de bineaming fan de hear A. Ooster hoff ta boargemaster fan de gemeente Wünseradiel en de léste syn oanfrage om earfol üntslach as siktaris yn for ban mei dizze bineaming. It léste waerd forliend mei tank foar de folie en wichtige tsjinsten de ge meente biwiisd yn de 14 jier dat de hear Oosterhoff dit ambt waernommen hie. Hjirnei waerden de hear en mefrou Oos terhoff troch de aidste riedsleden, de hearen B. Elzinga en E. Reidsma yn de riedseale laet. It boargemastersambt is in iepenbiere funksje, it freget net allinne in greate ünbaetsuchtigens, mar ek in algemiene kennis fan saken in klear oardiel, in rüm hert. Wy hope, bitrouwe en forwachtsje, dat Jo dy eigenskippen bisitte en yn prak- tyk bringe. Sawol yn 1933 as yn 1945, doe’t ik de boargemasters Weerstra en Reitsma yn stallearre ha, haw ik it hawn oer it forskil yn geastlike struktuer fan üs bifolking. It lan leit der hjirre, hjoed de dei, noch krek en allyk hinne. Foar allegearre sille Jo wéze moatte en ek wolle, dat wit ik, in goed boarge master. Sünder Jou bigjinsels to forsaekjen, sille Jo wêze moatte: ünpartidich yn de goede sin fan it wurd. In eask fan dy ünpar- tidigens is: alle boargers op foet fan gelikens bihannelje. Eltse bislissing sil lottere wurde moat te oan ’e bigjinsels fan it rjucht, fan wet en ordinansje. Dat sil ek wis Jou stribjen wêze. Jo sille trou wêze yn it bisetten fan Jou plak. Dêrby sille Jo foar eagen halde de spreuke fan de greate Fryske dichter hwaens fuotprinten ek yn Wytmarsum lizze: Gysbert Japiks: „Sljucht en Rjucht”. Op dit stuit draech ik de bilangen fan de gemeente Wünseradiel yn bitrouwen oan Jo op. De gemeente rekkent op Jou greate tawijinge en wit dat Jo troch bi- stjür en lieding in greate ynfloed haw we. Forline Freed hawwe Jo ünder oan- ropping fan de Hillige Namme fan ’e Souvereine God, yn hannen fan üs Kom- missaris fan de Keninginne de ambtsied óflein, derby trouswarrend oan ’e grounwet en de wetten fan it ryk en dêrtroch oan it wettich gesach. Jo haw we dêrby biloofd de bilangen fan de gemeente Wünseradiel foar stean to sil- len, safolle as yn Jou formogen is. Dat alles wie foar Jo gjin sinledige ban neling. Wy hoopje, boargemaster Oosterhoff, dat it Jo jown wêze mei mannich jier to stean oan it haed fan üs gemeente, om mei Gods hulp, hwaens bystan wy Jo tawinskje, har to lieden op rjuchte wize, ta heil fan de ynwenners en ta it wolwêzen fan üs gritenij. Ta slot, ik hoopje en fortrou dat de ban fan freonskip, dy’t bistiet tusken Jo, de leden fan it kolleezje fan B. en W., de Riedsleden en de ambtenaren, bi stean bliuwe sil noch tal fan jierren, ta seine fan it gehiel. ’k Oerhandigje Jo nou it ambtskeatling as symboal fan Jou weardichheit en forklearje Jo, mynhear Oosterhoff yn stallearre as boargemaster fan dizze ge meente en liz hjirmei it heft fan it bi- stjür yn Jou hannen. Mei dit keatling binne Jo fan nou oan de foarsittersstoel en de hammer tabi- troud. Mei in Fryske hünslach wol ik de sprut- sene wurden bisegelje. üs fêst bitrouwen, dat de lepe ek foar it bistjüren fan in greate mienskip, as üs gemeente Wünseradiel is, yn bitroude en bitroubere hannen sit. Ek yn hannen, dy’t net tofreden wêze sille mei it losse eintsje, dat heit syn jonge yn hannen jowt, as dy mei him op it foarkret fan de dongwein sit. Ek de bern fan de hear en mefr. Oos terhoff winskje ik by dizzen lok, mei lit it my sa sizze, dizze promoasje fan har ren heit. De léste 14 jier, wienen Jo, mynhear Oosterhoff, siktaris fan üs gemeente. De problemen, dy’t hjir lizze, binne Jo fan a ta seddet bikind. It is by in ynstallaesje fakentiids de gewoante, dat dy mear of minder wiid- weidich oansnien wurde. Ik mien yn üs gefal wol folstean to meijen, mei in- kele fan dy dingen, allinne mar oan to tsjutten. Doe’t wy yn April 1945 earst as waer- nimmend boargemaster, de hear Dykstra krigen en yn Des. fan dat selde jier de hear Reitsma silger as grytman, lei de saek er hjirre frijhwat forinnewearre hinne. Sawol de Dütskers as de Kanadezen wienen mei to swiere reauwen en frach- ten oer üs diken, strjitten en brêgen riden. It seach der mal üt. Skein en skuord wie it antlit fan üs gritenij. De neamde objekten hienen yn de jier ren foar de oarloch (Wünseradiel wie do foargoed stêdskyn, as sane-arre ge meente) en yn de oaslochsjierren har ge- rak by lange nei net krigen. Boargemaster A. Oosterhoff en frou wurde troch de loko-Siktaris D. Deinum en Wethalder Tichelaar öfhelle üt har wente. As gefolch fan de oarlochsjierren wie nen 28 pleatsen of wenten alhiel for- neatige, 136 hiene greate skea en in 600 wiene min of te mear skansearre. Wy hawwe lange tiid dwaende west om dy toskeinde boel wer op to knappen. Dat is nou slagge. De wegen c.a. binne goed, de strjitten en brêgen binne of fornijd of forholpen. Mar dêrmei binne wy der net. It al mar tanimmende en swierder wur- dende forkear freget aloan enalwer foar- sjenningen. Oan it ünderhald fan gebouwen en nij- bou koe foar, tidens en nei de oarloch net foldwaende omtinken jown wurde. Oarsaek: foar de oarloch sintekrapte, yn en nei de oarloch: krapte oan mate rialen en folk. En hjoed de dei foar nijbou nei üs smaek to lytse tawizings. Wy krigen foar dizze trije jier in tawi- zing foar 31 wenten, hwerfan 23 foar krotopromming en 8 foar nijbou. Lokkich dat wy troch meiwurking fan diverse ynstünsjes, foar de Makkumei* yndustry hwat ekstra tawizing krigen. Yn Wünseradiel binne noch to folie wenten yn gebrük, dy’t eins nedich ünt- romme moasten, mar de wal keart it skip. Hjir is ek op dit fjild wol wurk foar üs nije boargemaster. De fiskófslach, de haven, de yndustry, de Waerd en jitte folie mear, sil folie fan Jou omtinken freegje. Us skoallen, iepenbiere sawol as bysün- dere, binne yn ’e léste jierren gans op knapt en inkele binne, of komme, noch ünder hannen. Gymnastyklokalen, wethélder Tichelaar, en ek alle maten riedsleden, tinke der sa oer. Yn weadearring foar Jo dogge hja yn neat foar my ünder. Dizze ynstallaesje is eins ek in ófskied. In ófskied fan Jo as Siktaris fan Wün seradiel. En dat wurk dienen Jo mei leaf de en tawijing en neat wie Jo yn dy funksje to folie. As wy yn somtiids drege en djipsin- nige kwesjes pampier en ried nedich hienen, de siktaris forskafte dy. En net op in droege wize, like droech as folie pampieren, dy’t ta üs komme binne. Né, libbendich, smeudich, bigryplik foar elts dy’t in soun forstan meikrigen hat. Binammentlik yn it nou forroune heal- jier, ha ik dat ünderfoun. It wie my jimmeroan ta nocht, as ik ien en oar, dat foar my, min of to mear nij wie, mei Jo trochprate koe. En as wy nou fan Jo ófskied nimme moasten, omdat Jo forteagen om utens, dan soe üs dat spite. Mar lokkich, sa leit it lan der net hinne. Jo krije foroaring fan titel en fan wurk. Jo bliuwe lykwols by üs, en it wurk dat Jo forrjuchten yn 't doetiid, sawol as it wurk, dat Jo nou forrjuchtsje sille yn ’e nou en ’e dantiid is allegearre yn it bilang fan de gemeente Wünseradiel. En Jo meije Jo wurkkrêft en wurklust stelle foar it selde doelin woltierige ge meente. Tank, boargemaster Oosterhoff, foar it wurk dat de Siktaris Oosterhoff, foar üs gemeente dien hat. Doe’t Jo bineaming ófkaem. stiene yn üs provinsiale- en streekblédden, artikels hweryn Jou doopseel lichte waerd. Gymnastyklokalen, biwaerskoallen oare ynrjuchtings fan ünderwiis sille nou oan bar komme moatte. Ik wit, dat ik lang net folledich bin, dêr stribje ik ek net nei. Mynhear Oosterhoff, ik mien to witten, dat Jo, as jonge, yn it earstoan net al to folie sin hiene om yn 'e selde fuot- leasten fan Jou heit, dy’t in ambtelik libbenspaed foar kar nomd hie, to gean. Jou ambysjes gyngen de technyske kant üt. Dat docht üs, dy’t nou al sa lang jou dwaen en litten achtslaen koene, gjin nij. Dêr earne yn dy efterholle fan Jou sit in technyske knobbel. En doe’t Jo dochs, mülk wol mei op oantrün fan Jou heit, doedeetiids boar gemaster fan West-Dongeradiel, in ambtlike rjuchting foar kar namen, hat dy knobbel Jo net yn it paed sitten, yn- tsjindiel, Jo seis hienen by it forrjucht- sjen fan Jou wurk, wille fan dy knob bel, en de gemeenten dy’t Jo tsjinnen: winst! De kranten hawwe heech opjown fan jou organisatoaryske kwaliteiten. En hja hawwe neat to folie sein. Alle riedsleden soene dit wol tsjügje kinne. Of it nou wie it organisearjen fan it wurk op ’e sikterije of it yninoarsetten fan in ienfaldige ekskursje fan de ried, it regeljen fan in feastelike gearkomste of in bigraffenis: it wie óf! It is sahwat in jier lyn, dat ik fan Jo, mynhear Oosterhoff, yn it formidden fan gemeentebistjürders in ynlieding hear de oer de fraech, of de gemeente in taek hie yn it kulturele libben. Ut it antwurd dat Jo joegen, bliek, dat Jo dy frage en dat hie ik fan to foa- ren ek wol troch bifêstigjend biant- wurden en by it forfullen fan dy taek tichte by hüs bigjinne woenen. Dat bigjinsel, as ik it sa neame sil, hat de ried fan Wünseradiel ek yn praktyk brocht. Nou is it sa, dat der op dit fjild folie fuotangels en klammen lizze. It is faek noch yn üs plattelünsgemeenten in syk- jen en taesten. Hwersanne moat men bigjinne en hwerre ophalde? Hwa moat dit bitelje? Boppedat, Fryslan mei syn eigen aerd en tael, dy’t dan dochs mar is, de greatste kultuerutering, hat op dit gebiet aparte bihoeften. Jo binne der mei bikind. Wy priizgje üs ek dêrom lokkich, dat wy op ’e nij in soan fan dat aide folk, dy’t ek in iepen each hat foar dizze dingen (en dat moat der binammentlik by), as earste boar ger yn dizze gritenije bigroetsje kinne. Jo, mynhear Oosterhoff, nimme nóu yn üs gemeente it earste en it earfol plak yn. Maklik is dat plak net. De bisonje omfiemet folie, de forant- wurdelikheit is great! Jo kinne üs ried, Jo kinne üs ambtners en arrebeiders fan heech ta leech. Jo witte, dat mei dizze riedsleden to arbeidzjen is. Stik foar stik, der binne Jo en ik fan oerstjüge, sykje hja earlik it béste foar üs mienskip WÜNSERADIEL. Al sjucht ek elts de saken troch syn eigen brul, ek eigen prinsipiële brul, dy brul is eins nea, of alteast komselden sa skel kleurd, dat de drager der steksjug- gerich of to wol skilich fan wurdt. Yn üs ried is by alle forskil, Godtank ek ienheit! Doe’t Jo, mynhear Oosterhoff, yn 1945 by it kommen fan boargemaster Reit sma in wurdmanich seinen nammens de skriuwende en skeppende ambtenaren fan Wünseradiel, hawwe Jo in wiersiz zing dien, dy’t Jo bisluten mei dit rym- ke; Ynstallaesjerede. De loko-boargemaster H. N. H. K. DE JONG, spriek de neikommende ynstal- laesjerede üt: Heechachte Hear en Mefrou Oosterhoff. Niis, by de foarlêzing fan it K. B., hwer- by Jo, mynhear Oosterhoff, bineamd binne ta boargemaster fan de gemeente Wünseradiel, kamen wy as ried, offisjeel yn ’e kunde mei dat feit. By Aids stie yn kêst 61 fan ’e ge meentewet, dat nimmen bineamber wie ta boargemas ter, of hy moast ynwenner wêze fan de gemeente. Of’t dêr de hén oanhalden waerd, leau ik net. Hjoed de dei stiet yn kêst 67 ü.m., dat de to binea- men boargemaster H. N. H. K. DE JONGNederlanner wêze moat. Oer in yn- wennerskip fan de gemeente wurdt net mear praet. Hwat oft de reden west hat ta dy for oaring, docht der neat mear ta. As in gemeente ünder har biwenners immen hat, dy’t de kapasiteiten hat om boargemaster to wêzen, en om syn dwaen en litten as boarger, achte en eare wurde kin, en sa’n ien wurdt troch de Kroan bineamd, dan meije wy sa’n gemeente as regel lokkich priiz gje. En al binne Jo, mynhear Oosterhoff, dan net hikke en tein yn üs gemeente, Jo hawwe hjir langernöch wenne om „thüs” to wêzen. En nou sille Jo -as dat alteast mülk is de pinnen noch wol fêster yn Wün- seradiels groun slaen. Doe’t in hoartsje nei it forstjeren fan boargemaster Reitsma, sollisitanten op- roppen waerden, lekke it stadichoan troch, dat Jo ek ta de gadingmakkers hearde. Men koe merkbite, dat hoe fierder de tiid gyng. de spanning ünder üs bifol king tanaem. „Hwa soe it wurde?" Makket üs Sik taris ek kans?” „It duorret ek lang!”

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1