lii KAMER BESPREEKT MIDDEN STANDSNOTA Qoudm FILMPJE ►j STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad üs hjoed p p to sizzen It’ Een nuttig gesprek met ernstige gevolgen Fan de Martinytoer Loonsverhoging 6% Hwat hat Cjabe Skroar te te® Dinsdag 21 September 1954 50e Jaargang No. 74 DE TROONREDE Trouwen is gjin ienmanswurk LEDEN TWEEDE KAMER VERHOOGD HUURVERHOGING IN OVER WEGING DEFINITIEVE OUDERDOMSVOORZIENING EN KINDER BIJSLAG VOOR ZELFSTANDIGEN AFSLUITING VAN ZEEARMEN Leden der Staten-Generaal, voor i 5» BELASTINGVERLAGING MOGELIJK INTERNATIONALE TOESTAND BLIJFT ZORG BAREN DE EUROPESE EENHEID UNIEVERHOU- DING TUSSEN NEDERLAND EN INDONESIË VERVANGEN AANTAL DE BEVRIJDING HERDACHT ECONOMISCHE VOORUITGANG HERSTEL WATERSNOODSCHADE GROTENDEELS AFGEWIKKELD Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mn Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) iedere waren Bolswards Nieuwsblad irziel em. vtn tof. Hedenmorgen werd medegedeeld, dat van de Arbeid overeen- kristlik of katholyk wêze sil. Mar grea- te leafde foar it eigene mei nea in reden wêze om it ideael fan in oar lyts to meitsjen en to misgunnen. Ek yn sokke dingen is de egoïst in naer en negatyf minske. Hy is as in sakeman, dy't alle kollega’s mei broeierige eagen oansjuclït en har eltse klant misgunt. Sil Boalsert mei dizze ünderskate ünderwiisynstel- lingen in blide takomst yn ’e mjitte gean, dan sil de mentaliteit fan de stêd ek it klimaet biede moatte, hwer’t soks groeije kin. En dat freget fan in lytse stêd it omtinken fan alle minsken, dy’t yn lyts of great formidden lieding jowe. Wy sitte hjir sa ticht opmekoar, wy kenne mekoar sa fan bern ta great en fan alder op aider, dat it tige sin hat op dit punt wach to wêzen. Hwant roun- om sit it gefaer fan it sektarisme, d.w.s. fan in geasteshalding, dy’t net fierder sjocht as de eigen rounte en de eigen groep, partij of tsjerke. De stêd hat in rige fan boppeslaggen makke, mar mei it krijen fan dizze dingen is it pleit net woun. Hja moatte ta bloei komme en ta bloei en fruchtberens dije kinne. En dat sil allinnich slagje as it tal minsken dat leafde hat foar it eigene ek achting en weardearring opbringe kin foar hwat oaren dogge. Lit de striid gerêst bliuwe, mar lit de striid op peil stean en mei blanke wapens fierd wurde. De mien- skip Boalsert hat bilang like goed by in bloeijende L. T. S. as by in florea- rende H. B. S. en last but not least by in Hüshêldskoalle, dy’t in fiks tal bi- skaefde, harmonysk foarmde learares- sen öfleverje sil. Dat is it algemien bilang, dat üs dizze bysündere bilangen nei foaren komme kin as de saken goed geane. Mei it bihald fan eigen doelstelling tsjin- je al dizze ynstellingen mienskiplike kontakten oan to lizzen, hweryn hja el- koarren bystean en helpe kinne. Hat men foar prirfsipiële biswieren alle ach ting, in eksklusivisme moat men for- oardielje. Kontakten fan minsk ta minsk belasting, loonbelasting en inkom stenbelasting. De Regering is voorts niet voornemens voorstellen te doen tot verlenging van de belastingverhogingen, die in verband met de' zware defensielasten voor een 4- jarige periode werden aanvaard, met dien verstande, dat een deel van de des tijds ingevoerde verhoging van de ven nootschapsbelasting behoort te worden gehandhaafd ten behoeve van een ver dere vermindering van de druk van de inkomstenbelasting. Helaas blijft de internationale toestand in velerlei opzicht reden tot zorg geven. Weliswaar is na de wapenstilstand in Korea ook een regeling tot stand geko men, die in Indo-China een einde heeft gemaakt aan het gewapend conflict; niettemin blijven ernstige spanningen het wereldbeeld beheersen. Het niet aanvaarden van de Europese Defensie-Gemeenschap door het Franse Parlement maakt het noodzakelijk een andere oplossing van het vraagstuk van de medewerking van Duitsland aan de verdediging der Westelijke Wereld te zoeken; Daarbij blijft de Regering stre ven naar versterking van de Noord-At- lantische Verdragsorganisatie. Wat de verdere Europese samenwerking op po litiek en economisch gebied betreft, handhaaft de Regering haar standpunt, dat deze samenwerking een ondeelbare doelstelling is, een doelstelling, welke zij niet zal opgeven, ook al zal men bij het overwegen van stappen naar het doel rekening moeten houden met de lessen, die uit de gang van zaken met betrek king tot de Europese Defensie Gemeen schap zijn te trekken. Zij blijft daarbij grote waaide hechten aan de versteviging van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. De Raad van Europa, die thans vijf jaar bestaat, heeft bijgedragen tot het on derzoek van velerlei denkbeelden en voorstellen inzake nauwere Europese sa menwerking. De Regering blijft dit werk van harte steunen. In het afgelopen jaar heeft zij in deze kring het initiatief genomen tot hulp verlening aan de Europese vluchtelin gen. Vurig hoop ik, dat dit in ruime mate gehoor moge vinden bij de overige staten-leden van deze organisatie. Internationale hulp bij hun ontwikkeling in helpende han mei üt to stekken. Net yn skyn, mar yn wierheit as goede freo nen fan it 8.1de, skoandere stedtsje Boal- sert Tj. de J. ten. Idealisten fan eltse kleur ha wy rounom brek. En eltse idealist hat in kleur, gjinien is ünforskillich foar it feit oft in ünderwiisynstelling iepenbier, dy’t nammen telt mei ynhald.. Om earlik to wêzen, sok in plak wie Boalsert al earder. Mar dan yn in bi- paeld forban en foar in biskaet stik fan it iepenbiere libben. As op 1 Oktober it gouden feest fan de Rykssuvelskoalle fierd wurdt, dan mei men tankber en bliid bitinke, dat yn de suvelwrald de namme Boalsert binei in hiele ieu lang „it” bigryp wie foar in deeglik opliede suveldirekteur. Yn de agraryske wrald hie de namme Boalsert dus al dy rike klank en al is sünt koarte jierren ek in oar plak bisitter wurden fan in Suvel- skoalle, men sil it mei in fjirtsjin dagen sjen en hearre kinne: Boalsert is foar hünderten en jitteris hünderten in by sündere namme. As men by jin seis ris neigiet, hoe’t de bilangrike forbetterin- gen op dit terrein oer de bifolking for- spraet wurden binne, dan kin men syn moed wol ha, tinkt my. De foarstanners fan Ipenbier, Katholyk en Kristlik ün- derwiis krigen elts op syn bar in snoek oan ’e heak. De prachtige L. T. S. oan de iene, de nije H. B. S. oan de oare en nou de Opliedingshüshaldskoalle oan de tredde formaesje. It sprekt derby as in boek, dat de ynwenners fan stêd en om- kriten allegearre oars reagearje by it biheljen fan dizze wapenfeiten. Oerwin- nings meitsje ek jimmeroan forliezers. De stêd Zoalsert mei in bifolking, dy’t likernóch in trochsné is fan de nationale situaesje op tsjerklik en polityk terrein kin him der inkeld mar yn forbliidzje. Hwant libben bitsjut striid en rounom hwer’t men de striid mient ütbanne to kinnen, bigjint de sleur en de forrot- ting. Mar dizze striid stelt oan steds- bistjür, gemeentelied en bifolking syn easken, sil de blide opgong trochset wurde kinne. En dan stiet foarop, dat it elk alhiel frijstiet om him of har yn to spannen foar ien fan dizze ynstitu- binne net to missen, sil men de irenyske geast libben halde. De moaiste freon- skippen binne dy, hwerby twa minsken üt suvere achting elkoar nei steane, los fan bilang, partij of tsjerke. En de lib- bensünderfining leart, dat men dizze under eltse groep fine kin, as men mar siket. Ek it iepenbiere libben kin hjir in bulte ta bydrage. Hwant dizze jonge minsken hawwe neist de lessen ek jit hwat oars nedich en de stêd moat dat harren bie de. De stêd, dat binne wy meimekoar. Op it gebiet fan amusemirit, kultuer en sport lizze hjir mienskiplike bilangen. Elke stêd en wis de lytse stêd Boalsert is it ünmüglik om oan alle groepen apart alles to jaen, men moat der fan ütgean safolle müglik fan elkoar to profitearen. Ek al slagget dat net foar de folie hündert prosint, men moat it net sitte litte. Rounom hwer’t op in for- antwurde wize mienskiplike aksjes en opfieringen müglik binne, mei men dit net forsomje. Lit de skieding soms ne dich wêze, mar lit it nea in prinsyp of jit slimmer in ideael wurde. Eltse skie ding hat in tryste neismaek en rounom hwer’t iendracht müglik is, jowt it in greate foldwaning. Noblesse oblige. De stêd Boalsert en syn ynwenners hawwe yn de nije tiid troch de energy fan oerheit en korporaesjes in trits fan nije libbensmüglikheden krige. Lit üs bliid wêze mei de bliden, mei de ien mear as mei de oare, mar dochs bliid, dan is de geast oanwêzich, dy’t de stêd net misse kin, sil hja har opdrachten üt- fiere kinne. Mei it biheljen fan dizze nije stellingen is it freedsume leger op rukt nei in bettere posysje, mar dizze stellingen moatte jit konsolidearre wur de yn in mienskip, dy’t toane moat, dat hja dizze kostlike fruchten drage kin. tc Stichting En yn dizze taek hawwe wy allegearre stemming heeft bereikt inzake de ko mende loonronde. Ingaande 1 October zal een algehele loonsverhoging a 6 Izijn toegestaan. dat zulk een gesprek niet vruchtbaar kan zijn. De gunstige gevolgen daarvan zal men eerst op de lang duur merken. De Rege ring heeft zich nu op de hoogte kunnen stellen van de concrete verlangens der Kamer op middenstandsgebied. Verlan gens die geuit konden worden op basis van de nota, het eerste doorwrochte staats stuk over het middenstansbeleid. De grote boekt. Daarom wilde de heer Hooy (kvp) BOALSERT: UNDERWIISSTED Los fan alle bykomstichheden is it feit, fan dizze wike foar de stêd Boal sert wol ditte, dat it bilangrijk en goed genóch achte waerd om plak to jaen oan in opliedingsskoalle foar oplieders. In soarte fan Memmeskoalle foar de jonge froulju, dy’t as libben sied strak- aensens oer it Noarden fan üs lan üt- struid wurde kille en müglik fier der büten. Boalsert krige syn sintrumskoal- le foar it Hüshaldünderwiis as ien fan de seis plakken yn it lan en birikte dêr- mei it peil fan dy plakken, hwer’t yn bysündere mjitte lieding en foarming fan ütgiet. Sokke plakken dochs wurde in bigryp. Dy’t Kampen seit, dy neamt in stik geastlik libben, dy’t Posterholt of Zet ten neamt, dy bidoelt net mear de huzen en strjitten, dy seit folie mear. En sa is mei de iepening fan dizze Opliedings skoalle ek Boalsert yn in rige setten, Wie aanvankelijk meende, dat de ver schijning van de middenstandsnota het einde zou betekenen van de vaak gerecht vaardigde klachten van onze midden standers, is bedrogen uitgekomen. En de teleurstelling zal ook groot zijn voor de genen, die van het Kamerdebat over deze nota wonderen verwachten Als de Ka mer met de Regering spreekt aan de hand van een nota, is dit meestal niet spectacu lair, maar dit wil nog geenszins zeggen, is noodzakelijk. Nederland zal bereid moeten zijn tot ruimere medewerking aan programma’s voor de technische en wetenschappelijke hulpverlening en aan de financiering van de economische en sociale ontwikkeling. De Regering be zint zich er op hoe zij dit het beste tot uiting kan brengen. Op het gebied van onderwijs, kunsten en wetenschappen neemt de internationale samenwerking in het kader van de bi laterale en multilaterale verdragen ge leidelijk vastere vorm aan. Overleg tussen de delegaties van Ne derland en Indonesië heeft geleid tot de totstandkoming van een accoord, dat beoogt de Unieverhouding tussen beide landen te vervangen door een andere regeling hunner betrekkingen. Een wetsontwerp tot goedkeuring van deze overeenkomsten zal U spoedig bereiken. Een voorstel tot verhoging van het le dental der Tweede Kamer van de Sta ten-Generaal, alsmede enkele andere voorstellen tot wijziging van de Grond wet, waarvan afdoening in eerste lezing nog in de lopende parlementaire periode eveneens wenselijk is, zullen U mede in dit zittingsjaar bereiken. De woningnood is ’t nijpendste probleem waarvoor wij binnenslands nog gesteld zijn. Ook in het komende jaar zal de re gering door premies en bijdragen de woningvoorziening zo krachtig mogelijk bevorderen. Zij streeft naar de verwezen lijking van een programma, dat 65000 woningen bevat. Beperking van de tot standkoming van andere bouwwerken zal voor de vlotte uitvoering van dit programma noodzakelijk blijken. In overweging is een verdere huur verhoging. De Regering denkt daar bij aan de mogelijkheid van een be stemmingsheffing teneinde een deel van de verhoging, wellicht via een egalisatiefonds ten bate te doen komen van de financiering van nieuwe woningen. Tevens is in stu die welke compensatiemaatregelen tegenover de huurverhoging nodig en mogelijk zouden zijn. Ontwerpen van wet met betrekking tot de definitieve ouderdomsvoorziening en de kinderbijslag voor zelfstandigen zijn in voorbereiding. Het maatschappelijk werk in Nederland ontplooit zich gestadig. Aan particulie re organisaties, werkzaam op dit ter rein zal de nodige hulp worden verleend. De voorbereiding van werken, die een blijvende beveiliging van het door de watersnood getroffen gebied beogen, heeft snelle voortgang. Een wetsont werp met betrekking tot het plan tot afsluiting van zeearmen is in voorbe reiding. De Regering zal aandacht schen ken aan de daarmede verband houdende vraagstukken en bezwaren. Het beleid van de Regering blijft er op gericht het Nederlandse volk in zo groot mogelijke mate te doen deelhebben aan de verschillende vormen van onderwijs, kunsten en wetenschappen. De verdere vorming van de thans leerplicht-vrije jeugd zal de bijzondere aandacht heb ben. De Regering zal voorstellen de li chamelijke opvoeding van de jeugd ook buiten onderwijsverband financieel te steunen. Zij zal de opleiding van vol doende leerkrachten voor het lager en het voortgezet onderwijs, de aanpassing van het gehele onderwijs aan de maat schappelijke behoeften en steun aan be oefenaren van wetenschappen en kuns ten krachtig blijven bevorderen. Zij is er zich van bewust hoezeer naast de economische en sociale ontwikkeling het stimuleren van de culturele verhef fing van ons volk van betekenis is voor zijn toekomst. Ook dit jaar zult Gij uw oordeel hebben te geven over vele en moeilijke vraag stukken, zowel van nationaal als van internationaal karakter. Met de bede, dat Gods zegen op Uw werk moge rusten, verklaar ik de gewone zit ting der Staten-Generaal geopend. 21 September 1954. Bolswards Nieuwsblad bestaat 50 jaar. Dit wil zeggen, gedurende een halve eeuw is er een gemeen schap gegroeid van bewoners in West- en Zuid-West Friesland, die bij alle onderling verschil één ding gemeen hadden. Ze waren lezer van ons blad. Dit geeft een band. Van veel din gen gevoelt men pas de waarde bij het gemis. Zo gaat het ook met de krant. Komt de krant, dan vindt men dit normaal, aanvaardt men het als iets vanzelf sprekends. Komt er eens een kink in de kabel. dan pas vóelt men het gemis. Deze dingen bewijzen alleen maar, hoe hecht en sterk deze band is. Daarom lijkt het ons goed, elkaar eens op onze contactavonden te ontmoeten. Wij vinden het een verheugend verschijnsel, dat er voor deze avonden nu reeds zo veel belangstelling bestaat. Daar om is het goed nieuws, dat we niet alleen met deze avonden in de „residentie” komen, maar overal, waar maar een behoorlijke zaal ter beschikking is. Zie in dit nummer hiervoor de voorlopige aankondiging. Houd deze avonden nu reeds vrij' dat men de eerste f 10.000 (van de uit gekeerde loonsom) van de verevenings- heffing moet vrijstellen. Boven dit bedrag kan men dan progressieve percentages stellen tot 4%. De a.r. afgevaardigde Van Eysden wenste dat alle investeringen in de eigen onder neming uit een ondernemingswinst van niet meer dan f 6000.onbelast zullen blijven. Buitengewoon veel waardering had men voor de uitbreiding van de cre- dietverlenuigs-mogelijkheden. Ons mid- denstands^redietstelsel kent zijn weerga in het buitenland niet, zo zeide de heer Hooy (k.v.p.) En volgens de heer Pe- schar heeft ons totale credietgebouw een imponerend karakter. Loffelijke uitspra ken, die niet wegnamen, dat men nog tal van wensen op dit gebied heeft. Het debat kwam in politiek vaarwater toen de positie van de randbedrijven ter sprake kwam. Wat is een randbedrijf? De regering heeft daarvoor een winst- grens getrokken van f 3000.Dat wil stellig niet zeggen, dat al de randbedrij ven onvolwaardig zijn, maar het is be grijpelijk, dat verscheidene Kamerleden probeerden deze grens een paar duizend gulden te verhogen. Moeilijker is het probleem wat er gedaan moet worden voor die randbedrijven, die economische mogelijkheden hebben. Daarvoor zal de regering een commissie randbedrijven installeren, die dit pro bleem gaat onderzoeken. De kleine be- een onderzoek naar de vermogenspositie van de middenstander. Hij was het eens met de heer v. d. Wetering (ch), dat de middenstander verlost moet worden van zijn dagelijkse zorg over zijn verzwakte liquiditeit. Drie concrete voorstellen wer den gedaan. Zo wildede heer Peschar (arb.) een einde maken aan de omzet- de credietver- l belasting op de dienstverrichtingen van van midden-inkoopcombinaties. standsconsulenten, die voorlichting zullen ^n de heer Cornelissen (v.vxl.) meende gaan geven. Dit zijn wel de voornaamste resultaten, die uit dit onderzoek zijn voortgevloeid. Natuurlijk bestonden er bij de tien spre kers die over deze nota het woord heb ben gevoerd verschillende verlangens. En niet in het minst op het fiscale terrein. In deze dagen gaan ons aller gedach ten terug naar de Septembermaand van tien jaar geleden, toen na meer dan 4 jaren bezetting en onderdrukking een deel van het Nederlandse grondgebied werd bevrijd en d© bevrijding van heel ons land nabij scheen. Het mocht echter niet zo zijn. Nog kwamen de beproe vingen van de hongerwinter voor het Noorden, de gevaren van een frontge bied voor een groot deel van het Zuiden. Acht maanden verliepen voordat ons volk in overweldigende vreugde zich weer in vrijheid verenigd vond. Het stond toen verarmd in een verwoest en leeggeplunderd land. Talrijk waren de naoorlogse problemen op vrijwel elk levensterrein, waarvoor ook ons land zich gesteld zag. Er is reden te over om in deze dagen de gedeeltelijke en in Mei 1955 de volle dige bevrijding in blijdschap en met gro te dankbaarheid te herdenken. Aller eerst om de vrijheid zelf, die de offers waard was, die er voor zijn gebracht, maar ook om het vermogen tot herstel dat ons volk in al zijn geledingen aan de dag heeft gelegd en dat zich opnieuw zo duidelijk heeft afgetekend in de wij ze, waarop de gevolgen van de waters noodramp zijn opgevangen. Het afgelopen jaar heeft in economisch opzicht opnieuw een grote stap voor uit betekend. Productie, uitvoer, natio naal inkomen, deviezenreserves zfjn ver der gestegen, terwijl de investeringen zich op een niet onbevredigend niveau bewegen. Dat dit alles mogelijk was, is niet enkel het gevolg van een gunstige internationale conjunctuur, doch te vens het resultaat van de activiteit van heel het bedrijfsleven. Voor het ogenblik is een zodanige uit breiding van de werkgelegenheid be reikt, dat spanningen optreden wegens een tekort aan arbeidskrachten. In het belang van een doelmatige arbeidsvoor ziening bevordert de Regering binnen landse migratie en scholing. Overigens zal beperking nodig zijn in het ter hand nemen van werken, waarvan de uitvoe ring thans niet voltrekt noodzakelijk is. Dit ligt ook in de lijn van een gezond conjunctureel beleid. Deze situatie onzer volkshuishouding mag evenwél geen aanleiding geven het door de Regering gevoerde op economi sche expansie gerichte beleid te doen verslappen. Zij gaat ook voort met de voorbereiding en registratie van plannen voor aanvullende werken voor het geval werkloosheid van enige omvang zou op treden. Het snelle tempo, waarin onze beroeps bevolking toeneemt, blijft ons land stel len voor een werkgelegenheidsvraagstuk op lange termijn, voor welks oplossing industrialisatie en exportvergroting, aangevuld door emigratie, nodig zijn. Ook voor de landbouw zal de Regering het beleid van de voorgaande jaren, ge richt op een zo hoog mogelijke produc tie en een bevordering van de afzet, voortzetten. In dit verband is voor Nederland vrijere wereldhandel van bijzonder grote bete kenis. De buitenlandse economische po litiek der Regering is bij voortduring gericht op een vermindering van de be staande barrières. Helaas heeft ’t over leg tot dusver slechts tot beperkte re sultaten geleid. Tegen deze achtergrond verkrijgt de voortgang, die kon worden gemaakt bij de voorbereiding van de Economische Unie met België en Luxemburg een bij zonder© betekenis. De ondertekening van de Protocollen inzake de handelspoli tiek en betreffende de liberalisering van het kapitaalverkeer tusen Nederland en de Belgisch-Luxemburgse Economische Unie, was een belangrijke stap op dit gebied. De gunstige ontwikkeling der bedrijvig heid komt ook tot uiting in de opbrengst der belastingen. Nu de uitgaven voor het, herstel van de watersnoodschade groten deels zijn afgewikkeld en tot enige verlaging van de ramingen voor de- fensiedoeleinden is overgegaan, acht de Regering een verdere verminde ring van de belastingdruk mogelijk. In de loop van het parlementaire jaar zullen U voorstellen bereiken tot verlaging van deze druk, in het bijzonder op het terrein van onazet- Fiscaal beleid Algemeen had men begrip voor het standpunt van de Regering, dat het niet mogelijk is een afzonderlijke belasting- politiek voor de middenstand te voeren. Maar toch stelde men vast dat juist del middenstanders de laatste jaren een gro te vermogensachteruitgang hebben ge- drijfjes, die zonder vooruitzichten zijn, zullen op den langen duur wel uitsterven, daar iedere nieuwe ondernemer moet voldoen aan de vestigingseisen. De instel ling van de commissie randbedrijven werd algemeen gunstig ontvangen. Voor de heer Peschar was dit echter een te leurstelling, daar nu blijkt, dat de rege ring geen oplossing weet om de goede randbedrijven te helpen en dat ze dus met lege handen staat. Ook nu weer voerde hij het pleit om het behoefte-element in het vestigingsbeleid in te voeren. De heer Van Eysden (a.r.) voelde daar niets voor. Voorop moet staan de vrije vestiging. De hantering van het behoefte-element is in strijd met de dynamiek van het economische leven. Het zal te verstarrend werken. In nood zakelijke gevallen zal men het behoefte- waarde van deze nota is, dat men een on derzoek is gaan instellen naar het wel en wee van onze middenstanders. Daarmee willen we niet zeggen, dat voorheen geen goede middenstanspolitiek werd bedre ven, maar deze was te fragmentarisch. Het is het werk geweest van staatssecretaris Veldkamp, onder het toeziend oog van minister Zijlstra, om een globaal over zicht in de middenstandsproblematiek te geven, ook al is dit overzicht nog niet vol ledig. Het behoeft geen betoog, dat de Kamer verheugd was over het feit, dat het mid- denstandsbeleid nu eens afzonderlijk aan de orde kon komen. Tot nu toe werd dit beleid besproken als onderdeel van de be groting van Economische Zaken, waar door het in de verdrukking kwam door de straffe spreektijdrantsoenering. Wat is de waarde van deze nota? De K.v.p.-er Hooy gaf daarop een duidelijk antwoord. Zij opent naar zijn mening grote perpectieven doordat zij een uit gangspunt biedt voor een verder midden- standsbeleid. Met deze stelling was spreker het wel eens. En natuurlijk er nuanceringen. Daar was de heer Cor nelissen (v.v.d.), die van oordeel was, dat de waarde van de nota hierin bestaat, dat vele tekortkomingen ruiterlijk zijn erkend. En daar was het heer v. d. We tering (c.h.) die het betreurde, dat teveel nadruk werd gelegd op de economische positie van de middenstand, terwijl te ■weinig wordt gelet op de menselijke kant. Volgens de socialistische afgevaardigde Peschar zal dit debat slechts een voorlopig karakter kunnen dragen, omdat in deze no,ta nog niet alle facetten van het mid denstands- en ambachtsleven zijn behan deld. Een solide gespreksbasis ontbreekt dus nog. Maar toch smaakt dit debat hem naar meer, want hij vroeg de staatssecretaris om elke twee jaar een middenstandsnota te produceren. Er was practisch niemand in de Kam£r, die bezwaar maakte tegen de belangrijk ste resultaten van deze nota. Het onder zoek had uitgewezen, dat de volgende maatregelen getroffen moeten worden: het maken van statistieken, de stimule ring van de waarborgsfondsen. de instel ling van een „commissie randbedrijven”, de verbetering van het middenstandson- derwijs, de uitbreiding van leningen en het aanstellen I bel de

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1