n FEESTELIJKE INTOCHT VAN HET NIEUWE MATERIAAL DER REINIGINGS- DIENST DE NEDERLANDSE KERNREACTOR QoucLoj^. FILMPJE I Boalsert bliuwt mei dizze troinmehvein Loongesprek in impasse Fan de Martinvtoer KLM-Convair verloor wiel Grote fabrieksbrand STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND WW En jim tadwaen skjin en rein!” us hjoed p p to sizzen in Oldeberkoop Dinsdag 14 September 1954 50e Jaargang No. 72 riop gjin brand enorme, Ti. de J. en fan de rykdom fan dizze aide kultuer. len wurd is hjir op syn plak: treflik. rd» Stek de fuotten net fierder as de tekkens lang binne. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451-Na 18.30 uuj 305 of 335 (K 5157) V redesdoeleinden. Het behoeft geen betoog, dat vooral het Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs! 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie M»? blijft dijk. ordt 1 uit i het Hij i©m tuk zijn hij. Je ■an DOt duidelijk, dat een stuk collectieve be hoeftebevrediging een individueel offer tot consequentie zou hebben, immers het was te voorzien, dat na modernise ring en mechanisering het lage kosten- cijfer pl.m. f 2.50 per hoofd niet ge- handhaafd zou kunnen blijven. Zo moes ten de reinigingsrechten iets worden verhoogd, terwijl het tekort van de rei nigingsdienst aanzienlijk groter werd. Daartegenover staat de winst van een moderne, stofvrije en minder onwelrie kende methode van ophalen en verwer king van vuil en faecaliën. Deze middag, aldus spreker, is overtui- delijk gebleken, dat de bevolking over de gang van zaken enthousiast is. Dat het zolang duurde voordat de reorgani satie tot stand kwam, had verschillen de oorzaken, bijv, de onzekerheid ten op zichte van de ontwikkeling der compost- bereiding, moeilijkheden van begrotings technische en financiële aard. Het thans aangeschafte materiaal is echter up to date, dank zij ook de waardevolle advie zen van de heer H. J. W. Pehlemann, dir. der L. T. S. Spreker besloot met een ernstig beroep op de gebruikers van de nieuwe vuilnis emmers deze niet te vroegtijdig te plaat sen, maar precies volgens voorschrift. Aan de politie verzocht spr. er nauw lettend op toe te zien, dat de jeugd zijn onderzoekingsdrang niet langer ging uitstrekken tot de inhoud van de em mers en diverse particulieren de grach ten niet langer gingen gebruiken als particuliere vuilnisbelt. Hulde werd ge bracht aan het personeel. Er is niet veel gemopperd, daarvoor was de onderlinge geest te goed. Gewerkt werd onder vaak moeilijke omstandigheden, al kwam het gelukkig niet voor, zoals wel voor 1896 toen het bedrijf nog in particuliere hen riet het aar ren can ■er- „is lief ge na be- ran len Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad n, n.” Zil- Zaterdagmiddag ruim 4 uur zette de stoet zich vanaf het terrein der ge- meentereiniging in beweging, voorafge gaan door de kleurige en fleurige Schut- terijmuziek. Gelaten trokken de trouw© knollen het oude materiaal, zich niet bewust van het feit, dat dit nu heus de laatste keer was. Zoals gewoonlijk werden ze immers bestuurd door het personeel in oude „zak en as”kleren, alleen waarom ze getooid waren met bloemen begrepen ze niet. Evenmin waarom achter de oude veegkar de open landauer reed met het college van B. en W., de reinigings- commissie en de opzichter, gevolgd door het blauwe Oranje. Hierachter volgde echter de clou van heel de middag, de nïeuwe NETAM trommelhuisvuilwagen, de nieuwe ton- nenwagen en de onlangs aangeschafte veegkarren, waarvan er één een model meetorste van de ongeveer 1 October te aanvaarden beertanker. We zullen het opschrift van de papieren tanker „Deze wordt eerstdaags in gebruik genomen” n.l. maar niet al te letterlijk nemen. Na. een route door de stad werd het nieuwe materiaal voor het stadhuis ge demonstreerd. De trots van de moder nisering is de nieuwe trommelwagen, waarvan het opschrift luidt: „Boalsert bliuwt mei dizze trommel- wein en jim tadwaen skjin en rein”, niets aan duidelijkheid te wensen over liet. Door de bestuurder werd de wa gen, nadat burgemeester J. G. S. Bruin- sma de eerste, daartoe feestelijk ver sierde emmer had geledigd in alle mo gelijke standen gedraaid. De gesloten emmers worden nagenoeg stofvrij gele digd, terwijl door oplichten van het ach terste gedeelte van de „trommel” het vuil naar voren kan glijden en door op- Groot experiment. Nederland begint met deze reactor aan een groot experiment. Zal het er in slagen de achterstand bij andere landen in te halen? Aan intellect schijnt geen gebrek te zijn, zodat men vol vertrou wen de toekomst tegemoet kan zien. Een van de grote voordelen van deze Nederlandse proefreactor is ongetwijfeld het feit, dat daardoor onze geleerden binnen de eigen grenzen worden gehou- Nederland-Noorwegen. De energievoorziening in de zes West- Europese landen, die het Schuman-ver- drag hebben aanvaard, zou eigenlijk in haar geheel onder de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap moeten worden gebracht. Dit, als men redeneert van uit het standpunt der Hoge Autoriteit. Zij toch vormt de Eu ropese Regering voor Kolen en Staal, maar noch over olie, noch over aardgas heeft zij iets te zeggen. Laat staan, dat zij haar invloed zou kunnen laten gelden over de atoomenergie. Veel kans, dat dit zal gebeuren, bestaat er voorlopig niet. Wel is het echter noodzakelijk, dat de landen die een kernreactor bezitten nauw met elkander samenwerken, zo dat men de gegevens kan uitwisselen. Wat dat betreft, wordt de Noors-Ne- derlandse samenwerking voortgezet. Met Noorwegen is een definitieve af spraak gemaakt omtrent Noorse deel neming aan het onderzoekingswerk in Nederland en de uitwisseling van ge gevens Deze tweezijdige samenwerking is overigens nog maar een begin. Nog vek. vragen. Waar wordt deze kernreacto" geplaatst Dit is nog niet bekend. Momenteel on derzoeken deskundigen van het Ministe rie van Sociale Zaken en Volksgezond heid welke gevaren er bestaan. Men is nogal bevreesd voor de verontreiniging van het grondwater door radio-actieve stoffen. De practijk in Engeland en Amerika heeft overigens geleerd, dat een afdoende bescherming mogelijk is. Het onderzoek wordt uiteraard inge steld om alle onaangename eventuali teiten te voorkomen. Wie moet deze kernreactor beheren? Deze vraag is nog evenmin opgelost. Gezien het grote belang van deze reac tor staat het wel vast, dat de Overheid flink wat te vertellen zal krijgen. Daar voor betaalt zij dan ook de helft der kosten. De Regering heeft tot taak alle activiteiten op dit gebied te coördine ren. De definitieve beheersvorm zal eerst betaald worden nadat men enige ervaring heeft opgedaan. Wat de toe komst betreft, wenst de Regering zich enige vrijheid voor te behouden. Studiedoeleinden. Deze kernreactor is dus voornamelijk bestemd voor studiedoeleinden, om Ne derlandse geleerden vertrouwd te ma ken met de ontwikkeling van de kern energie. Door de oorlog hebben wij op dit gebied een grote achterstand opge lopen, die slechts met inspanning van alle krachten kan worden ingehaald. Verscheidene organisaties zijn daarvoor opgericht, terwijl Nederland op dit ge bied nauw met Noorwegen samenwerkt. De beide landen hebben in Kjeller sa men een reactor. Deze medewerking heeft ons land niet veel gekost, omdat we betaald hebben met een reeds voor de oorlog aangeschafte hoeveelheid ura nium. Wellicht heeft Bolsward Zaterdagmiddag de meest vreemdsoortige optocht door haar straten zien kronkelen, die ooit in het stadje werd gelanceerd. Eén van de vreemde dingen in deze optocht was wel, dat er behalve de plaatselijke muziekcorpsen der Schutterij en Oranje er slechts gemeentebestuurders, ambtenaren en gemeente werklieden in meereden. Werklieden, die ditmaal graag overuren maakten en hun rijdend materiaal voor deze gelegenheid ruim schoots met bloemen en vlaggen had versierd. Een andere merk waardigheid was, dat de ereplaats in de open landauwer geacht werd te zijn achter.de oude (zo vaak verwenste) tonnenwagen, met heuse tonnen er op, al waren die dan ditmaal leeg. Deze „historische” optocht werd en dit verklaart alles gehouden om relief te geven aan een historisch moment: de modernisering en motorisering der plaatselijke gemeentereiniging. lichten van het vooreinde deze ter be stemder plaatse kan worden geledigd. In tegenstelling dus met voorheen be hoeft niemand van het personeel met de handen het vuil aan te raken alvorens dit ter sortering is gestort. Daar alle asemmers gesloten zijn, zal ook de rein heid van de straten en de helderheid van de stadsgrachten er wel bij varen. J. A. BAKKER ouderd en versleten. Nederland gaat een kernreactor bouwen. Dit besluit is door beide Kamers der Staten-Generaal genomen en dit is een beslissing van het grootste belang. „Deze reactor zal gericht zijn op de ontwik keling omtrent de omzetting van de uit de atoomkern vrijkomende energie in een andere vorm van energie”, zo heet het zeer ge wichtig. Hoewel met deze kleine reactor kleine hoeveelheden elec- triciteit geproduceerd zullen kunnen worden, beoogt men met de bouw allereerst het leren kennen en oplossen van de problemen, waarvoor men bij de economisch verantwoorde omzetting van de atoomenergie wordt gesteld. den. Niet zelden is het de laatste jaren vóórgekomen, dat de technici op dit ge bied hun kennis verder verrijken in het buitenland. Daartegen valt natuurlijk niets te zeggen, maar het is in elk geval beter als Nederlandse geleerden hun vindingen en ervaringen eerst ter be schikking stellen van het vaderland. Ook al is er internationale samenwer king. De geleerden, die aan de ontwik keling van de kernenergie werken, ver richten zo zeide de heer Sassen on langs in de Eerste Kamer een „groot werk des vredes”. Want zij kunnen be zig zijn aan de economische ontwikke ling van Nederland en Europa. standigheid Prof. Schermerhorn heeft daar eens op gewezen dat er in ons land meei’ belangstelling bestaat voor het soda-project dan voor deze kernreactor. Het oud©, beproefde en welbekende artikel so’da bracht de ge moederen in beweging. De kern-energie die een revolutie in ons economisch be stel kan betekenen, beroert nauwelijks iemand. Dat zal vooi’ een deel ook wel komen doordat er bijna niemand is, die dit technische probleem kan doorgron den. t it greate fokkersfeest Ipi in entourage jown, dy’t greate lof for- |k< It wie in f dizze wike. Binnen- en bütenlanners wie- Fjirtichtüzen minsken stiene der mei alle den was, dat er af en toe geen loon werd uitbetaald, omdat het geld op was. Er is geen reden op het werk van de reiniging neer te zien. Het is uitermate nuttig, de beloningen zijn redelijk en het materiaal dat is aangeschaft, is thans om er jaloers op te worden. Een enkel woord wijdde spr. nog aan de Friese rijmpjes op de wagens. Op de vraag waarom deze er nu juist in het Fries op staan, antwoordde spreker met een tegenvraag: Waarom zouden die er in een Friese stad niet in het Fries op staan Namens de N.V. NETAM droeg hierna de directeur, H. J. J. van Ling, het nieu we materiaal over. Hierna werd het woord gevoerd door de heer H. Hateboer, opzichter der gemeen tereiniging, die constateerde, dat iedere Bolswarder zich thans verheugde over deze reorganisatie, al zal bij spr. en diens personeel die dagelijks met het oude versleten materiaal moesten wer ken, de blijdschap uit de aard der zaak wel het grootste zijn. Als ere-voorzitter der vereniging van directeuren der gemeente-reiniging sprak hierna de oud-directeur der ge meente-reiniging te Amsterdam, de heer A. M. Noppen, terwijl als laatste spre ker optrad de heer J. Boekema, als oud ste raadslid en lid der reinigingscom- missie. Spr. bracht o.a. hulde aan B. en W. aan de vasthoudendheid waarmee men had gepleit voor de zelfstandigheid van de eigen reinigingsdienst. Het personeel was met de reinigings- commissie ’s avonds in intiem© kring, ter gelegenheid van het ingebruiknemen van het nieuwe materiaal nog gezellig bijeen. 50-jarig jubileum viert. Het is n.l. een halve eeuw geleden, dat het onder de naam De Jongs Nieuwsblad door wijlen de heer P. de Jong werd opge richt. In 1919 ging het blad over in han den van A. J. Osinga, terwijl het na de oorlog verscheen onder de kop Bolswards Nieuwsblad. Vanzelfsprekend mag een derge lijk jubileum niet ongemerkt voor bijgaan. Reeds is er een wel geslaagde avond belegd met correspondenten en agenten, waarin de jubileumplannen zijn besproken, plannen, waarbij ook U, lezer, op aangename wijze is betrokken. Hierover elders meer. Een heeft Zondagmorgen de fabriek van de coöperatieve vereniging-tot aankoop van landbouwbenodigdheden in Oldeberkoop grotendeels vernield. De brand werd om halfvijf ontdekt door een passerende visser, die direct de di recteur waarschuwde. Deze sloeg on middellijk alarm. Tegen vijf uur werd de assistentie in geroepen van de Heerenveense brand weer, die met groot materieel uitrukte, evenals de brandweer uit Oosterwolde4 Met 15 slangen werd de fel brandende vuurhaard aangetast en de meer dan tien meter hoge uitslaande vlammen bo den een fantastisch gezicht. Na enkele uren hard werken wist men de nieuwe opslagplaats, alsmede ’t kan toor en de directeurswoning te behou den. Een grote voorraad graan ging verlo ren. De schade aan machinerieën en goederen wordt op meer dan f 1 mil- lioen geraamd Ook de bedrijfsschade is belangrijk, doch verzekering dekt alles. Eén van de 44 passagiers in de KLM- Convair „Vincent van Gogh”, die Zon dagmiddag om 15.25 naar Londen ver trok, bemerkte, dat tijdens de start het rechterbuitenwiel van het toestel los raakte. Het vliegtuig steeg op, maar het wiel bleef voortrollen over de start baan. Ook een bezoeker op het dakterras van Schiphol zag de PH-CGI een wiel ver liezen en lichtte de verkeerstoren hier over in. Gewaarschuwd door de meldingen van passagier en verkeerstoren keerde ge zagvoerder J. Goedheer boven Schiphol terug. Door laag langs de verkeerstoren te vliegen kon worden vastgesteld, dat van de twee wielen onder de rechter vleugel er één ontbrak, en dat de as niet was gebroken. Een Convair be schikt behalve over twee neuswielen, zowel aan bakboord als aan stuurboord over een dubbel stel landingswielen. Na een half uur boven Schiphol gecir keld te hebben, verrichtte vlieger Goed heer op de overgebleven landingswielen een normale landing op een van de startbanen. Bemanning en passagiers vervolgden om halfzes in een andere Convair hun vliegreis naar Londen. yn to forsjen. Hawar, it gemeentebistjür docht al it mooglike en, lei it net oan de sinten, oan har iver leit it grif net. Mei blidens haw- we wy dizze wike sjen meijen, dat ek de stêd Ljouwert hiel hwat presteare kin. Fan yn Frylan siedde, dat men binei gjin ker- datoangeande wiene wy net forwend, it -- like soms oft de stêd de lakonike kant it neist wie. Sa’n bytsje mei Ut idé, de lju buorlju, yn elts gefal sitte hja 1 1 11 1 VN I- J 1 1 1 I* 1’1 1- wike gelokkich hiel oars. De stêd hat alle iEn doe’t de Woansdeis de sinne yn al har seilen byset en oan it greate fokkersfeest -pracht oer de Nijstêd stie, wie dêrre de pcostlike ringriderij fan Fryske hynders en ünforjitlik feest sjeazen, mei pearkes yn Frysk kostüm. ten, hwant fan de 64 bikroande bollen kamen 46 rjochtstreeks üt Fryslan. En fan de 18 dy’t buten Fryslan berne wiene, hiene mar twa gjin Frysk bloed. Sa kin men sizze, dat dy tentoanstelling, hwer’t Fryslan net oan meidie, dochs in greate oerwinning wie foar it Fryske fé. En dat de takomst jit hiel hwat ünthjit, koe men Tongersdei sjen, doe’t ófstamme- lingen, famyljegroepen en kolleksjes oer de Wilhelminabaan gyngen. Prachtich en unifoarm, breed en djip, eptich forsoarge en mei gepaste greatsfeens oanbean, stie liket wol tige urgint hjir sa hurd mooglik hjir de kostlikste materiële skat fan it Fryske lan. En dat net fan iene of oare forneamde fokker, mar fan tsientallen en wer tsien- tallen fokkers, dy’t mekoar op in hier nei oan ’e broek kamen. Sa ticht binne hja GJIN OPMAKKE MOUWE'. Meidat Sneontomiddei de histoaryske op tocht fan aid en nij troch de stêd gie, op- fleure fan de keurige en fleurige muzyk- corpsen wie in bilangrike wike ta in goed ein brocht. Op sportive wize naem it deis- tich bistjür fan de gemeente alle arge- waesje en rommel mei op sleeptou en rjochte de eagen en tinzen nei de ta komst, dy’t bisjen lije koe. Sa sil de stêd en syn biwenners harren ek graech uei- dwaen. Hwat west is, is nou foarby, it goede, nije kin syn tsjinsten fuortoan biwize en dêrmei is wer in blêdkant yn de tier hoecht to sykjen om wer in t fokstal to finen. Fakentiids binne it 'j i rouom yn eltse hoeke fan dit prachtige greidegebiet. Het begin van de krant. Wellicht slaat U het begin van de krant meestal over. Links bo ven he-eft U nu al bijna een jaar kunnen lezen 50e jaargang. Dit wil dus zeggen, dat ons blad dit jaar haar Hwat hat Qabe Skroar De onderhandelingen in de Stichting van de Arbeid over de komende loonsverho gingen zijn vastgelopen. Het georganiseerde bedrijfsleven bleek voor de tweede achtereenvolgende keer niet in staat een gemeenschappelijk ad vies aan de regering uit te brengen. Het aanbod van de werkgeversbonden bestond mee te werken aan een vergun ning tot een loonsverhoging met ten hoogste 5 pet., waarvan de toepassing zou worden overgelaten aan het overleg in de bedrijfstakken, is voor de vakorga nisaties onaanvaardbaar. Zij verlangen loonsverhogingen van 7 pet. Deze beslissingen vielen Zaterdagmid dag tijdens de tweede vergadering die de Stichting van de Arbeid over de ko mende loonsverhogingen hield. zich in eigen kringen over de te onder- zich n eigen kringen over de te onder nemen stappen. Verwacht wordt, dat de regering zeer spoedig in contact zal treden met de betrokken partijen, teneinde uit de ont stane impasse te geraken. Officiële overdracht. Na deze demonstratie had ten stadhui- ze de officiële overdracht plaats. Na een hartelijk welkom, uitgesproken door burgemeester Bruinsma, gaf drs J. A. Bakker, de voorzitter der rei- nigingscommissie, een overzicht over het ontstaan van deze reorganisatie. De plannen tot re organisatie date ren reeds uit de tijd, dat de heer IJssels nog fun geerde als opzich ter, aldus spr. Het materiaal was toen reeds ver- Het was echter bedrijfsleven belangstelling heeft voor de kernenergie. Te lang reeds heeft men deze energie in verband gebracht met de oorlogsinspanning en men zou ver geten, dat zij voor vredesdoeleinden ge ëigend is. De Regering heeft dan ook een regeling getroffen om op paritaire basis dit kernreactorplan te financie ren. Er is heel wat geld mee gemoeid. De kosten voor de bouw en de inrichting worden voor de eerste drie jaar geschat op ca 28 millioen gulden, waarvan een groot deel nodig is voor de aankoop van zwaar water. Voor het eerste jaar zal naar schatting een bedrag van 17 mil lioen gulden en voor de twee volgende jaren 11 millioen gulden nodig zijn. Ge durende dit eerste jaar zal het Rijk dus f 8.5 millioen betalen aan deze kern reactor. Eigenlijk is het een merkwaardige om- alle wille fan it sierlike en j materiael krije sille. Dat hja it wurdich tsien provinsjes hie al in greate yndruk binne, hawwe hja forgoed sjen j r' sympathy fan de stêd hawwe hja yn ’e minne jierren royael fortsjinne. Mei de bou fan wenten en koallen is it op it heden net maklik. Ut alle plakken heart men itselde kleiliet, it sjit neat op. Der is hiel hwat under hannen, mar it avensearret as in lüs op in tartünne. Wiene de faklju troch it sterke boutempo al krap, nou’t er via België en de minen minsken weisügd wurde tsjin swarte lea- nen, is de saek foar de bona-fide oannim- mer net makliker wurden. Sa’t it altyd giet, sa giet it hjir ek de iene stekt de oare oan, de forhalen binne sterker as realiteit, mar der is genóch fan wier om de boufakarbeiders oeral te meitsjen. De minsken binne mar min yn ’e stokken to halden, sa’t it skynt. Al mei al bitsjut it foar de takomstige biwenners al wer lan ger wachtsjen en foar de skoallen in slimme tiid om troch to kommen. De hege bertesifers fan krekt nei de oar- loch toane harren nou forgoed op aller- hanne skoallen en mei de greatere oan- drang om to learen bringt dat swiere pro blemen. Sa goed as alle skoallen yn de stêd sitte mei dizze swierrichheit en it praktyske nije Den Bosch mei syn tentoanstelling fan Dit toariiel wie fan in seldsume skientme ija it wurdich tsien provinsjes hie al in greate yndruken toande yn alle ienfald hwat it eigene litten, de makke op de leafhawwers en hja kamen nei Ljouwert mei de tins: Nou, as Frys lan dat forbetterje sil, moatte de wanten wol üt. Maar doe’t de earste dei om wie, stie it al muorrefêst: dit spande fier de kroan. En doe’t Woansdei it machtige le ger fan de bollen opsetten kaem, koe gjin- ien mear twivelje, Hjir is it stamlan fan de béste swartbüntfokkerij fan de wrrld. Dit kin gjin inkeld lan bisile. Letterlik wie it wier, dat Fryslan foar melkfé it béste lan fan de ierde is, dat as in magneet alle lannen en folken hjir- hinne lukt. de Den Bosch hie dit op har wize al sjen lit- histoarje fan de stêd omslein. len ding komme hjir dochs wol. Dat wie dizze moat üs hjirby fan it hert. En dat is in rx- -a-4J wurd fan tank oan dè mannen fan de reiniging foar de tiid, dat hja mei geduld in entouraj en plichtsgefoel diene hwat hja koene, al fortsjinnet. stie it ark harren ek noch sa tsjin. Foar d:- harren is it Sneon wol bysünder in goede forstomme oer hwat hjir nei foaren kaem. oandacht nei to sjen en fielden hwat mei dei west en wy hoopje fan herten, dat hja len wurd is hjir op syn plak: treflik. fan de rykdom fan dizze aide kultuer. uitslaande felle foar dit lytse lantsje bitsjutte kin as it fier en greatsk ütdragen wurdt. De ütstallingen yn de Beurs en de Har mony, mar biljeaven de unieke demon- straesjes yn de Prinsetün, sleaten hjir tref lik by oan. Wie men sa lokkich om hiel- hüds troch de kontróle to kommen, dan wie men ek wis fan in pear kostlike uren. Binammen it wetteroargel hie elk yn ’e bisnijing. Wurch, mar och sa foldien gie- ne de tüzenen jouns let wer op hüs oan. Hja hiene in bulte moais sjoen en gjin opmakke mouwe, mar fruchten fan eigen groun. Dat wie de moaiste gedachte, dy’t hja wer nei pleats en stjelp meinamen. It ienfaldige, geduldige en mei leafde diene wurk fan de boer is in greate ryk dom en in seldsume skat yn de mienskip. It wie in great en royael feest, mar it wie fol styl en degelikheit en it hat fan- nijs sjen litten, hoe wichtich in bloeijen- de lanbou en féteelt foar in folk is. En nea wie Ljouwert mear de haedstêd fan de Friezen as yn dizze dagen. It feest is nou wer foarby, jit inkele fé- karrings yn dizze en kommende moanne en de hjerst makket de lannen straks wer iensum en forlitten. De boer lukt him wer werom yn syn keamer en büthüs. Mar wiken en moannen lang sil de glans fan dit skoandere feest de tsjustere dagen forljochtsje, omdat er sjoen hat, hokfor pracht, hokfor rykdom en wearde it aide boerebidriuw de wrald to bieden hat. De achting en weardearring foar dizze pres- nije taesjes kin gjin sinnich minske him mear 'üntkeare. Dat is de morele winst, dy’t dizze dagen can agrarysk Fryslan brocht hawwe. En nije moed om it ark jimmer- oan op to skerpjen en it nea sitte to lit ten. Sa hie ek dizze biwolkte simmer in gouden ranne. i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1