Bolsward de Friese primeur voor aardgas onder druk „hoge” KRISKRAS door Nederland De brünzen kou DE OMSCHAKELING KAN REEDS IN NOVEMBER PLAATS VINDEN Groot economisch belang voor Bolsward en omgeving KLM’s tragisch verongelukt 28 van de 56 inzittenden gered üs hjoed p p to sizzen Triton” Fan de Martinytoer IUl ng i r fil TJj. de J. ijk ET •N KI STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND yi^EL zal, doordat door het gehele bui- zennet slechts de helft van de thans AMTENAREN MOCHTEN „ZONNEN” 50e Jaargang Dinsdag 7 September 1954 No. 70 els v'«"1 h Us en- op uur PYT. didaktyske i Hoe komt het aardgas hier? WAANNEER eenmaal aardgas is aan- Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Ré lid en neaken fel, dat tinget snel Niets ongewoons. Er was niets ongewoons. De motoren liepen gesmeerd. Er waren de normale luchtschokken, de nacht was helder en het weer bood geen problemen. Alleen op het laatste ogenblik zag Viruly de wijzer van zijn klimsnelheidsmeter te ruglopen. Hij trok de stuurknuppel naar zich toe. Maar ondanks alle geruststel lende omstandigheden raakte het vlieg tuig plotseling het wateroppervlak. Als een verticaal over hét water geworpen steen schampte het toestel twee-, drie maal over de bruin-gele modderdelta van de Shannon-riwer, totdat het veronge lukte. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157), Uit het voorgaande blijkt, dat de gashouders dus in gebruik blijven. Het hierin aanwezige gas moet als buffervoorraad dienen om een gelijkmatige afname over het ge hele etmaal mogelijk te maken en verder om een ongestoorde afle vering te kunnen waarborgen bij een eventueel optredende storing, bijv. in de persleiding. Je- fia i - De verbruikers die ver van de gasfa briek zijn verwijderd, zullen hierdoor meer druk krijgen, waardoor bijv, de kooktijd wel belangrijk zal worden ver kort. Dit is een ander belangrijk voor deel, verbonden aan de distributie van aardgas. Besmeurd met slijk en zeewater is Zon dagochtend om zes uur de K.L.M.-vlie- ger-navigator Evers Webbink het kan toor van het vliegveld Shannon binnen gerend, roepend: „Een ongeluk, een on geluk!” Hij deed daar het tragische relaas van het dramatisch verongelukken van de K.L.M.-Superconstellatïon „Triton”, die om 3.40 uur op 2 kilometer van de nau welijks verlaten startbaan door onopge helderde oorzaak in een modderbank van de Shannon in het water gleed. Elf uur later vertelde de president-di- recteur van de KLM, de heer I. A. Aler, met door tranen verstikte stem, dat ’t leven van de 27 vermiste inzittenden van de PH LKY als verloren moest worden beschouwd. De meesten hunner lieten het teven in een verstikkende benzine damp, die in de cabine ontstond. In het ziekenhuis stierf ’s avonds het 28ste slachtoffer. De „Triton”, bestuurd door de bekende KLM-commodore A, Viruly, die met 46 passagiers en 10 bemanningsleden on derweg was van Shannon naar New York, heeft een ondergang beleefd, die aangrijpend werd door twee grote vraagtekens. Waarom gleed dit toestel tijdens een hoogst normale klimproce- dure in zee? En waarom duurde het uren, voordat op het vliegveld Shannon twee kilometer van de ramp, maatrege len tot redding werden ondernomen? Het toestel, uitmuntend beladen, raakte om 3.38 uur met de wielen los van de startbaan van Shannon, op weg naar Amerika. In twee minuten voltrok zich het drama. Terwijl gezagvoerder Viruly in de linker- bestuurdersplaats het toestel in de nor male klimbeweging bracht met een snel heid van 420 km per uur, letten alle bemanningsleden op hun instrumenten, die normaal aanwezen. Plannen voor tiende hangar op Schiphol. Er zijn plannen om op Schiphol een 10e hangar te bouwen. Als Schiphol dooi de verlenging van de startbaan Noord- Zuid tot de hoogste klasse vliegvelden ter wereld is gaan behoren, moet er meer hangarruimte zijn. Vaste klant. Mr. J. Wolthuis, een der leiders van de N.E.S.B. (Nationaal-Eu- ropese Sociale Beweging) zal op 22 Sept, om 11 uur v. d. kantonrechter te Enschedé terechtstaan wegens illegale overschijding van de Nederlands-Duitse grens. In Juni van dit jaar werd hij te Flensburg veroordeeld wegens ille gale overschrijding van de Deens-Duitse grens. Geertje titelhoudster. Geertje Wielema heeft tijdens de zwemwedstrijden te Tu rijn het Europees kampioenschap op de 100 meter rugslag gftwonnen. Zij geboord wordt het, soms vanaf een diepte van 2000 meter, onder zeer hoge druk door de boorgaten naar het aard oppervlak geperst. Vergelijken wij deze druk van soms 200 atmosfeer met de druk, waaronder het gas door het dis tributienet naar de verbruikstoestellen stroomt, welke druk een fractie van 1 atmosfeer bedraagt, dan is het begrij pelijk, dat deze druk eerst verlaagd moet worden. De eerste drukverlaging geschiedt bij de bron en wel van ca. 200 atm. op ca 3040 atm. Op zichzelf is dit nog een flinke druk. Gemeten in „waterkolom’1 betekent het een kracht van 3 a 400 meter. De druk in de pijp leiding naar Bolsward is m.a.w. zo groot dat het in een rechtopstaande buis het water zou kunnen opstuwen tot een hoogte van ongeveer tien Martinitorens op elkaar. De bronnen van waaruit Bolsward zal worden voorzien zijn gelegen bij Wanne- perveen (achter Steenwijk) en bij Coe- vorden. Deze bronnen zijn onderling ver bonden door ringleidingen en verder ook met de bronnen in de Achterhoek bij Tubbergen en Schonebeek. Hieruit volgt dus, dat de bjj de verbranding vrijkomende hoeveel heid warmte gelijk blijft en bijv. 1 liter water in een ketel dezelf de tijd nodig heeft om aan de kook te komen dan met „stads gas”, echter met dit verschil, dat de gasmeter nog iets minder dan de helft zal aanwijzen van de hoe veelheid, die anders bij „stadsgas” wordt gemeten. Vanuit de gashouders stroomt het gas dan via een stadsdrukregelaar in het buizennet op dezelfde wijze als dit thans bij het „stadsgas” geschiedt. Verder is nog in het ontvangstation aanwezig ’n meetpaneel waarop verschillende instru menten zijn aangebracht, die de ver schillende drukken, de afname uit de persleiding en de aflevering naar de verbruikers aanwijzen en registreren. In boarger: Dat Fryske stamboek jubileart, Wis, der sitt’ tüke mannen, Lykwols wy harkje raer forheard Fan harren nijste plannen. Dat rint mei in yntekenlist, It skeint morele wetten, Om op in stedsplein foar in bist In stanbyld op to setten. Sok dwaen der binn’ wy pür op tsjin, Wy fin’ it moast net meije. Gjin mins moast, as hy ’t skikke kin, Nei sa’n ding de eagen draeije. Strak kom dy boeren grif üt ’t steal, Stean hja de earmen stringe (Allyk om Aarons gouden keal) To sjongen en to springen. Folks wolfeart wis wy winskje: Bliuw Der sill’ wy üs soun by fine, Lykwols, dy Ljouwerter brünzen kou Lit dy mar gau fordwine. Voltage wordt in heel het land 220 volt. Binnen afzienbare tijd zullen alle elec- triciteitsnetten in Nederland dezelfde stroomsterkte hebben, n.l. 220 volt. Thans zijn er nog verscheidene gemeen ten, zoals Den Haag, Dordrecht en Vlis- singen, die een voltage van 127 bezit ten. Men wil echter overal wijzigen om tot gelijkheid in het koppelnet te ko men. maakte de bijzonder fraaie tijd van 1 min. 13.2 sec. Het werd een dubbel Ne derlands succes op dit nummer, want Joke de Korte werd tweede in de even eens prachtige tijd van 1.13.6. Kind verdronken. Het anderhalf-jarige dochtertje van de familie T. de Vries te Staveren is in een onbewaakt ogenblik te water geraakt en verdronken. Dodelijke val van dak. Bij de werf „De Nieuwe Waterweg” in Schiedam is de 23-jarige glaszetter A. J. van Steel uit de Raephorststraat te Rotterdam op het dak van een machinehal door een windvlaag uit zijn evenwicht geraakt, toen hij er een plaat gewapend glas moest monteren. Hij viel door een e^r- nietafdekking en kwam met het hoofd op een achttien meter lager gelegen be- tonvloer terecht en was onmiddellijk dood. Kanstrekspelen in het leger verboden. Kanstrekspelen zijn in militaire canti- nes bij legerorder verboden, amuse- mentstrekspelen worden daarentegen toegestaan. Het verschil tussen deze 2 wordt haarfijn uitgelegd in de land- en luchtmachtorder, waarin ook uitvoerige voorschriften worden gegeven over de exploitatie van de speelautomaten. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jóng’s Nieuwsblad Kooktijd korter. doorstromende hoeveelheid „stadsgas” zal gaan, het drukverlies in het buizen net aanzienlijk minder worden en de drukverdeling in het buizennet hierdoor aanzienlijk beter. Minister Zijlstra is ernstig ont stemd over het feit, dat een groot deel van het personeel van het Centraal Bureau v. d. Statistiek en de Centrale Dienst voor de In- en Uitvoer Woensdagmiddag ex- tra-verlof heeft gekregen „wegens de warmte”. De directies van beide diensten hebben rekening willen houden met het feit, dat vele personeels leden geen fraai weer hebben ge had in hun zomervacantie; boven dien meende men, dat het genie ten van zomerzon in de volgende winter de absenties wegens ziekte zal verminderen wordt gedistribueerd, is nog geen kele klacht over een verbrande panbo dem binnengekomen, terwijl één klacht over een roetende vlam is binnengeko men, met als oorzaak vervuiling van de brander door overkoken. er voor Hwat hat Qabe Skroar jier twa de peadagogyske en didaktyske foarming fan in Kweekskoalle krigen, dan wiene dit de béste kandidaten foar it Lanbou ünderwiis. Dit aspekt jowt oan de funksje fan de M.L.S. jit mear bitsjutting. Foar de jonge üt de agraryske libbens- sfear, dy't in, bistean en taek siket sa ticht mooglik by it buorkjen, sit hjir in goede takomst. En de fierdere mooglikheden binne foar sokken net ófsletten, hwant hja hawwe troch har diploma M.L.S. ta- gong ta Wageningen en Utert, in foar- rjocht, hwat fan tige greate bitjutting is foar dyjingen, hwer’t stüdzje-iver mei in kleare kop gearwurket. De plannen foar in nije ML.S. sille net lang mear wachtsje kinne en hja meije grif net bikrompen opset wurde. It is to hoopjen, dat de stêd Ljouwert, dy’t dizze tige bilangrike ünderwiisynstelling nij woun hat op royale wize de mooglikhe den skaft om der alles üt to heljen, hwat der yn sit. De jierren fan tarieding en de bannige striid, dy’t oan har oprjochting foaróf gien is, ünthjitte nou al in skoan- dere risping. Ljouwert is de haedstêd fan in agrarysk Fryslan. Hoe mear hja bi- seft, dat it Fryske en agraryske de woar- tels binne fan har bloei, des to gever sil hja ütgroeije. Dizze wierheit sille de kommende dagen op allerhande wizen sjen litte en Ut üs hoopje fan it bidriuwslibben en autori teiten net misforstien wurde. In forstan- nich man en in forstannich stêdsbistjür bout net op san mar op hurde stevige groun, dan is it gebou de stoarmen treast. Nu Woensdag a.s. de raad van de gemeente Bolsward enkele be grotingswijzigingen heeft de behandelen in verband met de aard gasvoorziening, wordt daarmee een laatste beslissende stap gedaan op de weg naar de nieuwe gasvoorziening. Eerstdaags kunnen de gebruikers van stadsgas iemand aan de deur verwachten, die de aanwezige gascomforen komt halen en er tijdelijk andere „bruik- leentoestellen” voor in de plaats zet. De eigen toestellen worden dan indien de kosten hiervan niet meer gaan bedragen dan bij aanschaffing van nieuwe apparaten omgebouwd, zodat zij ge schikt worden voor aardgas. Zo mogelijk worden straks de be doeling is in November op één en dezelfde dag alle bruikleen- toestellen teruggehaald en de nieuwe aardgastoestellen in de plaats gezet. Deze ombouw is nodig, omdat het aardgas geheel andere eigenschappen heeft. Aardgas is warmer. TIIERMEDE zijn we dan tevens ge- komen bij het warmtegevend vermo gen van aardgas. De verbrandingswarm- te van aardgas bedraagt ca 8500 warm- te-eenheden per M.3, terwijl deze bij het thans gedistribueerde „stadsgas” ca 4000 warmte-eenheden per M.3 be draagt. De branders van de nieuwe spe ciale aardgastoestellen en van de om gebouwde stadsgastoestellen zijn zo in gesteld, dat per tijdseenheid een hoe veelheid aardgas uitstroomt en ver brandt die de helft bedraagt van de in dezelfde tijdseenheid uitstromende hoe veelheid „stadsgas”. Een normale bran der van een stadsgaskomfoor met een verbruik van ca 400 liter gas per krijgt thans een verbruik van ca 190 liter aardgas per uur. In boer: Fryske stamboek jubeleart, Wy litt’ üs blidens hearre, Der is op dit mêd gans presteard, Troch swied forneamde stjerren. Mar né, wy sykje noait üs ear, It buorkjen giet stil, biskieden, Wy stelle üs net oan as hear, ’t Wurdt toand yn al üs dieden. Fier boppe üs stiet Fryslans rom, Sa'n bist mei fjouwer skonken, Dy jow’ wy graech de eareplom, Der mei fol tank op klonken. Folks wolfeart, sieraed fan ’t bidriuw, Wy soenen der troch winne, Us tinkt, dy Ljouwerter brühzen kou Hat ’t plak mei rjocht fortsjinne. Nadat het gas bij de bronnen nog een zuiveringsproces heeft ondergaan, wordt het onder de genoemde druk van 30-40 atm. door een persleiding naar de ver schillende ontvangstations gevoerd. Hier staat de apparatuur opgesteld, die de druk in twee trappen opnieuw verlaagt en wel tot ca 120 mm waterkolom of 0.012 atm. overdruk zijnde de druk waarmee het gas in de gashouders stroomt. Behalve de genoemde drukregelaars be staat de apparatuur nog uit een meter voor het meten van de afgenomen hoe veelheid gas en verschillende toestellen die voor beveiliging tegen te hoge druk achter de drukregjelaars moeten zor gen. DE FEESTWIKE In wike goed waer hat by greid- en bou- boer hwat opljochting en treast brocht. De earste koe syn kij meast wer yn it lan litte en de bouooer hat alles der op set ten om in great diel fan de fruchten yn to krijen. Doe’t Snein fannijs it wetter by bakken üt e loft foei, wie it fjild aer- dicht rommer en de skea folie lytser. Der hinget fan ’e wike foar Fryslan bysünder folie oan it waer, nou’t it fokkersfeest yn Ljouwert bigjint. Alles stiet spand fan forwachting en de stêd seis hat him üt- rutsen om sjen to litten, dat hja de bi- fait”. De sokken moatte üt! Hat it foar- byld fan de lytsere stêdden hjir goe wurk dien, dan kin men wer sjen dat desintra- lisaesje folie fruchtberder is as it omge- kearde en mei men der bliid om wéze. It stiet nou wol fêst, dat mei inkele wiken Ljouwert de Fryske Middelbere Lanbou- skoalle iepenje kin. It tal learlingen is flink, de Direkteur en de measte leararen binne bineamd, de gebouwen, dy’t yn it earstoan brükt wur de sille, wurde kreas makke en meubi- leard, de saek giet oan. Dat is foar de boerestan, mar ek foar Ljouwert, in lok- winsk wurdich. Dizze skoalle is nou al skoan forantwurde, mar yn de takomst leit jit in rike üntwikkeling bisletten. Dêrom moatte nou al prikken yn it wurk steld wurde foar in definitive nije skoalle. En dat sil net smel en binypt sjoen wurde moatte. Dizze skoalle hat de takomst al- hiel op syn han, tomear hwer’t ek it Leger lanbouw-ünderwiis yn in oare fase komt. De reorganisaesje dêrfan freget yn de kommende jierren seis oant achthün- dert nije learkrêften mei Lanbou. Hwant de ienmansskoalle wurdt via twamans- skoalle nou trijemansskoalle. Dit freget op de mear as twahündert skoallen fan dit type in oanfier fan fjou- werhündert learkrêften. Boppedat is it bi- steande korps foar in great diel boppe de fyftich, dus trijekwart fan har amtlik libben is al foarby. De normale kweek skoalle to meitsjen ta in opliedings-ynsti- tüt foar it Lanbou-ünderwüs, sjocht men gjin kans ta, der moat hwat oars op foun wurde. De gedachten geane nou üt nei de Middelbere Lanbouskoalle. As de lear lingen dêrfan, nei har ein-eksamen jit in In kou: It Fryske Stamboek jubileart, Der binne plannen ripe, En set üs op in heger steat, Wy ken soks net bigripe. Binn’ wy sa’n bütenwenstich bist? Dat moat bipaeld sa wêze. Gjin fan üs, dy’t it foartyds wist, Nou litt’ de kranten it léze. Ek inkele neamt ’t justkes bryk, (Seis ken wy ’t net üntkenne) Dat wy aid Willem Lodewyk Fuort oan lykweardich binne. Nim oan, lju, dat dit drok biweech Us earsucht wier net strielet, Us halding bliuwt: de kop omleech, Om’t wy üs plak oanfiele. Folks wolfeart, ja wy witt’ it nou, ’t Wurdt foarst troch üs bihelle, Lykwols, üs maet, de brünzen kou, Is, oer de priis, bitelle. Niet giftig, wel explosief. yOALS reeds vermeld is het gas vrij- wel reukloos. Hoewel niet giftig, is het, evenals „stadsgas’’ wel explosief. Teneinde nu de verbruikers attent te maken op eventuele lekkages wordt het gas, zo dra het in het distributienet stroomt „geodoriseerd”, d. w. z. er wordt een be paalde geur aan gegeven. Verder is het aardgas droog, het bevat geen waterdamp. Hierdoor bestaat het gevaar, dat de verbindingen in het bui zennet gaan uitdrogen, met als gevolg lekkage, en de balgen in de gasmeters, met als gevolg miswijzing van de me ters. Om dit te voorkomen kan aan het gas vooraf olie in dampvorm worden toegevoegd. Te Bolsward wenst men echter het aardgas, dat droog wordt ontvangen in dezelfde toestand te distribueren. Doet men dit, dan zal z.g. corrosie in het buizennet kunnen worden voorkomen en de levensduur van het buizennet wor den verlengd. Hier staat tegenover, dat na verloop van tijd door het uitdrogen van het buizennet extra lekkages kun nen ontstaan, vooral door het uitdro gen van de pakkingsbussen en de ver bindingen in de transportleidingen. Door deze „zure appel” zal men echter heen moeten bijten, want ook hier komt na het zuur het zoet, n.l. een langere le vensduur van het buizennet. tsjutting fan dit jubileum skoan ynsjocht. Der komt hiel hwat tasetten op de trije keuringsdagen, dêr kin men wis fan wêze, alhoewol üt Dütsklan en Denemar ken ek ófskriuwers komd binne troch de minne sitewaesje mei de forsüpte lande rijen. It is op party plakken ek slim, foar- al dêrre, hwer’t it wetter fan hichten en bergen nei ünderen komt. Dêr binne hja der alhiel ünderstrüpt en is alles wei. Hjir yn it Noarden fait it by de measten hwat ta. Der komt jit hiel hwat yn ’e skuorre, al is der dan net sa folie fan earste kwali teit as oare jierren. Ljouwert hat dit kear ynsjoen dat hja ak- tyf de dagen fan ’t stamboekjubileum binutte moatte en soargje foar ünderskate punten, hwer’t bisikers harren forkwik- ke kinne oan hwat oars. De Prinsetün, de Beurs, de Harmony, de forsierde stêd, de lokjende winkels, de iepenbiere gebou wen yn Ijocht en glans, alles docht der sines ta om net allinnich de fakman-fok- ker, mar ek tüzenen oaren nei de stêd to heljen. It hat wol lang duorre, mar der komt in oare geast yn de Fryske haedstêd. It is ek neat to bitiid, hwant der stiet hiel hwat op it spul en der moat frijhwat goed makke wurae op dit punt. De groei fan Ljouwert hat hwat abnormael west troch de anneksaesje, mar it skynt nou dochs better to wurden mei it bigryp fan funksje en taek fan ,,dè stêd”. Ljouwert en de Ljouwerters moatte lyk as alle minsken jit better leare, dat yn tsjinjen har bisteansrjocht leit en dat dit aloan wer foarop stean moat by har dwaen en litten. Gjin greater fijan fan magis- traet, keapman of bidriuw as de selsfol- diene halding fan de „bourgeois satt#- ten door technische- en economische ad viseurs, waarbij zij de voordelen voor de verbruiker hebben geplaatst naast de mogelijk grotere financiële risico’s voor het bedrijf of uiteindelijk voor de ver bruiker en zijn tot de conclusie geko men, dat het „hoge’’ drukgas het meest wenselijke is. Bolsward zou daarmee de eerste Friese gemeente zijn, die dit ,,hoge”drukgas meteen invoert. Die genoemde risico’s moeten worden gezocht in een gevreesd groter trekver- lies. In elke leiding komen lekken en lekjes voor. De laatsten zijn vaak te klein om die te ontdekken. Maar ook hier geldt, dat vele kleintjes een grote maken. En het gaat bij aardgas dubbel op. Het gas heeft zoals boven gezegd, pei’ M.3 ruim tweemaal zoveel waarde. Als nu ook de druk nog wordt verhoogd van 80 tot 300 mm waterkolom (dat is dus een druk, die water in een buis 300 mm of 30 cm kan opstuwen, in ver gelijking met de druk van 30 a 40 at mosfeer in het toevoernet, nog zeer ge ring!) zal de lekkage oplopen tot naar schatting het vijfvoudige van het tegen woordige, nog afgezien van extra lek kage in verband met het uitdrogen van het net. Hiertegenover staat weer, dat men met een moderne „lekzoeker”, een instru ment, dat pas is aangeschaft, de lekken veel vlugger kan opsporen. Hogere druk te Bolsward. cpiJDENS de voorbereidingen voor de x overgang op aardgas werden in Hoogeveen met de ombouw proeven genomen met de distributie onder een druk van 300 mm waterkolom in plaats van 80 mm, zoals de algemeen gebrui kelijke druk bij kolengas was. Volgens de deskundigen is bij het laboratorium onderzoek gebleken, dat aardgas onder een druk van 300 mm brandbaar is, geen verlies geeft bij kleinstelling van de gastoestellen en voor de verbruiker een rendementsvoordeel oplevert van 5 pet. Al deze overwegingen hebben B. en W. doen besluiten de voor- en nadelen van de hoge druk nader te onderzoeken. Zij Ijebben zich over dit probleem in ver schillende bijeenkomsten doen Vööl-Iich- Economisch voordeel. RONDER moeilijkheden en extra in- spanning zal de overschakeling dus niet gaan, maar.dit zal men er graag voor over hebben, omdat het aardgas uiteindelijk veel voordeliger is. Ver wacht mag worden, dat ondanks de „kinderziekten” en extra voorzieningen, de gasprijs spoedig zal dalen. En hier heeft de huismoeder belang bij. Het gaat er het gemeentelijk gasbedrijf n.l. niet om „winst” te maken, maar om de gemeenschap op de meest voordelige wijze gas te leveren. Naast vele andere voordelen, die het aardgas bezit (het voordeel dat het niet giftig is, kan bijv, moeilijk in geldswaarde worden uitge drukt!) biedt het ook economisch voor deel, niet in het minst ook voor de in dustrie. Bovendien biedt de aardgas voorziening grote perspectieven voor het platteland. Wellicht kunnen ook omlig gende dorpen uit de gemeente Wonse- radeel enz. eerlang van het aardgas profiteren. Besprekingen hieromtrent worden reeds gehouden. Wat is aardgas? TIET aardgas is een mengsel van ver- schillende gassoorten met als hoofd bestanddeel het methaangas (90 Het is een kleurloos en vrijwel reuke- loos gas. In tegenstelling met het „stadsgas” is het niet giftig. Het be vat namelijk geen spoor van het gevaar lijke koolmoxyde. Dit is een van de gro te voordelen verbonden aan de distribu tie van aardgas. Een ander voordeel is, dat het geen zwavelwaterstof en ammo niak bevat, waardoor aantasting van de panbodems en bijv, het optreden van de witte aanslag in de warmwater- toestellen bij dit gas niet voorkomt. Ver der geeft een goed ingestelde aardgas brander beslist geen roetafzetting, ter wijl evenmin een panbodem zal door branden, zoals nog wel eens wordt be weerd. In Wolvega, waar dit gas nu een jaar

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1