WAS MENDES FRANCE TE BRUSSEL INDERDAAD DE VERLIEZENDE PARTIJ 1 KRISKRAS door Nederland DE KAMERLEDEN MET VACANTIE 1 1 üs hjoed p to sizzen Buitenlands Overzicht Japan was voor Amerika een grote slok-op EN (I Candidatuur- v. Kleffens Nieuwe loon ronde Ook Heerenveen a r t wordt gehandhaafd Harlingen- Terschelling STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND semi-profclub II el in Brazilië eindigt in zelfmoord van de afgetreden president Het parlementaire jaar is rustig geweest Harlingen kreeg zijn jachthaven DE, mislukking van Brussel is te min- der prettig voor de Amerikaanse regering, omdat nu de verkiezingen voor het Huis van Afgevaardigden en een deel van de Senaat in November a.s. snel naderen. De regering-Eisenhower kan niet terugzien op een bepaald zeer geslaagd jaar, ook niet wat de buiten landse politiek betreft. Niet alleen de conferentie van Brussel is mislukt, naar Amerikaanse opvatting ook die te Ge nève en voor dit laatste is blijkbaar de plaatsvervangend minister van Buiten landse Zaken, Bedell Smith, die op het grootste deel dier conferentie de Ame rikaanse vertegenwoordiger was, als zondebok gekozen. Hwat hat Qabe Skroar 50e Jaargang No. 67 Vrijdag 27 Augustus 1954 >0 ill dat Churchill Mendès ►♦4 ia p 1! Os Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Ie it Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157). De bemanning van de verongelukte Douglas D.C. 6n „Willem Bontekoe”: v.l.n.r.; Gezagvoer der C. C. Harman - le vlieger A. J. te Wolf - 2e vlieger R. M. T. Meyers - stewardess Mej. C. v. d. Mark - le steward G. J. van Schaik - Mecano S. B. Geertsema - mecano L. C. Kop- penol - 2e steward C. L. Feekes - 21e telegrafist A. F, van Aggelen. Under in steand seil is ’t maklik kloetsjen Namens de Nederlandse delegatie bij de Ver. Naties is medegedeeld, dat mr Van Kleffens definitief gehandhaafd zal wor den als candidaat voor het voorzitter schap van de negende algemene ver gadering van de Ver, Naties. De eerste helft van de wedstrijd Harlin genTerschelling is na een spannende strijd tussen dr Van der Meer uit Grouw met „Li” en Gros uit Leeuwarden met „Mariëtte” door eerstgenoemde met ’n verschil van slechts 1 minuut gewonnen. De derde boot, die de haven van Ter schelling binnenliep was „Corrie” met stuurman Tekenga. Eén schip liep averij op. Op de reede van Terschelling zagen de vele belangstellenden de mast van de „Noordvaarder’’ over boord gaan. De „Brandaris” bood hulp en sleepte de „Noordvaarder” de haven van Terschel ling binnen. Bolswarils Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad 'd is is n c. 1, 1. s, Is >- il Ook Heerenveen wordt semi-profclub. In de Woensdagavond gehouden buiten gewone algemene vergadering stemden van de 115 aanwezige leden 62 voor semi-professionalisme, 46 voor handha ving van de amateur-status en 7 blan co. Kruispunt bij Wellebrug te Woudsend wordt verlicht. De Toeristenbond A. N. W. B. heeft de gemeente Wymbritsera- deel gewezen op de moeilijkheden die het verkeer bij duisternis op het kruis punt bij de Wellebrug te Woudsend on dervindt. Op dit punt komen de wegen uit Sneek, Balk en Lemmer samen. Daar hier geen enkele verlichting aan wezig is, kan het verkeer zich op dit kruispunt moeilijk oriënteren. De Bond heeft thans aan de gemeente voorge- steld hier een natriumlamp aan te bren gen, welk voorstel door de gemeente tot uitvoering zal worden gebracht. Hoog water in Aa; soldaten opgeroe pen. De hevige regenval van de laat ste dagen heeft het water in de Steen- Het is nog te vroeg om te zeggen, dat Mendès France op de confe rentie te Brussel de verliezende partij is geweest. Zeker, de vijf partners, die met Frankrijk de E. D. G. zouden vormen, hebben zijn wijzigingsvoorstellen inzake dat verdrag verworpen, maar om gekeerd heeft de Franse premier zich niet vastgelegd op het be staande verdrag. Hij heeft zijn eigen mening over dit verdrag hele maal niet bekend gemaakt en zijn voorstellen alleen verdedigd met het argument, dat hij anders voor het verdrag geen meerderheid in het Franse parlement kon verwachten. Verliezer zal Mendès France alleen zijn als de Franse nationale vergadering een eind aan zijn ministeriële leven maakt. het ontwerp, dat de diergeneeskunst re gelde En zo zou men nog lange tijd kunnen doorgaan. Tegenover de Rode Kruisver dragen kan men de Defensienota plaat sen. Tal van actuele vraagstukken wer den behandeld aan de hand van Rege ringsnota’s en rapporten. Wij herinne ren aan de debatten over de viering van de nationale feestdag, het Rapport van de commissie van Achterstallige Betalin gen, de nota inzake de werkzaamheden van de N.V. Vuilafvoermaatschappij en het verslag over de achtste Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Maar wat er ook besproken werd, wer kelijk schokkende verrassingen hebben zich niet voorgedaan. De Regering heeft over de medewerking van de Kamer in het afgelopen jaar stellig niet te klagen gehad. Ook niet wat betreft de snelle behandeling der wetsontwerpen. Natuur lijk blijven moeilijke ontwerpen vaak ge ruime tijd bij de Kamers liggen, maar toen voorzitter Kortenhorst de laatste hamertik gaf voor het zomerrecès, had hij het veilige gevoel volkomen klaar te zijn. Alle belangrijke wetsontwerpen, waarover eindverslag was uitgebracht, zijn afgehandeld. Er is practisch geen achterstand. Het is dus de vraag of de Kamer in de maanden September en October regelmatig zal vergaderen. Eind October of wellicht begin Novem ber beginnen de begrotingsdebatten, die zeker tot Kerstmis zullen duren. Als de Regering echter voortmaakt, zal het niet onmogelijk zijn dat nog behan deld zullen worden: Het ontwerp Kijk geld (voor houders van televisietoe stellen) en de Tweede Televisienota, als mede de herziening bevorderingswet of ficieren en de Schoolgeldwet. Maar ze ker is dat nog lang niet. Ook de Eer ste Kamer heeft een groot deel van haar taak afgewerkt. Zij komt altijd enige weken na de Tweede Kamer. Ver scheidene belangrijke ontwerpen liggen nog bij de Senaat op behandeling te wachten, bijv, het Statuut met de West en de omzetbelasting, maar zij heeft daarvoor de gehele herfst beschikbaar. De begrotingsbehandeling in de Eerste Kamer begint meestal in Januari of Februari. Zo hebben de Senatoren altijd van September tot Januari de gelegen heid om de achterstand weg te werken. Een overzicht van schokkende gebeurte nissen is dit dus niet geworden, daar voor is het parlementaire zittingsjaar tot nu toe te weinig sensationeel ge weest. Maar laten we ons daarover ver heugen. In Frankrijk kan men een an der „jaaroverzicht” schrijven, maar de politieke toestand in ons land is geluk kig zeer stabiel. Daarvan plukken we de vruchten. Iedere dag opnieuw. Want daardoor zijn we na de oorlog weer ge worden van ontredderde natie tot een land, dat het economisch wel gaat. En dat juist door zijn stabiele politiek van betekenis kan zijn in het gistende Eu ropa. van W.-Duitsland met de Westelijke ge allieerden, verder ondermijnd. Men zal zo snel mogelijk middelen moe ten vinden West-Duitsland zijn souve- reiniteit te hergeven en het herbewa pening in het kader der Westerse de fensie toe te staan. Dat W.-Duitsland in dat kader gelijkberechtigd moet zijn en niet op de tweede rang mag zitten, spreekt van zelf, want als het die rol krijgt toebedeeld, speelt men opnieuw het Duitse nationalisme in de kaart en zal men vroeg of laat last met deze partner krjj- gen. voorstel, houden, tegen 83 dag- en 21 avondver gaderingen tijdens het zittingsjaar 1952- 1953 en 78 dag- en 24 avondvergaderin gen in de preriode 1951-1952. Na Kerstmis is de Tweede Kamer 48 maal in dagvergadering en 12 maal in avondvergadering bijeen geweest. Hoe wel er dus slechts driemaal gestemd werd, is de wetgevende arbeid niet ge ring geweest. Een rijke variatie van onderwerpen: de invoering van nieuwe zilveren rijksdaalders en de oprichting van een sodafabriek, wijziging van de Veewet en de leeftijdsgrens voor nota rissen. De vaststelling van een maas- Wijdte van zeevisnetten, de wijziging van de visserijwet en de nieuwe Jachtwet stonden wel in schrille tegenstelling met Gevaarlijke bocht in Rijksweg Sneek Leeuwarden. In de rijksweg Sneek-Roor- dahuizum-Leeuwarden bevindt zich te Scharnegoutum een zeer gevaarlijke bocht. Hier hebben in twee weken tijd t’engevolge van slipongevallen twee mensen het leven verloren. De A. N. W. B. heeft de Rijkswaterstaat dan ook verzocht ten spoedigste deze gevaarlijke toestand te verbeteren. het meest kreeg Japan. Dat land kreeg o.a. per jaar 900 millioen dollar voor garnizoenskosten enz., wegens de Amerikaanse bezet ting. Daar het aantal Amerikaanse troepen echter nu snel daalt, omdat de oorlog in Korea is afgelopen, zal Japan naar andere bronnen van inkomsten moeten uitzien, want economisch zit het min of meer aan de grond. Zelfs als de Ame rikanen het toestonden volop handel met rood China en Rusland te drijven zou dat waarschijnlijk nog geen volledige uitredding zijn zolang de Japanse in dustrie niet gemoderniseerd wordt. Maar dat deze handel niet volledig ge dreven mag worden werkt toch de reeds bestaande anti-Amerikaanse stemming in Japan sterk in de hand. Dat was ook geen leuk grapje. Een 25- jarige metaalbewerker uit Amsterdam duwde op het station te Zaandam bij de uitgang de beambte van de N. S. uit baldadigheid niet ’t kaartje maar een brandend peukje sigaret in de hand. De man is overgebracht naar het politie bureau. Hij zal waarschijnlijk zowel we gens het niet tonen van een spoorkaar tje als wegens mishandeling worden vervolgd. Met veel bewondering hebben we Dins dagmiddag gezien hoe de Harlinger or ganisatoren met de moed der wanhoop in de gestadig neerdroppelende regen hun programma rond de opening van de nieuwe jachthaven en de kampeerweide aan de Liendendijk afwerkten. Het had heel kleurig en fleurig kunnen zijn, maar het werd een droevige ver toning. Onze bewondering gold niet al leen de sprekers wiens „spreekbriefjes” verregenden, maar ook de meisjes, die (in het turfstrooisel!) hun aangekondig- de volksdansjes uitvoerden. Het was héél jammer, dat het weer niet meewerkte, want het had een prachtig schouwspel kunnen zijn, toen het Statenjacht met o.a. een tweetal gedeputeerden aan boord het lint laatste beletsel stuk ging varen. De Harlinger watersporters za gen hiermee hun overigens nog onvol tooide jachthaven geopend en de vloot- schouw, die wij meevoeren op de douane- boot „Stormvogel”, kan als eerste wa- tersportgebeuren een aan vang nemen. Het kopje thee ten stadhuize na afloop aangeboden, viel wonderwel in de smaak. Het eigenlijke openingswoord werd op het kampeerterrein vóór de vlootschouw gesproken door de heer J. L. Hoog land, nadat burgemeester B. Nauta het welkom had toegeroepen. Tevens werd het woord gevoerd door de heer L. van Drooge namens de water sportvereniging Harlingen’en de heer Barneveld namens de commissie voor lichamelijke opvoeding. Als symbool van de overdracht werden de vlaggen verwisseld. W/U wagen ons niet aan voorspellin- gen omtrent het lot van het mi nisteriële leven van Mendès France, een feit is het, dat zijn opvolgers zich al aandienden: oud-minister Schuman, heeft de voorstellen van Mendès Fran ce te Brussel veroordeeld en zich onom wonden voorstander van een niet gewij zigd E.D.G.-verdrag verklaard, de con servatieve oudpremier Pinay, kondigde al aan, dat er met geringe wijzigingen in het verdrag toch wel een meerder heid in de nationale vergadering zou zijn te vinden. Het is alsof deze heren, nu Mendès France Frankrijk bevrijd heeft van het Indo Chinese juk, hem wel weer graag naar huis willen sturen om zelf de leiding te hernemen. Hoe dit ook zij, na Brussel heeft men toch wel de indruk gekregen, dat het niet in de Europese Defensie Gemeen schap zal zijn, dat de West-Duitse mili taire samenwerking zal worden verwe zenlijkt. Zelfs al zou de E. D. G. toch in de Fran se nationale vergadering nog een meer derheid halen wat zeer onwaarschijn lijk lijkt dan zóu deze zo klein en wankel zijn, dat men maar beter doet andere wegen voor die samenwerking in te slaan. Daarbij komt het in de eer ste plaats op spoed aan. Want de mis lukking van Brussel heeft ongetwijfeld de positie van dr Adenauer, de grote voorstander van militaire samenwerking Van de zijde van de vakorganisaties zal Worden aangedrongen op een loonronde Van tenminste 5 pet. Deze eisen zullen aan de werkgevers- bonden worden voorgelegd in de verga dering van de Stichting van de Arbeid, die de volgende week zal worden gehou den. In kringen van de vakorganisaties spreekt men nadrukkelijk van een loon ronde. Dit in tegenstelling met de for mulering door de werkgevers, die de voorkeur geven aan de- omschrijving loonsverhogingen. Hij is ontslagen en vervangen door Hoo ver, de man, die in de Perzische olie- kwestie succes had en behoort tot de rechter dus de conservatieve zijde van de republikeinse partij, waarmee de regering-Eisenhower zich dus enigszins tracht te verzoenen. Op kiezerswinst is waarschijnlijk ook ingericht de invoe ring van het nog door het oude congres aangenomen beilastingprogramma, dat verlagingen tot een totaal van 30 mil liard gulden omvat. Er wordt ook nog eens verteld, welke enorme bedragen de Ver. Staten aan andere landen aan steun verleenden. Als nummer twee op die lijst staat Frankrijk, maar verreweg yOORLOPIG is aan hun hoop een zware slag toegebracht, maar ten slotte moet men met de werkelijkheid rekening houden. Deze eist nu in de eerste plaats een snelle verwezenlijking van een vorm van militaire samenwer king, waarin ook West-Duitsland is be trokken. Vóór dat deze samenwerking in kannen en kruiken is kan ook aan een nieuwe ontmoeting tussen de grote Vier, waaraan Mendès France zijn hart schijnt te hebben verpand, niet worden gedacht, want anders zou men de Rus sen maar gelegenheid bieden de kloof tussen de Westelijke mogendheden te verwijden. Trouwens het lijkt uitgeslo ten dat men in de huidige situatie Washington zou kunnen overhalen naar een conferentie met Rusland te gaan. Door het gebeurde te Brussel is men in de Ver. Staten zeer teleurgesteld. Ach ter de schermen hebben de Amerikanen zich ingespannen toch nog een oplos sing aan de hand te doen, en nu dat niet gelukt is, is het niet te verwonde ren, dat zij hun teleurstelling niet ver bergen. Ten slotte is het nog altijd de Amerikaanse macht, welke garandeert dat dit vrije Europa nog op de been blijft. Drieling te Groningen. In het R.K. zie kenhuis te Groningen schonk mevrouw T. Bouman-ten Brink Dinsdagmorgen ’t leven aan drie zoons: Johannes Coen- raad, Gerardus Wilhelmus en Klaas maken het, evenals de moeder, uitste kend. De baby’s wogen te zamen nog geen tien pond. Mevrouw Bouman is zelf een van een tweeling. Naar thans wordt gemeld is een der baby’s, n.l. Johannes Coenraad Woensdagavond overleden. yAN het verdere nieuws vermelden we de overwinning van de nationale partij van premier dr Malan bij de pro vinciale verkiezingen in de Unie van Zuid-Afrika. Die partij heeft nu ook voor het eerst een meerderheid in de pro vinciale raad van de Kaapprovincie. Alleen in Natal heeft de oppositie, de Ver. Partij, nu nog de meerderheid. Of schoon deze verkiezingsoverwinning voorlopig geen betekenis heeft voor de verhoudingen in het parlement, betekent zij toch een steun voor Malans apart heidspolitiek en blijft men zich afvragen waar het hier op den duur heen moet: 2% millioen blanken tegenover tien mil lioen van andere rassen, terwijl in het Noorden van ditzelfde werelddeel de blanke overheersing ten einde loopt. President Vargas van Brazilië, die er jaren de macht in handen heeft gehad is afgetreden en heeft, zijn nederlaag niet kunnende verkroppen, zelfmoord gepleegd. De directe oorzaak was de aanslag op een redacteur van een oppo sitieblad, waarvoor Vargas’ zoon aan sprakelijk werd gesteld. Dat bij deze aanslag een majoor van de luchtmacht werd gedood, bracht ook deze in het geweer en onder dwang van het leger schijnt Vargas heengegaan te zijn. De oorzaak ligt dieper, de president heeft zijn populariteit bij hoog en laag verspeeld. Hij deed weinig of niets om de sociale omstandigheden te verbete ren en werd door het leger ten slotte verdacht van peronistische neigingen. Nu het Haagse Binnenhof overstroomd wordt door duizenden toeristen, die de leegte opvullen, welke is ontstaan door de afwezigheid van de politici, kan het geen kwaad, eens een blik te werpen op het vergaderjaar dat achter ons ligt. Per slot van rekening is de jaartelling van onze politici een andere, dan die wij gewoon zijn. Het Parlementaire jaar loopt van Prinsjesdag tot Prinsjesdag. De jaarwisseling vindt dus plaats op de derde Dinsdag in September. Het „oude jaar” nadert met rasse schreden. Het is niet waarschijnlijk, dat de Twee de Kamer in de week van 14 September dan komt zij weer bijeen nog meer zal behandelen dan de Middenstandsno- ta. Het is dus heel goed mogelijk om de balans van het afgelopen jaar op te maken. En dan is de eerste conclusie, die men kan trekken, dat het een rustig parle mentair jaar is geweest. Weliswaar is er de laatste maanden veel publiek ru moer ontstaan rond het Mandement der Bisschoppen, maar dit rumoer heeft zeer beslist op dit moment nog geen uitwer king gehad op de practische politiek. Het N.V.V. moge dan uit de Raad der Vakcentralen zijn getreden, de polemie ken in de pers mogen heftig zijn, in de Tweede Kamer heeft het Mandement officieel nog niet gespeeld. Achter ge sloten deuren zal er wel over gesproken zijn en wellicht is de sfeer min of meer verkoeld, maar daden zijn er nog niet gesteld. Men verwacht, dat het begin van het nieuwe parlementaire jaar bij de Algemene Politieke Beschouwin gen in het teken van het Mandement zal staan. Eerst dan zal blijken of de huidige samenwerking tussen confessio nelen en socialisten werkelijk zwaar ge schokt is. Kenmerkend voor de politieke situatie in ons land is dat slechts drie wets ontwerpen met een bepaalde stemver houding zijn aangenomen, te weten het wetsontwerp tot invoering van een leef tijdsgrens voor het notarisambt, waarbij zich 41 leden vóór en 28 tegen ver klaarden; het wetsontwerp inzake het soda-project, waarbij de stemverhou ding 54-24 was, en het Statuut met de West, dat met 75 tegen 19 stemmen werd aanvaard. Alle overige wetsont werpen werden zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Sommige daarvan waren voorzien van de aantekening van de communisten, dat zij geacht wensten te worden te hebben tegengestemd. In dit parlementaire jaar heeft de Twee de Kamer wel vrij druk vergaderd. Sinds de derde Dinsdag in September zijn er 91 dag- en 37 avondvergaderingen ge- ders van zijn nieuwe economische poli tiek, de tegenstanders van de nieuwe Franse politiek ten opzichte van Tunis en eventueel Marokko en de voorstan ders van een onveranderd E.D.G.-ver drag te hoop lopen bij deze gelegenheid Het zou, moge lijk zijn dat Mendès Fran ce dan ten val werd gebracht door een meerderheid, welke uit zo heterogene elementen zou zijn gevormd, dat er heel moeilijk een nieuw kabinet zou kunnen ontstaan; want die meerderheid zou be staan uit conservatieven die van de nieuwe economische en, laten we het gemakshalve „koloniale” politiek noe men, niets willen weten en uit vooruit strevende groepen, die de E. D. G. met haar kansen op Europese eenwording willen handhaven. Het eigenaardige is dat de partners van Frankrijk, die Men dès France’s voorstellen moesten afwij zen omdat deze het wezen van de E.D.G. aantastten, toch belang hebben bij het aanblgven van deze Franse premier om dat deze in korte tijd Frankrijk een nieuw gezicht heeft gegeven en de hoop heeft gewekt, dat dit land, van binnen versterkt door een nieuwe economische politiek, naar buiten door een op nieu we verhoudingen gebaseerde politiek je gens de overzeese gebieden nog eens in staat zal zijn, zijn onmisbare, belang rijke rol in het Europese evenwicht te spelen. Het France na de mislukking van Brussel schijnt te hebben gedaan, n.l. dat West- Duitsland en Frankrijk een militair bondgenootschap zullen aangaan en En geland en de Ver. Staten zich verplich ten troepen op het Europees vasteland te handhaven zolang dat bondgenoot schap duurt lijkt in de goede richting te gaan, evenals een voorstel West- Duitsland als lid van de Nato toe te laten. De eigenlijke verliezers te Brussel zijn dan zij, die hadden gehoopt, dat uit de samenwerking in de E. D. G. geleide lijk ook de politieke en economische een wording van West-Europa zou voort vloeien. T1IJ kan een aanslag op dat leven moeilijk ontwijken. Wel dwingt niets hem de vertrouwenskwestie in de natio nale vergadering te stellen als er zijn houding te Brussel besproken wordt of hij het ongewijzigde E. D. G.-ver- drag daar ter behandeling stelt. Hij heeft zich immers op geen enkele wijze persoonlijk tot iets te dezen op zichte verplicht. Maar vóór eventueel de E. D. G.-kwestie in die vergadering aan de orde komt, moet Mendès France nog deze week er zijn nieuwe politiek ten opzichte van Tunis verde digen. Als dit de enige kwestie was zou hij waarschijnlijk een grote meerderheid in de nationale vergadering verwerven, maar wat gebeurt er als de tegenstan- wijker Aa zo doen wassen, dat Dinsdag de soldaten van de legerplaats te Ha- velte zijn opgeroepen om te helpen bij het versterken van de dijken. In de stro mende regen zijn de mannen de gehele dag bezig geweest de kaden langs het riviertje te verhogen. Herrie om de Heideweek. De Molen- straters te Ede, die ter gelegenheid van de Heideweek een rouwactie instelden, omdat het gemeentebestuur geen toe stemming gaf, luidspreker-muziek ten gehore te brengen, hebben het pleit ge wonnen, daar het gemeentebestuur die toestemming daarna verleende. Twintig meter door trein meegesleurd. Op een onbewaakte overweg te Apel doorn is een 49-jarige bromfietser uit Apeldoorn door de sneltrein uit Zutfen gegrepen en ruim twintig meter mee gesleurd. De man zowel als het 5-jarig jongetje, dat bij hem achter op zat, wer den ernstig, doch niet levensgevaarlijk gewond. Vreemd gedoe. Een of andere dwaas in Zaandam is op jacht naai- damesonder- kleding, die hij van de waslijnen rooft. Hij deponeert zijn buit in brievenbussen en aan deurknoppen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1