1 MOTIE MAAKTE ABRUPT EINDE AAN FRANS E.D.G. DEBAT "g- KRIS-KRAS door Nederland HENNAARDERADEEL: GEOPEND HIST0R1EB0EK T)oDK kot Grote teleurstelling in Westelijke landen Adviezen tussen us hjoed p p to sizzen Hwat bringt üs de R.OJN.9 E* zijn enige voorwaarden waaraan echter zo'n nieuwe constructie in ieder geval zal moeten voldoen: er mag niets in zijn wat W.-Duitsland in een mindere positie brengt dan de andere partners, er dient snel gehandeld te worden en er kan geen sprake zijn van een conferentie met Rusland voor zo’n nieuwe constructie in kannen en krui ken is, anders neemt het Westen een te onvoordelige positie op zo’n conferentie in. Het is juist met het oog op dit laat ste dat men met grote belangstelling naar de reactie over de Franse beslis sing in W.-Duitsland uitziet. Misschien is deze reactie zelfs nog van meer be lang dan de Franse beslissing zelve, omdat, hoe dan ook, zeker is, dat de Fransen aan de W.-Europese verdedi ging meedoen, terwijl het nog onzeker is of dat met. West-Duitsland het geval zou zijn. Want we hebben herhaaldelqk geschreven, door het gesol met de E. D. G. in Frankrijk is de lust om mee te doen in West-Duitsland gaandeweg afgenomen. Het zijn niet alleen de W.- Duitse socialisten meer om van de communisten niet te spreken die Orkaan over V.S. De zure appel 5 en 7% WIJ roerden hierboven de toestand in het Nabije Oosten al even aan toen we de deelneming van Pakistan aan de conferentie te Manilla vermeldden. De defensie in dit gebied vraagt weer de aandacht door de beroering in de Ara bische Liga,, waarvan Egypte zich als de leider beschouwt. „Keatsebaen” blijft „Keatsebaen” Vrijdag 3 September 1954 50e Jaargang No. 69 Buitenlands Overzicht F ;rs. ids ;en net rer. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat hat (jabe Skroar a. b. e. PIET» I i-no.r*. acht- dat slgde feerd >lgd. Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie c. d. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 UK 5157) In het R. A. I.-gebouw werd de jaarlijkse herenmodebeurs geopend. Foto: in het genre „hoedjes” waren er enkelé zeer exclusieve modellen voor jong en oud. De modellen van links naar rechts zijn de laatste mode in een Zeeuws hoedje, de jongen met een model Revolution 1789 en een Veromatic-pet in de hand en geheel rechts een zeer flatteuze Lincoln Bennett Viltpet f. „Kijk es, collega Mendès Francs, Nu is hij toch behoorlijk blank, Ga er maar mee beginnen.” Heer Mendès nam ’m in de hand, ,,Ja, ’k voel een zachte buitenkant, Maar hij blijft zuur van binnen.” Heer Mendès, nu ten einde raad, Toog naar een zeer bevriende staat, En ging met Churchill praten. Die antwoordde: Wis, ik begrijp, De appel is niet sappig rijp, Kom, proef het zuur gelaten. Frankrijk roept nog steeds wee en ach, Dat nare E. V. G.-verdrag Hangt ons uit honderd kelen. En Churchill weigert doelbewust, „Né, dank je wel, geen etenslust, Ik wil ’t zuur maar niet meedelen.” Op in hier nei kin men gjin mopshoun weage ïilda reed ïilda :e in h de haar was, kon s was en R. I resp. prijs, ver- •ank- hTcï toch Fiel- Ze ee. t zei d te on- be- niet, sling Bolswanls Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Academie van Luchtmacht te Rijswijk. Binnen twee jaar hoopt Rijswijk (Z.H.) zetel te zijn van de militaire Academie voor opleiding van beroepsofficieren van de Koninklijke Luchtmacht. Deze opleiding wordt momenteel nog gegeven aan de K.M.A. te Breda. In de nabij heid van de oude buitenplaats Steen voorde tussen Rijswijk en Wateringen is een groot stuk grond gereserveerd, waar straks een groot complex van gebouwen sportvelden en stormbanen wordt aan gelegd. OP ZOEK NAAR SPAANS GALJOEN Duikers zijn hun werkzaamheden be gonnen in de Baai van Tobermory (Argyleshire), waar pogingen worden ondernomen om het wrak van 't Spaan se galjoen, de Duque de Florenioa, een van de schepen, die deel uitmaakten van de Armada, terug te vinden. De Nu kwamen er vier oud-premiers, Die zeiden: eet en toon geen vrees, Hem in de mond te steken. De Gaulle riep: Niet doen, weet maar grif Je slikt moedwillig zwaar vergif, Dat zal je zuur opbreken. WALVIS VOOR DE KUST Reeds enige dagen „speelt’’ bij ’t West- i, Zweedse eiland Orust een walvis. Het schouwspel trekt duizenden toeschou wers. Een van de attracties is, dat de walvis geregeld spuit. Een zware orkaan, die in het Noord- Oostelijke deel van de Ver. Staten en Zuid-Canada heeft gewoed, heeft de dood van zeker 48 mensen veroorzaakt. De orkaan bewoog zich via Nieuw-En- geland naar Canada, waar Montreal en Quebec getroffen werden. Windstoten van meer dan 170 km per Uur veroorzaakten grote schade. Er wer den verbindingen verbroken, straten on der water gezet en bomen ontworteld. De orkaan, die uit de Caraibische Zee aanstormde, beukte de Atlantische kus ten en veroorzaakte grote vloedgolven. De schade wordt geschat op tussen de 100 en 500 millioen dollar. Tiisdei 7 Septimber: 18.5019.00. Fryske ütstjürlng. Keatspraetsje fan C. S. Roersma. 19.12—20.00. Folksforhalen neiforteld fan E. B. Folkertsma. Ut üs lietesamling. Meditaesje fan Ds A. Sybrandy fan Burgum. „It stamboek 75 jier”, in lüdbyld fan Y. Schaaf. Jitris in lietsje. Prof, dr G. Gosses praet oer de Dok kumer tael. Frankrijk zit voor een hard gelag, Moet met het E. V. G.-verdrag Zich van zijn plichten kwijten; Men voelt, het ligt zwaar op de maag, En niemand wil zo bijster graag Door een zure appel bijten. ’k Begrijp je tegenzin, zei Spaak, Ik zou heel wel die wrange smaak Ietwat verzachten willen. Hij voegde dra de daad bij 't woord, Ging netjes heus, hij weet hoe 't hoort De zure appel schillen. CONFERENTIE OVER ONTWIKKE LING VAN AFRIKA Europese landen met koloniale belangen in Afrika wonen een zomerconferentie bij over Afrikaans bestuur, die op het ogenblik te Cambridge wordt gehouden en is georganiseerd door het Britse Mi nisterie van Koloniën. Onder de 160 afgevaardigden, die de conferentie bij wonen, zijn gedelegeerden uit Frankrijk, België, Portugal en Nederland. SPREKENDE FOTO'S Een foto had tot nu toe voor velen een voordeel: zij was zwijgend. Men kon er tegen zeggen wat men wilde zonder een woord terug te krijgen. Dit wordt nu anders. Een Amerikaans persbureau gaat in het vervolg van een uitvinding gebruik ma ken, waarbij persfoto’s met het stem geluid van de gefotografeerde worden overgeseind. Binnenkort worden 25 Amerikaanse televisie-zenders van zulke foto’s voorzien. Misschien wordt het iets voor verliefde mensen. Visotter in een fuik. Toen de visser J. H. Poepjes te Sloten zijn fuiken, die in het Ijsselmeer een paar honderd meter uit de wol stonden, lichtte, trof hij een visotter aan, die vermoedelijk op jacht in de fuik was gedoken en hierin ver dronken. De otter had, gemeten van de kop over de staart ongeveer een lengte van een meter. De heer Poepjes heeft het dier opgezonden om het te laten pre pareren. Door warmte bevangen. Voor de eerste maal in dit jaar is in Amsterdam iemand door de warmte bevangen ge raakt. Het overkwam een 35-jarige man op de Haarlemmerdijk. De GGD had slechts een weinig koel water nodig om hem weer bij te brengen. Weesje terug. Het 11-jarig zoontje van Frau Lotte Hahndorf, dat op Ter schelling op zo tragische wijze zijn moe der verloor, werd Zondagmorgen door een familielid van Terschelling opge haald en naar Duitsland terug ge bracht. Voorruit explodeerde. Een Leeuwarder aannemer reed Vrijdag vlak bij Doetin- chem op een vlakke asfaltweg, toen zon der enig aanwijsbare oorzaak zijn voor ruit met een luide knal explodeerde. Er was op dat moment geen ander verkeer op de weg en de ruit werd zodanig ver gruisd, dat men er niet meer doorheen kon zien. plaatsvervangers voor hun ministers van buitenlandse zaken. De grootste Aziatische landen schitteren door afwe zigheid; de Colombo-staten, waaronder India en Indonesië, willen niet aan zo’n pact deelnemen, ofschoon men zich in Djakarta wel wat ongerust gevoelt over de zeer grote belangstelling van Mos kou voor dat land, blijkende uit de am bassade, welke Moskou daar inricht er komen 60 Russen, terwijl Djakarta in zijn vertegenwoordiging te Moskou slechts 9 man opnam. De Colombo-sta ten schijnen meer te voelen voor de niet-aanvalsverdragen welke rood China hen aanbiedt en welke op een gegeven ogenblik slechts vodjes papier kunnen blijken, maar intussen de betrokken lan den hun verdediging doen verwaarlozen. Pakistan is wel te Manilla aanwezig, maar slechts waarnemer en bovendien spant het zich al in voor de verdediging van het Nabije Oosten in samenwerking met Turkije. Het enige land dat met de Ver. Staten van harte wil meedoen, is Thailand (Siam), maar dat grenst dan ook direct aan Indo China en ligt dus in de gevaarlijke zóne. jVJINISTER Foster Dulles is thans in Manilla om een conferentie daar over bij te wonen. Andere Westelijke kopstukken zijn er niet, Engeland en Frankrijk zonden ekens, itra en :oning Plaats Na drie dagen debat besloot, zoals reeds gemeld, de Franse Natio nale Vergadering met 319 tegen 264 stemmen de verdere besprekin gen over de Europese Defensie Gemeenschap voor onbepaalde tijd uit te stellen. Dat geschiedde nadat slechts drie voorstanders van het verdrag aan liet woord waren geweest. Men mag gerust zeg gen dat het debat in de kiem is gesmoord. Dat was de bedoeling van Mendès France niet geweest, die een langer debat had gewenst, maar de tegenstanders waren zo gebrand op een verwerping van de E. D. G., dat ze met een motie een abrupt einde maakten aan de behandeling. Als de bezinning teruggekeerd is, zullen zij mis schien ontdekken, dat slechts de communisten volledig plezier van dit smoren van het debat zullen hebben. Ten aanzien van de spoedig te verwach ten beraadslagingen in de Stichting van de Arbeid over een nieuwe loonronde, wordt thans algemeen aangenomen, dat de adviezen, uit te brengen door de vakcentralen, zich tussen verhogingen van 5 en 7 zullen bewegen. In tegenstelling tot de vroegere werk wijze zullen de drie grootste vakcen tralen, N.V.V., K.A.B. en C.N.V. niet met een gemeenschappelijk voorstel ko men, daar immers het N.V.V, de samen werking heeft stopgezet. „NAPOLEON” MOET RIJLES NEMEN Raymond Pellegrin is een bekend ac teur en hij vervult de hoofdrol in de film over Napoleon, van Sacha Guitry, die nu in Parijs wordt opgenomen op de Champs Elysées. Alles ging goed tot de laatste scène, waarin Raymond als Napoleon op een schimmel naar de Are de Triomphe zou rijden. 20.000 toeschouwers be merkten. dat Napoleon nauwelijks in ’t zadel kon blijven. Hij gaat nu rijles nemen. Men mag dus van deze conferentie niet veel verwachten, al kan het zijn, dat de Ver. Staten er nog eens een duidelijke uitspraak zullen doen over de grenzen van hun belangensfeer in Azië, welke dan tevens een waarschuwing tot een eventuele tegenstander en min of meer een garantie van veiligheid voor be paalde Aziatische landen, ook al doen zij niet mee aan een pact, zal zijn. Dul les schijnt ook een veiligheidsverdrag tussen Zuid-Korea, Japan en Formosa na te streven. Syngman Rhee van Z.- Korea wil echter persé niet met de erf vijand Japan in zee, al is het wel met Tsjang Kai Sjek op Formosa. Maar voor Tsjang Kai Sjek steken de Engel- sen natuurlijk weer geen hand in 't vuur. Vliegtuig beschadigd bjj landing. Woens dagmiddag heeft een Seafury van de MLD tijdens oefeningen op de Noord zee bij het landen op de „Karei Door man” een noodlanding op het vliegdek gemaakt. Het tweepersoons vliegtuig bleef achter een der zwaluwnesten hangen en werd beschadigd aan vleu gels, romp en start. De vlieger werd licht gewond. Oorlogsschepen in oefening van drie landen. Noorse, Nederlandse en Zuid- Afrikaanse schepen zullen deze week gezamenlijk een anti-duikboot-oefening houden, die onder auspiciën staat van de Royal Navy Anti-Submarine Trai ning School te Londonderry (Noord- lerland). De oefening zal veertien da gen duren. Er is in Egypte zelf verzet gerezen te gen de Engels-Egyptische overeenkomst inzake de Suezkanaalzóne, omdat een deel der Egyptische nationalisten meent dat hun land daardoor te veel in Engels- Amerikaans vaarwater moet koersen. Deze nationalisten menen dat niet de Engelsen en Amerikanen de leiding moeten hebben in de defensie van het Nabije Oosten, doch Egypte via de Ara bische Liga, waarvan Turkije en Pa kistan dan lid zouden kunnen worden. In Londen en Washington vreest men echter, dat als de leiding van de defen sie in het Naburige Oosten aan de Ara bische Liga werd toevertrouwd, deze liga zich wel eens kon keren tegen het gehate Israël, al gelooft men niet dat Turkije en Pakistan aan zo’n actie zou den deelnemen. Toch heerst er enige bezorgdheid over de tendenz van het streven van het Egyptisch nationalisme en Israël heeft Londen en Washington nog eens gewezen op het gevaarlijke der huidige situatie, welke niet anders, kan worden verbeterd dan door een ver zoening tussen het jonge Joodse land en de Arabische staten. Israël heeft dit mede gedaan, omdat En geland thans zijn industrie weer toe staat wapens aan Egypte te leveren. Ten slotte zij nog vermeld, dat een com missie uit de Amerikaanse Senaat thans een onderzoek instelt naar de gedragin gen van Senator Mc Carthy, doch hem reeds onschuldig oordeelde aan een po ging een zijner ondergeschikten aan de militaire dienst te onttrekken. 1 IET behoeft nauwelijks vermeld te worden, dat de Franse beslissing grote teleurstelling heeft gewekt in de Westelijke landen, al is er ook zekere opluchting, omdat men nu weet waar aan men toe is. Het diepst teleurgesteld zijn ongetwijfeld de Europese federalis ten, die uit het bovennationaal orgaan van de Europese Defensie Gemeenschap de groei hadden verwacht van lichamen voor de leiding van een politieke en economische gemeenschap van de part ners. Nu de E. D. G. aan de kant is en men mag verwachten, dat de nieuwe vorm van militaire samenwerking veel meer in de dimensies van een coalitie van nationale eenheden zal zijn gegoten dan in een van bovennationale eenheid, zal de gedachte van de politieke en eco nomische eënheid geen stimulans meer ontvangen vanuit de militaire sfeer en zal z(j, naar wij vrezen, steeds verder op de achtergrond geraken. Het was, naast het ontbreken van een volledig Engels deelgenootschap in de E. D. G., vooral het bovennationaal be stuursorgaan van dat lichaam, dat ver zet in Frankrijk ontmoette; de tijd kan nog wel eens komen, dat de loyale te genstanders van de E. D. G., waarmede wij niet de communisten bedoelen, die tegen alle maatregelen zijn welke het Westen kunen versterken in zijn positie tegenover Rusland, zullen inzien dat juist de samenwerking in bovennationaal kader de enige oplossing vormt ook voor Frankrijks moeilijkheden en dat Frank rijk een kans vergooide om kern van zo’n samenwerking te worden. Zeer teleurgesteld is men natuur lijk ook in de Ver. Staten, waar men de verwezenlijking van de militaire, politieke en economi sche samenwerking van de W.- Europese landen trouwens steeds al te eenvoudig heeft gezien. Dat is min of meer een algemene aan merking op de buitenlandse politiek der Ver. Staten. Zij geldt bijv, ook ten op zichte van de wens der Ver. Staten om een veiligheidspact voor de verdediging Van Z.O. Azië te scheppen. bodem van de baai wordt thans wegge zogen, daar men verwacht dat het no;» rpERWUL wij dit schrijven is nog niet bekend of het gebeurde, dat het einde van de E. D. G. betekent, ook consekwenties voor het kabinet-Mendès France meebrengt. Als de acht minis ters in het ministerie die voorstanders waren der E. D. G., aftreden, zal dit natuurlijk wel het geval zijn. We gelo ven overigens niet dat dit een verbete ring zou zijn. Zoals Mendès France te recht na de verwerping zeide, zal er iets nieuws op het gebied van de W.-Euro pese defensie moeten worden geconstru eerd. Men kan Frankrijk daarbij niet missen en daar Mendès France, zoals herhaaldelijk is gebleken, een behoor lijke meerderheid in het parlement ach ter zich weet te verzamelen, is het 't best dat dit kabinet mèt de voorstan ders van het E. D. G. er in, nu zelf het initiatief voor de nieuwe constructie neemt. Mendès France heeft ook her haaldelijk verzekerd, dat de At lantische samenwerking de grond slag voor de Franse buitenlandse politiek blijft en er is geen re den om nu al aan zjjn geloofwaar digheid te twijfelen. Er is overigens nog niet veel van te zeggen hoe zo’n nieuwe constructie van de W.-Europese defensie er uit zal zien; de gissingen lopen uiteen van een vol ledig lidmaatschap van W.-Duitsland van de Noord-Atlantische Verdragsor- ganisatie tot een eenvoudig verdrag voor een coalitieleger, waaraan ook W.- Duitsland deelneemt. eerst overleg met Rusland willen voor een gemeenschappelijk plan voor de Westelijke defensie wordt opgesteld. Ook in kringen die niet tot de oppositie tegen dr Adenauers politiek behoren, hoort men nu stemmen, die betogen dat Europa misschien veiliger zou zijn als de voornaamste tegenstanders zich van elkaar distancieerden, teneinde een conflict zoveel mogelijk uit te sluiten. In wezen is dit een pleidooi voor een neutraal Duitsland, dat als een buffer tussen de tegenstanders zou liggen. Een denkbeeld dat echter voor het Westen niets aanlokkelijks heeft. Het zou zin hebben als men op het woord van de Russische machthebbers kon vertrou wen. Maar de werkelijkheid van heden schrijft voor dat het Westen moet zoe ken naar een zo sterk mogelijke mili taire positie tegen het zeer sterke Rus land en naar een zover mogelijk naar het Oosten verlegde verdedigbare linie. Daarvoor is .zowel de militaire mede werking van W.Duitsland als van Frankrijk nodig. Is die verkregen dan zou men een zeker evenwicht in de machtsverhoudingen geschapen hebben, van waaruit misschien met Rusland zou kunnen worden onderhandeld. twee maanden zal duren voordat er enige kans op is, dat de duikers in de buurt van ’t hout van het oude galjoen zullen komen. Htrkent U op bovenstaande graVure de Wbmmelser „Keatsebaen” Wanneer dit niet het geval is, behoeft U zich niet te schamen. Het plaatje is al bijna 200 jaar oud. Veel is er veranderd. De toren verloor haar stoere zadeldak. De muren van de kerk werden bepleisterd, Gekaatst wordt er op de „Keatsebaen” al lang niet meer. Alleen de naam leefde in de volksmond nog voort. Vermoedelijk zal ze dat nog eeuwen doen, zolang als Wommels Wommels blijft. Want nu de gemeente Hennaarderadeel zijn dorpen „nieuwe” straatnamen en de huizen nieuwe nummers gaat geven de oude nummering dateerde van 1880, het werd dus wel tijd aan een hier en daar welhaast chaotische toestand een einde te maken! wordt het hartpje van Wommels (als de raad het zeer deskundig advies van B. en W. volgt) gelukkig geen nietszeggend: „Kerkplein” of iets van die aard. Wordt het zelfs niet eens „Kaatsbaan”, maar blijft de Keatsebaen Keatsebaen! Dit is slechts één voorbeeld van de manier, waarop het voorstel een historisch gegroeide naam onverminkt wenst te behouden. Als U de moeite neemt de lijst van voorgestelde straatnamen elders in dit blad te bestuderen, zult U zien, dat Hennaarderadeel een goede kans maakt één geopend historieboek te wor den en.welk een boeiend boek. B. en W. hebben een goede greep gedaan, toen ze zich inzake de plaatsnaam- geving lieten voorlichten door de heren Mr. H. W. Kuipers, A. Bokma van Wommels en Y. M. Sjaarda van Oosterend. Deze commissie heeft onder voor zitterschap van Burgemeester J. van Hout en geassisteerd door secretaris J. Tiekema, in een reeks van vergaderingen een „Proeve van straatnaamgeving” samengesteld, waaraan wij onze gegevens ontleenden. De commissie leverde zeer serieus werk en deed menige gelukkige vondst. Aansluiting werd gezocht bij overgeleverde namen, die op hun historische waarde werden getoetst. Moest men nieuwe namen kiezen, dan waren deze hoogst zelden neutraal, zoals bijv. „Skoallestrjitte” te Oosterend, maar veelal aangepast bij de historie. Zo werden niet alleen historische namen van terpen, zathe’s, landerijen en vaar waters aan de vergetelheid ontrukt, ook werden de namen van verschillende grietmannen vereeuwigd en in enkele gevallen de naam van een dichter (Waling Dijkstra) of dichteres (Petronella Moens, de.begaafde Kubaarder predikants dochter) bewaard en in de „Andries Joustrastrjitte” te Oosterend op passende wijze het verzet geëerd. Het geheel van het voorstel is zó gaaf, zó volkomen afgewogen, zó boeiend, en zó verantwoord, dat men enkel maar bewondering en waardering voor deze „aanpak” kan hebben. .De komende raadsvergadering stempelt Maandag a.s. voor Hennaarderadeel tot een historische dag, die het „gezicht” van de gemeente voor tientallen van jaren, wellicht voor eeuwen, gaat bepalen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1