DRIEKWART EEUW FRIESCH RUNDVEE STAMBOEK Tjerkwerder visserman ving monster in Makkumervaart ik 509 9 Fan de Martinytoer Grootste veekeuring ooit gehouden wordt voorbereid Nog f 300.000.000,00 uit de Nederlandse koe te halen? Agrarisch Friesland in cijfers 258.000 27.000 82.000 65.000 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Prinses Wilhelmine Concours te Rijs Het record van Poepjes geslagen jyADAT nadere mededelingen waren 1 gedaan betreffende de exposities „De Boerderij in de Beurs” en de „Ener- gie-tentoonstelling”, werd door de ter conferentie aanwezige journalisten een geslaagde excursie gemaakt naar het bekende fokkersbedrijf van de heer J. N. Wassenaar, voorzitter van ’t Friesch Rundvee Stamboek te Jelsum, wiens bedrijf en veestapel werd bezichtigd. 16 50e Jaargang No. 68 Dinsdag 51 Augustus 1951 iur, van fA. hö ze /er hij sen .nd rer da 'd. Tsj. de J. Grondslag voor de Holstein- Friesian. Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie „IT GEFOEL ALLINNE KIN GJIN BAES WEZE” Earstdeis wurdt yn Arum it nije K. I.- station iepene. In prachtich en praktysk gebou mei alle forsjenningen, dy’t by dizze tüke fan de fokkerijtsjinst hear- re. Wy sille dêr de kommende dagen grif wol meat fan hearre. De tsjinst, dy’t troch dit ynstitüt oan de Lanbou bean wurdt, hat lange jierren in bulte krityk ünderfoun en dat kin gjin minsk forwünderje. Eltse kear as de minske in fierdere stap docht op it terrein fan de agrikultuer, komme deselde gefoelsbiswieren nei foa- ren. Men seit en men hat oan alle kan ten gelyk: it is tsjin de natuer. Sünder mis, is dat sa, Mar is dit op it terrein Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 .(K 5157). fan it agrarysk bidriuw in argumint, dat hout snijdt? My tinkt fan net. Ik bidoel dus üt noch yn net, dat men per- foarst foar de K. I. wêze moat. Men kin der op goede grounen wol tsjin wêze. Mar it argumint, dat hjirboppe neamd waerd, giet bislist net troch. Hwant it hiele bidriuw fan de boer is yn syn moderne foarm heat oars as in tsjinnatuerlike biweging. Der is neat mear oer fan de echte natuerlike gong fan saken. It is krekt de taek fan de boer dy natuer om to foarmjen ta kul- tuer, d. w. s. ta in foarm fan bidriuw, hweryn it forstan fan de minske de na tuer ta mear twingt dan hja üt har seis jaen wol. ken, de Grondkamer en de Provinciale Voedselcommissaris. Sykje wy yn alle tiden Nei de rjochte holding, hoe? Eale Lünsmem, Wilhelmine, Yn sounens fjouwer en sawntich jier, It folk lit hjoed har freugd trochskin-, Ek al is de ófstan fier. Nei natürprael fan Noarwegen, Geane tüzen tinzen üt, Ofstan is noait üngelegen, Hwer’t in ban fan leafde slüt. '53. ien lar 1ste afdeling: Oranje, Spannum, 117 p.. Se prijs, ko raal 109 p. Excelsior., Schraard 126 p., 2e pr., koraal 90 p. Afd. Uitmuntendheid: Excelsior, Parrega, 114 p., 3s pr., koraal 114 p. Hallelujah, Makkum 162 p., 1ste pr., koraal 135 p. Eale Lênsmem, Wilhelmine, In heal ieu nasjonale Haed, Lit de Hear Syn sinne skine Op Jou hjerstich libbenspaed. Aantal 461.000 17 11 20 3 iet de, gesch. waarde export f 47.000.000.— f 72.000.000.— f 80.000.000.— f 4.000.000.- 3e- zo ik >r’ te Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad H. M. DE KONINGIN VOND HET WREED De heer Wassenaar vertelde ons bij ons bezoek aan zijn bedrijf te Jelsum een aardig voorval. Evenals wij door de bedrijfsgebou wen werden rondgeleid, was dat bij Haai’ bezoek aan Friesland ook het geval geweest met H. M. Koningin Juliana. H. M. had zich er ten zeerste over verwonderd, dat pas geboren kalfjes direct- bij de moeder vandaan werden ge nomen. Ondanks alle waardering voor het F. R. S. vond H. M. dit ontzettend wreed.en vroeg zich af of zoiets nu persé nodig was. bod en de derde dag, dus 9 September, gaat het om de fokfamilies en bedrijfs- collecties. De catalogus voor deze dag om vat pl.m. 1300 nummers. Het is ook op deze dag, dat Z. K. H. Prins Bernhard, onze Minister van Landbouw en vele buiten landse diplomaten het F. R. S. met een bezoek zullen vereren. De Wilhelminabaan is voor de tentoon stelling ingericht, maar aangezien dit terrein, zelfs nadat het door de Nederl. Heide Maatschappij nog eens extra ge draineerd is, bij aanhoudende regen on bruikbaar kan zijn, zijn maatregelen genomen om zo nodig op het allerlaatst nog over te kunnen schakelen op het veemarktterrein, dat zich echter, helaas, voor het doel minder eigent. Nog meer Centrale landbouw organisaties. A ANGEZIEN Leeuwarden als verzor- gingscentrum voor Friesland van belang is, aldus burgemeester Mr. v. d. Meulen, die ter conferentie een uiteen zetting gaf over de betekenis van Leeu warden voor onze agrarische provincie, ligt het voor de hand, dat in de stad een machtig stelsel van Friese centrale organisaties is" ontstaan, gericht op het behartigen van de belangen van de vee houders en landbouwers. De ontwikke ling van de landbouwwetenschap heeft hiertoe ontzaglijk veel bijgedragen. De boer kan op zijn eigen erf niet, zjjn belangen en de belangen van het bedrjjf meer voldoende behar tigen en heeft behoefte aan in stellingen, die hem op dit punt met specialisten ten dienste staan (31 Augustus) Eale Lansmem Wilhelmine, In heal ieu it nasjonale Haed, Ha Jo it folk mocht ’t ünderfine Us yn trou en oatmoet laet. Leafde üt herts kleare boarne, It hert dat, lyts, syn Kening socht, Jimmer léste dei Rispmoanne, Waerd Jou jierdei blier bitocht. Nederland heeft de hoogste gemiddelde melkproductie per koe van alle landen. De totale melkproductie is pl.m. 5.5 milliard kg. IServan produ ceert de provincie Friesland ongeveer het vijfde deel. Evenals Michigan zich de dairy-State van de U. S. A. noemt, kan Friesland zich de zuivelprovincie van Nederland noemen. Die ruim 1 milliard kg melk, waarop een grote industrie gebaseerd is, komt van de Friese koeien met een gemiddelde melkopbrengst van 4200 kg met 3.90 vet. Het landsgemiddelde is 3»36O kg melk met 3.67 vet. Van al die Friese koeien vindt ongeveer 35 een plaats in de stamboek-registratie en hun gemiddelde melkproductie is 4478 kg met 4.01 vet. nele naam in ere gehouden hebben. In Frankrijk is het Frangaise-Frisonne, in Engeland British Friesians, in Zuid- Afrika South African Friesians enz. As in boer syn lan egaliseert, ploeget, eidet, skoffelet; as hy it ünkrüd dea makket, de sike planten der ütskuort, as hy skimmels en ynsekten dea mak ket, it sied üntsmet, kunstmest struit, dan docht hy neat oars as de natuer like produktiviteit forgreatsje troch mei syn forstan to arbeidzjen. Stagen fan Fryske boeren hawwe it fé makke ta it meast produktive fan de hiele wrald. De kou, dy’t ieuwen lyn, molke hie foar ien of twa keallen, in pear moanne lang, ha hja sa lang forbettere en selektear- re, oant hja in bist krige hawwe, dat trijehündert dagen lang molke jowt en net foar ien keal, mar wol foar fiif of seis. Hja hawwe it fet forhege, aloan forhege en hja dogge dat jit altyd. Hja slute de jonge bargen op yn in hok, tropje se fol mei moal en waei oant hja net mear rinne kinne en dan krije se it mes yn ’e hals. Dat is gjin natuer fanseis, it roait nearne net riei. It hiele büthüs en de silo’s mei sür of melasse, de melkmasine en de heahijs, de skrik- triedden en de drainearpypkes, it is alle- gearre tsjin de natuer yn. 2de dag Alweer werden de Bondsleden, te Rijs gekomen, door stralend zomerweer be groet. Dp opening geschiedde ook nu op de zelfde wjjze als de eerste dag door voor zitter Ybema en een welkomstgroet van freule Van Swinderen. De uitslag was, wat corpsen uit onze omgeving betreft: De Makkumer visser Poepjes. die recordhouder was in het vangen van monsters, door het vangen van een 26 ponder in de Makkumervaart, is van zijn voetstuk gestoten door de Tjerkwerder visserman J. de Haas, die het presteerde in hetzelfde vaarwater een snoek te vangen van zegge en schrijve 36 pond (inclusief zak). De Haas, die Zaterdag morgen 5 uur reeds op stap was gegaan, ving het monster in een aalfuik. Het dier was ruim 125 cm lang en (met ongevuldê maag) 60 cm in de omtrek. De Haas, die reeds 65 jaar is, had van zijn leven nog geen vangst gedaan als deze. U ziet hem hier met het monster („it liket wol in krokodil!” zei hij) op de foto. Ter vergelijking staat er een bijna 10-jarig meisje naast. Ze durfde niet al te dicht bij komen, want de snoek leefde nog en sperde zijn muil af en toe vervaarlijk open. De snoek werd aangekocht door caféhouder D. de Vries uit „Het Veerhuis” aan het Grootzand, die de vis heeft doorgezonden naar Groningen, waar deze wordt geprepareerd. Er komt dan later een lampje branden in de muil en het geheel in een glazen kastje als attractie voor de café-bezoekers. Eale Lansmem Wilhelmine, Nou biskieden, neist de troan, Wit Jo it keazen plak to finen Mat it folksmeilibjen toand. Trou biskieden neist Jou dochter, Jounsrêst op it stille Loo, It fielen lykwols nea oprjochter Fan dat folk it is en bliuwt. TUIST vóór de oprichting van het J Friesch Rundvee Stamboek in 1879 en kort daarna heeft Noord-Amerika vee uit Friesland en West-Friesland ge ïmporteerd, waax-mede de grondslag ge legd werd voor het thans belangrijkste melkveeras in Noord-Amerika. dat men daar Holstein-Friesian heeft gedoopt. Thans is de toestand zo, dat practisch in ieder land van enige agrarische ont wikkeling Fries vee wordt aangetroffen, zowel in Noordelijke landen als in lan den met een tropisch of subtropisch klimaat. Het feit, dat deze landen hun importen meer of minder regelmatig herhalen, wijst er op, dat de resultaten tot te vredenheid stemmen. Het is verheugend, dat vele van die landen, voor zover zij een eigen stamboek bezitten, de origi- Ere-afdeling: Crescendo, Workum 115 p., 3e pr. Marswedstrijd: Makkum 96 p., 1ste prijs. Het ensemblespel stond ook nu onder leiding van de heer S. Tiemersma. Ook ditmaal was de indruk overweldigend, hoewel soms het samenspel niet al te goed was. De grote wisselprijs van „Riis foarüt” kwam aan Anjum. Wisselprijs B van B. en W. te Sneek kreeg Harlingen; wis selprijs C van de fa. W. van der Glas kwam aan Berlikum, een 2e in deze rubriek aan Makkum, terwijl de grote wisselkrans, aangeboden door de Ver. van Handel en Industrie gewonnen werd door Blija (hoogst aantal punten op koraal, 142). nout’ de wittenskip in middel foun hat om de fokkerjj to forbetterjen Allin- nich omt it gefoel hjir muoite mei hat? Dit liket my sa ynkonsekwint, dat in forstannich minske dit motyf net brüke moast. Allinnich as men sünder doel de natuer foroaret, dan is men mis. Mar as men dêrtroch mear birikke kin, leit it krekt op it paed fan de kening fan de skep- ping, oan hwa al it oare jown is, om hyltyd wer nije wegen to gean, om dy produktiviteit to forbetterjen. Yn it swit sil hy him arbeidzje moatte om de natuer to twingen him to tsjinjen. Dat is syn opjefte fan de earste dei óf oan. En eltse foarütgong is in nij biwiis fan syn Topping en opdracht. Men kin foar of tsjin de K. I. wêze op grounen fan foardiel of ynsicht, mar net op groun fan de sizwize, dat soks tsjin de natuer yngiet. Hwant dêrmei soe hy it hiele buorkjen foroardielje. En alle nofteren keallen, dy’t nei de slachter geane, soe- ne har oankleije. En hwat boer tinkt der sa oer. In soun ynsicht yn it plak fan minske en dier yn it skeppings- plan kin elk biwarje tsjin ünnoadich dierelijen en oan de oare kant tsjin ün- redelik» gefoel as der hwat nijs opsetten komt. It gefoel kin allinnich gjin baes wêze, it forstan moat it léste wurd sprekke. En dan kin dat wurd gjin oar wêze as dat dy mannen der yn Arum in stik wurk üt ’e wei sette, hwer’t it petsje wol efkes foar óf kin. Wy winskje harren yn de nije went in bloeijend bidriuw, dat net allinnich as gebou in sieraed is foar har doarp mar jit mear in stevige stipe wêze mei foar de kos- telike fokkerij fan de swartbünte Fryske kou. Geslaagde excursie. Terwijl de vliegtuigen over de dieren scheerden Leeuwarden heeft de twij felachtige eer het grootste straaljager- vliegveld van West-Europa te bezitten werden Rudolf Jan en Roosjes At- leeth voorgeleid om door de aanwezi gen te worden bewonderd. Dit onderdeel van de conferentie, even als later trouwens de tocht door de Friese greidhoek, vormde vooral voor de niet-Friese journalisten een evenement van de eerste grootte. Wij geloven dan ook, dat het Leeuwarder stadsbestuur er goed aan heeft gedaan de Nederland se pers met de Friese veefokkerssucces- sen (en..-problemen!) te confronte ren. Het streven van het F. R. S. is de volle aandacht waard. het vee, als aan de kwaliteit van de producten, die daarmede verkregen worden, is in Friesland steeds bijzon dere aandacht geschonken. De provincie bezit 96 zuivelfabrie ken, te weten 76 coöperatieve en 2Q particuliere. Hierin vinden 6000 per sonen werk, terwijl jaarlijks een stroom van 1 milliard kg melk naar deze fabrieken vloeit. De aan deze fabrieken geleverde melk bedraagt 20 van de Nederlandse melkleve- ring. Verder wordt hier 20 van de N ederlandse boter, 40 van de Ne derlandse fabrieksbaas. 30 van de Nederlandse gecondenseerde melk en 10 van de Nederlandse melk poeder geproduceerd. Daarnaast moet van de akkerbouw worden ge noemd de veevoedergewassen, de aardappelen en wel met name de pootaardappelen. Veel van de Friese producten vinden hun weg naar het buitenland, het geen moge blijken uit het volgende staatje: Product Boter Kaas Gecond. melk Melkpoeder Vee en pootaardappelen f 40.000.000. Hetzelfde geldt voor de verwerking van de producten, die op de bedrijven wor den voortgebracht. Al deze instellingen zijn in Leeuwarden, als het middelpunt, gevestigd. Wij denken hierbij o.a. aan het Friesch Rundvee Stamboek, het Friesch Paar den Stamboek, de Stichting van de Landbouw, de Centrale Landbouwboek houding, het Coöperatieve Verzekerings- fonds, de Bond van Coöperatieve Zui velfabrieken, de Gezondheidsdienst voor vee en vlees, ’t Boter- en Kaascontróle- station en de Friese Maatschappij van Landbouw. Bovendien hebben zich hier de verschil lende rijksbureaux en ambtenaren geves tigd, belast met de zorg voor de agra rische sector. Spr. noemde als voor beeld de Veeartsenijkundige Dienst, de Rijkslandbouwvoorlichtingsdenst, de Rijksconsulent voor grond en pachtza- van Ned. Belangstelling groeiende. IVA de oorlog is de belangstelling voor 1 Fries fokvee groeiende. In 1953 werden ongeveer 4200 Stamboek-dieren geëxporteerd, dit is pl.m. 4/5 van de totale export aan Stamboekvee uit Ne derland, om van de export van ge- bruiksvee, die aanmerkelijk groter is en die voor een deel zeker een gevolg is van het feit, dat reeds jarenlang door de niet-Stamboekboeren stamboek- stieren worden gebruikt, maar niet te spreken. Hieraan is ook zeker voor een groot deel de verhoging van het vetgehalte de melk in Nederland te danken. Het feit, dat de provincie Fries land de eerste was die vrij ver klaard kon worden van t.b.c. heeft zeker ook een gunstige in vloed gehad op de afzet van het overtollige vee tegen goede prij zen. De ruim 6200 leden van ’t Friesch Rund vee Stamboek met hun ruim 150000 stuks geregistreerd vee zien met span ning de komende dagen van hun Jubi- leumkeuring tegemoet. 7, 8 en 9 Sep tember worden voor Friesland en zijn hoofdstad belangrijke dagen. Hoewel het buitengewoon ongunstige weer meerderen genoodzaakt heeft hun vee op te stallen en de dieren dus wel niet in topconditie zullen zijn, mag toch verwacht worden, dat er wat goeds te zien zal zijn. Bezoekers uit zeker twintig verschil lende landen hebben zich gemeld. Grote aantallen uit niet te ver afgelegen lan den en kleinere groepen, die de reis per vliegtuig moeten maken. TTEZE cijfers werden ons Vrijdag me- degedeeld op een persconferentie, die door ’t Leeuwarder gemeentebestuur naar aanleiding van het 75-jarig jubi leum van het Friesch Rundvee Stam boek in de fraaie raadzaal van het stadhuis werd gehouden. Nu zeggen zulke cijfers de leek niet zo heel veel. Daarom is het goed, de gel delijke betekenis van deze schijnbaar niet zo grote verschillen hier eens aan te geven. Indien alle koeien in Nederland, aldus rekende de heer H. G. A. Leignes Bakhoven, seer, van het F. R. S. ons voor, evenveel melk met een zelfde vetgehalte als de Friese stamhoekkoeien gaven, zou dit bij de thans geldende prij zen een méér opbrengst in geld betekenen van pl.m. 300 millloen gulden, aangenomen, dat ook voor de meerdere productie een afzet tegen de bedoelde prijzen moge lijk was. Er is voor dit melkrijke Friese vee al eeuwen een grote belangstelling ge weest. Friesland met zijn grote vee- overschot heeft steeds veel kunnen plaatsen in het binnenland, maar ook in het buitenland, omdat gebleken is, dat dit vee over een groot aanpassings vermogen beschikt. Lit üs stcan yn Jou bilide.t, Doelbiwust: „Christ avant tout.” BYT. Yn de natuer lizze de hinnen twa kear yn it jier in nést mei aeijen, dy’t hja ütbriede en great bringe. Mar de boer set in brodtske hin apart of ünder in Aid koer, hwant hy wol mear as twa- hündert aeijen hawwe en gjin brodske hinnen. Hiel hwat streken hawwe ok- sen yn it wurk, wy kenne hjir in rün. Is dat natuer? In kou seis moanne op in stal fêst to setten, is dat natuer? Hwa haldt alle jong-katten oan, of alle jonge hounen? De bijehalder, dy’t de huning üt de kasten hellet, de einehal- der, dy’t de aeijen opfandelet, de boer, dy’t de molke net nei de keallen mar nei it fabryk bringt, hja dogge alle- gearre itselde: hja brüke de bisten ta har eigen foardiel en hja dogge der goed oan, hwant it bist is de minsken jown om him to tsjinjen. En as de wit tenskip of de ünderfining wegen fyt om jit mear foardiel e-n geriif fan de bis ten to krijen, dan docht hy dat. Op alle terrein Dat is krekt syn fak, dat is syn taek en it soe der net bést foarstean as wy de dieren libje lieten sa as hja üt har seis yn de frije natuer dwaen soene, dan koe de minske net libje. By de plantenforedeling nimt men de moaltriedden wei en bringt mei in pin- sieltsje stoumoal op de stamper. Sa krüst men de plant om nije foarmen to finen. En dêrtroch is it sortimi'nt lan en tünbougewassen üntsaglik forbette re en forrike. Men intet de fruchtbeam- men, snoeit se, spuit se, fortinnet se, alles om jit bettere en moaijere fruchten to krijen. Wis, jo ha gelyk, dat is gjin natuer mear, dat is lan- en tünbou-kul tuer. Untsmettén, intsjen, spuitsjen mei sea- rum gean ek tsjin de natuer yn, mar hja biskerme it fé tsjin sykten en krup- sjes. En soe dit stean bliuwe moatte De drie-daagse keuring. V7OOR de eerste dag vermeldt de ca- talogus pl.m. 1000 vrouwelijke die ren. Na afloop van die eerste dag zal het Stamboek aan binnen -en buiten landse genodigden een maaltijd aanbie den. De tweede dag-komt het mannelijk fok- materiaal ten getale van ruim 400 aan De provincie Friesland heeft een op pervlakte van 324.000 ha (10 van Nederland) en een inwonertal van 4701000 (4.5 van Nederland). Op Drenthe na de dunst bevolkte provincie van ons land (145 inwoners per km2). De oppervlakte cultuurgrond be draagt 260.000 ha. Ruim 223.000 ha hiervan bestaat uit grasland (17 van de Nederlandse weidegronden)Daarnaast is er 36.000 ha. bouwland. Hieruit volgt bijna direct, dat de vee teelt in Friesland een overheersende plaats in moet nemen. Dit is ook juist; 35.5 van de Friese beroepsbevol king vindt haar bestaan in deze sec tor. Een indruk van de omvang en bete kenis van de Friese veestapel geeft het volgende staatje. Diersoort Runderen Melk- en kalvekoeien Paarden Schapen Varkens Hieruit blijkt echter enkel de kwanti teit. Nog sterker spreekt dit beeld, wanneer bovendien in acht wordt ge nomen de hoge kwaliteit, die het Friese rundvee bezit. Het zal duidelijk zijn, dat het over grote deel van de proucten, te we ten melk en de daaraan afgeleide zuivelproducten, niet in de provincie kan worden geconsumeerd, maar naar andere delen van het land of naar het buitenland moet worden ge zonden. Zowel aan de kwaliteit van

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1