a il is EDENS EUROPESE REIS WAS NIET TEVERGEEFS FILMPJE KRIS-KRAS door Nederland SPEURTOCHT NAAR EEN DRINKHOORN UIT BOLSWARD u üs hjoed p 50e Jaargang No. 75 Vrijdag 24 September 1954 Buitenlands Overzicht Moeilijke beslissingen in komende dagen Ook Tito deed duit in het zakje Nieuw sanatorium y: Londen: to sizzen 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Jubileum-avonden Bolswards Nieuwsblad N" we hier over Turkije spreken, zij 1 1 nog even vermeld, dat de Egypti sche regering grote moeilijkheden in het binnenland ondervindt van de zijde der felle nationalisten, die in de Mohamme daanse broederschap vereniga zijn. Zij zijn vooral tegen de EngelsEgypti sche overeenkomst inzake de Suez- zóne, omdat deze overeenkomst de En- gelsen ook toestaat de Suez-bases weer te bezetten als Turkije wordt aangeval len. Turkije heeft het bij de Arabische nationalisten vooral verkorven, omdat het Israël destijds heeft erkend. Israël blijft nog altijd bezwaar maken tegen de wapenleveranties van het Westen aan de Arabische staten en heeft Engeland en Amerika thans verzocht deze leve ranties stop te zetten of gelijkelijk te verdelen tussen Israël en de Arabische staten. Hwat hat (jabe Skroar „zeer vaag bij Groningen De zware gang van :ef 13 er e- rt klei- Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: Fa A. J. OSINGA te Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) voortkwamen uit onderling wantrou wen. Dezer dagen is Robert Murphy, Ame rikaans onderminister van Buitenlandse Zaken vier dagen in Belgrado geweest en daarna naar Rome gegaan. Men zegt, dat hij een nieuw plan inzake Triëst bij zich heeft met de voorwaar den waarop Tito bereid zou zijn het ne gen jaar oude geschil uit de weg te ruimen. Te Rome treft Murphy 'een nieu we minister van buitenlandse zaken, nl. dé liberaal Gaetano, die de christen-de- mocraat Piccioni is opgevolgd. Piccioni ging heen omdat hij zijn zoon, die verdacht wordt betrokken te zijn bij een ergerlijk schandaal, als advocaat wil verdedigen. De liberalen moeten in ruil voor het ministerie van buitenlandse zaken nu het ministerie van onderwijs, dat door een hunner bezet was, weer aan de chr. democraten afstaan. Om op de reis van Murphy terug te ko men, deze schijnt te Belgrado ook aan gedrongen te hebben op toelating van Italië tot het Balkanpact als de Triëst- kwestie is opgelost, doch Tito scheen daarvoor nog niet zoveel te voelen, in dat pact was het voorlopig al moeilijk genoeg de Zuid-Slavische, Griekse en Turkse belangen met elkaar te verzoe nen. Dodclyke val met balcon. Dinsdagmor gen is de 50-jarige P. Hopman in Zaan dam op een los in de muur zittend bal con gestapt en met dit balkon van zeven meter hoogte naar beneden gevallen. Hij was op slag dood. De politie onderzoekt of er van schuld sprake is. Tsjerke en toer moatte midden yn ’t doarp bliuwe. sthe- geen dat lucht naar goed -gen- bal t tot biter RES iets ld. nnen rich- tinga 1 van taakt OS. rimp, niet nend olko- Sie- n als deau weet won- i-h :t! Ie Se m ne le- Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad ne :o- bü st Bolswards Nieuwsblad bestaat 50 jaar. Voor dit jubileum bestaat allerwege een belangstelling, zo als wij nauwelijks hadden kunnen verwachten. Uit welhaast alle plaatsen, waar ons blad verschijnt, klinken roep stemmen op: „Komt U ook bij ons met uw jubileum-tournee?” Anderen bieden zich spontaan aan om bij het organiseren van onze avonden de helpende hand te bie den. Zelfs ontvingen we reeds een dichterlijke ontboezeming, die we graag hieronder een plaatsje ge ven. Wij denken wel eens bij ons zelf: Als de belangstelling nü al zo groot is, dan loopt het straks, wanneer wij met ons jubileum- tournee zijn gestart, natuurlijk storm. En dat is ook de bedoeling. Voorziet U zich daarom tijdig van kaarten, want slechts bij hoge uitzondering kunnen we een 2de avond in eenzelfde plaats organi seren. speten te gaan bezighouden, ziet zich voor de taak gesteld geschikte en be kwame krachten voor het regisseren daarvan aan te trekken. Johan Bode graven, die er behoefte aan gevoelt eens iets anders te gaan doen dan het werk, waarin hij zich de laatste jaren overi gens zeer verdienstelijk maakte, zal wel licht te zijner tijd met de regisseurs- taak worden belast. Hij gaat zich al thans een jaar lang, onder leiding van leraren van de Toneelschool te Amster dam bekwamen in dramaturgie en an dere zaken. H.B.S.ers spoorloos. De 15-jarige HBS- ers Arnold Leutscher en Jaap Pekelaar uit Musselkanaal, die Zondagmorgen de ouderlijke woning per fiets hebben verlaten, zijn tot heden niet terugge keerd. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de jongens bij Ter Apel de Duitse grens zijn overgestoken en daar een tent hebben gekocht. Zij hadden een geldig paspoort. De Duitse radio-omroep zal thans worden ingeschakeld. Emigratie. De regering wil voor emi gratie in 1955 f 6 millioen meer uitge ven. Zij wil niet tot afremming van de emigratie overgaan, vooral in verband met de vooruitzichten op lange termijn. Men verwacht, dat de emigratie in 1954 ongeveer dezelfde omvang zal bereiken als in 1953. Achter het circus aan. Een 16-jarige jongen uit Almelo, die al veertien dagen was vermist en voor wie een opsporings bericht was uitgezonden, is ongedeerd in Veendam gevonden. Hij was een cir cus, dat enige tijd geleden in Almelo stond, achterna gereisd. Bij de opbouw van dit circus had hij indertijd meege holpen en dit had een grote indruk op hem gemaakt. Ruim vier ton aan goud geroofd. Voor het vrachtkantoor van de K. L. M. te Jockey Fields te Londen is onder de ogen van vele .voorbijgangers en op klaarlichte dag. een brutale roofoverval gepleegd. Een zending goud, die de KLM in opdracht van de bankiersfirma Rot schild naar Amsterdam moest vervoe ren en die met een vrachtauto naar Lon den Airport zou worden overgebracht, viel in handen van de daders, die zich hierdoor in ongeveer twintig seconden tijd een bedrag van 460.000 gulden aan ongemunt goud toe-eigenden. Het Nieuwsblad hier in deze streek, Verschijnt trouw tweemaal per week, De inhoud geeft U ruim verschot, Het lozen is een waar genot. U leert uit omtrek en de stad, Dat alles is er in vervat. Wie het plaatselijke nieuws begeert, Doet ’t best, dat hij zich abonneert. De Septembernummers, dat is wis, Krijgt hij gratis, zonder mis. Want een jubileum is in 't zicht, De krant beschouwt het als haar plicht, Om haar bestaan van 50 jaar Met U te vieren, dat is klaar. Houdt deze avonden dan vrij, Als abonné hoort U er bij; Bij U in het dorp, in het lokaal, Of in de een of andere zaal, Wordt een film u straks vertoond, Die het zien beslist wel loont. Zie de paarden in hun element, Hun fiere snelheid ongekend. Ook de Friese conferencier Wybren Altena komt mee. Hij zorgt afwisselend voor plezier, Brengt u goedlachs veel vertier. Zij, die nu worden abonné, Profiteren hiervan nog mee. De entreeprijs, zij nog gemeld, Is voor hen dan ook laag gesteld. Zie dan uw voordeel, in deez’ stunt, Komt, kijk er naar, ’t is u gegund. J. S. Schoolgeld L.O. afschaffen per 1 Sept. 1953. Het voorstel van minister Cals om met ingang van 1 September 1953 de schoolgelden voor alle leerplichtige kin deren af te schaffen, wordt ondanks de vertraging in de behandeling van het wetso’ntwerp gehandhaafd. Door Ds J. J. Kalina, bestuurslid van het „Friesch Genootschap” wordt mo menteel een wetenschappelijk verant woorde publicatie voorbereid betreffen de de geschiedenis van Friese drink hoorns. Hierdoor zal dus speciale aan dacht vallen op deze betrekkelijk klei ne categorie van overigens oudtijds zeer gevarieerd drinkgerei; men denke slechts aan de drinkschalen, bekend on der de naam „Hansje in de Kelder” vanwege het poppetje, dat bij het in schenken van wijn uit de bodem te voor schijn kwam de molenbekers (van welke de zilveren wieken in beweging werden gebracht gedurende de tijd, dat men deze vlot achter elkaar ad fundum diende te ledigen), gedreven en/of ge graveerd zilveren bierpullen en -kan- TAAAR komt nog bij, dat ook Engeland ^"voor zware beslissingen staat, hoe wel Eden, de vader van het plan, het pact van Brussel tot W.-Duitsland en Italië wenst uit te breiden, zitten daar aan toch voor Londen bezwaren vast als West-Duitsland niet tot de Nato wordt toegelaten. Want dan zou Enge land verplicht zijn ook West-Duitsland automatisch bij te staan als het eens in moeilijkheden geraakte, zonder dat Amerika en Canada dezelfde verplich ting hadden. Nu is dit bezwaar mis schien louter theoretisch zolang er Ame rikaanse en Canadese troepen op West- Duits gebied staan, die immers direct bij een militair conflict zouden worden betrokken, maar het pact van Brussel geldt voor 50 jaar en wie waarborgt, dat er zolang Amerikaanse en Canadese troepen in Duitsland zullen blijven? Wie dan bovendien nog overweegt dat er bij de W.-Duitsers een natuurlijke drang moet bestaan om hun Oost-Duit- se landgenoten te bevrijden, wat op een gegeven ogenblik tot dreigende situa ties- aanleiding kan geven, kan zich voorstellen, dat ook Engeland liever zijn verplichtingen op het Europese vaste land niet uitgebreid ziet, als de Ver. Staten en Canada daarin niet delen. En zo spelen er allerlei factoren in de huidige toestand mee, welke doen ver wachten, dat de 9 mogendhedencon ferentie nog niet zo’n vlot verloop zal hebben, als misschien de eerste ont vangst van de Franse voorstellen bij de vroegere Europese geallieerden zou doen verwachten. Meer haast bij tunnelbouw. Getracht zal worden in 1955 de tunnelbouw te Velsen te versnellen. In de begroting van Ver keer en Waterstaat wordt meegedeeld, dat het de bedoeling is volgend jaar een bedrag van f 34 millioen bij de tun nelbouw te verwerken. Voor het volgend jaar was f 19 millioen geraamd, zodat, indien de versnelling bij de bouw in derdaad doorgaat, nog een bedrag van f 15 millioen beschikbaar moet komen. Hiervoor is nog een bijzondere financie ringswijze in studie. Vlassers in nood. De katholieke vlas- sersbond „West Brabant” heeft zich tot de regering gewend in verband met de noodtoestand, ontstaan door de slechte oogst. De 150 bedrijven, die de bond vor men, komen elk gemiddeld voor een te kort te staan van f 15.500. Zij vragen afdoende maatregelen. rpEVOREN had Frankrijk zijn op Edens plan gebaseerde voorstellen trou wens reeds aan de regeringen van de negen landen doen toekomon. We zul len ze hier niet uitvoerig vermelden, maar ze komen er op neer, dat het pact van Brussel in het vervolg zeven landen zou omvatten (Engeland, Frankrijk, de Benelux, W.-Duitsland en Italië) en dat het een bestuursorgaan zou krijgen, dat enkele bovennationale bevoegdheden zou hebben. Het zou het maximum aan mi litaire middelen moeten vaststellen, dat elke partner tot de Westelijke defensie zou bijdragen en er zou een stelsel van toezicht komen op ieders bewapening en wapenproductie, zodat er geen aparte beperkingen aan W.-Duitsland zouden behoeven te worden opgelegd, wat ver nederend voor dit land zou zijn. De Franse premier sprak nog ,de wens uit, dat deze samenbunde ling van de militaire kracht der W.-Europese landen ook zou lei den tot geleidelijke samenwerking op politiek, economisch en cultu reel gebied. Als eenmaal W.-Duitsland is opgenomen in het Brusselse pact, zou, naar Mendès France zeide, latere toetreding van W.- Duitsland tot de Noord-Atlantische ver- dedigingsorganisatie in Frankrijk niet meer die bezorgdheid en oppositie ont moeten, die thans bestaan. Er ligt n.l. nog altijd een besluit van de Franse Nationale Vergadering van 19 Februari 1952, waarbij deze verga dering besloot een eventuele poging tot toelating van Duitsland tot de Nato af te wijzen. En al mogen de Franse voor stellen dan instemming hebben gevon den te Londen bij de Benelux en Italië, te Bonn en te Washington bewaarde men een ijzig stilzwijgen. Het is daar niet in goede aarde gevallen, dat de Franse premier zoveel slagen om de arm hield toen hij het had over even tuele toelating van West-Duitsland tot de Nato, ook /ils het eenmaal lid van het Brussels pact was. Amerika had, nu Frankrijk de E. D. G. had verworpen, W.-Duitsland eenvoudig willen toelaten als lid van de Nato en de W.-Duitsers, die op deze wijze een veel grotere bewegingsvrijheid zouden krijgen dan als ze in de E.D.G. waren opgenomen en onderworpen aan het ge zag van een bovennationaal orgaan, dat de Nato niet kent, waren enthousiast Voor dit Amerikaanse plan. gelegenheid a van het „rnesen Genootschap van Geschied-, Oudheid- en Taalkunde” werd georga niseerd, was ook een beperkte collectie drinkhoorns geëxposeerd, o.w. het inte ressante exemplaar uit het bezit van de „Hendrik Nannes stichting” (thans „Hendrik Nanneshof”) te Bolsward, dat tegenwoordig door de welwillendheid van het Voogdencollege als bruikleen deel uitmaakt van de rijke verzameling Bolswards zilver ten stadhuize. Deze, wat de Als we voorts nog vermelden dat in het nog van het communisme vrije Indo Regie-candidaat. De NCRV, van plan zich meer met het uitzenden van hoor- Minder aanvullend werk. De minister verwacht, dat in 1955 gemiddeld 17000 arbeiders gedurende 50 weken in aan vullende werken hun brood zullen ver dienen. Dat is 3000 man minder dan in 1954. Jubileum melkcontróle. De Ned, Ver. voor Melkcontróle herdacht Woensdag middag in „De Harmonie” te Leeuwar den haar 40-jarig bestaan. Toen in 1910 de particuliere en coöperatieve zuivelfa- brikanten niet tot overeenstemming kon den komen, droeg de Friese Mij. van Landbouw haar zuivelconsulent op te trachten een onpartijdige vereniging tot stand te brengen. De oprichting hier van had in 1914 plaats met 20 aange sloten bedrijven. Thans zijn er 31. PRESIDENT Tito van Zuid-Slavië x heeft ook zijn duit in het zakje ge daan wat betreft W.-Duitslands herbe wapening. Hij heeft er voor gepleit, dat dit land de gelegenheid zal worden ge geven zich te bewapenen als gelijk waardig deelgenoot in een nieuwe Euro pese gemeenschap, waarin oude tegen stellingen zouden zijn begraven. We kunnen niet anders wensen dan dat de president wat die oude tegenstellin gen betreft, het zijne er toe zal bijdra gen om de Triëst-kwestie die Z.-SIavië en Italië verdeeld houdt, op te lossen. Het is nu al vele maanden geleden, dat men de likwidatie van dat geschil ver wachtte, maar er is nog steeds niets van gekomen omdat er telkens weer nieuwe problemen rezen, welke blijkbaar China zich allerlei ontbindingsverschijn selen voordoen in Laos weid de mi nister van defensie vermoord, in Viet nam is slaande ruzie tussen de gene raals en de regering dat bij de ver kiezingen in Zweden voor de provin ciale- en de gemeenteraden zich geen sensationele veranderingen openbaarden de socialisten handhaafden zich vrij wel als de grootste partij en dat de algemene vergadering der Ver. Naties weer bijeen is, onder voorzitterschap var? onze landgenoot mr van Kleffens, dan is het belangrijkste nieuws van deze overzichtsperiode wel vermeld. Er zal in de volgende overzichten gele genheid te over zijn om op de vergade ring der V. N. terug te komen, want belangrijke kwesties kunnen er aan de orde komen o.a. die betreffende Nieuw- Guinea. Nederlandse groente en fruit naar O.- Duitsland. Binnenkort zullen vrij grote hoeveelheden groente en fruit naar O.- Duitsland worden geëxporteerd. De ex port geschiedt op basis van een thans lopende handelsovereenkomst tussen Ne derland en Oost-Duitsland. Met het oog op de grote oogst van dit jaar is deze verruiming van de afzet van groot be lang. Gezinshulp. Voor het eerst zijn gelden uitgetrokken voor het instituut voor ge zinshulpen. De organisaties, die zich be zig houden met bestrijding van a-socia- liteit krijgen aanzienlijk meer geld. Van Kleffens voorzitter. De Nederlan der mr E. N. van Kleffens, is in New York tot voorzitter van de negende bij eenkomst der Algemene Vergadering van de Verenigde Naties gekozen. Vijf en veertig stemmen werden voor hem uitgebracht en drie stemmen voor prins Wan van Siam, ofschoon deze zijn can- nen, geboorte- en huwelijksbekers (of didatuur heeft ingetrokken. Twaalf lan- kroezen enz.). TA AT Amerikaanse plan legde ook de U nadruk op het feit, dat de Ver. Sta ten hun sympathie hadden verlegd en niet meer Frankrijk doch W.-Duitsland tot de pijler van hun politiek en mili tair optreden op het vasteland van Eu ropa wilden maken. De Amerikaanse re gering blijft natuurlijk wel overtuigd, dat ook 'Frankrijk niet in de Europese defensie kan worden gemist, maar ze stelt blijkbaar nu toch meer vertrouwen in West-Duitsland. In Frankrijk is haar de binnenlandse politieke toestand ook te wankel, al meent Mendès France dat hij hierin spoedig verandering zal kunnen bren gen als hij met behulp van de hem door de nationale vergadering verleende vol machten, de economische toestand op hechter basis heeft gesteld. In ieder Meer gezondheid. Voor gezondheidszorg kraamzorg, geneeskundig schooltoezicht, de rheumatiek- en de kankerbestrijding is 10 millioen méér uitgetrokken. BB krijgt 26 millioen. In dit jaar, 1954 dus, zal voor de Bescherming Burgerbe volking f 20 millioen meer nodig zijn dan de reeds uitgetrokken f 5.8 millioen. Het geld wordt gevonden in de verlaging der uitgaven voor leger, marine en luchtmacht. Mirjam is haar naam. Een vondelingetje in Bussum heeft een naam. Het meisje heet Mirjam van de Berk. Hoofdzuster T. Spruit van het Gemeentelijk Zieken paviljoen, waar het kind wordt verzorgd heeft bij de Burgerlijke Stand aangifte gedaan, zoals de wet dat voorschrijft. De naam Van de Berk is gekozen ter „vernoeming” van de prachtige berk, die in de tuin van de inrichting staat, waarop de zusters terecht bijzonder trots zijn, en in de schaduw waarvan het kind de eerste levensdagen door brengt. De voornaam Mirjam komt rechtstreeks uit het Oude Testament. Ware het kind een jongen, dan zou het vermoedelijk Mozes zijn genoemd. buffelhoorn met meer of minder rijk zilverbeslag, waren er slechts weinig in getal en behoorden meestal aan gil den, stichtingen of kerkelijke instellin gen. Op de bijzonder omvangrijke ten toonstelling van Fries zilver, die van 15 Aug. tot 15 Sept. 1927 in het Friesch Museum te Leeuwarden ter van het 100-jarig bestaan „Friesch Genootschap geval zijn, door de kentering van de Amerikaanse sympathie ten nadele van Frankrijk en ten gunste van W.-Duits land, waarop door het bezoek van mi nister Dulles aan dr. Adenauer mis schien sterker de aandacht gevallen is dan op het moment gewenst was, de onderhandelingen der negen mogendhe den conferentie, die nog gevolgd zal worden door een bijeenkomst van de raad van het Noord-Atlantisch Pact, er niet gemakkelijker op geworden. De reis van minister Eden naar het Europese vasteland is niet tevergeefs geweest. Er is een basis gevonden voor de bespre kingen op de negen mogendhedenconferentie welke 28 September te Londen bijeenkomt en waar een plan betreffende gemeenschap pelijke defensie van W.-Europa, ter vervanging van de door Frank rijk afgewezen E. D. G. zal worden behandeld. Zoals bekend heeft minister Eden voorgesteld W.-Duitsland en Italië tot het pact van Brussel toe te laten en de Benelux en Italië hebben zich daarmee accoord verklaard. Ook Frankrijk op bepaalde voorwaarden, welke Mendès France uiteengezet heeft voor de Raad van Europa te Straatsburg, het consultatief lichaam, waarin parlementsleden uit 15 landen zitting hebben. Woonwagen door bliksem getroffen. In de nacht van Maandag op Dinsdag is de woonwagen van de heer Zandstra, bij de betonbrug aan de weg Garijp— Oudega, door de bliksem getroffen en in vlammen opgegaan. De heer Zand stra was niet aanwezig, toen dit onge luk gebeurde. Duizend dekens naar Algerije. Het Ne derlandse Roode Kruis heeft ten behoe ve van de slachtoffers van de aardbe ving in Algerije duizend dekens ter waarde van ruim tienduizend gulden ge kocht. Deze dekens gaan volgende week met het stoomschip „IJssel” van de K. N. S. M. naar Algiers. Meer ambtenaren. De sterkte van het burgerlijk rijkspersoneel zal in 1955 nog toenemen. De begroting-1955 houdt re kening met 114.346 ambtenaren tegen 110.093 op de begroting-1954. De uit breiding is in hoofdzaak het gevolg van de grotere behoefte aan burgerperso neel bij het departement van Oorlog, waar militairen worden vervangen door burgers. Steeds meer arbeidscontrac- tanten krijgen een vaste aanstelling. Het aantal arbeidscontractanten zal daar door met ruim 4600 dalen tot rond 15.350. In Londen vreest men, dat de conferen tie, die daar volgende week Dinsdag begint over de herbewapening van W.- Duitsland, géén oplossing van dit vraag stuk zal kunnen brengen. Negen landen zullen eraan deelnemen: Engeland, Ame rika, en Canada, alsmede Frankrijk, Ita lië, West-Duitsland en de Benelux-lan- den. Een grondige studie van de door de Franse premier, Mendès-France, voor de bewapening van West-Europa gefor muleerde voorstellen toont aan, zo zeg gen diplomatieke kringen, dat tal van belangrijke punten zeer vaag geformu leerd zijn. Hiertoe behoren de voorstellen over de contróle van de Europese bewapening. In een zeer bewogen vergadering heeft de vereniging Beatrix-oord een voorstel van het hoofdbestuur tot het stichten van een nieuw sanatorium in de onmid dellijke nabijheid van Groningen met 363 tegen 202 stemmen en twaalf onthou dingen aangenomen. Er waren 73 afdelingen voor en 41 te gen. Zeven Friese en 66 Groningse en Drentse afdelingen stemden voor. Tegen waren 1 Groningse afdeling, 35 Friese en vijf Drentse afdelingen. Na breedvoerige medische discussies gaf het hoofdbestuur de doorslag met er op te wijzen, dat een speciale kliniek voor long-tbc met een operatieve afde ling beslist in de nabijheid van Gronin gen moest komen. Voorts was een punt van overweging het verpleegsterstekort in Appelscha, waar men voor 400 bedden slechts 12 gediplomeerde verpleegsters heeft. De afdeling been- en gewrichts-tbc en die voor patiënten hovende 50 jaar blij ven in Appelscha. De kosten van het nieuwe sanatorium worden geraamd op acht millioen waar van men er zeven moet lenen. Meer kleuteronderwjjzeressen. Aan 25 opleidingsinstituten voor kleuteronder- wijzeressen zal subsidie worden ver leend, opdat er voldoende kleuteronder- wijzeressen zullen zijn als de wettelijke regeling van het kleuteronderwijs er eindelijk zal zijn. Moord te Deventer opgelost. De 38- jarige monteur Van de B. uit Fijnaart heeft bekend, de 51-jarige gehuwde lompenkoopvrouw, H. van Elburg uit Deventer achter een garage aan de Zut- phenselaan te hebben geworgd. De da der zal Vrijdag worden overgegeven aan de justitie te Zutphen. ren onthielden zich van stemming. Drinkhorens, vervaardigd van koe- of ne drinkhoorn van buffelhoorn met zil- Opening van de Staten Generaal in Den Haag. H. M. de Koningin spreekt de Troonrede uit. k :1 n e i- k Talrijke buitenlandse, waaronder vele Nederlandse, bedrijven in Indonesië zul len binnenkort wegens gebrek aan grondstoffen en halffabrikaten hun poorten moeten sluiten. De Indonesische regering kan voor de import hiervan voorlopig geen deviezen meier in voldoende mate beschikbaar stellen. Behalve- de Philipsfabrieken in Soera- baja, enkele bedrijven van de Borsumij en een Nederlandse blikfabriek, die reeds een deel van de productie hebben stopgezet, staan nu ook andere Neder landse en buitenlandse bedrijven aan de vooravond van een voorlopige of defi nitieve sluiting.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1