r SPANNING ROND FORMOSA ONBEHAAGLIJK GROTE BELANGSTELLING VOOR PROEFVAART VAN DE GLADDEKKER BOLLETONGERSDEI KOMT WEER IN ZICHT „DRAKA” üs hjoed p p to sizzen 1 ALS dit laatste het geval is, is het kennelijk de bedoeling der rode Chi nezen het meningsverschil tussen de Westelijke landen aan te wakkeren. Het kan zijn, dat ook de Russen op hetzelf de uit waren toen zij in de Japanse Zee een Amerikaans marinevliegtuig neer schoten. De Amerikaanse regering is ten deze uiterst gevoelig, niet het minst om dat de Congresverkiezingen voor de deur staan. Zij wil dan ook dit incident voor de Veiligheidsraad brengen en de leider van de republikeinse fractie in de Amerikaanse Senaat, senator Knowland heeft zelfs bij president Eisenhower er op aangedrongen de diplomatieke be trekkingen met Moskou te verbreken. De beide genoemde gebeurtenissen heb ben niet alleen de spanning tussen Ame rika enerzijds en Rusland en rood China anderzijds doen toenemen doch ook tus sen Amerika en zijn partners, die ge neigd zijn de zaken in Azië minder op de spits te drijven dan Washington. Dit laatste nu kon Peking en Moskou niet onwelkom zijn op het moment, dat op de Philippijnen de conferentie over een ver- dedigingspact voor Z.O. Azië bijeen was. Hoewel daar in zekere mate overeen stemming bereikt werd, maar niet in die om vang, dat er een tweede Navo zal ontstaan, moest de straffe houding van de Amerikanen jegens rood China en Rusland, de andere landen daar tegen woordig tot zekere voorzichtigheid ma nen, omdat zij niet in een oorlog tussen de kolossen wensen te worden meege sleept. hm Buitenlands Overzicht Tenslotte: Tien jaar Benelux iaar, Eén dag coast er-log boek i Muzikale uitgeleide van Makkunier coaster Straffe of verzoenende houding tegenover Rood-China f 4 millioen diamanten Triton”? P 2 September idylle Jo- in irk- ant STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND in '3 s STij- lui- Hwat hat QabeSkroar Baby van prinses Fatima overleden Vrijdag 10 September 1954 50e Jaargang No. 71 a en Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad H. J. S. V deze (cliché Friesch Dagblad). >or di- dg In ne ch ■d. Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie :erk rda van roe- je :en de ste Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolswaxd Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) even hevig verzet van de Amerikaanse regering als van de W.-Duitse regering zal stuiten. Wat de positie van dr Adenauer in zijn eigen land betreft, zij vermeld, dat men misschien daarover a.s. Zondag een ze kere indruk zal kunnen krijgen. Dan heeft n.l. in het Westduitse land Slees- wijk Holstein de verkiezing van 69 le den voor de landdag plaats. Tot nog toe regeerde er een coalitie bestaande uit Adenauers Christen-Democratische Unie en de Vluchtelingenpartij. dat het dezer dagen tien jaar geleden was, dat te Donden de overeenkomst in zake de Benelux werd getekend. Ook de ontwikkeling van dit stukje in tegratie is moeilijk geweest en nog is het einddoel niet bereikt, maar toch zijn reeds talrijke moeilijkheden overwonnen en zijn grote mogelijkheden geopend. Mogelijkheden ook voor een hechter po litieke samenwerking, want zoals dezer dagen bij de herdenking werd gezegd: „in de verwarring, ontstaan door Frank rijks ’noodlottige besluit moeten de drie gelijkgestemde naburige landen in de eerste plaats bij elkander de steun zoe ken, die zij in een wijdere gemeenschap hadden gehoopt te zullen vinden.” De a.s. vorming van een interparlementaire Beneluxraad is een nieuwe stap vooruit. Zij, die zoeken vreê en eenzaamheid, Vinden dan in ’t bos volkomenheid, De vacantietijd, welhaast voorbij, Niet vereenzaamd liggen bos en hei. Toch is er leven in dit verlaten oord, Zie de bijen, volk dat u niet stoort; Zij vliegen steeds van bloem tot bloem, Slechts hoorbaar door een zacht gezoem. Salang der tou is, moat men jin oan gjin strie bine litte. Wie zo geniet in de natuur, Denkt niet meer aan tijd en uur, Zijn gedachten, bewust of onbewust, Verlustigen zich in deze rust. 1954 dv Men. r en oon, hou- .954. s en atze Ms- Dr Wanneer de zomer straks verdwijnt, De herfst zijn tinten weer omlijnt, Het groene bos, de bomentooi, Ook dan is de natuur nog mooi. Go- brie. sma. 954 en z.v. pnu ber- iuw ide- egi. taije )er.d wke ge- vas lap do de :ier 954 pts- ral iet t.” ild zei ih! ch. 954 Mul- ulus de d.v. ’54 en eik en” als- te jr., Ku- van Pop- Vis- ien). die iok tar ;en uis is en. iff- Bols wards N ieuwsblad en- ere ikt Im- hü Van het vliegveld Shannon komen te genstrijdige berichten over een diamant- schat van vier millioen gulden, die zich nog in het laadruim van de verongeluk te KLM-Constellation „Triton” zou be vinden. Een stellig bericht van een buitenlands persbureau voegde hieraan toe, dat de diamanten nog niet geborgen konden worden, omdat het laadruim in de buik van het vliegtuig onder water stond. Twijfel over de aanwezigheid van dia manten zaaide evenwel een communiqué van de KLM, volgens hetwelk op de vrachtlijst van de „Triton” geen partij diamanten vermeld was. Ook de PTT was er zeker van dat de diamanten zich niet in postzakken van de Nederlandse posterijen bevonden. Feestelijk vertrek. De druilregen kon niet verhinderen, dat het vertrek recht feestelijk was. De or ganisatie klopte als een bus. Iedere deelnemer werd versierd met een meer min. waaronder naam en Maar de zilverberken aan de rand Blijven bakens in dit heideland. Zij staan eenzaam daar als stille boden, Als om tot rusten u te noden. Welke betekenis de beschieting van het in handen der Chinese natio nalisten zijnde eiland Quemoy door de Chinese communisten van het Chinese vasteland heeft, is, terwijl wij dit schrijven, nog niet duidelijk. Zal deze beschieting gevolgd worden door een poging der communisten om het eiland in handen te krijgen als eerste stap op weg naar Formosa? Of is het slechts een poging de Amerikanen te prikkelen om hen een steeds stijver houding tegenover Peking te doen aannemen, juist terwijl bij de partners der Ver. Staten de neiging toeneemt om zich met communistisch China op een min of meer reële basis te verstaan, zoals o.a. blijkt uit het feit, dat nu ook de Scandinavische landen zich verklaard hebben voor toelating van Peking tot de Ver. Naties. In een gehouden vergadering is door de Marktcommissie de Bolletongersdei 1954 vastgesteld op 4 November. Herinnert U zich nog de slachtveeshow van verleden jaar? Bovenstaande foto toont ons het kampioendier, aangevoerd door slagerij Blom uit Workum, die daarmee de wisselprijs verwierf. Deze wisselprijs zal dit jaar moeten worden verdedigd, want het ligt in de bedoeling opnieuw een dergelijke slachtveeshow te houden., Eventuele vetweiders en slagers kunnen nu alvast de datum in het oor knopen. Als jury-leden zijn aangezocht de heren S. Piersma en P. Koopmans van Sneek, die verleden jaar ook deel uitmaakten van de jury, en de heer H. Nicolai van Swichum. Lof van alle kant. Zee maakt hongerige mensen. Maar. hier was op gerekend. De lunch aan boord was niet alleen „streksum”, ook was deze hoogst gezellig. Aan tafel (in het ruim) werd warme soep, spijs en drank veel eer aan gedaan. De micro foon droeg de gesproken woorden boven het lawaai van machine en golven uit. Ze waren hartelijk en rond, zoals dit zeemanstaal betaamt. Gesproken werd door burgemeester A. Oosterhoff na mens het gemeentebestuur van Wonse- radeel, burgemeester J. G. S. Bruinsma namens omliggende gemeenten, Ir. Vuursteen namens directeur van Wa- gendorp’s Scheepvaart- en expeditiebe drijf en Mr. D. Okma, lid der Gedepu teerde Staten, die mede uit naam van de Commissaris der Koningin de vol gende rede uitsprak: TJETEKENT de actie der Chinese com- munisten tegen het eiland Quemoy echter werkelijk de aanvang van een militaire operatie, waarvan het einddoel Formosa is, dan kan slechts gezegd wor den, dat de Chinezen opnieuw een plaat selijke actie hebben ondernomen, welke de Amerikanen, als zij werkelijk willen ingrijpen, in een zeer onvoordelige po sitie plaatst. Het eiland Quemoy im mers ligt slechts een tiental kilometers van het Chinese vasteland, zodat het ’n zeer hachelijke onderneming voor de Amerikaanse vloot zou zijn de Chinese nationalisten in hun poging het eiland [IEBBEN we reeds in een vorig over- 1 zicht de teleurstelling van de Euro pese federalisten over de verwerping van de E. D. G. door Frankrijk tot uiting gebracht, hier moge nog eens vermeld, te behouden bij te staan. Voor zover be kend hebben de Amerikanen zich ech ter zeer wijs nog niet verbonden het eiland te verdedigen, welke belofte zij wel ten opzichte van Formosa heb ben gegeven. Intussen wordt hier toch met vuur gespeeld en is zich een zeer onbehaaglijke toestand in Azië aan het ontwikkelen. Het machtsbewustzijn van rood China is na de wapenstilstanden in Korea en Indo China sterk toegenomen, ook de andere grote Aziatische staten zien met ontzag naar deze geheimzinnige kolos, die zich zeer snel tot een geweldige macht schijnt te ontwikkelen, ook al moet hij op industrieel en economisch gebied nog veel inhalen. Dat wordt' ook alom in de hoofdstdeden der vrije we reld wel beseft, maar men verschilt van mening over de vraag hoe op machtsontwikkeling te reageren. Washington meent, dat een straf fe houding op zjjn plaats is. In de Europese hoofdsteden en ook bijv, in Canada meent men te moeten streven naar een verzoe nende houding de Engelse la- bourafgevaardigden die China be zochten legden daarop ook nog eens de na druk in de hoop, dat men rood China nog eens van het verbond met Rusland kan los weken. Misschien komt het echter nog eens zo ver dat men het andersom zal proberen en trachten Rusland van China los te weken, want op de duur moet de groei van de Chinese macht te Moskou ook vrees wekken voor de Russische positie in Azië. Heel Makkum was op de druilerige morgen van Dinsdag j.l. uitge lopen om getuige te kunnen zijn van de eerste uitvaart van de coaster „Draka”, die als 172e schip gebouwd werd op de werf „Welgelegen” van fa. C. Amels en Zn. Dit feit was voor het „industriële hart van Wonseradeel” een belangrijke dag, een dag, die glorieus inzette met de aankomst van het z.g. Statenjacht, waarmee een drietal leden van het College van Gedeputeerde Staten van Friesland de havenplaats vanaf Kornwerderzand binnenvielen. Was de plechtigheid van proefvaart en overdracht dus in feite op Kornwerderzand begonnen, niemand had op dit ogenblik kunnen denken, dat ook hier de finish zou zijn. IS de toestand in Azië onbehaaglijk, x prettig is hij evenmin in Europa se dert het Franse parlement de E. D. G. verwierp. Zeker, er zal spoedig tussen de Westelijke landen overlegd worden over een andere wijze om een W.-Duitse bijdrage aan de Europese defensie mo gelijk te maken, maar het is geenszins zeker, dat op die conferentie overeen stemming zal worden bereikt en zo dat wel het geval is, of de parlementen de getroffen regelingen zullen aanvaarden. Zoals bekend heeft Engeland het initia tief genomen voor een conferentie, nog in deze maand, over de vervanging van de Europese Defensie Gemeenschap. Aan die conferentie zullen deelnemen de landen van Klein Europa, dus Frankrijk, Italië, W.-Duitsland en de Benelux en voorts Engeland, de Ver. Staten en Canada. Een aantal Engelse bladen pleitte er voor, dat Engeland het Euro pees defensieprobleem uit de impasse zou helpen door zich bereid te verklaren deel te nemen in een nieuwe defensie- gemeenschap op gelijke voet als Frank rijk en W.-Duitsland en dan een gemeen schap zonder bovennationaal orgaan. Maar van gezaghebbende Britse zijde is verzekerd, dat Engeland zover niet zal gaan. De Amerikanen willen W.-Duits land volledige souvereiniteit geven en het herbewapening toestaan binnen het raam van het Noord Atlantisch Pact. De W.-Duitse regering staat in haar wensen het dichtst bij dit Amerikaanse standpunt, dat ech ter naar het ons toelijkt, geen kansen heeft door het Franse parlement te worden aanvaard, hoewel men verwachten mag, dat het niet alleen door de andere deelnemers aan Klein Europa, maar ook door Noorwegen en De nemarken zal worden gesteund. het feit, dat eigenlijk nog niemand duidelijk is, hoe een oplossing te vinden voor het vraagstuk der W.-Duitse her bewapening op een wijze, welke alle partijen bevredigt, vinden de voorstan ders van de neutralisatie van Duitsland weer aanleiding hun denkbeelden nog eens naar de voorgrond te schuiven. Zij pleiten er voor, dat, als op de boven genoemde conferentie geen overeen stemming wordt bereikt over de herbe wapening van W.-Duitsland, een con ferentie met Rusland zal worden belegd over de hereniging van een geneutrali- seerd Duitsland. Een dankbeeld, dat op waar het lekker warm was op het sloependek, in het diepe ruim en de handigsten in en bij de keuken. Toen de lucht als „een brijwein” ging staan, bood het ruim ruimte voor allemaal. Wat zijn nu 170 man in een ruim zo groot als ongeveer tweemaal de Bols- warder Doelezaal? Er hadden 700 inge kund, want een coaster is altijd nog groter dan men denkt. De heer Amels vertelde graag van zijn schip en zijn werk, want dat is hem lief. De „Draka werd gebouwd voor de ka- pitein-reder Lubertus Davids van Delf zijl. De opdracht was tot stand gekomen tijdens ’n vorige proefvaart. (Nu begre pen de journalisten ineens, waarvoor een proefvaart o.a. dient!). Omdat het schip geen 500 bruto-ton heeft, maar wel geteld 498.44, is het nog een coas ter en mag het schip met 8 man varen. Schepen boven de 500 ton bruto moeten een groter bemanning voeren. In d.w. (dead wight dood gewicht) meet de kustvaarder 700 ton; het schip is 57.50 m. lang (tussen de loodlijnen 52 m.) en 8.50 m. breed; de holte bedraagt 3.65 m., de dieselmotor is evenredig aan 500 paardenkrachten (waarvan 400 worden gebruikt). De bemanning bestaat nor maliter uit 4 matrozen, 1 stuurman, een le en 2e machinist en de kapitein. De „Draka” is reeds de 5e coaster, de 3e van dit type en deze grootte, die door „Welgelegen” is gebouwd, het schip is tevens het 172e, dat werd af geleverd, terwijl een nieuwe (800 ton ner) reeds op stapel staat. De „Draka” is voorzien van een plaatsteven en een z.g. verzonken campagne. De werf heeft opdracht tot het bouwen van nog 4 der gelijke schepen, terwijl er veel werk moest worden afgezegd. Het uit 70 man bestaand personeel kan gemakkelijk tot 100 worden uitgebreid, maar ook Makkum heeft een woningte kort, al worden er ten behoeve van de werf thans 10 woningen gebouwd, waar van de helft voor eigen rekening van de ■fa. Amels. De heer Amels vertelde ons desgevraagd ook nog, dat een dergelijk schip een gemiddelde levensduur heeft van pl.m. 25 jaar. Na vier jaar volgt er in de regel een grondige revisie. Het merk waardige is, dat de vloerbedekking hoofdzakelijk is uitgevoerd in plastic en een plaatsgenoot fa. Gebr. v. d. Weerd de electrische installatie op lofwaardige wijze heeft verzorgd. Op het eerste gezicht lijkt enig verband tussen de Gedeputeerde Staten en de proefvaart van een zeeschip zeer ver te zoeken. Bij Gedeputeerde Staten denkt men aan het Provinciaal Bestuur, aan een Griffiegebouw met ambtenaren; bjj een zeeschip aan de wijde zee en het zilte nat. Toch kan ik U verzekeren, dat het mij hier niet vreemd te moede is en dat komt niet alleen door de voortreffelijke ontvangst of doordat het bezit van een Statenjacht ons College langzamerhand wel zeer vertrouwd maakt met het woe lige water. Neen, het komt vooral door dat deze proefvaart ons College een grote mate van voldoening schenkt. Het Provinciaal Bestuur heeft er mét name na de 2de Wereldoorlog mét kracht naar gestreefd om de basis van de Frie se welvaart te vergroten. Niet alleen de landbouw, ook de scheepvaart en de industrie zullen in de toekomst de pei lers moeten vormen voor de welvaart van ons gewest en daarbij komen wij ook in aanraking met de coaster. In 1951 werden in Friesland de nieuwe kanalen feestelijk geopend. Zij gaven ons een uitstekende verbinding met W.- Nederland, met het gebied van de grote rivieren, met Groningen en zij zijn voor de scheepvaart van de grootste bete kenis gebleken. Dit blijkt wel uit de toeneming van het verkeer op deze ka nalen. Stellen wij de scheepvaart in 1938 op 100, dan was zij in 1950 149 1952 173 1953 224. Er is meer, niet alleen de omvang van den zelf zo’n kruisje bij. Het stond wel aardig. Terwijl het Statenjacht nader de, speelde het Chr. Muziekcorps „Hal lelujah” de volksliederen. De nieuwe uniformen hadden veel bekijks. De op varenden vonden dat Makkum trots op zo’n corps kon zijn. De Makkumers nu echt een beetje trots vertelden opgetogen, dat dit nog maar de halve Hallelujah was. Het corps was nog veel groter. Daar klonk een kanonschot, al was het dan van een klein kanonnetje, afgescho ten op de plecht van het gearriveerde Statenjacht.De Gedeputeerden mr. D. Okma, A. S. van Abbema en H. M. Gerbrandy zetten voet aan wal. Even later zette de „Draka” koers naar het ruime IJsselmeersop. De muziek rukte tromroffelend in, blij dat de motregen de keurige jasjes niet verder kon beder ven. In het kanaal gaven de Makkumer deelnemers aan de proefvaart explica tie. Er waren honderd vragen, gelukkig echter evenveel antwoorden. Of de waard ’s winters ook onder liep, of het reinigingscomplex al werkte, hoe de compost werd bereid. „Sjuch, reidhintsjes”, wees een natuur vriend naar de nerveuze meerkoeten, die beducht voor de Draka een veilig plekje vonden. „Dit is het strand, daar zwem men we wel in warme zomers”, vertel de een ander aan het einde van het ka naal, een beetje spijtig. En dat was een belboei, die kon men ’s nachts ook horen en daar in de verte was het gebied van het Fryske Gea, waar niemand vrije toegang had. Och, er was zo veel te ver tellen, totdat de koffie met koek kwam: 175 koppen koffie, voor ieder één en meer dan 25 meter Deventerkoek, voor Vreemde vracht. Wel nimmer weer zal de „Draka” zo’n vreemde vracht aan boord krijgen als op deze gedenkwaardige eerste dag. De coaster gaat straks van alles ver voeren. Als u dit leest is het schip ver moedelijk al met een lading hout op weg naar Noorwegen. Van hier gaat het met een lading rondhoudt naar En geland, vandaar naar Curasao, waaruit moge blijken, dat het begrip kustvaar- dei* zeer betrekkelijk is: een coaster is een volwaardig zeeschip, dat de oceanen kan trotseren. Bracht een vorige te Makkum gebouwde coaster geen vier vliegtuigen naar de West? Maar een vracht mensen aan boord Zoiets ge beurt alleen de eerste dag. Het was een bont gezelschap. Er waren raads leden en vertegenwoordigers van het Ministerie, leveranciers en vooraanstaan de figuren van het loods- en reddings- wezen, er waren jongmaatjes en oude heertjes, er was een vrouwtje, dat nog nooit eerder had gevaren, maar even goed was er Mees Toxopeus, de oud- schipper van de reddingsboot „Insulin- de”, die heel de dag de tijd had voor het kalm roken van zijn pijpje. Er was de bloem van Frieslands burgemeesters, er waren ook de volijverige dienstertjes die het wel het drukst van allen hebben hebben gehad. Zelfs Cupido was aan boord en.niet te vergeten de Ko ningin der aarde, de pers. Het 10 maanden oude dochtertje van prinses Fatima, zuster van de Sjah van Perzië en haar echtgenoot Vincent Hillyer is in het ziekenhuis te Santa Manico overleden. Van de zijde der justi tie is een lijkschouwing gelast daar het vermoeden van schedelbreuk bestaat. Hillyer heeft de politie medegedeeld, dat zijn dochtertje Rana Vrijdag in haar babybox een lelijke val had gemaakt. Zaterdagavond, toen de familie naar de televisie zat te kijken, verloor de kleine ettelijke malen het evenwicht. Dater ge raakte zij buiten bewustzijn en werd toen in allerijl naar het ziekenhuis over gebracht. Operatief ingrijpen heeft het leven van de baby echter niet kunnen redden. ieder 15 centimeter. Evenals andere jaren zal ook weer een standwerkerswedstrijd worden gehouden en een „etalage”wedstrijd voor de kraampjes, terwijl er ’s middags en ’s avonds weer een attractieve middag voor de dames wordt belegd en er ’s avonds tevens een „Fryske” feestavond zal zijn „foar jong en Aid”, waaraan het gezelschap Baj-end van der Veen zjjn medewerking zal verlenen. toenaam. Sommigen had den achter de toenaam nog een rood kruisje. Mysterieus was dat. Sommigen, in be zit van rood potlood, teken- Persconferentie. De journalisten neusden overal. In de stuur- en radiohut, in de machinekamer

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1